Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Pe cine vei vota in turul 2 ?
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Politica
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25
Cipp
Geoana! Nu il sustin de drag, ci de nevoie!

Avem de ales intre doua situatii, nu intre doi oameni sau doua partide. Nici macar intre doua sisteme!

E simplu: daca iese Basescu, urmeaza a doua numire a lui "Livake", dizolvarea parlamentului, alegeri parlamentare anticipate, inca 3 luni de campanie electorala, aceeasi incertitudine economico-financiara si, probabil, aceleasi procente intre partide - 33-32-18-6%.

Daca iese Geoana, atunci vom avea un guvern- bun, rau numai Dumnezeu stie!, va reveni FMI-ul la negocieri, ne vom lua salariile, vom putea trai, greu, dar vom trai. Eu personal nici nu inteleg cum de poate sa mai adune Basescu voturi in actuala situatie!

Salariile scad cu 15% la bugetari si noua ne arde de doctrine. Suntem oameni maturi, chiar nu mai vedem ca totul e blocat in Romania?

StefanVVTi
Daca mie imi trebuie vointa sa cred ca acel filmulet e real, ma intreb cata vointa mi-ar trebui sa-l mai cred pe Basescu dupa cei 5 ani de mandat?
FAR EASTERN
Stefane, tu nu te uiti decat la Antena 3?
StefanVVTi
Nu, dar refuz sa ma uit la OTV si B1, pe unde-si face Baselu veacul in ultimul timp, in disperarea lui!
Tiberiu61940
QUOTE (Cipp @ Dec 2 2009, 08:11 PM) *
va reveni FMI-ul la negocieri, ne vom lua salariile

Pune-ti centura de siguranta si tine-o bine strinsa.
FMI a declarat ca nu accepta renegocieri si nu accepta altceva decit reducerea deficitului. Geoana a declarat ca nu vrea sa reduca numarul de bugetari, iar la ce obligatii are acum pt sustinere deficitul nu are cum sa scada.
In plus, se vorbeste din ce in ce mai des de Grecia, Ucraina si Romania in niste cercuri financiare si nu-s vorbe prea bune. Sper sa nu se adevereasca. Asa ca e posibil sa nu mai vezi nici salariul ala mic, daca esti bugetar. Nu crede tot ce ti se spune la tembelizor. Si aduceti-va aminte declaratiile celor din UE ca ar fi intrat doar Bulgaria in 2007 daca iesea Nastase la alegerile din 2004. Unele lucruri se uita usor din pacate, dar o sa aiba grija istoria sa ni le aduca aminte.
Stiati ca, conform tratatului de la Lisabona, odata ce esti in UE nu mai e garantat ca ramai pe veci acolo? Cit or sa inghita aia cu bani derapajele de aici?
HalbaSus
QUOTE (klm @ Dec 2 2009, 07:52 PM) *
QUOTE (HalbaSus @ Dec 2 2009, 11:46 AM) *
1. NU am spus niciodata ca basescu a incalcat constitutia atunci cand nu l-a desemnat pe Johanis. Am spus ca a mers "la limita constitutiei" batjocorind spiritul legii.

Si asta ce inseamna?

"Manifesta o totala de lipsa de respect (chiar scarba as putea spune) fata de principiul separatiei puterilor in stat"
Sa nu-mi zici ca s-a apucat de legiferat sau de judecat ca nu te cred pana nu vad o decizie in acest sens.

Presedintele in sistemul nostru constitutional reprezinta (sau ar trebui sa reprezinte) un fel de liant intre cele 3 puteri, avand in acelasi timp atributii executive, legislative (mai mici - in sensul promulgarii legilor) si judecatoresti (cu titlu de exceptie poate face gratieri). Basescu l-a desemnat prim ministru pe boc... care e cel mai fidel slujitor al lui, deci are INTREAGA putere executiva. In plus, atacarea imaginii parlamentului, de parca parlamentul ar fi o inventie diabolica a PSD-ului denota (in umila mea parere) o lipsa de respect crasa fata de puterea legislativa in special si fata de separarea puterilor in stat in general.

QUOTE (klm @ Dec 2 2009, 07:52 PM) *
Spre deosebire de el avem un personaj din istoria post-decembrista care a facut asta: cine a semnat condamnarea lui N. Ceausescu si a prea-distinsei sale sotii? Nimeni altul decat fostul presedinte 3 mandate Ion Iliescu; cine l-a gratiat pe Miron Cosma la sfarsitul celui de-al treilea mandat? Acelasi Ion Iliescu.

Bai mai lasati-l naibii pe iliescu, am zis deja ca e "rau rau rau... foarte rau"... dar e un "rau" de 80 de ani, e batran, il cauta moartea pe-acasa si el vorbeste prostii la tv... e "presedinte onorific" al PSD... Nu pot sa cred ca faptele lui Iliescu pot justifica faptele lui Basescu.

QUOTE (klm @ Dec 2 2009, 07:52 PM) *
Tot la capitolul "limitei constitutionalitatii" ai afirmat ca "Basescu insa in acest moment are 2 din 3 puteri la mana" (executiva si judecatoreasca)
Presupunand ca e asa, ai o lista cu dosarele unor persoane inaintate parchetelor, o parte din cei incriminati nu sunt parlamentari si nici inchisi ergo Base nu controleaza puterea judecatoreasca.

Recunosc ca m-am pripit, nu controleaza intreaga putere judecatoreasca, eu ma gandeam doar la Dna Kovesi. Mea culpa.

QUOTE (klm @ Dec 2 2009, 07:52 PM) *
Te citez tot pe tine: "faptul ca Basescu nu a reusit sa instaureze dictatura (ca nu l-a lasat Tariceanu [nota: presupun ca te referi la Tariceanu - prim-ministru] sau parlamentul sau psd-ul sau pnl-ul) nu inseamna ca nu a incercat sa aiba un control cat mai deplin asupra tuturor institutiilor statului"
Pai daca executivul nu s-a lasat cum se poate sa fie controlat?!

E vorba de combinatia Basescu presedinte, Basescu premier (ma rog... boc premier dac insistati sa fim formalisti).

QUOTE (klm @ Dec 2 2009, 07:52 PM) *
Te mai citam putin la capitolul felului in care intelegi separatia puterilor in stat: "Daca e sa luam la rand realizarile lui Basescu atunci avem:
- Alegeri uninominale"
Le confunzi in stil maret, stimabile, poate ca a militat pentru asa ceva insa faptul ca astazi avem alegeri uninominale este tot "meritul" Parlamentului pentru ca sistemul electoral este reglementat de legi organice nu de decrete prezidentiale, ori legile organice sunt emanatia exclusiva a Parlamentului.

Acum serios, esti formalist rau de tot, eu ii acord meritul pentru votul uninominal. Fara el nu am fi avut alegeri uninominale, evident ca nu el adopta legi organice ci parlamentul. Dar el a sustinut proiectul asta, el l-a popularizat, el a convocat referendumul.

QUOTE (klm @ Dec 2 2009, 07:52 PM) *
Tot din Halba: "A incercat sa faca alegeri anticipate pentru a dobandi majoritate comfortabila in parlament... este o fortare evidenta a constitutiei pentru ca scrutinul anticipat nu este o institutie creata pentru a putea fi folosita la orice ora de catre presedinte/premier pentru a profita de o anumita stare de spirit a electoratului."
Orice putere, fara exceptie, trebuie sa fie controlata altfel ajungem acolo unde niciunii dintre noi nu vrem: la dictatura uneia iar singura modalitate de control asupra puterii legislative (Parlamentul) este prin institutia dizolvarii de catre Presedinte (atentie!) in anumite conditii (nu cand i se scoala); la randul lui, Parlamentul isi exercita puterea asupra executivului prin retragerea sprijinului acordat Guvernului si prin suspendarea din functie a Presedintelui; inca odata atentie! ambele actiuni implica acordul sau dezacordul populatiei deci cel mai important jucator ramane poporul (si asta s-a vazut la suspendarea lui Basescu). Deci Basescu trebuie sa treaca peste cateva obstacole ca sa isi asigure modificarea Constitutie in sensul dorit:
1. sa fie reales (de catre popor),
2. sa poata dizolva Parlamentul,
3. sa fie alesi supusi de-ai lui (de catre popor),
4. sa se faca un proiect de Constitutie care sa treaca prin Parlamentul asta nou ales si supus,
5. sa se accepte noua Constitutie (de catre popor).
in conditiile in care 3 din cele 5 conditii implica dorinta poporului atunci si singura dictatura va fi cea a dorintei poporului=democratie.


Hitler a fost ales in mod extrem de democratic si s-a bucurat de o sustinere populara foarte mare pana aproape de finele razboiului. Si cu riscul de a ma repeta: nu ma intereseaza daca el ar putea sa devina dictator sau nu, daca va reusi sa adune suficienta sustinere populara=>parlamentara pentru a modifica constitutia si a transforma romania intr-o dictatura veritabila. Simplul fapt ca el isi doreste asta, tinde spre asa ceva este suficient cat sa ma faca sa il consider "dictator wannabe" si sa votez pe oricine altcineva in locul lui.

QUOTE (klm @ Dec 2 2009, 07:52 PM) *
O alta afirmatie a ta care mi se pare periculoasa si imi arata ca nu intelegi pe deplin ce inseamna separatia puterilor in stat e urmatoarea:
QUOTE (HalbaSus @ Dec 2 2009, 11:46 AM) *
Scopul desemnarii primului ministru este formarea unui guvern care sa fie votat de parlament nu "desemnarea unui premier care 100% nu o sa fie votat de parlament"

Eu zic ca scopul unui Guvern si implicit a primului ministru nu este de a fi placut de Parlament (la fel cum scopul Presedintelui nu este de a fi placut de Parlament) ci de a lucra bine conform atributiilor pe care le au; nu, nu e o gluma: eu chiar cred in acest lucru si in acest mod de a separa limitele fiecarei puteri. Iti dau totusi oarecum dreptate: rezultatul (in speta, Guvernul) apare in urma negocierii intre 2 institutii insa in niciun caz nu trebuie sa se accepte o pozitie de forta (venita din orice directie); aici argumentele tale pot fi mai puternice decat ale mele pentru ca vei zice: "Pai nu Base a fortat nominalizarea lui ala de la BNR si a lui ala de la s3?" si o sa-ti dau dreptate insa o discutie aprofundata pe acest subiect bazata pe aspecte obiective ma depaseste si cred ca si pe tine.

Intre parlament si executiv trebuie sa existe o relatie de subordonare, motivul e simplu, legitimitatea parlamentului este net superioara celei a guvernului. Guvernul este votat de parlament, parlamentul este votat de popor. De aceea parlamentul poate in orice moment sa demita guvernul si nu vice-versa. De aceea mi se pare absolut firesc ca parlamentul sa decida cine va fi premier chiar daca in constitutia noastra textul, desi implica acest lucru, nu o spune in mod expres. A afirma contrariul e ca si cum ai fi un sef care poate concedia orice angajat dar nu poate selecta pe nimeni la angajare.

Ok... gata... deja am acordat mult prea multa atentie unui subiect oarecum minor... Am obosit, am scris despre basescu intr-o luna cat am scris despre SUV-uri in 4 ani... abia astept sa se termine naibii cu alegerile astea.
Rebel

QUOTE (HalbaSus @ Dec 2 2009, 01:44 PM) *
si Vlad Tepes a fost violent si totusi e considerat erou national...


Halba, Tepes nu a fost cu nimic mai prejos decat altii din timpurile sale. A fost doar consecvent in deciziile sale. Culmea, teapa nu a inventat-o el ci a invatat-o de la cei care l-au tinut captiv in copilarie..

Si daca mai zici ceva rau de Tepes iei ban!:teehee:

teehee.gif
T u d o r
Orbului degeaba-i arati lumina.
Mircea104901
Pentru toti sustinatorii lui geana & ilici & co. am o intrebare:

Nu va stau bine banii in buzunare??

Uitati aici:
Potrivit grilei stabilite de Ministerul Finantelor pe anul 2003, deducerea personala de baza a crescut la 1,8 milioane de lei. De la 1 ianuarie, pentru un venit lunar de pina la 2,1 milioane de lei se va plati un impozit de 18%, iar pentru un venit cuprins intre 2,1 milioane de lei si 5,2 milioane de lei impozitul va fi de 378.000 de lei, plus 23% din ceea ce depaseste 2,1 milioane de lei. Intre 5,2 milioane de lei si 8,3 milioane de lei impozitul va fi de 1.091.000 lei, plus 28% din ceea ce depaseste 5,2 milioane de lei, iar pentru sume intre 8,3 milioane de lei si 11,6 milioane de lei se va plati un impozit de 1.959.000 lei, plus 34% din ceea ce depaseste cifra de 8,3 milioane de lei. Pentru veniturile de peste 11,6 milioane de lei se va percepe, in acest an, un impozit de 3.081.000 lei, plus 40% din ceea ce depaseste 11,6 milioane de lei.

In ceea ce priveste venitul anual impozabil, se va percepe un impozit de 18% pentru sume de pina la 25,2 milioane de lei, 4.536.000 lei, plus 23% pentru sume intre 25,2 milioane de lei si 62,4 milioane de lei, 13.092.000 lei plus 28% pentru venituri intre 62,4 milioane de lei si 99,6 milioane de lei, 23.508.000 lei pentru sume cuprinse intre 99,6 milioane de lei si 139,2 milioane de lei. Ce depaseste cifra de 139,2 milioane de lei este impozitat cu 36.972.000 lei, plus 40%.


Pentru cei din IT si corporatii multinationale:

Credeti ca firmele astea vor mai sta prin zona cand impozitul va fi de 40%??

Pentru ca scenariul sumbru pe care-l vad eu in ipoteza castigarii alegerilor de ilici & co. este:

Anul 2010- an de sacrificiu (pentru ei) in care vor privatiza ce a mai ramas, in care, cel putin in prima parte vor lasa cota unica de 16%. Bagarea pumnului in gura (a celor care nu au fost cu ei in "campania electorala")
Anul 2011 -> impozitarea progresiva este reintrodusa. Ca efecte directe:
- scaderea salariilor -> scaderea creditarii prin reducerea numarului de persoane care mai pot accesa credite -> un lant intreg
- reorientarea companiilor cu capital strain care poate fi: - schimbarea strategiei financiare (cu efecte directe in reducerea drastica a investitiilor)
- relocarea lor (cun a facut Nokia la Bochum, pot face toti, doar e criza).
Reinstalarea sistemului clientelar , "turnatorist" a pupincurismului, etc.etc.

Ce repede uitam. Ce repede punem botul la vrajelile posturilor "de stiri" care se aud in background si ne marcheaza mai ceva ca picatura chinezeasca.
Romanului cand ii e bine, nu ii e, pentru ca uita repede de unde a plecat. Doar cand revine acolo jos isi aduce aminte si mai face cate ceva. Daca nu ne schimbam mentalitatea, nu vom ajunge niciodata departe de partea aia de jos.
admin
Mircea, lupti pt o cauza pierduta din start. Daca dupa 20 ani de asa zisa democratie suntem nevoiti sa alegem dintre doi comunisti, ce te face sa crezi tu ca vei schimba ideile fixe ale unor oameni in cateva zile? Lasa-i sa aleaga ce vor, sa traiasca cu alegerea facuta. Eu m-am obisnuit cu gandul, chiar daca imi va fi mie rau macar voi avea placerea sadica sa-i vad si pe ei traind la fel de prost.
Mircea104901
QUOTE (admin @ Dec 3 2009, 04:16 AM) *
Mircea, lupti pt o cauza pierduta din start. Daca dupa 20 ani de asa zisa democratie suntem nevoiti sa alegem dintre doi comunisti, ce te face sa crezi tu ca vei schimba ideile fixe ale unor oameni in cateva zile? Lasa-i sa aleaga ce vor, sa traiasca cu alegerea facuta. Eu m-am obisnuit cu gandul, chiar daca imi va fi mie rau macar voi avea placerea sadica sa-i vad si pe ei traind la fel de prost.


Stii ce ma doare? Ca avem o singura viata, si pe aia pe care o avem alegem sa o ducem sub comunisti. Nu avem puterea sa trecem peste si sa mergem inainte. Suntem prea indoctrinati/indobitociti de niste experti in manipularea maselor. Si nu sunt de acord cu ideea mioritica a resemnarii. E o atitudine paguboasa care te tine pe loc. Daca noi astia care suntem mai tineri nu intelegem asta si lasam loc orgoliilor sau ne lasam prada manipularii, inseamna ca trebuie sa mai treaca timp pana scapam de "ciuma rosie" si ca generatia noastra e "de sacrificiu" pe toata perioada ei, si nu doar 15-20 ani.
Baby Blues
Din pacate acest vot din duminica ce urmeaza este foarte important pentru tara, in sensul in care , presedintele ales al tarii , va desemna primul ministru. PAna aici nimic nou. In cadrul celor doua ipoteze posibile, se pot intampla urmatoarele:
1. Iese Mircea Geoana: Guvern condus de catre Klauss Johannis, cu oameni politici ai celor doua partide PSD si PNL. Probabil oamenii PSD-ului , atat din Bucureti cat si din tara, respectiv, Vanghelie si uitatii baroni locali din judetele aflate in sudul si estul tarrii, vor continua ce-au inceput pe timul guvernarii PSD si ceea ce n-au incetat complet nici acum.
S-a uitat de : in judetul Gorj Nicolae Mischie, in Ilfov - Constantin Bebe Ivanovici, in Vrancea - Marian Oprisan, in Prahova - Mircea Cosma, in Ialomita - Gheorghe Savu, in Suceava - Gavril Mirza, in Bacau - Sergiu si Dumitru Sechelariu, in Neamt - Iulian Tocu, in Iasi - Ion Solcanu, in Arges - Constantin Nicolescu, in Calarasi - Doru Ioan Taracila, in Hunedoara - Aurelian Serafinceanu, in Buzau - Ion Vasile, in Constanta - Radu Mazare, in Alba - Cornel Filipescu, Teodor Nitulescu - Teleorman, Constantin Gratian - Cluj, Gheorghe Ciocan - Satu Mare, Aurel Cucu - Dimbovita, Dan Verbina si Trifon Belacurencu - Tulcea, George Dragu - Braila, Dan Lilian Gogoncea - Galati, Gheorghe Suditu si Ioan Cindrea - Sibiu, Dan Ioan Sipos - Timis, Constantin Nita - Brasov, Dumitru Buzatu - Vaslui, Marin Ionica - Olt, Florian Serac - Bihor, Gheorghe Marinescu - Bistrita, Ilie Mustacila - Caras, Alexandru Lapusan - Salaj, Ovidiu Natea - Mures, Eugen Nicolicea - Mehedinti, Petre Petrescu - Dolj, Dorel Popa - Arad, Alexandru Cosma - Maramures, Aurel Vladoiu Vilcea si Victor Boiangiu - Giurgiu.
Lista de mai jos am gasit-o pe net , printr-o simpla cautare "baroni locali". Stiti cine a bagat-o ? Nimeni altcineva dacat PNL-ul in 2004. http://www.ziaruldeiasi.ro/national-extern...i-ai-psd~ni3b99. Citi si convingeti-va.
Varianta doi , care nici asta nu e atragatoare: Castiga Basescu, numeste prim-ministru agreat de acesta, care va pica si de aici incepe sarada : demite parlamentul, sau parlamentarii de frica de-asi pierde privilegiile vor vota cabinetul numit de prim-minstrul lui Basescu. Si aici putem pierde foarte mult, avand in vedere lipsa de guvernare pe o perioada anume si de aici lipsa banilor de la organisme internationale, etc.
Acum noi trebuie sa alegem intr-o guvernare imediata si plina de capcane, cand la nivel macro-economic, probabil PSD- PNl-ul se va descurca cumva, dar la nivelul local aservitii PSD vor lua din nou fraiele contractelor pentru banii publici si isi vor numi din nou sefi la institutiile publice pe care le vor conduce din nou ca si la guvernarile anterioare.

In ideea in care Basescu va castiga, prevad si o posibila demitere a lui Crin Antonescu din functiia de presedinte al PNL si preluarea acestuia de catre altcineva care va agreea o posibila alianta cu PDL, iar in aceasta ideee banuiesc ca se va putea guverna mai usor.
admin
Crin Antonescu este curva politica a deceniului. Regret sincer ca l-am votat. Mi-ar placea sa dispara total din viata politica. Mi-e mai scarba de el decat de Geoana.
Hoinar
Uite o statistica interesanta: voturile pe judete bogate/sarace.
Deci, statistic, cei care traiesc mai bine (extrapolat la nivel de judet) au votat portocaliu, cei care traiesc mai nasol au votat rosu.
Si culmea e ca si salariile/pensiile celor care traiesc/traiau prost au crescut in perioada asta, cu toata instabilitatea ei smile.gif.

Eu am ras cand mi-a zis mama suparata ca golanii de la guvern i-au luat cateva zile (ea lucreaza la stat), cand ma gandesc ca in mediul privat au fost dati afara multi oameni, si inclusiv cumnatul meu a stat pe bara aproape un an (lucreaza in constructii, domeniu daramat de criza si de spargerea bulei imobiliare). Dar n-a pus in balanta ca in ultimii ani a avut salariu marit fata de perioada anterioara (au avut parte de mai multa putere la nivel local si unitatea a putut sa redistribuie banii si in folosul lor, nu doar al statului). Asa e omul, vede ultimele zile mai negre, dar nu vede/analizeaza pe perioada mai lunga smile.gif.

Eu nu-mi doresc impozitul progresiv, pentru ca n-am de gand sa asist si mai mult putorile care nu vor sa munceasca. Nu vorbesc de cei pensionati pe caz de boala sau pe drept, ci de cei care tot primesc somaj, ajutoare sociale..etc.. fara sa aiba vreun merit in asta.

Cei de la stat merita sa aiba parte de un management care sa taie in carne vie, asa cum s-a intamplat la privat: unitatea nu face profit -> se regandeste tot! Bine, sunt anumite unitati care nu pot face profit, dar nu sunt asa multe. Bineinteles ca statul nu poate actiona ca o firma privata, pentru ca ar insemna sa-si dea cu stangul in dreptul, nu ar mai da salarii la oamenii dati afara, dar ar trebui sa le plateasca pensii sau somaj. Oricum o dai, la stat painea a fost calduta multi ani.

PS: Admin, Crin a fost votat ca presedinte al PNL pentru ca lumea din partid nu-l mai suporta pe Tariceanu. Nu i-a impresionat chiulangiul Crin, ci au votat contra Tariceanu. Probabil i-a suparat pe multi dintre ai lui smile.gif.

PS2: Mircea, atata timp cat noi ne pastram convingerile si incercam sa gandim un pic la rece si trecem peste manipulari, atitudinea resemnarii nu e la noi smile.gif.
HalbaSus
Daca nastase in 2004 a vrut sa bage cota unica, de ce ar vrea geoana sa o scoata in 2011 ? Intreb asa de curiozitate, care este rationamentul incalcarii flagrante a promisiunilor electorale cand, dupa cum chiar tu zici, vor fi privatizari masive deci ar fi de unde sa se fure fara sa fie nevoie de cresterea impozitelor.

Adica in afara de impresii personale ai si vre-un argument pentru "scenariul sumbru" ? Eu sunt de acord ca se va fura, vor fi avantajate firmele PSDiste, samd... Dar acelasi lucru este valabil acum pentru firmele PDL-iste... E vorba de unul si acelasi FSN. Acelasi mod de gandire/actionare... ce naste din FSN, buget mananca...

L.E: Singura mea dorinta/speranta daca va pierde basescu alegerile: sa fie demis/exclus din PDL. Sper ca PDL-istii sa isi dea seama ca au pierdut ciolanul fix din cauza lui basescu. Daca aveau un alt sef (spre exemplu Petre Roman - mazilit in stiluri de basescu) atunci PSD-ul nu mai pupa guvernare.
DORU
Impart aceeasi dezamagire amara ca si Admin in privinta lui Antonescu.

Cat despre a alege intre un comunist poleit si un dictator in devenire....cred ca voi emigra cel mai probabil.

Mircea, pacat de vietile celor 18% care si-au dorit O SCHIMBARE DUPA 20 ANI. Si mai pacat ca noi facem parte dintre acestia !
Mircea104901
QUOTE (HalbaSus @ Dec 3 2009, 04:50 AM) *
Adica in afara de impresii personale ai si vre-un argument pentru "scenariul sumbru" ?


Ce argumente mai vrei decat istoria? Poate nu-ti amintesti, eu stiu? Sau speri ca s-au schimbat teehee.gif teehee.gif ? Sau esti din "sistem"?
admin


Halba, eu inteleg cand cineva e contra unui om, cum sunt eu de ex contra Geoana. Da la tine vad o ura adanca, il urasti cu patima pe Base. Chiar daca fac o lista cu toate motivele tale nu pot sa justific patima. Singura justificare pe care o gasesc este ca te informezi de la domnu Gadea:) Numai cine este supus unei propagande masive pe o perioada indelungata ajunge sa urasca in halul asta.
Mircea104901
http://www.mirceageoana.tv/?p=80
vali44
QUOTE ( T u d o r @ Dec 3 2009, 01:01 AM) *
Orbului degeaba-i arati lumina.
Iata adevarata lumina pe care trebuie sa o vedem ... comentariile sunt facute pe o publicatie din Oltenia , oare de unde stie cel ce a scris toate astea si ce nu este adevarat in comentariul sau ?


de Traian Basescu-NAVIGATORUL SI TURNATORUL II:

In jurul anului 1984 informatorul TRAIAN BASESCU a fost trecut in reteaua Centrului de Informatii Externe din Departamentul Securitatii Statului unde a lucrat cu ofiterul Silvian Ionescu din cadrul Directiei I. In 1987 TRAIAN BASESCU este numit sef al Agentiei Economice NAVROM din Anvers, Belgia, unde isi desfasoara activitatea sub directa coordonare a lui Silvian Ionescu care conducea la acea data Serviciul I (Belgia-Olanda-Luxem burg) din Directia I a CIE. In aceasta perioada TRAIAN BASESCU a transmis preponderent informatii de inters economic cu privire la activitatile din porturile maritime Anvers si Roterdam, dar si informatii cu privire la echipajele navelor care acostau in aceste porturi, precum si informatii despre membrii personalului diplomatic roman din tarile respective. In vara anului 1988, TRAIAN BASESCU a fost retras temporar de la Anvers pentru a participa la un instructaj care a durat doua luni si s-a desfasurat la Scoala de ofiteri MI de la Baneasa. In 22 decembrie 1989, ofiterul de Securitate Silvian Ionescu, cel care l-a avut in subordine pe TRAIAN BASESCU, s-a infiltrat printre revolutionarii din fata Comitetului Central, a intrat in anturajul lui Dan Iosif si ulterior al lui Gelu Voican Voiculescu si in ianuarie 1990 a fost numit Secretar Executiv al FSN. Actualmente este Secretar Executiv al PD. La inceputul anului 1989 in ascensiunea profesionala a lui TRAIAN BASESCU intervine o sincopa. Pe 8-03-1989 este rechemat in tara, fiind acuzat de nereguli grave in administrarea fondurilor NAVROM. TRAIAN BASESCU a fost sanctionat pentru ca a autorizat, fara aprobarea NAVROM Constanta, o plata suplimentara de 300.000 de franci belgieni pentru lucrarile de reparatii efectuate la nava Zimnicea in ianuarie 1989. Sanctiunea primita s-a datorat, mai ales, faptului ca TRAIAN BASESCU a decis ca lucrarile de reparatii sa fie executate de Santierul Naval Belliard din portul Anvers, desi existau oferte de executie a lucrarilor, mult mai ieftine, din partea altor santiere navale din acelasi port. In perioada ianuarie-martie 1989 TRAIAN BASESCU a trimis numeroase note informative si rapoarte in tara incercand sa-si justifice deciziile, dar si lansand acuze grave si neintemeiate la adresa Comandantului navei Zimnicea, despre care scria ca este , si ca este. Datorita gravitatii exceptionale a faptelor de care a fost acuzat, tinand cont de legislatia din acea vreme, numai sustinerea din partea Securitatii poate explica faptul ca TRAIAN BASESCU a fost sanctionat doar administrativ, si nu a suportat si rigorile legii. El a fost chiar mentinut ca angajat al NAVROM Constanta, fara sa mai primeasca insa nici o insarcinare pana la Revolutie. Imediat dupa Revolutie, TRAIAN BASESCU a fost numit Director General al Inspectoratului de Stat al Navigatiei Civile din Ministerul Transporturilor. Pentru a obtine aceasta functie foarte importanta, TRAIAN BASESCU s-a bucurat de recomandarea si sustinerea secretarului executiv al FSN Silvian Ionescu, dar si ale vechiului sau prieten, Calin Marinescu, zis Shogunul, pe atunci Presedinte al CFSN Constanta.
2009-12-03, 01:09:14 (adresa: 66.230.230.*)

de Traian Basescu-ADMINISTRATORUL:

Imediat dupa Revolutie TRAIAN BASESCU a urcat rapid in functie de la Director in Minister, la Subsecretar de stat si de la inceputul anului 1991, la Ministru al Transporturilor. In acesti trei ani 1990-1992, TRAIAN BASESCU a ignorat complet problemele reale din transporturile romanesti si anume starea proasta a drumurilor (nici un kilometru de sosea nu a fost modernizata in acesti trei ani), diminuarea alarmanta a traficului de persoane si marfuri pe CFR, concomitent cu scumpirea exagerata a acesui tip de transport, starea deplorabila a flotilei TAROM ( exceptie facand cele doua aeronave Airbus cumparate de Petre Roman, intr-o afacere din care s-a incasat un comision de 1,3 milioane dolari). Dar aceasta perioada va ramane in memoria colectiva ca perioada in care a disparut mai mult de jumatate din flota maritima a Romaniei, cealalta parte disparand si ea in a doua perioada de ministeriat al lui TRAIAN BASESCU, cu aportul determinant al FPS-ului condus de Sorin Dimitriu si Radu Sarbu. Disparitia flotei romane a insemnat una dintre cele mai oneroase afaceri de dupa Revolutie care s-a soldat cu pierderi de sute de milioane de dolari pentru statul roman, dar si cu castiguri pe masura pentru cei implicati direct. Tot TRAIAN BASESCU este cel care a creat la inceputul anului 1990 o vasta retea alcatuita din inalti functionari din Ministerul Transportului in fruntea carora s-a aflat bunul sau prieten Calin Marinescu (Shogunul), dar si din firme romanesti si mai ales straine care au obtinut sute de milioane de dolari din exploatarea si valorificarea flotei romane. Una dintre cele mai cunoscute componente ale acestei uriase operatiuni de spoliere a avutiei nationale a fost afacerea Petromin- Klaveness (Norvegia) prin care 18 dintre cele mai moderne nave romanesti au fost facute practic cadou firmei norvegiene care la data semnarii contractului cu Petromin, era in pragul falimentului, mai avand in dotare doar cateva vrachiere si nave multifunctionale. Este de remarcat faptul ca in urma afacerii Petromin – Klaveness TRAIAN BASESCU nu a primit numai recompense de ordin material ci a obtinut si diploma de absolvent al cursurilor Avansate de Management în Industria Transportului Maritim ale Academiei Norvegiene, ca bursier al statului norvegian.
2009-12-03, 01:12:51 (adresa: 66.230.230.*)

de Traian Basescu-AFACERISTUL:

In intreaga sa activitate TRAIAN BASESCU a fost calauzit de doua teluri ascensiunea in ierarhia sociala si inavutirea. Daca pentru atingerea primului tel s-a folosit de relatia privilegiata cu Securitatea pana in 1989 si de activitatea politica ulterior, pentru inavutire a considerat ca orice metoda este permisa. In 9 august 2000, TRAIAN BASESCU a cumparat un teren intravilan de 3.700 de metri patrati, situat in Aleea Privighetorilor, pe care a platit pe loc 1.483.244.000 lei. O adevarata afacere, avand in vedere ca a reusit sa achizitioneze cu numai 50.000 de dolari un teren de 3.700 de metri patrati in Baneasa, cumparand cu 13 dolari metrul patrat de teren, care in ofertele agentiilor imobiliare era cotat la peste 100 de dolari. Cel care i-a vandut lui TRAIAN BASESCU terenul din Baneasa la acest pret derizoriu este Costel Casuneanu, om de afaceri care are peste 100 de TIR-uri, o fabrica de parchet, o benzinarie si o statie de service auto in comuna Oituz. Explicatia acestei afaceri imobiliare este ca pe vremea cand era ministru al Transporturilor, Traian Basescu i-a facilitat lui Casuneanu obtinerea de autorizatii de transport complet scutite de taxe pe destinatiile Ungaria, Cehia, Slovacia, Slovenia si Franta. La sfarsitul anului 2003 TRAIAN BASESCU a vindut terenul din Baneasa pe care-l achizitionase si a cumparat o vila pe soseaua Bucuresti-Ploiesti pentru care a achitat pe loc suma de 280.000 de dolari. Desi in prezent locuieste efectiv in aceasta vila impreuna cu sotia, TRAIAN BASESCU a trecut-o in mod fictiv pe numele ficei sale Ioana, pentru a nu fi obligat sa justifice in fata legii provenienta banilor cu care a achizitionat-o.
2009-12-03, 01:17:28 (adresa: 66.230.230.*)
StefanVVTi
Domnu' Vali, ce naiba...veniti cu trucaje?!
getodac
Vali ce naiba ... suna ca un articol cenzurat, scris de Vadim banned.gif
HalbaSus
@admin, neaaah... nu il urasc atat de tare, pur si simplu imi place combat-ul in orice forma iar aici e unul extrem de calitativ mai ales datorita valorii participantilor (nu as fi putut sa ma cobor la nivelul ultrasilor pe care i-am vazut pe anumite siteuri/bloguri/forumuri)... Spre exemplu consider in continuare ca SUV-urile sunt mult mai periculoase si mai nocive si mai dezgustatoare decat basescu, dar acum nu alegem intre SUV-uri si basescu ci intre g-oana (sau orice alt PSD-ist... vanghelie daca vreti voi) si basescu, ori in aceasta situatia nu pot decat sa imi reafirm parerea ca prefer pe oricine in locul lui basescu... l-as vota fara retineri prea mari si pe hrebenciuc, vanghelie sau iliescu in persoana.

Mircea104901
QUOTE (HalbaSus @ Dec 3 2009, 08:22 AM) *
@admin, neaaah... nu il urasc atat de tare, pur si simplu imi place combat-ul in orice forma iar aici e unul extrem de calitativ mai ales datorita valorii participantilor (nu as fi putut sa ma cobor la nivelul ultrasilor pe care i-am vazut pe anumite siteuri/bloguri/forumuri)... Spre exemplu consider in continuare ca SUV-urile sunt mult mai periculoase si mai nocive si mai dezgustatoare decat basescu, dar acum nu alegem intre SUV-uri si basescu ci intre g-oana (sau orice alt PSD-ist... vanghelie daca vreti voi) si basescu, ori in aceasta situatia nu pot decat sa imi reafirm parerea ca prefer pe oricine in locul lui basescu... l-as vota fara retineri prea mari si pe hrebenciuc, vanghelie sau iliescu in persoana.


Chiar daca ar fi soferi de Q7?
biggrin.gif
Ce parere ai de X1?
Sincer mie-mi place. Mult smile.gif
G e o r g e
http://www.traianbasescu.org

chiar ma intrebam cand o sa apara asa ceva
Hoinar
QUOTE (G e o r g e @ Dec 3 2009, 03:13 PM) *
http://www.traianbasescu.org

chiar ma intrebam cand o sa apara asa ceva


Ce-ai frateme leu, dormi?! E de la inceputul campaniei site-ul in picioare! smile.gif E o copie de-a lui basescu.ro, template asemanator, dar continut putin modificat wink.gif.
La asta au raspuns oamenii cu www.nufigeoana.ro (care acum nu mai merge) si cu mirceageoana.tv smile.gif.

Uitati aici un articol foarte distractiv: si mogulii plang.

PS: Vali, o fi adevarat articolul ala, dar nu prezinta dovezi. Prefer un articol mai sprijinit de dovezi, nu de pareri, gen Afacerile americane din jurul familiei Geoana de pe evz. Prezinta date verificabile destul de usor (sunt date publice).

PS2: Halba, e o distractie sa combatem, atata timp cat nu ne verificam si coastele (sau dintii) unul la altul smile.gif.
HalbaSus
QUOTE (Mircea104901 @ Dec 3 2009, 03:02 PM) *
Chiar daca ar fi soferi de Q7?
biggrin.gif

EBA e sofer de Range Rover tongue.gif In plus, nu toti soferii de SUV-uri sunt idioti... doar unii dintre ei biggrin.gif

QUOTE (Mircea104901 @ Dec 3 2009, 03:02 PM) *
Ce parere ai de X1?
Sincer mie-mi place. Mult smile.gif

Useless... dar daca cineva isi doreste o compacta inaltata si cu tractiune integrala, care costa cat un sedan premium de clasa medie doar ca e mai urat, mai lent si mai instabil atunci n-are decat. Ura mea fata de SUV-uri se refera doar la cele "full size" (Q7, ML, Santa Fe, LC, d-astea).

@Hoinar, stii bine ca nu am absolut nicio problema sa beau o bere impreuna cu oricare dintre sustinatorii lui base de pe acest forum, departe de mine gandurile violente mai ales la adresa sustinatorilor lui basescu beer.gif si sper ca nici voi nu pregatiti un ciomag pe care sa fie scris numele meu starwars.gif
Baby Blues
E interesant si rezultatul votului de pe forum: marea majoritate a celor care il votasera pe Crin Antonescu, acum si-au redistribuit preferintele catre Basescu. Oare acelasi lucru se intampla si cu electoratul liberal din marile orase?
G e o r g e
QUOTE (Hoinar @ Dec 3 2009, 05:43 PM) *
QUOTE (G e o r g e @ Dec 3 2009, 03:13 PM) *
http://www.traianbasescu.org

chiar ma intrebam cand o sa apara asa ceva


Ce-ai frateme leu, dormi?! E de la inceputul campaniei site-ul in picioare! smile.gif E o copie de-a lui basescu.ro, template asemanator, dar continut putin modificat wink.gif.
La asta au raspuns oamenii cu www.nufigeoana.ro (care acum nu mai merge) si cu mirceageoana.tv smile.gif.


ia vezi matale jocul ... si ala e de mult timp ? dry.gif
Hoinar
QUOTE (G e o r g e @ Dec 3 2009, 04:08 PM) *
...
ia vezi matale jocul ... si ala e de mult timp ? dry.gif


36182451.gif nu stiam de jocul nou, inainte era cu Nuti, sa o dezbraci pe vas wink.gif.
beer.gif beer.gif beer.gif
admin
Eu i-am dat vreo 20.000 de pumni aluia, am crezut ca e Geoana in tinerete, dupa aia mi-am dat seama ca e un simplu borac:)
Mircea104901
36182451.gif 36182451.gif
Baby Blues
Super tare faza de mai sus.
Baby Blues
Chiar acum a incepu marea confruntare intre Mircea Geoana si Basescu. Recunosc ca nu ma mai uit la televizor de cateva luni bune, aproape un an, dar azi sunt curios sa vad ce pot cei doi sa scoata din mana.
drabisan
Pot sa pariez ca nici UNU din cei votanti de ilievici si nici UNU din cei votanti de marinar nu isi vor schimba opiniile in seara asta!
Ar trebui un film in care ilevici i-o ia la masea vreunui liberal clasic ca sa schimbe ceva in procente.

Intr-o societate in care pina si mare parte din blog-uri sint aliniate politic...ce sa schimbe o confruntare politica la TV-urilie aproape perfect aliniate?
Mai e cineva nehotarit care sa se minuneze ca joana nu e capabila sa vorbeasca (cursiv in romaneste sau decent in engleza)? Sau sa se minuneze de faptul ca marinarul a fost uns de securitate ca sa ajunga in Belgia?

E pointless sa pierdem vremea la TV.

Si o ultima fraza pe acest topic politic: unde a fost PRO-TV-ul in lunile de campanie? Nu a uitat nimeni campania lor anti-ilievici din 2004. De ce sint muti? De unde linistea?
AZAZEL
ma uit la emisiune.
basescu este dominat clar in "confruntare", este terminat din orice punct de vedere.
nici limbajul corpului nu-l ajuta. geoana este ferm samd
Baby Blues
Mie mi se pare ca nu vedem nimic nou. Basesescu ii trage cu interesul national, Geoana pare mai dezghetat si mai corent. Vom trai si vom vedea dar mie mi se pare ca Base de abia se abtine sa stea in canoanele impuse de cei din stafful lui. Tare mie c-o sa izbucnrasca.
StefanVVTi
Chiar daca il sustin pe Geoana, m-am uitat de la inceputul dezbaterii, in speranta ca o sa vad ceva nou. Pentur mine s-a terminat in momentul in care marinarul a inceput, din nou, cu "Vanghele, Rebenciuc, mogulii"! E penibil si nu mai are nici un fel de putere de convingere!
getodac
E incredibil, desi il sustin pe Traian Basescu si stiam ca este un vulpoi batran uns cu toate alifiile nu ma asteptam sa-l faca praf si pulbere pe prostanac atat de repede.
Geoana e JALNIC, romanii asta este omul care vreti sa ne conduca in urmatori 5 ani? banned.gif
StefanVVTi
Cu siguranta!
NGZ
CITAT(AZAZEL @ Dec 3 2009, 07:32 PM) *
ma uit la emisiune.
basescu este dominat clar in "confruntare", este terminat din orice punct de vedere.
nici limbajul corpului nu-l ajuta. geoana este ferm samd


La ce te uiti ? Chiar nu intelg.
Legionaru'
QUOTE (getodac @ Dec 3 2009, 08:42 PM) *
E incredibil, desi il sustin pe Traian Basescu si stiam ca este un vulpoi batran uns cu toate alifiile nu ma asteptam sa-l faca praf si pulbere pe prostanac atat de repede.
Geoana e JALNIC, romanii asta este omul care vreti sa ne conduca in urmatori 5 ani? banned.gif


Nene, mata privesti la televizor prin spate?
klm
CITAT(HalbaSus @ Dec 3 2009, 03:56 PM) *
nu am absolut nicio problema sa beau o bere impreuna cu oricare dintre sustinatorii lui base de pe acest forum

thumbsup.gif , revenim la niste afirmatii de mai sus in cateva momente wink.gif.
CITAT(Baby Blues @ Dec 3 2009, 04:01 PM) *
E interesant si rezultatul votului de pe forum: marea majoritate a celor care il votasera pe Crin Antonescu, acum si-au redistribuit preferintele catre Basescu. Oare acelasi lucru se intampla si cu electoratul liberal din marile orase?

Duh! Cum dracu se poate ca un liberal sa voteze sociali democrati?! Empiric vorbind (adica bazandu-ma strict pe trairile mele personale si pe ale celor apropiati) zic ca nu se poate.

Mah, mie-mi placu pana acu'; vazui plusuri, minusuri, auzii prostii si chestii intelijente de la amandoi. Sa vedem cum se termina biggrin.gif.
admin
Ii da Base sa sara prostanacului:)

Btw, Popa , seful Gelsor -FNI si martor principal intr-un eventual procesc contra Vantu chiar a fost arestat. Sa te cheme Vantu la 12 noaptea si sa te duci rapid..e de toata jena. Asta ar trebui sa va deschida ochii si capul si sa vedeti clar cine conduce. Parerea mea:)


Emisiunea e belea, show pt mase, e singura ocazie cand putem sa-i vedem pe indivizi ca fac circ pt noi, dupa alegeri circari vom deveni noi:)
StefanVVTi
QUOTE (Legionaru' @ Dec 3 2009, 09:47 PM) *
QUOTE (getodac @ Dec 3 2009, 08:42 PM) *
E incredibil, desi il sustin pe Traian Basescu si stiam ca este un vulpoi batran uns cu toate alifiile nu ma asteptam sa-l faca praf si pulbere pe prostanac atat de repede.
Geoana e JALNIC, romanii asta este omul care vreti sa ne conduca in urmatori 5 ani? banned.gif


Nene, mata privesti la televizor prin spate?

N-ai cu cine! ;)
getodac
@legionarul
Omule Geoana nu a fost instare sa raspunda la cel putin 3 intrebari puse de Basescu (insistent puse pt ca la mirosit slab) si a fost salvat de fiecare data de Turcescu, tie asta nu iti da de gandit?
Sa nu mai zic cum a batut campii Geoana cu Ucraina si politica externa.
Sa terminat publicitatea ma opresc
FAR EASTERN
75000 de sms-uri si poll-ul s-a miscat ce un procent.... hai lasati. La Antena 3?????
alias
Cum sa votezi cu unul din astia doi!

Unul promite oameni pe luna si alte prostii si altul stie in fiecare secunda ce face fiecare om. Jalnic.
Vreau o inca o casuta pe buletinul de vot care sa consemneze faptul ca nu votez pe nici unul din astia doi.
Nu pot valida eu prin votul meu pe nici unul din ei ca apoi ei sa spuna ca i-am votat.
HalbaSus
ASTIA AU FACUT BLAAAAAAAAT !
Ce p... masii de confruntare e asta ? De la geoana nu ma asteptam la mai mult, el de la inceputul campaniei joaca cartea "bunului samaritean" care vrea sa fie pace mondiala si copii din africa sa primeasca mancare... dar de la basescu ma asteptam la mai mult (Ok, defapt ma convinsesem dupa prima confruntare dar cica atunci "se menaja")

Ca idee, confruntarea de pe masini.ro (si noi suntem prieteni cat de cat) a fost mult mai agresiva si mai violenta decat confruntarea dintre astia 2... pai daca te lupti pentru "functia suprema in stat" atunci ma astept sa vii cu ceva mai tare decat "ai fost la vantu" "ba nu am fost la vantu iar tu ai baut whiskey cu vantu"... "ba o sa te popeasca popa" "nu stiu cine e popa"...

Careva sa-i scoata pe amandoi afara pentru non-combat flagrant. Acum era momentul sa muste din adversar, sa rupa bucati de carne din ele si sa i le indese pe gura astfel incat sa le curga sange pe partea dorsala... sa planga de mila lor pana si adversarii lor politici... sa isi bage reciproc capul in WC apoi sa traga apa in sincron... iar ei... ce fac ? isi bat joc de ratingul televiziunilor.

Apropo: e seinfeld pe procinema in caz ca vreti sa vedeti ceva mai sangeros si mai amuzant.
Rebel
QUOTE (HalbaSus @ Dec 3 2009, 04:09 PM) *
Acum era momentul sa muste din adversar, sa rupa bucati de carne din ele si sa i le indese pe gura astfel incat sa le curga sange pe partea dorsala... sa planga de mila lor pana si adversarii lor politici... sa isi bage reciproc capul in WC


vezi daca nu au facut unul misto de masina celuilalt? de-abia atunci iesea ceva sange...smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.