Help - Search - Members - Calendar
Full Version: filme deosebite
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Filme si Teatru
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
ozz86651
Iar punem starwarsurile la filme...? smile.gif

drabisan
Ozz, iar vorbesti?
vio
starwars.gif starwars.gif starwars.gif starwars.gif starwars.gif starwars.gif starwars.gif
T u d o r
Klm, ok review-ul tau. Filmul mi s-a parut mult prea grotesc pentru a-i da nota de trecere doar pentru femeile cele bune care se fatzaie prin actiune.

Drabisan, same here. Ozz, lasa-ne frate cu ideile astea negative despre Skywalkeri. E cel mai bun film (prima serie de 3) ever, ce-ai tu cu noi?
ozz86651
E din categorie cu racheta alba si alea cu rumburack si arabela. "Filme" de duminica dimineata smile.gif.
Tocma am vazut godfather. Asta e film adevarat, e misto, dar nu simt nevoia sa-l mai vad o data. Ever. Urmeaza 2 si 3. FF Coppola e intre regizorii mei preferati, si nici fii-sa nu-mi displace.
Si-am mai vazut si Rock'n'rolla sau cum scrie. Guy Richie asta e teribil de plictisitor. Hai inteleg, faci un film, doua intr-o formula, da toate? nimic nou? oricum, vag distractiv, si foarte usurel.
mihaimilk
The Town - Ben Affleck regizor si actor.

9/10, foarte fain

A vazut cineva The Social Network (Facebook Movie)? Lumea zice ca e fain, dar totusi, un film despre facebook??

PS. Am revazut Stardust cu Michelle Pfeifer as an ugly witch. Siropos din cale afara, dar iti da un sentiment de bine... un 8/10 meritat.
ozz86651
L-am vazut eu p-asta cu social network. E bine facut, bine jucat (pina si Justin Timberlake face o treaba foarte buna), mie mi s-a parut cu vreo 15 minute mai lung decit trebuia. E o poveste adevarata, nu-i SF smile.gif. Povestile adevarate din start nu au aceleasi posibilitati sa spuna prostii smile.gif. E biased, adica e scris clar dintr-un singur punct de vedere, nu pare foarte echilibrat.
Si nu, filmul nu-i despre facebook, e despre oameni.
Daca o sa-ti placa sau nu nu stiu, mi-e mi-a placut, neveste-mii la fel, dar nu e un film fantastic.
Lucian107416
"Donnie Darko". Merita vazut.
solmar
Everything Is Illuminated. Un film de nota 9+. Drama si comedie, coloana sonora in ton cu actiunea, care actiune se petrece in Ukraina ... Eugene Hutz din Gogol Bordello are un rol si niste replici de belea. thumbsup.gif
Baby Blues
Am vazut si eu zilele acestea "Das experiment" I-as da un 8 spre 9, avand in vedere ca este un film nemtesc. Daca era american lua 9 pentru imbarbatare. biggrin.gif
Oana
nota 10 pentru inception... recomandat celor care gusta filme gen dark city sau vanilla sky.
T u d o r
The American - George Clooney, un film bun. Suspans, actiune, realism, as zice 8,5/10. Bonus: actrita in rolul principal feminin, o frumusete adevarata.
OvidiuH
QUOTE (Baby Blues @ Oct 31 2010, 02:08 PM) *
Am vazut si eu zilele acestea "Das experiment" I-as da un 8 spre 9, avand in vedere ca este un film nemtesc. Daca era american lua 9 pentru imbarbatare. biggrin.gif

I-au facut americanii remake anul asta -> http://www.imdb.com/title/tt0997152/
T u d o r
Am vazut si eu Inception. Desi nu-l suport pe efeminatul ala de erou pe pe Taitanic trebuie sa admit ca a jucat foarte bine. Iar filmul e bun, te tine atras pe toata durata. Sufera de ceva influente matriceale dar e bun. 9/10.
vio
... a va da cu presupusu la filme bune e ca si cum rebel ar ridica in slavi alte marci de mashini in afara de BMW ...sau mai bine zis : ursul te termina din 2 labe ,.... daca stiam nu mi mai luam sotie , da te termina rau de tot ....
Oana
aoleu, ce-i asta? ai o zi proasta?
Baby Blues
QUOTE (OvidiuH @ Nov 3 2010, 05:38 PM) *
QUOTE (Baby Blues @ Oct 31 2010, 02:08 PM) *
Am vazut si eu zilele acestea "Das experiment" I-as da un 8 spre 9, avand in vedere ca este un film nemtesc. Daca era american lua 9 pentru imbarbatare. biggrin.gif

I-au facut americanii remake anul asta -> http://www.imdb.com/title/tt0997152/

Am citit cateva review-uri la acest film si vad ca sunt facute de cinefili si nu de oameni care se uita la filme. Si cum bine zicea cineva pe IMDB, celor de la Hollywood le-au luat aproape 10 ani sa produca un remake dupa un film bun folosind camere mai performante, actori mai (era sa scriu mai mari) mai cunoscuti, etc, actiune mai multa in detrimentul dezvoltarii unei povesti si descrierii unui caracter sau unui personaj. N-o sa ma obosesc sa vad aces film. Sunt si voi ramane un fan al cinematografiei germane. :DAm vazut si eu Inception: I-as da nota 8, ceea ce in acceptiunea mea este o nota foarte mare pentru un film comercial. biggrin.gif
Rebel
QUOTE (vio @ Nov 4 2010, 03:27 AM) *
... a va da cu presupusu la filme bune e ca si cum rebel ar ridica in slavi alte marci de mashini in afara de BMW


Mah, vezi ca eu am scris de bine si alte masini si am respect pentru alte cateva. thumbsup.gif

Astazi am revazut RocknRolla. L-am revazut cu placere. Coloana sonora este excelenta si merita sa deschideti boxele.
klm
Inception - chiar mi-a placut; nu e un film despre care sa zici Wow, previzibil pe alocuri si presarat de ideea "the chosen one" reuseste sa te tina cu succes in fata ecranului. Am cantarit putin daca sa-i dau 9 sau 10 insa, per ansamblu, este un film reusit si merita - macar pentru idee dar si pentru realizarea ei - nota 10.
Stardust - pentru Tudor care era nemultumit de faptul ca De Niro a jucat in Machete - uite-te la acest film, o fi el mai fantezist insa capitanul Shakespeare (si nu numai) m-a facut sa rad in hohote. In aceeasi categorie as adauga How to Train Your Dragon.
Wall Street: Money Never Sleeps - aproape la fel de bun ca prima parte, aproape la fel de prost ca prima parte, dupa gusturi smile.gif!
Baby Blues
Azi am revazut Traitor si l-am privit cu aceiasi placere ca si prima data. Don Cheadle, Guy Pearce, Neal McDonough, Saïd Taghmaoui in rolul teroristului Omar si nu in ultimul rand frumoasa Archie Panjabi in rolul sotiei lui Don Cheadle. de altfel acest film se incadreaza in seria filmelor despre terorism, unele mai interesante altele mai putin. Acesta dupa parerea mea este un film bine inchegat cu o actiune buna spre foarte buna. De asemenea am vazut si Rendition, un film despre un egiptean casatorit in SUA , care este ridicat de CIA si predat pentru interogatorii mai neortodoxe, unei inchisori din afara SUA. Un film bun spre foarte bun.
drabisan
Poate sint singurul, dar mie Misfits chiar imi place!
Serial britanic, putine episoade, dar de mega-senzatie!
Junckie-super-spider-invisible-man&stuff&shits. Extrem de vulgar, dar o idee excelenta exploatata pe masura!

Din cauza englezei foarte jargonizate e relativ greu de inteles in-line. Cel putin apare repede titrarea in engleza si nu mai este chiar asa de greu wink.gif
mihaimilk
QUOTE (drabisan @ Nov 22 2010, 08:52 PM) *
Poate sint singurul, dar mie Misfits chiar imi place!
Serial britanic, putine episoade, dar de mega-senzatie!
Junckie-super-spider-invisible-man&stuff&shits. Extrem de vulgar, dar o idee excelenta exploatata pe masura!

Din cauza englezei foarte jargonizate e relativ greu de inteles in-line. Cel putin apare repede titrarea in engleza si nu mai este chiar asa de greu wink.gif



Da, parca am zis si eu despre Misfits acum cateva luni? fain !


Enter the Void - feck me ce ciudat film... fain, original, dar OMG.. . numa nu se mai termina, ca A.I. sau partea a 3-a a Lord of the Rings. Imaginea spectaculoasa, probabil ca unora o sa le placa, dar are si cateva elemente socante (si nu ma refer la multele penisuri de pe ecran teehee.gif )

al lui Gaspar Noe, cel cu Irreversible - alt film shock
Baby Blues
Am continuat cu seria 4 din "The Tudors". Daca tot vorbim de filme deosebite, as incadra acest serial pe primul loc in preferintele mele, urmat la foarte mica distanta de Rome.



getodac
Aseara am revazut dupa multi ani The king of flies. M-a cutremurat ca si atunci cand l-am vazut prima data.
Baby Blues
QUOTE (getodac @ Dec 1 2010, 11:33 AM) *
Aseara am revazut dupa multi ani The king of flies. M-a cutremurat ca si atunci cand l-am vazut prima data.

Am cautat filmul pe IMDB si pe Cinemgia si nu l-am gasit. Poti da detalii?
ozz86651
E de fapt Lord of Flies, ca si cartea.
Am vazut si eu in sfirsit Godfather 1,2,3 E un film bun fara indoiala, foarte bine facut etc dar nu inteleg isteria care insoteste filmul asta. La fel cum nu inteleg treaba cu Shawshank redemption, trebuie sa-l revad si pe ala ca l-am vazut acum multi ani. Filme bune... dar cam atit. Nu intra la mine nici in primele 10, poate chiar mai multe.
getodac
The lord of flies, 1990. Scuze de greseala.

http://www.cinemagia.ro/filme/lord-of-the-...-mustelor-7815/
Baby Blues
QUOTE (ozz86651 @ Dec 2 2010, 02:40 AM) *
E de fapt Lord of Flies, ca si cartea.
Am vazut si eu in sfirsit Godfather 1,2,3 E un film bun fara indoiala, foarte bine facut etc dar nu inteleg isteria care insoteste filmul asta. La fel cum nu inteleg treaba cu Shawshank redemption, trebuie sa-l revad si pe ala ca l-am vazut acum multi ani. Filme bune... dar cam atit. Nu intra la mine nici in primele 10, poate chiar mai multe.

Care ar fi primele 10 daca nu te superi? biggrin.gif


Nu stiu daca am mai vorbit de el dar acesta este unul din cele mai emotionante filme pe care le-am vazut:



Nicole Kidman este exceptionala. Este singurul film la care m-am speriat de mi-a sarit inima din piept. biggrin.gif whistling.gif
Alejandro Amenabar, regizorul si scenaristul filmului s-a inspirat in parte din romanul lui Henry James, The Turn of the Screw, unul din cele mai celebre novele despre fantome.
DORU
QUOTE (Baby Blues @ Oct 10 2010, 03:55 PM) *
Astfel filmul foarte bun pe care l-am vazut a fost ZWARTBOEK. Filmul este despre rezistenta olandeza in timpul celui de-al doilea razboi mondial si nu numai, iar pe langa jocul foarte bun al actritei principale - Carice van Houten, filmul profita si de carisma si jocul deosebit a lui Sebastian Koch in postura sefului SD. Pe Sebastian Koch l-am mai vazut in alt film deosebit - Das Leben der Anderen, locul unu in cinematografia germana dupa parerea mea.


M-ai facut curios, ma voi uita si eu la el in acest week-end ! smile.gif
DORU
QUOTE (Baby Blues @ Dec 2 2010, 11:28 PM) *
QUOTE (ozz86651 @ Dec 2 2010, 02:40 AM) *
E de fapt Lord of Flies, ca si cartea.
Am vazut si eu in sfirsit Godfather 1,2,3 E un film bun fara indoiala, foarte bine facut etc dar nu inteleg isteria care insoteste filmul asta. La fel cum nu inteleg treaba cu Shawshank redemption, trebuie sa-l revad si pe ala ca l-am vazut acum multi ani. Filme bune... dar cam atit. Nu intra la mine nici in primele 10, poate chiar mai multe.

Care ar fi primele 10 daca nu te superi? biggrin.gif


Indiferent ca esti ozz sau alt mare critic de filme, sunt cateva atat de deosebite ca doar daca esti capos nu le poti aprecia...sau poate si narrow-minded ? wink.gif

Numesc cateva: The Curios Case of Benjamin Button, Avatar, LOTR... este de apreciat IDEEA ORIGINALA mai presus de orice realizare tehnica, care in aceste cazuri este chiar la inaltime.
Shawshank Redemption sau The Heat sunt filme cu totul aparte, datorita actorilor in principal si care merita luate ca reper in genul lor. Dar atat.

Despre filmele proaste...pot doar sa dau dreptate lui Tudor ca Machete sau The Expandables sunt niste RATARI DE 2 LEI.
ozz86651
QUOTE
Care ar fi primele 10 daca nu te superi?


A, nu stiu smile.gif, ziceam si eu. In sensul ca sint filme bune dar care nu au ceva foarte special in ele. N-am stat vreodata sa-mi pun filmele in ordine, in plus unele sint asa duferite ca e greu sa spui ca ala e mai tare ca alalalt. Asa, la repezeaza, citeva filme care mi se par foarte tari sint: Apocalipse now, Memento, No country for old men, Solaris (ala nou, nu-mi place cel vechi), Matrix (primul), Closer, Amelie si cred ca ar fi multe altele. Nu-s cinefil adevarat, in sensul ca nu-mi plac multi clasici d-alde Tarkowski si Kurosawa.
Cit despre LOTR, Avatar, Razboiul stelelor, Harry fuckin Potter eu am oarece dispret pentru filmele astea. Nu numai ca nu intra la categoria filme care imi plac dar nici nu cred ca sint filme bune in general, le lipseste imaginatia si substratul, merg pe cantitate nu calitate. O spoiala, benzi desenate. E ca si cum ai compara o pictura de Van Gogh cu benzile desenate pentru copii, sigur ca si alea se pot face foarte bine, exceptional chiar, dar ramin pentru copii. Nu cred ca tine de ingustimea mintii, la avatar m-am uitat cu placere, la fel la LOTR, dar e altfel de placere. Asa cum poti sa te distrezi si la bilci si la muzeu. Inteleg oamenii carora le plac, pentru ca sint placute (mai putin star wars).
T u d o r
bai ma leshi? Adica Star Wars n-a avut idee originala? Poti spune asta acum, ca e plin de filme cu rachete in spatiu dar atunci cand a aparut?
Mariustom
offtopic.gif Pt dat jos filme vă recomand acest program. E suuuupeeer biggrin.gif thumbsup.gif
Dacă întâmpinați probleme, verificați-vă java din PC wink.gif

PS: așa am descoperit că există un film Lord of the Flies făcut în 1963 whistling.gif rolleyes.gif
ninja.gif
stasu
QUOTE (Mariustom @ Dec 3 2010, 01:26 PM) *
PS: așa am descoperit că există un film Lord of the Flies făcut în 1963 whistling.gif rolleyes.gif
ninja.gif

Eu l-am si scos deja smile.gif
DORU
QUOTE ( T u d o r @ Dec 3 2010, 01:03 PM) *
bai ma leshi? Adica Star Wars n-a avut idee originala? Poti spune asta acum, ca e plin de filme cu rachete in spatiu dar atunci cand a aparut?


Sau Avatar & LOTR ? Lipsa de originalitate !?!? blink.gif

QUOTE (ozz86651 @ Dec 3 2010, 09:32 AM) *
Inteleg oamenii carora le plac, pentru ca sint placute (mai putin star wars).


Thank you ! laugh.gif
ozz86651
QUOTE
Adica Star Wars n-a avut idee originala?


Stars Wars a avut vreo idee? biggrin.gif
La fel Avatar, in oarecare masura. Ce idei au? Au o povestioara simpla, nu idei. Idee are ... Matrix de exemplu, si e si foarte comercial, deci bun pentru toata lumea. Sint basme cu idei, sint o multime de sfuri cu idei, dar astea de care vorbim noi acum sint in categoria spiderman.
Nu inteleg cum poate sa fi un film care se bazeaza numai pe extraterestri si nave spatiale si bine vs. rau (intr-o varianta telenovelistica) original. Original e District 9 daca vreti neaparat, nu razboiul stelelor. E un fim excelent pentru copii, dar cita vreme daca scoti din el machetele de carton ramine absolut 0, nu poti sa spui ca are idei. N-are nici un subtrat, nici un conflict, nici o adincime, nici o subtilitate, nici un sentiment. E caricatural, e desen animat, unidimensional, banal. Avatar e fix la fel, inlocuind cartoanele cu efecte speciale foarte lucrate si reusite. Macar LOTR are un mic conflict in el ceva mai complex, dar tot cantitate frate. Mai bagam o batalie, o aventura, un monstru, mai ne uitam o ora.
Acum evident, fiecare e liber sa aiba placerile lui si sa-l doara in c*ur de parerile mele smile.gif, eu incerc insa sa discut calitati pe care le consider obiective.
Baby Blues
QUOTE (ozz86651 @ Dec 3 2010, 08:42 PM) *
QUOTE
Adica Star Wars n-a avut idee originala?


Stars Wars a avut vreo idee? biggrin.gif
La fel Avatar, in oarecare masura. Ce idei au? Au o povestioara simpla, nu idei. Idee are ... Matrix de exemplu, si e si foarte comercial, deci bun pentru toata lumea. Sint basme cu idei, sint o multime de sfuri cu idei, dar astea de care vorbim noi acum sint in categoria spiderman.
Nu inteleg cum poate sa fi un film care se bazeaza numai pe extraterestri si nave spatiale si bine vs. rau (intr-o varianta telenovelistica) original. Original e District 9 daca vreti neaparat, nu razboiul stelelor. E un fim excelent pentru copii, dar cita vreme daca scoti din el machetele de carton ramine absolut 0, nu poti sa spui ca are idei. N-are nici un subtrat, nici un conflict, nici o adincime, nici o subtilitate, nici un sentiment. E caricatural, e desen animat, unidimensional, banal. Avatar e fix la fel, inlocuind cartoanele cu efecte speciale foarte lucrate si reusite. Macar LOTR are un mic conflict in el ceva mai complex, dar tot cantitate frate. Mai bagam o batalie, o aventura, un monstru, mai ne uitam o ora.
Acum evident, fiecare e liber sa aiba placerile lui si sa-l doara in c*ur de parerile mele smile.gif, eu incerc insa sa discut calitati pe care le consider obiective.


I n mare parte sunt de acord cu tine in ceea ce priveste critica adusa filmelor dar nu ne potrivim la gusturi pozitive (ca sa zic asa). In ceea ce preveste Avatar, LOTR, etc pot spune ca am aceiasi parere: desene animate.
Uitati o lista de filme facuta de mine pe IMDB. Ozz, astept critici la fiecare in parte. Vorbesc serios. Lista este aiisi si sper sa se poata accesa. Filmele nu sunt puse in ordinea importantei , ci am pus filmele care mi s-au parut mie ca merita mai multa atentie, sunt deosebite si-au facut valuri la vremea lor.

http://www.imdb.com/list/_WT30Jsh4Yc/
Baby Blues
A vazut cineva Swept Away si Revolver ale lui Guy Ritchie ? Dar Old boy a lui Park Chan Wook. Am inteles ca are chiar o trilogie de fapt iar acesta este al doilea.
ozz86651
QUOTE
Ozz, astept critici la fiecare in parte. Vorbesc serios.


Nu, glumesti smile.gif.
Nu le-am vazut pe toate, dar in general imi plac multe din ele, ori mi se par bune chiar fara sa-mi fi placut mie neaparat. E drept ca unele nu-s pe sufletul meu, asta nu insmena ca-s proaste.
Cu citeva exceptii:
V for Vendetta smile.gif. Stiu multi carora le place filmul asta, de ce?
Sherlock Holmes. Really?
Vad ca-ti plaec tare Guy Ritchie, eu cred ca toate filmele lui sint la fel. Era misto cind l-am vazut pe primul, dupa aia meah.

Mai sint 2-3 acolo care mi se par doar comerciale. The Kingdom e ok, dar cred ca sint multe alte filme ca asta. Ala cu piratii caraibelor, iarasi, cum sa-l pui linga The Lives of Others?
Iti place V mai multe decit Brasil, A clockwork orange, Blade runner? Ca sa nu mai spun de filme mai putin vestite dar care nu mi se par mult mai rele sau poate chiar mai bune smile.gif. Ala, equilibrium parca, sau aeon flux sau 9. Sau de ce V mai mult decit alte sfuri ca gattaca, children of men, minority report sau mai slabute gen the island?

Aceste spuse nu sint o critica (ar fi culmea), sint doar curios smile.gif. Si ca sa explic mai bine, nu am nimic cu gusturile nimanui, am insa ceva cu gusturile "maselor" care se isterizeaza pe multe filme banale, le ridica in slavi, si deja se uita strimb la tine daca nu iti plac... ca si cum in literatura trebuiae sa-ti placa Sandra Brown ca e mai citita decit Marquez.

Hai ca mai aduag niste filme care mie imi plac sau macar mi-au placut la vremea lor: Eyes wide shut, Brasil, A clockwork orange, Blade runner, Platoon, Natural Born Killers, Deer Hunter, Full metal jacket, Dr Stargelove.



LE:
Old boy e foarte tare in felul lui. E foarte diferit.
Baby Blues
Filmele nu sunt puse in ordinea importantei ci cum mi-a venit. Sa stii ca V for Vendeta l-am vazut cand eram intr-o dispozitie propice si mi-a ramas in memorie, altfel fata de alte filme pe care le-am uitat imediat, cu toate ca probabil sunt mult mai bune. Nu sunt un cinefil in adevaratul sens al cuvantului , ci urmaresc ca un film sa-mi dea o traire un sentiment, sa-mi transmita ceva deosebit fata de un film de duzina. De aceea filmele de actiune nu ma inspira deloc, daca n-au si altceva decat impuscaturi- replici frumoase , actiune inchegata in jurul a "ceva".

Vis-avis de filemele enumerate de tine , pot spune ca Dr. Stange love, m-a facut sa-l inchid dupa 5 minute. Nu stiu de ce . Nu-mi plac filmele usoare dar probabil m-a prins intr-o stare in care n-am putut sa-l privesc. De acum cativa ani cand am incerct s vad filmul mai mi-a picat in mana de cateva ori dar n-am avut curajul sa-l vad.
Imi plac la maxim filmele lui Guy R, dar spre rusinea mea n-am vazut vreo doua. biggrin.gif Este adevarat ca sunt pe acelasi calapdod dar cate nu sunt? Din greseala am vazut doua filme: A team si The Losers. Porcarii mai mari nici ca se puteau face vreodata. Sunt pe acelasi calapod.
DORU
QUOTE (DORU @ Dec 3 2010, 08:47 AM) *
QUOTE (Baby Blues @ Oct 10 2010, 03:55 PM) *
Astfel filmul foarte bun pe care l-am vazut a fost ZWARTBOEK. Filmul este despre rezistenta olandeza in timpul celui de-al doilea razboi mondial si nu numai, iar pe langa jocul foarte bun al actritei principale - Carice van Houten, filmul profita si de carisma si jocul deosebit a lui Sebastian Koch in postura sefului SD. Pe Sebastian Koch l-am mai vazut in alt film deosebit - Das Leben der Anderen, locul unu in cinematografia germana dupa parerea mea.


M-ai facut curios, ma voi uita si eu la el in acest week-end ! smile.gif


L-am vazut, mi-a placut cu adevarat !
Un film corect, antrenant, nimic tras de par: http://www.imdb.com/title/tt0389557/

QUOTE (ozz86651 @ Dec 3 2010, 08:42 PM) *
QUOTE
Adica Star Wars n-a avut idee originala?


La fel Avatar, in oarecare masura. Ce idei au? Au o povestioara simpla, nu idei.
[...] Sint basme cu idei, sint o multime de sfuri cu idei, dar astea de care vorbim noi acum sint in categoria spiderman.
[...] Original e District 9 daca vreti neaparat, nu razboiul stelelor. [...]
Avatar e fix la fel, inlocuind cartoanele cu efecte speciale foarte lucrate si reusite. Macar LOTR are un mic conflict in el ceva mai complex, dar tot cantitate frate. Mai bagam o batalie, o aventura, un monstru, mai ne uitam o ora.
Acum evident, fiecare e liber sa aiba placerile lui si sa-l doara in c*ur de parerile mele smile.gif, eu incerc insa sa discut calitati pe care le consider obiective.


Nu-ti pot da dreptate decat cu District 9 pe care l-am apreciat si eu. In rest, ai spus f bine, gusturile difera, la fel si aprecierea "ideilor"... ninja.gif
DORU
Am revazut Gone Baby, Gone [2007]: http://www.imdb.com/title/tt0452623/

Il recomand, fiind bine facut si avand aportul si a unor actori pe masura ideii.
Titi1988
http://www.imdb.com/mymovies/list?l=34149535

le recomand pe cele cu cu 10 si 9. Nu luati in seama serialele si desenle animate laugh.gif
Baby Blues
Am vazut azi Unthinkable. Un film psihologic bun care te tine in tensiune, usor de ghicit prin unele parti dar in general bine facut. I-as da nota 8.5 din 10.
Actorii Carrie Anne Moss si Samuel L Jackson aduc filmului un aport important prin jocul bun.
klm
CITAT(Titi1988 @ Dec 6 2010, 10:58 AM) *

Interesant ca Transformers ocupa o pozitie mai sus ca American Beauty sau A Beautiful Mind care sunt cotate la fel ca American Pie...
Ai vazut o serie de filme interesante insa le-ai notat destul de ciudat pentru gusturile mele smile.gif!
Titi1988
QUOTE (klm @ Dec 10 2010, 03:47 PM) *
QUOTE (Titi1988 @ Dec 6 2010, 10:58 AM) *

Interesant ca Transformers ocupa o pozitie mai sus ca American Beauty sau A Beautiful Mind care sunt cotate la fel ca American Pie...
Ai vazut o serie de filme interesante insa le-ai notat destul de ciudat pentru gusturile mele smile.gif!

le-am notat pentru genul lor, adica daca o comedie este de 10 iar un film drama de 8-9 nu inseamna ca este mai buna comedia ci ca a fost printre cele mai bune comedii pe care le-am vazut.

American Beauty si A Beautiful mind au fost filme foarte bune dar nu pot sa le dau aceeasi nota ca si the green mile sau fight club.

Cel mai bine este sa dai la genre si sa alegi sa nu compari filme de genuri diferite. teehee.gif
ozz86651
Da, e grea asta cu notele... de exemplu nu ai un motiv clar sa penalizezi o comedie usurica care iti place si poate e geniala in felul ei, si atunci de ce sa-i dai 5 ca nu e suficient de intelectuala?
T u d o r
Da ma, dar tu i-ai dat lui Star Wars nota de corigenta ca nu e destul de "psihologic". biggrin.gif
Baby Blues
Nici pt. mine lista lui Titi nu se intersecteaza cu gusturile mele dar asta nu inseamna nimic deoarece gusturile nu se disputa.
ozz86651
@Tudor:
Eu as nota filmele dupa placerea pe care mi-o provoaca, si e posibil ca un film usurel dar bine facut sa-mi provoace mai multa placere decit un film serios si pretentios si apreciat de critica ca super ultra meserias. SW din pacate la virsta mea smile.gif nu mai imi provoaca nici o placere.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.