Help - Search - Members - Calendar
Full Version: filme deosebite
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Filme si Teatru
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
ozz86651
QUOTE
Destul de neinteresant District 9 si departe de ceea ce se vrea: un documentar; am vazut ca extraterestrii erau destul de inteligenti si nu pot sa cred ca nu se gasea printre ei un "avocat" care sa-i trimita la origini pe tartanii aia cu pushcoace.


Cum naiba sa se vrea documentar?
De ce extraterestrii nu au avocati e explicat in film: o societate de tip musuroi de furnici/roi de albine, decapitata, ramasa fara matca. Bineinteles cum a dat societatea asta de inscte un membru foarte "uman" si inventiv cum e extraterstrul principal nu e explicat. Filmul nu e facut sa fie 100% logic sau rational, pentru ca subiectul permite derapaje de la logica (sint extraterestri si asa sint ei, ete na, ca-n povesti, nu trebuie sa se supuna logicii omenesti in amanunt).
La urma urmei nici societatea omeneasca nu se supune ratiunii, pentru un german e foarte greu/imposibil sa inteleaga ratiunea societatii indiene de exemplu.
Oana
QUOTE (solmar @ Sep 25 2009, 05:28 PM) *
The Shawshank Redemption e un film de exceptie.

ca de altfel multe din filmele facute dupa cartile lui Stephen King: the green mile, storm of the century (a nu se confunda cu the perfect storm in care joaca George Clooney), secret window, shine etc.

eu v-as recomanda 7 pounds, dintre filmele mai noi, desi este din 2008, dar anul asta nu-mi aduc aminte sa fi iesit vreun film care sa ma impresioneze.
Baby Blues
QUOTE (Oana @ Sep 29 2009, 10:42 PM) *
QUOTE (solmar @ Sep 25 2009, 05:28 PM) *
The Shawshank Redemption e un film de exceptie.

ca de altfel multe din filmele facute dupa cartile lui Stephen King: the green mile, storm of the century (a nu se confunda cu the perfect storm in care joaca George Clooney), secret window, shine etc.

eu v-as recomanda 7 pounds, dintre filmele mai noi, desi este din 2008, dar anul asta nu-mi aduc aminte sa fi iesit vreun film care sa ma impresioneze.

N-am vazut decat Secret Window care mi-a placut foarte . Cred ca o sa vad si alte ecranizari dupa Stephen King. Carti am mai citit.
Am vazut si eu district 9 , dar sincer , vreau sa revin la genul de filmele pe care le-am vazut pana acum. No comment!
klm
CITAT(ozz86651 @ Sep 29 2009, 09:48 PM) *
Cum naiba sa se vrea documentar?
De ce extraterestrii nu au avocati e explicat in film: o societate de tip musuroi de furnici/roi de albine, decapitata, ramasa fara matca.

Dupa modul de filmare, dupa faptul ca sunt prezentate "interviuri" cu oameni de pe strada, dupa faptul ca tot timpul apare o voce a unei "reportertaj" din elicopter... mai vrei?
Deci o societate tip musunoi de furnici poate naste (sau supravietui) oameni de stiinta insa nu avocati/ganditori?!
solmar
QUOTE (Oana @ Sep 29 2009, 10:42 PM) *
QUOTE (solmar @ Sep 25 2009, 05:28 PM) *
The Shawshank Redemption e un film de exceptie.

ca de altfel multe din filmele facute dupa cartile lui Stephen King: the green mile, storm of the century (a nu se confunda cu the perfect storm in care joaca George Clooney), secret window, shine etc.

eu v-as recomanda 7 pounds, dintre filmele mai noi, desi este din 2008, dar anul asta nu-mi aduc aminte sa fi iesit vreun film care sa ma impresioneze.

l-am vazut anul trecut. parca putin cam prea dur (ca o cafea mult prea tare). am remarcat, ca de altfel in mai toate filmele lui, un will smith extraordinar (will e un actor care-mi place, care nu dezamageste de la un rol la altul).

si era sa uit, un film excelent vazut/revazut chiar de curand cu patrick swayze - point break.
mihaimilk
QUOTE (klm @ Sep 30 2009, 07:25 AM) *
QUOTE (ozz86651 @ Sep 29 2009, 09:48 PM) *
Cum naiba sa se vrea documentar?
De ce extraterestrii nu au avocati e explicat in film: o societate de tip musuroi de furnici/roi de albine, decapitata, ramasa fara matca.

Dupa modul de filmare, dupa faptul ca sunt prezentate "interviuri" cu oameni de pe strada, dupa faptul ca tot timpul apare o voce a unei "reportertaj" din elicopter... mai vrei?
Deci o societate tip musunoi de furnici poate naste (sau supravietui) oameni de stiinta insa nu avocati/ganditori?!



Aia e prima parte a filmului. Mai e si partea a 2-a.

In general dupa moartea reginei dureaza ceva timp pana se ridica noul lider dintre restul. In plus, daca cei mai multi alieni aterizati pe pamant erau dintre cei lucratori (si nu soldati de exemplu), nu te poti astepta sa aiba o inteligenta prea ridicata. In societatea lor, ei au un rol bine definit (chiar genetic).
Baby Blues
QUOTE (getodac @ Sep 29 2009, 11:27 AM) *
....
Din categoria comedii The Party e exceptional.
Daca nu ati vazut filmele de mai sus nu mai stati pe ganduri, incepeti cu Papillon nu o sa va para rau.

The Party din 1968?
Seri
Pe prima pagina se spunea de "Dirty Dozen "(1967), din aceeasi categorie a filmelor de razboi as mai aminti: "A Bridge Too Far"(1977), "Kelly's Heroes"(1970) si "Where Eagles Dare"(1968). Sunt filme la care ma uit de cate ori le prind pe TCM, simple, placute, fara efecte speciale si fara dorinta de a transmite realitatea crunta a razboiului sau trairile protagonistilor, cum este cazul in filme mai noi precum "Saving Private Ryan"(1998).
ozz86651
QUOTE
fara efecte speciale si fara dorinta de a transmite realitatea crunta a razboiului sau trairile protagonistilor,


Si asta e un plus? biggrin.gif

QUOTE
Dupa modul de filmare, dupa faptul ca sunt prezentate "interviuri" cu oameni de pe strada, dupa faptul ca tot timpul apare o voce a unei "reportertaj" din elicopter... mai vrei?


Pai asta e IN STIL de documentar (cum zice Mihai, numai in prima parte, si la sfirsit), nu ca "se vrea" documentar...

Ideea oricum nu e noua deloc. Battle of Algiers de exemplu este un film despre independenta algeriei facut prin 50 si ceva in stil documentar, dar facut exceptional, poti sa jui ca e "real" ... de fapt e atit de documentar ca foloseste protagonisti la "revolutie". E un film interesant prin faptul ca desi intentia a fost sa fie puternic pro - algerian, in noua lumina in care vedem noi lumea acum cu terorismul reiese ca de fapt nu iarta pe nimeni din participanti. Algerienii cu miscarea de rezistenta apar ca teroristi, francezii apar ca criminali de razboi si tortionari (si practici). Filmul fiind facut de un comunist italian cu particpare masiva algeriana sint sigur ca a fost perceput foarte diferit la data respectiva. Morala se schimba de-a lungul timpului.
klm
CITAT(solmar @ Sep 30 2009, 05:35 PM) *
(will e un actor care-mi place, care nu dezamageste de la un rol la altul).

Daca vrei sa fii dezamagit uite-te la Hancock (sper sa fi scris bine).
ozz86651
Mie hancock mi-a placut... alt film in zona asta de valoare care mi-a placut e ala cu Zohan biggrin.gif
FAR EASTERN
QUOTE (Baby Blues @ Sep 30 2009, 11:35 PM) *
QUOTE (getodac @ Sep 29 2009, 11:27 AM) *
....
Din categoria comedii The Party e exceptional.
Daca nu ati vazut filmele de mai sus nu mai stati pe ganduri, incepeti cu Papillon nu o sa va para rau.

The Party din 1968?



"-Birdy num-num".
getodac
QUOTE (Baby Blues @ Sep 30 2009, 10:35 PM) *
The Party din 1968?

Da despre asta este vorba smile.gif cu Peter Sellers si Claudine Longet

@Tudor Rain man este filmul dar RayMan era strigat in film Tom Cruise si asta mi-a ramas in minte smile.gif Papilon nu ai vazut ?
solmar
QUOTE (klm @ Oct 1 2009, 08:41 AM) *
QUOTE (solmar @ Sep 30 2009, 05:35 PM) *
(will e un actor care-mi place, care nu dezamageste de la un rol la altul).

Daca vrei sa fii dezamagit uite-te la Hancock (sper sa fi scris bine).


l-am vazut. filmul in sine e mediocru, desi incasarile nu sunt neglijabile (e in top pe pozitia 41 cu 623.5 milioane) am inteles ca se lucreaza la Hancock 2, care va iesi in 2012. in schimb nu mi s-a parut ca will joaca prost. the pursuit of happyness e un film bun, hitch la fel. will joaca bine in ambele. I am legend iar prestatie buna.

trebuie sa recunosc ca nu se compara cu denzel washington sau morgan freeman, sunt oricum pe alt palier. sau cu unul dintre preferatii mei - steve buscemi.
T u d o r
Hancock e iarasi un film pe care nu l-am putut urmari mai mult de 15 minute cu tot cu generic. I am Legend e ok si WS joaca bine.

De acord cu Seri, filmele alea le am si imi plac. Totusi Tunurile din Navarone mi se pare cel mai bun film de razboi.

Nu vazusem Lista lui Schindler pana mai acusi, am prins-o la TV intr-o noapte si e un film foarte bun. Cum memoria mea e tare greu incercata, o sa iau DVD-urile la mana si va zic ce mi s-a mai parut deosebit. smile.gif
Rebel
Ultimele filme vazute cu Will Smith sunt:

The pursuit of happyness

I am legend

Ambele merita vazute.

Am uitat
Si I Robot este super fain
ozz86651
The pursuit of hapiness, da (ma rog, nu-i neaparat grozav da-i foarte "vazubil"), dar I am legend mi se pare un film cel mult mediocru cu zombies. Adica macar Hanckok (sau I robot) e pentru copiii din noi, da asta ce-i cu el? Cine vrea un film ceva mai breaz cu zombie e ciclul 28 (28 days etc), ma rog, cit de breze pot fi filmele in categorie asta.

QUOTE
Hancock e iarasi un film pe care nu l-am putut urmari mai mult de 15 minute cu tot cu generic.


Pai cam ca si la District 9, inceputul e cumva disociat de restul filmului. Am fost tentat si eu sa-mi bag picioarele dupa 15 minute, dar filmul nu e deloc asa rau ca inceputul.
Oana
mi-am mai adus aminte un film bun: The Pianist, a lui Roman Polanski, pentru cei carora le-a placut La vita e bella
dintre filmele cu vampiri si alte "oratanii" mi-au placut Underworld (prima parte), Van Helsing, AVP, Pitch Black si continuarea sa, The Chronicles of Riddick
inca doua si gata: Lock, Stock and Two Smoking Barrels si Snatch

momentan atat mi-a revenit memoria.
Rebel
OZZ,

I am legend este mai rasat, in afara unor filmari bune si clare, fara scene sumbre cu lumina obscura si fete palide, este un film in care Smith aduce foarte bine in prim plan trairile interioare, suferinta, lupta cu situatia data... totodata prezentarea acestei tragedii este destul de amanuntita, detaliile vizuale ce dezvaluie o societate ce a dat gres sunt si ele bine realizate. Mai tot filmul este efectiv jucat de el singur, este practic un monolog cinematografic, nu este usor sa realizezi un film cu un singur personaj care reuseste sa te tina in fata ecranului.
In plus acest film nu se incadreaza in cliseele expuse de tine, in cazul de fata Smith incearca sa vindece si sa gaseasca antidotul, are un alt scop mult mai maret, nu acela de a transa carne...
Alea de care vorbesti tu sunt scene in care cativa pierduti inarmati cu o furculita sau o pusca, taie sau impusca orice misca in intunericul regizat intr-o baraca ieftina.

Mie mi-a placut, il consider diferit de filmele de duzina.
Baby Blues
Am revazut "The Party" si recunosc ca am ras cu lacrimi. Sincer eu scoteam putin parodia din film dar totusi faptul ca un singur om a dus de la cap la coada tot filmul este remarcabil.
Rebel: Din filmele pe care le-ai enumerat n-am vazut decat I'm legend, dar regret ca mi-am pierdut timpul. Dupa ce-am vazut primele cinci minute din "I robot " am crezut ca s-au terminat scenariile la Hollywood si nu-si facuse norma Audi la publiciate pe anul in curs biggrin.gif Acum revenind la lucruri serioase, cred ca singurul film cu Will Smith care merita urmarit este "Seven Pounds", unde chiar nu mi-a venit sa cred ca joaca el. Chiar a fost un film care mi-a placut si despre care cred ca merita sa se discute. Chiar vreau sa spun ca acest rol l-a facut ... "serios' pe Will Smith. Deci... se poate!

Rebel
Eu personal pun un mare accent pe expresia faciala a personajelor. Consider ca I Robot este interesant, si intr-adevar, asa cum spune si Ozz, hraneste copilul din mine, insa trecand peste aspectul ideii de baza consider ca este un film bine realizat.

"The party" il consider slab, depasit din multe puncte de vedere... la mine trebuie sa ai un umor remarcabil sa ma faci sa rad, prefer umorul expus prin dialoguri subtile si bune insotite de o mimica deosebita.

De exemplu, "Wedding Crashers" il consider foarte fain; expresiile si reactiile personajelor sunt remarcabile.
klm
CITAT(ozz86651 @ Oct 1 2009, 11:04 PM) *
I am legend mi se pare un film cel mult mediocru cu zombies.

E panarama aia in care e el singur cu cainele? Daca da, atunci am adormit de 2 ori pana s-a terminat.
CITAT(Oana @ Oct 2 2009, 12:30 AM) *
inca doua si gata: Lock, Stock and Two Smoking Barrels si Snatch

Cu fiecare fraza imi reamintesti de ce-mi placi biggrin.gif, as mai adauga, in aceeasi nota, Pulp Fiction.
CITAT(Rebel @ Oct 2 2009, 01:53 AM) *
la mine trebuie sa ai un umor remarcabil sa ma faci sa rad, prefer umorul expus prin dialoguri subtile si bune insotite de o mimica deosebita.

Hot Shots (Formidabilul)?
mihaimilk
QUOTE (Oana @ Oct 1 2009, 10:30 PM) *
mi-am mai adus aminte un film bun: The Pianist, a lui Roman Polanski, pentru cei carora le-a placut La vita e bella
dintre filmele cu vampiri si alte "oratanii" mi-au placut Underworld (prima parte), Van Helsing, AVP, Pitch Black si continuarea sa, The Chronicles of Riddick
inca doua si gata: Lock, Stock and Two Smoking Barrels si Snatch

momentan atat mi-a revenit memoria.


And you were doing so well... Efecte speciale mai naspa decat in Van Helsing nu cred ca am vazut smile.gif.

In rest, Kate Beckinsale imbracata-n caucioace, what's not to like?

Si Pitch Black e acceptat ca film fain aici in "vest" ( banned.gif ), dar cica Chronicles e naspa... mie imi place oricum, intra la categoria cu Alien 4 si Event Horizon.

N-a mai vazut nimeni Primer sau Sunshine?

Din comedii, The Hangover a fost fain... mai ales jocul actoricesc ( whistling.gif ) al lui Tyson.

Tocmai a inceput un nou serial in State, Flash Forward (from the creators of "Lost" - ceea ce e antireclama). Primul episod e destul de bunicel, iar finalul (imaginile de pe stadion, din camera de supraveghere pt cei care l-au vazut) mi-a ridicat parul pe ceafa. A rezonat ceva in mine, ce sa zic. Sper ca nu se prelungeste pe 7 sezoane, ca si Lost verymad.gif
Oana
daca intram in zona serialelor, cred ca va fac pe toti la un loc... am vreo 8 pe care le urmaresc in acest moment, noroc ca se difuzeaza in perioade diferite.
ozz86651
Sint cel putin 3 sunshine-uri, care din ele? Celalalt il am pe lista, stiu ca am incercat sa-l vad o data dar n-am mai apucat.
air_wolf
trainspotting sick.gif
FAR EASTERN
Subiectul asta incepe sa se transforme in "iata ce filme am vazut eu, si sunt mai faine decat alea vazute de voi"....
mihaimilk
QUOTE (ozz86651 @ Oct 3 2009, 06:10 AM) *
Sint cel putin 3 sunshine-uri, care din ele? Celalalt il am pe lista, stiu ca am incercat sa-l vad o data dar n-am mai apucat.


Asta: http://www.imdb.com/title/tt0448134/
FAR EASTERN
Si daca tot e vorba de filme deosebite, "Castaway to the moon" ESTE un film deosebit. Il recomand.
ozz86651
The believer. E foarte misto dar e mai greu de inteles complet de cineva care nu are tangenta cu cutura evreiasca... asta nu insemna ca nu merita vazut.
klm
Sleuth, am vazut ambele variante (2007, Jude Law si Michael Caine; 1972, Laurence Olivier, Michael Caine) ambele sunt niste capodopere.
air_wolf
soylent green - ruleaza pe TCM. film din categoria: "multumesc, am mincat azi de 2 ori... masa de la prinz"

vad ca n-a pomenit nimeni de "2001: a space odyssey". mie mi-a placut mult filmul.
alt SF pe care il revad cu placere si abia stept sa-l iau pe blu-ray: "Blade Runner". cartea o am si acum, e primul volum SF scos de nemira. citeam pasaje din ea prin almanah anticipatia si imi doream foarte tare s-o citesc pe toata.

alte filme deosebite sint cele de animatie SF romanesti, lung si scurt metraj, cu sabin balasa unul din desenatori. din pacate se pare ca s-au pierdut pe vecie... n-au rulat niciodata in cinematografe, au fost pentru "export". unul era misiunea spatiala delta iar celalalt nu mai stiu cum se chema...

tot romanesti: seria ciresarii, a/n, din pacate doar primele 2 carti. seria "racheta alba" (care-o ai o vreau si eu...).

de ce sint deosebite? pentru simplul motiv ca de 20 de ani nu s-a mai produs nimic asemanator in romania...
ozz86651
Din fericire biggrin.gif.
Din pacate nu s-a mai produs NIMIC. Ma rog, nu foarte mult, o mina de filme.
FAR EASTERN
...din care tot o mana au luat si premii internationale...
air_wolf
...si la care nu m-as uita nici cu ochii inchisi. si titanicul a lua oscar-uri si ala nu e film. faptul ca un film e premita nu garanteaza ca e si ok de urmarit smile.gif
klm
Depinde de premiu, de exemplu mie mi se pare mult mai importante Palm d'Or, Leone d'Oro decat Oscar-ul.
James Kilowatt
Nu toate oscarurile sunt braile. American Beauty mie mi-a placut. Nici Slamdog Millionaire nu e rau. E drept ca nici n-a avut concurenta, Benjamin Button mi s-a parut slab rau...
ozz86651
Sint oscaruri bune, sint oscaruri frumoase si sint si oscaruri care nu-mi plac. Totusi ridicole nu-s, ca de exemplu premiile "muzicale" MTV awards.
PS: Benajamin Buton mie mi-a placut. Nu cine stiie ce, dar suficient.
klm
CITAT(James Kilowatt @ Oct 7 2009, 09:59 PM) *
Nu toate oscarurile sunt braile. American Beauty mie mi-a placut. Nici Slamdog Millionaire nu e rau. E drept ca nici n-a avut concurenta, Benjamin Button mi s-a parut slab rau...

Superbe amandoua; adaug si A Beautiful Mind insa majoritatea sunt filme fara interes pentru mine gen rahatul ala din 2007, Titanic sau Trafic - film asemanator cu Amorres Perros insa la jumatate ca valoare.
drabisan
QUOTE (ozz86651 @ Oct 8 2009, 07:23 AM) *
PS: Benajamin Buton mie mi-a placut. Nu cine stiie ce, dar suficient.



Si mie, dar m-am tot intrebat tot filmul cum de scenaristul de la Forrest Gump i-a lasat sa copieze in halul ala scenariul. Apoi mi-am facut temele si am vazut ca e acelasi scenarist. Si acum ma intreb cum de au bagat banii intr-o copie a lui Forrest Gump?
ozz86651
Nu inteleg alaturarea cu forest gump... BB e dupa un nuvela a lui Scott Fitzgerald daca imi amintesc bine, ala cu marele gatsby.
air_wolf
primul sf din lume - 1902
Mariustom
De câteva minute am terminat de vizionat pe HBO Comedy (apropo, nu prea înțeleg ce caută pe Comedy, dar în sfârșit ...) Ultimele dorințe (The Bucket List).
Și acum sunt cu lacrimi în ochi și mă doare capul.
Și sunteți primii cărora vă spun asta. Așa am simțit ...
Oare sunt prea aproape de Moarte ???
Sau așa am simțit, să mă destăinui doar vouă ? Căci nu știu dacă soției îi voi spune.
Nici nu știu ce m-a apuca să scriu ce am scris. Asta simt și asta am făcut.
Am văzut un film deosebit și v-am spus și vouă.

arigato.gif arigato.gif arigato.gif
ninja.gif
drabisan
QUOTE (ozz86651 @ Oct 8 2009, 10:32 AM) *
Nu inteleg alaturarea cu forest gump... BB e dupa un nuvela a lui Scott Fitzgerald daca imi amintesc bine, ala cu marele gatsby.


Subiectul. Daca nu ai vazut cite zeci de lucruri identice sint in cele doua filme, atunci sigur nu ai vazut unul din ele.
Si scenariul ambelor filme este al lui Eric Roth. Eu la el ma refeream, cind am zis de copiat, cind am vazut BB nu stiam ca e acelasi scenarist.
Care o fi nuvela originala care a inspirat filmul/filmele - asta chiar nu stiu si te cred.



Marius, DAAAA - The bucket list este un film extrem de bun, cu un scenariu extra-reusit si cu doi mega-actori intr-o forma de zile mari!
ozz86651
Forest Gump l=am vazut cind a aparut, acum multi ani, si imi amintesc destul de vag de el... interesanta teoria oricum. Acum imi dau seama ca ai dreptate cel putin in citeva privinte, dar pentru FG trebuie sa-mi scormonesc memoria serios.

QUOTE
Care o fi nuvela originala care a inspirat filmul/filmele - asta chiar nu stiu si te cred.


Uite:
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Curious_C...n_(short_story)
"The Curious Case of Benjamin Button" is a short story written by F. Scott Fitzgerald and first published in Colliers Magazine during 1921.
QUOTE
De câteva minute am terminat de vizionat pe HBO Comedy (apropo, nu prea înțeleg ce caută pe Comedy, dar în sfârșit ...)


Ca e comedie:
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Bucket_List

Mie mi s-a parut slab filmul si imposibil sa trezeasca cine stie ce sentimente.
drabisan
Ideea e simpla: ai chef sa vezi FG - revede-l. Personal il consider unul din cele mai bune filme facute vreodata peste balta. (nu pot sa spun cel mai bun pentru ca topul meu e oarecum in ceata, in 10 minute pot spune de ce mi-a placut cel mai mult un anume film din cele 4-5 pe care le consider a fi cele mai bune).
Ce e clar, si iti multumesc pentru idee, e ca Fitzgerald a avut o nuvela, acum 90 de ani, care i-a sugerat lui Roth 2 scenarii, ambele cel putin foarte bune!
Mariustom
offtopic.gif Da, Ozz, a fost și ceva comedie, dar eu am văzut muuult mai multă dramă acolo decât comedie. De acolo și sentimentele trăite.
De aceea și mi s-a părut un film bun. Cel puțin. Nu obligatoriu tuturor smile.gif
ozz86651
Rescue Dawn, cu Christian Bale. Omul asta poa sa slabeasca 30 de kile oricind trebuie, ca in Masinistul. A se vedea si Little Dieter wants to fly, de acelasi regizor si acelasi subiect, numai ca e documentar.

@Marius: Un film mult mai breaz despre moarte (si viata) e Invaziile barbare.
klm
Antichrist, hmm, sa zicem ca e interesant insa nu e un film de duminica seara.
FAR EASTERN
Sambata am fost in dispozitia necesara si am vazut un miniserial SF de... benzi desenate. E vorba de afterworld. Subiectul nu este nou, in schimb modul de realizare si prezentare a actiunii este in mod clar interesant. Si un "first", pentru mine. Serialul se va difuza pe AXN, dar se poate urmari pe site-ul lor .ro/axnplayer. Daca puteti sacrifica 3 minute din timpul vostru pentru primul episod... incercati, macar pentru impresie.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.