Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Mitsubishi Colt
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Mitsubishi
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20
catalin96286
:coolspeak:
NeGrutzY
Dragi participanti:
Evenimentele se vor desfasura in ordine, in spatiul special amenajat, tribuna destinata fanilor va fi asezata central asfel incat fiecare sa poata vedea aceste minuni ale luimii automobilistice in actiune.
Va multumim si speram sa fiti prezenti in numar cat mai mare!

bicycle.gif bicycle.gif bicycle.gif
Petrescu95764
foarte bine cristi...e perfecta locatia biggrin.gif ...dau o bere...fara alcool evident biggrin.gif
Andrei Suzuki
E bine asa! Primiti un alt gandac de alta natie,dar tot japonez,nu? Eu o sa vin cu Ignisul si sper ca dupa 4 jumate sa vina si prietena mea cu COltul pt ca ea e la serv pana la ora aia.
Cristi86127
Nu poti sa astepti pana vine Coltu' de la servici ? biggrin.gif ...din respect pentru Colt ziceam biggrin.gif

Da cum sa nu, abia astept sa vad cum se aude instalatia cea noua de sunet si sa ne incalzim la xenoanele tale.

biggrin.gif
Andrei Suzuki
In speranta ca maine imi va fi livrat kitul,luni o sa il montez. Asa ca,daca vrei,Sambata il admiram in cutie. laugh.gif Iar daca maine nu vine,stiu de cine o sa ma iau,Cristi. biggrin.gif
Cristi86127
E clar, nu e kitul tau, l-ai imprumutat de la cineva si vii cu el sa ni-l arati biggrin.gif insa nu stii sigur daca il vei convinge sa ti-l dea... biggrin.gif
Petrescu95764
deci ramane pt azi ora 4 pe platou la academia militara?!...dc da..voi fi prezent :wave: :cheers:
cineva65027
Sa traitzi!

Am asteptat pana in ultimul moment in speranta de a da un raspuns pozitiv la strigarea pentru adunare generala de azi... Din pacate, se pare ca nu pot scapa neam de botezul la care am fost invitat TOT azi :minigun: :bandit: *$&~@!;^ !!!

Asa ca, pentru mine, ramane "pe data viitoare". sad.gif
Sa ne auzim cu bine si sa va distrati!

Catalin
cineva65027
Ca sa nu va las, totusi, cu impresia ca nu contribui si eu cu ceva astazi, ia uitati-va la asta! Stia cineva de Colt CZ3 QS?

http://www.autoblog.nl/archive/2006/09/13/...shi-colt-cz3-qs
Petrescu95764
deci cine se mai prezinta?...ca sa stiu dc mai vin sau imi fac alte planuri...
NeGrutzY
eu cristi si andrei 100% :coolspeak: aceeasi locatie, aceeasi ora!!!!
Petrescu95764
ok Alexandru89983...atunci vin si eu...nu se mai baga nimeni?
NeGrutzY
colturi, colturi si iar colturi... a.. si ingnisuri (nu puteam sa uitam fratii mai mici biggrin.gif ) cam asta s-a patit in we. a fost frumos si de-abea astept urmatoarea intalnire la care sper sa fim si mai multi. Se pare ca la noi se aplica o regula: masini cool - proprietari cool. Love ya all. smile.gif

Poze:
http://i46.photobucket.com/albums/f110/ale...re/P1120159.jpg
http://i46.photobucket.com/albums/f110/ale...re/P1120165.jpg
http://i46.photobucket.com/albums/f110/ale...re/P1120166.jpg
http://i46.photobucket.com/albums/f110/ale...re/P1120167.jpg
http://i46.photobucket.com/albums/f110/ale...re/P1120168.jpg
http://i46.photobucket.com/albums/f110/ale...re/P1120170.jpg
http://i46.photobucket.com/albums/f110/ale...re/P1120171.jpg
http://i46.photobucket.com/albums/f110/ale...re/P1120172.jpg
Cristi86127
Nu stiu cat de cool sunt propietarii insa nu ma indoiesc de asta in cazul proprietareselor de Colt biggrin.gif insa ele au avut treaba la coafor si nu au putut sa vina....

Glumesc, ma asteptam sa vina mai multi posesori de Colt dar ma declar multumit...decat deloc....

Oricum intalnirea a fost ok si o astept cu nerabdare pe urmatoarea.

In apropiere aveau intalnire cei de la Ford in numar mult mai mare. blush.gif

Fordistii impresionati fiind de rezonanta numelui Mitsubishi ori intimidati de aspectul agresiv al Coltului biggrin.gif au indraznit in cele din urma biggrin.gif sa ne invite sa luam parte la intalnirea lor, invitatie pe care am onorat-o fara a imparti si de data aceasta autografe si poze cu japonezele noastre nefiind timp decat pentro o scurta conferinta de presa in care toti cei de fata si-au dat seama ca 2Fast4You este mai mult decat un text/colant lipit pe masina biggrin.gif

Asta ca sa ne mai amuzam...

Numai bine!
Camarasescu96859
Cristi86127 cred ca a fost super intanlirea ... ce oameni originali !! Felicitari pentru creearea unei comunitati COLT ! Nu am gasit sectiunea "masina mea" si m-am gandit sa postez aici niste poze ... ! Cristi86127 btw tu lucrezi la UbisoftGameloft ? ca vad des un Colt CZ3 Blue in parcare acolo bd. expozitiei

Mitsubishi Colt 1.3 Invite 5 doors , benzinar , 95 CP , 1152 km parcursi din data de 13 dec 2006. (3 ani revizii gratuite - 3 ani garantie)Cam cat timp sa mai astept pentru a trece bariera de 120 km/h v. max ? Astept comentarii si sugestii !

Predeal




http://i18.tinypic.com/2cxg947.jpg

Parcare M Car Trading (foarte bun dealerul | din cate am citit si service-ul este pe masura)

http://i11.tinypic.com/4dp1ceu.jpg Click for large view arigato.gif




Parcare bloc (sunt din Ploiesti)

Petrescu95764
yep...a fost misto intalnirea...pacat de vreme ca a fost cam frig...sper ca la urmatoarea intalnire sa fie cat mai multi posesori de colt...ba chiar si de alte modele de mitzu daca se poate... :wave:

Camarasescu96859: pai avand in vedere ca ai trecut de 1000 de km poti sa incepi sa treci peste bariera de 120 km/h...eu cel putin am trecut cu putin peste ea si cand aveam 5-600 km...e destul de dificil sa te controlezi sa nu o calci biggrin.gif

PS: Cristi si Alexandru...vreau si eu id-urile voastre dc se poate beer.gif
NeGrutzY
@Camarasescu96859 coltul albastru din Expozitiei e al meu smile.gif. Wellcome to the club.

@Petrescu95764: idul meu e "alexxutz" si al lui cristi este "cbarbu2003" c ya online smile.gif PS: hint:si eu si cristi avem idurile trecute in profil biggrin.gif
Petrescu95764
QUOTE(Alexandru89983)
PS: hint:si eu si cristi avem idurile trecute in profil biggrin.gif


merci alex...sunt mai nou pe forumul asta si nu prea ma descurc cu profilurile & etc :angel:
stefan70636
salutare
va spuneam pe alt topic ca-s un pic invidios ca voi aveti deja colturile iar eu am programat pt 2006 coltul meu. din pacate nu a fost sa fie asa dar sper ca pana la jumatatea anului sa reusesc sa-l iau pe domnul colt
m-am oprit asupra CZ3-ului 1,5 benzina. poate luam CZT dar e diferenta de pret prea mare si consider ca nu se merita. (a se citi ca nu am bani de diferenta)
sunt foarte multumit de ce citesc pe aici despre experientele pe care le-ati avut cu colturile voastre si sper sa reusesc si eu cat de curand sa ma alatur voua la iantalniri.
problema mea acum a ramas sa hotarasc culoarea. imi place si rosu si albastru (e cam ca bmw-ul meu actual) si visiniul.
si mai scrieti despre experientele voastre....e bine de stiut totul dinainte.
pana acum am tras concluzia din ce ati scris pe aici ca cei de la Mcar trading sunt ok si chiar daca nu-s cei mai buni mecaici din lume macar se straduiesc.
bafta la toata lumea si sa nu aveti evenimente neplacute pe strazi
Petrescu95764
QUOTE(stefan70636)
sa hotarasc culoarea. imi place si rosu si albastru


...sa nu iei negru te rog... biggrin.gif
Petrescu95764
QUOTE(stefan70636)
sa hotarasc culoarea. imi place si rosu si albastru


...sa nu iei negru te rog... biggrin.gif
stefan70636
am uitat .....intr-adevar si negru parca imi place......dar stiu ca e o culoare foarte pretentioasa.
un concurent al coltului in alegerea mea ar fi o octavia tour 1.8 turbo, dar deja incep sa ma gandesc la economii.....vreo 2-3000 la pretul masinii, dupa aia motorul mai mic la colt inseamna asigurare mai mica, impozit mai mic....si incep sa nu mai vad utilitatea octaviei. faptul ca e mai mare......nu ma incalzeste, am bmw seria 5 ...deci am masina si nu m-a avantajat pana acum cu nimic....asa ca e cazul de una mica.
pentru cei care vor intreba de ce dau bmw-ul sa iau colt.....bmw-ul e din '79
NeGrutzY
Hello stefan, doar ca sa fac o mica paranteza, la cat jeg e in bucuresti orice culoare devine pretentioasa... cat despre octavia... nu ma pronunt, nu zic ca nu e masina buna. Totul e sa stii ce vrei de la masina. Coltul iti poate multumi aproape in totalitate latura sportiva a sofatului. Spatiu pentru pasageri este, dar pentru bagaje "mai" putin. Atata timp cat nu te deranjeaza ca se aude motorul in masina, ca gropile se simt si se aud e o masinuta super pentru oras dar si pentru drumuri lungi. Echiparea e completa si daca ar fi sa fie ceva in plus eu le-as considera mofturi. Consumul e decent pentru puterea ei. Eu sunt 100% incantat de ea si daca veniturile vor creste voi alege CZT sau (visez)EVO biggrin.gif
Sper ca te ajuta cu ceva ce am aberat eu pe aici in starea de exaltare in care ma aduce coltul. biggrin.gif
Petrescu95764
QUOTE(Alexandru89983)
daca veniturile vor creste voi alege CZT sau (visez)EVO biggrin.gif


in cazult asta ma programez de acum sa ma plimbi si pe mine cu viitorul tau CZT sau EVO la una din intalirile noastre de la data respectiva biggrin.gif
NeGrutzY
@Petrescu: ok man, s-a notat

In alta ordine de idei am vb cu un prieten din germania si m-a cam imbolnavit de nervi. La ei se gasesc CZTuri sh cu 10-20000 km la bord cu maxim 1-2 ani vechime pe la 12-14mii euro. Sincer ma gandesc serios mai la vara sa o vand pe a mea si sa ma duc sa imi "trag" un CZT, sau poate un CZC turbo pe la 15-16mii biggrin.gif

de exemplu: http://mobile.de/SIDuXdaJ.eKwX.7O-kfgdtlAw...1237940594&
sau: http://mobile.de/SIDuXdaJ.eKwX.7O-kfgdtlAw...1215705097&
NeGrutzY
tare interesant : http://www.kosunenracing.com/pictures/colt/index.html
Florin95520
Salut

Navighez de ceva vreme pe forumul vostru dar am avut ceva probleme cu inscrierea, asha ca acesta e primul meu post.

Am dat avansul pentru un cz3 1.5 SAM, inainte de Craciun. Mashina vine de abia in martie, asha ca mai am de asteptat.

Intrebarea mea e urmatoarea: exista mai multe variante de 1.5 SAM ? Ma refer la acel cod "BBO" care am inteles ca se refera la dotarile si culorile interiorului. Am comandat un cz3 1.5 SAM BBO negru dar in contractul cadru ce l-am semnat cu firma de leasing (care e si dealerul autorizat mitsu in Baia Mare) e specificat doar mitsu colt cz3 1.5 SAM .
Stiu ca am facut o prostie, nu ma certati :bash: Dealerul mi-a spus ca daca e negru, e automat BBO.

as dori sa ma lamureasca cineva, daca stie

multumesc
Petrescu95764
cz3 1.5 SAM negru am si eu...cat despre interioare eu din cate stiu este decat unul singur...cu scaune negre cu albastru..volan in piele tot neagra si albastra...iar alte culori nu sunt disponibile la cz3 SAM...oricum felicitari pt masina...sa o stapanesti sanatos
beer.gif

Cristi si Alexandru...parca tot aceleasi culori sunt si pe SAM-urile voastre, nu?
NeGrutzY
interiorul este unul singur pentru varianta SAM albastru+negru. Tocmai de aia culorile exterioare disponibile pentru SAM sunt albastru, negru si argintiu.
Florin95520
Aha, am inteles

va multumesc mult pentru lamuriri

cat despre stapanitul mashinii, mai trebuie sa ma stapanesc pana la mijlocul lui martie .... blink.gif
Petrescu95764
QUOTE(Florin95520)
cat despre stapanitul mashinii, mai trebuie sa ma stapanesc pana la mijlocul lui martie .... blink.gif


ehh...stai linistit...si eu tot cam atat am asteptat beer.gif
Florin95520
Salut,

in lista de dotari pentru CZ3 1.5SAM apar si "praguri vopsite in culoarea caroseriei"...

Puteti sa imi spuneti la ce se refera? eventual o poza ar super binevenita

Multumesc
alina100434
Eram indragostita de cum arata Colt-ul, ma hotarasem sa-mi cumpar, asa ca am fost la un drive test. TROACA!!!!! Imi venea sa plang cand am plecat, Dacia lui tata e PARFUM! Zgomotoasa (si era o var pe benzina!), suspensii rigide, interior care in lumina de zi pare ieftin si prafuit, finisaje oribile... Ca design e bomboana, dar nu merita mai mult decat costa un Tico. Iar Tico e urat dar merge mai bine, fie-i tarana usoara!

Nu stiu cum ati putut da banii pe asa ceva!!!!!!! :puke:
NeGrutzY
pe celalat topic deschis de tine am incercat sa iti raspund normal si obiectiv... dar sa ajungi sa compari coltul cu dacia sau tico... sfatul meu e sa iti iei o dacie ca doar e finisata bine si pune un motor de tico pe ea ca ala merge mai bine. Have fun. smile.gif :argue:
Paul32862
de cateva zile mi-am luat pt.oras si un colt 1.5, 5 usi, cutie secventiala 6viteze
sa stiti ca la banii astia e o.k.
am un pajero sport 3.0 l, v6, 16 v, full, automata si in 5 ani si 60.000km nu i-am schimbat decat placutele! si am avut 34 masini de la fiat 1300/1967 la golf gti, bmw, alfa. grand cherokee etc, + moto de la simson 1961 la hayabusa.
colt nu e o masina de curse dar, eu am 1.93m/105 kg si am loc rezonabil in ea, si culmea, de cele mai multe ori gasesc si loc de parcare in bucuresti. pana la urma e ca in germania, sa-ti cunosti exact trebuinta si ca in sport, sa stii cand sa te lasi de dementze.
NeGrutzY
Hello Paul si felicitari pentru noua achizitie. Tare mi-as dori sa vii la o intalnire de-a noastra sa ma plimbi, mor de curiozitate cum merge cutia automata.
Petrescu95764
da chiar...nu mai facem si noi o intrunire ceva?!
NeGrutzY
facem facem... dar sa isi recupereze Andrei carnetul si sa se mai incalzeasca. :wave:
Andrei Suzuki
Da,sa il iau si eu.Mai am 2 sapt.. si gata.
anton87190
Hai salutare posesori de Colturi!
Am mai pus întrebarea asta pe undeva dar poate aveți voi un sfat, o rezolvare:
uite ce problemă am: mi-am lustruit Mițu cu o pastă de polish, l-am frecat ca lumea până a strălucit așa cum mi-a plăcut mie dar probabil de la electrizare sau ce o fi, se prinde pe el un praf f.fin de care nu pot scăpa nicicum, iar după spălare (cu spumă activă) cum se usucă cum iar se cunoaște orice fir de praf....
În rest e superB... :wave:
COSMIN74662
Salut, vreau sa va intreb daca stiti unde se fabrica Coltul, in Europa sau un afara ei. Sa stiu daca se platesc taxe vamale sau nu. Eu as vrea sa-mi aduc unul din Germania second, nu am posibilitate de una noua. In acest caz chiar daca ar fi produs in afara UE platesc taxe vamale(pe langa taxa speciala)?
NeGrutzY
Salut Cosmin. Coltul se fabrica in UE, mai exact in Olanda la fabrica NedCar (http://www.nedcar.nl/). Despre taxe vamale nu stiu ce sa iti zic, tot ce stiu este ca la cumparare am platit 19% TVA si 1% accize la pretul CIP.
COSMIN74662
Salut,
Vreau sa va intreb daca pe un Colt CZ se poate monta aerul conditionat care nu are dotarea din fabrica, si cam la cat se ajunge?
NeGrutzY
Sal, din cate stiu eu si sunt aproape sigur nu cred ca exista colt fara AC. Cat despre costuri ulterioare sigur costa mai mult decat face. La Logan de exemplu diferenta de pret dintre un model cu AC si unul fara e de 5-700 euro iar un AC montat aftermarket sare bine de 1000 euro.
Cristi86127
QUOTE(anton87190)
Hai salutare posesori de Colturi!
Am mai pus întrebarea asta pe undeva dar poate aveți voi un sfat, o rezolvare:
uite ce problemă am: mi-am lustruit Mițu cu o pastă de polish, l-am frecat ca lumea până a strălucit așa cum mi-a plăcut mie dar probabil de la electrizare sau ce o fi, se prinde pe el un praf f.fin de care nu pot scăpa nicicum, iar după spălare (cu spumă activă) cum se usucă cum iar se cunoaște orice fir de praf....
În rest e superB... :wave:


La fel mi se intampla si mie...nu ma deranjeaza.
R o b e r t
Salut,
revin si eu dupa o perioada de pauza...

Mitsu merge excelent, am avut insa ceva probleme cu ea...:

Am venit intr-o zi acasa, am parcat si mi-am vazut de treaba. a doua zi, surpriza! roata stanga spate dezumflata (nu complet, dar destul). m-am gandit ca e de la temperatura de afara... (era in perioada aia cu friguri siberiene). am umflat roata, am mers cu ea... dupa 2 zile, aceeasi poveste. cu o zi inainte avusesem o mica cearta cu un vecin nesimtit... m-am dus cu ea la vulcanizare, unde, SURPRIZA! ditamai 4 gaurile in lateral tipul de acolo mi-a zis ca gaurile erau vechi. in fine, am rezolvat problema si am plecat la un drum mai lung. ajung acasa, o parchez, totul bine. a doua zi dimineata, trebuia sa fac un drum urgent pana la Codlea. cand sa urc in masina, BANG! roata dreapta spate complet dezumflata. plin de nervi, o umflu atat cat sa ma tina la vulcanizare. acolo, aflu cu stupoare ca cineva a incercat sa-mi taie cauciucul, dar n-a reusit, si a facut numai o gaura. banuiesc autorul, de fapt sunt 99% sigur ca e vecinul respectiv. dar nu am dovezi... asta s-a intamplat acum 1 luna si ceva... de atunci incerc sa evit sa parchez in locul respectiv si incerc sa-l evit pe tip. n-am mai avut probleme biggrin.gif.

Cat despre intamplarile care m-au insufletit...
am primit zeci de felicitari pentru masina. am gasit 3 biletele pe parbriz cu ganduri frumoase pe care le pastrez si acum in torpedo biggrin.gif.
Lumea se opreste langa masina, trage un ochi inauntru, afara, se uita de la departare, si pleaca incantata. incantat sunt si eu, fiindca posed aceasta bijuterie.

ceva date de ordin tehnic:

consum mic, chiar si in oras (n-am urcat niciodata peste 8%)
nu ma plang de suspensii, ca nu prea mai sunt gropi in Brasov (cu exceptia Blvd. Saturn, unde se scot acum sinele de tramvai)
In afara orasului, alearga ca un ghepard, are frane bune (am avut nevoie de ele biggrin.gif), consuma putin, are o stabilitate excelenta in curbe... motorul are zvacnirea unei masini sport (a propos: am facut si eu un "test drive" cu Lancer Evo VIII - mama ce masina! :bandit: ), in interior e cam zgomotoasa, dar, dupa cum a mai spus cineva pe aici, e un zgomot ce iti pompeaza adrenalina.

A, si inca ceva.
de fiecare data cand ies afara din ea (cand e mai cald afara) si pun mana pe portiera sa o inchid, ma curenteaza. acelasi lucru il patesc toti din masina. mai mult, la benzinarie, cand sa deschid capacul de la alimentare, plasticul ala negru, curenteaza si el. sincer, benzinaria nu e locul ideal pentru astfel de "descarcari electrice subite". aveti si voi aceeasi problema? spal masina la MOL, unde o spala cu spuma activa, si la sfarsit dau cu ceva ceara pe ea...

multumesc si astept raspunsuri si impresii, chiar si intrebari biggrin.gif
anton87190
QUOTE(Cristi86127)
QUOTE(anton87190)
Hai salutare posesori de Colturi!
Am mai pus întrebarea asta pe undeva dar poate aveți voi un sfat, o rezolvare:
uite ce problemă am: mi-am lustruit Mițu cu o pastă de polish, l-am frecat ca lumea până a strălucit așa cum mi-a plăcut mie dar probabil de la electrizare sau ce o fi, se prinde pe el un praf f.fin de care nu pot scăpa nicicum, iar după spălare (cu spumă activă) cum se usucă cum iar se cunoaște orice fir de praf....
În rest e superB... :wave:


La fel mi se intampla si mie...nu ma deranjeaza.


Mie îmi place să fie impecabilă, fără un pic de praf, fără nici un strop de noroi, fără nici o pată de apă murdară uscată, fără o zgârietură.... cel puțin acum la început cât e mai nouă... dar după spălare și o simplă plimbare are iar praf prins pe ea... blush.gif
Cristi86127
QUOTE(Robert82112)
Salut,
am primit zeci de felicitari pentru masina. am gasit 3 biletele pe parbriz cu ganduri frumoase pe care le pastrez si acum in torpedo biggrin.gif.
Lumea se opreste langa masina, trage un ochi inauntru, afara, se uita de la departare, si pleaca incantata. incantat sunt si eu, fiindca posed aceasta bijuterie.

A, si inca ceva.
de fiecare data cand ies afara din ea (cand e mai cald afara) si pun mana pe portiera sa o inchid, ma curenteaza. acelasi lucru il patesc toti din masina. mai mult, la benzinarie, cand sa deschid capacul de la alimentare, plasticul ala negru, curenteaza si el. sincer, benzinaria nu e locul ideal pentru astfel de "descarcari electrice subite". aveti si voi aceeasi problema? spal masina la MOL, unde o spala cu spuma activa, si la sfarsit dau cu ceva ceara pe ea...

multumesc si astept raspunsuri si impresii, chiar si intrebari biggrin.gif


Se pare ca modelul asta de Mitsubishi e pe gustul brasovenilor pentru ca si am gasit un bilet in parbriz anul trecut prin august/septembrie cand am fost in brasov. biggrin.gif

Si pe mine ma curenteaza cand dau sa inchid usa, e chiar enervant...la inceput nu curenta...numai la dacie mai pateam asta. Poate nu trebuie sa mai alimentez cu MOL 98 biggrin.gif si ar trebui numai petrom 95.
anton87190
Chestia cu curentatul e valabila la orice masina, din cauza sarcinilor electrostatice care se acumuleaza pe caroserie din datorita frecarilor de tapiterie sau chiar a frecarii cu aerul.... daca va amintiti, Daciile aveau mai demult in spate un cauciuc (probabil cu niste fire in interior) care atarnau si se taraiau in spatele masinii, poate erau pt a se descarca sarcinile in pamant? Hai sa ne punem si noi undeva pe dedesupt sa nu se vada si sa vedem efectul... beer.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.