Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Opel Astra H reloaded (part. III)
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19
2dor
Mai usor cu aciditatea sau ce...te rog frumos sa-mi spui pe fata sau sa imi arati regulamentul unde scrie ca replicile acide nu sunt permise...ar fi interesant...

Referitor la replica cu domeniile...da, poate nu se mai dau...dar bani in avans se dau chiar si pentru 100 de ani...
G e o r g e
aciditatea este permisa doar ca , din experienta iti spun , ca ajunge la chestii mai urate . era doar un sfat si tot acid te vad , relax , bea un ceai ... biggrin.gif
Steffan
ceea ce a incercat sa zica Florin nu o vad ca pe o reclama...vad un om care e pasionat de site-uri si vrea sa ajute...reclama la ce? la pasiune pentru ceva...
G e o r g e
orice mentiune asupra oricarui lucru poate fi interpretata ca reclama . diferenta o face felul in care este spuna .

daca florin zicea , va ajut , binenteles gratis si se limita aici era ok . dar cand da link catre situl lui in care spune ca face webdesign eu o vad ca reclama .
arp
QUOTE(2dor)
Razvan 30046

Salut si bine ai venit!

Ti-ai comandat o masinutza belea ca sa zic asa...aproape full-options...jante nu ai pus, ca parca nu vad nimic scris...tu ai avut cumva o astra in cinci usi cu ceva tuning? cu o "fatza" tip Audi asa...bej?



Jantele sunt cele standard 16" aluminiu din pachetul Cosmo, cum are DragosV...
N-am avut astra vreodata, momentan am un Citroen Xsara HDI pe care vreau evident sa-l vand... :wave:
2dor
INTALNIRE OPEL ASTRA H

In urma discutiilor "acide" (George, imi pare rau nu pot sa ma abtin) va invit pe toti posesorii de Opel Astra H (5dr., GTC, break) la o intalnire-sedinta care va clarifica toate problemele noastre...

Va fi de-asemena un prilej perfect pentru a ne cunoaste si pentru a ne admira "frumusetile"...

Intalnirea va avea loc luni, 23.01.2005, in parcarea din fata Casei Poporului, cu incepere de la ora 19.00...

Sper ca veti veni in numar cat mai mare. As dori sa va rog sa faceti tot posibilul sa aungeti pana in maxim 19.30 ca sa putem sa incepem discutiile si sa nu stam totusi pana la 11 noaptea...Cei care nu pot sa ajunga ii rog respectuos sa anunte acest lucru.

De fapt propun sa incepem o lista cu cei care stiu ca pot ajunge, in genul celei cu posesori...ca sa ne fie mai usor...

Va multumesc mult si sper sa ne vedem cat mai multi.

1. 2dor Astra GTC 1.8i
2. DragosV Astra H 1.9 CDTi 150
2dor
QUOTE(G e o r g e)
orice mentiune asupra oricarui lucru poate fi interpretata ca reclama . diferenta o face felul in care este spuna .

daca florin zicea , va ajut , binenteles gratis si se limita aici era ok . dar cand da link catre situl lui in care spune ca face webdesign eu o vad ca reclama .


Asa ca Florin, te rog frumos sa-ti modifici site-ul (sau sa faci unul nou) unde nu scrie ca tu traiesti din web design...

Sunt de acord cu tine george ca orice lucru poate fi interpretat diferit in functie de ton...dar raman la ideea ca te aprinzi degeaba...si pe niste oameni care din pasiunea pentru masina din fata blocului ar strange bani sa-si creeze un loc unde sa se simta ca acasa, in fata blocului unde cu mandrie se gaseste o Astra H...
CipponeG
QUOTE(Kopel64717)
Apropo, se pot pune ulterior bandouri ? (ca sa nu las vopseaua de pe portiere peste tot...).


Bandouri se pot pune si ulterior, problema e ca sint destul de scumpe daca le comanzi la dealer! Asa am patit eu! Am comandat masina fara bandouri, ptr ca persoana cu care am vorbit eu mi-a spus ca bandourile laterale negre vin in standard dar de fapt nu era asa! Le-am comandat, vreo 5 mil, daca mi-aduc bine aminte insa de pus nu le-am mai pus ptr ca imi place mai mult cum arata asa!! Recunosc ca am incercat sa ma feresc de julituri laterale iar in parcari ocup 2 locuri ca nu cumva sa ma juleasca vecinul cand deschide usa biggrin.gif
Sustin si eu idea forumului Astra
DragosV
Am o rugaminte - vreau ca toate discutiile despre forum sa inceteze sau sa se reduca la minimum si rog ca fiecare user interesat de problema sa lasa un id de yahoo messager. Stricam topicul si atragem atentie negativa si nu are rost.

id meu de messager este "canan17ro". Se poate face chat pe yahoo sa intram mai multi o data si sa vorbim ce vrem. Florin am bagat id tau in lista, vei avea mesaj de la mine. Anjin am avut probleme tehnice si nu am putut intra pe mess - s-a rezolvat. Eu sunt destul de mult pe ymess pentru oricine si putem vorbi acolo. Astea fiind spuse sa revenim la Astra.

Razvan30046 - felicitari pentru masina inca o data. Ca optiuni e aproape ca a mea. Eu am iarna 2 si tu ai oglinzi rabatabile electric. In rest la fel.

Cine poate este rugat sa ajunga la intalnire luni (vedeti postul lui 2dor). Eu voi merge si la cea mare a masini.ro din link.
arp
Multumesc, Dragos...

Pachetul de iarna 2 nu exista la GTC, iar sa cumpar separat quickheat-ul mi s-a parut ca ma intind prea mult.. Sper ca scaunele incalzite sa-si faca bine treaba si sa atenueze din disconfort in diminetile "racoroase"... blush.gif

Cine are oglinzi rabatabile electric il rog sa-mi zica si mie daca acestea se rabateaza "automat" cand incui masina sau exista buton prin care le rabatez "manual"? :angel:
madalina
Problema nu este ca va faceti un Forum, site sau altele. faceti cate doriti, nu aveti nevoie de aprobarea nimanui.

Daca incepeti sa dati linkuri catre aiteuri personale, pentru a va demonstra abilitatile intr0un domeniu, deja este recolama, iar noi pe Forum nu permitem nici celor ce vand masini aici pe site sa dea link catre anuntul respectiv, iar data viitoare cand un user nou da un link catre siteul lui iar eu dau avertisment, imi va spune ca sunt partonitoare cu "opelistii".

In alta ordine de idei, in calitate de persoana fizica, nu de moderator: Mi se pare ca ar fi de bun simt sa veniti la intalnirile masini.ro, din moment ce voi v-ati cunoscut datorita acestui Forum, iar aria Opel este o arie privilegiata datorita colaborarii dintre masini.ro si Dibas...
DragosS
1. 2dor Astra GTC 1.8i
2. DragosV Astra H 1.9 CDTi 150
3. DragosS Vectra 1,9 CDTi 150

P.S. ID yahoo msg: dragos_ibz
DanC
QUOTE(arp)
Cine are oglinzi rabatabile electric il rog sa-mi zica si mie daca acestea se rabateaza "automat" cand incui masina sau exista buton prin care le rabatez "manual"? :angel:


Exista buton (unde sunt si cele pentru reglare oglinzi). Nu se pliaza cu centralizata din pacate (cum are peugeot)
Cristian24727
1. 2dor Astra GTC 1.8i
2. DragosV Astra H 1.9 CDTi 150
3. DragosS Vectra 1,9 CDTi 150
4. CristiD Astra H 1,6 105

Yahoo ID: cristi_despina2001
Kopel64717
QUOTE(CipponeG)
QUOTE(Kopel64717)


Apropo, se pot pune ulterior bandouri ? (ca sa nu las vopseaua de pe portiere peste tot...).


Bandouri se pot pune si ulterior, problema e ca sint destul de scumpe daca le comanzi la dealer! Asa am patit eu! Am comandat masina fara bandouri, ptr ca persoana cu care am vorbit eu mi-a spus ca bandourile laterale negre vin in standard dar de fapt nu era asa! Le-am comandat, vreo 5 mil, daca mi-aduc bine aminte insa de pus nu le-am mai pus ptr ca imi place mai mult cum arata asa!! Recunosc ca am incercat sa ma feresc de julituri laterale iar in parcari ocup 2 locuri ca nu cumva sa ma juleasca vecinul cand deschide usa biggrin.gif


Si eu as ocupa 2 locuri in parcare, problma e ca gasesc rar si unul d-apoi doua... blush.gif Deci, trebuie sa-i pun bandouri (apropo, si mie mi-au zis gresit idiotii ca standard vine cu bandouri negre...)

Stie cineva cum lipesc cei de la service aceste bandouri (cand se comanda ulterior..) ?
Se lipesc pur si simplu pe usi sau se dau ceva gauri ?
Ca n-as vrea sa-i las pe ciumeti sa se apuce sa-mi gaureasca masina...
Multumesc pentru raspuns.
2dor
QUOTE(madalina)
Problema nu este ca va faceti un Forum, site sau altele. faceti cate doriti, nu aveti nevoie de aprobarea nimanui.

Daca incepeti sa dati linkuri catre aiteuri personale, pentru a va demonstra abilitatile intr0un domeniu, deja este recolama, iar noi pe Forum nu permitem nici celor ce vand masini aici pe site sa dea link catre anuntul respectiv, iar data viitoare cand un user nou da un link catre siteul lui iar eu dau avertisment, imi va spune ca sunt partonitoare cu "opelistii".

In alta ordine de idei, in calitate de persoana fizica, nu de moderator: Mi se pare ca ar fi de bun simt sa veniti la intalnirile masini.ro, din moment ce voi v-ati cunoscut datorita acestui Forum, iar aria Opel este o arie privilegiata datorita colaborarii dintre masini.ro si Dibas...


Sunt foarte nou pe forum...ultimul pasaj este incredibil...

"aria Opel este o arie privilegiata datorita colaborarii dintre masini.ro si Dibas"...nu inteleg, chiar nu inteleg...te rog explica aceasta fraza...

te rog mult madalina, fa-ma sa inteleg...TREBUIE sa inteleg ce ai vrut sa spui cu asta...
G e o r g e
pe prima pagina a forumului www.masini.ro/forum , vei observa ca sunt 2 arii care iti sar in fata, ( a se citi sunt pe prima pagina ) : suzuki si opel . aceste arii sunt acolo deoarece cineva ( in cazul nostru opel dibas ) plateste.

deci , aria opel este privilegiata , ea aparand pe prima pagina a forumului.

imi aduc aminte de o discutie de la o intalnire masini.ro , cand cineva vine si intreaba : aici se tine intalnirea OPEL ? blink.gif omul respectiv habar n-avea ca este membru pe forumul masini.ro , el credea ca este membru pe un forum opel .

aceste lucruri sunt oarecum deranjante , poate intelegeti si voi pozitia mea .
DragosS
Calmati-va si voi!O sa discutam mai multe la intalnire.Di-Bas da niste bani pentru forumul acesta,dar ar fi mai bine sa mai si studieze ce scrie pe aici.Eventual sa ceara proprietarilor de opel sugestii si pareri despre service.
sergiutruta
cred ca Madalina tocmai a facut reclama gratis la DiBas :angel:
Eu din cate am citit thread-ul asta, baietii nu prea ii au la inima pe DiBas. Dar intr-adevar, e cam dubioasa exprimarea...poate stie cineva ce a vrut sa zica Madalina.


OOOOps, numai acuma am vazut postul lui George....acum inteleg. Scuze.
Florin Ristei
Clar ... eu traiesc NUMAI din webdesign ... ok ... ca sa "reformulez" cum spune george

"mi-ar placea sa va ajut, bineinteles, gratis" (asta ca sa nu existe dubiu)
G e o r g e
e , asa da . mult mai bine wink.gif
DragosS
Si de acum sa ne limitam si noi la posturi ON-TOPIC.Si asa se pare ca in curand se va forma Opel Astra H reloaded part IV. biggrin.gif

Deci postati si voi ID-uri de yahoo msg care aveti.Florin,ar fi foarte bine daca ai putea si tu sa intrii pe msg ca sa comunicam mai usor si sa fii la curent cu ce mai stabilim noi la intalniri.
madalina
daca mai aveti intrebari legate de postul meu, trimiteti-mi pm. Cititi si postul lui Vlad 6 http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t=7409
CipponeG
QUOTE(Kopel64717)
Stie cineva cum lipesc cei de la service aceste bandouri (cand se comanda ulterior..) ?
Se lipesc pur si simplu pe usi sau se dau ceva gauri ?
Ca n-as vrea sa-i las pe ciumeti sa se apuce sa-mi gaureasca masina...
Multumesc pentru raspuns.


Bandourile vin din fabrica cu un adeziv special deja aplicat pe ele, insa trebuie ca inainte de aplicare masina sa fie foarte curata si foarte uscata, ca adezivul sa aiba eficientza maxima!
Johnny Bravo
Dar exista deja un forum dedicat OPEL. DragosV cel putin este inscris si acolo. La ce bun sa mai creati un forum???
Florin Ristei
id-ul meu de messenger este fristei ... astept sa ma contactati .. ca eu nu vi le stiu smile.gif dati-mi si mie add smile.gif
DragosS
Pai pentru ca aici suntem o comunitate independenta de celalalt forum.Avem si ceva vechime.Eu,DragosV,Nonn si inca cativa cred ca postam aici de mai bine de 1 an si ceva.Plus ca,cu cat mai multe forumuri si fan-cluburi Opel,cu atat mai bine.Aici suntem alti membrii,cu alte idei..
Adina65878
Buna, tuturor!
Mai adaugati o persoana pe lista posesorilor de Astra H si cititorilor de forum, cu o modesta Astra H Enjoy+, 1,4 twinport, 90 CP, Magma Red.
Toate bune!
2dor
Buna Adina,

Traiasca Astra H Magma red...si masina mea este la fel...te asteptam cu intrebari, o sa fii pe lista si daca reusesti sa ajungi si la intalnirea noastra de luni ar fi perfect...sa fim cat mai multi...avem multe proiecte interesante legate de masinutzele noastre...

Bine ai venit si cat mai multi kilometrii Astra style... biggrin.gif

Si inca ceva...nici o Astra nu este modesta...
Adina65878
Multumesc, 2dor!
Este foarte adevarat, nici o Astra nu este modesta insa, motorizarea ma face sa ma simt putin in dezavantaj...
Intrebari nu am deocamdata... in schimb, sunt foarte multumita de masina... nu a aparut nici una dintre problemele de care s-au plans alti posesori pana acum (oricum, are numai 400 si ceva de km).
Nu stiu daca voi veni la intalnirea de luni insa va sustin in toate proiectele.
DragosV
Imi cer scuze celor ce nu am putut sa le raspund pe ymess dar am avut probleme tehnice. Am primit cateva mesaje dar cum am zis au fost probleme.

Rog pe toata lumea care este interesata de ce s-a vorbit pana acuma sa imi dea un privat mie ca sa imi fie mai usor sa dau reply. Este vorba de o informatie pe care vreau sa o transmit.

Va rog sa nu se mai intre in polemici aici. Masini.ro are o echipa care se ocupa de buna functionare a forumului. Este la latitudinea lor sa procedeze asa cum cred si in baza relatiilor pe care le au.

Asadar dupa PM sa va mai lamurii situatia. Cine nu a primit sa-mi de el mie.
ovidiu64586
Deoarece nu am inca masina,este in fabricatie ,mi-as perminte sa mai fiu un pic off-topic si sa-i intreb pe moderatori de ce nu pot fii acizi in spiritul lui Octavian Paler (de exemplu) .In fond si la urma urmei ,Opel via Di-Bas via masini.ro ,exista datorita noua a forumistilor .Indirect ,noi va platim pe voi si nu invers .Este adevarat ca acest forum m-a ajutat sa iau o decizie si sa ma informeze.De aici si pana la ciocul mic ca esti pe siteul meu si pe mine ma plateste ala…….este o mare jena de mentalitate.Daca puii s-au facut mari si multi si vor sa zboare din cuib asta este. Profesionistii vor gasi modalitati sa-i aduca inapoi pe fii ratacitori .
Daca vorbim prea mult numai de bine un dealer altul deact Di-Bas ce veti face ?
Kick sau ban ? :boxing:
DragosS
Eh,nu cred ca este chiar asa!In fond,asa cum am mai zis,nici nu cred ca intereseaza pe cineva de la Di-Bas de ce se intampla pe aici.

Mi se pare chiar constructiv sa criticam Di-Bas si sa laudam concurenta daca este cazul.Poate asa isi dau si ei seama ce pot modifica pentru a imbunatatii relatia cu clientii.
Anjin
nici eu nu cred ca stau lucrurile chiar asa . In plus mie atat Madalina cat si George mi s-au parut niste oameni nepartinitori si fara iesiri aiurea in decor. Deci hai sa incheiem cu cearta si mai ales cu OT -ul si sa revenim la discutiile despre Astra H wink.gif


Si vreau sa va intreb... caci am auzit ca o sa vina frigul... trebuie facut ceva special? Motorina am intr-adevar Alpine nu stiu cum dar in afara de asta... masina mai trebuie pregatita cumva pentru frig? Si alte sfaturi de utilizare? Ca la dacie cartonul e deja la locul lui. biggrin.gif
Nonn
Nu ai de facut nimic deosebit. Niste cauciucuri de iarna daca ai sunt binevenite, dar in rest nimic.
sergiutruta
Antigel banuiesc ca ai. Sa-ti pui si lichid de spalat parbrizul care rezista la temperaturi scazute. Apropo, alea care se gasesc la Carrefour la bidon de 5l si scrie ca rezista pana la -20 de grade, nu-s prea grozave. Nu degreseaza, spala un pic acolo. Parca si pustii de la intersectii spala mai bine decat lichidul ala. Un prieten mi-a recomandat sa pun lichid mai bun si mai scump pentru spalat parbrizul pentru ca si degreseaza si nici nu ingheata.
Anjin
antigel... am daca mi-au pus aia de la Opel. Eu nu am pus absolut nimic in masina ( in afara de motorina) de cand am luat-o. si de aceea intrebam.
DragosV
Nu trebuie sa-i faci nimic. Ai antigel. Trebuie lichid de spalat geamul care sa nu inghete si motorina buna. Optional cauciucuri de iarna.
korebos
A venit si la mine "papusica".
Aseara am luat-o de la dealer.
Ce pot sa spun: frumoasa, superba, faina, cool, tare, beton, misto...etc
Mica, mica (1.4) dar merge parfum. Sunt super multumit de ea, in conditiile in care nu am avut posibilitatea unui drive-test.
Sa fim santosi...
guerilla
cum spunea cineva.. e timpul pentru o schimbare.
va rog sa continuati discutia aici - Opel Astra H reloaded (part. IV)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.