Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Opel Astra H reloaded (part. III)
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19
Anjin
Vreau sa va urez tuturor Craciun fericit . Celor care aveti deja masinile dorite sa le conduceti in 2006 fara probleme , celor care asteapta masinile ... asteptare usoara si cat mai scurta smile.gif . Dar in primul rand sa fim sanatosi si sa ne mearga anul viitor mai bine ca anul acesta , sa fim mai buni si sa ne suparam mai rar . wink.gif

Sarbatori Fericite !
DragosV
De cateva ore citesc niste forumuri straine si am aflat lucruri foarte interesante :

Mai jos atasez un dyno cu masina ca a mea in franta cu putere originala si tunata, astfel :

- original masina scoate 159.2 cai la 4123 rpm si 349 de nm la 2709 rpm fata de 150 cai si 320 nm declarati;


- tunata cu PowerBox (cred) scoate 193.9 de cai la 3822 rpm si 417.4 nm la 2983 rpm;


- tunata cu reprogramare scoate 197.8 de cai la 3713 rpm si 441.8 nm la 2828 rpm;



Am mai aflat ca masina cu softul original are limitare de viteza astfel :

- in treapta a 6-a la 4200 rpm de care intra-devar nu pot trece si 5000 rpm in treapta a 5-a (nu cut-off) iar viteza este 225 km/h in ambele variante;

Iata raspunsul unei firme de tuning de acolo privitor la aceasta problema :

"Bien sur que je connais le probleme , c’est un limitateur de vitesse (214km/h réel = 225km/h au compteur ) et non de regime moteur .
T’auras qu’a dire au typ qu’il peut passer chez moi avec sa voiture et apres elle montera 250km/h . "


Viteza pe care o pot atinge oricand la mine este de 225 pe bord si nu pot trece de 4200 rpm in a 6-a. Deci in practica la mine se aplica ce zic ei acolo. Dupa remap s-ar ajunge la 250 km/h pe bord. Probabil si eroarea va fi mai mare si de aia ca mi se pare mult.


Iata graficul :
Anjin
Deci pana la urma vei face remap-ul Dragos? Stiu ca te gandesti de ceva vreme la asta smile.gif
DragosV
Il voi face dupa ce fac revizia adica dupa 6.01.06 (depinde si de vreme). Cine vrea detalii vorbim pe privat. Ideea e ca e prin OBD (nu se desface nimic la masina) iar softurile sunt facute in germania de o firma cu feedback foarte bun.
Aurelian64124
Scuze daca sunt un pic off-topic...sau poate nu

Asadar e oferta de 1000 reducere la DDP pana pe 31. 12 intrebari

1. sa ma straduiesc(daca mai am timp) sa o cumpar --(apropo ce e mai recomandabil pt mine ca persoana fizica credit sau leasing) adica din experienta voastra ofertele intra in sac pana la vara sa zicem???sau mai am sanse sa apare una dupa sarbatori cand normal lumea nu mai are bani si deci ma intelegeti..poate baga si ei al discount -- apropo inainte de asta a fost un discount si mai bun mi se pare cu ocazia SIAB parca nu?

cat a durat la voi sa faceti actele pt credit/leasing imi ajung 4 zile????

2. ce parere aveti de Leon Spirit si C4 ca variante la Astra avand in vedere ca au perioada mai mare de oferta si se incadreaza cam in acelasi pret--nu fiti subiectivi va rog stiu ca majoritatea aveti Astra

3. sa ma orientez pe varianta diesel (sa zicem in medie fac 10k poate daca o iau o sa-mi placa sa merg mai mult asadar sa zicem 15k/km/an)

4. e chiar asa tare masinuta asta --am citit pe alt forum ca aici pe masini.ro sunt unii care se plang de brandul opel si ca nu si-ar mai cumpara a 2 oara tot opel--(din ce am citit pe acest topic in ciuda unor mici probleme lumea pare incantata de Astra H)

merci mult si sarbatori fericite
any help is appreciated
Lord
raspunsuri: smile.gif
nu cred ca-ti aproba nimeni in 4 zile credit/leasing
familia mea are credit la masina pentru ca e mai flexbil in caz ca vrem sa platim mai repede decat e facut creditul (un exemplu: la leasing mi se pare ca daca intrii in ultimul an de plata nu ai voie sa platesti tot deodata)

daca vrei sa tii masina pana pe la 100.000 km atunci merita diesel, desi majoritatea spune sa calculezi in functie de cat faci pe an, calculul corect il faci in functie de cat vrei sa tii masina, pentru ca dupa 40.000 km se amortizeaza banii dati in plus pe diesel

cu ocazia SIAB a fost o reducere de 1500DDP la astra (nu stu daca nu cumva 1300 la benzina si 1500 la diesel) oricum in principal iei si alarma moca de la ei smile.gif

am impresia ca Leon Spirit ala desi aici pe masini.ro ii arata poza de Leon ala nou, este vorba de cel vechi care este total depasit smile.gif (ca tehnologie, design etc. desi sunt sigur ca inca are multi fani)
C4 are un design nonconformist, VTR chiar imi place, nu-mi place ecranul pe mijloc dar nici nu m-am plimbat cu vreun C4, iar personal prefer Astra ca design si sper ca nici fiabilitatea nu ma va dezamagi

nu stiu cati spun ca nu isi mai vor lua un opel niciodata, eu am o cunostiinta care numai opel a avut toata viata (e la al 3-lea cred) si nu ar schimba marca asta pe nimic altceva

pana acum Astra H are un nivel inalt de fiabilitate, neexistand mari probleme cu masinile astea (lucru care ma bucura, evident smile.gif )


in alta ordine de idei, eu sunt super incantat de masina, in cei 530-550 km (nu stiu sigur) facuti cu primul plin am avut consumul mixt 7.1 l /100km . vi se pare mult/putin/normal ? eu zic ca este un consum ok smile.gif

azi am tras o tura si pe autostrada dar cu un scurt timp de rulat cu 140 (pe bord) de circa 30-40 secunde, nu am depasit 130km/h viteza la care aveam circa 2800-2900 turatii

mi-a placut faptul ca la intrarea pe autostrada aveam viteza 130 la 3000 turatii, iar cand am terminat plimbarica pe la 2800 aveam aceeasi viteza. asta e efectul rodajului sau numai o iluzie din cauza inclinatiei drumului ? smile.gif intreb si eu
si mai am o intrebare, duza pentru spalat luneta exista? ca in carte te invata sa impingi de maneta ca sa speli in spate, dar nu am testat pt. ca aveam luneta murdara si nu vroiam sa o zgarii in caz ca nu aveam duza si in spate
o alta intrebare este: nu trebuia ca usile sa se inchida automat atunci cand depaseam o anumita viteza ? (parca 10km/h era vorba) nu ma deranjeaza excesiv, dar presimt ca se poate seta asta pe la service smile.gif
si nu in ultimul rand, cine imi recomanda o spalatorie unde sa ma duc si sa nu-mi zgarie vopseaua (implicit masina). am inteles ca sunt de preferat cele ecologice care folosesc tot soiul de detergenti si care nu freaca masina cu diferite utilaje. mi-as dori una nu chiar la iesirile din bucuresti smile.gif

acestea fiind spuse inchei acest post urias smile.gif dar nici nu mai zisesem nimic de multa vreme

aaaa, si nu in ultimul rand Sarbatori fericite si La multi ani !!!


p.s. nici eu nu am martor in bord pt. centura dar ma bipaie daca nu o pun
Aurelian64124
Multumesc pt raspunsurile detaliate...sa zicem ca pierd oferta de. :evil: .. acum e cineva pe aici --sa zicem he he poate e vreunul pe aici care are mai multe informatii blush.gif despre cand banuieste si care va fi urmatoarea oferta la Astra???

Bafta tuturor
DragosS
Eu sincer cred ca oferta va ramane si dupa anul nou.

In legatura cu Leon Spirit pot sa zic ca este o masina buna,fiabila si robusta,dar Astra este peste cam din toate punctele de vedere.

In schimb,C4 nu te sfatuiesc sa iti cumperi.Am un prieten care are numai probleme cu ea.
and58427
Si eu tot la leon spirit ma gandisem inainte de astra dar m-a speriat consumul dat de producator in cazul motorului de 1,6 adica 10,5(urban). Pt. o masina pe motorina nu aveam bani asa ca am ajuns la astra. Si C4 luasem in calcul dar citisem pe forumul de la citroen ca aparusera tot felul de probleme plus ca nu ma incanta f. mult bordul.
Acum am din nou o problema.Conform manualului cand se termina lichidul de spalare ar trebui sa intrerupa furnizarea lui pt luneta si sa-mi apara un mesaj al BC.La mine s-a intrerupt furnizarea lichidului pt parbriz iar pt luneta continua sa fie iar BC nu ma anunta nimic . ESte f putin lichid pt. luneta dar totusi este fata de parbriz unde nu curge nimic(doar imi zgari parbrizul daca mai incerc de multe ori).Aveti vreo idee de ce se intampla asa?
Florin56721
In ceea ce priveste numarul de zile de aprobare a unui credit/leasing, se poate si in 4 zile si in mai putin de 4 zile. De obicei la creditele pentru persoane fizice, dureaza un pic mai mult ca trebuiesc mai multe acte, dar si acolo se poate rezolva in 4 zile. Depinde de banca. In ceea ce priveste leasingul, daca ai actele in regula, aprobarea poate dura chiar foarte putin. Eu am dus actele intr-o dupa amiaza, si adoua zi pe la 12, semnam actele. Depinde de firma aleasa, banca, etc. si de disponibilitatea actelor cerute.
DanC
Nu stiu cum o fi Leon, dar C4 l-am testat inainte de cumpararea Astrei, pt ca am vrut neaparat sa fac testul cu mai toata oferta din clasa compacta. Dupa parerea mea Citroen, si in special C4, are un segment aparte de cumparatori care insa nu prea seamana deloc cu segmentul Astrei smile.gif
Masinutza e fistichie cu o gramada de gadget-uri care sunt bune pt. cine apreciaza asa ceva la un automobil, are niste scaune foarte mari (asta am sesizat prima data cand m-am urcat in ea). Ca si puncte bune sunt motoarele diesel (PSA) care sunt excelente, iar la puncte proaste finisarile si calitatea materialelor (eu aveam un fix cu inchiderea portierelor in vremea testelor, .... sa vedeti ce diferenta este intr-e o usa de C4 si una de Astra). C4 e f. ieftin la piese de schimb.
Pe total eu vad Astra mult peste C4 ....
Aurelian64124
Am sunat la DiBas si mi-a zis un baiat acolo sa stau linistit ca o sa fie si alte oferte nu stie in ce constau dar o sa fie sigur biggrin.gif

Mersi tuturor si astept impresiile voastre in continuare
DragosV
@and - aia cu solutia de parbriz e ciudata; la mine merge exact cum trebuie; poate isi revine ca o avea ceva pe traseu;

QUOTE
eu aveam un fix cu inchiderea portierelor in vremea testelor, .... sa vedeti ce diferenta este intr-e o usa de C4 si una de Astra


biggrin.gif Exact asta am observat si eu la C4. Parca era o bucata de tabla subtire.

Cu siguranta exista unii care nu si-ar mai lua nicidata Opel. Ca si unii care nu si-ar mai lua VW sau Ford sau Peugeot. Eu stiu de toate felurile. Ideea e ca unele modele sunt mai reusite altele mai putin reusite. Astra este printre cele foarte reusite. Parerea mea pe care am incercat sa o pastrez subiectiva.
Anjin
OK sa o luam pe rand :

@Aurelian64124 :

1. Eu zic ca nu are rost si nici nu prea e posibil sa mai faci ceva in cele 4 zile ramase din 2005. Daca NU va mai fi valabila reducerea ...cele mai mari sanse sa fie o noua oferta probabil ca sunt de Paste. Totusi cum a zis si Dragos probabil ca oferta va ramane sub o forma sau alta ( mai mica sau mai mare ) si in 2006. Deci cu putina bafta o sa poti sa faci actele in ianuarie si sa ai si reducere.

2.Leonul a fost si pe lista mea de alternative. Ajunsese in "finala" cu Astra.
Insa la SIAB ei nu aveau nici o oferta pentru Leon nou (decat 4% parca doar la motorizrile de top ) pe cand Astra avea 1500 DDP. Plus piesele si service-ul mai scump pentru Seat plus ca aveam si rada la leaseing doar de 6.5 % pt Astra plus ca in aceeasi bani la Astra puteam sa pun mult mai multe optionale plus ca nu stiiam nimic de fiabilitate la Seat plus ca interiorul mi-a placut mai mult la Astra plus ca... etc. Si asa am facut eu alegerea biggrin.gif .
INSA eu nu zic ca aceasta este cea universal mai buna alegere. Si eu zic sa te gandesti bine si sa studiezi atent TOATE ofertele. C4, Focus, G5 ,307 , Megane , Corolla , Leon... si o gramada de alte variante. Poate pe tine o alta masina te va atrage mai mult. Sau poate vei ajunge la concluzia ca Astra ti se potriveste cel mai bine wink.gif

3. Eu am luat diesel. Si nu stiu daca o sa fac 15k-20k pe an. E posibil sa nu fac. Dar motorul pe benzina comparabil ca putere cu ce am luat eu era cel de 1.8 care ar fi avut consumul mult prea mare pentru mine prin Bucuresti. Am considerat ca oricum in cei 3 ani cat o sa am leaseg-ul de platit o sa se amortizeze diferenta.

4. Eu am intalnit pe forumuri si fanatici care sunstin ca orice in afara de VW nu merita luat in considerare smile.gif. E bine sa te gandesti si cine scrie un mesaj inainte sa il iei in considerare 1oo% . Eu nu stiu cat de "tare" e masinuta exact caci eu inca o astept pe a mea...(offf si ce grea e asteptarea) Insa sunt oameni aici pe forum care o au de ceva vreme si au postat aici in mod regulat ce probleme au avut cu ea. Eu inainte sa ma hotarasc am citit toate cele 2 parti ale acestui topic ( partea a 3 a ,cea pe care vb acum nu exista inca ). Mi-a luat foarte mult timp - sute de mesaje- insa a meritat.

Sper ca ti-a fost de ajutor. wink.gif

@Lord : din ce am citit pe aici la soft-urile mai noi Opel a scos functia de blocare automata a usilor de la o anumita viteza in sus. Cica ar fi reprezentat un impediment in caz de accident. Deci acum depinde cu ce soft a venit masina ta. Caci la cele mai vechi se putea merge in service si iti activau aceasta functie.
Cat despre turatiile la care aveai tu 130/h . Ceea ce ai observat tu nu e o iluzie ci este normal si se intampla la toate masinile. Nu tine de rodaj ci mai degraba de intrarea motorului intr-un regim de functionare "optim", regim la care nu ajunge imediat ci dupa o perioada de functionare . Probabil ca atunci cand ai intrat pe autostrada nu plecasesi de mult de pe loc. Motorul inca nu era incalzit cum trebuie. Eu inca mai observ efectul asta si al Cielo-ul meu pe care il am din 97.

Pune-ti te rog in semnatura tipul masinii si al motorului... smile.gif
DanC
QUOTE(Anjin)
INSA eu nu zic ca aceasta este cea universal mai buna alegere. Si eu zic sa te gandesti bine si sa studiezi atent TOATE ofertele. C4, Focus, G5 ,307 , Megane , Corolla , Leon... si o gramada de alte variante. Poate pe tine o alta masina te va atrage mai mult. Sau poate vei ajunge la concluzia ca Astra ti se potriveste cel mai bine wink.gif


Daca nu va suparati iata cum au fost la mine concluziile dupa vre-o 3 luni de scarpinat dupa ureche:

C4 - masina nu prea grozava (frantuzeasca), destul de scumpa la cumparare, ieftina insa la piese
Focus - o masina buna, dar scumpa
G5 - scump, punct
307 - Cred ca cea mai buna dintre frantuzoaice, dar are caracterul sportiv cel mai scazut.
Megane - ieftin si prost
Corolla - buna din toate punctele de vedere dar urata rau (la mine a fost pe lista scurta)
Leon - nu l-am luat in calcul pe vremea aia ca nu aparuse inca asta nou
Octavia II - cred ca e mai mult inspre clasa medie decat compacta drept pentru care si pretul e ceva mai mare
Stilo - urat, punct.
Astra - masina frumoasa, pret bun de cumparare, f bine inchegata, f stabila, f bine finisata. La rele are preturile la piese care sunt cele mai scumpe din clasa (poate cu exceptia G5), portbagaj f. mic, consum destul de mare (la benzina cel putin).

Parere absolut subiectiva, dar formata dupa un studiu destul de serios, am facut chiar si un tabel in excel pt. treaba asta biggrin.gif
Nonn
Hai sa-mi dau si eu cu parerea: cel putin masinile franceze mi s-au parut toate ca fiind net inferioare Astrei la capitolul materiale si finisaje. Le-am vazut pe toate, unele le-am condus dar dupa ce am vazut cum arata Astra la interior mi-am dat seama ca nu sufera comparatie. Zicea cineva si de inchisul usilor, du-te sa auzi o usa de C4 ce sunet scoate! Eu am auzit la mai multe, noi-noute, si nu mi-a venit sa cred comparativ cu astea germane (nu doar Astra). Golf-ul e ceva mai scump si eu vroiam si o masina cu design sportiv, care sa ma incite, asa ca a iesit din calcule laolalta cu masinile japoneze. Singura demna de mentionat aici era Mazda 3 care chiar arata super, la interior chiar mai bine decat Astra, dar cum eu urma sa o iau in rate ajungea la 24000DDP din cauza taxelor asa ca... Focus-ul si Leon-ul noi inca nu aparusera asa nici acolo nu am avut ce cauta. Trebuie sa recunosc insa ca la mine cel mai important criteriu a fost sa-mi placa cum arata (inclusiv finisajele) si nu consumul sau garantia sau altele. Si au contat si dotarile posibile, pe care le vroiam cat mai cuprinzatoare si mai "destepte". Stiu insa ca altii au niste criterii mai "obiective" ca sa zic asa, asa ca poate o alta marca e o solutie mai buna pentru ei.
Daca ar fi sa aleg acum, probabil ca as face aceeasi alegere fara sa regret prea mult, chiar si cu Leon-ul si Focus-ul astea noi. In continuare singura alternativa reala pentru mine ar fi Mazda 3 daca ar fi sa fie in leasing. Asta deoarece la pretul CIP al Astrei mele 1.8 puteam sa iau Mazda 3 cu motor de 2l 150CP aproape la fel de dotata (ESP, clima automata, jante 16", xenon etc.).

Pana in acest moment, dupa 12000km, nu am ce sa reposez masinii, cu exceptia scaunului soferului care scartaie (dar nu tot timpul). Adevarul e ca eu ma foiesc cam mult pana ce imi gasesc pozitia ideala asa ca asta ar putea fi o cauza... In rest, nimic demn de mentionat. Am reusit sa frec o janta un pic (de fapt a fost maica-mea down.gif ) si una dintre oglinzi (de oglinda altei masini). Cu asta se fac 3 urme, luand un calcul si pietroiul incasat in numar/spoiler. Dar cine se mai uita?! whistling.gif
Anjin
off topic : apropo de mazda 3 ( care intr-adevar arata foarte bine ) am vazut reclama la TV acum ca daca o iei in leaseing dobanda e fix 0%....
Nonn
Dobanda 0%?! Adica pot sa iau masina in leasing pe 5 ani si la final iese la (aproape) acelasi pret ca si cu banii jos?! Sau nu inteleg eu? Si atunci unde mai e castigul lor? Ceva jmecherie trebe' sa fie... :scratchchin:
Ro_land
QUOTE(Anjin)
off topic : apropo de mazda 3 ( care intr-adevar arata foarte bine ) am vazut reclama la TV acum ca daca o iei in leaseing dobanda e fix 0%....

O fi 0%, dar cititi aici: http://www.ghiseulbancar.ro/modules.php?op...le&sid=2152

Lista cu probleme Astra H aparute pana acum (pentru cei care stiu germana)
http://www.gwebspace.de/astra-h-enjoy/List...beitenAstra.pdf
Studiati si www.astra-h.de , daca nu merge in germana, incercati cu www.google.com/translate. Sunt multe chestii interesante acolo.
Nonn
Aha! Era de asteptat. Sunt curios daca au prins totusi niste fraieri...

Problemele alea sper ca nu au fost toate la aceeasi masina! Am inteles cam tot ce scria acolo si unele probleme se repetau (de fapt, majoritatea). De unde le-ai luat?
Ro_land
QUOTE(Nonn)
Aha! Era de asteptat. Sunt curios daca au prins totusi niste fraieri...

Problemele alea sper ca nu au fost toate la aceeasi masina! Am inteles cam tot ce scria acolo si unele probleme se repetau (de fapt, majoritatea). De unde le-ai luat?


Le-am gasit tot pe www.astra-h.de in partea de forum printre sute de posturi. Nestiind germana am folosit google pentru a traduce in engleza. Rezultatul nu a fost super, dar am inteles cate ceva.
Aurelian64124
Mersi baieti nu ma asteptam la un asemenea feedback. Sunt aproape convins ca Astra se potriveste stilului meu un pic sportiv dar in acelasi timp si clasic sa fie...Si de fiecare data cand vin acas vad exemplarul (nu al meu) parcat in fata blocului si parca arata tot mai bine biggrin.gif Apropo de motorizari niste sfaturi va rog :ajung 105 CP ca sa te simti bine in depasiri?? oricum inca nu sunt decis daca sa fie diesel sau nu trebuie sa vad cam cat iese in plus la rata ca de fapt asta se simte cel mai mult nu totalul
Si ce alte dotari credeti ca sunt de folos( sa zicem ca iau njoy ce altceva in plus merita pus? asta din experienta voastra--intreb ca nu ma doare gura desi nu prea am bani sa ma arunc la ce stii ce dotari extra)

Si apropo de lista cu defecte poate faceti un sumar asa de ochii lumii la cele ce par mai "grave" sa zicem ---ca io nu prea am timp de traduceri..

Drum bun si aveti grija de sarbatori cine merge la munte blush.gif
DragosV
QUOTE
portbagaj f. mic


Stiai ca e cel mai mare in clasa ei (exceptanad Octavia)?


Am citit si eu mult pe forumul german dar numai partea cu tuning. Au o Astra ca a mea de 240 de cai numai din cip fara modificari mecanice de 15k km fara probleme.

Poate cineva care stie germana sa faca un rezumat la probleme ca eu sunt 0 la la aceasta limba.
Lord
@Anjin - am masina in semnatura smile.gif si masina a venit cu varianta noua de software pt. ca e fabricata la finalul lui noiembrie
cu motorul sa zicem ca aveam 15 minute de mers inainte cu o mica pauza la alimentare

am uitat sa zic si eu faptul ca oferte o sa fie tot mereu, din moment ce au inceput cu oferte nu o sa lase fara asta pentru ca lumea ar astepta momentul unei noi oferte. (nu stu daca m-am facut inteles dar atunci cand o iau pe fagasul ofertelor, dealerii nu mai scot ofertele smile.gif )
cea mai mare greseala a facut-o peugeot cu 307 la care dupa facelift nu i-au mai facut nici o reducere si sincer sa fiu pretul era unul din atuurile acelei masini

pana la urma toate astra au duze de stropit pe luneta ? ca eu nu am vazut orificiul

de spalatorie zice cineva ceva ?

eu stiam ca are cel mai mare portbagaj din categoria hatchbackurilor tongue.gif
Nonn
Cum sa nu aiba duza de spalare la luneta?! Doar ca se gaseste intr-un loc oarecum mai neobisnuit... in al 3-lea stop!
Anjin
Ufff... si eu as fi foarte recunosctor daca si-ar face cineva pomana cu cei care nu stiu germana si ar mai traduce din problemele alea din PDF ca si eu am incercat cu translatorul dar e foarte greu de inteles...

Si faptul ca nu am gasit un forum klumea pentru astra H in engleza pana acum m-a cam facut sa imi aduc aminte de franceza din copilarie
:minigun: .Am stat cu orele pe forumuri scrise in alte limbi cu transaltorul pe langa mine smile.gif Probabil ca majoritatea aveti link-urile dar pentru cei care nu stiu sir sunt interesati :

http://www.astraforum.fr/ - franceza
http://www.astrahclub.it - italiana
http://www.astra-h.de - germana

Si daca stau bine sa ma gandesc si....
http://www.masini.ro/forum/ - romana biggrin.gif

in privinta Mazdei eu nu am zis ca e pe bune sau nu... ca nu am studiat problema... eu am zis doar ce reclama am vazut la TV... era de asteptat oricum sa fie vreo smecherie...


QUOTE
Si de fiecare data cand vin acas vad exemplarul (nu al meu) parcat in fata blocului si parca arata tot mai bine


Mda ... si eu trec pe langa o Astra cand vin si plec de acasa si de cate ori o vad incep sa devin nerabdator si ma enervez ca dureaza atat pana ajunge si a mea :bash: . Apropo de asta ...sunt curios, cei care au primit masinile de curand... cat timp le-ati asteptat?

De spalatorie nu stiu nimic. Eu pe Cielo il spal cu galeata de apa adusa din casa , burete carpa si perie :angel: .[/url]
DanC
QUOTE(Nonn)
.....Singura demna de mentionat aici era Mazda 3 care chiar arata super, la interior chiar mai bine decat Astra, dar cum eu urma sa o iau in rate ajungea la 24000DDP.....


Ai foarte mare dreptate, eu am uitat sa pomenesc de Mazda. Si mie mi-a placut foarte dar am scos-o repede de pe lista pentru ca era groaznic de scumpa si avea timp de livrare f. mare (pana la urma am luat Opele care a avut timp de livrare tot mare, dar parca nu a mai contat atat de mult mi-a placut)
DanC
[quote="DragosV"][quote]portbagaj f. mic[/quote]

Stiai ca e cel mai mare in clasa ei (exceptanad Octavia)?

[quote]

Daca stam sa comparam hatch-uri, da, ai dreptate biggrin.gif

C4 - 350 l
Stilo - 335 l
Almera - 330 l
Astra - 350 l
307 - 340 l
Megane - 330 l

daca luam sedane: Corolla, Focus, Megane ,Octavia lucrurile stau altfel.

Da oricum interesanta chestia, tot timpul am avut impresia ca portbagajul e mic. Un parametru interesant poate sa fie latimea dintre amortizoare (in portbagaj) care la Astra e cea mai mica din toata clasa.
and58427
[quote="Anjin"] Apropo de asta ...sunt curios, cei care au primit masinile de curand... cat timp le-ati asteptat
Am semnat contractul pe 12 octombrie si am ridicat masina pe 9 decembrie.
Anjin
[quote="and58427"][quote=Anjin] Apropo de asta ...sunt curios, cei care au primit masinile de curand... cat timp le-ati asteptat
Am semnat contractul pe 12 octombrie si am ridicat masina pe 9 decembrie.[/quote]

deci ai semnat contractul dupa mine si ai ridicat-o inaintea mea sad.gif....
Nonn
Problemele din .pdf-ul ala ar fi urmatoarele (traducere aproximativa):

02.12.2004
1. incalzirea nu pare sa fie directionata(?) prin standheizung (quick-heat?)
2. zgomote in functionarea climarizarii (vara)
3. dificultati la pornire (nu specifica ce fel de dificultati)
4. coloana de directie scartaie (o problema recunoscuta de Opel)
5. " imbracamintea" (cred) a schimbatorului scartaie/freaca (banuiesc ca se refera la pielea aia, daca e piele...)

solutii:
1. memoria erorilor selectata si stearsa, problema cu standh. reparata (?)
2. si 3. update la soft-ul motorului si climatizarii (la ultima problema rezolvata doar partial)
4. fara solutie momentan (la momentul respectiv banuiesc)
5. unsa (problema nerezolvata)

26.04.2005
1. ceasul de pe display nesincronizat (cu ce nu stiu)
2. toate 4 covorasele rupte
3. semnalizator dreapta nu este etans
4. garnitura la usa pasagerului nu inchide bine si se uda
5. ceva la Turschaniere(?) dreapta fata lipseste
6. rugina pe aripa interioara stanga spate
7. vopsea sarita la aceeasi Turschaniere(?)
8. iarasi acelasi zgomot la schimbator
9. problema la stergatoare fata: dupa prima trecere stergatoarele aluneca pe uscat (si banuiesc ca fac zgomot si topaie, cam ca la mine uneori)

solutii:
1. reprogramare
2. inlocuite
3. schimbat
4. schimbata garnitura (dar problema nerezolvata)
5. pus/aplicat/adaugat ce lipseste
6. rugina (provenita de la disc de frana?) curatata temeinic si aplicat ceva substanta gri (?) protectoare
7. reparata cu alta ocazie
8. nu s-a putut rezolva
9. ceva valva de verificare instalata, urmata de imbunatarire evidenta (dar nu total)

22.06.2005
1. usa pasager neetansa (patrunde apa)
2. coloana de directie scartaie/caraie
3. problema cu vopseaua la Turschaniere(?)
4. problema cu stergatoarele
5. iluminarea interioara nu se stinge

solutii:
1. ceva folie la imbracamintea usii schimbata si reetansata (problema nerezolvata)
2. inlocuit CIM (ce o fi aia?) (problema reaparuta dupa cateva saptamani)
3. dat cu ceva lac
4. update soft (TIS iunie 2005) (problema nerezolvata)
5. unitatea de comanda inlocuita

15.07.2005

1. usa pasager neetansa, patrunde apa
2. zgomot la stergatoare cauzat de Scheibenwischergestange(?)

solutii:
1. schimbat ceva la mecanismul geamului (problema nerezolvata)
2. inlocuita sursa zgomotului (reaparut dupa cateva saptamani)

de la 17.08.2005 pana la 02.09.2005
1. iarasi cu usa pasagerului neetansa/apa in interior
2. coloana de directie scartaie (in continuare...)
3. aceeasi Scheibenwischergestange(?) face ceva zgomot
4. zgomot la schimbator la... schimbarea in a 4-a
5. ceva vibratie/zgomot la temperaturi mai ridicate (poate de la clima?)

solutii:
1. gasit locul unde usa nu e etansa cu ceva substanta de contrast. Cauza pentru patrunderea apei era boxa, care nu era etansa (nu prea inteleg cum). A fost reetanseizata=> problema in sfarsit rezolvata. Uraaa!
2. montat CIM modificat
3. Wischengastenge(?) inlocuit si stergatoare noi montate
4. problema rezolvata "vorlaufig" (nu stiu ce inseamna)
5. nu s-a descoperit nimic suspect, deci nerezolvat

02.09.2005
1. a 2-a cheie nu functioneaza din cauza schimbarii CIM-ului
2. ceva martori luminosi de la preselectarea orei la Standheizung raman aprinsi (se refera la Standheizung adevarat, montat anterior, nu la quick-heat)

solutii:
1. reprogramare nereusita. Nu e posibil accesul la CIM.
2. prin reintroducerea orei problema rezolvata

16.09.2005
1. a 2-a cheie nu functioneaza din cauza schimbarii CIM-ului
2. ceva martori luminosi de la preselectarea orei la Standheizung raman aprinsi (din nou)
3. imbracamintea interioara a usii pasagerului vibreaza uneori in timpul mersului

solutii:
1. reprgramare nereusita din nou in ciuda celei mai noi versiuni de soft pe TECH2 (banuiesc ca e cava scula/scanner legata la masina). Nu e posibil accesul la CIM.
2. prin reintroducerea orei problema rezolvata
3. deoarece nu se manifesta tot timpul, deci nu poate fi detectat zgomotul, nu s-a intreprins nimic.

22.09.2005
1. test de functionare al Standheizung-ului. Incalzirea nu se mai opreste la expirarea timpului presetat. Rezolvat posibila numai prin apasarea repetata a butonului de incalzire instant.

26.09.2005
1. cadere completa a intregii iluminari a bordului, radioului si climatizarii
2. farurile nu se mai sting

solutii:
1. prin repornirea motorului s-a rezolvat
2. farurile se sting numai la scoaterea cheii din contact. Efectuata programare la FOH(?) (banuiesc ca ceva service)

de la 30.09.2005 pana la 05.10.2005
Dusa masina la FOH din cauza problemei nr.1 de mai sus.
solutii: 2 coduri eronate gasite in memorie:
1. la antifurt
2. conexiunea CAN Bus la sistemul Infotainment perturbata. Codurile eronate sterse, cea mai noua versiune de soft instalata pe masina, fara alte probleme pana in ziua de azi.

05.10.2005
1. coloana de directie scrtaie iarasi
2. reaparut zgomot la schimbator

solutii:
1. trimis email la FOH
1. si 2. momentan fara solutii

22.10.2005.
Probleme la pornirea motorului. Nimic nu functioneaza, motorul nu porneste. Abia la a 3-a cheie, dupa o incercare prelungita, motorul porneste.

25.05.2005
Iarasi probleme la pornire.

28.10.2005
Programare la FOH.

04.11.2005.
Masina la FOH din cauza problemelor la pornire. Schimbat contactul(?) (Zundkontaktteils).

28.11.2005
Stergatoarele nu functioneaza din cauza pompei. Din nou programare la FOH.

02.12.2005
1. Stergatoarele nu functioneaza din cauza pompei.
1. coloana de directie scartaie
3. ceva zgomot de la instalatia de climatizare (din cand in cand, de la Stellmotoren?) de cand temperatura exterioara a scazut la 0 si mai jos.

solutii:
1. pompa inlocuita. Inlocuita si siguranta pompei (care era arsa).
2. efectuat TSB1960 (o mica folie lipita, CIM - aici nu prea am inteles).
3. momentan fara rezolvare

04.12.2005
1. CD30MP3 pierde ultimul post selectat (partial daca se face "Search FM")
2. nu se afiseaza pe GID postul selectat si consumul instantaneu.

solutii:
1. si 2. deocamdata se investigheaza problemele.

Din tot ce a insirat respectivul aici, eu am intalnit la mine urmatoarele: zgomotul la coloana de directie (disparut de mult) si problema cu stergatoarele. Aici mentionez stersul pe uscat (cu topaiala aferenta) si cu zgomotul facut de motoras (banuiesc) - asta s-a auzit o singura data, un fel de scartait pentru scurt timp si a disparut.
DragosV
Nonn - bravo pentru efort!

Cat de multe probleme rezolva update-ul de soft. Din cele de sus la mine se manifesta doar volanul dar din ce in ce mai rar si din ce in ce mai insesizabil zgomotul. Parca se toceste.

O sa intreb si eu prin service despre update-ul de soft. Ce, cum, merita, de ce?
Anjin
Nonn multumim mult pentru traducere. beer.gif beer.gif beer.gif


acuma mie imi este neclar. Toate problemele astea se refera la aceeasi masina? Caci am obs o oarecare legatura intre ele( de exemplu nu mai functiona a doua cheie datorita inlocuirii nu stiu carei parti cu ceva zile inainte ). Deci ma face sa cred ca toate problemele alea le-a avut o singura persoana... cu o singura masina... adica un fel de jurnal de bord al problemeleor. In cazul asta sper doar ca pana acum si-au mai schimbat/modificat cei de le Opel partile datorita carora apareau problemele si ca acuma nu mai apar caci totusi sunt destul de multe probleme...
DragosV
Eu cred ca e mai mult o baza comuna in care cel cu cheia a tot revenit cu detalii. Cred ca sunt mai multe jurnale a mai multor masini si de accea probleme tot reapar.

Sa tot fie astfel de probleme (vorba vine) ca nu am vazut nici o problema serioasa.
Nonn
Dupa parerea mea e vorba de o singura masina. Chiar la inceput specifica faptul ca a instalat un Standheizung profitand de o promotie Opel cu reducere 15% (mai jos se poate citi si despre probleme avute ulterior cu instalatia). Imediat dupa spune ca a facut si schimbul de ulei la 10375km. Eu zic ca e vorba de aceeasi masina. Destul de ghinionist tipul! Sa mai spuna cineva ca masinile pentru noi, estici, sunt facute mai slab! Daca aparea la noi cu toate problemele astea sa vezi numai ce injuraturi lua Opel cu politica lor de masini inferioare calitativ pentru noi, astia "oropsiti"! biggrin.gif Asa, nu ai ce sa comentezi.

PS: astept ceva rece, care fasaie si merge bine cu alune! beer.gif
DragosV
Chiar ca ghinion mare daca te gandesti ca eu avand cam cei mai multi km de aici nu am decat o problema care de fapt nu prea se mai manifesta si atunci nu o mai sesizez eu - click-ul din volan.


:.:...:.: beer.gif

P.S. Alea din fata sunt alunele biggrin.gif
DanC
Dca ii convingeti pe astia de la service sa va faca update de soft sa-mi spuneti si mie. Eu nu am reusit. Mi-au motivat ca daca nu am o problema serioasa (probabil sa nu mai vrea masina sa porneasca) ei nu rescriu soft-ul. In rest am si eu o multitudine de probeleme ce tin de soft (posibil multe din ele sa tina de easytronic care are un calculator separat), care apar si dispar de la sine, exemple:

- dispare afisajul vitezei curente (la easytronic)
- masina ramane la relanti chiar daca apas pedala de acceleratie
- oprit motorul din mers (numai la viteze mici in general treapta a 2-a)
- martor de esp aprins (fara sa fie esp off)
- martorul de catalizator aprins
- martorul de sistem electronic defect (ala cu masina cu cheie) aprins

Atea toate mi s-au intamplat cel putin odata. tot timpul dispar prin oprirea motorului si repornire, si mi se par clar niste bug-uri de soft. Desi le-am enumerat poe toate la service au pus tester au zis ca e okai ei nu rescriu softul. Acu astept sa nu mai pot pleca deloc de pe loc poate i-oi convinge.

Inafara de astea am problema cu volanul care scartie si dupa inlocuire piesa si care ma scoate din sarite.

In rest nimic probleme si pana la sf de 2005 se fac 10.000 km

Asta e ultimul post pe 2005 drept care va urez la toti distractie maxima de rev si "La multi ani si km !" beer.gif .

PS maine plec la munte cu cauciucuri de vara de 17", ma rog sa ajung intreg inapoi biggrin.gif
Lord
Nonn - m-ai luminat smile.gif de nu m-am uitat la bratul stergatorului smile.gif maine il voi folosi smile.gif
multam' si de traducere, eu cred ca este vorba de aceeasi masina si de un german mult prea carcotas smile.gif zgomot la schimbator ? wtf? vrea sa nu se auda cand schimba ?

eu am asteptat de la finalul lui octombrie pana la mijlocul lui decembrie deci sa zic aproape 2 luni, putin sub smile.gif
Anjin
QUOTE(Nonn)
PS: astept ceva rece, care fasaie si merge bine cu alune! beer.gif


Nonn pai se mai pune problema? Cand oi mai ajunge si eu prin Timisoara
( apropo , frumos oras e Timisoara si frumoase timisorencele... wink.gif ) poate facem cumva cu berea aia... iar cu alunele am inteles ca vine Dragos biggrin.gif
Nonn
Mersi, mersi! Ai dreptate, e un oras frumos (unii ar zice ca cel mai frumos biggrin.gif ) dar mai ales timisorencele...mmm! :naughty: Unde e vara aia... sad.gif

Apropo, nu stiti ce s-a intamplat cu Ubiku? Nu l-am mai vazut pe aici de multa vreme.
simpson
Multumesc si eu pentru profesionalismul cu care Nonn a insirat problemele posibile la Astra,asta dovedeste ca putem fi obiectivi.

Din ce am observat eu,ca potentiale probleme,ar fi ca stergatoarele continua sa functioneze in modul intermitent si dupa ce vreau sa le inchid. (solutie: repornirea motorului :angel: ). Altceva ar mai fi ca pe pozitia 2 de ventilatie,cu orientarea jetului spre parbriz si bust,nu se simte nici un vānticel decat la parbriz. (Asta poate asa trebuie sa fie,dar mi se pare ciudat)

Azi dimineata am testat aderenta punānd o frāna brusca (pentru ca mi se parea ca e polei) si masina a alunecat in fata,in acelasi timp vibrānd pedala de frāna ca un fel de avertisment servo asistat. (o fi doar in imaginatia mea ?)

In alta ordine de idei,va doresc sa gasiti acele zone montane de peste 1400 unde s-ar putea sa mai fie zapada !!! Revelion fericit si fara "evenimente rutiere" ! LA MULTI ANI !
guerilla
QUOTE(simpson)
Azi dimineata am testat aderenta punānd o frāna brusca (pentru ca mi se parea ca e polei) si masina a alunecat in fata,in acelasi timp vibrānd pedala de frāna ca un fel de avertisment servo asistat. (o fi doar in imaginatia mea ?)


abs-ul face asa.
Nonn
Am citit pe un alt forum ca unii au ceva probleme cu farurile de ceata, in sensul ca se sparg foarte usor (din ce cauza nu stiu). Voi ati intalnit asa ceva?
Ro_land
QUOTE(Nonn)
Am citit pe un alt forum ca unii au ceva probleme cu farurile de ceata, in sensul ca se sparg foarte usor (din ce cauza nu stiu). Voi ati intalnit asa ceva?

A mai scris cineva (poate mai multi) ca a crapat farul de ceata ... adevarat.
Plus o alta problema era cu CDplayerul care pornea/se oprea de capul lui. Parca unii si-au gasit masina dimineata cu muzica pornita ... ?

Plus o chestie interesanta dar nu stiu daca este recomandabil sa incercati: un tip din Germania a reusit sa decupleze ESP fara a avea buton sport. In timp ce accelera a piscat si frana cu piciorul stang (ca la raliu). Ca urmare ESP a generat o eroare si a aparut martorul ESP off aprins. ESP nu si-a revenit decat dupa repornirea motorului. Practic omul s-a plimbat dupa aceea fara ESP...
Nonn
Eu nu am de gand sa testez. Ma multumesc cu apasarea butonului. Dar daca e cineva fara buton Sport care vrea sa incerce... asteptam cu nerabdare rezultatul! biggrin.gif
Steffan
revin si eu cu o mica problema...
acum vreo cateva saptamani un dobitoc a aruncat o cutie cu icre pe masina mea...la momentul respectvi am curatat superficial...
azi am zis sa spal si eu masin de an nou...surpriza si suparare...uleiul din icre s-a amestecat cu praf si sa facut ca o pasta pe care la spalatorie nu au putut sa o scoata...
ce pot sa fac?
sa incerc eu cu un degresant de bucatarie? afecteaza vopseaua?

mersi anticipat
Anjin
Doamne cate se pot intampla in Bucuresti. Auzi sa arunce cu o cutie cu icre pe masina. Cata ciuda am eu pe dobitocii de genul asta care nu au auzit de cosuri de gunoi. Dar revenind la problema ta nu prea stiu ce ai putea sa faci... vroiam sa iti sugerez sa te duci la o spalatorie ( in cazul incare ai incercat numai tu cu carpa si apa si nu se ducea ) insa vad ca deja ai fost acolo.....
Steffan
asa am crezut si eu ..ca la spalatorie se rezolva...dar...
o sa incerc maine pe o portiune mica sa dau cu ceva degresant sa vad cum se comporta..dupa aia Doamne Ajuta!
DanC
QUOTE(Nonn)
Am citit pe un alt forum ca unii au ceva probleme cu farurile de ceata, in sensul ca se sparg foarte usor (din ce cauza nu stiu). Voi ati intalnit asa ceva?


Da. Amandoua sparte in prima mie de km. Cunosc si alte cazuri. Se pare ca sunt montate defectuos si ca ar fi o problema de lot ....
DanC
De o bucata de vreme am trepidatii in volan/coloana directie. Am fost convins ca rotile sunt dezechilibrate si am fost la echilibrat. Rotile erau toate okai (doar una avea nevoie de 10 grame ceea ce e nesemnificativ). Le-am reechilibrat pe toate ca sa fiu sigur, dar problema persista. Jantele sunt curate nu am depuneri de noroi pe ele si cu toate astea la 140kmph apar trepidatiile care sunt destul de puternice.
Are cineva idee de la ce ar putea fi?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.