Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Opel Astra H reloaded (part. III)
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19
ovidiu60787
O fi el disponibil pe Zafira da......la nemti este si pe Astra ...cal putin asa zice aici :http://www.opel.de/res/download/pdf/0T_48_price.pdf
simpson
QUOTE(Serban52542)
Motorul de 1.8 si 140 CP cu distributie variabila este disponibil pe Zafira.
Masina din imagine este Saturn Aura, asa ar trebui sa arate viitorul Opel Vectra.


Saturn Aura, aka Vauxhall Cavalier, aka Opel Vectra este deja disponibil in forma respectiva sub toate cele 3 denumiri.

PS. Mie imi place mai mult cu masca lui Vauxhall. blush.gif
DragosV
Motorul de 1.8 si 140 de cai e pe Zafira si CRED ca va fi disponibil in .ro prin Februaie-Martie.

QUOTE
Masina din imagine este Saturn Aura, asa ar trebui sa arate viitorul Opel Vectra.


Asa arata actualul Opel-ul Vectra - ca nu mai e viitor!
Mircea49004
O dau pe off topic, dar exista si o legatura cu Astra H si anume marca si credibilitatea, calitatea ei ce par sa creasca vazand cu ochii.
Ati vazut ca in 2006 reapare Omega?
http://www.germancarfans.com/spyphotos.cfm...001/opel/1.html
dar mai ales, ati vazut bijuteria asta?
http://www.germancarfans.com/news.cfm/news...014/opel/1.html
simpson
QUOTE(Mircea49004)
O dau pe off topic, dar exista si o legatura cu Astra H si anume marca si credibilitatea, calitatea ei ce par sa creasca vazand cu ochii.
Ati vazut ca in 2006 reapare Omega?


OMEGA e beton !! Sunt fan OMEGA !!!

OOOOooops ! e cam americana,e cam foarte americana. Dar,pe de alta parte ,intotdeauna mi s-au parut ca masinile lor arata mai bine ca ale noastre. Poate ca era timpul ca o masina "europeana" sa arate mai USA.
Aurel Mihai59775
Buna dimineata
Sunt "boboc" pe forum, as dori infromatii despre Astra 1.3 CDTI 90 CP Easytronic. Daca a condus-o cineva, care sunt impresiile.
Cei 90 CP ai motorului 1.3 CDTI mi se par cel mai bun compromis performante/consum/pret. Cum am condus in ultimii 14 ani numai masini automate, easytronic este, fara dubii, singura optiune. As fi curios daca cineva poate face o comparatie, in urma experientei de condus, intre easytronic si automata clasica.
Aurel Mihai59775
Buna dimineata
Sunt "boboc" pe forum, as dori infromatii despre Astra 1.3 CDTI 90 CP Easytronic. Daca a condus-o cineva, care sunt impresiile.
Cei 90 CP ai motorului 1.3 CDTI mi se par cel mai bun compromis performante/consum/pret. Cum am condus in ultimii 14 ani numai masini automate, easytronic este, fara dubii, singura optiune. As fi curios daca cineva poate face o comparatie, in urma experientei de condus, intre easytronic si automata clasica.
Marcu54364
Salutare baieti,

Nu v-am mai scris de cand incercam sa-mi configurez masina, asta cu aproape 2 luni in urma dar v-am urmarit discutiile zilnic.
Asteptarea a fost foarte grea dar pana la urma a meritat pe deplin.
Ca sa va reamintesc, era vorba despre o Astra neagra, elegance, cu motor diesel 150 hp. In sfarsit, a venit vinerea trecuta.... beer.gif
Am facut in weekend 850 de km si am fost pe deplin multumit. Masina s-a comportat exceptional.
Nimic de reprosat, poate doar ca mi-am dat singur o lovitura cu usa din spate in stomac cand am incercat s-o deschid mai in graba.
Imi place mult designul usii din spate dar trebuie sa ai grija cand o deschizi. In rest, totul functioneaza perfect.
Pe 850 de km, cu vreo 50 in Bucuresti pe o aglomeratie crunta si restul pana in Mures si inapoi si ceva plimbari prin Mures, am un consum mediu de 6.2 litrii la suta de km. Eu sunt foarte multumit de acest consum dar nu am forjat masina deloc.
Rar am depasit 120, in rest cam cu 100 de km/h. Viteza medie undeva la 60 km/h aratata de computerul de bord.
Motorina am cumparat-o de la Mol si este EVO diesel. Merge foarte bine masina cu acest tip de motorina dar nu pot face o comparatie deoarece nu am folosit si alte tipuri de motorina la aceasta masina.
Daca stiti voi alta mai buna va rog sa-mi recomandati. Nu conteaza pretul ei daca pot sa pun ce e mai bun in acest motor.
Sper sa nu luati acest mail ca pe o lauda adusa masinii mele, dar in acest moment sunt foarte incantat de ea. Sper sa nu apara nimic care sa ma deranjeze.
Daca aveti alte intrebari sunt la dispozitia voastra.

Am si eu cateva intrebari pentru voi:
1. Oare am antifurt la jante (Dynamic 16") sau trebuia sa cumpar de la dealer ?
2. Pentru mersul prin sate, credeti ca e bine sa folosesc viteza a 4-a la 65-70 km/h (1700-1800 rot/min)?
Oare e subturat motorul ?


Deocamdata atat. Numai bine,
Catalin. beer.gif
simpson
QUOTE(Marcu54364)
. Pentru mersul prin sate, credeti ca e bine sa folosesc viteza a 4-a la 65-70 km/h (1700-1800 rot/min)?
Oare e subturat motorul ?


Daca satele au sosele, si tu esti cu Opelu pe ele si mergi cu 60-70 km/h recomand sa o bagi repede intr-a 3-a, pt binele masinii sau chiar in a 2-a pt distractia ta personala biggrin.gif

Intreaba-l pe Dragos in ce interval de viteza foloseste treapta 4-a !! Nu recomand sa faci chiar ca el, dar o medie intre ce faci tu si ce face el cred ca ar fi o rezultanta buna pt rodajul masinii tale. beer.gif
Lord
parca zice si in carte ca in primii 1000 km e indicat sa se mentina turatia intre 1800 si 3000
CipponeG
Nu cred ca jantele vin cu antifurturi din fabrica. Insa nici de la dealer nu-ti recomand sa cumperi! Am vrut eu si ziceau ceva de 2.5 mil (ziceau ca au cod GM iar in cazul in care pierzi cheia antifurt poti avea alta noua pe baza codului respectiv) Am gasit la Sama cu 6-7 sute de mii.
george55330
Salutare,
Trebuie sa imi soseasca si mie in vreo 10 zile un Opel Astra H 1,4.
De cand am comandat-o insa, ma macina un gand....daca nu cumva am luat un motor prea mic si o sa stau ca prostu' dupa tiruri zeci de kilometri.. blush.gif , si ca mai bina ma mai imprumutam de la cineva si luam si eu un 1,6.
Are cineva 1,4? Si daca are...m-ar interesa cum se comporta.
Merci.
simpson
QUOTE(george55330)
Salutare,
Trebuie sa imi soseasca si mie in vreo 10 zile un Opel Astra H 1,4.
De cand am comandat-o insa, ma macina un gand....daca nu cumva am luat un motor prea mic si o sa stau ca prostu' dupa tiruri zeci de kilometri.. blush.gif , si ca mai bina ma mai imprumutam de la cineva si luam si eu un 1,6.
Are cineva 1,4? Si daca are...m-ar interesa cum se comporta.
Merci.


Daca-l turezi cum trebuie,o sa-ti faci treaba cu el. Dar macar o sa fii si tu mai prudent si ,cine stie,o sa traiesti mai mult.

PS Eu am fost "zmeu" si cu motor de 1,2 si 55 de cai blink.gif
DragosV
Marcu54364 - mergi in continuare pe Evo Diesel ca e cea mai buna alternativa in momentul actual pe piata;
- antifurt din fabrica nu este; eu nu mi-am pus si sper sa nu am probleme;
- nu conteaza ce treapta de viteza folosesti atata timp cat turatia nu scade sub 1800 rpm; deci esti la limita in cazul dat de tine; in rodaj ideal e peste 2000 de rpm;

george55330 - sunt cativa proprietari de 1.4 pe forum si chiar cateva pareri pe paginile dinainte; asteapta si o sa-ti raspunda cineva cu 1.4; felicitari pentru masina si sa o stapanesti sanatos;
Anjin
Salut , revin si eu pe forum dupa o perioada cand am fost plecat din Bucuresti.
In primul rand felicitari noilor posesori de Astre de pe forum. beer.gif

Am sunat saptamana trecuta la dealer si mi-a zis ca masina e in drum spre Gyor si ca ar trebui sa ajunga acolo sambata duminica ( adica ieri) La intrebarea mea cand o sa fie gata sa o ridic de la reprezentanta mi s-a spus ca dupa Craciun. Vroiam sa va intreb pe cei care le aveti deja cat a durat la voi din momentul cand a ajuns masina la Gyor si pana a ajuns la voi in garaj. Mie mi se pare cam mult aproape o luna in plus pentru asta. Ce exact trebuie sa se intample in acest timp?

In alta ordine de idei am citit pe forumul francez ca noile dieseluri de 120 CP nu mai sunt identice cu cele de 150 si ca nu ar mai merge tuningul precum la cele de 150. Sunt curios asta a mea cu ce tip de motor o sa vina ( oare cum se pot diferentia? )
Lord
anjin - presupun ca Gyor e depozitul din Ungaria
daca masina se ia din "stoc" adica de acolo, tine cam 3 saptamani sa vina
in principal daca e venita de pe drum si e in tranzit tine numai circa 10 zile (sper smile.gif asa mi-au zis mie, dar asta se intampla acum o saptamana)
poate acum nu mai se misca la fel si considera ca a venit vacanta

oricum ei dau un termen astfel incat sa nu-l depaseasca, dar asta nu inseamna ca masina nu poate veni mai repede smile.gif
Anjin
masina e in tranizit, nu era pe stoc. Vin din Blegia. Si eu imi aduceam aminte ca erau maxim 2 saptamani ... nu o luna intreaga... de aceea va intrebam si pe voi care mai stiti cat dureaza si ce se intampla exact( care sunt pasii) pana ajunge ea la dealer. Pt ca atunci cand mai vb cu el sa fiu in cunostinta de cauza.
DragosV
Anjin - nu mai stiu ce motor aveai; pune te rog masina in semnatura; estimarea dealerului e foarte corecta; ajunge pe 10 la Gyor si inca 2 saptamani pana in Bucuresti e exact Craciunul; deci pe acolo; termenul ofocial de la Gyor este de 10 zile lucratoare. La motourl de 120 CDTI sunt 2 variante cu aceiasi putere si acelasi cuplu - una cu 16 valve si alta cu 8 valve. Nu stiu care e acuma si in ce tara sunt livrate unele sau altele.




Astazi am avut parte de o "bucurie"


Intr-o super aglomeratie cu 1000 de masini in jur si toti incercand sa se bage pe unde nu se poate m-a fericit un C5.
Era pe dinafara benzii pe care eram, in spatele meu, si a incercat sa se bage dupa mine sa-i i-a fata urmatorului. S-a bagat prea repede si mi-a sters spoilerul si aripa. Zgaraieturile sunt foarte mici, una 4x2 cm pe bondoul spoilerului spate si alta 4x1 de sus in jos pe coltul arcuirii de la decupajul rotii.
Ce m-a enervat foarte tare cand am ajuns acasa a fost faptul ca "julitura" s-a simtit foarte putin si eu nu m-am dat jos sa-i cer socoteala (bani) celui de la volan. Nervi amplificati si de faptul ca tipul a fost agresiv si tot incerca sa se bage desi vedea ca nu are unde, s-a suit pe o bordura, a avnsat, s-a bagat pana m-a lovit. Nu m-am suparat de zgaraietura ci de faptul ca nu l-am stresat si eu inapoi pe cel din C5. Daca o dau cu polish cam 80% se duce. Nu are rost sa o fac pe casco.


Acuma cu frigul si circulatia asta de te bucura din Bucuresti am consumul de 9.7% la o medie de 20 km/h. In rest numai de bine. Ma apropii de revizie. Mai am 800 de km care ii fac spre munte in weekend.

EDIT - e vreun 1.7 in Bucuresti? Cat consuma in circulatia asta si cu frigul asta? Alte orase?
george55330
Mie mi-a spus ieri dealer-ul ca numai ce a iesit din productie si ca pe 15 este in bucuresti si apoi pe 16 cel mult o sa o am.
Comanda am dat-o pe 15 oct. deci se fac 2 luni, daca ce mi-a spus este si adevarat...
Prima oara mi-a zis ca dureaza intre 4 si 6 saptamani apoi "a gresit" citirea status-ului masini, ca de fapt nu intrase in productie cand el mi-a zis ca era in productie si tot asa...
Nu stiu daca a gresit intetionat insa eu am facut deja rodajul la masina in vis.. biggrin.gif
Oricum stand de vorba si cu alti prieteni am inteles ca este regula generala (nu neaparat pt opel), in romania, sa intarzie livrarea unei masini din varii motive.
Numai bine
Marcu54364
Multumesc tuturor celor care mi-au raspuns si mi-au dat sfaturi.
Sa avem bafta si sa ne bucuram de bijuteriile noastre.

Catalin.
Florin56721
QUOTE(george55330)
Mie mi-a spus ieri dealer-ul ca numai ce a iesit din productie si ca pe 15 este in bucuresti si apoi pe 16 cel mult o sa o am.
Comanda am dat-o pe 15 oct. deci se fac 2 luni, daca ce mi-a spus este si adevarat...
Prima oara mi-a zis ca dureaza intre 4 si 6 saptamani apoi "a gresit" citirea status-ului masini, ca de fapt nu intrase in productie cand el mi-a zis ca era in productie si tot asa...
Nu stiu daca a gresit intetionat insa eu am facut deja rodajul la masina in vis.. biggrin.gif
Oricum stand de vorba si cu alti prieteni am inteles ca este regula generala (nu neaparat pt opel), in romania, sa intarzie livrarea unei masini din varii motive.
Numai bine

Daca dealerul este EREBUS nu trebuie sa te mire nimic. Mie mi-a spus ca a plecat din Gyor, ca vine peste 2 zile si sa ma duc sa o vad si a doua zi o ridic. Cand m-am dus peste 2 zile, mi-a zis ca nu a plecat din Gyor, ca daca pleca, afla si el !
Anjin
Motorul meu este cu siguranta cu 16 valve . Cel putin asa sper eu caci ala cu 8 parca a fost scos mai demult din productie iar eu am dat comanda in octombrie. Faza e ca sunt acum 2 tipuri de motoare de 120 cu 16 valve. Unele care sunt identice cu cele de 150 cai si sunt doar electronic "strunite" iar altele, mai recente care chiar au piese schimbate fata de cel de 150 caci s-au prins aia de la Opel ca isi lua lumea cu motor de 120 si si le faceau de ...180 - 190 ( am citit pe forumul francez smile.gif ).

@ george55330 : la tine de abia acum a iesit din productie si ti-a zis dealerul ca pe 15 DECEMBRIE os a fie in Bucuresti??? Pai asta e super bine...La mine dealerul a zis ca ajunge in Gyor sambata-duminica trecuta adica pe 3-4 nu pe 10-11 iar in Bucuresti dupa 24???? Foarte ciudat. Poti sa intaresti cumva afirmatia asta a dealerului tau? Si despre ce dealer este vorba?
Din fericire sunt super ocupat in perioada asta si nu am timp sa ma gandesc numai la masina smile.gif . Insa intrebarea era mai mult ca sa ma pun "in garda" cu eventuale alte intarzieri... sperand totusi ca masina sa treaca anul la mine in garaj smile.gif Cand o sa vina o sa va spun mai multe despre ea ...desi acum parca nu mai e ca la inceput cand erati doar vreo 4-5 care astepati masina aici si fiecare mic detaliu era dezbatut. Acum imi dau seama ca desi bucuria mea va fi la fel de mare cum a fost a voastra atunci totusi nu mai e ca la inceput :angel: . Oricum mesajele de pe acest topic m-au ajutat mult sa ma decid si sper ca cei mai vechi nu vor inceta sa posteze odata cu trecerea timpului.

Si cred ca e cazul sa urez "la multi ani " tuturor ce poarta numele de Niculae , Nicolae , Nicoleta and the same... Poate isi unesc fortele mosii astia ( Niculae si Craciun ) si ne aduc si noua masinile inainte de Sfintele Sarbatori. In rest sa aveti o iarna frumoasa si Sfintele Sarbatori sa va gaseasca multumiti cu ce ati realizat in acest an.
AdrianD.
Salut,
Am in sfarsit consumul afisat pe bord, dupa chestii gen "nu se poate" la vers asta de soft, etc. Arata in conditiile unui mers destul de neeconomic in Bucuresti +centru (accelerari+1-a,2-a), 9.7 medie, intr-o zi (vreo 40km). Relantiul este 0.4-0.5. Masina are 1100km. Cred ca e ok, daca sunt alte pareri va rog exprimati..
Am observat ca desi nu am comandat, am ESP in dotarea standard. Se aprinde indicatorul dc vreau sa plec de pe loc mai in forta si nu lasa rotile sa patineze.
Am citit in carte si scrie ca pot dezactiva ESP-ul decat dc apas pe butonul SPORT, ceea ce nu am... Deci practic am ESP dar nu-l pot dezactiva... Oricum, nu ma asteptam la asa surpriza. Ar fi interesant daca as putea pune si buton SPORT. (in caz ca acesta lipseste doar fizic). Mai e cineva in situatia asta?
DragosV
Cred ca ai doar TC (Traction Control) care impiedica doar patinarea rotilor la plecarile puternice de pe loc. Un fel de ABS in sens invers. ESP-ul se aprinde la curbe luate peste limita.
DragosV
Ce reprezinta seria masinii!


WOL O A H L48 4 4 123456

WOL = Name of the manufacturer (WOL = Adam Opel AG)
O = vehicle of special use (O = not, P=voiture Posts)
With = Standard Model (A = Astra)
H = Model Designation (H = current version)
L48 = Version carrosery
4 = Year of manufacture
5 = Factory
123456 = Job number

Machine:

01 Rüsselheim
02 Bochum
03 Azambuja
04 Zaragoza
05 Antwerpen
06 Eisenach
08 Ellesmere Port
11 Kaiserslautern
14 Kaiserslautern
17 Kaiserslautern
19 Aspern



20 Szentgotthard
25 Holden
31 Brazil
B Bertone
H Rayong
N Norwich
T Tonewanda


Version carrosery

L35 Astra H caravan
L48 Astra H 5portes
L08 Astra H 3portes (GTC)
F68 Vectra C 5portes
F69 Vectra C 4portes
F35 Vectra C Caravan
F48 Signum
F07 Astra G Crosses
F08 Astra G 3portes
F35 Astra G Caravan
F48 Astra G 5portes
F67 Astra G Cabrio
F69 Astra G 4portes
F08 Corsa C 3portes
F68 Corsa C 5portes
F25 Corsa C Combo
F06 Corsa C fenetre-Combo
F75 Zafira
R97 Speedster
george55330
Confirm Anjin, dealer-ul mi-a spus ca pe 15 vine masina iar pe 16 pot sa ma duc sa o ridic asta in conditiile in care dupa spusele lui a iesit din productie acu 2 zile. Dealer-ul de care vorbesc este RADACINI MOTORS.
Sper sa nu-mi traga clapa din nou...cu alte motive. :evil:
Numai bine.
Anjin
incredibil. avem acelasi dealer dar ne sunt date perioade complet diferite smile.gif Atunci sper din inima ca al tau sa aiba dreptate si sa mergem amandoi pe 16 sa ne luam masinile ( de obicei sunt aduse mai multe pe acelasi trailer. ) . Sa ma tii la curent daca mai vb cu el. Eu o sa plec din Buc si o sa ma intorc de abia Duminica deci pana Luni nu pot sa il sun. Insa daca mai vb cu el o sa iti spun si eu ce imi mai zice . Un week-end placut.
korebos
Astea sunt niste poze cu computerul de bord luate de pe un forum italian : http://www.astrahclub.it/Forum/index.php

Mai spunea acolo ca exista si un TESTMODE pentru computerul de bord care se activeaza cam asa :

" Esiste un menù di servizio TESTMODE del computer di bordo. Per accedervi fare come segue:

1)Accendere la radio (nel mio caso CD30 MP3);
2)Tenere premuto il tasto SETTING per circa 10 secondi fino al BEEP (ci vuole l'orecchio fino per sentirlo);
3)Premere il tasto BC sulla console centrale (con quello del volante non funge);
4)Premerlo di nuovo et voilà :champion :champion si accede a varie schermate (ne cambia a rotazione una per ogni pressione) che ora vi propongo;

Per uscire dal TESTMODE premere FM/AM per tornare alla radio e tenere di nuovo premuto il tasto setting fino al BEEP (viconsiglio di tenere il volume della radio molto basso in modo da udire i BEEP). "
korebos
nu stiu cum sa pun toate pozele intr-un singur mesaj asa ca trimit pe rand
korebos
alta
korebos
alta
korebos
alta
korebos
alta
MatriXx
QUOTE(DragosV)
Cred ca ai doar TC (Traction Control) care impiedica doar patinarea rotilor la plecarile puternice de pe loc. Un fel de ABS in sens invers. ESP-ul se aprinde la curbe luate peste limita.


Se pare ca GTCul fiind model sport vine standard cu ESP si sasiul coborat. De serie ESPul este doar pt modelele de peste 120cp inclusiv. Eu cand mi-am comandat masina am avut confirmarea dealerului ca acest sistem o sa fie pe masina, dar nu va putea fi decuplat de mine cand doresc sad.gif

Azi am alimentat si eu de la Mol cu noua descoperire EVO Diesel Euro 5. De cand am plecat de la statia de alimentare am simtit ca masina e mai vioaie smile.gif; imediat mi-a aparut martorul de TC pe bord biggrin.gif Am inceract sa vad ce poate iar pe o distanta de 8.2 KM prin Bucuresti am scos un consum de 13.7 , dar asta cu schimb pe la 4000 rpm blush.gif si stil de condus destul de sportiv ....
DragosV
E posibil sa fie standard la motoarele mai puternice.

Matrix - ce consum la mers normal ai acuma cu frigurile astea?

korebos61484 - desapre aceste meniuri s-a vorbit pe paginile anterioare.
AdrianD.
QUOTE(MatriXx)
QUOTE(DragosV)
Cred ca ai doar TC (Traction Control) care impiedica doar patinarea rotilor la plecarile puternice de pe loc. Un fel de ABS in sens invers. ESP-ul se aprinde la curbe luate peste limita.


Se pare ca GTCul fiind model sport vine standard cu ESP si sasiul coborat. De serie ESPul este doar pt modelele de peste 120cp inclusiv. Eu cand mi-am comandat masina am avut confirmarea dealerului ca acest sistem o sa fie pe masina, dar nu va putea fi decuplat de mine cand doresc sad.gif

..


Asa este.. am testat si observ ca am si ESP, se manifesta si in curbe. A fost inclus automat, oricum , tinand cont ca are peste 120CP. Nu mi s-a spus ca va avea ESP. Oricum, ma voi interesa dc pot sa-i pun butonul
ala SPORT care sa faca doar o reactie mai rapida a pedalei, in caz ca se poate asa ceva. (fara intarire de suspensii si cursa volan)
Jaymz
Mesajele de avertizare(lichid de parbriz terminat, becuri arse etc.) nu apar pe BID? Este cineva cu BID care a fost avertizat?
AdrianD.
QUOTE(Jaymz)
Mesajele de avertizare(lichid de parbriz terminat, becuri arse etc.) nu apar pe BID? Este cineva cu BID care a fost avertizat?


Mie imi apar pe ecranul cu 3 linii (computer de bord). Masina trebuie sa aiba sistem de diagnosticare activat. Eu l-am activat, alaturi de comp de bord.
Lord
mi-a ajuns masina aseara, azi ar trebui sa primeasca numere si sa i se faca vama si luni sa o primesc smile.gif

exista o singura mica problema, nu foarte deranjanta dar totusi ...

eu am comandat masina cu jante dynamic de pe cosmo (am luat elegance dar se puteau pune jantele de la cosmo) dar a venit cu cele de elegance din cauza ca cine a dat comanda a dat-o aiurea

am vorbit la dealer dar nu se poate face nimic, s-au oferit sa mai imi dea ceva in plus, dar daca nu sunt cauciuce de iarna nu ma intereseaza smile.gif
macar covorase de cauciuc sa fie moca in plus
Florin56721
Sfatul meu este sa faci gura, si sa primesti ceva care macar tie sa ti se para echivalentul defavorului care ti s-a facut. Sa plateasca pentru incompetenta de care dau dovada. De curiozitate cum se numeste dealerul?
Nonn
Parerea mea e sa nu te lasi. Nu vad care e problema pentru ei sa comande un set de jante, mai ales ca vina le apartine. Normal ar fi sa ti le schimbe si sa iti dea si cel putin 2 cauciucuri de iarna pentru problemele pe care le-au cauzat. Nu are sens sa-i lasi sa scape, mai ales ca in comanda facuta scrie codul jantelor care trebuiau si, de vreme ce nu corespund, e treaba lor sa corecteze situatia. Ei iti spun ca nu se poate fiindca vor trebui sa plateasca pentru jante si nu au chef. Oricum, felicitari pentru masina si asteptam si niste poze si impresii! beer.gif
Lord
echivalent mi se par jantele mele smile.gif dynamic
sau macar 4 cauciuce de iarna

dar o sa incerc luni impreuna cu familia ca deh poate nu impun destul respect singurel smile.gif

faza e ca in contract nu apare codul jantelor si de fapt la nici un optional dar scrie clar in echipare standard jante dynamic (adica schimbarea era facuta) dar cand s-a introdus comanda s-a bagat aiurea

si mie mi se pare normal sa ma plimb cu jantele astea pana vin jantele pe care le-am comandat si dupa sa mi le schimbe


si nu in ultimul rand DIBAS este dealer-ul

nu este problema de aspect ci mai mult de principiu
Nonn
Exact, e vorba de principiu. E clar vina celui care a facut comanda, daca e aiurit asta e, sa rezolve ei problema.
Xeno
In sfarsit a ajuns si masina mea la Gyor, am primit azi confirmarea telefonica. Dar mi se pare ciudat sa mai faca 2 saptamani din Ungaria in Romania. Asta e...se pare ca voi avea masina de craciun blush.gif
Lord
Nonn - asa ar fi corect, sa rezolve. mama a zis ca e ok daca ne dau moca antifurturile, presurile de cauciuc si activarea computerului de bord smile.gif
well astept sa vedem luni ce iese, alte sfaturi ?
a mai patit cineva asa ceva ? sa comande ceva si sa primeasca altceva ?

Xeno masina ajunge cam in 10 zile, dar acum depinde si cand pleaca de acolo smile.gif
Florin56721
Eu eram sa patesc chestia asta, dar in momentul cand am semnat comanda am vazut ca omisese ceva. Trebuie facuta gura, sa invete sa trateze clientul. Incearca sa "mori cu ei de gat" pana iti comanda jantele daca iti plac asa mult. Faza cu covorase, activare BC, la schimb este cam "subtire" si aburitoare.
DragosS
@Xeno:Cam asa fac toate masinile din Gyor pana la dealer:10 zile lucratoare.
Ro_land
Iata ca am facut si eu configuratia finala

Astra H Caravan, 1.6 Twinport, Enjoy
-Sistem de incalzire QuickHeat
-Pachet iluminare
-Volan imbracat in piele
-Comenzi radio pe volan
-ESP+
-Radio CD30 cu MP3
-Senzor de parcare spate
-Bandouri in culoarea caroseriei
-Pachet Flex Organizer
-Priza portbagaj
-Culoare metalizata Pannacotta

Deocamdata hartiile se duc la firma de leasing, iar dupa ce se incheie contractul de leasing, se da si comanda pentru masina.

Cred ca nu e o noutate, dar trebuie sa o spun, ca nici la Brasov agentii de la vanzare nu prea cunosc masinile pe care le vand deoarece eu trebuia sa le spun ca desi nu apare in lista lor de optinale, exista pentru caravan scaun fata pasager rabatabil, pachet organizare etc. Primul lor raspuns era ca daca nu este in lista lor, atunci nu exista. Totusi am avut dreptate. :bash:
Cautand pe net, am gasit si preturi pentru cauciucuri de iarna latimea 205 si mi sa parut uriasa diferenta de pret intre cele de 195 si cele de 205 (dif. aprox 2 mil. lei/buc). Ca urmare m-am gandit ca ar fi bine sa pun jante de 15" pe timpul iernii cu cauciucuri de 195/65 (stiind si faptul ca cauciucurile mai inguste sunt mai bune iarna). Surpriza a venit cand am aflat ca nu se pot pune jante de 15" deoarece am ESP. Si acest sistem nu ar permite schimbarea dimensiunulor la jante (cu toate ca impreuna cu cauciucul ar fi avut aproape acelasi diametru, diferenta de 4%). Ce parere aveti? A avut sau nu dreptate ? (Eu personal nu mai am incredere in cei de acolo, mai ales ca mi s-a mai spus ca nici BC nu se poate activa dupa, daca nu-l iau din fabrica :bandit: )
CipponeG
Apropo de jenti sa-ti povestesc patania mea Atunci cand am facut eu contract cu ei in pachetul sport, datorita unei erori de traducere ( al lor presupun) in loc de jenti cu 5 prezoane era trecut jenti aliaj cu 5 spitze. Asa ca atunci cand a venit masina si am observat ca nu avea decat jenti cu 5 prezoane am facut scandal si m-am ales cu o frumoasa pereche de jenti de aliaj. Asa ca merita sa te lupti un pic. In caz contrar povesteste-le de ANPC . Oricum s-o stapanesti sanatos. SI
ENJOY
Nonn
QUOTE(Lord)
Nonn - asa ar fi corect, sa rezolve. mama a zis ca e ok daca ne dau moca antifurturile, presurile de cauciuc si activarea computerului de bord smile.gif
well astept sa vedem luni ce iese, alte sfaturi ?
a mai patit cineva asa ceva ? sa comande ceva si sa primeasca altceva ?

Xeno masina ajunge cam in 10 zile, dar acum depinde si cand pleaca de acolo smile.gif


Astea sunt maruntisuri ca sa-ti ia ochii, sa vezi tu ce grijulii sunt ei sa se revanseze! Daca te multumesti cu jantele de Elegance atunci categoric cere macar niste cauciucuri de iarna (cu tot cu jante bineinteles, chiar daca de otel). Porcii aia vor neaparat sa scape ei cat mai ieftin. Antifurturile sunt un mizilic, presurile de cauciuc sunt ieftine si urate (spune-le sa-ti dea originale de velur sau stofa, nu stiu exact din ce sunt), iar activarea BC s-a facut chiar gratis la unii. Asa ca ceea ce iti ofera ei e o mizerie! Si la urma urmei, poate pot trimite jantele tale inapoi in schimbul celor comandate de tine deci tot nu ii costa asa mult.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.