Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Lada 1500 sau 1200
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Lada
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
andrei27237
cei care au lada 1500 sau 1200 haideti sa vorbim una' alta de "probleme" noastre...
un club,o intalnire ,ceva de genu' asta... :bounce:
andrei27237
cu cat ati mers cel mai tare cu lada?ati cronometrat careva demaraj 0-100 km/h?
zixx28501
Lada 1200 din 80->145 km/h pe Bucuresti-Pitesti,acum vreo sapte ani.
Ce vremuri smile.gif
Tin minte ca am facut un Golf 1(cred ca era diesel) :evil: :evil:
andrei27237
si eu cu a mea (am 1500) am mers cu 145 km/h dar am lasat-o mai moale ca consuma f f mult!!!cred ca merge cu 155 km/h
James Kilowatt
Eu cu o 1500 din 81 si 120.000km am scos 150km pe un sens si 160 pe celalat sens, pe aceeasi portiune de drum. Am vrut sa fiu convins ca nu e panta sau nu bate vantul din vreo directie smile.gif Vitezometru este destul de precis, l-am tarat pe distanta destul de mare ca sa fiu sigur ca nu "fura".
0-100km/h mi-au iesit in jur de 14, insa nu bag mana in foc pentru precizie. O dacie buna ma face la semafor, insa la peste 80 la ora nu mai am ce fuma din ele....
Apoi am pus carburator Weber de dacie si cam da in balbaiala pe la 135, insa condusa civilizat e mai economica, mai ales in oras. La drum intins nu e mare diferenta, insa in oras am scazut de la peste 16 la in jur de 13....
A scos cineva mai putin in oras cu aceeasi masina?
andrei27237
a mea are carburatorul original, si nu consuma mai mult de 13 in oras.....
iarla semafor.... nu stiu ce sa zic de o dacie, o supernova sau o solenza,sigur ma face ,daro dacie berlina...mai greu .
pe asfalt patineaza rotile spate cam 1 m,deci e foarte fortoasa....
iar daca e vorba de a 3-a sau a 4-a,n-au nici o sansa daciile.... :bounce:
James Kilowatt
13 in oras? Atunci e bun traficul pe la voi.... Eu n-am scazut sub 16 cu carburatorul original. E adevarat, nici nu rulam foarte economic... insa se incalzea destul de greu motorul, dura destul de mult pana era cald, iar in oras de cele mai multe ori ma opream inainte sa ajunga la temperatura normala. Asta inseamna consum baban...
Afara la cat o scoti? Eu mergeam in jur de 8 cu ambele carburatoare, mergand pana la 100 la ora.
andrei27237
hai sa fiu ma exact cu tine,in oras eu am facut consumul doarla inceput,cand nu aveam acte pe ea si am mers 50 % in jurul blocului si cand ieseam in oras ii dade-am in gura f tare (i-am dat si 6000 rpm!!!)si rar mergeam cu a 4-a si atunci 90 - 100 km/h,si asa a consumat 14.5 la suta.
de atunci ,in oras eu nu am mai facut consumul dar dupa cum o "simt " eu nu trece de 13 la suta.poate chiar 12.si merg frumusel intre 2000 si 3000 rpm.
inafara daca merg cu 85 - 90 -100 km/h imi ia 7.5 la suta.
James Kilowatt
Eu nu prea ma bazez pe "simtit"... merg de la plin la plin si fac matematica smile.gif Daca se poate, pe distanta mai mare de 4-500km
Dragos28935
m-ar interesa si pe mine la ce service va reparati masinile pentru ca eu nu am gasit un mecanic care sa cunoasca bine chichitele lazii
andrei27237
eu nu prea pot sa te ajut pt ca sunt din baia mare,dar e de preferat sa gasesti unul care se ocupa numai de lada,eu asa am gasit unul si stie tot ce se poate intampla cu o lada,si incet incet cam toti care au lada in baia mare la el vin... lucra si f ieftin.
James Kilowatt
Nici eu nu pot sa te ajut... cei mai tari mecanici din parcare pentru Lada sunt eu si cu taica-miu :bounce: Timp de 20 ani n-a calcat la service decat pentru facut geometria, si probabil asta e motivul pentru care a supravietuit atat....
augustin30840
Astept intrebari privind probleme tehnice aparute la lada 1200 si eventual alte tipuri. In masura in care pot da raspunsuri voi transmite solutia tehnica. Detin documentatia tehnica de service si catalog piese de schimb pentru lada. Ar fi buna si o pagina de web cu poze, documentatii tehnice si eventual un club al detinatorilor de lada.
augustin-5
[quote="augustin30840"]Astept intrebari privind probleme tehnice aparute la lada 1200 si eventual alte tipuri. In masura in care pot da raspunsuri voi transmite solutia tehnica. Detin documentatia tehnica de service si catalog piese de schimb pentru lada. Ar fi buna si o pagina de web cu poze, documentatii tehnice si eventual un club al detinatorilor de lada.
gabriel32493
Recunosc ca am avut o lada cu care am participat la curse organizate preparata si nu numai, DAr am trecut la Opel Omega 97' (de familie) .........imi aduc si acum aminte cat de fiabla a fost draguta, in timp de 6 ani nu am ramas nici macar odata cu ea in drum(era din 1993)..a avut garaj piese ieftine, schimbate inainte de a crapa etc.
Era neagra cu roll-bar-uri jante late cu slick-uri de 195/50 distantiere care scoteau rotile din spate cu 14 cm in afara si 7 cm in fata amortizoare duble pe spate...arcuri tari ...directie care te dadea cu capul de geam daca era bruscata......centuri tip rucsac, scaune recaro..era un tractor ca rigiditate.motor 320 bmv dar am vazut pe net o lada cu motor de omega 2000 16 v ccm(cauta imagini lada) aceeasi tractiune spate deci relativ usor de adaptat....daca sunt solicitari voi pune ceva foto aici.
Imi pare rau si acum ca nu am pastrat-o pentru 'joca' cu vaporul asta Omega, nu iti permiti sa faci prea multe.....COSTA!!! un debitmetru de aer la di bas 8 mil. cu banii astia faceam o reparatie cap coada la laduta.
Cu motorul ei, jiglere 1.50 cu 1.50 fugea la 160 km/ora 0-100 13-14 secunde la 75 CP dacia cah, multe alte masini noi cah
Cu motorul de Bmv cutie v. bmv am rupt mai multe flanse de la transmisie dar scartia de iesea fum, suta o lua in cam 9 sec si avea niste reprize de te imarmurea, chilometrajul se opreste la 180 asa si puterea motorului , de...forma neaerodimamica greutatea mica o franeaza mult, franele au fost dotate cu ABS mecanic luat de pe la noi facut prin state scria...nu avea legatura cu abs-ul stiut de toata lumea dar ajuta in momentul bruscarii pedalei.... imi pare rau dupa ea.
gabriel32493
ce e nou este frumos dar .....
andrei27237
bai fratilor,noi in baia mare pe data de 22 - 23 august am facut o mica adunare a "ladistilor" si ne-am adunat vreo 10.... mai sunteti si in jurul baii mari? ce stiu eu... cj,satu m,oradea..... sane intalnim toti odata,sa vedem ce iese... :shock:
ionut32111
cu lada 1200,1500 sa faci o solenza sau o supernoava dupa 80km/h :shock: o berlina da,nu stiu cum or merge alea cu motor de 1.6L
andrei27237
da,ma frate,sa vezi ce tinuta de drum au lazile astea ale noastre,pe serpentine,n-am ce face cu nici o dacie!!!
ionut32111
cu 1200 dupa o solentza/supernova,nici cu 1500,cu o supernova te duci spre 165km/h,cu un 1200?1500 pana in 150km/h
andrei27237
da ,e ok,pe linie dreapta ... nu e greau sa ti volanu drept,vorbeam de serpentine,curbe alea alea.....
ionut32111
nu stiu nu am mers cu o lada la viteze mari in curbe etc,la o liniutza o supernova te face
balcu39328
fratilor a inceput sa mai si ninga, haideti cei din bucuresti sa organizam o intalnire in politehnica sau undeva sa nu vedem masinile si sa ne si jucam un pic cu ele
balcu39328
zicea cineva de un club lada... am si eu una 1500 din '79 si m-ar interesa si pe mine
EMaiL39329
am si eu o bataie la roata stanga fata si mi-am schimbat rulmentii poate fi cumva de la caseta de directie???
James Kilowatt
QUOTE(ionut32111)
nu stiu nu am mers cu o lada la viteze mari in curbe etc,la o liniutza o supernova te face



Depinde de Lada... eu n-as baga mana in foc. O 1500 bine intretinuta se comporta acceptabil. Handicapul care-l are este cutia cu 4 trepte.
andrei27237
chestia cu clubul ar trebui pusa pe picioare.....
si bestia mea e din 79 1500. am mers cu 155 km/h! cand o sa am bani o sa-mi pun cutie in 5.
depre bataie,,poate fi asa:bucsi la amortizor,capete de bara la cutie de viteze,....sau bucsi.
andrei27237
despre mersul pe zapada.... o delicatesa!
nu pot sa-i inteleg pe astia cu tractiune fata....,cica"tractiunea spate te fura" laugh.gif laugh.gif laugh.gif ce stiu ei?niste tarani!
andrei27237
vrea careva spoilere pt 1200?
EMaiL39329
daca vrea cineva eu mai sunt cu inca trei persoane si ar merge sa facem o treaba... daca va intereseaza nr meu de telefon este 0724503560 si putem vorbi si sa ne italnim pe undeva


cat despre motor am un mecanic care imi va pune cutie cu 5 trepte si imi face si motorul cu totul alezat usurat si altele si va fi un 1600 de vreo 90 si ceva de cai + un filtru ceva tobe si cam atat bani sunt putini si daca va intereseaza nr vi l-am dat. A, mecanicu asta e de super incredere e de la fiat fostul servis lada
EMaiL39329
m-am bucurat ca un copil mic cand am vazut zapada si normal am iesit la joaca cu masina E BESTIAL :minigun: pe sosea cand merg se da toata lumea de parca as veni cu salvarea sau ceva de genu
EMaiL39329
nr. de tel vad ca nu mergesa il pun, adresa de mail poate merge emil_balcu@yahoo.com
EMaiL39329
bataia era de la placutele de frana laugh.gif se dusese arcu ala de le tine laugh.gif
EMaiL39329
intrati pe linku asta si gasiti o gramada de piese si ceva croame pt lada, si sa nu uit ce mi-a placut mai mult machete super marfa http://search.ebay.de/lada_W0QQsorecordsto...osortpropertyZ1
EMaiL39329
am gasit un fan club in devenire... pentru interesati acesta este linkul http://www.lada.home.ro/
alexandru40181
salut!
mai baietzi aveti niste masini super,am si eu una 1500 din 1980 si am nevoie de un mecanic bun si ieftin pentru ca trebuie sa fac neaparat motorul,e praf,si tabla trebuie refacuta in rest masina este perfecta
EMaiL39329
salut - alexandru40181 - eu stiu un mos pe Giurgiului care face lada si e ieftin sau in drumu Taberi pe bd Timisoara depinde unde stai
James Kilowatt
QUOTE(alexandru40181)
salut!
.... trebuie sa fac neaparat motorul,e praf,si tabla trebuie refacuta in rest masina este perfecta



laugh.gif haha, hai ca asta e misto... esti de un optimism feroce!

Si pe mine m-ar tenta o Lada, asa ca sa am si eu o masina de colectie. Ce ma ingrijoreaza e chestia cu tabla. Daca e dusa, nu prea am convingerea ca tinichigeria va tine chiar daca e refacuta. Are cineva experiente in domeniu? Cu motorul e mai simplu, piese se gasesc si nici nu sunt prea scumpe, si nici la mecanic nu ajung ca avem experienta in familie :blackeye:
La mine datorita tablei rusoaica a ajuns sa fie data la saraci ... ca motorul, franele, directia, erau impecabile. Cutia pierdea ulei, insa putin... In doi ani si jumatate a pierdut mai putin de un litru.
Adi40207
Salut, am si eu o lada 1200 din '78 132.000km ...... m-ar interesa sa se faca mai repede clubu ala pt lada, sa se poata pune poze, un forum unde sa discute lumea............ k am vz k aici nu prea intra lumea. Vroiam sa va intreb daca chiar merge o lada 1200 cu 140-150km/h, k am ramas mirat cand am vz, cel putin a mea de la 110 te rogi d ea. Stie careva ce amortizoare se mai potrivesc pe fata la lada 1200 si cam cat costa? aaa.. si inca ceva la plansa de bord se poate da jos doar cutia cu vitezometru fara sa dai tot bordu jos?( ma gandeam sa schimb lumina la bord).
alexandru40181
mar intereseza numarul de telefon sau adresa mecanicului de pe gurgiu
EMaiL39329
cum mergi pe giurgiului intri pe luica pe stanga e un magazin lada cu o vanzatoare care te ajuta la piese daca vrei si pe dreapta dupa ce treci de statia de autobuz si de vulcanizari este o curte pe colt cu o alee acolo e mai intreaba prin jur cand ajungi pe la vulcanizari ca stiu baietii aia sa te indrume... adresa exacta nu o stiu dar e usor de gasit
EMaiL39329
bai MR28673 lasa baiatu ca cine stie ce face din ea si ne rupe gura la toti dupa ce o termina mai stii :blackeye:
Adi40207
:!: Stiti cum se poate face la lada frana de mana pe fata :?: si ce dimensiuni de roti merg pe spate(maxim, fara sa tai din aripa) :?:
alexandru40181
merci pentru adresa mecanicului,e ushor de ajuns pentru ca eu stau o staie mai jos spre bracoveanu deci o sa o gasesc usor
cred ca frana de mana o poti pune pe spate daca te duci la dezmembrari si iei mecanismul de pe un fiat 125 care are frane pe disc pe spate
un fiat 125 pentru dezmembrari il gasesti in spatele meridianuli,faci la dreapta inainte de meridian mergi inainte si prima la dreapta,acolo dezmembreaza lada skoda mosckvitch,olcit dacia,trabant,fiaturi vechi,renault
de acolo am vrut sa iau o punte de fiat 125 pentru discurile de pe spate dar au arcuri din foi,stiu ca aveau si o lada 1500 rosie cu tabla foarte buna
roti am inteles ca merg pe 16`` dar cauciucuri de 45 maxim,si fara greutate
Adi40207
Ms, ideea e ca eu vroiam pe fata sa fie frana de mana, si in leg cu dezmembrarile...pe langa care meridian??Eu stau pe barca in rahova. iar cu rotile pe 16" am inteles dar si cat de late merg? eu acum am pe fata 175/70/13 si spate 185/70/13.
Norok
EMaiL39329
bai fratilor hai sa fim seriosi.... la ce ititrebuie frana de mana pe fatza (pt. burnout?????) daca da... frate sorry dar la o masina cu tractiune spate e rusine sa folosesti frana de mana :puke: NU ITI TREBUIE ...

si discuri de frana pe spate.... PENTRU CE ???? ai pus vr-un V8 de nu o mai poti opri !!! sunt lucruri mult mai interesante pe care le poti pune pe lada, cum ar fi o servodirectie de la niva sau sa faci ceva pe la motor sau niste roti misto, dar discuri pe spate... PT. CE ????
Adi40207
Si daca nu imi trebie cum fac??? Motoru nu e destul de puternic sa faca un burnout reusit, sau poate imi zici tu cum, keu nu am prea multa experienta(am permis din oct si am facut 7000km pana acum). servodirectie pare interesanta, dar cati bani ar trebi investiti? Si dupa cum cred eu cine are lada nu cred ca dispune de prea multi bani sa investeasca in ea, cel putin nu multi odata. de consum ce zici, cat iti consuma tie in oras?k am vz k ai 1500 am auzit ca consuma destul de mult.
Norok
alexandru40181
latimea rotilor cred merge de 205,215
meridianul este cel de langa selgros,daca vii dinspre rahova cred ca vii pe luica deci dupa lukoil prima strada la dreapta pe langa gardul celor de la meridian,exact acolo este un centru de dezmembrari cu masini aduse de afara
servo directie am vrut si eu intr-un timp.am fost la un tip de la dezmembrari care a zis ca imi face cu 10-11 mil cu piese de pe opeluri,dar e destul de greu trebuie schimbat tot:caseta directie capete de bara si ce o sa mai apara pe parcurs
servodirectia de pe niva nu este o servodirectie invartita de motor,este la fel ca cea de la mercedes cobra adica o servodirectie mecanica,
dar nu stiu daca intra in locul casetei normale pentru ca este mult mai mare.dar cred ca merge decupata contra aripa si ar merge
Adi40207
Cateva poze si cu Lada mea, stiu ca nu arata bine da asta e.........
Adi40207
Si un interior....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.