Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Lada 1500 sau 1200
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Lada
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
EMaiL40336
vezi ca la far , pe langa suruburile da prindere , mai ai inca 4 surubele pe ochelar din care il reglezi.....
iar motor, merge 2000 16v cu 2 carburatoare dublucorp si turbo de la fiat 125 GTZ din 1967... la asta nu tre sa faci nici o modificare
Mariustom
Eu, la 3.000 rot/min, am aprox. 87 km/h, iar la 3.500 rot/min, aprox. 100 km/h, cu Lada 1500, 4 tr.de viteza. biggrin.gif
kliff44079
dupa noul motor o sa am nevoie de rigidizare,in ce consta?
Adi40207
EMaiL unde intra frate animalu asta de motor???........daca il pui pe asta de fiat 125 nu mai are loc si radiatorul, mai ales ca trebuie sa aiba unul imens ca sa faca fata........
florentin43993
Chiar ma intereseaza.Spune-mi cat vrei pe ele si cate bucati ai!Vreau sa le pun pe Ladutza asta.In ce stare sunt?
andrei27237
un lucru e clar,trebuie sa pui un motor de la o masina cu motor longitudinal,cu tractiune spate,nu pre a m studiat problema,dar... am ceva banuieli...
si anume (nu spun ca am dreptate,me puteti contrazice) locul la motor in fata cum spui tu fara sa faci modificari e cam mic......
sa pui un motor putin mai mare sau la fel care are cativa caluti in plus,eu zic ca nu merita..... acte hartogarie la rar ... etc.....
totusi,sunt cazuri de lada cu motor de bmw 1,8 115 cp , da trebuie si cutie si un mecanic bun,si .....
nu stiu parca nu mai am atat chef sa schimb motorul,mai ales ca imi merge f f bine,
tu cu lada 1200 mai bine ti-ai cauta un motor de niva de 1,6 are cam 80 cp,merge perfect. si nu prea ai bataie de cap....
EMaiL40336
eu zic ca intra ... deoarece se zica ca s-a pus si 6 cilindri de la BMW, asa ca ala care e in 4 nu cred ca e problema
Adi40207
Andrei crezi ca motoru meu nu merge bine? numai ca vreau sa fie mai nervoasa, nu pot sa ma iau cu nimeni la un semafor ceva ca ma fac de cacao, am aj sa ma faca femeile cu tico, matiz etc. Iar varianta cu motorul de niva 1,7 80cp nu gasesti sa cumperi cu acte, m-am interesat pe la moldoveni. Eu in 2-3luni ii schimb motorul si cutia. Am vb cu un politist si mi-a zis ca daca am acte pe motor chiar daca nu e trecut in carte imi ia decat talonu si atat.(eu credam ca se face parnaie pt asta) arigato.gif
Adi40207
Ceva interesant...........
EMaiL40336
marfa cabrio ala..... hai ne combinam catva sa luam o ladita varza sa facem cabrio din ea..... ce ziceti?
florentin43993
Iti trebuie ceva bani si timp sa te ocupi de asta.Cei de aici nu au avut timp sa vina la o intalnire in Politehnica si tu vrei sa faci o masina cu ei?
Fii serios!
florentin43993
Nu stiu de ce vreti toti sa schimbati motoarele pe Lada!De ce sa puneti alte motoare vechi luate de la second-hand, care v-ar costa de 2-3 ori mai mult intretinerea la ele decat motorul original al Lazii.Mi-am luat Lada pentru robustetea ei,pt. costurile mici de intretinere si nu pentru a pleca primul de la semafor.Din experienta mica care o am, Lada este o masina care sufera la capitolul demaraj.Lasati-le pe cat se poate originale sa nu apara complicatii (rar-ul si alte dracii).
Adi40207
In cazul tau ai dreptate, dar eu nu am dat bani pe masina ci am mostenit-o ca sa zic asa( statea degeaba la bunicamiu in garaj). Si cum bani de una mai nervoasa nu sunt, mai ne gangim si noi la o modificare ceva. Cel putin a mea nu arata f bine si a suferit si un accident frontal si nu ma doare daca mai tai din ea sa bag un motor mai mare, daca intelegi ce vreau sa zic. A ta e mai ingrijita. Si inca ceva: acum piesele sunt din ce in ce mai proaste nu mai se compara cu cele de acum 20ani. Ce intelegi tu prin robusta? arigato.gif
Adi40207
am uitat ceva, costurile de intretinere nu sunt deloc mici, unele consumabile sunt mai scumpe ca la dacie, si ca si la dacia calitatea pieselor difera fff mult. arigato.gif
florentin43993
Robusta,adica nu se zdrucina tablele pe ea cand mai iei niste gropi, sau cand inchizi usa nu ai impresia ca se farama masina.Nu stau sa schimb piesele bucsaraie,pivoti la un termen de sase,opt luni asa cum ii vad pe cei cu Dacia din parcare.Iar cu intretinerea mi-am facut ceva cunostinte cu un mecanic care lucreaza si in particular pe mai putini bani(fata de cat as plati la service).Crezi ca piesele de Dacie sunt mai rezistente decat la Lada?Pe mine m-au rugat cateva persoane cu piese originale de cand se faceau k lumea si nu am avut bani sa le i-au pe toate.De exemplu am luat cu 500.000 lei placa de presiune fata de 1.100.000 cat este la magazin.Si este noua si facuta de CCCP si nu de ucrainieni sau polonezi.Deci daca ai putintica rabdare si cauti poti sa gasesti o intretinere mai ieftina decat la orice masina.Chiar si mecanicul la care imi fac Ladutza mi-a spus ca de refacut motorul la Dacia nu scapi cu 18.mil. iar la o lada nu te duce mai mult de 13-14 mil. cu tot cu manopera.Deci eu raman in continuare pe ideea ca Lada este o masina pentru cei care nu vor sa bage bani multi in "fiarele" pe patru roti.
florentin43993
Da-mi cateva exemple de costuri(consumabile) care sunt mai scumpe in raport Dacia-Lada.
Adi40207
Frate da unde faci tu motoru de iti ia 18 mil? Sau schimbi tot in afara de bloc? Eu am un prieten mecanic care are seviceu lui si pt dacie ia intre9-10/ motor cu piese de la el de la magazin. ma rog un motor de lada il faci cu 8mil poate si mai putin.
piese: un pivot dacie 200.000, de lada 300.000. asta in cazu in care iei de la magazin, daca iei de la aia din obor s-ar putea sa iti cada pivotu dupa 3000km. Daca tu poti sa faci rost de piese mai ieftine zimi si mie, de ex am nevoie de 1kit de ambreiaj si o arnitura la cilindru de la ambreiaj. Cam cat costa astea la tine? arigato.gif
EMaiL40336
daca nu ai schimbat niciodata cilindrul de ambreaj, te sfatuiesc sa iei unul nou ca daca schimbi doar garniturile nu ai sanse sa iti dea rezultate, o sa piarda presiune la greu.... credema ca am facut asta cu garniturile... 3 seturi am scimbat pana am luat cilindru nou
EMaiL40336
pt florentin.... dacia este cea mai ieftina masina... si de cumparat si de intretinut, iar la piese, pt dacia gasesti piese originale si bune, pe toate drumurile, la lada cauti de iti vine rau.... servisul la dacia ti-l face oricine, iar la lada.... nu prea se baga toti
deci nu prea te ai orientat cand ai cumparat-o..... majoritatea care au lada, ori sunt fani, ori au primit-o gratis, ori ca si in cazul meu le-a placut masina si au cumparat-o
emanoil43981
cine imi poate spune care este corespondenta intre delcou si bujii, ordinea de aprindere. sunt ceva particularitati la platini. pt o lada 1200.
multumesc
florentin43993
Nu cred ca pivotii de Dacie sunt numai 200.000,poate cei contrafacuti.In schimb cei de Lada tin de 2 ori mai mult decat cei de Dacie.Avantaj Lada.Cel care are Dacie,schimba de doua ori pivoti(500.000lei),poate si bani la mecanic.Eu nu vand piese eu doar imi fac rost pentru mine.Mecanicul tau chiar lucreaza ieftin,oare si bine? blink.gif
florentin43993
In general piesele de "rezistenta" le i-au de la magazin,pt. ca am o garantie mai mare,iar de la Obor mai mult maruntisuri.
DORESC SA CUMPAR NISTE SCAUNE CU TETIERA PENTRU LADA.Poate stie cineva de unde le pot lua.Nu vreau de la alte masini,nu vreau sa fac modificari,ci doar sa le scot pe cele vechi si sa le pun pe celelalte. :wave:
florentin43993
PT. EmaIL Adevar pe jumatate spus de tine.Intr-adevar am cumparat masina pt. ca mi-a placut mult si chiar daca este din 1980 am preferat-o in fata Daciei din 1993.De ce?Pt ca Dacia (modelele vechi pana la Supernova),nu le consider masini.Da nimeni nu se baga la Lada,deorece oamenii au preferat sa-si cumpere un lucru ieftin,in schimb nu s-au gandit ca lucrul ieftin, are si mai multe probleme.Nu stiu daca tu ai avut probleme cu Lada sa te lase in mijlocul drumului,cum ii vezi pe astia cu Dacia pe langa toate bordurile?Pe mine m-a lasat o singura data,intr-o dimineata din cauza ca s-a spart capacul de delcou.Atat.De atunci port dupa mine unul de rezerva.Sunt destul de realist si imi dau seama ca mi-am luat un "dinozaur" pe cale de disparite,dar este mult mai bun decat o "gaina" de Dacie.Gasesti piese pentru Dacie pt. ca este o masina autohtona,iar Lada este o masina STRAINA.
Cred ca a fost cea mai buna masina facuta de comunisti.
Salut Email! :wave:
Mariustom
Eu sunt intru-totul de acord cu ce a zis Florentin. Lada este MULT mai fiabila decat Dacia. Spun toate astea deoarece am mostenit o Lada luata noua de tatal meu, in 1979, si, desi el a facut turul tarii de cateva ori, inainte de '89, nu a avut defectiuni majore, iar cele minore, sunt intradevar nesemnificative, chiar ca pret. Nu vreau sa fiu rautacios, dar, daca puteti, faceti o comparatie intre un pivot sau cap de bara, de exemplu, intre unul de Dacie si unul de Lada, ca marime, iar apoi nu va veti mira de ce vedeti unele Dacii "trase" pe dreapta, cu o roata fata "culcata". Un alt exemplu: mergand pe un drum "national", eu in fata iar cumnatul meu in urma mea, noaptea, am dat amandoi in aceeasi groapa, eu doar m-am scuturat, pe cand cumnatul meu a avut janta din fata in doua locuri "infundata".
Oricum, va salut, soferi, va doresc fair-play la condus, si aveti mila, la demaraj, de cei mai lenti, ganditi-va ca la urmatorul semafor tot impreuna veti fi. :wave:
Adi40207
Pana la urma orice masina este rezistenta daca are piese originale si nu contrafacute. La faza cu groapa ai dreptate, am luat si eu vreo cateva de credeam ca sigur s-a rupt ceva si surpriza : nu avea absolut nimic. Ce sa zic e buna si lada, decat o dacie din 80-89 mai bine o lada, dar sa sti ca si o dacie bine pusa la punct merge bine.
andrei27237
band.gif

bai fratilor mi s-a rupt toba finala......
asa de fain imi face motorul!!!!
numa' la 4500 rpm schimb! blink.gif
florentin43993
Ai grija sa nu ai probleme cu militienii. :argue:
EMaiL40336
baga mare biggrin.gif eu am intermediara rupta si nu o scimmmmb nici sa ma tai :minigun:
Adi40207
Eu nu mai am toba finala, am taiat-o si am sudat o teava in locul ei, si se aude ceva ceva...
gabriel44631
Mai ca DONEZ, am avut cred cea mai frumoasa lada din RO dar pe masura preparata, acum mi-au ramas o sumedenie de pese!

Le schimb pe altceva roti 195/55/13 sau 15 ...distantiere care scot spatele cu 14 cm in exterior, si 7 pe fata ... aha! ...roolbar etc...OKazie jante sport cu 'buza' pe 13' si pe 15', cele pe 13 sunt incaltate cu Semperit Live Sport 195/55/13 (un an old) stare super- in 4 gauri.........
pt. cele de 15' nu am decat 3 bucati..dar modelul se gaseste la dezmembrari prin vitan fundeni etc. costa in jur de 2.5 mil euroi...janta intalnita cel mai des la opel 2000 cm de prin 93-94 modelul cu buza.. (nu este demodata! )

Distentiere pentru jante in 4 gauri - pentru fata 7cm si spate 14 cm astea sunt dimensiunile cu care scot rotile in exterior....dati-va seama ce inseamna asta pentru stabilitate in viraje ..sa nu mai vorbim de look

Cusca de protectie pentru rally, teava de 1' usoara, necesita doar montaj in podea .. relativ usor de adaptat pentru orice model chiar si in 4 usi...
greutate 25 KG -
Adi40207
Fii mai explicit, le donezi( adica le dai gratis) sau le vinzi. Daca le vinzi zii si tu tun pret pentru rotile 195/55/13 si eventualsi pt cele din aliaj arigato.gif
eddie
Intreaba-l si tu pe PM(mesaj privat),omul nu poate da anunturi de publicitate pe forum.
gabriel44631
Cred ca are dreptate eddie!
Dar atata vreme cat vorbim de tunat, adica subiectul nostru, de ce sa nu ne schimbam si 'marfa'??????!!!

Ca sa zic asa blink.gif : alea pe 13 au 200 de km in EUropa sau si mai bine zis in romaneste 7 milioane de km ! OK ! Acum am fost suficient de clar cat sa nu se prinda nimeni !!!! beer.gif beer.gif biggrin.gif biggrin.gif
gabriel44631
Un milion de intr4ebari...OK ..hai sa-ti zic de balanganit.. eu cred ca bucsele pe care le ai sunt cam uzate..2. exista la iaia in obor niste distantiere de arc din cauciuc care se baga fortat pe spiralele arcurilor pe spate, ! atentie doar pe spate ! sa nu incerci fata ca ai nimerit pomul la prima frana !

- alea pe 15.. nu am decat 3 bucati doua cu cauciucuri -- 4 mil.

- motorul de bmw se poate monta doar daca tai partea dinspre parbriz pe centru cat sa intre 6 in linie.....o alta prbl. este radiatorul care nu mai intra in fata..restul este relativ usor, tampoane de motor modificate..atentie sa nu fie sudate..de la vibratii se desfac, la iesirea din cutia de viteze se adapteaza flansa de cacauciuc cu 6 gauri sau 8 nu mai stiu, la transmisia ladutei iar cardanul ramane acelasi...atentie nu depasi 150-160-170 s-ar putea sa-l faci praf.....are o demultiplicare care nu-i permite turatii prea mari !AVANTAJ : faci praf orice 'scula' de 200CP la liniute sau in reprize, fiind foarte usoara in comparatie cu vreun A6 sau mert sau chiar alte BMW-uri le faci de raman PAF !

De lucru mai ai si la adaptare calculatorului(aici nu m-am bagat, un electrician bun o face) si acceleratia ! GATA vruummm

Usor de zis dar mai greu de facut...inarmeaza-te cu ceva banuti 1500 euroi si cam 2 saptamani de munca ...... si tot nu e gata .. NU TI_O OMOLOGHEAZA RAR-ul ! deci mergi pe burta....

SFAT Ia-ti un 2300 i 6 in linie cu calculator injectie, cutia de viteza, si gata.
asta costa cam 1000
Adi40207
1. Am toata directia noua nu bate nimic. 2. precizez ca rotile ruleaza normal pe sosea, dar in masina se simte balanganeala asta. Am un tampon la cutie mai crapat, sal schimb si pe asta sa vad ce mai zice.
Cu consumu nu m-ai lamurit, parca tu aveai 2.0l motorul. Faza cea mai nasoala e cu elecrica motorului( o groaza de fire, relee, legaturi p care nu le pot face nici eu nici mecanicu meu, si eun electrician bun costa ceva) eu ma gandeam la un motor cu carburator, care e mai simplu de pus. Am fost si eu la rar si am intrebat de omologare si nici nu discuta cand aud de ce motor vrei sa pui.
Masina aia a ta ai vandut-o? pe unde mai umbla? arigato.gif
EMaiL40336
vreau eu distantierele.... ce iti dau pe ele beer.gif
gabriel44631
100 $
EMaiL40336
blink.gif biggrin.gif beer.gif
gabriel44631
:evil: :minigun: :stretcher:

is too mach ?


Cred ca nu stii ce sunt alea... vezi cat sunt 2 buc de 2 cm din fier !!!!!!!!
Ale mele sunt din dur aluminiu si are 7 cm UNU !
Adi40207
Hmm si cum se pun alea? trebuie alte suburi de prindere la roti? Si daca tot te stresez cu atatea intrebari......inca una si ma duc: CE CONSUM AVEA LADA TA CU MOTORUL DE BMW? Numai bine bicycle.gif
EMaiL40336
hai bai sa organizam o intalnire sa stam si noi fata in fata cand vorbim
Adi40207
Pai hai, dar vine cineva?? blink.gif
EMaiL40336
bai beton grila aia m-am gandit si eu sa fac asa ceva dar inca nu stiu din ce.. la fonta m-am gandit initial ca e usor de turnat dar e grea....

si de intalnire , eu vin , tu cred ca ai veni si cred ca mai sunt care vin... eu aricum am mai postat si prin alte parti
Adi40207
ee, daca o mai vrea careva sa vina vin si eu, ca mai am multe de invatat. blush.gif
kliff44079
vin si yo
florentin43993
Cand va intalnisti Ladistilor?Dati-mi si mie un semn daca AVETI DE GAND SA FACETI LUCRUL ASTA!Sper ca de data asta sa vina cineva.Macar NOI ASTIA DIN BUCURESTI.Sunt cu ochii pe site daca postati vreun loc de INTALNIRE. biggrin.gif
florentin43993
Eu sunt de parere ca ar fi bine ori LUNI 02.05.2005.Suntem toti acasa dupa ce ni s-au odihnit mielul si poate ciocnim un OU. beer.gif Daca nu se poate in prima Sambata 07.05.2005 sau Duminica 08.05.2005 dupa Paste.
Locul il stabiliti voi,dar ar fi bine sa fie intr-un spatiu mai prietenos pentru cateva masini.


ASTEPT VESTI SI RASPUNSURI DE LA VOI LADISTILOR !(in special de la KLIFF44079,ADI40207,EMAIL40336,IONUT45405)
EMaiL40336
deci exista cateva propuneri pentru ziua in care sa ne intalnim... din punctul meu de vedere este bine si luni si weekendul viitor deci sa gasim o zi in care sa poata veni cat mai multa lume.... locul cel mai bun zic eu ,este coloana infinitului din politehnica
kliff44079
mda,nu pot venii in weekend si nici luni,ce ziceti marti?eu sa o aduc baba tractata.Am invatzat sa fac cercuri si o sa fac
EMaiL40336
kliff nu weekendul asta ... celalalt.... si cum faci cerculetze cu ea daca o aduci tractata blink.gif ? blink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.