Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Lada 1500 sau 1200
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Lada
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
Adi40207
....Si un spate :cheers:
EMaiL40336
bai eu am auzit ca merge bine servodirectia de niva, care la Lada pe seit costa 550 EUR dar cred ca se gaseste si pe la dezmembrari
EMaiL40336
Pt. Adi40207 .... Aia e masina ta????
Adi40207
Da, dc? ai vz prin oras? tongue.gif
EMaiL40336
nu dar e interesanta poza
Adi40207
Ms, e destul de nasoala masina, a iesit binisor in poza, pacat k nu am ap foto digital, pozele sunt facute cu telefonu azi. Si in leg cu burnoutu' imi zici si mie cum se face?? :oops: :redblob:
Adi40207
Candva a fost o lada..............
EMaiL40336
da asta adevarat tuning laugh.gif LOL
cad despre burnout cand se va organiza o intalnire aratam fiecare ce stie si ce nu dar pana atunci.... sorry
EMaiL40336
ce zici de asta
EMaiL40336
sau asta
alexandru40181
exista careva printre voi care si-a facut motorul singur?eu vroiam sa il fac la un mecanic dar m-am razgandit,se poate sa il fac singur?eu vreau sa ii pun pistoane de 1,6,acum de 1,5,si sa usurez componenetele mobile
dar unde gasesc un atelier sa imi alezez blocul motor pentru pistoane de 1,6?
alexandru40181
haideti sa facem cumva sa organizam o intalnire ca sa vedem ce stie ce poate fiecare.daca cineva doreste sa ma contacteze pa yahoo msn am id kliff_f.
Adi40207
Pt EMaiL40336 daca as dispune de banii necesari si eu as investi in ea, deocamdata nu am asa k mai merg cu ea asa. motoru meu nu e in stare prea buna, consuma ulei, cam mult zic eu 0,3l/1000km, si ma gandeam sa il fac. ideea e ca piesele sunt 3 mil, alezatu 1,5mil, manopera inca 1,5 mil, ulei+ aditiv+ diverse ce mai trebuiesc ( ambreiaj, diferential, poate si cardan) te duc la destul de multi bani. eu ma gandeam ca daca o sa mai tin masina asta sa ii schimb motoru si cutia macar cu un motor de 1.8l daca nu mai mult( un motor+cutie+altele la dezmembrari costa vreo 600-800E, in fct de motor si de uzura lui). Tu ce zici merita? Masina ta ce pb are?
......si o poza
Adi40207
din cate stiu eu prin colentina se gaseste un service care alezeaza blocuri motor, sau in comuna stefanest( e pe lanaga soseauda de centura). Ideea e ca intai trebuie sa iti iei pistoane si dupa aia te duci cu blocu sa-l alezezi.Si inca ceva, daca ii pui pistoane mai mari nu o sa mai poti repara motoru de prea multe ori, parca era de max 4 ori la un motor de lada, nu stiu exact. Piese de lada mai ieftine nu stiti pe unde se gasesc?(in afara de obor) si magazinele bine cunoscute. ms
alexandru40181
pentru cei care au facut modificari la lada,ii rog sa ne spuna si noua procesul tehnologic,unde cum au facut cu ce...si tot ce ne poate ajuta
Georgian40398
Salut,

Eu am incercat anul trecut sa fac un site cu informatii despre Lada, cu posesori, mai bine zis un club Lada romanesc. Dar trebuieste mai multa sustinere, e nevoie de oameni care sa scrie diverse materiale utile, despre cum se repara diverse defectiuni, despre magazine si alte locuri pt cumparat piese, etc. Mai putin se pot pune poze, pt ca e vorba de gazduire gratis adica limitare a dimensiunii totale a sitului. Dar vestea buna este ca se poate face de ex un forum, ce e drept nu asa de complex ca forumul curent, dar un forum unde poti gasi posesorii de Lada din tara, sper. Eu pot sa il fac, ca doar lucrez in IT, numai timpul e o problema si mai am nevoie si de sustinerea ladistilor, sa vedem daca se strang amatori de asa ceva. V-am zis, trebuie sa adunam destule informatii utile, adrese, numere de tel ale mecanicilor, treburi din astea.

Situl se gaseste acum la adresa www.lada.as.ro, l-am pus acolo la sugestia lui Alex, ca sa beneficiem de suport php + mysql, ceea ce ar putea ajuta la crearea unui forum. Astept si parerile si sugestiile voastre.

Eu citesc doar mailu, este interzis chatu la servici. Puteti sa imi scrieti la c_georgian@yahoo.com.

Bafta tuturor :bounce:
EMaiL40336
pt. Adi40207 ... nu stiu ce sa iti zic dar parerea mea este ca schimbarea transmisiei si motorului implica mult prea multe si e si costisitor.
mecanicul meu mi-a propus marirea capacitatii cilindrice si usurarea pieselor componente cu aprox 10 000 000 - hai 15 depinde ce problemele care mai apar si mi-se pare mult mai rentabil si usor de realizat
EMaiL40336
oricum e nu ma apuc acum de masina pt ca nu am nici o problema cu ea, singurul lucru e garnitura de la baia de ulei care are 25 ani si s-a cam dus rezultand ceva scurgeri de ulei in rest masin nu are probleme am cu ea 100 000 de km
EMaiL40336
sa nu uit... stie cineva de unde pot face rost de o grila fata din tabla cromata de lada 1500 noua... sau stiti pe cineva care lucreaza si cromeaza tabla???
Adi40207
grila fata cromata in magazin costa 2mil, atat mi-a cerut pt a mea, in obor la moldoveni in fct cat negociezi, cred k o scoti la 1,5mil, iar una sh in jur de 500.000. Maisna mea nu stiu inca totul despre trecutul ei, a fost a lu tataie, dar nu l-am intrebat cati km a facut cu ea, de cate ori s-a dat peste cap km, faza e ca a tinut-o cam 7 ani fara sa mai mearga cu ea, k si-a luat nova, si celelalte pb sunt ca a fost lovita, a intrat sormea cu ea intr-o dacie cu 60km.h. si una e sa ai 1500 alta 1200, nu am mers prea mult cu 1500 dar era mult mai marfa. Norok
Adi40207
Nu stiti unde gasesc un bord de Lada 1500 complet si ieftin?
EMaiL40336
hai beti bai in weekend sa ne strangem cativa
Adi40207
bicycle.gif Unde si cand? Credeam ca nu mai scrie nimeni pe aici!
EMaiL40336
in politehnica ar fi un loc bun ca e spatiu si ne te teranjaza nimeni si se mai si poate bea o bere in piranha.....
zi si tu Adi40207 un ID pt messenger
Adi40207
Ar fi bine in politehnica, acolo la coloana infinitului.
Cine e posesor de lada poate sa vina Sambata 19.02.2005 ora 16:00,in politehnica la coloana infinitului, la intalnirea ladistilor tongue.gif!!!
EMaiL40336
bai care veniti sambata aduceti si voi un aparat de fotografiat ceva sa facem si noi o poza
EMaiL40336
a si daca aveti chef dieara e concert Parazitii in Fire band.gif
alex40416
poze si filme fac eu cu telefonul e bine? :naughty:
EMaiL40336
da te lefonul merge dar daca totusi are cineva un aparat foto digital.... ar fi chiar cool
alex40416
ieri am fost in politehnica la intalnirea ladistilor,moaama ce multi am fost nu am avut loc sa ma misc,doar o singura lada???haideti mey sa facem in asa fel incat sa venim mai multi,este in interesul nostru.Dati fiecare cate o zii in care sunteti liberi ca sa putem stabili ceva.
EMaiL40336
bai la intalnire nu a venit nimeni ... dar pe forum...
beer.gif
Adi40207
Lume ocupata mai nene biggrin.gif M am interesat cat te costa sa schimbi motorul 25 mil cu tot cu omologare. Eu zic ca e bine, am vz si una de vanzare motor de 2000cm 90cp, jante pe 15", da cerea 1200Eu!!! Norok
EMaiL40336
hohoh.... mai apare lume pe aici arigato.gif bai nene sambata dupamasa sunteti ocupati blink.gif hmmmm daca voi ziceti
Adi40207
Nu vezi k nimeni nu mai zice nimic? Macar asa o discutie 2 pe forum, dar nimic. Am si eu o intrebare la voi: cum se face burnout?(masina sta pe loc si se invart rotile spate) k eu am incercat in mai multe moduri si nu stiu cum, asta e sunt incepator nu radeti blush.gif Va salut!
EMaiL40336
bai eu zic ca un burnout adevarat care sa il faci iti trebe mai multi cp decat are lada dar oricum teoretic cand intri in burnout o stabilizezi cu frana pana nu mai pleaca masina dupa care dai in ea pana se inpute ambreaju sau se arde garnitura de chiuloasa.... smile.gif)
EMaiL40336
ce ziceti de frumusetzea asta....
EMaiL40336
sau frumusetzea asta
Adi40207
Teoria e teorie, practica ne omoara. Nu merge cu frana k blocheaza si rotile spate si cand da sa intre in burnout deja pleaca masina dupa loc nu ai cum sa o tii pe loc, eu cred ca trebuie sa ai un fel de frana de mana pe rotile din fata sau opresti conducta care se duce in spate, eu m-am gandit la un robinet sa il pun pe conducta de care ziceam, dar presiunea e prea mare si nu tine improvizatia blush.gif . Iar varianta cu mai multi cai nu cred ca e cum zici tu pt ca oricata forta ar avea masina tot da sa plece si nu ai cum sa o tii. Poate stie altcineva secretu.....
EMaiL40336
bai esti nebun blink.gif robinet LOL mai degraba faza cu frana de mana pe fatza..... dar oricum intreaba si pe aia de la 4tuning.ro
Adi40207
Pai robinet k doar n oi sta mereu sa scoti conducta din pompa de frana! ce crezi k acolo imi raspunde cineva? si pe aici sunt oameni care stiu dar nu vor sa scrie, pana una alta mai experimentez poate reusesc:P norok
EMaiL40336
MI-A CRAPAT MASINA :puke:
Adi40207
Fratilor mai scrieti si voi pe aici, nu aveti nici o problema? Msi lsmuriti-i si pe altii tongue.gif Va salut
Adi40207
Noile modele lada.............
Adi40207
...
Adi40207
...3
Adi40207
.........4
Adi40207
............
Adi40207
Sper sa nu se supere administratoru ca pun multe poze. blush.gif
EMaiL40336
ce masin sunt alea.... ???
EMaiL40336
uite aici lada
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.