Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Lada 1500 sau 1200
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Lada
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
cosmin_g
Asa....
si cum va povesteam, Natasha a avut o perioada grea, de stat in ploaie si frig, prin Bucuresti, la matusa...
Dupa care s-a intors in ploiesti, bolnava si plina de bube. Intr-o noapte , acu' cateva zile, tractata.

Probleme:
1. Motor care bea ulei mult
2. Huruit puternic la rulaj, datorat, probabil, rulmentilor sau diferentialului, nu imi pot da seama momentan
3. caroserie atinsa usor cca (2-3 %) de rugina (la prima vedere)
4. Accesorii interioare defecte sau degradate
5. Bord semifunctional.

Cu toate acestea, arata suficient de bine ca sa justifice o reparatie generala. Incepand cu motorul (pe care as vrea sa il fac singur!)

Va multumesc pentru atentie
Va urma :coffee: [img][/img]
EMaiL40336
bai din ce spui tu , s-a cam batut joc matusita de ea.... motorul se poate schimba chiar si cu un 6 cilindrii de BMW pe care ti-l poti lua de la dezmembrari, iar cu zgomotul, sa fi sigur ca nu e de la diferential, ala nu are moarte
schimba si tu rulmentii, bucsaraia si ce mai ai pe acoloo pe la articulatie si cred ca o sa se rezolve....
EMaiL40336
aaa.... inregistreazate si tu
cosmin_g
aaa... m-as inregistra, dar nu reusesc. si ma enerveaza atatea formalitati, si de doua ori.

asa ziceam si eu de rulmenti, dar nu eram sigur. iar motorul, vreau sa il repar pe originalu', mai mult din pasiune decat de necesitate.

si as vrea sa reconditionez, sa o aduc la starea initiala.
Cosmin43428
asa... e mai bine, cumva?
Adi40207
E foarte bine acum. Spuneai ca motorul iti consuma ulei, cam cat la 1000km? Esti sigur ca consuma ulei? Sau da doar fum pe esapament? Pe la epurator da fum? iar cu huruitu desfa cam ce crezi tu ca ar fii de vina, uita-te daca e uzat ceva si pe urma cumpara si schimba piesa! Sper ca nu te-am enervat cu atatea intrebari. (si eu am tot lada 1200 din 78).
Adi40207
Am si eu o intrebare pt voi: cam cati cai aduce n filtru sport?(pt motoru meu de 1200) si daca stie cineva cum se pot pune 2 carburatoare sa imi explice si mie ce tre sa fac. Salutare
EMaiL40336
un filtru iti da in jur de 1 cp dar costa ceva ... de ex. in targ e 1 mil si nu sunt bune de nimic, adica nu filtreaza cum trebe si iti intra jeg in carbelitor
Cosmin43428
ulei? cam 15 la 100!

e, glumesc. nu am cum sa stiu, ca nu am facut nici 20 km cu ea, ci doar mi-a spus ca facea "plinul" la ulei des. foarte des

si sigur mananca ulei. banuiesc ca motorul nu e cu camasi, nu, sa le pot schimba daca e cazul?

huruit, cred ca de la rulmenti, se repara.
ma intereseaza sa aflu cum se regleaza avansul, ca sa pot sa ma dau cu ea nitel.

se gasesc elemente de interior (manerele de la usa, eventual scaun, ca unul e rupt)?

sunt multe de facut, dar o fac ca o pasiune, am uitat sa va povestesc despre faptul ca e prima masina pe care am condus-o.

o furam pe la 14 ani din garaj si ma plimbam cu ea printre garajele unui cartier din ploiesti.

cu respect si consideratie
al dvs viitor conducator de lada
EMaiL40336
pe bursa am vazut scaune sparco la 75 euro ,parca, iar avansu il reglezi dupa ureche daca nu ai scule
Adi40207
Auzi dar se merita sa pun? Am mai vz pe la unii cu capacu ala taiat si pus un filtru mai mare. Iar camasile alea le poti schimba dar se scot greu si te duce cam tot cat le-ai aleza si pune alte pistoane. Iar avansul il reglezi din mai multe locuri( rotesti de delcou, sau ca sa fie mai turata urmareti cablu la acceleratie si e acolo un surubel, la aer daca umbli s-ar putea sa nu iti mai mearga bine deloc[daca surubelele la aer sunt sigilate nu are rost sa umbli]). Pune si tu niste poze cu Ladita ta tongue.gif
EMaiL40336
bai eu zi ca nu merita... mai degraba pastrezi banii pt alarma si inchidere cu spuneai, pt. ca 1 cp in plus care ti-l da filtru ala , nu il simti in pedala
Cosmin43428
ce zici? nu cred ca o sa ma hotarasc sa alezez camasile existente, as prefera sa pun ceva nou.

iar despre poze...in starea in care este masina ...mmm, mi-e si rusine sa ma duc in parcare sa ii fac poza.

dar am sa indeplinesc ... dorinta dvs.
ca oricum, sa am o proba de la ce am plecat, cand o sa intoarca lumea capul dupa ea prin oras!!!
Adi40207
De ce zici ca nu conteaza 1 cp? Ai dat vreodata tobele jos sa vezi cum merge? si nnu iti da mai mult de 2 cp. am mai vz si alte tipuri de filtre de aer.
2 carburatoare sti cum se monteaza(macar asa teoretic) ca am auzit ca da intre 35-40cp. Care o fii consumu?
EMaiL40336
1 cp e putin, de la 4-5 simti la pedala.... iar cu toba, eu nu mai am tobe ca s-a spart intermediara si mai sta asa... doar sa nu cada biggrin.gif si nu vad schimbar inafara de sunet care e BETON iar cu 2 carburatoare nu stiu ce sa zic... mai caut si daca gasesc ceva ...
Adi40207
Am fost la RAR si am intrebat daca pot sa-i pun un motor de 2000cc 140cp, raspunsul..............nu se poate( cica e prea mare si prea puternic pt caroseria si franele de la lada). Acum am o intrebare: oare se potrivesc piesele din motoru de 1500 in blocu motor de la 1200?(asta ca sa nu mai umblu pe la rar sa trec noul motor pe carte).
EMaiL40336
piese de la 1500 merg fara probleme si daca vb cu cine trebuie rezolvi si cu motorul de 2000 daca ti sa il treci in acte
Adi40207
Ia zi facem ceva sapt viitoare? Eu ma duc la tara sambata, sa-mi pregatesc rotile de burnout?
EMaiL40336
pai asa sper si eu sa facem in weekendul viitor ... oricum vezi ce faci si zi-mi cat mai repede daca vrei gumele ale ca trebuie urgent si mie
Adi40207
NU am bani frate, da-le daca ai cui!!! Hai k eu imi pregatesc 2 roti si daca gasesti p cineva sa filmeze ma anunti si vin. arigato.gif
EMaiL40336
ce parere aveti de asta www.turbonator.com
Cosmin43428
HEI
Cosmin is back!

cu intrebari, mai mult sau mai putin.
cine zicea ca imi da si mie niste documentatie tehnica?
am fost la mecanic (cu Ladita cdin poveste!), adica la un prieten care are mai multa experienta decat mine, am dat roti jos, am verificat bucsi, rulment, placute, frane, tambur, am facut lista, magazin>

problema este ca eu am banuiala ca haraie din diferential ceva, probabil un rulment, si nu stiu inca daca se gaseste ceva.
am gasit camasi pentru pistoane, adica pot sa aduc motorul la cota 0, dar trebuie sa ma duc la service, ca motorul e monobloc, si trebuie alezat pentru a putea baga camasi.

see u!
Adi40207
Nu cred ca iti haraie din diferential, aceeasi pb o am si eu, cu timpu a mai disparut. Sar putea sa fie de la rulmentul de presiune de la ambreiaj. Cati km are masina ta? a mea are 134k si diferentialu+cardanu e super ok. arigato.gif
Cosmin43428
asta e nasol, ca inseamna sa scot motorul afara, ca sa ma umblu la ambre
macar la diferential umblam mai usor
am sa ma uit, oricum, in weekend, si am sa va povestesc.

varog frumos, vreau si eu documentatie tehnica!!!!! PLS!!!!!!!! :bash:
Adi40207
Mai repede dai cutia jos decat motorul!!! ce intelegi tu prin doc tehnica? Eu am cateva pagini ai mai gasesti si pe autodata 2004 cate ceva. Manualul de reparatii nu il am si il vreau si eu daca faci rost. arigato.gif
Pune si tu cateva poze pls...
Cosmin43428
"autodata 2004"???

ce e aia, maestre?
ce pagini ai, cu ce? poti sa imi trimiti si mie pe mail?
Adi40207
E un programel cu date tehnice despre aproape toate masinile. Da-mi un mail si iti trimit
Cosmin43428
mail meu este cos_grdn@yahoo.com

si cu motorul, tot va trebui sa il dau jos o data si o data, ca trebuie facuta si tinichigerie, plus ca ar fi mai usor sa faci o reparatie capitala cu el jos.
nu stiu, macar sa am timp asa mult incat sa pot face toate astea.
Cosmin43428
am gasit manual de reparatii pe internet, cere pe el 200.000 si 40 - 60.000 posta, pe cd, pentru lada, in format pdf sau doc.

adresa : http://manualeauto.3x.ro/

nu stiu cati km are masina, are doar 5 digiti, asa ca nu imi pot sa imi dau seama.
iar haraitul e prea puternic ca sa fie de la ambreiaj. si e deranjant.
Adi40207
Vezi k ti-am trimis. Nu poti sa stii de la ce e pana nu verifici tot! eu am verificat fiecare roata, diferential, cardan, amortizoare si multe altele totul e ok si totusi am impresia ca topaie pe sosea( asa se simte din masina) din afara totu se vede normal. Explictia........???? nu i-am dat de cap pana acu, sau asa o fii ea. Nu am mai mers cu alta lada...
EMaiL40336
adi da-mi si mie manualul ala pe mail te rog
kliff44079
salut!
am gasit un motor de urs de 2l si 192 cp la 250 euro merita?
Adi40207
Daca e bun normal ca merita, e cel de M3 cumva? pe ce masina vrei sa-l pui? arigato.gif
kliff44079
este de pe un urs nu stiu exact care.motorul vreau sa il pun pe o lada 1500.
Adi40207
Pai ai si cutie la motor? Cum il omologhezi, k aia de la rar sigur nu o sa accepte.....
kliff44079
am si cutie si instalatie electrica si calculator,problema este cu rar-ul dar merge si fara omologare.eu vreau sa stiu daca este greu de adaptat acel motor si cutie pe lada.
Adi40207
Pai si ce faci daca te opreste si se uita la serii???? Stii care e pedeapsa? singurele probleme majore ar fi adaptarea inst elecrice si a cardanului carre trebuie scurtat ori lungit, depinde cum vine, si daca nu e bine calibrat nu o sa poti merge cu ea. Ai acte la motor? si eu vreau sa-i shimb dar am intrebat la rar si au zis k nu il trece in carte ca ar fi prea mare............. tu cum faci?
kliff44079
am decat o chitanta de mana.
cred ca exista cineva la rar care sa omologheze,cel mai complicat mi se pare cu scurtarea sau lungirea cardanului unde se poate face?
EMaiL40336
bai merge sigur sa il pui pe masina dar tre sa tai din cardan, ceea ce costa putin, si mai rebe ceva mosificari pe la suportii motorului si ai cutiei de viteze iar electica tre sa ti-o faca unu care stie si are si chef ca e mult de lucru si incomod.... iar ca sa te poti da cu ea, iti trebe roti, frane si amortizoare... oricum e marfa ideea si speri sa ai bani sa faci masina
kliff44079
la frane ce trebe facut?iar amortizoare cred ca se potrivesc de pe alte masini.
andrei27237
salutare tuturor,eu sunt andrei din baia mare de la inceputul topicului...
vad ca sa-u legat ceva discutii pe aici,ma bucur!
salut ideea de a pune motor de bmw! cred ca si eu voi face asta dar nu am bani acum,mai important e pt mine acum sa-mi iau jenti.
toat amasina e impecabila nu am probleme cu nimic!! acum,dar tot timpul am bagat bani in ea de un an incoace!!!
am o intrebare,mecanicul meu a zis o treaba,voi ce ziceti ati incercat careva?si anume;sa pun diferential de lada 1200 pe 1500 cica are raportul de demultiplicare mai lung... rezultind o viteza mai mare,respectiv o turatie mai mica la o anumita viteza,e prea turata intr-a 4 a la 3.000 am 80 kmh si la 155 kmh cu cat am mers eu cel mai tare avea 6.000 de ture ,e prea mult pentru motorasul asta ....
cele bune,as veni si eu la fiecare intalnire dar sunt cam departe....
EMaiL40336
salut andrei si bine ai revenit printre noi
eu de diferential nu am auzit inca dar o sa intreb, iar de jenti ... uitete la fanclub lada sa vezi ladita mea... abia am pus jentile pe ea
florentin43993
cINE IMI SPUNE DE UNDE POT SA GASESC NISTE GENTI PT. LADA?
florentin43993
CINE IMI SPUNE DE UNDE POT SA GASESC NISTE GENTI DE ALIAJ PT. LADA?
EMaiL40336
jante gasesti oriunde depinde de bani care ii ai.... daca vrei am eu de dat jenti
andrei27237
salut,auzi,am dat si un mail la adresele de pe fanclub,cum ma pot inscrie si eu?

iar legat de diferential,era cineva mai sus care era cu o lasda 1200 si si-a pus turometru.... frate la 80 kmh cate rot/min ai?
andrei27237
fratilor si la voi se vede nasol noaptea pe faza scurta?
Adi40207
Eu eram cu 1200, am cam aceeasi turatie ca si la tine la 80km/h 3000rpm, 110km/h 3700rpm, 130km/h e maxim cat mi-a luat si avea 4500-4600rpm. arigato.gif
Adi40207
Eu am schimbat farurile k erau matuite si am pus becuri cu halogen Narva park, cica ar fii nemtesti si am pus cate un releu/faza la fiecare far, faza scurta nu bate prea mult dar lumineaza bine iar cea lunga e excelenta, ceea ce nu stiu eu de unde se regleaza farurile.. arigato.gif
Adi40207
andrei27237 tu stii ce motor se potriveste pe lada fara sa mai tai din tabla pe acolo? un motor de fiat uno turbo s-o potrivi?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.