Help - Search - Members - Calendar
Full Version: turnul babel
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Turnul Babel
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11
T u d o r
Ti-as povesti cum m-am facut eu de ras anul asta la scufundari. biggrin.gif Se pare ca nu e pentru mine, am aceeasi problema cu echilibrarea presiunii in urechi, doar ca mie imi e rau instantaneu si cred ca ma si panichez. Ok, experienta mea e de fix una bucata scufundare dar nu e de bun augur. Am niste probleme cred pe la centrii echilibrului, ametesc si foarte repede - spre exemplu. Imi place sa inot, nu am frica de apa deloc, ma scufund liber la 2-3 metri desi simt presiunea. De rezistat sub apa candva rezistam destul de mult (depinde si la ce adancime) dar n-am mai incercat sa vad cat. Oricum sub 2 minute, e clar. Si vorba ta, la cate tigari bag in mine nici nu ma mira. smile.gif
AZAZEL
QUOTE (Oana @ Sep 2 2010, 07:15 PM) *
Click to view attachment
ce-as putea sa mai spun?


nick-ul mi l-am schimbat intr-o seara dupa ce revazusem filmul "fallen", film in care a jucat si denzel washington, unul din actorii si unul din filmele mele preferate.
Oana
ideea era ca si in biblioteca ma bantui smile.gif
drabisan
QUOTE ( T u d o r @ Aug 27 2010, 10:25 AM) *


Imaginile din filmul asta sint folosite de Tarja Turunen (fosta vocalista a Nightwish) in clipul de la Until My Last Breath. Pentru amatorii de ghotic.
klm
De pe acelasi site: Marussia - un supercar rusesc.
RD-Woo
Are cineva idee cum se numeste melodia din fundal??
tot incerc sa o gasesc si nimic... ermm.gif
klm
Archive - You Make Me Feel
RUE
azi pe eurosport la watts cine era pt 5 secunde: marinescu in formula cu pricina care atipise in masina.
cert este ca l-au filmat un timp de in care nu misca si statea cu ochii inchisi. asta era inainte de start.
Oana
mi-a mai spus cineva ca a vazut faza. asa se explica de ce e pe langa subiect cand comenteaza cursele de f1...
RUE
marinescu, nu dan alexandrescu!
pmhoria
QUOTE ( T u d o r @ Aug 27 2010, 09:25 AM) *


Acu de abia am vazut fimuletul .. numai ca e fake. Nu e deloc real ce e fimat acolo (ma rog, cum au facut montajul mai exact). E imposibil sa ajungi pe fundul gropii respective la peste 200 m in free dive. De fapt nu cred ca un om poate ajunge la 200m in free dive fara acel lift care te duce rpd la adancimea dorita.

"the video is an artistic project and doesn?t show a single dive (reaching the bottom is likely impossible), it?s a beautiful film and one of the more unique uses of the 5D Mark II that we?ve seen."
http://www.petapixel.com/2010/06/12/base-j...the-5d-mark-ii/
Oricum fimul e spectaculos thumbsup.gif
Oana
QUOTE (RUE @ Oct 2 2010, 03:33 PM) *
marinescu, nu dan alexandrescu!

ai dreptate. mi s-au amestecat mie in cap informatiile...
AZAZEL
despre lamborghini reventon roadster:

http://www.youtube.com/watch?v=AunXWb1Vb-c&feature=fvst
AZAZEL
am gasit un articol interesant pe net.
enjoy:

Things Babies Born in 2011 Will Never Know
by Stacy Johnson
Wednesday, January 5, 2011
Share
retweet
EmailPrint.provided by


Huffington Post recently put up a story called You're Out: 20 Things That Became Obsolete This Decade. It's a great retrospective on the technology leaps we've made since the new century began, and it got me thinking about the difference today's technology will make in the lives of tomorrow's kids.




I've used some of their ideas and added some of my own to make the list below: Do you think kids born in 2011 will recognize any of the following?

Video tape: Starting this year, the news stories we produce here at Money Talks have all been shot, edited, and distributed to TV stations without ever being on any kind of tape. Not only that, the tape-less broadcast camera we use today offers much higher quality than anything that could have been imagined 10 years ago -- and cost less than the lens on the camera we were using previously.

Travel agents: While not dead today, this profession is one of many that's been decimated by the Internet. When it's time for their honeymoon, will those born in 2011 be able to find one?

The separation of work and home: When you're carrying an email-equipped computer in your pocket, it's not just your friends who can find you -- so can your boss. For kids born this year, the wall between office and home will be blurry indeed.

Books, magazines, and newspapers: Like video tape, words written on dead trees are on their way out. Sure, there may be books -- but for those born today, stores that exist solely to sell them will be as numerous as record stores are now.

Movie rental stores: You actually got in your car and drove someplace just to rent a movie?

Watches: Maybe as quaint jewelry, but the correct time is on your smartphone, which is pretty much always in your hand.



Paper maps: At one time these were available free at every gas station. They're practically obsolete today, and the next generation will probably have to visit a museum to find one.

Wired phones: Why would you pay $35 every month to have a phone that plugs into a wall? For those born today, this will be a silly concept.

Long distance: Thanks to the Internet, the days of paying more to talk to somebody in the next city, state, or even country are limited.

Newspaper classifieds: The days are gone when you have to buy a bunch of newsprint just to see what's for sale.

Dial-up Internet: While not everyone is on broadband, it won't be long before dial-up Internet goes the way of the plug-in phone.

Encyclopedias: Imagine a time when you had to buy expensive books that were outdated before the ink was dry. This will be a nonsense term for babies born today.

Forgotten friends: Remember when an old friend would bring up someone you went to high school with, and you'd say, "Oh yeah, I forgot about them!" The next generation will automatically be in touch with everyone they've ever known even slightly via Facebook.

Forgotten anything else: Kids born this year will never know what it was like to stand in a bar and incessantly argue the unknowable. Today the world's collective knowledge is on the computer in your pocket or purse. And since you have it with you at all times, why bother remembering anything?

The evening news: The news is on 24/7. And if you're not home to watch it, that's OK -- it's on the smartphone in your pocket.

CDs: First records, then 8-track, then cassette, then CDs -- replacing your music collection used to be an expensive pastime. Now it's cheap(er) and as close as the nearest Internet connection.

Film cameras: For the purist, perhaps, but for kids born today, the word "film" will mean nothing. In fact, even digital cameras -- both video and still -- are in danger of extinction as our pocket computers take over that function too.

Yellow and White Pages: Why in the world would you need a 10-pound book just to find someone?

Catalogs: There's no need to send me a book in the mail when I can see everything you have for sale anywhere, anytime. If you want to remind me to look at it, send me an email.

Fax machines: Can you say "scan," ".pdf" and "email?"

One picture to a frame: Such a waste of wall/counter/desk space to have a separate frame around each picture. Eight gigabytes of pictures and/or video in a digital frame encompassing every person you've ever met and everything you've ever done -- now, that's efficient. Especially compared to what we used to do: put our friends and relatives together in a room and force them to watch what we called a "slide show" or "home movies."

Wires: Wires connecting phones to walls? Wires connecting computers, TVs, stereos, and other electronics to each other? Wires connecting computers to the Internet? To kids born in 2011, that will make as much sense as an electric car trailing an extension cord.

Hand-written letters: For that matter, hand-written anything. When was the last time you wrote cursive? In fact, do you even know what the word "cursive" means? Kids born in 2011 won't -- but they'll put you to shame on a tiny keyboard.

Talking to one person at a time: Remember when it was rude to be with one person while talking to another on the phone? Kids born today will just assume that you're supposed to use texting to maintain contact with five or six other people while pretending to pay attention to the person you happen to be physically next to.

Retirement plans: Yes, Johnny, there was a time when all you had to do was work at the same place for 20 years and they'd send you a check every month for as long as you lived. In fact, some companies would even pay your medical bills, too!

Mail: What's left when you take the mail you receive today, then subtract the bills you could be paying online, the checks you could be having direct-deposited, and the junk mail you could be receiving as junk email? Answer: A bloated bureaucracy that loses billions of taxpayer dollars annually.

Commercials on TV: They're terrifically expensive, easily avoided with DVRs, and inefficiently target mass audiences. Unless somebody comes up with a way to force you to watch them -- as with video on the Internet -- who's going to pay for them?

Commercial music radio: Smartphones with music-streaming programs like Pandora are a better solution that doesn't include ads screaming between every song.

Hiding: Not long ago, if you didn't answer your home phone, that was that -- nobody knew if you were alive or dead, much less where you might be. Now your phone is not only in your pocket, it can potentially tell everyone -- including advertisers -- exactly where you are.
solmar
Chiar si peste 20 de ani...
Cu scrisul de mana nu sunt de acord, ce te faci cand ai de scris ceva? Apoi mai mult de jumatate din afirmatii se bazeaza strict pe existenta internetului si a telefonului in preajma ta. Ce te faci cand astea nu sunt? E un eseu despre minima cultura a internetului si beneficiile ei. Si daca n-ai baterie, semnal, etc ce te faci? Incetezi sa mai existi?
O sa ajungem la situatii tragi-comice in care cade cineva in apa si nu e salvat ca nu striga dupa ajutor pe motiv ca n-a avut calculatorul/telefonul la dispozitie sa scrie patania pe facebook!
AZAZEL
o voce si o poveste impresionanta care au facut inconjurul lumii:

http://today.msnbc.msn.com/id/40944077/ns/...ople/?GT1=43001
HalbaSus
QUOTE (solmar @ Jan 6 2011, 06:45 PM) *
Chiar si peste 20 de ani...
Cu scrisul de mana nu sunt de acord, ce te faci cand ai de scris ceva?


C'mon, eu nu sunt nascut in 2011 si nu cred ca voi mai scrie cu mana vreodata mai mult de un rand decat daca voi fi fortat de imprejurari cu totul iesite din comun.
Cum adica sa scrii cu mana ? sa faci ce ? pe ce sa scrii cu mana ? cu ce sa scrii ? pe ce puteti pana mai rapid ? pe un pix sau pe o tastatura/telefon mobil (nici macar nu trebuie sa fie smartphone)... si presupunand ca am la aceasi indemana un pix si o tastatura... cu care scrii mai rapid ? aia care zic "cu mana" sunt de acord sa ne intrecem la viteza de scris, ei cu mana, eu cu tastatura... daca nu au fost antrenati pentru asta (exista niste tehnici de scris rapid/prescurtat atat pentru scris de mana cat si pentru dactilografiat) atunci scrisul pe tastatura castiga... Si presupunand prin absurd ca e mai rapid... ce faci cu scrisul de mana dupa ce l-ai scris ? il mai editezi ? nope... il poti trimite prin e-mail ? (da sigur, daca il scanezi, dar de ce l-ai scrie pe hartie in the first place) il poti tipari ? poti sa faci copy/paste din sau in el ? poti sa lucrezi pe el in colaborare cu altcineva ? Serios, de ce ai scrie pe hartie cu mana ? Pe mine ma enerveaza la culme si tiparitul pe hartie, sper ca fiica mea sa nu stie cu exactitate la ce folosea o imprimanta.

QUOTE
Apoi mai mult de jumatate din afirmatii se bazeaza strict pe existenta internetului si a telefonului in preajma ta. Ce te faci cand astea nu sunt? E un eseu despre minima cultura a internetului si beneficiile ei. Si daca n-ai baterie, semnal, etc ce te faci? Incetezi sa mai existi?


Si daca n-ai pix ? daca n-ai hartie ? eu cred/sper ca peste 10-15 ani iti va fi mai accesibil un ecran tactil decat o coala de hartie.

P.S: defapt ai dreptate, scrisul de mana nu va disparea, ca deja e plin de softuri care recunosc scrisul de mana pe ecrane tactile, probabil aia care folosesc tastatura pentru a scrie ceva for fi priviti "de moda veche" biggrin.gif
solmar
Am scris-o din perspectiva unuia care a invatat sa dactilografieze (sa vezi ce bine bateam la masina de scris), apoi am invatat sa scriu/tastez blind la calculator... si atunci cand n-aveam ce face, stateam pe trivia si tastam ca robotii de repede ca sa-mi verific limitele, sa vad cat de freak pot fi. Si ca fapt divers prefer emailurile convorbirilor telefonice.

Intradevar am calculatorul de la windows in bara si fac calculele cu el, nu ma las pe un excel sau mai stiu eu ce formule de calcul in activitatea zilnica, adica filtrez totul si unde/cand pot, fac calculele mental. Dar am de semnat documente, hartii , mai particip la cate-o sedinta/expozeu, bla, bla (desi la ultima am avut materialul tiparit si pe cd) la care iau notite de mana. Si mai am de verificat munca/documentele altora la care fac adnotari de mana. Scriu putin dar nu sunt de acord cu disparitia scrisului de mana. Parca n-as vrea sa ajungem la semnaturi electronice de genul amprentelor digitale/retinale; sau sa inchei un contract si cel din fata ta sa nu stie sa semneze...

Sunt total de acord cu disparitia telefonului fix, a faxului, n-am mai cumparat ziare tiparite (cu exceptia revistei Rahan) de ani de zile, poate doar din plictiseala sau cand trebuia sa pierd timpul. Carti cumpar aproape de fiecare data cand intru intr-o librarie, mai comand si online. Iar la mall main target e Carturesti. Din pacate n-apuc sa citesc cu aceeasi viteza cu care cumpar. Pur si simplu nu pot citi o carte pe net - am incercat si obosesc. Nu gasesc ca enciclopediile pe hartie sunt perimate. Intradevar gasesti pe net, daca stii sa cauti, aproape orice. Eu unul reusesc. DVD-uri am o colectie veche de 2 ani si ceva, la care n-am mai adaugat nimic. Si umblu cu un stick de 8 gb in buzunar. Dar care a devenit insuficient. Mai am vreo 12.5 gb in telefon... si am o "colectie de emailuri" cam de cand mi-am inceput activitatea, ma rog de prin '97, ca prin '93 trimiteam telexuri si faxuri in draci, internetul/emailul inca nu era, sau era un lux. Parca prin '95-'96 a penetrat internetul la noi.

In 20 de ani eu vad scrisul inlocuit cu softuri de recunoasterea vocii.
HalbaSus
QUOTE
In 20 de ani eu vad scrisul inlocuit cu softuri de recunoasterea vocii.


Ai incercat vre-odată așa ceva ? e obositor rău și nu mă refer la precizie, că aia se poate îmbunătăți, ci pur și simplu e obositor să vorbești, unde mai pui că există unii mai tâmpiți, ca mine, care nu pot gândi în timp ce vorbesc. În plus de asta dacă vrei să corectezi ceva deja toată lumea știe folosi instinctiv backspace/delete și săgețile direcționale sau mouse-ul... nu cred că mi-ar conveni să explic "în al doilea rând de sus, al patrulea cuvânt, acordă-l în gen... nu, nu așa... nuuuu...". Comanda vocală a fost o previziune a filmelor SF (computer, engage) care nu cred că va avea succes... pur și simplu e mai comod și mai rapid să folosești mouse-ul și tastatura (sau chiar un ecran tactil) decât să explici unui calculator ce ai vrea.
solmar
Daca stau mai bine si ma gandesc ai dreptate, OCR-ul in editarea de texte din alte formate face o chestie similara si recunoaste cam 80-90% din cuvinte, dar restul de 10-20% dau sens textului. Pilotii de supersonice au deja casti care interpreteaza fluxuri (de care fluxuri nu stiu) si le transforma in miscari prin intermediul computerului de bord. Asa ca peste 'jde ani probabil ne vom pune niste casti pe urechi sau mai stiu eu ce device si ce gandim o sa se scrie frumos pe-un monitor sau holograma sau mai stiu eu ce va fi atunci, tv cu lampi ecologic.... Iar daca vrem sa corectam o sa dam cu destu' pe monitor...
Revenind la textul initial trebuie sa recunosc ca ceasurile au devenit desuete si au doar rol de "bujuterie", eu n-am mai purtat ceas de 3-4 ani. I-am schimbat cureaua, am mai cumparat unul, era sa mai cumpar unul inainte de sarbatori (o furaciune, dar am gasit pe net mai ieftin chiar la reprezentanta), ma uit din cand in cand pe site-urile specializate dar mi-ajunge ceasul de la telefon, cel de la pc, cel din masina cand nu sunt acasa si cel de la tv, de la statia meteo si de la calculator cand sunt acasa.

Retirement plans - eu unul nu-mi pun nadejdea in asa ceva. Ce-oi strange cat pot sa muncesc, evident ca o sa cheltui la batranete pe doctori, haleala si distractii/plimbari...
Corespondenta scrisa - tocmai am trimis felicitari de sarbatori si am avut o problema cu cine scrie frumos... Desuet dar uman. SMS sau email cu hai sa traiesti, sa faci si sa dregi... cam de cacao! Mai degraba prinde o tampenie/nerozie de sms/mail care te binedispune.
Commercials - d'aia am plecat de la RDS la UPC, unde-ti dau DVR (recorder) sa pot pune tv pe pauza sau sa inregistrez si sa derulez la reclame.
Sa vorbesti cu mai multi de-odata... cu 5 deodata pe mess, cam greu dar nu imposibil, mai ales daca si ei vorbesc cu 5 deodata, au nevoie de pauze, e doar o limitare fizica. La telefon in schimb nu merge, ma distreaza cei care au 2 telefoane. Am avut si eu la un moment dat (de la firma si personal) si degeaba, nu poti vorbi la 2 telefoane deodata, desi se intampla sa vb la mobil, sa primesc un apel in asteptare si unul pe fix si sa mai am si vreo 2-3 emailuri in editare. Multitaskingul e totusi un atribut al femeilor nu al barbatilor. Prin ADN.
HalbaSus
Eu daca nu am ceas la mana ma simt handicapat... e vorba de tic si frustrarea de a nu vedea nimic cand ma uit la incheietura. Sigur ca pot afla ceasul de pe telefon, monitor, tv, masina, etc... dar deja mi-am format ticul... in plus ceasurile sunt misto, nu cred ca o sa dispara sau o sa devina desuete. Ahhh si ca tot veni vorba, casio a scos un concept de ceas cu bluetooth (ma rog BLE - bluetooth low energy) care se sincronizeaza cu telefonul tau si iti arata daca ai mailuri, iti spune ca trebuie sa te duci la intalnire, etc... deci in curand s-ar putea sa nu te uiti la telefon ca sa aflii cat e ceasul ci sa te uiti la ceas sa vezi daca ai primit mailuri.
solmar
QUOTE (HalbaSus @ Jan 7 2011, 10:26 AM) *
Ahhh si ca tot veni vorba, casio a scos un concept de ceas cu bluetooth (ma rog BLE - bluetooth low energy) care se sincronizeaza cu telefonul tau ...


Cred ca are un an deja sau si mai mult gadgetul asta. Ieri citeam ca o sa ne incarcam wireless telefoanele in masini, dar n-am tinut minte ce producator ofera chestia asta. Eu astept (care cred ca exista deja tehnologia, probabil e aceeasi ca la castile pilotilor) ochelarii inteligenti care functioneaza ca si display, etc. Dar mai mult mi-ar place o pereche de ochelari cu cristale inteligente care corecteaza vederea.

Iar pe plan imediat mi-as dori cel mai teribil gadget: carucioare cu sonerie in malluri. Ca m-am saturat sa fiu politicos si sa cer voie din 3 in 3 metri celor care se gasesc rude prin malluri si blocheaza cate un culoar stand de vorba sau contempleaza extaziati un raft de parca sunt singuri in magazin. Sau cei care inainteaza cu pasul piticului sau cei care incremenesc intr-un loc si de obicei ala e un loc geometric median... Asa faci frumos cri, cri din sonerie si stie omu ca mai exista si alti cumparatori si poate se da la o parte! Am stat sa-mi imaginez de ce nu sunt puse astfel de sonerii si nu gasesc decat 2 motive:
1. se fura si
2. e posibil sa genereze o harmalaie, toata lumea sa claxoneze pe toata lumea
HalbaSus
QUOTE (solmar @ Jan 7 2011, 10:59 AM) *
Dar mai mult mi-ar place o pereche de ochelari cu cristale inteligente care corecteaza vederea.

adica din astia ?
solmar
cam asa ceva dar la 1200 de verzi sunt piperati de scumpi. adica aproape cat mi-am propus sa dau pe-un dslr in 2011. ochelari am inca 2 sau 3 perechi noi noute pe care nu le port inca asa ca nu sunt o prioritate pe moment... cand vor ajunge la 2-300 de euro (sper 2-3 ani) probabil ca o sa mi-i procur si eu.
Diesel
Video tape: n-a disparut deja?

Travel agents: nu dispar, doar se muta pe interneti

The separation of work and home: intr-o vreme lucram acasa, pe viitor s-ar putea sa lucrez tot acasa, nu e chiar totul roz, imi vine greu sa ma organizez

Books, magazines, and newspapers: revistele si ziarele sunt moarte deja, cartile inca merita citite pe hartie. Insa versiunile electronice sunt mai ieftine si atunci castiga teren.
Solmar, ecranele cu e-ink ti s-ar potrivi. Eu am citit vreo 2-3 carti pe W810.

Watches: dupa cum am mai scris aici, eu stric telefoanele de la mana, dar n-ar strica sa am o extensie a display-ului telefonului la mana ca sa nu il tot scot din buzunar.

Paper maps: intr-un fel sunt bune, retro si toate alea. Cine stie sa se orienteze in teren cu gps-ul, stie si cu harta. Cand se orienteaza gps-ul in locul tau, e trist.

Wired phones: avem VDSL cu 30/6Mbps peste linia aia telefonica, eu personal o folosesc de 2-3 ori pe an

Long distance: n-am apelurile internationale activate pe telefon, am avut nevoie o singura data in 8 ani de cand am telefon mobil. In rest, telefonul e o extensie a vocii mele.

Forgotten friends: sunt unii prieteni pe care ii ignor intentionat. As fi preferat ca Facebook sa aiba o limita de 500, nu 5000, de prieteni. In orice caz, sper sa n-o mareasca.

Forgotten anything else: pentru orice exista google cache smile.gif

CDs: vorbim prostii, CD-urile vor ramane. Abia s-a asezat praful pe Blu-Ray vs HD-DVD si unii mai destepti se dau cu curul de pamant. Ce-i drept, unitatea mea optica din PC sta cam degeaba.

Wires: cam exagerat. Insa o unificare a conectorilor si cablurilor nu este o idee rea.

Hand-written letters: desi scriu urat, apreciez scrisul frumos al unei domnisoare.

Talking to one person at a time: asta tine de politete si de maniere. Exista niste norme si cred ca se vor pastra. Culmea, am vazut persoane in varsta care tin neaparat sa vorbeasca la mobil chiar daca situatia impune sa respinga apelul. Cred ca un minim de eticheta se va mentine. Uitandu-ma la serialul Entourage, mi-am dat seama ca eu tin telefonul mobil in mana ca Ari, agentul.

Retirement plans: eu am planul meu, nu ma bazez pe pensia de stat.

Mail: ewww

Commercials on TV: cine se mai uita la tv?

Commercial music radio: cine mai asculta radio? m-am trezit cateva zile la rand ca n-am muzica in masina si a trebuit sa ascult la radio pe unii care au impresia ca sunt amuzanti. Vai ce experienta groaznica.

Hiding: e o conspiratie, va spun eu. As putea sa folosesc si eu Androidul ca pe un Nokia 1100, dar de ce as face asta?

A fost o chestie care m-a impresionat la Solmar: exact ca mine, atunci cand pune o problema, stie ca raspunsul se afla pe internet, scoate telefonul si cauta biggrin.gif

Eu as da $1200 pe o pereche de ochelari daca as avea "augmented reality" cu ei. Cursorul sa fie directia privirii si click atunci cand clipesc.
James Kilowatt
Oare unele dintre chestiile astea nu se contrazic reciproc? Augumented reality , virtual reality, chestile de entertainement necesita flux de date mare, se poate oare obtine wireless? Daca nu, s-ar putea ca wired telephone sa nu dispara, ci sa evolueze. Poate se renunta complet la cupru, insa fibra optica sau urmasul ei s-ar putea sa mai existe.
Diesel
Exista augmented reality pe telefoane (pe Android adica). Eu n-am incercat in ideea ca probabil n-avem continut pentru tara asta fara apa calda.
solmar
Azi, cotrobaind prin lucruri am dat de-un stilou. Pe bune, cred ca sunt peste 15 de ani de cand am scris ultima data cu un stilou. Cu creion mecanic am mai scris, pixuri scumpe sau sucare am tot avut pana s-au pierdut/furat/stricat... acum scriu cu un pix ieftin.

Mai scrie careva cu stiloul????
mike.omega
Dap! Detin 2 stilouri. Insa ambele cu rezerve de cerneala. Iar cel de-al doilea e chiar misto, are capul ca un pix cu gel, si am scapat de problema cu penita de la celalalt smile.gif

PS: iar la munca ma folosesc de creioane clasice, m-am invatat sa am o foaie-n fata si sa notez diverse pe ea.
HalbaSus
Eu am o colega care foloseste stilou... si cred ca ar trebui interzis... in primul rand se plimba cu o calimara de cerneala (un dezastru care asteapta sa se intample) si in al doilea rand doar uitandu-ma la penita care atinge hartia mi se face parul maciuca... brrrrrrrr.... oribil...
adrian_flavius
eu folosesc creion mecanic non-stop la birou, acasa, peste tot...si pixuri...am si un stilou, cu rezeva de cerneala, cu penita lata...imi place mult de tot cum scrie...ultima oara l-am folosit la un examen scris, da' cred ca-s cativa ani de atunci...oricum, mi-ati adus aminte de el...diseara cotrobai prin sertare...
James Kilowatt
Eu nu mai am stilou. Am cateva pixuri din alea furate de prin hoteluri, pe care le folosesc sa mai fac mici notari pe chestii scoase la imprimanta. Ca sa scrius in ideea de a "salva" informatia n-am mai facut de sute de ani sportul asta.

Ultima oara am scris pe bune acum mai bine de 3 ani, cand inca mai ingineram, si e vorba de ecuatii teehee.gif . La capitolul asta pixul inca e mai practic decat calculatorul, si nu conteaza cat de urat scrii, atata timp cat tu intelegi. Oricum ultima ecuatie tot in calculator ajunge, intr-un fel sau altul, si oricum n-ar intelege altcineva in afara de tine decat daca stie deja despre ce e vorba (caz in care daca nu intelege scrisul poate sa o rescrie de la 0).

@Diesel
eu ziceam ca vrei o realitate virtuala mai...reala smile.gif Sa zicem, imagine in 3D, care sa pacaleasca ochiul. Ca sa nu poti distinge pixelii separati, ai nevoie de ceva gen aprox 20.000x20.000 pixeli (sa fie aprox 1 minut intre 2 pixeli, pe 360 grade)... x2, ca sa fie imagine stereo (si deci 3D)... si sa zicem vreo 30 frames/s. La un prapadita de culoare pe sa zicem 16biti (2 bytes) ai nevoie de 48GB/secunda (daca nu am mancat vre-un 0 biggrin.gif ). Hai ca o mai comprimi, mai "ascunzi" din ea ca nu vezi ca iepurii 360 grade, alea alea, insa ramane o viteza impresionanta, greu de obtinut wireless, si se referea doar la video, fara alte chestii.
Diesel
James, ochii mei sunt prea destepti pentru 3D. Tron la IMAX mi-a lasat un gust amar. Am inteles cat de bine ar fi trebuit sa se vada, dar nu m-am putut bucura.

N-am zis ca vreau realitate virtuala, sunt destule deja. Vreau ca realitatea noastra de zi cu zi sa fie imbunatatita.
Te intalnesti cu o domnisoara draguta intr-un bar. Ochelarii tai o recunosc, peste imaginea ei vezi profilul de facebook, vezi ca e singura, ii plac delfinii, brusc iti plac si tie...
Esti la cumparaturi, la fiecare produs la care te uiti, ochelarii scaneaza codul de bare si iti dau o lista sortata dupa distanta cu magazinele in care produsul e mai ieftin...

Toate astea sunt deja (aproape) posibile tinand telefonul in mana si folosind aplicatia corespunzatoare.

PS: vizionare obligatorie, Futurama sezonul 6, ep3, Attack of the Killer App
Seri
Si replicile de agatat vor fi de domeniul trecutului. teehee.gif

Diesel, vezi ca ochelarii astia cu facebook functioneaza in ambele sensuri. Abureala cu pinguinii nu o sa tina.
Click to view attachment Click to view attachment

Diesel
Eu d-asta vreau ochelarii ACUM, sa fiu cu un pas in fata fetelor.

Plus, vreau sa arat 'ntelectual
solmar
Iti dau eu o pereche de la mine....
HalbaSus
QUOTE (Diesel @ Jan 14 2011, 05:32 PM) *
Plus, vreau sa arat 'ntelectual


Si zici ca nu mai aveau toyote de vanzare cand ai luat the ultimate reasonably priced car ?
AZAZEL
cum au crescut cei de la nissan cererile de test drive pt gt-r cu 24% in doua saptamania:

http://www.youtube.com/watch?v=UjjqKLWP_aw...player_embedded
HalbaSus
http://www.topgear.com/uk/car-news/lambo-battered-2011-03-15

Pe scurt: un proprietar de lamborghini gallardo din china suparat ca i s-a stricat supercarul, il distruge folosind un baros... pardon... mai multe baroase... in vazul public.
Parerea mea: e un idiot, un supercar care e fiabil nu mai e supercar, e ca si o curva virgina or something... chinezul respectiv merita batut cu barosul (desi gallardo nu e supercarul meu favorit).
T u d o r
Sindicatele japoneze: cutremurul nu justifica încetarea lucrului

Forțele de ordine din Japonia au o nouă misiune: aceea de a-i opri pe sindicaliștii și pe muncitorii japonezi care încearcă să vină la serviciu. “Cîteva cutremure și un tsunami nu sînt motive suficiente pentru ca noi să nu ne prezentăm la serviciu”, a declarat Yonambani Shidaukugebu, liderul unei confedarații sindicale nipone. “Faptul că fabricile noastre au fost, pe alocuri, avariate de seism nu înseamnă că noi trebuie să stăm cu mîinile în sîn. Putem începe chiar prin repararea clădirilor”, a adăugat acesta. În replică, secretarul de stat Totaibanyi Dakafuryi i-a avertizat pe lucrătorii care forțează întoarcerea la serviciu cu represalii. “Vom da ordin să se deschidă focul asupra cetățenilor care nu se pot abține de la muncă nici măcar în aceste zile grele pentru Japonia”, a anunțat Dakafuryi.
Pînă acum, cordoanele de polițiști și de militari au încercuit mai multe fabrici și uzine din Tokyo, Kyoto și Osaka, unde grupuri de muncitori au organizat coloane care au plecat pe jos – deoarece trenurile nu funcționează încă – spre porțile întreprinderilor. “Facem un apel la cetățenii noștri să înțeleagă că aceste incidente pot constitui cauză suficientă pentru a lua o pauză de la muncă”, a mai spus …………….


teehee.gif
HalbaSus
Eu deduc un singur lucru... japonezii au neveste urate, si prefera sa mearga la munca decat sa stea cu ele biggrin.gif
T u d o r
As putea sa te ajut cu niste exemple de pe net. biggrin.gif Sa te vad cum o scalzi apoi, eu am niste fetisuri cu japoneze de ti se face parul maciuca de gaina daca le auzi. biggrin.gif
HalbaSus
Eu am zis de neveste urate, nu de geishe urate... si apropo, sotia stie ca tu ai fantezii cu nipone ? (sau care e pluralul ? un nipon, doua niponuri ?... stai... asta nu era o miscare in judo ?)
T u d o r
Eu as face oricand un ippon cu o nipona. Ce naiba sa mai zica saraca? teehee.gif
solmar
QUOTE ( T u d o r @ Mar 22 2011, 10:50 PM) *
.... eu am niste fetisuri cu japoneze de ti se face parul maciuca de gaina daca le auzi. biggrin.gif


Cand eram pe la liceu erau la chiosc niste chestii ca niste chifle rasucite care se chemau japoneze. Incerc sa-mi imaginez ce fetisuri (mai multe fetisuri...) ai putea avea cu chiflele. woot.gif
T u d o r
Bai e rau ca dupa o varsta te duce gandul numai la mancare. oare asa o sa patesc si eu? biggrin.gif
mike.omega
Depinde si cat de tare o sa mai vezi dincolo de burta smile.gif
getodac
QUOTE ( T u d o r @ Mar 22 2011, 08:50 PM) *
ti se face parul maciuca de gaina .....


Cum naiba vine asta?... nu pot sa imi imaginez sub nici o forma teehee.gif
Oana
ce mai fac romanii...
http://www.theartnewspaper.com/articles/Ro...at-Venice/23831
Oana
trei dintr-o lovitura...
Click to view attachment
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.