Help - Search - Members - Calendar
Full Version: turnul babel
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Turnul Babel
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11
FAR EASTERN
Foarteeee on topic.
AZAZEL
a ajuns Tutankamon si in Romania. unde este asta , in botosani?
StefanVVTi
In situatiile astea ma bucur ca a fost introdus 36182451.gif36182451.gif36182451.gif
AZAZEL
QUOTE (StefanVVTi @ Mar 4 2009, 12:20 PM) *
In situatiile astea ma bucur ca a fost introdus 36182451.gif36182451.gif36182451.gif


ce vrei sa spui?
klm
CITAT(AZAZEL @ Feb 27 2009, 05:35 PM) *
a citit cineva Coranul sau macar o parte din el? banuiesc ca sunt mai multe traduceri in limba romana; aveti idee care este cea mai buna?
o fi greu de invatat limba araba?

daca imi plac ritmurile muzicii compusa de musulmani sunt aproape de a fi considerat manelist ?

Da; da; nu stiu.
Nu stiu.
Da, ar trebui sa-ti schimbi titlul din "cocalar" in "manelar" 36182451.gif!
FAR EASTERN
QUOTE (AZAZEL @ Mar 4 2009, 01:17 PM) *
a ajuns Tutankamon si in Romania. unde este asta , in botosani?


Dap confused.gif


Si Stefan se refera la omuletul asta 36182451.gif care se prapadeste de ras....
Oana
ati stins lumina sambata seara, sau v-ati uitat la meci?
Alex-F1
Noi am stins-o.....am iesit la plimbare in cartier toata familia intre orele 20:15 - 21:15, deci din partea mea, sunt cu constiinta impacata!!!!! whistling.gif
laurentiu
Si eu am stins lumina acasa. Tocmai din cauza asta am preferat sa mad meciul in oras. Macar pentru o ora sa ma gandesc la Pamantul asta care ne tine "in spate" zi de zi, cu razboaie, paduri defrisate si foarte multa poluare.
klm
CITAT(Alex-F1 @ Mar 30 2009, 07:31 PM) *
Noi am stins-o.....am iesit la plimbare in cartier toata familia intre orele 20:15 - 21:15, deci din partea mea, sunt cu constiinta impacata!!!!! whistling.gif

Adica ai aprins lumina cu 15 minute mai devreme decat trebuia deoarece intervalul orar era 8:30-9:30.
FAR EASTERN
Am plecat de acasa la niste prieteni, unde am jucat un remmy, cu consum cat mai mic de curent electric... pentru iluminat.
StefanVVTi
Far, tu conduci Prius...esti iertat! 36182451.gif
FAR EASTERN
Stefane, doar faptul ca am Prius nu ma face treehugger... Ca idee, primul meu vot de dupa revolutie s-a dus catre PER(partidul ecologist). Se pare ca n-a ajutat... confused.gif
FAR EASTERN
Peste 70 de orase din intreaga lume iau parte sambata la Ziua Internationala a bataii cu perne. In New York, Moscova, Kuala Lumpur sau Amsterdam, organizatorii au pus la cale batai cu perne la care vor participa mii de oameni.

AP precizeaza ca bataia cu perne devine tot mai populara in randul locuitorilor din marile orase, de multe ori ea fiind folosita de catre companii drept terapie pentru a-i elibera pe angajati de stres si depresie.

Vezi mai jos imagini filmate de Ziua Internationala a bataii cu perna in 2008, la Boston.

mike.omega
Stie cineva daca exista joc pe calculator cu remi? Astea on line nu ma incanta smile.gif

AZAZEL
ia uitati ce masini am vazut in semnatura unui om pe un forum:

E60 M5 Silverstone, Ballon White Gallardo Spider, Rosso Corsa F430, Audi CG Q7 Sportline, IS R8, Basalt Black Carrera GT, SG M3 DCT, Orange GT3RS, IS CLK63 Black Series

On order: 2010 R8 V10
guerilla
o fi fost masinile de le conduce in vreun joc din asta hotz de psp, sau nintendo. tu repede ai si crezut... pfuuu
DRAGOS
Am dat un search pe google cu semnatura si am dat de tip pe ceva forumuri bmw...el e de undeva din state. Nu e chiar imposibil sa fie adevarat. Sunt si cazuri in ro (chiar si in ploiesti) de diverse persoane care detin 5-10 masini de peste 150k euro...
G e o r g e
despre cum asa nu :

- asa nu jante :


- asa nu pachet crom exterior


- asa nu pachet crom exterior (a se vedea dunga din targ de pe laterala) + asa nu antena pe portbagaj


- asa nu se degivreaza luneta spate


- asa nu se face un tuning , astra caravan 1.7 dti
G e o r g e
http://bash.craiovaforum.ro/top100/
G e o r g e
ozz86651
Am condus azi un M3. Din 2002. Uaaaa ... cind m-am dat jos imi tremurau miinile putin smile.gif. Numa ca nu-mi trebuie mie asa ceva. Pai ajungi la viteze penale (la propriu) instantaneu, fara sa-ti dai seama. Sunetul motorului e superb.
Din nefericire n-am putut sa-i dau cit as fi vrut (curbe scirtiite cu putin drift ceva) nu numai pentru ca era ora priznului si aglomerat, dar si pentru ca nu pot sa mai urc intr-o masina si sa trag de ea la maxim, imi trebuie o zi, doua de condus masina respectiva pina invat unde e punctul la ambreiaj si cum se schimba vitezele fara sa fac vreo timpenie.


A, si cit e halatul: M3 2002, 333CP, ~100.000km, arata foarte bine intretinut = 17.000$
_Constantin_
George ... eu am ramas oripilat cand intr-o seara in Bucuresti a venit langa mine la semafor un S Amg, modelul actual, alb, frane perforate fata/spate, toate semnele unei masini sport. Normal ca chiorandu-ma asa insistent omu cand a plecat a calact-o si mare mi-a fost surpriza cand am vazut ce embelma avea pe spate. Trona un mare FR . Multi mi-au zis cand le-am aratat poza ca era la misto pusa stema ... cum draq sa-ti bati joc in halul asta de 200k euro. confused.gif
AZAZEL
m-am trezit si eu in al doisprezecelea ceas ca vreau sa profit de faptul ca unele ziare din romania vor sa-si impulsioneze vanzarile punand la pachet ziarul cu o carte(cazul unora) sau ziarul cu un film(cazul altora).

aveti idee care sunt toate publicatiile din romania care-si vand la pachet ziarul cu o carte sau film?

am gasit azi saptamana financiara cu filmul "Hotul de orhidee" (nicholas cage, meryl streep , chris cooper) insa din ce vad eu, urmatorul ziar cu film la pachet il vor oferi tocmai pe 8 iunie. stiu ca exista totusi publicatii ce ofera la pachet mai des ziarul +film.
FAR EASTERN
Capital
klm
Ziarul Financiar, Jurnalul National si parca Adevarul sau Libertatea.
FAR EASTERN
Intreba de filme, klm... Adevarul, Cotidianul si Jurnalul au carti.
klm
CITAT(AZAZEL @ May 11 2009, 11:06 AM) *
aveti idee care sunt toate publicatiile din romania care-si vand la pachet ziarul cu o carte sau film?

Eu asa vad.
_Constantin_
Foarte tare whistling.gif
AZAZEL
am primit urmatoarele pe mail:

"E bine de stiut, daca este adevarat!
Codul PIN invers! Daca un jefuitor te obliga sa scoti bani din Bancomat, poti anunta politia, daca introduci
codul PIN invers. Ex.. daca codul este 1234, introdu 4321.
Bancomatul recunoaste ca e inversat codul. Aparatul iti da banii, dar fara sa stie jefuitorul, politia vine imediat in ajutorul tau.

Din pacate se foloseste rar aceasta metoda, fiindca oamenii nu stiu. "

sunt eu singurul naiv care s-a gandit sa intrebe si treaba asta e o farsa ?
Mariustom
Nu știu cât e de adevărat, dar fi atent ce plin e netul de știrea asta thumbsup.gif
pmhoria
@AZAZEL

Si daca pinul meu este 1331? sau 1771? .. Ma rog sunt zeci de combinatii...
HalbaSus
QUOTE (AZAZEL @ Jun 3 2009, 03:59 PM) *
am primit urmatoarele pe mail:

"E bine de stiut, daca este adevarat!
Codul PIN invers! Daca un jefuitor te obliga sa scoti bani din Bancomat, poti anunta politia, daca introduci
codul PIN invers. Ex.. daca codul este 1234, introdu 4321.
Bancomatul recunoaste ca e inversat codul. Aparatul iti da banii, dar fara sa stie jefuitorul, politia vine imediat in ajutorul tau.

Din pacate se foloseste rar aceasta metoda, fiindca oamenii nu stiu. "

sunt eu singurul naiv care s-a gandit sa intrebe si treaba asta e o farsa ?


99% e o farsa... dar poti incerca... bagi pinul invers si vezi daca
a) iti da bani
cool.gif vine politia

AZAZEL
am zis sa intreb, negandindu-ma la diversele situatii.
mai bine stateam linistit.

36182451.gif 36182451.gif 36182451.gif
AZAZEL
ca sa vedeti pana unde s-a ajuns cu clonarea cardurilor si cu frica fata de acest fenomen, cei de la alpha bank au infiintat un departament special si , probabil in sistemul lor electronic apar toate tranzactiile pe care posesorii de card Alpha Bank le efectueaza si sumele mai mari sau platile in locuri ce trezesc suspiciuni sunt analizate si apoi sunt sunati proprietarii cardurilor.
dimineata pe la 9.30 nevasta-mea a platit cu cardul aproape 4400 ron la o clinica si pe la 12.30 a sunat-o o pustoaica de la alpha sa o intrebe daca tranzactia facuta a fost una benevola si daca ea este autoarea acesteia.
f tari astia de la alpha. ati mai auzit de alte banci ce procedeaza asa?
admin
QUOTE (AZAZEL @ Jun 4 2009, 12:44 PM) *
ca sa vedeti pana unde s-a ajuns cu clonarea cardurilor si cu frica fata de acest fenomen, cei de la alpha bank au infiintat un departament special si , probabil in sistemul lor electronic apar toate tranzactiile pe care posesorii de card Alpha Bank le efectueaza si sumele mai mari sau platile in locuri ce trezesc suspiciuni sunt analizate si apoi sunt sunati proprietarii cardurilor.
dimineata pe la 9.30 nevasta-mea a platit cu cardul aproape 4400 ron la o clinica si pe la 12.30 a sunat-o o pustoaica de la alpha sa o intrebe daca tranzactia facuta a fost una benevola si daca ea este autoarea acesteia.
f tari astia de la alpha. ati mai auzit de alte banci ce procedeaza asa?



Da, astia de la RBS suna si te intreaba daca tu ai facut plata respectiva, de ex eu am cumparat ceva de pe net.
guerilla
da, e normal. abn (actuala rbs) ma suna de fiecare data cand tranzactionez sume mari in romania sau la orice tranzactie in strainatate.
unicredit are serviciul de confirmare a tranzactiei prin sms astfel incat poti sesiza banca in cazul unei fraude in timpul cel mai scurt.
adrian_flavius
am lucrat pe departamentul carduri aproape 2 ani, intre 2005-2007...chestia cu PIN-ul invers o fi adevarata in alte tari, la noi nu exista...iar monitorizarea tranzactiilor cu carduri este posibila/eficienta in anumite cazuri:

1. banca are putini clienti cu carduri (caz mai rar)
2. banca isi seteaza anumite limite de supraveghere pe sistem, prin care orice tranzactie cu card, care depaseste o anumita suma, este verificata...in alte tari verificarea se face rapid, prin identificarea faciala a celui care opereaza la bancomat (program de identificare faciala, poza utilizatorului scanata in sistemul bancii, camera speciala montata in bancomat - oglinjoara aia mica ce se afla deasupra display-ului) - in cazul operarii la bancomat, sau directionarea tranzactiei catre un ofiter de supraveghere a tranzactiilor, care suna clientul/comerciantul la care se desfasoara tranzactia (in cazul POS-urilor).

Fac mentiunea ca anumite carduri BRD, BT, Reifeissen si BCR sunt carduri non-pin, adica sunt setate sa nu ceara PIN in cazul tranzactiilor la POS-uri, pentru sume care nu depasesc o anumita valoarea...cele mai periculoase, din acest punct de vedere, au fost cardurile de credit aniversare de la BRD (alea cu Hagi, Nadia si Ilie Nastase), care, pe anumite POS-uri, mergeau direct - am primit mai multe reclamatii din acest punct de vedere pentru POS-uri BT - ca urmare incepusera sa fie "vanate" de hotii de buzunare...

Recomandare personala: schimbati-va PIN-ul de cel putin 3-4 ori pe an, nu tineti niciodata PIN-ul notat pe ceva, in portofel, alaturi de card, feriti-va de priviri indiscrete atat la bancomate, cat, mai ales, la POS-uri, nu scapati cardul din priviri in cazul tranzactiilor la POS-uri (am primit un avertisment de la DIICOT, acum vreo cativa ani, in care era descris un caz de la o benzinarie din Bucuresti, in care tipa de la ghiseu primise un aparat cu care putea copia banda magnetica a cardului, si il montase chiar sub tejghea...inainte sa traga cardul prin POS, il tragea prin device-ul respectiv...apoi era atenta si nota PIN-ul pe ceva...in 10-20 de minute, un baiat "destept" clona cardul, si il golea de ce mai era pe el...), luati tastatura pe care butonati PIN-ul in mana, si scoateti-l din raza vizuala a oricui sau, daca acest lucru este imposibil, aplicati urmatoarea stratagema: tastati primele 2 cifre ale PIN-ului, stergeti-le cu tasta rosie, tastati inca o data primele 3 cifre corecte+a patra gresita, stergeti ultima cifra si introduceti-o corect, apoi apasati tasta verde (orice combinatie de genul asta este posibila, atata timp cat introduceti 2-3 cifre gresite, pe care le stergeti inainte de a confirma tranzactia...); pentru cineva atent sa memoreze 4 cifre, va fi greu sa mai inteleaga ce ati facut voi acolo...

Ca sa va mai si distrez un pic, o faza de care m-am lovit: carduri de credit apartinand unor ofiteri de politie, din cadrul IPJ Arges... in vreo 6 cazuri din 10, tipii aveau notat PIN-ul cardului respectiv pe spatele cardului, cu marker negru (sa nu-l uite!!) sau veneau la mine/colegii mei, cu rugamintea sa le schimbam PIN-ul (se putea si se poate face in continuare direct la bancomat), in ceva mai usor...de obicei optau pentru 0000 sau 1111... 36182451.gif
AZAZEL
eu am card la BT si nu m-a sunat nimeni niciodata indiferent ce tranzactii am facut si asta e prima data cand suntem sunati de la alpha bank.
de catva luni, de fiecare data cand tastez codul pin, acopar cu mana stanga tastatura iar cu mana dreapta pe sub cea stanga tastez codul pin.
AZAZEL
nu stiu daca e ok unde scriu insa am o cunostinta ce a castigat asta toamna un audi A4 B8 sedan 2.0tfsi 180 cp si 320 NM. omul a mers cu masina 300 de km si nu a mai folosit-o pt ca sta plect prin arabia saudita( e IT-ist omul) iar masina nici nu este inmatriculata si zace in garaj.

cu dotarile ce le are masina, costa noua 33.300 de euro inclusiv TVA iar el vrea sa o vanda pt ca nu are ce face cu ea si din nefericire nu se poate ocupa sa o vanda pt ca este mai mult plecat. a primit o oferta de 22.800 euro de la un samsar de masini si din pacate este pe punctul sa o dea si m-a rugat si pe mine sa intreb pe ici pe colo pt ca prefera sa o vanda unui om de buna credinta si pasionat de masini(decat unui samsar) tinand cont ca este pregatit sa scape de masina cu 10.500 euro mai ieftin decat ar fi costat de noua, iar aceasta are 300 de km in bord.
e pacat de masina , pt ca e o masina buna.

mai intrebati si voi la cunostintele voastre. e o super oferta.
mike.omega
Anunt in aria Bazar? smile.gif
adrian_flavius
Iote ce pozai in trafic, acu' vreo 2 ore... whistling.gif whistling.gif
Diesel
Esti pe val biggrin.gif

Oh si aveam asa parere buna despre noua generatie de Fiat unsure.gif
adrian_flavius
si inca unul, pe care-l "vanez" de vreo luna...e din parcarea blocului, da' inca nu am aflat cine e "credinciosul"... laugh.gif laugh.gif
20krpm
hm... deci exista si manele proaste?...
20krpm
QUOTE (AZAZEL @ Jun 4 2009, 06:44 AM) *
ca sa vedeti pana unde s-a ajuns cu clonarea cardurilor si cu frica fata de acest fenomen, cei de la alpha bank au infiintat un departament special si , probabil in sistemul lor electronic apar toate tranzactiile pe care posesorii de card Alpha Bank le efectueaza si sumele mai mari sau platile in locuri ce trezesc suspiciuni sunt analizate si apoi sunt sunati proprietarii cardurilor.
dimineata pe la 9.30 nevasta-mea a platit cu cardul aproape 4400 ron la o clinica si pe la 12.30 a sunat-o o pustoaica de la alpha sa o intrebe daca tranzactia facuta a fost una benevola si daca ea este autoarea acesteia.
f tari astia de la alpha. ati mai auzit de alte banci ce procedeaza asa?

da. toate smile.gif si serviciile astea (in general le zice "early fraud detection") devin din ce in ce mai sofisticate. inainte doar imi suspendau contul de fiecare data cind foloseam un card in romania (intr-un an cind am venit in vizita m-am trezit brusc ca nu mai am nici un card care sa functioneze), dar in ultima vreme detecteaza si trag alarma la orice cheltuiala care e iesita din comun. nevasta-mea de exemplu a avut un credit card hacuit, pus vreo $4000 pe el timp de o luna, cheltuieli majoritatea mici si nesemnificative dar din cind in cind cite $300 de la apple si $2700 cu o companie aeriana - nimic iesit din comun pentru ea. dar i-au blocat cardul cind a aparut o cheltuiala de $35 de la un 7-eleven, pentru ca in 5 ani de zile ea nu cumparase nimic de la ei, si era marcat ca un magazin careia ei pur si simplu nu-i place.

ca idee, in ultima vreme in loc de semnatura pe credit carduri am scris mare "ASK ID". in felul asta vinzatorii intotdeauna vor cere id, in loc de semnatura. e o mare pierdere de vreme cind iti hacuieste cineva un cont si dupa aia tre sa stai sa-ti aduci aminte din toate alea ce e al tau si ce a fost al altcuiva...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.