Help - Search - Members - Calendar
Full Version: turnul babel
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Turnul Babel
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11
laurentiu
De aproximativ o jumatate de an nu exista saptamana in care sa nu primesc un asa zis e-mail de la Raiffaisen, in care sunt instiintat ca isi actualizeaza baza de date si trebuie sa introduc niste date despre mine si cardul meu. In prima faza nu am dat importanta acestor e-mail-uri, insa intr-o zi m-am enervat si am sunat la banca sa le spun ca tot primesc e-mailuri din astea si sa faca ceva... nu stiu, sa se faca o acheta, habar n-am. Pentru ca mi se pare normal ca la o banca cu pretentii cum se considera Raiffaisen sa se intanmple lucruri din astea. Si imi zice tipul de la banca stiti, nu se poate face nimic. Va recomandam sa dati Delete la mesaj si gata.
Voi primiti e-mail-uri de genul asta?
AZAZEL
am primit zeci de astfel de mesaje si am forward-at unul dintre ele catre raiffeisein si i-am rugat sa faca ceva.

mai nou, cei ce lanseaza atacul asupra bancii au venit cu o alta strategie: spun in mail ca sunt de la reiffeisen si ii instiinteaza pe cei ce primesc mail ca asupra bancii se lanseaza atacuri phising si ii roaga sa fie precauti si, pt a fi la adapost si mai bine securizati, clientii sunt rugati sa completeze on-line ceva formulare care sunt totcmai cacaturile hotilor.

interesant este ca daca citesti cu atentie descoperi si greseli de exprimare
Diesel
Din seria intaplarilor in trafic, iata ce am intalnit azi: un Fiat Marea care scotea un fum alb suspect... a durat un pic pana sa scot telefonul si sa fac poze, dar tot am facut unele interesante.
Click to view attachmentClick to view attachment
Click to view attachmentClick to view attachment

Cand am depasit, am constatat ca masina era de fapt tractata.
FAR EASTERN
Asta-i din cauza ca nu mai circula troleul pe acolo... wink.gif
Diesel
E strada Baba Novac, scurtatura cunoscatorilor... circula si un autobuz p-acolo dar sa nu ma intrebi ce numar tongue.gif
FAR EASTERN
Inainte circula un troleu... 54 parca pana la fabrica de... "plasticaraie"
AZAZEL
ma tot chinui sa aflu care este temperatura marii la constanta acum.

am gasit un site unde spune ca ar fi 22 de grade astazi, insa mi se pare imposibil. cred ca pana la 1 iulie nici vorba de +20 de grade. probabil or fi 17-18-19 grade acum.

are cineva idee cum sta realitatea?
Diesel
Cat platesti? 36182451.gif apa marii de obicei depaseste 20 de grade abia in luna august
un coleg mi-a spus ca a fost ieri la plaja si era rece
AZAZEL
am intrat si pe stirileprotv.ro si acolo era o secventa de la stirile televizate astazi si scria ceva de genul 21 de grade in toate statiunile. intr-o singura statiune cia ar fi fost 20.

de unde iau astia datele astea? am fost anul trecut in weekend la mare pe 21 iunie iar apa era aproape sloi.


@ diesel
eu cred ca exagerezi cu cele +20 de grade abia in august.
in general in august sunt 23-24-25-26 de grade iar exceptiile de la aceste valori se intalnesc odata pe deceniu.
adrian_flavius
inca unul cu sindromul wanna-be... 36182451.gif 36182451.gif ieri in trafic, la un semafor din Pitesti...laugh.gif
StefanVVTi
Tare omul! Motorsport, chestii... teehee.gif
OT: Inainte de semaforul ala e un sens giratoriu? confused.gif
adrian_flavius
Ba da, Fane...e rondul de la Rectorat, aproape de Targu din Vale...dupa girator, cand urci spre intersectia de la Electrica, e acest semafor... laugh.gif
AZAZEL
pana la urma , s-a construit vreo benzinarie pe autostrada soarelui?
Baby Blues
Inca una facuta de mine. Ceva se terminase parca biggrin.gif
A doua poza mi s-a parut haioasa deoarece este caraghios personajul in trening. biggrin.gif Politistul ii spunea sa nu mai bea si sa mearga acasa ca-i cam mult cat a balotat si-o sa faca scandal si iar isi ia amenda. biggrin.gif
Legionaru'
Nota 10 pentru poza nr 2!
Acum sa-i vad pe "portocalii" ce mai zic.Ca zbierau cat ii tineau bosogii ca PSD-ul e cu micii si berea!
Baby Blues
QUOTE (Legionaru' @ Jun 30 2009, 01:21 AM) *
Nota 10 pentru poza nr 2!
Acum sa-i vad pe "portocalii" ce mai zic.Ca zbierau cat ii tineau bosogii ca PSD-ul e cu micii si berea!

Ai zis! De fapt acolo s-a mascat totul sub o lansare carfte . Te spargi de ras. biggrin.gif
mike.omega
QUOTE (AZAZEL @ Jun 23 2009, 12:35 PM) *
pana la urma , s-a construit vreo benzinarie pe autostrada soarelui?

Da, dar sa nu ma intrebi la ce km tongue.gif In principiu pe la mijloc smile.gif
AZAZEL
sunt niste petrom pe la mijloc si pe stanga si pe dreapta. parca e km 66 .

am nevoie urgenta de un lucru: marsul care se intoneaza la primirea oficialitatilor sau cu ocazia unor sarbatori nationale.

daca-l are cineva prin computer, il rog sa-l ataseze.
StefanVVTi
@Azazel: cum iti trimit ca am gasit eu 2 variante...
AZAZEL
hal de mail cu greseli de ortografie , mail care cica vine de la raifeissen bank:


Raiffeisen Online: MSG ID #54278
Buna ziua,

In luna trecuta sau operat modificari de imbunatatire a serviciului de online banking din motive de siguranta verificati daca datele de contact si detaliile despre cont au fost prelucrate corect de catre operator.

Va rog accesati Raiffeisen Online si accesati sectiunea servicii clienti.

Din acest motiv preventiv am oprit sistemul de transferuri si plati si v-am trimis un email in sistemult nostru de mesagerie interna cu ce este de facut.


Aveti 1 mesaj necitit(e) in Raiffeisen Online->Sectiunea mesagerie interna.

Extras de cont pe luna iunie pe suport .PDF extras06070945147.pdf

Cu stima si respect Lucia Florescu.

Operator Relatii Clienti

Va multumesc pentru intelegere Lucia Florescu !

Raiffeisen Online: Reusim impreuna.


macar sa se invete sa scrie si sa redacteze un mail daca vor sa pacaleasca pe cineva.
FAR EASTERN
S-ar putea sa nu fie spam/phishing, pentru ca nu-ti cere sa introduci date in nush'ce formular pe site. Iti cere sa verifici daca datele sunt cele corecte... ai deschis extrasul sa vezi daca bate cu ce stii ca ai facut prin cont?
AZAZEL
nici nu am cont la raiffeisen.pai imi cere sa verific datele si daca se intampla sa fie corecte, le spun "da domnule, sunt corecte". m-ar rupe imediat.

e tentativa de frauda.
Diesel
Pentru cine isi aminteste discutia in jurul primei intalniri la Euroring, era acolo un sofer cu Gallardo care dormea la volan.

Iata un exemplu similar, ASA NU!!!

Ferrari 599 GTB Fiorano HGTE package, se aude frumos motorul, dar nimic spectaculos in curbe.

Daca pe la inceput pare sa fie un drum public cu sens unic, ulterior mi-am dat seama ca de fapt e un circuit privat. La saritura de la 2:45 am realizat ca este "the Hill Circuit at the Fifth Gear Test Facility".

Iata unul din ultimele clipuri realizate de Fifth Gear la locatia respectiva:
T u d o r
Bine, acum nu orice sofer amator care si-a permis un Ferrari se poate compara cu Tiff, dar totusi ala parca prea e fazan. Bine ai zis, poate era ruda cu fazanul nostru de pe circuit. biggrin.gif
Diesel
E clip luat de pe un site de stiri:http://www.worldcarfans.com/109071620510/ferrari-599-gtb-fiorano-hgte-package-now-available-as-upgrade-video
QUOTE
But watching how the driver pushes the car in the turns while maintaining a perfect line is really fascinating.

Am citit asta in timp ce incepea clipul si am zis... "sa vezi ce o scartzaie acum in curbe, abia astept"... si in curbe e liniste.

Uite si oameni seriosi cu 599 GTB HGTE: http://www.ferrari.com/English/Ferrari_TV/...ideo&cat=14
si Tiff:
Mariustom
CITAT(Diesel @ Jul 17 2009, 10:35 PM) *
Pentru cine isi aminteste discutia in jurul primei intalniri la Euroring, era acolo un sofer cu Gallardo care dormea la volan.

Iata un exemplu similar, ASA NU!!!
...

Au mers la consum biggrin.gif
Ce știți voi whistling.gif smile.gif

Dar ce-o făcut Tiff cu moșu Moss ...
Câte beep-uri s-or auzit laugh.gif
AZAZEL
ma intereseaza si pe mine cum pot afla ora exacta. un site de pe urma caruia sa-mi fixes ceasul ca, m-am innoit cu un tissot.
T u d o r
Sa-l porti cu placere.

Uite aici un ceas exact.
ozz86651
La ce-ti trebuie ora exacta la un ceas mecanic? Intr-o saptamina o sa fie deja cu cel putin un minut pe linga, deci niste secunde bune pe zi.
guerilla
pai o sa dea F5 zilnic si il re-fixeaza biggrin.gif
AZAZEL
hai ca l-am fixat bine si il urmarec sa vad cum evolueaza.

pe forumuri, oamenii spun maxim 5 secunde pe zi pt mecanismul(eta 2824-2) pe care il are acest ceas.

in alta ordine de idei, azi au fost 36 -37 de grade in bucuresti si de la 8.30 de cand am ajuns acasa ma tot plang ca e cald(30 grade in apartament si sunt ud leaorca) pana acum 10 minute cand am constientizat ca am o instalatie AC de 12.000 btu care sta pe OFF. 36182451.gif
mare natang.
klm
Aveam pretentii de la Tissot! eu am un Swatch (printr-un sertar) care ramane in urma cu 2 sec/sapt.
AZAZEL
ceasurile cu quartz sunt mult mai precise ca cele mecanice, iar din ce am mai citit, daca ceasurile mecanice sunt automatice, eroarea este si mai mare.
sunt modele de tissot cu quartz care au o eroare de maxim 1 sec/luna.

al meu automatic a luat-o inainte in aproape 25 de ore cu aproximativ 3 secunde si 7-8 zecimi. ramane sa vad dupa o saptamana.
RUE
eu am seiko automatic care la inceput lua cam 7 secunde pe zi. intr o luna aproape 5 minute cred.
acum dupa 2 ani de folosinta e mult mai exact.

2.07.2009 ora 20:45 3 secunde inainte

23.07.2009 ora 9.01 10 secunde


azazele, nu te plange... eu am mers la inot (bazin inchis) azi de la 7 cu bicicla si la 8 cand am iesit ploua cu galeata. am mers cam 5 km prin ploaie, e drept ca se mai oprise, iar cand am ajuns acasa era cam gata.
Rebel
atomic watches boys...
Oana
si daca nu va deranjez, la ce va ajuta exactitatea asta? eu special imi pun ceasul cu 5 min inainte, ca sa fiu sigura ca ajung la timp la intalniri... problema e ca imi mai aduc aminte uneori ca e inainte ceasul si atunci mai trag de timp 5 min ca de, am timp. de unde, evident ca intarzii...
Diesel
Eu am de urmarit grafice de trafic sau alte statistici sub forma de grafice. Vreau neaparat ca atat serverul care genereaza graficele, cat si pc-ul de pe care le vad, sa aiba ora exacta, ca sa nu imi dau cu presupusul despre ce am de urmarit.

Nu pot folosi ceasuri de mana, pentru ca am un camp electromagnetic daunator, asa ca ma bazez pe telefoane ca sa stiu cat e ceasul.

Cat despre sincronizare, cand reglezi ora, windows are o sectiune de "internet time"... apesi pe update now si pufff esti la ora exacta.
ozz86651
QUOTE
Aveam pretentii de la Tissot! eu am un Swatch (printr-un sertar) care ramane in urma cu 2 sec/sapt.


Swatchu tau costa 1% din pretul unui ceas d-asta care ramine in urma sau o ia inainte ca prostu smile.gif (nu asta din poveste, dar sint destule ceasuri de zeci de mii de euro).
klm
CITAT(Oana @ Aug 5 2009, 12:15 AM) *
eu special imi pun ceasul cu 5 min inainte, ca sa fiu sigura ca ajung la timp la intalniri...

Inseamna ca noi doi ajungem totdeauna la aceeasi ora la intalniri pentru ca si eu fac exact la fel smile.gif.
CITAT(Diesel @ Aug 5 2009, 12:46 AM) *
Nu pot folosi ceasuri de mana, pentru ca am un camp electromagnetic daunator, asa ca ma bazez pe telefoane ca sa stiu cat e ceasul.

Aoleu, pai campul ala nu-ti afecteaza organismul?!
O mica precizare: ramanea in urma cu 2 secunde apoi decalajul se pastreaza pana ii moare bateria adica vre-un an jumatate-2.
ozz, corect insa Tissot este o marca "populara" foarte accesibila (exact cum e Swatch), sa zicem ca ar costa dublu (undeva la 3-400 eur, Azazel?); nashul meu are un Omega automatic care cica, pe langa precizia mecanismului, isi mai corecteaza ora "dupa soare sau steaua polara", nu stiu dupa ce insa nu pierde 1 secunda; ala, asa cum ziceai, e un ceas foarte scump (mai scump decat un Golf nou).
Diesel
Campul ala este al organismului meu... eu nu pot instala memorii RAM intr-un pc si uneori electronicele se strica in jurul meu asa pentru ca vor... dupa ce m-am mai electrocutat de vreo 2 ori s-au rarit ocaziile astea.
FAR EASTERN
QUOTE (Diesel @ Aug 5 2009, 12:02 PM) *
Campul ala este al organismului meu... eu nu pot instala memorii RAM intr-un pc si uneori electronicele se strica in jurul meu asa pentru ca vor... dupa ce m-am mai electrocutat de vreo 2 ori s-au rarit ocaziile astea.


Mai... Terminator, ti s-or fi ars niste circuite... 36182451.gif
solmar
QUOTE (20krpm @ Dec 17 2008, 11:21 PM) *
QUOTE (drabisan @ Dec 17 2008, 04:33 PM) *
Am comentat pentru ca litrul si kilogramul, intimplator, sint unitati de masura pentru stari diferite ale materiei si comentariul tau mi s-a parut gratuit.

pai stai ma drabisan, ca unitatile de masura le folosesti in functie de ce anume te intereseaza sa tratezi despre materie. nu? daca te duci la alimentara te intereseaza cit costa kilogramiu de porc, dar daca vrei sa-l faci sa zboare, te intereseaza ce volum din el ai putea sa umpli cu heliu. (porcu e materie, in cazul nostru.)

de faptul ca a fost un comentariu gratuit nu ma leg - acolo cre ca ai dreptate, nici io n-a trebuit sa fac vreun paypal ca sa-l citesc. tongue.gif


are dreptate drabisan. intamplator m-am ocupat de asa ceva acum vreo 15 ani. lichidele (motorina, pacura, benzina) au o densitate standard in vid la 15 grade celsius. se calculeaza volumele tancurilor - sunt niste tabele de calibrare in functie de citirile la doma. se masoara temperatura si se aplica un factor de corectie in functie de temperatura. odata volumul stabilit si avand densitatea poti afla greutatea.
procedeul este la fel pentru toate rezervoarele - cisterne de camion, vagoane cisterna (cate marsrute am incalecat pe vant, ploaie....) sau vapoare.
intrucat ne bazam pe volum la orice rezervor, la receptia marfii se face si testul cu pasta de apa, un indicator care se coloreaza in rosu/violet la contactul cu apa de la fund (apa avand densitatea mai mare decat produsele petroliere amintite se depune pe fundul rezervoarelor). daca dai de urme de apa, poti stabili si cantitatea de apa.
de ex o motorina la zero grade celsius ocupa un volum mult mai mic decat una la 35 deg C - este evident. la fel de evident te poti frige cu cateva sute bune de litri la o singura cisterna de 20-30 tone daca nu stii transformarile. imi pare rau ca nu mai stiu exact care ar fi proportia.
AZAZEL
QUOTE (AZAZEL @ Aug 4 2009, 11:08 PM) *
al meu automatic a luat-o inainte in aproape 25 de ore cu aproximativ 3 secunde si 7-8 zecimi. ramane sa vad dupa o saptamana.



ce ceas tampit !!!
dupa alte 24 de ore a mai luat-o inainte cu alte 5 secunde si vad ca eroarea constatata in prima zi nu se inmulteste cu nr de zile ce trece. prapastia se mareste dupa cine stie ce considerente. si am platit pe el mult mai mult decat estimase klm.
T u d o r
Azazel, nu-ti bate capul. Daca nu esti mecanic de tren elvetian n-ar trebui sa te supere asa de tare ca ceasul tau o ia razna in niste limite rezonabile. Eu am un automatic Edox (pe care nu-l port biggrin.gif) si cred ca nici ala nu merge pe unde trebuie dar sa fiu eu sanatos ca in 5 secunde nu rasturnam lumea. smile.gif
Diesel
Alooooo si timpii la Euroring? pai 5 secunde e importanti, care este biggrin.gif
AZAZEL
QUOTE (AZAZEL @ Aug 5 2009, 10:52 PM) *
... cu nr de zile ce trece.



....ce trec.
scuzele mele pt cele ce v-am pus sa cititi!!!

am vazut unde bati aici:

QUOTE (Diesel @ Aug 5 2009, 11:12 PM) *
.... pai 5 secunde e importanti, care este biggrin.gif
Rebel
QUOTE (Diesel @ Aug 5 2009, 06:02 AM) *
Campul ala este al organismului meu... eu nu pot instala memorii RAM intr-un pc si uneori electronicele se strica in jurul meu asa pentru ca vor... dupa ce m-am mai electrocutat de vreo 2 ori s-au rarit ocaziile astea.



Nu poti instala memorii pentru ca nu iti legi o bratara metalica la mana pe care sa o legi la sasiul calculatorului...
Diesel
Stiu stiu... dar poate va destindeti si voi smile.gif ... de obicei pun pe altcineva sau incerc de mai multe ori pana merge.

Cel mai interesant a fost cand o carcasa ma electrocuta doar pe mine, pe Mike nu, si eram pe la jumatate cu asamblarea.
AZAZEL
stie cineva ce mai fac cei de la ford Craiova?
au mai adus linii de productie, se mai apuca de treaba?
Legionaru'
Am inteles ca vopsesc prin uzina, curtea.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.