Help - Search - Members - Calendar
Full Version: BOICOTATI PRETUL BENZINEI
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Lucian107416
QUOTE (solmar @ Jan 20 2011, 07:19 PM) *
De ce sa te complici sa platesti cu marunti? Parchezi in benzinarie cateva masini si in loc sa alimentezi te duci si cumperi o apa minerala (la fel de scumpa ca un litru de benzina) si dupa ce o bei mai cumperi una.

pentru ca scopul nu e sa le dai un sut in oo si ei sa nu stie ce i-a lovit. Trebuie sa vada si sa stie ca mai urmeaza cateva.
QUOTE (solmar @ Jan 20 2011, 07:19 PM) *
Asa nu te poate acuza nimeni ca boicotezi sau ca le obstructionezi activitatea.

nici asa.

PS. Una peste alta, Petrom are cea mai ieftina benzina (link), Lukoil a declarat ca ei nu pot reduce preturile etc. In lumina asta, protestul pare putin nejustificat
solmar
QUOTE (bogcot76 @ Jan 20 2011, 07:31 PM) *
Pe mine nu m-ar deranja pretul atat de tare, daca de banii aia incasati la buget s-ar face odata in pana mea ce trebuie. Adica, de exemplu, neamtu plateste 1,5 - 1,6 benzina, dar macar stie de ce. Cum de altfel, e valabila aceeasi teorie si cu orice taxa la stat. Trebuie platite, dar sa nu se mai deturneze, fure etc etc. Suna banal, dar asta e problema la noi. Le platesc cu draga inima, insa sa vad si eu ceva de banii aia. Si daca se vrea chiar se poate. Uite, de exemplu, grasu asta din sectorul 4 chiar a schimbat fata in doi ani radical. Ca a facut-o cu firma lu nevasta-sa, nu ma intereseaza, a facut-o.

Probabil ca ai castigat la loto ca prea vrei pace in lume in cele 3 randuri de mai sus!
Cum poti sa spui ca platesti taxe cu draga inima chiar si avand un conditional? Si in context si scos din context eu nu concep vreo placere in plata taxelor, indiferent de ce natura ar fi ele (taxele nu placerile). Car despre grasu', daca ai avea o firma de profil si ai concura impotriva nevesti-sii te asigur ca te-ar interesa.
getodac
Lucian benzina la petrom nu mai e de mult 4.94, benzina de 95 este 5.00 lei
solmar
QUOTE (Lucian107416 @ Jan 20 2011, 07:43 PM) *
PS. Una peste alta, Petrom are cea mai ieftina benzina (link), Lukoil a declarat ca ei nu pot reduce preturile etc. In lumina asta, protestul pare putin nejustificat


Nu te contrazic, asta spune si pe site, unde e un disclaimer care spune ca preturile pot varia cu 5%. Vad ca sunt actualizate, dar sunt curios daca si saptamana trecuta era acelasi pret sau intre timp petrom a facut o mica ajustare!
Distributia pe tara este: Petrom 519 + Petrom V 123 + OMV 109 = 751 statii; RPL 136 + Partener RPL 175 = 311 statii , Lukoil 334 statii iar MOL 132 statii. Daca Lukoil declara ca nu pot reduce asta nu inseamna ca nu o vor face. Daca ceilalti coboara sub 5 lei atunci se vor alinia si ei... Companiile petroliere sunt ultimele pe care sa le plangem.
bogcot76
QUOTE (solmar @ Jan 20 2011, 07:54 PM) *
QUOTE (bogcot76 @ Jan 20 2011, 07:31 PM) *
Pe mine nu m-ar deranja pretul atat de tare, daca de banii aia incasati la buget s-ar face odata in pana mea ce trebuie. Adica, de exemplu, neamtu plateste 1,5 - 1,6 benzina, dar macar stie de ce. Cum de altfel, e valabila aceeasi teorie si cu orice taxa la stat. Trebuie platite, dar sa nu se mai deturneze, fure etc etc. Suna banal, dar asta e problema la noi. Le platesc cu draga inima, insa sa vad si eu ceva de banii aia. Si daca se vrea chiar se poate. Uite, de exemplu, grasu asta din sectorul 4 chiar a schimbat fata in doi ani radical. Ca a facut-o cu firma lu nevasta-sa, nu ma intereseaza, a facut-o.

Probabil ca ai castigat la loto ca prea vrei pace in lume in cele 3 randuri de mai sus!
Cum poti sa spui ca platesti taxe cu draga inima chiar si avand un conditional? Si in context si scos din context eu nu concep vreo placere in plata taxelor, indiferent de ce natura ar fi ele (taxele nu placerile). Car despre grasu', daca ai avea o firma de profil si ai concura impotriva nevesti-sii te asigur ca te-ar interesa.


Stii tu vreo tara civilizata in lumea asta care poate functiona fara taxe? Care? Exista servicii, in orice tara (civilizata) din lume, care pur si simplu nu pot fi private. Sau daca sunt, cu atat mai mult, tot trebuie platite. Adica, tu vrei sa nu platesti nimic, dar sa ai scoala, politie, pompieri, strazi, autostrazi, justitie, spital etc etc etc. Pai nu se poate. De unde? De la Dumnezeu din cer? Problema e ca asa cum spuneam, la noi se fura taticu, cu vagonu, cat se poate de mult. Una la mana. Iar doi la mana, unele taxe sunt contraproductive.

Legat de subiectul doi, chiar nu mai intereseaza, atat timp cat din punct de vedere al interesului meu ca locuitor al sectorului 4, asta e in stare sa ma multumeasca.

Si mai e o chestie, desi nu e aici locul cel mai bun de vorbit despre asta, dar totusi, chiar si mediul privat in Romania e foarte putred. Nu in totalitate, dar este. O luam pe bucati si iti demonstrez ca multe domenii private ofera servicii de cacat pe bani grei. Cu ce vreti sa incepem? Turism? Asigurari? Banci? Industrie alimentara? Media? (Hmmmm, astia de fapt nici nu prea se obosesc sa-si plateasca la stat darile, ca de, pun pe sticla politicienii) Spuneti voi in ce domeniu lucrati si eu va arat ca in general serviciile nu sunt din cele mai de soi. In domeniul meu lucrez si in privat si sunt foarte dezamagit de ceea ce se poate face si de adevarata calitate a serviciilor oferite de firma respectiva. Rahat. Pe dinafara vopsit gardu...... Asta e trendul in Romania. Nu dati cu paru. Am spus, nu in totalitate.
solmar
bogcot
Evident ca nu exista nici un stat fara taxe, nu se poate fara ele, dar nu gasesc o placere in a plati taxe. In schimb baietii actuali de la fisc gasesc o placere diabolica in a inventa noi si perverse taxe. Si n-am zis ca nu vreau sa platesc taxe (in mod particular am luat hotararea sa nu le mai platesc la timp, cel putin o zi dupa scadenta) ci ca nu-mi face placere.

De acord cu faptul ca mediul de afaceri din Romania e viciat, vad zilnic asta din interior. N-am cum sa te contrazic. Am vazut multe si cat am fost angajat in multinationala si dupa aia cand am luat-o pe cont propriu. Problema este ca trebuie sa mergi pe sarma. Nu vreau sa dezvolt dar statul roman nu face nimic pentru dezvoltarea unei firme private decat daca are interes politic.
bogcot76
QUOTE (solmar @ Jan 20 2011, 09:22 PM) *
bogcot
Nu vreau sa dezvolt dar statul roman nu face nimic pentru dezvoltarea unei firme private decat daca are interes politic.


Pai cam asa. Hai ca ne-am inteles pana la urma.
James Kilowatt
Votati PSSUR! Amandoi biggrin.gif
solmar
QUOTE (James Kilowatt @ Jan 20 2011, 09:43 PM) *
Votati PSSUR! Amandoi biggrin.gif

eu am votat demult.
Cornel001
QUOTE (pmhoria @ Jan 16 2011, 05:23 PM) *
Poate un moderator sa editeze titlul topicului .. "Boicotati .. " smile.gif

@JK
Informatie primita pe mail.. nu garantez ca e adevarat:

"taxele incluse in benzina de la 1 ianuarie 2011:
- acciza este de 467 EUR / tona
- taxa de drum este de 125 EUR / tona
- taxa de solidaritate (cate un cent / litru - motivul este acoperirea prejudiciului din urma falimentului Bancorex) adica 10 EUR / tona

Producator ul are pretul de aproximativ 370 EUR / tona
Astfel rezulta urmatorul pret pe tona de benzina:
370+467 +125+10= 972 EUR /Tona (taxe si accize)
Se adauga TVA de 24 % adica 233.28 EUR
Totalul este de 1205.28 EUR/tona
Un litru de benzina este 1.205 EUR (aproximativ 5.15 RON)

Producator ul incaseaza 370 EUR/tona
Statul incaseaza 835.28 EUR/tona

ASA CA OAMENI BUNI REVOLTA ESTE UN CUVANT PREA MIC...
"


QUOTE ("forbs")
Marti la Guerrilla, Liviu Mihaiu a avut ca subiect protestele legate de pretul combustibililor. Baza discutiilor era mesajul ce tot circula pe net, adica asta:

taxele incluse in benzina de la 1 ianuarie 2011:
- acciza este de 467 EUR / tona
- taxa de drum este de 125 EUR / tona
- taxa de solidaritate (cate un cent / litru - motivul este acoperirea prejudiciului din urma falimentului Bancorex) adica 10 EUR / tona

Producator ul are pretul de aproximativ 370 EUR / tona
Astfel rezulta urmatorul pret pe tona de benzina:
370+467 +125+10= 972 EUR /Tona (taxe si accize)
Se adauga TVA de 24 % adica 233.28 EUR
Totalul este de 1205.28 EUR/tona
Un litru de benzina este 1.205 EUR (aproximativ 5.15 RON)

Producator ul incaseaza 370 EUR/tona
Statul incaseaza 835.28 EUR/tona


In timp ce se vorbea in direct cu Patriciu am apucat sa-i trimit o completare la mesajul de mai sus (completare cu care am castigat premiul din ziua aia) si care l-a facut sa se balbaie pe Patrciu.
Ia sa vad cat ve agita si pe voi asta - completarea mea:

Calcul de petrolist, nu de sofer:

Densitatea benzinei e de 0.73 Kg/l de unde rezulta ca 1 tona benzina are 1370 l

Si atunci cei 1205,28 EUR/to inseamna 0,88 EUR/l

Restul e tacere........... pardon, PROFIT.

http://forum.softpedia.com/index.php?s=&am...t&p=9342871


adrian_flavius
Avem deja mici reactii la boicot...se renunta la taxa aia colectata abuziv, IN PLUS, cateva luni bune...

Cam toti distribuitorii spun ca JUMATATE din pretul de la pompa este constituit din taxe...enorm, daca ma intrebati pe mine...deci boicotul nu este indreptat impotriva adevaratului "calau"...
ozz86651
In toata Europa e cam asa, desi difera procentul de taxe ele sint buna parte din pretul la pompa.
Acum s-a aflat in sfirsit de ce e benzina ceva mai ieftina in US, nu ca fura petrolul irakienilor smile.gif ci ca-s taxe mai putine, dar depinzind de stat tot sint substantiale (mai ales in California).
vio
atata timp cat romanu gandeste ca berbecu si el cred ca benzina si motorina de la OMV, MOL sunt de import si sunt bune ca le recomanda mecanici , vb de alea cica cu 100 sau 99 CO sau cu sulf sub o.001 sau ca tine pana la - douajda mii de grade , nu o sa facem nimic . banzina la noi se face la 3 producatori. Petromidia = Rompetrol . Teleajen = LukOil si Petrobrazi , Petrom care dau carburanti la retstu de benzinari. mai bine bag banu rusului decat porcilor de romani si austrieci ingamfatzi. oricum nu voi alimenta never de la producatori romani sau austrieci.
Lucian107416
Totusi, Lukoil sunt mai scumpi decat Petrom.
Protestul meu a inceput vineri. Am montat GPL pe Kalos biggrin.gif. am facut plinul de la Lukoil.
vio
nush cat e la Petrom , dar io bag luk cu 4 90 - 4 95 si motorina cu 4.86
DORU
De 2 saptamani nu am mai alimentat de la Petrom, ci de la Rompetrol.
Si o voi mai face alte minim 2 saptamani, pt ca sunt niste nenorociti care fura legal, invocand mizerii de scuze pe care le pot demonta usor !

In conditiile in care marea parte este din extractii interne, cotatia barilului este la jumatate fata de acum cativa ani si cursul dolarului scade puternic, ei TIN LA PRETUL ACTUAL - MAAAAAAAAARE CAT O MINCIUNA GOGONATA !

M-or mai vedea la pompa lor numa daca scad preturile sun 5 lei/l ! verymad.gif
Lucian107416
Pai alimentezi mai ieftin de la Rompetrol? Toti sunt o apa si-un pamant
DRAGOS
Ideea e sa fie boicotat principalul jucator de pe piata asta, omv-petrom. Dupa ce o luna vor avea incasari mici vor scadea pretul, iar protestul se va muta catre celelalte companii.

Asta e ideea, nu stiu cat se va aplica in realitate. Eu pun oricum doar rompetrol smile.gif
Lucian107416
eu am pus GPL pe Kalos. O forma avansata de protest, dar nu atat de avansata ca mersul pe jos. Din pacate nu-mi permit aceasta ultima forma de protest. N-am timp
PS. Am observat ca m-am repetat. scuze
DRAGOS
Timpul e cea mai importanta resursa, aia ne lipseste tuturor smile.gif Si eu folosesc metroul destul de des, dar sunt momente in care efectiv masina e mai rapida. De mersul pe jos la mine nu se poate pune problema...
DORU
QUOTE (Lucian107416 @ Feb 3 2011, 12:26 PM) *
Pai alimentezi mai ieftin de la Rompetrol? Toti sunt o apa si-un pamant


De la Petrom - unde am alimentat exclusiv de 3 ani ! - puneam doar 99+ in Blue Flame si TOP Nordic in Fabia diesel, acestia erau cei mai scumpi carburanti.
De la Rompetrol alimentez deocamdata de proba doar cu Efix95 si EfixAlto wink.gif Ambele sunt sensibil mai ieftine, normal. Sunt in testari deocamdata.
pista
CITAT(DORU @ Feb 3 2011, 06:45 PM) *
De la Rompetrol alimentez deocamdata de proba doar cu Efix95 si EfixAlto wink.gif Ambele sunt sensibil mai ieftine, normal. Sunt in testari deocamdata.

La motorul tau e recomandata CO95 ?
DORU
Din fabrica, da, daca se si respecta CO ceea ce nu e sigur 100% la noi.
Odata modificat motorul, minim CO98, pt ca exista riscul de detonatii thumbsup.gif
Eu fac o incercare deocamdata, asa cum am masina asta in sange, am sa simt repede daca e OK sau nu.
OvidiuH
QUOTE (DRAGOS @ Feb 3 2011, 01:18 PM) *
Ideea e sa fie boicotat principalul jucator de pe piata asta, omv-petrom. Dupa ce o luna vor avea incasari mici vor scadea pretul, iar protestul se va muta catre celelalte companii.

Asta e ideea, nu stiu cat se va aplica in realitate. Eu pun oricum doar rompetrol smile.gif

Pentru mine Petromul ofera inca cea mai ieftina alternativa, asa ca nu vad de ce as alimenta de la altii. Nu-i mare diferenta, insa sunt cu 7-8 bani pe litru mai ieftini ca restul (ultima data am pus cu 4,9). Rompetrol, Lukoil samd sunt mai scumpi in zona de unde cumpar de obicei benzina (Bucuresti, sector 3).
DORU
Ovidiu, fiecare intelege in felul lui acest protest.
Un lucru este cert: atat timp cat vor exista oameni care se gandesc doar prin prisma pct lor de vedere, TOTI din RO vom suferi de pe urma unora sau altora.
Cand va fi o singura voce, abia atunci ne vom mai bucura si de o schimbare.
Lucian107416
mie nu mi se pare egoism. Forma actuala de protest are "buba" ei de logica. Suferim mai degraba din cauza lui Nastade&Co decat din cauza unora care cumpara de la Petrom
DORU
Nu doresc sa transform discutia in una politica, dar sunt atat de dezamagit de romani in ultimii 20 ani ca sincer, daca as fi din nou in 1990, as emigra definitiv. ermm.gif
Baby Blues
Va garantez ca protestul n-a avut niciun efect. garantat! Cel putin pentru jucatorrii de pe piata. Daca vroia cineva sa faca un protest meserias, boicotam timp de juma' de an un producator si atunci sa te tii probleme pentru respectivii. Si aici am o mica indoiala deoarece nu cred ca o companie asa mare n-are resurse sa sustina genul asta de pierderi. Oricum pentru cei ce baga de la Lukoil le recomand sa se mai gandesasca deoarece cunsoc cateva cazuri ce au avut probleme cu masinile din cauza benzinei si a motorinei de la acestia. Eu am bagata numai de la Rompetrol de cativa ani buni, atat la Opel cat si la Audi si n-am avut nici problema , cu motorina , respectiv cu benzina ( de 95)
Si aici am avut cateva probleme dar legate de serviciile card-ului de carburant (pe persona fizica)- Petrom-ul n-are serviciul asta si nu pot sa le dau un sut in cur. biggrin.gif
bogcot76
QUOTE (Baby Blues @ Feb 4 2011, 10:35 PM) *
Oricum pentru cei ce baga de la Lukoil le recomand sa se mai gandesasca deoarece cunsoc cateva cazuri ce au avut probleme cu masinile din cauza benzinei si a motorinei de la acestia.


Corect! Stiu si eu doua cazuri concrete. Era unu pe aici care spunea ca toti combustibilii sunt identici indiferent de companie. O fi sursa de baza aceeasi, insa cu siguranta nu sunt la fel. Am vazut-o pe propriile masini. Dar deja asta e alta discutie. Iar cu chestia aia ca "mai bine dau banii rusilor decat austriecilor"..... blink.gif Bai frate, incotro vreti sa mergem? Din partea mea, le doresc celor care gandesc asa, sa ajunga sa traiasca in Rusia vreo 2-3 ani. Da' nu in misiune diplomatica, nu, ca om de rand. Aici ii dau dreptate lui Ozz - nu iti place, nu iei. Nu te pune nimeni sa cumperi cu forta.

In alta ordine de idei, tocmai am fost la Praga de curand si am vazut ca pretul benzinei 95 era 6,5 lei/litru.
OvidiuH
QUOTE (DORU @ Feb 4 2011, 07:44 PM) *
Ovidiu, fiecare intelege in felul lui acest protest.
Un lucru este cert: atat timp cat vor exista oameni care se gandesc doar prin prisma pct lor de vedere, TOTI din RO vom suferi de pe urma unora sau altora.
Cand va fi o singura voce, abia atunci ne vom mai bucura si de o schimbare.

Doru, daca as crede chiar si pentru un moment ca aceste proteste ar avea vreun rezultat tangibil, as da si 1 leu in plus pe litru. Insa, din punctul meu de vedere, e frectie la picior de lemn. Tot respectul meu pentru efortul celor ce au incercat sa protesteze platind cu monede sau blocand pentru cateva ore o benzinarie, insa, din pacate, pentru companii asta este echivalentul unui scuipat in mare. Pentru mine si Petrom si Rompetrol si Lukoil sunt in aceeasi oala. Toti au aceleasi practici, cand nu urca unul pretul, urca altul si asa mai departe, precum la licitatie. Problema e undeva mai sus, nu la muritorul de rand care cauta sa economiseasca 5-6 RON la un plin.
Lucian107416
QUOTE (bogcot76 @ Feb 5 2011, 08:44 AM) *
Era unu pe aici care spunea ca toti combustibilii sunt identici indiferent de companie. O fi sursa de baza aceeasi, insa cu siguranta nu sunt la fel.

Acel "unu" s-ar putea sa fiu eu si ma refeream strict la faptul ca MAREA MAJORITATE a carburantilor din Romania este furnizata de PETROM( inclusiv catre MOL, AGIP etc). Magariile din carburant se intampla la statii(care de multe ori sunt franciza si in administrare privata). In rest poate mai contribuie fiecare cu proprii aditivi, iar altii cu propria apa.
bogcot76
Cu siguranta nu erai tu. Acum, ca tot te-ai simtit cu musca, m-am apucat si am luat posturile la mana. Era Vio. Asa ca stai linistit. Si oricum nu reprosam nimic nimanui.
bogcot76
Eu ma mai intreb si altceva: sunt atatea preturi aberante de boicotat in Romania, si tocmai pe asta care e mare oriunde in Europa s-au gasit sa-l ia la bete. Sa nu-mi spuneti ca e forum de masini, deci e despre benzina, ca nu va cred. De exemplu pe mine ma deranjeaza enorm magaria nesimtitilor din asigurari casco ce tolereaza cu buna stiinta japca de la service-urile agreate unde iti faci masina. Si pe urma se smiorcaie la TV la sfarsit de an ca "vai domne', da noi lucram in pierdere, si tre sa crestem pretul politelor de asigurare cu 30%........" Bah, baga-mi-as, cat de nesimtit sa fii?
T u d o r
Din ce am inteles Consiliul Concurentei banuieste pe marii benzinari de intelegere in privinta cresterii pretului. Ca sa vezi... news. Ceea ce ei trebuie sa dovedeasca noua ne e clar la nivelul bunului simt. Asta ii face pe toti la fel de vinovati si daca e sa-i boicoteze cineva ar trebui boicotati toti. Din pacate sustin punctul de vedere al lui Ovidiu, e inutil. Combustibilul e o necesitate si nu un moft. Si daca l-ar face maine 7 lei/litru am injura, am blestema si...am cumpara. smile.gif
bogcot76
Corect ! Eu nu stiu de unde ideea ca Luk Oil are combustibili ieftini. Pai motorina care o folosesc eu e cu fix 3 bani per litru mai ieftina ca la OMV. Afacere, nu gluma.
Rebel
baby Blues are dreptate: boicotul ar trebui sustinut pentru o jumatate de an. Atunci compania va face ceva.
klm
Rezultatele nu intarzie sa se vada: au scumpit combustibilii 36182451.gif.
Titi1988
QUOTE (klm @ Feb 17 2011, 09:20 AM) *
Rezultatele nu intarzie sa se vada: au scumpit combustibilii 36182451.gif.


nu ma asteptam la altceva, cat timp nu pune toata lumea "osu" aceste boicoturi au fost o picatura intr-un ocean confused.gif PS eu nu alimentez decat de la MOL whistling.gif
solmar
Stat impotent care desi are actiuni la companiile de petrol nu-si impune nici un punct de vedere. Se pare ca ii convine sa incaseze mai multi bani din impozite, taxe, accize decat sa piarda prin scaderea pretului. Banii atrasi la buget sunt mai importanti decat populatia cu alte cuvinte. Spun asta ca tot si-au dat cu caramida in piept ca pretul e tinut sus artificial si nu are la baza scumpirea barilului, evolutia cursului de schimb.... dar descoperirile lor interesante au ramas la nivel declarativ. Sau o sa le traga o amenda care oricum nu va influenta pretul la pompa.
DORU
Jenant si penibil ce-au decis ticalosii ! ninja.gif
ozz86651
QUOTE
Stat impotent care desi are actiuni la companiile de petrol nu-si impune nici un punct de vedere.


1. Pachet MINORITAR. N-are nici o puetere.
2. Daca esti partas la profit, vrei sa-l maximizezi.
3. Banii atrasi la buget cica se intorc la populatie. Indoit smile.gif.
solmar
QUOTE (ozz86651 @ Feb 17 2011, 09:18 PM) *
2. Daca esti partas la profit, vrei sa-l maximizezi.
3. Banii atrasi la buget cica se intorc la populatie. Indoit smile.gif.

1. Exista actiunea/procentul de aur care-ti da drept de veto cand vorbim de stat.
2. Contradictie in termeni - vrei protectie sociala, dreptate dar te bucuri ca pretul benzinelor e cu 20% mai mult in mod artificial
3. Am oftat prelung cand am citit smile.gif
Titi1988
acum am alimentat de de la MOL.. 5.13 lei motorina pai sa nu ma ****** eu in motorina **************** lor ********* ******* ******** ********. Tipul de la pompa a zis ca o sa se ajunga la 7 lei in toamna, vorbea seful statiei cu ei despre asta. 420 lei un plin???? turned.gif
DORU
Ar trebui sa se ajunga la "dreptatea afgana" pe la noi...mai vedem atunci cine isi mai permite sa fie atat de "rotund" in declaratii...
Gottfried
http://www.citynews.ro/sibiu/economic-25/b...cesiune-109299/


Mai e putin whoops.gif, o luna si 10 zile.


Apropo de declaratii...
Titi1988
mai crede cineva declaratiile, PARDON MINCIUNILE astea???? hai sa fim seriosi. si eu pot sa dau declaratie ca in 2012 Romania o sa fie a 4-a putere a Lumii. ce ma opreste? nici nu ma mai uit la televizor..la nicio strire la nimic!!! numai minciuni!!
solmar
QUOTE (Gottfried @ Feb 18 2011, 11:27 AM) *
Mai e putin whoops.gif, o luna si 10 zile.
Apropo de declaratii...


Atat timp cat n-au mentionat exact ziua, ora, minutul si secunda da-mi voie sa ma indoiesc de corectitudinea declaratiei! Plus ca nu spune cum iesim din criza, ca si aici sunt mari diferente. Una e sa iesi cu capul sus si una e cu picioarele inainte. Criza n-a fost pentru noi un "sut in coor, un pas inainte" sa zici ca a asanat ce era cangrenat in economie. Nuu, pentru noi a fost mai degraba un streang in care s-au incercat masuri sugubete de resuscitare, proaste dar sugubete. Au facut misto de noi... asa ca iesim cam morti din criza, lucru care nu prea face mare diferenta.
DORU
Io v-am zis: doar cu discutii si dialoguri afgane putem face ceva schimbari ninja.gif

Boc e un bun exemplu de lipsa de incompetenta si depasire loc scara valorica.
Am imprumutat de la FMI atat cat sa platim cu totii toata viata inapoi ! Auzi, iesire din criza... blink.gif
solmar
Exista totusi o masura de iesire din criza. Daca guvernul actual decide sa anuntam lucrul asta la scara planetara si plateste pentru asta. La toate intrarile si iesirile in/din Romania sa fie afisate panouri mari pe care scrie "Romania a iesit din criza" - panouri iluminate. Astfel vom resuscita economia: industria usoara, industria metalurgica, industria sticlei, transporturile, publicitatea, turismul, bancile si multi altii (industria hartiei, contabili autorizati si neautorizati, rafinarii....) - pentru ca in stilul nostru traditional ne vom imprumuta cateva miliarde de la oricine ne da pentru a demara acest proiect!
adrian_flavius
Din experienta proprie din ultimele 3 saptamani: v-am spus ca eu alimentez de vreo 2 ani (aproape) numai de la Lukoil...de vreo luna si jumatate au o promotie, prin care cica in w/e alimentezi mai ieftin...prima saptamana a fost, intr-adevar, mai ieftin (motorina de la 4.94 pana la 4.82 lei/l...); din a doua saptamana, si toate cele care au urmat, reteta a fost alta: de luni pana vineri un pret (in ultima saptamana a fost 4.97 lei/l de motorina), vineri un alt pret, actualizat (5.01 lei/l), pentru ca sambata de dimineata sa avem pret REDUS la 4.96 lei/l de motorina...

Astia ne cred retardati, pe bune...le-am facut mail la PR, sa ii spurc putin...macar ma descarc psihic...

Vorba lui Tudor, combustibilii sunt o necesitate, de aici si droaia de taxe si impozite bagate in pretul lor...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.