Help - Search - Members - Calendar
Full Version: BOICOTATI PRETUL BENZINEI
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
James Kilowatt
In Francia vor sa ceara o derogare sa poata scadea taxele, pentru a evita cresterea prea mare a preturilor.
Si guvernul provizoriu al Belgiei are aceeasi intentie...
Lucian107416
Un articol bun
Cred ca orice discutie suplimentara este de prisos in cazul de fata.
James Kilowatt
Si articolul poate fi dezbatut. Exista niste ipoteze implicite in rationamenul lor care nu stiu daca sunt in mod necesar adevarate.

Cum Petrom este singura companie care exploateaza resursele de petrol aflate de pe teritoriul tarii, rezulta ca este si singura companie care ar putea vinde carburantii la un pret neinfluentat de cotatiile internationale.Acum, sa presupunem ca Petrom ar fi ramas o companie de stat, iar statul ar fi decis sa nu vanda benzina cu 5-6 lei cat este acum, ci cu 3 lei/litru

Aici au presupus ca pretul petrolului romanesc e sub cel international. Poate azi este, habar n-am, insa era si acum 1 an, sau acum 5 ani? Sau acum 15, cand pretul benzinei era mult sub cei 3 lei?
Eu unul habar n-am care e costul de extractie al barilului de petrolul romanesc, ar fi fost util sa fie stiut.



Mircea104901
QUOTE (Lucian107416 @ Mar 10 2011, 10:02 AM) *
Un articol bun
Cred ca orice discutie suplimentara este de prisos in cazul de fata.


E cam biasat. E un fel de "raspuns" al companiilor petroliere, "cat de mult bine" fac ele tarii. Parerea mea e ca raspunsul e undeva la mijloc. Companiile petroliere speculeaza momentul pentru a-si spori profiturile. Vorba aia, daca s-a redus consumul, recupereaza prin marirea marjei de profit. Daca Petrom ar mai fi fost a statului, poate ca ar fi tinut preturile undeva sub 5,00 lei pe litru. Pe la 4,5-4,8 lei/l (in marja 1,1-1,2 eur/l),ceea ce nu ar fi fost chiar asa de negru precum scrie articolul respectiv, si oricum mai bine pentru consumatori.

P.S. Articolul "uita" ca pretul benzinei/motorinei nu ne goleste buzunarele numai la pompa, ci intervine direct in marirea preturilor la toate produsele (costurile de transport). Si toata lumea stie ca in comertul romanesc (poate si cel extern, dar nu cunosc), o majorare a costurilor cu x procente se reflecta in marirea pretului final cu x * y procente, unde y >> 1. De obicei, y=2 thumbsup.gif teehee.gif
Asa ca tot noi, (l)userii finali suntem "pagubitii".
James Kilowatt
PS-ul cred ca e problema principala in Romania.

Daca insa esti unul care vinzi un bun sau serviciu pe piata romaneasca si la fiecare marire de pret al carburantului reusesti o marire si mai mare a produselor sau serviciilor tale, iesi in castig la modul absolut....

In domeniul petrolier unde sunt foarte putin companii sa zicem ca nu exista o concurenta reala.... insa de ce concurenta nu regleaza de exemplu pretul la paine, care se scumpeste mai tare decat benzina??
Mircea104901
QUOTE (James Kilowatt @ Mar 10 2011, 10:36 AM) *
In domeniul petrolier unde sunt foarte putin companii sa zicem ca nu exista o concurenta reala.... insa de ce concurenta nu regleaza de exemplu pretul la paine, care se scumpeste mai tare decat benzina??

Pai, cred ca e efectul de turma. Orice producator isi doreste sa vanda cat mai scump (sa aiba o marja cat mai mare), deci daca vede ca vecinul a scumpit, 100% va scumpi si el. Asta in ideea ca nu s-au inteles deja.
mihaimilk
1.50€ in Irlandia benzina.

meh, la 6k km/ an, ar trebui sa-mi iau un V8... Daca n-ar fi taxa anuala de 1566€ [baga] mi-as lua verymad.gif
ozz86651
Cnd petromul era de stat mergea in pierdere. Adica o fi fost benzina ieftina dar diferenta de pret pina la costul real o dadeai din impozit, inidiferent daca mergeai sau nu cu masina. Asa macar platesc numai aia care consuma.
bogcot76
QUOTE (ozz86651 @ Mar 10 2011, 06:15 PM) *
Cnd petromul era de stat mergea in pierdere.


Mergea in pierdere datorita Petrom Service - capuseala la maxim in stil romanesc, mafie de stat, baroni locali, nu din cauza pretului inechitabil al benzinei.
ozz86651
Eu zic ca mergea in pierdere din cauza ca era de stat. Statul roman.
bogcot76
Pai si eu ce-am zis?

Ideea e insa ca nu neaparat pretul nu era corect la pompa ci din banii / profitul etc Petrom se fura la greu prin acest Petrom Service. E foarte cunoscut scandalul chiar dinainte de vanzarea catre OMV. Cam la fel ca la Sidex.
Diesel
Doar eu am observat graficul cu raportul dintre pretul petrolului si al benzinei?


In iulie 2008 era 333ron barilul de petrol si 4.2ron litrul de benzina95. Acum e 317ron barilul de petrol si 5.3ron litrul de benzina95. Intre timp cica taxele au scazut, deci ce concluzie tragem?

Ma intreb daca e cazul sa confirm in alta parte valorile din graficul ala.
solmar
Fusai azi pana la Bucuresti si inapoi (interval orar 12.45-15.30). Nu pot sa zic ca nu e aglomeratie dar traficul e destul de fluent. Cred ca se simte cresterea pretului.
Diesel
Eu am fost ieri si m-am enervat doar un pic, dar majoritatea traseelor au fost in sensul invers aglomeratiei. Tot prefer Constanta la capitolul asta smile.gif
getodac
Asta pana incepe sezonul teehee.gif apoi incepe distractia si aici whistling.gif
ozz86651
Voi trebuia sa mergeti impreuna la bucuresti smile.gif.
Baby Blues
Concluzia generala este ca boicotarea merge din ce in ce mai bine- pretul creste.
bogcot76
Si ieuro scade, sau se intareste leu', cum vreti blink.gif
DORU
Euro scade, dolarul scade, barilul scade, pretul creste ! Curata economie de piata ! ninja.gif
AZAZEL
apropo de graficul pus mai sus.
imi aduc aminte ca in vara lui 2008 am pus un plin de motorina din aia scumpa si am lasat fix 300 de lei la benzinarie, ceea ce mi s-a parut apocalipsa si apoi cand a inceput sa scada usor pretul combustibilului, am crezut ca nu se va mai intoarce niciodata vremea sa vad combustibil premium de aproape 5 lei pe litru.
acum a ajuns combustibilul ala ieftin sa fie aprox 5.4 ceea ce e nebunie.

tot in vara luui 2008 am platit pe litru de motorina premium, 1.5 euro in grecia, pret ce pur si simplu m-a socat si in acelasi timp derizoriu mi s-a parut la inceputul lui 2009 cand litrul era sub 3 lei adica tot cam atat cat este litrul in SUA acum. cred ca americanii sunt fara cuvinte.
klm
In afara de Aral unde litrul (nu stiu de care pentru ca scria in germana) ajunge 5.95-5.98 lei, la restul benzinariilor se invarte in jurul valorii de 5.3 lei, cu un minus de cativa bani la Luk si, daca nu ma insel, cu un plus la MOL; OMV vinde litrul cu 5.29 (alimentat in Brasov), in Ploiesti este putin mai ieftin; este de preferat sa intrati in oras ca sa alimentati pentru ca "economisiti" macar 10 bani fata de pretul benzinariilor de pe drum.
DORU
QUOTE (klm @ Mar 14 2011, 03:12 PM) *
este de preferat sa intrati in oras ca sa alimentati pentru ca "economisiti" macar 10 bani fata de pretul benzinariilor de pe drum.


Desi atat de logic, tot pe-atat de FALS !!

Exemplu 1: Petrom din Curtea de Arges (iesirea spre Pitesti) este cu 0,01 bani mai ieftin decat Petrom din centru (TOP 99+)
Exemplu 2: Petrom din Oradea (Episcopia, iesirea spre Satu-Mare) este cu 0,14 bani mai ieftin decat Petrom din centru (TOP 99+)

ESTE ABSURD SI HOTIE PE FATA... starwars.gif
Lucian107416
oricum diferentele de care vorbit voi sunt insignifiante si nu merita efortul. 5-7 km la un plin ? 1 - 1.5 euro ? Sa fim seriosi. Merita efortul ? Merita timpul pierdut? Merita consumul suplimentar datorat trecerii printr-un oras doar ca sa alimentezi mai ieftin? Alergi in plus si nu castigi nimic.
adrian_flavius
Astazi de dimineata, motorina la Lukoil: 5.27 lei/l...wow...speechless...

Vorba lu' Doru, totul scade, numai pretul la combustibili creste...desi logica economica ar trebui sa fie alta...

A, inca ceva: mi se pare ca numai la noi TVA-ul se aplica DUPA accizare...adica se plateste TVA si la acciza pe combustibil...taxa la taxa...in domeniul asta suntem cei mai inventivi...
HalbaSus
La Petrom-ul unde am pus eu ieri era 5.17 parca... eu nu ii boicotez ca sunt lenes si asta e singura benzinarie care imi este oarecum in drum. Iar daca as vrea sa bag de la benzinarii care nu sunt din lantul Petrom/OMV ar trebui sa fac un ocol sanatos... care pe langa ca mi-ar creste consumul m-ar face sa pierd si timp si nervi pe drum.

Ahh, de altfel de azi circul cu A3-ul 1.9 Te De Iiii (moartea OPEC-ului), C-ul i l-am lasat sotiei... Ma uitam mai devreme pe bord... consum de 8% urban (in scadere)... pfuaaaa... asta e metoda de transport gratuita biggrin.gif
AZAZEL
eu m-am plimbat duminica prin oras vreo 50 km cu jetta 1.6 tdi cu un consum mediu de 6.1%
James Kilowatt
Eu sambata am scos 7.9 in oras cu petrolieru, pe un drum de sub 10km (5 dus, 5 intors, am mers aproape in continuu cu motorul rece). In weekend nu se pune, aveam medie de viteza 33km/h...
klm
Doru, se poate sa fie si exceptii.
Lucian, cat trafic crezi ca are un oras ca Fagaras sau Targoviste?
ozz86651
Si daca ia 10 minute in plus merita?
klm
0.1 lei x 50 litri x 1.000.000 = 5.000.000 lei profit mai mare la alimentarea unui mil de masini.
Despre ce altceva vorbim in acest topic?!
adrian_flavius
Astazi de dimineata cei de la Luk o lasasera mai moale: 5.24 lei/l la motorina...vorbim de aceeasi statie care ieri avea 5.27...
HalbaSus
QUOTE (AZAZEL @ Mar 15 2011, 10:06 AM) *
eu m-am plimbat duminica prin oras vreo 50 km cu jetta 1.6 tdi cu un consum mediu de 6.1%


QUOTE (James Kilowatt @ Mar 15 2011, 10:58 AM) *
Eu sambata am scos 7.9 in oras cu petrolieru, pe un drum de sub 10km (5 dus, 5 intors, am mers aproape in continuu cu motorul rece). In weekend nu se pune, aveam medie de viteza 33km/h...


Buey, ia nu ma mai enervati cu consumurile voastre de week-end... Eu am avut medie de viteza 15 km/h... deci acel 8% e o performanta eroica a ingineriei germane Dortmund Bayern Tehnik sau cum naiba e sloganul de la audi tongue.gif Ca si comparatie pe acelasi traseu, la aceeasi viteza medie scot un epic 15-16% cu C-ul. Si asta fiindca acea viteza medie de 15 km/h se atinge stand pe loc in proportie de peste 50% din timp, si eventual fortand cate o schimbare de banda in cealalta jumatate din timp. Defapt motoarele mari tocmai aici pacatuiesc, ca diferentele de consum extraurban nu sunt asa mari, dar cand stau pe loc atunci diferentele sunt de la simplu la dublu (cel putin).
vio
astazi , bucuresti -breaza(bz) - bucuresti , vmedie 69km/h , consum la pompa .... 4.2% biggrin.gif ... mentionez ca nu am mers mai tare de 100 km/h sau sa depasesc 3000 rpm, ca timp am fost mai lent cu ~8-10 min fatza daca mergeam mai intzepat si as fi avut un consum ~de 6.8%. benzina luai de la luk de langa Ikea la dus si la intors de pe Bd Timisoara langa Piatza Romania cu 5.24 lei/l benzol.
9er
Primit pe mail:


PRETURILE CARBURANTILOR PE PLANETA

Le prix des carburants sur la planète
Je me demande si on ne nous prend pas pour des idiots ... !


Ma intreb daca nu suntem luati cumva drept niste idioti… !
> > > Azerbaïdjan Diesel EUR 0,31
> > > Egypte Diesel EUR 0,14
> > > Ethiopie Super EUR 0,24
> > > Bahamas Diesel EUR 0,25
> > > Bolivie Super EUR 0,25
> > > Brésil Diesel EUR 0,54
> > > Chine Normal EUR 0,45
> > > Equateur Normal EUR 0,24
> > > Ghana Normal EUR 0,09 !!!!!!!
> > > Groenland Super EUR 0,50
> > > Guyane Normal EUR 0,67
> > > Hong Kong Diesel EUR 0,84
> > > Inde Diesel EUR 0,62
> > > Indonésie Diesel EUR 0,32
> > > Irak Super EUR 0,60
> > > Kazakhstan Diesel EUR 0,44
> > > Qatar Super EUR 0,15
> > > Kuweit Super EUR 0,18
> > > Cuba Normal EUR 0,62
> > > Libye Diesel EUR 0,08 !!!!!!!
> > > Malaisie Super EUR 0,55
> > > Mexique Diesel EUR 0,41
> > > Moldavie Normal EUR 0,25
> > > Oman Super plus EUR 0,20
> > > Pérou Diesel EUR 0,22
> > > Philippines Diesel EUR 0,69
> > > Russie Super EUR 0,64
> > > Arabie Saoudite Diesel EUR 0,07 !!!!!!
> > > Afrique du Sud Diesel EUR 0,66
> > > Swaziland Super EUR 0,10 !!!!!!
> > > Syrie Diesel EUR 0,10 !!!!!
> > > Trinidad Super EUR 0,33
> > > Thaïlande Super EUR 0,65
> > > Tunisie Diesel EUR 0,49
> > > USA Diesel EUR 0,61
> > > Venezuela Diesel EUR 0,07 !!!!!
> > > Emirats Arabes Unis Diesel EUR 0,18
> > > Vietnam Diesel EUR 0,55
> > > Ukraine Diesel EUR 0,51

C'est incroyable, non ???!!!
Les pays de l'Union Européenne, et leurs Ministres des Finances, prennent vraiment les populations pour des crétins ... "TVA + TIPP + IRPP + ISF + TVA sur les biens consommables + les rackets fiscaux divers et variés .."
Et pourtant, cette manne fiscale devrait aider la FRANCE à endiguer la dette extérieure pour affronter la crise mondiale !
Faites circuler ce Mail, pour que les citoyens sachent à quel point ils se font avoir par "nos" politiques, et.... par les grandes compagnies pétrolières.



Tarile Uniunii Europene si ministrii lor de finante au luat, intr-adevar, populatiile drept niste cretini ... "TVA + TIPP + IRPP + ISF + TVA pe bunurile de consum + escrocherii fiscale diverse si variate.
Si ca, aceasta plesca fiscala ar trebui sa ajute Franta sa opreasca indatorarea externa, pentru a face faþã crizei mondiale!
Va rugam sa trimiteti acest e-mail mai departe pentru a sti cum suntem induºi în eroare de politicile "noastre" si ... de marile companii petroliere

James Kilowatt
Ca suntem luati de faieri de reprezentatii nostri e clar.
Insa pe de alta parte eu parca as prefera sa traiesc in Franta si sa dau 1.5€ pe litra de benzina decat in Swaziland la 0.1€/l. Si sunt convins ca si francoidu' care a scris asta gandeste la fel.
Nu stiu cum dracu' se face ca exista mult mai multi amatori sa plece din paradisul Ghanei unde benzina e 9 centi in iadul European unde e 1.5€, decat invers.

Eu n-as da benzina scumpa pe niciuna din tarile din lista unde benzina e sub 50centi. Peste 50 centi sunt cateva interesante biggrin.gif

ozz86651
Intre altele din diferenta aia de pret in UE conduci pe autostrazi si pe poduri nu pe drumuri de mocirla si prin vaduri.
T u d o r
Nu se aplica in mod neaparat si in Romania. smile.gif
James Kilowatt
Ala care se lamenteaza nu traieste in Romania.... insa lamentatu' e o chestie la moda chiar si la aia care n-au motive reale s-o faca.

Apropo, in Franta platesti separat autostrada, si inca mai mult decat benzina, asa ca totusi partial are si el dreptate.
ozz86651
In Franta ai servicii de la stat care nu apar nici in visele majoritatii tarilor alora cu benzina moaca.
Nu zic ca e ideal pentru oricine, depinde de gusturi, dar e un sistem pentru care evident trebuie sa platesti.
Chiar si Romania sta mult mai bine decit cea mai mare parte din tarile alea. Romania e intre primele 25% din tari de pe pamint, deci in primul sfert, vaicareala excesiva n-are sens.
HalbaSus
Problema cu Romania este ca raportul "pret/calitate" sau ca sa o luam mai concret "impozite/beneficii" este extrem de prost, indiferent ca il compari cu tarile cu apa calda sau tarile din lumea a treia. Desigur ca avem o situatie mai buna decat tarile din lumea a treia si platim ceva mai putin pe benzina decat belgienii sau olandezii... dar in final iesim perdanti clar.

Eu nu am simpatii de stanga sau de dreapta (defapt teoria mea este ca in Romania nu au existat niciodata stanga sau dreapta si nici nu vor exista mult timp de acum incolo), dar nici macar la nivel de teorie nu mi se pare una mult mai buna decat cealalta, diferentele fiind date de calitatea executiei, nu de doctrina in sine. In Romania insa se perpetueaza (cu accent pe ultimii 2 ani) un hibrid extrem de periculos: taxe de stanga, servicii de dreapta.
ozz86651
Taxele or fi mari in procent dar sint mici in valoare absoluta. Teoretic statul ar trebui sa aiba cheltuieli mai mici ca-n vest ca face si plati mai mici dar totusi sint unele chestii care nu se scaleaza. Asa cum un salariu de 5X mai mic intr-o tara cu costuri cu 5X mai mici nu iti ofera acelasi nivel de voata ca mai devreme sau mai tizriu cumperi si ceva importat la preturi internationale, faci o vacanta in afara etc.

Dar bine, asta e o justificare slaba... majoritatea banilor se duc in coruptie si incompetenta. Din rahat nu poti sa faci bici... dar la noi nici nu se chinuie nimeni, din contra pun apa peste el.
adrian_flavius
QUOTE (HalbaSus @ Mar 18 2011, 10:17 PM) *
.. In Romania insa se perpetueaza (cu accent pe ultimii 2 ani) un hibrid extrem de periculos: taxe de stanga, servicii de dreapta.



Pe asta o trec in fisierul meu cu citate celebre...pe bune... biggrin.gif biggrin.gif:D
DORU
Asa-i, Halba a dat un enunt ca din carti ! laugh.gif
adrian_flavius
Una tare, culeasa de pe un site de bancuri:

Benzina se scumpeste, pentru ca din cauza scumpirii petrolului cresc cheltuielile de transport al benzinei...
T u d o r
Bulgarii protesteaza impotriva scumpirii carburantilor. biggrin.gif
Titi1988
Is curios daca o sa aiba vreun efect. Oricum in momentul in care pretul la combustibili ajunge la 5 lei eu ies la protest..
22nst
Nu vreau sa te dezamagesc, dar pretul este peste 5 lei / litru.


Vineri am bagat de la Luk motorina cu 5.31 lei / litru
DORU
De vreo 2-3 luni este trecut de 5 LEI/L ... thumbsup.gif
Titi1988
6 am vrut sa zic dar din graba si postat de pe iphone..am gresit. sad.gif
klm
CITAT(Titi1988 @ Mar 27 2011, 08:36 PM) *
postat de pe iphone

G'yeah, am mai spus odata ca ip nu este telefon "este ip, coa3!".
Am vazut la vanzare versiunea a 2-a a celui mai inutil revolutionar iDispozitiv inutil al iAnilor iNostri: aipad inutil. Pfui nu stiu de ce se lipseste cuvantul ala de mesajul meu sad.gif...

La luk e aceasi pret de vreo 3 saptamani.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.