Help - Search - Members - Calendar
Full Version: topic de dat cu capu' , bata , lantzu sau ce are fiecare
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21
Hoinar
Eu am impresia ca al nostru coleg klm n-a observat ceva. In discutie era vorba ca Stefan sa-si ia un Yaris TS (pt klm, e un fel de Polo GTI smile.gif). Motor de 1.8 - 132 CP, suspensii sport, jante de 17. Fara briz-briz-uri externe prea mari, dar cu performante interesante pt o masina de 15k euro.

Si fratilor...mai linistiti-va, de ce va aprindeti asa? smile.gif.

ps: Legionaru, gand la gand smile.gif.
klm
CITAT(klm @ Jan 30 2008, 09:07 AM) *
Un posesor de vw (fara D sau I rosu) care a condus Yaris 1.4 D_nu_stiu_de_care si care a fost foarte neplacut surprins de pozitia la volan, bord, vizibilitate, calitatea materialelor si finisaje va intreaba de ce sa alegi Yaris?!

Nu am vorbit nicaieri de motorizare dar pentru ca...
CITAT(Legionaru' @ Jan 30 2008, 09:49 AM) *
Ca sa stearga pe jos cu un Golf 1.4! thumbsup.gif
Si cu oricare altul pana la GTI.

Un Golf care nu este GTI si cu care niciun Yaris nu sterge pe jos dovedeste ca afirmatia lui Legionaru' este macar tendentioasa, iar o astfel de afirmatie nu-si are locul intr-o discutie serioasa.
edit: pur si simplu intrebam ce motive ar avea o persoana care considera ca intr-un Yaris confortul lasa de dorit sa il achizitioneze, nu avea rost sa mi se atace masina sau marca ei.
T u d o r
Daca-mi permiteti o parere de neutru... ca eu am o ruptura si in opinia nemtilor si a japonezilor... biggrin.gif

Golful e peste Yaris cam din orice punct de vedere. Cu exceptia acceleratiilor, in anumite cazuri, si a pretului, desigur.
Am condus si Yaris d-4d si G5 tdi. Opinia mea a fost ca Golf-ul accelereaza mai bine, dar in reprize. Motorul 1.4 diesel al Yaris e mai lin in acceleratii, nu are efectul de turbo pregnant, ca tdi-urile. Urca mai bine in ture, dar se simte mai bine acolo si mai putin in turatii joase. Zgomotul interior e comparabil.
Spatiu, calitate a materialelor, tinuta de drum, directie... toate astea o ridica pe Golf mult peste Yaris. De altfel, comparatia corecta e Yaris vs Polo si Auris vs Golf.

KLM si Legionarul nu s-au inteles din vorbe, parerea mea. Unul vorbea de una, celalalt de alta. smile.gif Peace, maica, peace.... thumbsup.gif
S O R I N
Continuati,continuati.....E pacat sa va opriti acum...

Hai ca si asa devenise plictisitor.... whistling.gif

@Legionare ,orice ce ar fi sa nu scoti pistolul... laugh.gif
Colonelu'
Apropo de masini cu tenta sport, in ultimul nr al revistei QUATTRORUOTE au fost testate urmatoarele masini:

Suzuki Swift Sport
- 1586 cmc
- 92kW (125CP)
- v. max.: 194,4 km/h
- 0-100km/h: 8,5s
- consum mediu: 8,9%
- 14.887 euro
verdict: 77/100

Peugeot 207 1.6 Premium
- 1598 cmc
- 88kW (120CP)
- v. max.: 197,1 km/h
- 0-100km/h: 10,6s
- consum mediu: 8,2%
- 15.810 euro
verdict: 76/100

Toyota Yaris 1.8 TS
- 1798 cmc
- 98kW (133CP)
- v. max.: 194,8 km/h
- 0-100km/h: 9,0s
- consum mediu: 8,1%
- 15.130 euro
verdict:82/100

Fiat Punto 1.4 T-Jet Sport
- 1368 cmc - turbo
- 88kW (120CP)
- v. max.: 194,4 km/h
- 0-100km/h: 9,7s
- consum mediu: 8,9%
- 15.381 euro
verdict: 83/100

In opinia mea, s-au facut cateva greseli de comparatie mai sus, mai ales datorita faptului ca s-au comparat doua masini apartinand unor clase diferite. Daca este sa o luam dpdv al motoarelor, 1.4D4D de la Toyota este superior performantelor celor de la VW in clasa de pana la 105CP. Dar atentie, datorita maselor diferite, Yaris va fi mai rapid decat Auris, ambele cu 1.4D4D, cat si Polo se va misca altfel decat Golful cu aceleasi motoare.
Trebuie doar sa comparam mere cu mere si nu cu pere.
StefanVVTi
In primul rand eu vreau siguranta de la masina pe care o sa o am! Apoi confort, pentru ca o sa am drumuri relativ lungi de facut la sfarsit de saptamana si mai putina sportivitate! thumbsup.gif
Legionaru'
Il cunosc pe Stefan!
Si va asigur ca prefera performantele unei masini in defavoarea luxului pe care il ofera Golful.
Nu uitati si banii!

S O R I N
CITAT(Legionaru' @ Jan 30 2008, 01:53 PM) *
Il cunosc pe Stefan!


Pe cine nu cunosti tu .... tongue.gif
vio
pe mai multi nu ii conoaste smile.gif) Stefan tre sa arate acasa ca mashina nu are mai mult de 100 cai ca altfel nu io cumpara ai lui =))
T u d o r
Pai cere banii de TS si arata un pliant cu 1.0 terra. biggrin.gif
ivd
a aparut si in romania yari ts sedan?(am vazut undeva pe un site cum arata). nu de alta dar am mers cu cele doua versiuni de pe piata noastra ambele diesel 75cp-90cp(dementiala) si totul ok pana la o limita.......stabilitatea.
StefanVVTi
QUOTE(vio @ Jan 30 2008, 05:31 PM) *
pe mai multi nu ii conoaste smile.gif) Stefan tre sa arate acasa ca mashina nu are mai mult de 100 cai ca altfel nu io cumpara ai lui =))

Hai, lasa vrajeala smile.gif) Asa ar fi ideal pentru mama, dar totusi... whistling.gif
22nst
sedanul se vinde in piata din SUA smile.gif
in RO facea vanzari bune, pt ca noi suntem amatori de sedanuri smile.gif dar nu se aduce sad.gif
StefanVVTi
Vio, lasa ca pun eu mana pe tine, maine! biggrin.gif
M A R I A N
Eu unul, dintre cele 2 masini pe care le am, prefer 99% Yaris (1% prefer Corolla la drum lung, in special pe autostrada si incarcat cu bagaje) pentru ca satisfactiile sunt imense, incepand cu usurinta cu care gasesti loc de parcare si terminand cu lejeritatea cu care am carat cu ea combina frigorifica de 2 m pentru ca imbecilii de la magazin n-aveau masina disponibila decat peste o saptamana...

Cred ca daca mi-as lua Yaris TS, in secunda urmatoare as vinde Corolla...mai ramane problema concediului impreuna cu nevasta, copilul si vreo 5-6 genti uriase pe care le caram intotdeauna cu noi... laugh.gif Dar fiindca e asa puternica, merge si o remorca, nu? biggrin.gif
Tiberiu61940
Yaris sedan am vazut asta-vara in state, arata chiar mai bine ca in poze.
vio
http://www.youtube.com/watch?v=ITZCrxbhrlI tare
vio


PEAR Error

MDB2 Error: Array

_doQuery: [Error message: Could not execute statement]
[Last executed query:
UPDATE
oa_preference
SET
updates_cache = 'a:7:{s:12:\"product_name\";s:7:\"Openads\";s:14:\"config_version\";s:8:\"2403.400\";s:15:\"config_readable\";s:5:\"2.4.3\";s:12:\"security_fix\";i:0;s:11:\"description\";s:530:\"Openads 2.4.3 releasedWe have prepared a new patch release of Openads 2.4 which includes bug fixes, security enhancements and new database pruning techniques.A big thanks to everyone in the Openads community who helped identify and resolve issues in this release.For full details of the changes in this release see theOpenads 2.4.3 release notes. \";s:7:\"url_zip\";s:105:\" http://www.openads.org/products/openads/do...aign=upgrade243 \";}',
updates_timestamp = 1201817119

WHERE
agencyid = 0
]
[Native code: 1030]
[Native message: Got error 139 from storage engine]



HTTP/1.1 200 OK Date: Thu, 31 Jan 2008 22:05:31 GMT Server: Apache/2.2.2 (Fedora) X-Powered-By: PHP/5.1.6 Pragma: no-cache Cache-Control: private, max-age=0, no-cache P3P: CP="o.O ADM OUR NOR STA NID" Set-Cookie: OAID=8794101807b1b1e94b8ef547b8c8dcfc; expires=Fri, 30-Jan-2009 22:05:31 GMT; path=/ Set-Cookie: OAVARS[ad450d8b]=a%3A3%3A%7Bs%3A8%3A%22bannerid%22%3Bs%3A2%3A%2211%22%3Bs%3A6%3A%22zoneid%22%3Bs%3A2%3A%2287%22%3Bs%3A6%3A%22oadest%22%3Bs%3A0%3A%22%22%3B%7D; path=/ Content-Length: 1146 Keep-Alive: timeout=5 Connection: Keep-Alive Content-Type: text/html; charset=UTF-8





ADMINI CE E ASTA ???
Hoinar
A crapat conexiunea la baza de date pe care o foloseste o aplicatie smile.gif. Si e eroare netratata smile.gif.
Acolo iti afiseaza ultimul script pe care il rula aplicatiunea inainte de a lesina.

Legat de filmuletul anterior: pe aia 2 i-a calcat vaca neagra. Parerea mea e ca s-au lasat de smecherie sau s-au apucat de invatat arte martiale cu Van damme.
OCTAN_95
In Sighisoara 02.02.2008
OCTAN_95
Mesaj catre cei care apreciaza un pahar de vin (dar si celor care nu !):

Benjamin Franklin spunea: "in vin sta intelepciunea, in bere libertatea, in apa sunt bacterii !".

Un mare numar de studii stiintifice, atent controlate, au demonstrate ca daca bem 1 litru de apa
pe zi, la sfirsitul unui an vom fi absorbit mai mult de 1 kg de Escherichia coli (E. coli), o bacterie ce se gaseste in fecale.

Cu alte cuvinte consumam 1 kg de rahat !

Daca insa consumam vin, bere (tequila, rom, whiskey, sau alte bauturi) NU ne expunem acestui risc

deoarece alcoolul se obtine in urma unui process de purificare prin fierbere, filtrare si/sau fermentare.

Tineti minte: Apa = Rahat……….Vin = Sanatate.

Deci, in concluzie, e mai bine sa bem vin si sa vorbim aiurea decit sa
bem apa si sa ne umplem de rahat !

*Nu e nevoie sa-mi multumiti pentru aceste informatii pretioase: nu fac
decit sa aduc un serviciu umanitatii !*



Legionaru'
O sa-i arat si sotiei asta! laugh.gif laugh.gif laugh.gif

22nst
bravo!!! nota 10 ovidiu thumbsup.gif
vio
si una si aici biggrin.gif am postat si in alta parte . dar asta e cea mai frumoasa smile.gif
lucian14
QUOTE(klm @ Jan 30 2008, 09:07 AM) *
QUOTE(M A R I A N @ Jan 30 2008, 12:39 AM) *
De ce nu-ti iei un Yaris TS ca sa rupi gura targului si sa simti ca traiesti?

Un posesor de vw (fara D sau I rosu) care a condus Yaris 1.4 D_nu_stiu_de_care si care a fost foarte neplacut surprins de pozitia la volan, bord, vizibilitate, calitatea materialelor si finisaje va intreaba de ce sa alegi Yaris?!

Nu stiu daca ai aflat ....dar mai sunt unii carora nu le plac tractoarele thumbsup.gif
iulian_1976
...o cioara traieste cateva sute de ani si nu-si mai face probleme ....si ce consuma thumbsup.gif



Cosntantin says: : Si relevanta este?
OCTAN_95
recuperare taxa prima imatriculare

http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/Social/83146/
klm
CITAT(lucian14 @ Feb 3 2008, 11:08 PM) *
Nu stiu daca ai aflat ....dar mai sunt unii carora nu le plac tractoarele thumbsup.gif

Probabil ca nu ai mers niciodata cu un vw golf 1.4 benzina de zici ca e tractor.
XofinB
QUOTE(klm @ Feb 6 2008, 06:39 AM) *
QUOTE(lucian14 @ Feb 3 2008, 11:08 PM) *
Nu stiu daca ai aflat ....dar mai sunt unii carora nu le plac tractoarele thumbsup.gif

Probabil ca nu ai mers niciodata cu un vw golf 1.4 benzina de zici ca e tractor.


Cred ca a omis sa spuna ca se referea nu numai la zgomot si confort ci si la viteza whistling.gif
klm
Ma rog...
Am mers cu cateva masini (si in dreapta si in stanga fata), din pacate nu pot spune multe despre Toyote in afara de Yarisul de care am vorbit inainte. Mercedes este mai fiabil, BMW este mai rapid, Cadillac este mai confortabil, Alfa este mai sexy, Vw este mai ieftin de intretinut.
Toyota nu este cea mai... asa cum nici Vw nu este cel mai..., putem accepta niste afirmatii obiective insa parerile de genul "Vw e tractor" intra in categoria derizoriului.
Legionaru'
CITAT(klm @ Feb 6 2008, 11:09 AM) *
parerile de genul "Vw e tractor" intra in categoria derizoriului.


Aici sunt de acord cu tine.
Dar cred ca lucian14 a uitat sa puna ghilimele.
Si cred ca facea referire la motoarele PD ale grupului VAG care au un zgomot in functionare mai mare decat al celorlalte marci.
OCTAN_95
QUOTE(klm @ Feb 6 2008, 11:09 AM) *
Ma rog...
Am mers cu cateva masini (si in dreapta si in stanga fata), din pacate nu pot spune multe despre Toyote in afara de Yarisul de care am vorbit inainte. Mercedes este mai fiabil, BMW este mai rapid, Cadillac este mai confortabil, Alfa este mai sexy, Vw este mai ieftin de intretinut.
Toyota nu este cea mai... asa cum nici Vw nu este cel mai..., putem accepta niste afirmatii obiective insa parerile de genul "Vw e tractor" intra in categoria derizoriului.


KLM, impresia mea este ca te afli pe pozitia lui "gica contra"
De ce nu incerci sa accepti parerea mai multor colegi care vorbesc din propriile lor experiente si din ani buni de "calarit" toyote. Multi dintre noi am avut si alte masini inainte de a avea toyota ( eu am avut-o 3 ani, acum am trecut pe honda si nu din motive de nefiabilitate a toyotei, am fost cat se poate de multumit de masina mea.
lucian14
QUOTE(Legionaru' @ Feb 6 2008, 11:32 AM) *
QUOTE(klm @ Feb 6 2008, 11:09 AM) *
parerile de genul "Vw e tractor" intra in categoria derizoriului.


Aici sunt de acord cu tine.
Dar cred ca lucian14 a uitat sa puna ghilimele.
Si cred ca facea referire la motoarele PD ale grupului VAG care au un zgomot in functionare mai mare decat al celorlalte marci.

Normal ca vorbeam de motorul diesel ("minunatul" TDI) doar KLM se exprima despre yarisul diesel. Daca vrei sa compari o benzinara VW cu VVT-i ul de la Toyota iti dau un sfat: renunta inainte sa rada lumea de tine thumbsup.gif
_Constantin_
Nu e chiar asa lucian, ... PD de la VAG e un dezastru la zgomot si papa ulei ca fomistu dar benzinele de la VAG sunt BUNE. Nu stiu cat de bune in comparatie cu Toyota dar in nici un caz nu sunt de ras. 4.2 FSi de pe R8 e un motor foarte laudat, la fel si 1.8 T de pe masinile mai normale, la fel si 2.0 TFSI de pe GTI. Dieselul VAG are probleme de fiabilitate si zgomot, in rest ... e cel mai economic diesel.
OCTAN_95
Asta da perseverenta
http://it.youtube.com/watch?v=EYXbddoVjTY&NR=1
22nst
doamnelor, domnilor... am dauna totala smile.gif

ma pregatesc de masina noua smile.gif
XofinB
QUOTE(23nst @ Feb 6 2008, 02:08 PM) *
doamnelor, domnilor... am dauna totala smile.gif

ma pregatesc de masina noua smile.gif


Abia acuma ti-o confirmat astia? Dupa atata timp?
_Constantin_
Si ce masina iti iei?
DAN
QUOTE(_Constantin_ @ Feb 6 2008, 04:35 PM) *
Si ce masina iti iei?

eu cred ca banuiesc ce masina iti iei tu ..tongue.gif.. rolleyes.gif
M A R I A N
QUOTE(DAN @ Feb 6 2008, 10:38 AM) *
QUOTE(_Constantin_ @ Feb 6 2008, 04:35 PM) *
Si ce masina iti iei?

eu cred ca banuiesc ce masina iti iei tu ..tongue.gif.. rolleyes.gif


Dane, ca sa fii SIGUR ce masina isi va lua, fa-i o oferta buna! whistling.gif
_Constantin_
In nici un caz nu o sa fie Toyota. Aveti si voi rabdare. ninja.gif
DAN
QUOTE(_Constantin_ @ Feb 6 2008, 06:19 PM) *
In nici un caz nu o sa fie Toyota. Aveti si voi rabdare. ninja.gif

Pai stiu ca nu va fi toyota...si am impresia ca nici c'eed nu va fi..am eu o banuiala.... whistling.gif
22nst
voi cumpara tot avensis, sa vad ce gasesc cu livrare rapida...
vreau sa fie tot neagra si de preferat sa aiba cutie automata...
poate gasesc un 1.8 automat smile.gif
DAN
QUOTE(23nst @ Feb 6 2008, 06:24 PM) *
voi cumpara tot avensis, sa vad ce gasesc cu livrare rapida...
vreau sa fie tot neagra si de preferat sa aiba cutie automata...
poate gasesc un 1.8 automat smile.gif

iti caut una? whistling.gif
_Constantin_
A ... Cee'd nu ... e ceva dintr-o clasa superioara si Avensisului.

NST ... foarte bine, credeam ca tradezi si tu cu Honda. thumbsup.gif
22nst
dan... daca nu ar fi 400km intre noi cu cea mai mare placere...

legant de honda... nu... nu ma regasesc in honda... este o masina sportiva, eu nu sunt sportiv si sunt multe alte chestii care nu imi plac... (cea mai semnificativa fiind siguranta de 4 stele)
22nst
am si eu o intrebare....

pe langa avensis, mai am si un logan.

vreau sa ii schimb numerele loganului si sa le pun pe cele de la avensis

stie cineva care sunt pasii de urmat si ce trebuie sa fac?

_Constantin_
E o bataie de cap atat de mare incat eu zic ca nu merita.
OCTAN_95
QUOTE(_Constantin_ @ Feb 6 2008, 07:28 PM) *
E o bataie de cap atat de mare incat eu zic ca nu merita.

Poti pastra numerele vechi de la Avensis
22nst
nu cred ca mai pot pastra...

acum 2 saptamani am fost la politie sa rezerv un nr si mi-au spus ca nu se poate...

ideea este ca nu vreau sa pierd 23nst-ul asa ca preferam sa il pun pe logan...

voi merge maine pe la politie sa intreb...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.