Help - Search - Members - Calendar
Full Version: topic de dat cu capu' , bata , lantzu sau ce are fiecare
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21
22nst
nu... nu mai stiu nimic...
imi amintesc doar ca mergeam pe dn1 pe banda 2 destul de aglomerat... asta nu stiu de unde a aparut, (nu stiu ce masina era nu stiu ce nr avea - s-a intamplat prea repede) a intrat in fata mea, eu am pus frana brusc si am tras de volan dreapta, sa-l evit intrand intr-o autoguniera care mergea pe banda 1... in momentul impactului aveam in jur de 50-60 km/h, viteza confirmata si de cei de la toyota... (am dus acolo masina imediat dupa accident) imi aduc aminte momentul in care au sarit airbag-urile (nu stiu de ce, mi-a placut atingerea lui... a fost destul de lina - dar nu vreau sa o mai reincerc) si atat... in masina era mult fum, motorul inca mergea... mi-a fost frica sa nu explodeze ceva, tocmai iesisem de la benzinarie si aveam 60 litrii de combustibil...
nu doresc nimanui sa treaca prin ce am trecut eu azi... este groaznic...
cei de la toyota au spus ca s-a deformat corect.
DRAGOS
Nasol de tot sad.gif si tata a patit ceva aseamnator acum un an..

Si totusi..chiar nu l-a vazut nimeni pe dobitoc?
drabisan
Ce frustrant e cind ti-o iei din cauza unui cretinoid care nu o sa pateasca nimic din cauza asta...
Uof...
22nst
ala a scapat... nu-l vazu nimeni...

stie cineva ce acte imi ptrebuie sa am la mine pentru constatare si deschidere dosar casco?
OCTAN_95
QUOTE(23nst @ Dec 21 2007, 10:33 PM) *
ala a scapat... nu-l vazu nimeni...

stie cineva ce acte imi ptrebuie sa am la mine pentru constatare si deschidere dosar casco?


23nst, mi-e greu sa si spun ceva, i-mi pare nespus de rau.
Stiu prin ce treci.
Sper sa poti rezolva cat mai repede cu dosarul de dauna.

Prima data tre sa mergi la politie cu o copie dupa asig casco, copii ale actelor masini, actele de identitate si permis
apoi la asigurari:
procesul; verbal de constatare de la politie
asigurarea ta casco
actele masinii

la politie va fi ceva mai nasol, neavand martor.

atentie cu timpul de anuntare a incidentului

22nst
cu politia am rezolvat-o... am procesul verbal si autorizaria de reparare...
martori nu au fost...
am mers cu eu soferul de la masina de gunoi (culmea, este exact cel care vine la mine si imi ridica tomberonul - deci, il cunosc)
i-am dat asigurarea mea... cu toate ca nu are ce repara la masina de gunoi...

luni, sa merg la asigurari... dar mai mult ca sigur totul se va petrece dupa 6 ianuarie 2007...

cu ocazia asta vreau sa ii multumesc domnului de la toyota, (de la tinichigerie - nu stiu cum il cheama) care a fost dragut cu mine, chiar daca era vineri seara si programul pe terminare.
vio
sunt baietzi de nota 10 acolo la tinichigerie wink.gif
22nst
cum se bat cuilele in grinda daca nu ai scara smile.gif

http://www.youtube.com/watch?v=Af43gQ-9pug
pukimanu
Cand isi baga dracu coada......Tu sa fi sanatos ca belele.....Stiu prin ce momente treci acum, iti doresc sa recuperezi cat mai repede, nu te gandi ,rememorand momentele accidentului, ca il puteai evita, nu, nu il puteai evita, se intrunisera conditiile si BANG. Suntem la voia sortii, deh Karma. Sa fii sanatos si sa treci cu bine de beleaua asta.
Legionaru'
23nst, imi pare rau pentru cele ce ti s-au intamplat!

Si ca o gluma daca imi este permis:presimt sa iti vei lua Accord! laugh.gif laugh.gif laugh.gif
22nst
nu! nu imi voi lua honda...
momentan handa nu prea are un model care sa im placa 100% asa cum este avensis
sa vedem daca o sa fie dauna totala sau nu...
in caza ca este... sa vad ce bani o sa mai am si eu si ce imi dau aia pe asig, poate cumpar un avensis 2.2 sol sau chiar tot 1.8 dar cutia automata smile.gif
dar sa nu mai vb de asta ca nu stiu ce imi rezerva viata... of... si acum iar cu autobuzul... sa imi fac abonament... sad.gif
R_A_D_U
Cred ca nu v-am zis ca am atins-o si eu putin pe Wendy a mea in parcare la un Mall intr-un bloc de beton lasat aiurea pe acolo de muncitori. Destul ca am zgariat vopseaua, s-a crapat masca vreo 5 cm si s-a rupt o ureche de prindere. Asta m-a costat o zi la militie la constatari si pe la asigurari...whateva...in ianuarie vine o bara noua si cica o vopsesc aci la Cluj. Sper sa iasa frumos. Intre timp, dupa faza cu Toyota am mai luat si o amenda de 156 lei de la niste militieni care s-au pus in luna decembrie pe ... whistling.gif Am platit jumatate din amenda si am primit cadou de la ei si niste puncte la permisul de conduita... confused.gif Asa-i de sarbatori..invoca motive ca doar doar mai ciupesc si ei ceva...oricum le-am zis din start sa se apuce de scris la procesul verbal ca n-am chef sa le ascult teoriile... Pana una alta pentru prima data am facut consumul din pompa in pompa si mi s-a parut mare. 14,40 litri/100 km in Cluj. E drept ca e aglomerat si nu prea conduc nici eu ca moshii de 100 de ani dar totusi, nu e cam mult? Pe 9 ianurie am programare la service sa vada daca sunt probleme.

PS... pe chestia aia de pe bord imi indica consum mediu 13,5 l/100 km....merge bine compu ala, nu? wink.gif

SARBATORI FERICITE TUTUROR!
R_A_D_U
QUOTE(23nst @ Dec 21 2007, 03:08 PM) *
vesti triste... sad.gif de azi... masina mea... cred ca va fi dauna totala...
asa se pare, a venit si randul meu...
am facu-o praf... din cauza unui idiot care mi-a taiat fata eu am intrat frontal intr-o masina de gunoi... toata fata nst-ului este distrusa, aribag-uri sarite si paguba mare... sad.gif


Imi pare rau. Succes in demersurile tale.
S O R I N
CITAT(Legionaru' @ Dec 22 2007, 12:32 AM) *
Si ca o gluma daca imi este permis:presimt sa iti vei lua Accord! laugh.gif laugh.gif laugh.gif



laugh.gif laugh.gif laugh.gif

Facem pariu ?

P.S. Imi pare rau de masina ta Ionele...
vio
nu cred ca isi ia Honda biggrin.gif... mai degraba ...... ninja.gif
lucian14
Ionele, important e ca esti sanatos...Toyota si-a facut datoria! O sa mai conduci multe alte masini de acum incolo...nu sta sa le pui la suflet ca nu e cazul. Pana la urma tot un fier este confused.gif
Sarbatori Fericite la toata lumea !!!
pukimanu
Lasa-ti necazurile dusmanilor, SARBATORI FERICITE ,multa sanatate tuturor, belsug si petrecere nebuna !!!!
Hoinaritza
Imi pare sincer rau Ionele de totoya ta sad.gif Desi e o bucata de tabla stiu ca lumea tine la masinutza, o alinta, o ingrijeste... Speram sa se rezolve cat mai repede si sa nu stai mult pieton.
Sarbatori fericite tuturor si un an nou plin de bucurii! kiss.gif
R_A_D_U
Ieri am cumparat un brad pe care l-am transportat cu Wendy a mea. Si am rabat bancheta spate. Dupa ce le-am pus la loc a inceput sa-mi scartzie ceva prin spate. Acuma-i frig deci greieras nu pote fi wink.gif
Stie careva ce s-ar putea sa sune pe acolo? ahhhhh...un greieras tot am ...in spatiul ala de depozitare-cotiera dintre scaunele din fata...si se ascunde bine ca nu-l gasesc... chestia cu greierasii e pepsi (scuzati reclama la cornuri...dar deja e o expresie pentru mine...) fata de problema lui Ionel... apropos urmatoarea nu va fi Honda ci BMW 330 ci... poate ar trebui deschis un topic nou...Urmatoarea masina a lui Ionel si sa facem propuneri si sa votam.. wink.gif
Numa ghini.
vio
CRACIUN FERICIT !!! MULTA SANATATE , NUMAI BUCURII SI TOT CE V-ATI DORIT SA VA ADUCA MOSHU'...... suntetzi cool smile.gif super super super ...
StefanVVTi
Hai ca prinsai si eu 10 min la un calculator prin vizita...si hop pe forum!
NST...suntem blestemati, or what?! Imi pare rau si sper sa fie totul cum iti doresti la asigurari!
Bafta multe!

Va doresc in continuare sarbatori fericite!!! teehee.gif Sa speram ca 2008 va fi un an mai bun!!! thumbsup.gif
AMP
Va doresc si eu un An Nou imbelsugat si cu realizari maxime!LA MULTI ANI!
_Constantin_
Are cineva idee cat costa o oglinda de Avensis ? sau a schimbat cineva asa ceva?
vio
una de corolla care este identica ca la tine e 10 mil parca ... la LC schimb acum 14 mil ... deci pe acolo . aia de corolla am vazut o factura isi luase cineva ... biggrin.gif
vio
http://www.automarket.ro/stiri/scandal-dif...larat-8555.html oricum noutate nu prea era , dar ..
_Constantin_
E bine ca se publica asta si ca se doreste un adevar, pana la urma nimeni nu are nici cea mai vaga idee cat ii va consuma masina decat dupa ce o cumpara. Pai sa iei un 118D si in loc de 7 sa consume 10 e ceva ....
Printre modele vad si cateva modele Toyota, diesel in special ... total de asteptat.
Hoinar
QUOTE(_Constantin_ @ Dec 28 2007, 07:13 PM) *
E bine ca se publica asta si ca se doreste un adevar, pana la urma nimeni nu are nici cea mai vaga idee cat ii va consuma masina decat dupa ce o cumpara. Pai sa iei un 118D si in loc de 7 sa consume 10 e ceva ....
Printre modele vad si cateva modele Toyota, diesel in special ... total de asteptat.


sa-ti spun drept mie mi se pare frectie la picior de lemn...asta se stia de cand lumea..
eu is multumit de consum...o abatere de cca 10% de la cel din carte...asta la mersul normal..civilizat..legal smile.gif.
vio
marea majoritate a mashinilor cu consum manarit sa zic asa sunt diesel .... io cred ca aici este o mare tzeapa comerciala sa se vanda dieselu .... pana una alta io am reusit sa scot cu benzina consumu din carte poate si mai mic ...
_Constantin_
QUOTE(vio @ Dec 29 2007, 12:41 AM) *
marea majoritate a mashinilor cu consum manarit sa zic asa sunt diesel .... io cred ca aici este o mare tzeapa comerciala sa se vanda dieselu .... pana una alta io am reusit sa scot cu benzina consumu din carte poate si mai mic ...



100% adevarat. Eu in oras in momentu asta am exact cat spune Toyot adica 9.3 %.
Legionaru'
Domnu' moderator, scrieti cand veniti de la plimbare cu masina?
mike.omega
Domnu moderator, altii au cu un motor de aceeasi capacitate cilindrica, consuma in oras 7.3%, ah da! si e diesel HDI smile.gif Deci unde e teapa comerciala? Si la un C4 ca al meu lipseste portbagajul de la avensis doar whistling.gif (si aici ma refer la dimensiuni, mase etc)
_Constantin_
Pai la tine nu e ... dar la altii este ....


Legionare ... ai dreptate ... eu merg foarte mult noaptea dar in mod egal se merge cu masina si ziua deci consumul ar trebui sa fie undeva la mijloc ... si este.
S O R I N
CITAT(_Constantin_ @ Dec 29 2007, 12:55 PM) *
Legionare ... ai dreptate ... eu merg foarte mult noaptea



Cu cine stiu eu ? whistling.gif ...sau se mai schimba "benzina"... tongue.gif
Legionaru'
Eu nu faceam referire la consum, ci la ce s-a gandit si golanu' de Sorin! whistling.gif
drabisan
Costache, ai acumulatorul bun?
Nu de alta, dar mi-ar fi mila sa trezesti oamenii noaptea ca ramii fara...
vio
CITAT(mike.omega @ Dec 29 2007, 10:49 AM) *
Domnu moderator, altii au cu un motor de aceeasi capacitate cilindrica, consuma in oras 7.3%, ah da! si e diesel HDI smile.gif Deci unde e teapa comerciala? Si la un C4 ca al meu lipseste portbagajul de la avensis doar whistling.gif (si aici ma refer la dimensiuni, mase etc)


pai consumu asta il scot si io si poate si mai putin in cta .... si ca spatiu C4 vs Avensis .... ma cam indoiesc ,, C4 e mai inghesuit ca o Corolla . am probat asta , mase poate C4 are:

Masa autovehicul: 1280 kg
Lungime vehicul: 4260 mm
Latime vehicul: 1773 mm
Inaltime vehicul: 1458 mm
Latime incluzind oglinzile: mm
Volum portbagaj: 320 litri
Ampatament: 2608 mm
Ecartament fata: 1505 mm
Ecartament spate: 1510 mm orice ai zice nu e la fel de comfortabil ca un Ave .... astea sunt dim de compacta....



oricum acolo erau doar mashinile testate de ei ,, poate o sa apara si Citronu pe acolo , dar ,,, de a scapat biggrin.gif .. oricum tzeapa comerciala este .
mike.omega
Mda, cand sa dau post reply s-a luat curent, o luam de la capat smile.gif
Vio, pregateste servetele tongue.gif

Wheelbase 2700 mm
Length 4630 mm
Width 1760 mm
Height 1480 mm
Track (front) 1505 mm
Track (rear) 1510 mm
Curb weight 1245 kg
Trunk 520 l

sursa

Sa mai scriu si concluziile?!
Si stai sa vezi dimensiunile de la Cee'D biggrin.gif o sa zici ca au gresit aia fisa tehnica teehee.gif

PS: pt cei care considera ca orasul CT este in vazduh si ca se intalnesc masinile la semafor de 2-3 ori pe zi tin sa va anunt ca am ajuns sa concuram traficul din capitala. Cand mi-am luat eu permis traversam orasul in 20 de min, acum imi ia o ora...
drabisan
Nu comentez ca si Constanta e plina de masini.
Tulcea, unde ma duc lunar, e plina si nu vreau sa ma gindesc cum e Constanta cind e cald.

Pina la noi ordine, oricum nici un oras nu ofera "senzatiile" din Bucuresti! AZI!
Daca are cineva chef sa vada cum e, no problem. Sa vina aici si discutam...Dar nu despre consumuri...

Acum 14 ani, imediat dupa ce mi-am luat permisul, faceam 20 de minute, in zi de lucru, din Militari la Aparatorii Patriei. Azi nici nu mi-as pune problema sa ma duc acolo cu masina altfel decit duminica dupa masa! (bafta mea ca am mindra acasa si nu trebuie sa le mai aduc de la distanta, ca pe vremuri)

LE: Vio stie cum e sa te traga ata spre Pipera si stiu la ce ore se duce spre incolo. Daca nu eviti traficul in Buc, iti trece si iubirea si orice!
vio
corect Drabisan smile.gif



stiam mike dim de la avensis pt ca am si asa ceva . dar aia 10 cm la apatament si inca cei aproape 40 cm la lungime face dif de clasa ... si acum degeaba e mare daca spatiul nu este aranjat corect in mashina . acu stii cum e fiecare isi vede mashina lui cea mai buna , oricum io nu inclin in directia aia ... dim care le are C4 le are si Corolla mea asa ca nu vad unde e spatiu ala ....stiu si ce scrie la Cee'd dar tot asa parca degeaba e mare ... cand ma uit la yaris si stiu cate de mare si lejer stai in el ... la 3,86 m lungime ....


apropo de trafic ... nici un oras nu o sa devina ca Bucurestiul ... poate Cta dar vara atat ... ca sa ajungi lejer undeva traversand orashul pe diagonala tre sa pleci la 6 30 cel tarziu cel putin din Militari asa este ..... nu cred ca se mereg pe undeva 1,7 km in 50 min dimineatza ..... sau cand ploua faci si peste o ora aceiasi distantza ...


sa dau ex , LC 120 3.0 D4D in oras intre 9 - 10,5 in afara 7.5-8,5 depinde de talpa consumul de oras este sub ce scrie in carte
mike.omega
N-am contestat diferenta de clasa, nu-s cazut din luna tongue.gif
Insa chiar si intr-o compacat am calatorit 4 adulti in conditii bune. Ca si mai bine e intr-o berlina e alta poveste whistling.gif

Apropo de Yaris, are cineva modelul mai vechi? eventual diesel? unsure.gif
OCTAN_95
LA MULTI ANI 2008 !!!!!!!!! tuturor forumistilor.

Anul acesta sa va fie mai bun decat precedentul, sa aveti parte numai de lucruri bune ss nu in ultimul rand sa va bucurati de masinile voastre
22nst
cine stie sa deseneze whistling.gif

http://www.youtube.com/watch?v=_U39Odh0ShM
Colonelu'
QUOTE(mike.omega @ Dec 30 2007, 06:06 AM) *
Apropo de Yaris, are cineva modelul mai vechi? eventual diesel? unsure.gif


Ce ai dori sa stii despre masina? Intre 2002-2003 am avut ca masina de servici un Yaris 1.0 cu care am facut vreo 58.000 km.
OCTAN_95
Cunoaste cineva o adresa unde se pot depune adeziuni in vederea anularii taxei de prima imatriculare?
Am auzit ca Piedone a deschis si o actiune in acest sens dar nu gasesc informatii despre aceasta.
_Raduku_
n-as reusi asa ceva cu masina ninja.gif


Edited by Constantin : Imi pare rau dar incercati sa nu mai puneti linkuri de genul celui ce a fost, adica trebuie sa aiba o oarecare relevanta cu topicul sau cu discutia in general. In al doilea rand a mai fost pus o data. Multumesc.
Hoinar
Constantineeee...vezi ca asta e un fel de turnu babel al coltului nostru smile.gif
si in patratica asta mica nu esti moderator...doar invitat sa aberezi alaturi de noi.
bunny.gif
22nst
ehee, vedeti cum se schimba lumea drive.gif
si sa fiu in tema topicului... ce imi vine sa ii dau cu capul de nst pe aia de la asigurari ca nu se misca mai repede... dar deh, este 03.01.08
StefanVVTi
Bine v-am gasit in 2008! Greu cu trezitul dupa atatea chefuri... confused.gif
_Constantin_
Aberam ... de acord ... dar cu limita. Nu m-am schimbat ... dar e a 34858435 oara cand vad linku asta si nici macar nu e amuzant.
22nst
daca imi este permis... despre linkul din postul meu de mai sus este vb?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.