Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Mituri auto
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
Baby Blues
Mie nu-mi consuma cat scrie in carte nici daca o bat. In carte scria ceva de 10 in oras si 6 in afara. Duminica la ora 09.00 cu trafic aproape 0 nu pot sa scot mai putin de 11- 11 1/2 nici daca o omor. In afara ca sa scot 6 la suta tre' sa merg cu vreo 70-80/h cu viteza a sasea .
HalbaSus
QUOTE(stefan_adrian @ Jan 9 2008, 11:17 PM) *
Mie nu-mi consuma cat scrie in carte nici daca o bat. In carte scria ceva de 10 in oras si 6 in afara. Duminica la ora 09.00 cu trafic aproape 0 nu pot sa scot mai putin de 11- 11 1/2 nici daca o omor. In afara ca sa scot 6 la suta tre' sa merg cu vreo 70-80/h cu viteza a sasea .


E aberatie asta cu 6% in afara... A3-ul sotiei (1.9 TDI 105 cp - deci jumatate din calutii pe care-i ai tu) consuma 6% in afara (daca o conduc eu) si vre-o 5.5% daca o conduce sotia.
cod
Ibiza mea consuma 8% in oras (pe un plin toamna), pe cand audi-ul consuma 13.5%(putin mai inspre iarna). Datele oferite de constructor sunt 6% pt Ibiza si 10% pt A3.

Ca si procent, diferenta mi se pare identica.
ncristi
Daca a aparut la maretul post antena3 probabil ca este mit...

Aseara la BIZBAZAR Moise Guran in timp ce comenta un reportaj despre succesul loganului a lamurit poporul roman de ce s-a rasturnat la nemti masina nationala:
Incerc sa citez din memorie:

"Loganul s-a rasturnat, pentru ca asa cum stim cu totii, nu are suspensie independenta pe spate" woot.gif
Cristi2
Studiu american: "Viteza NU ucide!"
De Bogdan Mirica
Publicat Miercuri, 17.12.2008
Potrivit unui studiu intreprins de NHTSA viteza excesiva nu este cauza principala a producerii accidentelor.
zoom

Americanii au incercat intotdeauna sa contrazica regulile general valabile. Si nu oricum, ci cu ajutorul unor studii care au demonstrat intotdeauna cu argumente solide contrariul.

Mai nou, "vecinii" nostri de peste Ocean au vrut sa arate tuturor ca sloganul "Viteza ucide" este unul complet fals.
Organizatia americana NHTSA a desfasurat un studiu, pe durata a trei ani, analizand cauzele de producere a peste 5300 de accidente.

Oficialii au analizat factorii de "pre-impact", ceea ce s-ar traduce prin fenomenele care au generat accidentele. Investigatorii au cercetat fiecare accident in parte, inainte ca organele de interventie sa altereze probele, constatarile lor fiind astfel si mai elocvente.

In urma analizarii fiecarui caz in parte, ei au ajuns la concluzia ca doar in 5% din cazuri viteza excesiva a dus la accidente mortale. Mai mult decat atat, se pare ca evenimentele nefericite s-au produs in proportie de 41% din cauza neatentiei soferilor si a factorilor perturbatori.

In 10% din cazuri vina a fost pusa pe seama capacitatilor de a sofa. Tot in categoria factorilor "pre-impact" au fost incluse: intoarcerea in intersectie (36%), sofatul prea aproape de marginea drumului (22%) sau depasirea benzilor de circulatie (10.6%).

via | MotorAuthority
James Kilowatt
Pai e adevarat... nu viteza ucide, ci oprirea prea brusca biggrin.gif

Redevenind seriosi, tot nu viteza in sine ucide.... ci viteza NEADAPTATA la conditii. Poti fi in siguranta cu 150 pe autostrada sau un pericol mortal la 60 pentru tine sau pentru altii in oras.
RobertRFG
QUOTE (James Kilowatt @ Dec 23 2008, 07:53 PM) *
Pai e adevarat... nu viteza ucide, ci oprirea prea brusca biggrin.gif

Redevenind seriosi, tot nu viteza in sine ucide.... ci viteza NEADAPTATA la conditii. Poti fi in siguranta cu 150 pe autostrada sau un pericol mortal la 60 pentru tine sau pentru altii in oras.

Si daca tu mergi linistit cu aia 60 si un "reisar","zmeu" se crede la curse prin oras cu 150 si intra in tine acolo ce mai este??
prostie,teribilism sau ce??
neatentia la volan te poate costa viata....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.