Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cetarii!!!
Masini.ro Forum > Masini.ro > Circulatie
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
FAR EASTERN
Mucalitule! biggrin.gif
Detector=mers in afata. Atat. Nu mai interpreta matale alte chestii... wink.gif
ozz86651
Eu cred ca voi nu intelegeti dimensiunea problemei. Discutam de minim 4-5 benzi daca nu mai multe, pe care circula un fluviu de masini (multe mari, suvuri, pickupuri) la 130kmh, distanta intre masini fiind citiva metri. La care se adauga tot felul de monstri de camioane d-aia de le spuna americanii 18 roti sau 22 de roti. A, si unii din oamenii astia dorm la volan si nu-s atenti (plictiseala, oboseala), nu multi, 1% e suficient.
FAR EASTERN
Mai putem include aici si "blitzarii" ?
Alex-F1
Adica aia care fac poze noaptea??? biggrin.gif Oricum cel mai tare "blitzar" e Cel de sus....am vazut o poza surprinsa chiar in Timisoara, in timpul unei furtuni teribile, exact in momentul unui fulger si puteai jura ca e facuta ziua in amiaza mare!!!!!! ohmy.gif

Na, deci cum e cu "blitzarii" aia?
FAR EASTERN
Nu Alex, ma refeream la cei care nu mai incap pe strasse si tre' sa le faci loc. Inchei aici subiectul, pentru ca la un moment dat s-a infalamt lumea pe un alt topic... Ce am avut de zis am zis acolo.
Aici i-am amintit pentru ca se incadrau la aceeasi categorie cu ceilalti susamintiti.

Doar daca mai aveti voi de zis ceva. confused.gif

Alex-F1
Pai sper ca te-ai prins ca era o gluma faza cu pozele noaptea!!! teehee.gif Io oricum n-am inteles: aia "care nu mai incap pe strasse si tre' sa le faci loc" se numesc "blitzari"??? Io credeam ca te refereai la cei care au o manie din a da blitz-uri.... confused.gif
FAR EASTERN
Termenul inventat de mine e la fel de sugestiv ca si cel din titlul subiectului...
Alex-F1
Da bre, am inteles asta.....asa cum cetzar = cel care are mania de-a folosi excesiv proiectoarele de ceata, blitzar = cel care are mania de-a folosi excesiv blitz-ul (flash-ul) - dupa logica mea, nu? Dar tot tu ai scris: "ma refeream la cei care nu mai incap pe strasse si tre' sa le faci loc" - asta tot n-am inteles-o.....astia-s blitzarii sau care-i faza? ninja.gif
FAR EASTERN
He! E vorba de cei care-ti fac semn sa te dai la o parte din fata lor, ca sa treaca EI!
mike.omega
QUOTE (FAR EASTERN @ Dec 10 2008, 12:47 PM) *
Mai putem include aici si "blitzarii" ?

Adica aia care iti dau flash-uri in disperare cand te apropii de un semafor care e pe galben si tu ca orice om normal incetinesti?! dry.gif
Sau aia care merg la 20 de cm in spatele tau si iti dau flash-uri desi tu nu ai cum sa le eliberezi banda decat daca iti iei zborul?
Hoinar
Pai nu-s aceiasi tampiti care fac treaba asta? smile.gif Doar ca-n 2 ipostaze diferite...
mike.omega
La cat de multi sunt, io deja i-am separat in tabere diferite thumbsup.gif
T u d o r
Marti am fost pana la Bucuresti. La intoarcere, de la Dedulesti s-a lasat noaptea. Si ma trezesc cu un "nea Caisa" in spate cu proiectoarele bineinteles "on". Imediat i-am aprins de doua ori lampa de ceata de pe spate, poate-poate intelege. Ce credeti ca a inteles? biggrin.gif Mi-a dat faza lunga. In aceste conditii l-am lasat sa aiba impresia ca e ceata deasa si i-am lasat lampa aprinsa. Cred ca l-a scos din minti, ca s-a straduit sa ma depaseasca 20 km. biggrin.gif Fara izbanda. Chestia e ca acesti oameni pur si simplu nu inteleg, ei cred ca proiectoarele sunt acolo pentru a fi aprinse impreuna cu farurile. Degeaba te chinui cu ei, sunt needucati din toate punctele de vedere. La un moment dat am stins lampa si m-am dus. Am oprit la o tigara si am vazut cand a trecut ca era un Logan.
Fara amenda oamenii astia nu se mai civilizeaza, e clar. unsure.gif
vio
io nu as merge pe amenda .... ci pe suspendat carnetu 60 zile pt ca tine de sigurantza circulatiei treaba ... thumbsup.gif
drabisan
Pfffff, ce draguti sinteti voi.
Acum "prea multi ani" cind am citit prima oara Cioran, am fost siderat de o idee de-a lui, cum ca omenirea trebuie sa treaca prin foc pentru a se purifica. Niste zeci/sute de pagini pe aceiasi idee...Eu eram un pusti, nu aveam nici un fel de experienta si imi permiteam sa fiu siderat.

Am crescut, si in virsta, si in burta, si in experienta...Prea des ii dau dreptate lui Cioran.
Pai ce sansa de evolutie am eu intr-o societate in care spoturile de ceata se aprind pentru ca exista, ce sansa de evolutie are o lume in care exista unii care merg pe putinii km de autostrada pe banda 2-a, doar pe motivul ca exista banda aia, desi ar putea sa mearga cu aceiasi viteza legala, fara sa fie incurcati de altii mai lenti, pe prima banda???

O dau in filozifii grele, dar o creatura care face ceva pentru ca are voie, desi nu are nevoie, are dreptul sa existe? Nu se aplica pentru cazurile in care "break the rules for better rules" pentru ca aia e evolutie; discut pur si simplu de neuronii retarzi!
20krpm
QUOTE ( T u d o r @ Dec 11 2008, 02:39 PM) *
Si ma trezesc cu un "nea Caisa" in spate cu proiectoarele bineinteles "on". Imediat i-am aprins de doua ori lampa de ceata de pe spate, poate-poate intelege. Ce credeti ca a inteles? biggrin.gif Mi-a dat faza lunga. In aceste conditii l-am lasat sa aiba impresia ca e ceata deasa si i-am lasat lampa aprinsa. Cred ca l-a scos din minti, ca s-a straduit sa ma depaseasca 20 km. biggrin.gif Fara izbanda.

tudor, te deranjau proiectoarele lui? sau iti erau indiferente? de ce nu l-ai lasat sa treaca in fata, decit sa-l tii in spinare 20km. si-asa mergeati cu aceeasi viteza.
T u d o r
Ma deranjau. Nu stiu daca ai mers vreodata pe Rm. Valcea - Pitesti, pe vestitul Deal Negru. Sau poate nu-ti mai amintesti, in caz ca ai fost, dar de la Dedulesti pana la intrarea in Rm. Valcea nu prea ai decat cateva locuri sa depasesti. A fost trafic ca la balamuc, eu l-am lasat, doar nu crezi ca ma puneam de-a latul pe sosea, dar nu a avut unde. Unde am avut eu loc, am depasit si l-am lasat in p(ielea) mea. Si da, faza e ca pe el l-a deranjat mai rau lampa mea de ceata, sunt convins, dar nici de-al dracu' nu a vrut sa stinga proiectoarele. Stiu ca sunt rau, dar unii ca astia asa merita. A mers cu 40 la ora 20 km cu lumina rosie in ochi, dar nici in ruptul capului nu a vrut sa renunte la "vizibilitatea" sporita pe care i-o dau superproiectoarele la nici 2 metri in fata. teehee.gif Sa-i fie de bine.
20krpm
well, probabil ca daca si el ar fi membru pe masini.ro, acum am vedea un post despre "unu cu o honda alba nou-noutza (wink) care a mers in fata mea de la dedulesti pina-n rm. vilcea cu lampile de ceata aprinse. si i-am bagat si io proiectoare sa se-nvete minte". vezi, fiecare isi rezolva problemele cum crede de cuviinta... io unu as trage pe dreapta si l-as lasa sa se duca inaintea mea. dac-ar merge prea incet l-as depasi iar si as pune o masina intre mine si el. pentru mine important nu ar fi cum circula ala, si cum isi foloseste farurile, ci sa ma lase pe mine sa-mi vad de drum. mult mai simplu asa, decit sa conduc cu maselele inclestate tot drumu.
ozz86651
Bei eu cred ca exagerati, ala nici nu stia de proiectoarele alea, nu isi amintea de ele, dar stie ca l-ai terorizat tu cu stopul de ceata. Daca te dadeai jos si-i spuneai se lovea cu palma peste frunte.
Arheopterix
Eu procedez exact ca Tudor.
Poate e necivilizat,dar numai unul care se intalneste cu boii astia zilnic ,poate intelege.
Alex-F1
QUOTE (ozz86651 @ Dec 11 2008, 05:56 PM) *
ala nici nu stia de proiectoarele alea, nu isi amintea de ele, dar stie ca l-ai terorizat tu cu stopul de ceata. Daca te dadeai jos si-i spuneai se lovea cu palma peste frunte


Mi-ai luat vorba din gura (sau gandul din minte, mai bine zis)..... smile.gif Aproape sigur ca ala habar n-avea ca are proiectoarele aprinse.....omu facea cu mandrie parte din categoria celor care nu cunosc 100% comenzile de la bord, dar in schimb blitz-uri stie sa dea ca un adevarat ce este.....ca aia stia sa faca si fiu-miu la nici 2 ani..... confused.gif Interesant, ca am avut si io in spate Loganuri cu proiectoarele aprinse si nu m-au deranjat absolut deloc.....inca dimpotriva, erau mult mai putin deranjante decat faza scurta.....deci pana la urma totul tine de sensibilitatea ochiului.....asa cum sunt persoane cu hipersensibilitate a auzului/mirosului etc..... teehee.gif
Arheopterix
Sunt multi inteligenti care circula cu proiectoarele aprinse dar sting faza scurta,lasand numai pozitiile.
Pe astia nu ii prea vezi cand ai retrovizoarea pe pozitie de noapte.
Alex-F1
Cum ii pozitia aia de noapte??? blink.gif Aia cand dai de buton si se ridica oglinda in sus? Io butonu ala nu l-am folosit in viata mea la nicio masina....
krondet
intr-o seara, in spatele meu, unul cu farurile dereglate - unul pe faza scurta, unul pe faza foarte lunga. a oprit in spatele meu la semafor. am activat de 2-3 ori lumina de ceata, in timp ce ma uitam in oglinda retrovizoare, individul se uita impasibil (si curios, opinez eu) la lampa mea. absolut nici o reactie, nici pe fatza lui, nici la lumini ninja.gif
T u d o r
Nu-i asa ca e mai usor sa ne imaginam ca ala era "sarac si cinstit" (sarac cu duhul...)? Nesimtirea la noi poate trece usor drept nestiinta. Cum sa uiti? Si cand i-am blinganit din lampa de ceata?! Cat de prost sa fii sa nu-ti dai seama? Si pana la urma prostia nu e o scuza de fiecare data. Adica atunci cand gresesti la serviciu si faci varza ceva important, scuza asta merge? biggrin.gif Sigur nu te mai da afara, ca spui "vai...am gresit...din prostie".
M-am saturat da toti prostii. Cand mergi in alta tara parca media de inteligenta urca brusc. Oare sa fie ei mai destepti ca noi?
krondet
QUOTE ( T u d o r @ Dec 12 2008, 08:16 AM) *
Cand mergi in alta tara parca media de inteligenta urca brusc. Oare sa fie ei mai destepti ca noi?


DA thumbsup.gif
T u d o r
Nu sunt mai destepti Krondet... Stiu ca ai spus-o in gluma. wink.gif

Chestia e ca buna cuviinta se educa. Nimeni nu s-a civilizat cu vorba buna. Crede cineva ca neamtu' s-a nascut cu codul genetic modificat? Noooo, i-a ars cineva la bozonar cand i-a vazut ca arunca hartia pe jos... i-a ars cand i-a vazut ca intorc masina in scuar pe spatiul verde... i-a ars cand au incalcat LEGEA...

La noi incalcarea legii a devenit sport national si motiv de mandrie.
klm
CITAT( T u d o r @ Dec 12 2008, 11:06 AM) *
La noi incalcarea legii a devenit sport national si motiv de mandrie.

Tru, man! Din pacate tot carnatii astia te flashuiesc si claxoneaza ca de ce plaiu' lui mergi tu legal si il incurci pe maria sa?!
krondet
QUOTE ( T u d o r @ Dec 12 2008, 11:06 AM) *
Nu sunt mai destepti Krondet... Stiu ca ai spus-o in gluma. wink.gif

Chestia e ca buna cuviinta se educa. Nimeni nu s-a civilizat cu vorba buna. Crede cineva ca neamtu' s-a nascut cu codul genetic modificat? Noooo, i-a ars cineva la bozonar cand i-a vazut ca arunca hartia pe jos... i-a ars cand i-a vazut ca intorc masina in scuar pe spatiul verde... i-a ars cand au incalcat LEGEA...

La noi incalcarea legii a devenit sport national si motiv de mandrie.


ieri, pe distanta de aprox 500 m, daca respectam, cu strictete legea, buseam vreo 3-4 masini - depasiri fara semnalizare, intrare in intersectie dinspre drum fara prioritate, taman cand eram gata sa intru si eu...etc. Dacii, masini mai stranii sau dube. nu conteaza, EL sa treaca. Varsta soferului, nu conteaza.
pur si simplu, incep sa cred, nihilist, ca NIMIC nu mai conteaza. (singura retinere a unora este doar sa nu-si buseasca propria masina verymad.gif )

Diesel
Dacia o mai ai? ai dat-o la programul rabla sau ai vandut-o? daca ai avea o Dacie sortita programului rabla, ce ai face? whistling.gif
krondet
QUOTE (Diesel @ Dec 12 2008, 12:24 PM) *
Dacia o mai ai? ai dat-o la programul rabla sau ai vandut-o? daca ai avea o Dacie sortita programului rabla, ce ai face? whistling.gif


Dacia am vandut-o in august, iar ibiza am cumparat-o in octombrie. Dar, era din 2001 - prea tanara pentru programul rabla. Daca aveam o dacie pentru acest program, imi luam toyota whistling.gif
Diesel
trist-trist smile.gif

sa revenim la topic: de cand am citit topicul asta am inceput sa aplic flash-uri cu lampa de ceata din spate celor care au luminile reglate aiurea
rezultatul: zero, dar mai insistam
A K U
Ce bine de mine ca am proiectoarele in faruri si nu in bara...whistling.gif
20krpm
ieri seara, cind ma-ntorceam de la serviciu. in spatele meu, la un stop, se opreste - intii am crezut un camion, pe urma am vazut ca-i duba d-aia sanatoasa. masina mea e joasa de tot, farurile lui la nivelul "geamului" din spate, lumina reflectata si din retrovizoare, si din oglinda din stinga... ce mai, ma simteam ca in scena aia din "intilnire de gradul 3". evident ca ma gindeam la voi, si evaluam utilitatea unor lampi de ceata, care in situatia respectiva probabil ca ar fi ajuns sa-i deranjeze lu ala numarul de inmatriculare. cu prima ocazie, dupa ce-am trecut prin intersectie, m-am dat la o parte si l-am lasat sa treaca. asa ca am vazut si ce scria pe el, era un uhaul, deci masina inchiriata.
adrian_flavius
Bai, astazi am inceput sa dau blitzuri...pe A1...de obicei nu bag talpa prea grea pe Totos, ca nu prea sunt pe fuga...da' astazi eram...aveam programare la o anumita ora, si a trebuit sa mai rezolv ceva inainte de plecare...asa ca am vrut sa merg mai tare, si sa ajung cu 10-15 minute mai devreme...asta insemna sa merg cu 160-170 (ilegal, stiu...mea culpa...), in loc de 110-120...

Fratilor, pe A1, din 5 in 5 km, sunt o GRAMADA de indicatoare, care INTERZIC depasirea pentru ORICE CAMION...deci camionagii sunt OBLIGATI sa mearga pe banda I, depasirile sunt permise numai in cazul masinilor oprite...ce mama naibii castiga un sofer de camion, care decide sa depaseasca un alt camion, care merge cu 80 la ora, in loc de 90, cu cat merge el, si se baga in depasire fara sa se asigure, fara sa semnalizeze (sau, si daca semnalizeaza, o face asa, de 2-3 ori, sa zica si el ca a semnalizat...), si fara sa-i pese cu tu vii din spate cu 140-150, si esti nevoit sa franezi (destul de violent, as zice...), ca sa-l lasi pe el sa treaca?!?...chiar nu pot intelege...

Eu stiu asa, de la scoala de soferi: orice depasire se face prin schimbare benzii, de la dreapta la stanga, DUPA ce te-ai asigurat, si DUPA ce ai ACORDAT prioritate celor care sunt deja pe banda respectiva...incarcarea benzilor se face de la dreapta la stanga, cei de pe benzile superioare trebuie sa circule cu viteza superioara celor de pe cele inferioare...iar BOII aia de la Quartz, angajati (prin pile si interventii...stiu sigur, chiar de la oameni din Quartz, ca patronul e pitestean...) sa supravegheze traficul pe autostrada, si sa pazeasca autostrada (ce pazesc, naiba sa-i pieptene, ca nu prea mai sunt garduri laterale, iar de la Bucuresti si pana la Pitesti am numarat vreo 12-13 caini omorati pe marginea carosabilului...masinile D-zeu stie ce pagube au suferit...)

Deci, am blitzuit vreo 4 sau 5 si i-am mai si claxonat, pe vreo 2, cand am trecut pe langa ei, si de mama, si de tata, si de toate neamurile lor de marlani...din cauze de genul asta devii nervos la volan, tragi de masina ca apucatu', pierde la consum absolut toata lumea (el, ca e nevoit sa bage talpa sa treaca pe langa cel pe care-l depaseste...iar un autotren de 20-30 de tone, poate chiar mai mult, mananca ceva motorina ca sa accelereze de la 90 la 110...tu, ca pui frana ca fraieru, si pe urma trebuie sa accelerezi iarasi, daca ai fi putut continua constant mai scuteai ceva...stiu, vorbim de mililitri aici, da' adunati, la toate masinile care circula in stilul asta, cred ca inseamna ceva...), ne stresam unii pe altii, ne injuram ca la usa cortului, stai pe urma si te gandesti ca limba romana este foarte plastica, si iti dai seama cat de "inventiv" poti deveni in limbaj...

Sustin in continuare ca, in Romania, cel mai aspru ar trebui pedepsite spetzele de neacordare de prioritate, inaintea celorlalte...
T u d o r
Auzi Flav? biggrin.gif Iar ai plecat la drum fara sa bei cafeaua? Uelcam in Rumenia, za lend av drims... Eu am mers mai tare ieri, tot de la Bucuresti, dar se pare ca ma comport mai bine ca tine in trafic. tongue.gif Eu doar cu lampa de ceata mai ma probleme... teehee.gif
NGZ
Flavius, sa-ntelegem ca tu esti pesonajul pozitiv ?
Eu cred ca da. Pai ce-ai facut rau? Mai nimic: ai depasit viteza legala, ai "dat" cu farurile, ai injurat in stanga si in dreapta ... si iti spun eu ca pentru nimicurile astea s-ar fi gasit un nemernic de politist sa-ti dea amenda.
drabisan
QUOTE (A K U @ Dec 12 2008, 03:14 PM) *
Ce bine de mine ca am proiectoarele in faruri si nu in bara... whistling.gif



Ce bine de mine ca trebuie sa aprind spoturile de ceata inaintea stopului de ceata. Si cum nu aprind spoturile de ceata decit daca e ceata sau ultra-bezna...Tudor ar avea un stres in minus smile.gif
Arheopterix
QUOTE (Alex-F1 @ Dec 11 2008, 07:18 PM) *
Cum ii pozitia aia de noapte??? blink.gif Aia cand dai de buton si se ridica oglinda in sus? Io butonu ala nu l-am folosit in viata mea la nicio masina....


La unele masini e acel buton manual,altele au sistem automat.
Nu inteleg de ce nu il fol.
Ce faci cand e unul in spate cu farurile in oglinda/ochii tai?
20krpm
QUOTE (Arheopterix @ Dec 12 2008, 04:33 PM) *
Nu inteleg de ce nu il fol.
Ce faci cand e unul in spate cu farurile in oglinda/ochii tai?

teehee.gif pai noi ce tot vorbim de citeva pagini incoace? cum adica ce faci? bagi lampile de ceatza!! smile.gif
T u d o r
Si tu pana la urma ce-ai fi facut? In afara de ironii, desigur.
StefanVVTi
Acum imi dau eu seama de ce Adrian Mititelu, patronul echipei mele de suflet, poarta ochelari mereu... il protejeaza de "cetari"! smile.gif))))
Mariustom
CITAT(Arheopterix @ Dec 12 2008, 10:33 PM) *
...
Ce faci cand e unul in spate cu farurile in oglinda/ochii tai?

Închide ochii să nu-l deranjeze laugh.gif
Că nu m-am putut abține whistling.gif
20krpm
QUOTE ( T u d o r @ Dec 12 2008, 06:04 PM) *
Si tu pana la urma ce-ai fi facut? In afara de ironii, desigur.

pai n-am zis, de citeva ori? ma dau la o parte si-l las sa treaca pe individu. in afara de ironii, desigur. ce sa fac, daca n-am lampi de ceata ca voi...
Diesel
@adrian_flavius: un prieten s-a rasturnat cu loganul pe A2 incercand sa evite un camion care i-a taiat fata

adica fii fericit ca masina a supravietuit calatoriei
T u d o r
20krpm... Man, daca ideea e sa te dai la o parte din fata tuturor care au o "problema" in trafic, in Romania nu cred ca e cazul sa conduci. Aici cam toti au diverse frustrari de varsat, toti sunt nervosi si agresivi, toti au ceva-ceva de dovedit altora. Stiu ca nu ti-e usor sa intelegi, pentru ca te-ai obisnuit cu respectul dintr-un trafic mult mai evoluat decat al nostru. Am aceeasi senzatie de fiecare data cand revin in tara dupa o calatorie in strainatate. Si te inteleg perfect. Dar vino si mergi la noi o vreme, nu 2-3 drumuri pe an. Incearca sa conduci in Bucuresti cu masina cu numere de alt judet. biggrin.gif Acum am inca numerele rosii, de VL, mi-au dat toti de toate... teehee.gif Cat am avut Pejo-ul cu numerele de leasing(de cool.gif, ma descurcam minunat in capitala, acum nu. Oare conduc mai prost? tongue.gif

Eu nu mai iau in seama toate sicanarile si necuviinta "partenerilor" de trafic, cum face Flavius. Iesiri in depasire cu diferenta de viteza de 5-10 km/h (adica de la 90 la 100) pe autostrada, cand tu vii din spate cu 140 si nu mai conteaza daca ai timp sa franezi, flash-uri nervoase ca nu te dai la timp din calea vreunui agitat, chestiile astea nu ma mai deranjeaza. M-am obisnuit, nici macar nu reactionez decat in situatii grave si atunci doar cu injuraturi pe care le aud din pacate doar cei cu care sunt in masina. biggrin.gif Un strain, obisnuit cu respectul pentru ceilalti pe sosea, cred ca are un soc atunci cand intra la noi in tara.
ozz86651
QUOTE
lumina reflectata si din retrovizoare, si din oglinda din stinga...


Toate SUVurile iti bat in masina.. singura solutie in afara sa te enervezi e sa pui oglinda centrala pe pozitia de noapte. De aia din stinga te poti feri usor.

QUOTE
te-ai obisnuit cu respectul dintr-un trafic mult mai evoluat decat al nostru.


Mai degraba mult mai inarmat biggrin.gif.
Arheopterix
Am ajuns la concluzia ca unii cetarii nici nu stiu ca sunt...
A scris cineva ,ca multi nici nu stiu sa fol bine bordul.
Principalii vinovati sunt instructorii auto care sunt varza rau ,in marea majoritate.
Personal am invatat cu un instructor Yemenit gras (Yemenitii cunt in proportie de 99% slabi rau.
M-a invatat multe lucruri care cei de la noi nici nu cred ca le stiu.
Problema a fost cand m-am intors in europa si nu stiam nimic de ploaie ,aqvaplanare samd.
Inainte de a face prima ora,am dat ocolul masinii si mi-a explicat toate luminile si comenzile.
Cricul,roata de rezerva,cum se schimba .
CAti au invatat toate astea de la instructorul lor?
Sa revii din depasire in momentul in care ai ambele faruri ale masinii depasite in oglinda retrovozoare....
In cele 20 de ore,m-a chinuit in piete aglomerate la ore de varf,pe autostrada,sa parchez in panta fara frana de mana-doar cu ambreiajul.
Surpriza a fost mare,cand o prietena care o aveam,dupa 30 de ore la Ilioara,nu stia mai nimic.
Pana la urma am vazut ca situatia era cam generala.

Cati din noi am luat carte masini sa citim toate comenzile?
Sa invatam cum functioneaza recilarea aerului,dezaburire si bineinteles luminile de ceata?
Cred ca daca era o campanie la tv cu acest subiect,multi cetari "reveneau la normal".
StefanVVTi
Interesant post-ul tau, Arhe, si iti dau dreptate! thumbsup.gif
La noi e bine sa se faca acolo 15 ore, daca se fac si alea, cat mai repede... acum depinde si de viitorul sofer! Si pentru a-mi dovedi modestia, examinatorul mi-a zis ca s-ar plimba toata ziua cu mine prin oras! biggrin.gif cool.gif
klm
Mi se pare ca exagerezi putin; am auzit-o apoi am aflat-o pe pielea mea apoi am zis-o si eu mai departe: in Romania nu inveti sa conduci cat timp faci scoala auto, abia dupa ce parcurgi macar cateva mii de km poti sa spui ca incepi sa ai habar cu ce se mananca soferia tocmai din acest motiv sunt adeptul metodelor americane sau canadiene.
De exemplu pe mine nu ma intereseaza cum sa schimb un cauciuc (desi stiu foarte bine la nivel teoretic, n-am avut nevoie niciodata sa o fac) in schimb stiu ce dimensiuni au si in ce conditii trebuie schimbate, nu-mi pasa ce tip de ulei se foloseste la cutia de viteze sau ce freon sa bag in instalatia de AC (desi sunt trecute prin documentatie) insa stiu tipul de ulei de motor si exemplele pot continua.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.