Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Posesorii de Fiat Albea Star
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Fiat
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
RaduZRP
Ma refeream la actionarea geamului soferului. Acel click in tabloul electric facut in momentul actionarii geamului soferului este mult mai putenic decat toate celelalte clickuri, inclusiv fata de cel facut de actionarea geamului pasagerului. Spuneam ca e neobisnuit de tare, mai ales ca nu a facut asa de la inceput.
Vis-a-vis de casco, lumea ma sfatuieste sa ma folosesc de asig. De ce adica sa "stric" casco? Cel mult platesc o taxa de reintregire a asigurarii care cu siguranta e mai mica decat o tripla noua, si oricum dat fiind faptul ca masina e in leasing, nu beneficiez de nici o reducere in timp. Eu am un coleg care la cea mai mica zgarietura apeleaza la casco. Bine, dar cred totusi ca are vreo pila acolo.
Stiu ca Palio = Albea, de aia am si intrebat cum se comporta masina la peste 100 mii km.
air_wolf
QUOTE
Stiu ca Palio = Albea, de aia am si intrebat cum se comporta masina la peste 100 mii km.


uita-te la pagina 4 tot pe topicul asta. in plus fata de ce e acolo, am un zgomot tare ciudat de amortizor mort pe stinga fata (dar am cazut in groapa la peste 100Km/h, asa ca am scapat ieftin). portbagajul s-a blocat la ger si l-am dezghetat cu tunul cu aer cald. in 7.000 km n-am completat un gram de ulei dar am completat cu antigel (s-o fi evaporat, ca scurgeri n-am)
RaduZRP
Slautare

Din cate ai spus acolo, am tras concluzia ca sunt mai multe bile albe decat negre, asa ca sunt multumit. Oricum eu n-o sa fac prea curand 100mii km, ca nu circul asa mult.
Problemele mele (daca le pot numi asa) la 4500km:
- la frig (-25 grade) nu am putut sa inchid porbagajul. M-am chinuit serios pana am reusit (pana am inghetat :samui: )
- la frig nu am putut sa deschid clapa la benzina. Dupa ce am deschis-o nu am mai putut s-o inchid. Am mers cu ea deschisa vreo 3 zile (nu larg deschisa, sa nu ma intelegeti gresit)
- la frig portiera dreapta spate scartaie de mama focului
- zgomot naspa in panoul electric la actionarea geamului soferului.
Restul toate bune si frumoase. :coolspeak:
C Z R
Radu din cele ce spui ma mira toate cu exceptia uneia care am avut-o si eu scartait de usi cele din 2 spate in rest absolut nici o problema ce ciudat biggrin.gif
RaduZRP
Scartiatul usilor din spate la tine pare sa fie o chestie permanenta. La mine a scartait numai la frig (deocamdata). La fel si celelalte probleme. Dar acu ca au trecut gerurile alea mari, aceste probleme au disparut: portiera nu mai scartaie, portbagajul se inchide normal, la fel si clapa la benzina. Persista doar problema cu zgomotul la panoul electric, care se pare ca e permanenta.
C Z R
auziti care stie ce dimensiune trebuie sa aiba stergatoarele in cm si in inchi??? ca poate trebuie sa cumpar si habar n-am biggrin.gif
Mihai50547
Eu nu am intalnit in manual specificatii in acest sens...deci nu iti ramane decat sa pui mana pe o ruleta si sa masori.....

...a si sa imi spui si mie te rog.
biggrin.gif

si apropo ti s-a intamplat sa iti inghete lichidul in stropitoare? cred ca nu are destul alcool asta pe care l-am pus ultima oara si imi ingheata. Sau e normal?
alexandru46880
dupa parerea mea inghetza duzele alea de pe capota si de aia nu mai iese triplu jet x2 smile.gif ca lichidul din rezervor e sglobiu si la -20 de grade

si mie imi scritiie usa spate stinga - dar numai ea smile.gif
hehehe

in rest - hiper-super multumit
C Z R
Mihai si Alexandru s-o luam in ordine, am masurat stergatoarele si au 450 mm = 45 cm = 18 inch, si am cumparat de carrefour unele nemtesti 50 de mii /buc, din grafit de la alca germania, sunt supermarfa!

cat despre lichidul de parbriz am fost smecher biggrin.gif si am gasit tot la hipermarketul de mai-sus un lichid care face ca lichidul de parbriz sa reziste pana la -46 de grade biggrin.gif , asa ca n-am avut probleme, cat despre scartait am vazut la masini foarte scumpe asa ca stau linistit biggrin.gif
Ciprian65370
S-a mai pus intrebarea asta dar n-am vazut raspunsul. Stiti cumva cum se scot tetierele de la scaunele din fata, ca vreau sa-i pun huse. Alea din spate au cate o clapita care se apasa si iese usor, dar astea din fata nu. Asi trage mai tare de ele in sus dar mi-e frica sa nu se rupa.
C Z R
ciprian raspund: nu se scot din constructie tetierele pe fata si nici nu trebuie, se gasesc huse absolut peste tot care merg fara a fi scoase tetierele, asa ca nu mai fi desperat ca nu trebuie biggrin.gif
RaduZRP
QUOTE(Ciprian65370)
S-a mai pus intrebarea asta dar n-am vazut raspunsul. Stiti cumva cum se scot tetierele de la scaunele din fata, ca vreau sa-i pun huse. Alea din spate au cate o clapita care se apasa si iese usor, dar astea din fata nu. Asi trage mai tare de ele in sus dar mi-e frica sa nu se rupa.


Si daca gasesti niste huse calumea si care sa se potriveasca bine, sa-mi spui si mie unde le-ai luat si cat ai dat, ca nici eu n-am d-astea.
C Z R
Radu se gasesc in carrefour huse de buna calitate la preturi accesibile marca pufi!!! smile.gif
RaduZRP
In Iasi abia se construieste Carrefour asa ca am sa ma pun pe asteptat. Ori poate am sa ma duc la Metro ca parca am vazut acolo ceva cu "Pufi". Si-a luat taica-miu pentru Megane-ul lui de la Metro si le-a aruncat dupa o luna. Nu mai stiu ce marca erau. Oricum cred ca noname.

Sa stii Alex ca tot nu am rezolvat cu gaurica aia de 2 cm din tripla. Am expus problema asta pe forum si m-as fi asteptat sa primesc mai multe opinii: sa incerc sa maschez, sa cumpar tripla noua sau sa apelez la casco? Ce sa fac oameni buni?
C Z R
Radu pai eu am gasit masina lovita in parcare si am apelat la casco si mi-a facut-o de nici nu zici ca a fost lovita vreodata pe cuvant si ca bonus mi-au facut masina-luna asa cum n-a fost ea nici la cumparare biggrin.gif
RaduZRP
Tu ce costuri ai avut?
C Z R
pai sti ce m-a mirat ca nu mi-au aratat nici un deviz, vezi tu agentul de la casco mi-a recomandat un service cica e superbun si ca nu trebuie sa dai spaga, asa mi-a zis, m-am dus numai masini una si una asa ca a doua zi am lasat-o si sa sti ca n-am fost dezamagit. Am inteles ca dauna se ridica la aproximativ 10 mil lei vechi si asta pentru o lovitura minora si la o manopera de 250 mii pe ora biggrin.gif
RaduZRP
Te intrebasem despre ce bani ai scos din buzunar. Vezi tu? Dilema e: merita eu pentru o tripla sa ma duc la casco sau sa sumpar eu alta noua? Din cate am inteles trebe sa platesti o taxa de reintregire a asigurarii.
Asadar, efectiv, tu ce bani ai scos din buzunar cu ocazia reparatiilor efectuate de casco? (exclusiv eventualele spagi!)
C Z R
nu am scos nici o spaga, tocmai asta am spus mai-sus, nu am scosnici un ban din buzunar, dar atunci cand o sa asiguri iar pe casco nu o sa mai ai 10%reducere din prima de asigurare ci o sa platesti o suma nu stiu cat la suta din suma pe care au asigurat-o ei pe deviz usurandu-ti tie viata si facandu-te fericit si implinit biggrin.gif
Ciprian65370
QUOTE(Alex Aka)
ciprian raspund: nu se scot din constructie tetierele pe fata si nici nu trebuie, se gasesc huse absolut peste tot care merg fara a fi scoase tetierele, asa ca nu mai fi desperat ca nu trebuie biggrin.gif


Si cum arata, sunt piese separate pentru tetiere sau sunt dintr-o bucata?

La Metro in Iasi am vazut ceva modele dar sunt cu piese separate pentru tetiere. Nu mai stiu ce marca erau, materialul nu era cine stie ce, dar nu aveau culoarea bej care voiam eu(am interior bej si exterior rosu scilla) si parca nu i-asi pune huse gri sau negre, ca nu se potrivesc.
C Z R
ciprian sunt piese separate care se pun pe deasupra si au arici, eu am si sunt foarte reusite si foarte bune calitativ si au fost destul de piperate peste 2 mil lei au costat parca si dupa aia au scazut preturile.
Ciprian65370
QUOTE(RaduZRP)
In Iasi abia se construieste Carrefour asa ca am sa ma pun pe asteptat. Ori poate am sa ma duc la Metro ca parca am vazut acolo ceva cu "Pufi". Si-a luat taica-miu pentru Megane-ul lui de la Metro si le-a aruncat dupa o luna. Nu mai stiu ce marca erau. Oricum cred ca noname.

Sa stii Alex ca tot nu am rezolvat cu gaurica aia de 2 cm din tripla. Am expus problema asta pe forum si m-as fi asteptat sa primesc mai multe opinii: sa incerc sa maschez, sa cumpar tripla noua sau sa apelez la casco? Ce sa fac oameni buni?


Parerea mea ca ar trebui sa mergi pe CASCO. De ce o platesti daca nu apelezi la ea cand ai nevoie. E drept ca trebuie sa platesti apoi reintregirea politei, dar cred ca e mai putin decat o tripla. Daca ai putea sa afli cat te costa o tripla+montaj, mergi la asigurator si il intrebi cat e reintregirea si pui in balanta. Bafta multa si '"evenimente" zero!
RaduZRP
Am sa merg la Casco si am sa intreb. Momentan nu ma pot ocupa de asta din pacate, dar promit sa va povestesc cand termin treaba.
C Z R
Fiat Albeea chiar o surpriza placuta!

Am iesit astazi cu ea incarcata cu inca 4 persoane deci in total 5 si fara bagaj deci pe undeva la 420 kg si am mers cu peste 160 km/h fara probleme si fara sa se simta nici un pic greutatea, si aici ma refer si la consum la aproximativ 100 km mixt dar mai mult afara 70%-30% a consumat undeva pe la 7 la suta ceea ce e foarte bine smile.gif
RaduZRP
uite ce chestie draguta am gasit pe un forum francez
http://www.forum-auto.com/sqlforum/section...t189544-490.htm
dati scroll in jos o pagina jumate.
Fiatul Siena este asta
RaduZRP
si din spate AICI
air_wolf
cind ploua si e moloz pe sosea si se acopera farurile cu mizga scirboasa... voi mai aveti faza scurta la fel de puternica? la mine se estompeaza pina la punctul in care ma dau jos cu o cirpa.

am vazut ca ati luat stergatore. n-am remarcat la albea, dar la mine nu au fost egale. cel din stinga e mai mare iar cel din dreapta mai mic (nu le-am schimbat si merg bine si azi blink.gif )
Ciprian65370
Numai la dacia 1310 sunt egale stergatoarele biggrin.gif
La masinile astea straine au stat si s-au gandit baietii si daca asa au vazut ca suprafata stearsa e mai mare, le-au facut asa, inegale. Si la logan sunt inegale. Deci, nu e nici oproblema.
alexandru46880
intrebare: oare nu se pot schimba ledurile din bord - alea care dau culoarea portokalie - cred ca bordul ar arata mult mai fain cu alb de exemplu si cu indicatoarele rosii cum sunt acuma smile.gif - aveti vreo idee?
eddie
QUOTE(Moca61990)
regula numarul 1 : nimeni nu se plange de masinuta lui pe care a dat o gramajoara de bani, nici la prieteni si nici la necunoscuti.......te plangi numai la mecanic si la dealer-ul de la care ai luat-0 :bash:


De cand emiti tu si oficializezi reguli pe forum ? Aud ?!

Iti recomand sa mai citesti totusi regulamentul forumului.
Radu69537
sunt un fericit posesor al unui fiat albea si tin sa-i atrag atentia lui moca61990 ca, in primul rand, daca nu este posesorul unui fiat albea nua re ce cauta aici. In al doilea rand, cam ce ii da lui dreptul sa spuna ca nu e nici o diferenta intre logan si albea? Pana acum cateva zile ma abtineam de la orice comentarii la adresa loganului, deoarece nu mersesem cu unul (ceea ce ar trebui sa faci si tu), insa am mers cu unul si, crede-ma ca este diferenta de la cer la pamant (cand o sa conduci cate una din fiecare poate vei intelege). recunosc ca albea nu este o masina extraordinara (la viteze de la 170km/h in sus isi pierde stabilitatea, dar, pe de alta parte, viteza maxima specificata este de 162km/h), dar in nici un caz nu este una proasta si isi merita toti banii. Iar referitor la siguranta in caz de accident, chiar am avut un accident frontal; rulam cam cu 80km/h pe iuliu maniu si am tamponat o nubira care venea de pe sens invers si facea stanga la politehnica. Intr-adevar, masina a fost grav (aripa, contraaripa, far, proiector, bara, roata, planetara, amortizor etc), insa, desi nu purtam centura, nu am patit absolut nimic. Referitor la angajatii service-ului (autoitalia, in cazul meu), au dat dovada de profesionalism si ieri m-au anuntat ca vineri am toate sansele sa imi iau masina inapoi.
...si as mai avea si eu o intrebare: cei care ati depasit 10.000km, imi puteti spune si mie ce ulei folosesc cei de la service-urile autorizate si cam cat costa un schimb de ulei si de filtru de ulei?
p.s.: imi pare rau ca nu am niste poze cu cele 2 masini tamponate, insa eram mult prea nervos la ora aceea pe cel care mi-a taiat fata pt a ma mai gandi la asta
guerilla
QUOTE(Moca61990)
mi-am dat doar o parere si am spus-o si sub forma de gluma.......numai ca acesti posesori de albea.....fac pare din acea categorie sociala care vinde petarde la colt de strada.......si sau simtit foarte jigniti ca a indraznit cineva sa le critice masina.......
pentru mine nu sunteti decat neste simpli soferi de duminica.......aici numa refer la toti, ci numai la cei care se simt lezati si arunca cu vorbe aiurea..........
intrati pe skoda sa vedeti cum se vorbeste.......la forum.
acolo am criticat motorul de 2.0 tdi de pe octavia si sunt multi altii care critica la fel ca si mine, dar nimeni nu s-a rasculat in halul asta.......acolo e vorba de alti clienti, alta categorie sociala, alt nivel de inteligenta.........
nu am nimik cu masina asta, doar o critic pentru ca o consider foarte proasta.......si mai sunt si altele, nu este singura.......
cred ca am tot dreptul sa imi dau cu parerea unde vreau pe forumul asta.........kiar daca daniel fierbe ca nu ma da nimeni afara........probabil ca in capul lui e foarte multa prostie si nu stie ce inseamna un forum.......


iti recomand sa citesti regulamentul inainte sa postezi astfel de mesaje.
nu a spus nimeni ca nu poti critica o masina - chiar este de laudat acest lucru atat timp cat esti obiectiv si vii cu argumente concrete. dar este total interzis sa ataci persoanele de pe acest forum. in caz ca nu stii, iti aduc aminte ca atacul la persoana atrage ban pentru 2 saptamani. si asa va fi.
in plus, toate mesajele off topic din aceasta arie vor fi sterse.
eddie
Si eu ii spusesem sa reciteasca regulamentul.... biggrin.gif
Acum puteti continua discutia in liniste.... :wave:
dany69707
sunt nou si ma uimesc discutiile interesante de aici.
am si eu un fiat albea. nu este o masina extraordinara dar sunt multumit de ea, la banii care i-am dat pe ea consider ca isi face treaba cum trebuie!
mike.omega
Domnule Moca sau Dany, va spunem cu vreti, din acest moment aveti interzis dreptul de posta pe acest forum, definitiv :ban:

Orice comentariu il astept pe pm :brave:
Stefan-118
Salut! Sunt mandrul proprietar al unui Fiat Albea Star din octombrie 2005.
Exista cumva un Fiat Club?
daniel64326
Felicitari moderaratorilor si administratorilor pentru interventia tip SMURD..Gasesc insa, ca ar fi fost mult mai eficienta dupa primul off-topic al domnului moca..Dar , niciodata nu e prea tarziu..Asadar, eu sunt absolut incantat de Albea mea!
Radu69537
in primul rand vreau sa spun ca imi pare extrem de bine ca am scapat de dl moca, iar in al doilea rand: si eu sunt incantat de albea a mea care nu m-a dezamagit pana acum si o astept cu bratele deschise sa iasa din service...in rest, numai bine!
Radu69537
am si eu o intrebare pt posesorii de fiat albea: la voi se aprinde in bord ledul care indica faptul ca e o usa deschisa? la mine nu se aprinde, dar parca tin minte ca la inceput functiona, dar nu mai sunt sigur...
guerilla
QUOTE(daniel64326)
Felicitari moderaratorilor si administratorilor pentru interventia tip SMURD..Gasesc insa, ca ar fi fost mult mai eficienta dupa primul off-topic al domnului moca..Dar , niciodata nu e prea tarziu..Asadar, eu sunt absolut incantat de Albea mea!


ne pare rau, dar nu putem acoperi toate discutiile. in momentul in care am fost sesizati de inconvenientele aparute aici, am luat masurile de "tip SMURD" cum spunea cineva.
am sa va sterg toate mesajele off topic de aici. sper ca nu se supara nimeni biggrin.gif
Doru65791
QUOTE(Radu69537)
... la voi se aprinde in bord ledul care indica faptul ca e o usa deschisa? ...

La mine nu s-a aprins si nici nu cred ca se va aprinde candva. Pozitia intrerupatorului la Albea nu prea permite o semnalizare precisa a unei usi nu foarte bine inchisa (este pe partea cu balamalele). La masina precedenta (un Matiz), intrerupatorul era pe partea incuietorii si avertizarea se facea prin stingerea plafonierei doar cand aceasta era ferm inchisa. :clapping:
La Albea nu tine figura si din cauza automatizarii iluminatului. Poate doar pe spate daca te uiti in retrovizor. :evil:
Radu69537
eu ma refeream la indicatorul din bord, nu la lumina...este vorba de martorul din bord care are o forma de portiera si ar trebui sa se aprinda cand se deschide usa...am vazut ca acest martor este semnalat si in carte...
daniel64326
Referitor la problema ce martorul din bord care ar trebui sa se aprinda cand o usa este deschisa vreau sa iti spun ca el fuctioneaza doar la varianta superioara a Albeei star( nu mai stiu cum se numeste dar in instructiunile masinii apare numele modelului).La Albea n-a functionat niciodata optiunea asta...sau cel putin la a mea!
Doru65791
QUOTE(Doru65791)
La mine nu s-a aprins si nici nu cred ca se va aprinde candva.


Hai ca ma citez singur. :evil:
Asta am spus si eu. Probabil la versiunea HL sa fie activa semnalizarea asta. Manualul de utilizare trateaza la gramada toate versiunile.

Altceva:
Daca privesti intr-un unghi favorabil afisajul cu cristale lichide din bord, se vede un simbol Oil. Oare se va activa candva? In manual nu se specifica nimic.
Radu69537
hmmm...probabil aveti dreptate, desi eu tin minte ca la inceput se aprindea...ufff...o sa intreb la autoitalia cand ma voi duce sa ridic masina din service; m-au anuntat ca joi dupa-amiaza urma sa intre la vopsit si ca luni ii vor face geometria, deci am toate sansele sa o ridic sapt viitoare (abia astept, ca e greu fara ea)...o sa va anunt cat de bine "s-au purtat" cu ea cei de la autoitalia
m27
imi cer scuze pentru intarziere. (am patit-o cu albea mea). deci uleiul este selenia si nu am prea vazut pe piata. am intrebat la service si mi-au spus ca este un ulei semisintetic foarte bun produs in italia si care este folosit la masinile de curse italiene. (10w40). am fost la service cu usa stanga spate care scartia, iar acolo era un tip care are un magazin de uleiuri si dorea sa faca schimbul de ulei de la el. I-au spus ca daca face asta motorul isi pierde garantia si ca din testele efectuate pe motor uleiul selenia asigura cea mai buna ungere. nu stiu cat costa, dar fiindca mi-au intarziat livrarea masinii cu 4 zile, am primit primul schimb de ulei gratuit.
Radu69537
gata! Tocmai mi-am ridicat masina din service. pot sa zic ca cei de la autoitalia au facut o treaba buna si destul de repede (2 sapt)...nu prea au insistat ei la detalii, dar e ok (nu prea imi place cum au prins contraaripa, dar aia oricum nu se vede si de fixat e fixata bine, numai ca mi se pare mie ca arata altfel inainte)...masina se comporta la fel de bine ca inainte, nu trage nici stanga nici dreapta si nu am observat nici un tremurat in volan, deci si geometria pare facuta cum trebuie
pentru cei interesati, la autoitalia un schimb de ulei+filtru la 10k km cica ar costa in jur de 3 milioane...
Doru65791
:bash: 3 milioane doar pentru ulei si filtru???
Daca ar fi fost pentru revizia de 20k sau cum va fi in cazul meu, revizia anuala (nu prea am cum sa depasesc 10k pe an din lipsa de timp), ar mai merge. Acum cam toti de pe aici avem masinile noi si n-am prea trecut pe la revizii. Inca putin si incepem sa schimbam si impresii si informatii legate de calitate si preturi. La masina precedenta, revizia de 10k cu schimp de ulei, filtru plus un pic de vaselina si ceva antigel era pana in 3 milioane. Chiar asa de mare sa fie diferenta intre Daewoo si Fiat?
Ma bucur ca reparatia a iesit bine si iti urez sa mai ajungi pe la ei doar pentru revizii.
Radu69537
din cate am inteles costa atat de mult datorita uleiului...am inteles ca se foloseste selenia, care nu prea se gaseste pe la noi si care este destul de scump...oricum, 3 milioane la 10k km mie mi se pare destul de rezonabil, desi sunt convins ca ar fi putut sa ne permita totusi sa il schimbam la 15k km, mai ales ca in carte se recomanda schimbarea uleiului la 20k km, schimburile mai dese facandu-se pt cei care circula fff mult in zone aglomerate, cu mult praf si pe distante scurte, cum sunt sigur ca e cazul tuturor de aici, dar diferenta intre 20k km si 10k km mi se pare cam mare, dar probabil asta e pretul pe care trebuie sa il platim pt garantia de 3 ani fara limita de km...bine macar ca nu e ca la logan, unde am inteles ca schimbul uleiului trebuie facut la 7.500km...
air_wolf
dupa 45.000km uitati de garantie la: planetare, amortizoare, pivoti, bucsi, caseta de directie si cam tot ce tine tren de rulare.
QUOTE
uleiul Selenia 20K costa 102.58 lei FTVA, filtrul de ulei costa 21.04 FTVA iar toata revizia la 100.000km m-a costat 232.57 lei cu tot cu TVA. revizia de 60.000 costa aproximativ 15.000.000 (este cea mai scumpa revizie).

m-am autocitat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.