Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Toyota Yaris
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28
_Constantin_
Am vazut ceva pe TRC Tuning dar nu dadeau detalii
Nu e nici un engine-swap. E acelasi motor de TS doar ca s-a montat compresor + intercooler + tot ce trebuie in rest de la tubulatura la galerii de admisie si evacuare. Oricum un franc elvetian e 2.2636 adica nici mai mult nici mai putin de 6000 euro, ceea ce dupa mine e OBSCEN de mult. Un stage 3 turbo pt VAG costa undeva la 3500 euro si e bun pentru 400cp fara a schimba interne si pistoane+biele, si e TURBO nu compresor. Oricum e bine ca apar. O sa apara si mai ieftin. GARANTAT.
_Constantin_
MARIAN ... uite niste mici adaosuri. Poate te intereseaza. Pentru preturi ... vorbim cu eTimago de pe celalalt forum. thumbsup.gif
M A R I A N
Mersi, Costache.

Nu arata rau, sa vedem si preturile.

Astea ar fi pe locul 3, primele pe care trebuie sa le cumpar sunt pneurile Goodyear Asymmetric si o evacuare.
steph
Constantin

De asa ceva crezi ca ne putem aranja? http://cgi.ebay.com/ebaymotors/_Car-Truck-...0061977476&
_Constantin_
Eu o sa ma aranjez destul de curand. Sincer aceste faruri schimba total masina iar pretul este foarte foarte bun.
MARIAN mi-a zis eTimago ca sunt undeva la 200 euro pentru adaosul de bara fata, asta fara transport. thumbsup.gif
steph
La ce pret? In functie de asta as vrea si eu.

S O R I N
Superbe !

Merita sa le luati !!! thumbsup.gif
_Constantin_
Sunt undeva la 350$ cu transportul inclus. Eu mai astept putin ca deh ... banii.
steph
Super pretul.

Eu am o nelamurire si o problema cu stopurile astea.

Nelamurirea e daca se mai pastreaza reglajul farurilor iar problema e ca cele 3 leduri de pozitie sunt albastre si cam aduc a "manea tIuning"

vio
sunt la fel cu ce are Andrei Suzu...
StefanVVTi
QUOTE (vio @ Jun 29 2008, 09:50 PM) *
sunt la fel cu ce are Andrei Suzu...

Da si se pare ca in poze, datorita blitzului sau a aparatelor ies albastre, de fapt ele sunt albe, gen blue-vision. thumbsup.gif
Chiar merita farurile alea....pt Corolla de ce nu fac oare?
_Constantin_
QUOTE (StefanVVTi @ Jun 30 2008, 12:44 PM) *
QUOTE (vio @ Jun 29 2008, 09:50 PM) *
sunt la fel cu ce are Andrei Suzu...

Da si se pare ca in poze, datorita blitzului sau a aparatelor ies albastre, de fapt ele sunt albe, gen blue-vision. thumbsup.gif
Chiar merita farurile alea....pt Corolla de ce nu fac oare?


Ba fac si pentru Corolla. thumbsup.gif http://depoautolights.com/corolla-angeleye...87acef877685758
http://depoautolights.com/toyota-grilles-c...87acef877685758
N_E_A
Tare frumoase... cred ca mi s-a pus un pitic... wub.gif cu toate ca as vrea sa vad cum arata pe o Corolla asa ceva.
vio
nus bune deloc , sunt pt modelul american tongue.gif
N_E_A
ha, deci nu se potrivesc la modelele noastre confused.gif
StefanVVTi
A zis deja vio...sunt pentru hamerica ... grilele nu stiu daca se potrivesc, dar farurile sigur nu! confused.gif
_Constantin_
MARIAN .... ai montat bara aia de stabilizare? Se potriveste sau ... daca e ... pune si tu niste poze. thumbsup.gif


Azi m-am hotarat la jante. Oz Superturismo WRC albe. In 2 sapt maxim ... sunt aici. thumbsup.gif
_Constantin_
Ceva nou? confused.gif
S O R I N
Lovele cat ?
_Constantin_
3500 ron cu tot cu kit de montaj. Dimensiunea 7J X 17".
_Constantin_
Cateva poze cu rotile pe masina, nu pe a mea dar ca sa va faceti o idee.
Hoinar
Constantine, super faine jantele. abia astept sa-ti vad ts-ul cu ele..sa nu uiti de poze smile.gif
DRAGOS
foarte misto biggrin.gif

Sa le stapanesti sanatos thumbsup.gif

Sa te intreb ce ai facut cu alea vechi? whistling.gif
_Constantin_
QUOTE (DRAGOS @ Jul 5 2008, 11:29 AM) *
foarte misto biggrin.gif

Sa le stapanesti sanatos thumbsup.gif

Sa te intreb ce ai facut cu alea vechi? whistling.gif


Inca nu le-am stricat dar o sa zgarai 2 din ele. sad.gif . Sa vad dupa aia ce iese din ele ...
StefanVVTi
QUOTE (_Constantin_ @ Jul 5 2008, 01:26 PM) *
QUOTE (DRAGOS @ Jul 5 2008, 11:29 AM) *
foarte misto biggrin.gif

Sa le stapanesti sanatos thumbsup.gif

Sa te intreb ce ai facut cu alea vechi? whistling.gif


Inca nu le-am stricat dar o sa zgarai 2 din ele. sad.gif . Sa vad dupa aia ce iese din ele ...

Poate daca le pastrezi, peste ceva timp o sa le iau eu, dar daca ti se ofera banii doriti pe ele, da-le, nu astepta!
_Constantin_
QUOTE (StefanVVTi @ Jul 5 2008, 01:58 PM) *
QUOTE (_Constantin_ @ Jul 5 2008, 01:26 PM) *
QUOTE (DRAGOS @ Jul 5 2008, 11:29 AM) *
foarte misto biggrin.gif

Sa le stapanesti sanatos thumbsup.gif

Sa te intreb ce ai facut cu alea vechi? whistling.gif


Inca nu le-am stricat dar o sa zgarai 2 din ele. sad.gif . Sa vad dupa aia ce iese din ele ...

Poate daca le pastrezi, peste ceva timp o sa le iau eu, dar daca ti se ofera banii doriti pe ele, da-le, nu astepta!


Nu se inghesuie nimeni sa le ia. Daca le vrei .. sunt ale tale, vedem noi cum facem cu banii.
DRAGOS
Constantin....stii ca noi vorbiseram ceva biggrin.gif

acu am si masina...doar da-mi un semn biggrin.gif
_Constantin_
Stiu DRAGOS dar acum nu o sa mai dau anvelopele pentru ca le pastrez pentru jantele cele noi. Aveti rabdare sa imi vina jantele si vedem atunci.
M A R I A N
Scuze, Constantin ca raspund asa greu dar nu sunt in tara.
N-am montat inca bara, cand merg la Iasi.
Foarte misto jantele, sunt dimensiunea standard de pe TS?
La ce pneuri te-ai gandit?
G e o r g e
hai cu rotile noi odata ca m-am plictisit eu de asteptat
_Constantin_
QUOTE (G e o r g e @ Jul 10 2008, 01:37 PM) *
hai cu rotile noi odata ca m-am plictisit eu de asteptat


Le-am comandat acum cateva zile si pana pe 20 Iulie or sa vina ... de abia mai pot sa mai astept dar rezist.


MARIAN ... am luat 7.0J X 17 inch cu ET 40. Anvelopele nu le schimb pentru ca nu are rost momentan.
steph
Constantin. Rotile tale vor sta mai in exterior cu aproximativ 17 mm. Esti sigur ca nu or sa frece de aripi?
_Constantin_
QUOTE (steph @ Jul 12 2008, 10:37 AM) *
Constantin. Rotile tale vor sta mai in exterior cu aproximativ 17 mm. Esti sigur ca nu or sa frece de aripi?

Cu 5 persoane in ea .. poate, dar altfel ... NU.
M A R I A N
Azi sunt foarte dezamagit.
Se pare ca nici Goodyear - F1 Asymmetric (nici macar GS-D3...) nici Dunlop - SportMaxx GT nu au dimensiunea pneurilor de pe TS: 205/45 R17 84W... verymad.gif

Visul frumos s-a spulberat...

Acum, am 2 variante:
-pot sa iau, in locul catastrofalelor pneuri pe ploaie Yokohama de pe TS, arhicunoscutele Dunlop SP Sport 01 pe care le am pe Corolla, si cu care am avut o experienta foarte buna prin Europa pe ploi torentiale
-sa astept sfaturi de la voi.

Chestia la care ma gandesc este ca, daca tot dau o caruta de bani pe pneurile astea de vara, sa iau unele care sa reziste cat de cat si iarna, pentru ca ma gandesc ca mereu am dat bani pe pneuri de iarna pe care le-am folosit foarte putin sau deloc (in cazul Corollei)

NU VREAU PNEURI ALL SEASON.

M-am uitat si pe review-urile astea dar mai rau m-am incurcat.

De exemplu, cel englezesc zice ca foarte bune ar fi si Uniroyal Rainsport sau Bridgestone Potenza RE050A Pole Position...Nu cunosc oricum, niciunul
DRAGOS
Toyo T1R? cum are Legionaru'?

zic si io...
M A R I A N
Nu stiu cum sunt pe ploaie...
Legionaru'
Sunt foarte bune pe ploaie, insa iarna mergi la sanius! biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
_Constantin_
MARIAN ... poti sa pui si 215/40/R17 fara probleme. Asta daca te ajuta cumva. Eu am vazut ca multi producatori fac pe dimensiunea asta. thumbsup.gif
M A R I A N
Pai si poti sa fii sigur ca nu sare de pe janta sau ca nu ating rotile cand o incarc la maxim?

Eu am facut o singura data treaba asta la Logan. Avea 185/65 R15 si i-am pus 195/60 R15 pe aceeasi janta de tabla stock dar, desi am castigat la stabilitate, directia a devenit mai grea si pneurile aratau si stateau destul de ciudat pe janta, cam in afara, ca niste baloane gata sa plezneasca...

Deci nu prea stiu ce sa zic...

Dar suna foarte tentant... rolleyes.gif
vio
pai e nasol .... tre sa pastrezi latimea dar sa micshorezi doar talonu ... altfel apare fenomenu de barca ...
krondet
E clar, pentru dimensiunea pneurilor TS-ului in magazinele romanesti nu exista decat Goodyear Excellence, Bridgestone Potenza RE 050 si Toyo (dar nu stiu de care).

Mai sunt si altele 205/55 R17 dar nu corespund la indicele de sarcina care la TS este 84.

Eu zic primele 2, parca totusi Goodyear...
steph
205/45R17
M A R I A N
Dupa inca o saptamana de cautari, comparatii, telefoane am ajuns la pneurile (cu profil in primul rand pentru mers sportiv pe carosabil ud) care vor juca finala pentru echiparea TS-ului:

-Uniroyal RainSport 2 (Uniroyal RainSport 1 n-are dimensiunea pentru TS 205/45 R17) ultrahighperformance si probabil cel mai bun dintre cele 2

http://www.conti-online.com/generator/www/...sport2_en.html#

Cauciucul asta este foarte apreciat in toate review-urile, in special cele din UK. Din cate se pare are un comportament excelent atat pe ploaie dar si pe uscat si este foarte rezistent in timp. Problema este ca se gaseste numai la http://www.cauciucuridirect.ro/start.html si la http://www.tireshop.ro/ Primii cer plata in avans iar ultimii la livrare dar sunt cu ~100 Ron/pneu mai scumpi.

-Vredestein Ultrac nu este la fel de performanta pe ploaie ca Ultrac Sesssanta sau Sportrac 3 dar este totusi extreme performance

http://www.apco.ro/cgi-bin/apco/apco.cgi?a...at=2&prod=2

Apco este importator oficial Vredestein, aflu preturile lor luni. Insa si celelalte 2 site-uri de mai sus aduc Ultrac-urile.

As avea nevoie de sfaturi in privinta cauciucurilor alese de mine si a celor 2 site-uri, cauciucuridirect si tireshop.
StefanVVTi
Eu am Sportrac 3 si pot spune ca diferenta dintre Bridgestone-urile vechi si astea este maaaare! Nu am mers cu mai mult de 120kmh pe ploaie, dar simti altfel masina si am mai vazut o diferenta la cum arunca apa in spatele masinii. Referitor la stabilitate si intrat in curbe mai agresiv, de cand s-a incalzit afara scartzaie cam tare(in oras, la curbe stranse); in schimb in afara nu mi-au scartzait niciodata!
cristsib
Eu am luat in primavara de la http://www.cauciucuridirect.ro cu plata in avans si nu au fost probleme decat cu cei de la firma de curierat care nu m-au anuntat cand vin, nu a fost nimeni acasa si le-au lasat la un vecin. Tin minte ca s-au incadrat in termenul de livrare promis.
M A R I A N
Diferente absolut enorme intre preturile de la cauciucuridirect si ale altor firme de profil.
De exemplu, Vredestein Ultrac este 500 RON la cauciucuridirect (cu tot cu TVA si transport) iar la ceilalti, incepand cu 163 euro cu tot cu TVA (cam 588 RON) blink.gif iar la Apco (importator oficial Vredestein) este 170 euro cu TVA... blink.gif blink.gif blink.gif

E adevarat ca astia de la cauciucuridirect vor plata in avans, le trimiti pe fax copia ordinului de plata si pneurile vin in 7-10 zile lucratoare. Cica le aduc din Germania...Si ti le montezi singur.
Nu prea imi convine sa merg orbeste si sa platesc in avans dar parca diferenta e prea mare, totusi.

A, si au si Uniroyal Rainsport 2 (nu mai exista la alte firme romanesti) la 512 RON cu TVA si transport.

Mai am de asteptat un raspuns de la Augsburg International (desi nu stiu daca au preturi mai mici decat la cauciucuridirect) si pe urma le comand, sa ma hotarasc pe care.
_Constantin_
Sa stii ca ti-i recomand si eu. Stiu pe cineva care a comandat si au fost seriosi. Ausburg are preturi mari din ce am vazut eu la ei.
OvidiuH
Sunt ok cei de la cauciucuridirect. Am luat si eu de la ei. Arunca o privire si pe Tireshop.ro
M A R I A N
Gata, am comandat 4 anvelope pentru TS la cauciucuridirect.ro 4 Uniroyal Rainsport

http://www.conti-online.com/coremedia/gene...nsport2_de.html

Detalii si poze cand le primesc. Multumesc celor care m-au ajutat in alegerea mea. thumbsup.gif

Hoinar
QUOTE (M A R I A N @ Jul 26 2008, 11:09 PM) *
...(cu profil in primul rand pentru mers sportiv pe carosabil ud)...


Intrebare cretina...de ce cauciucuri pt ploaie? oricum banui ca nu o sa fie aceleasi senzatii ca pe asfalt uscat... smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.