Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Toyota Yaris
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28
Radu76234
salve!

proaspat posesor de yaris (model nou) 1.3l luna (sol nu merita dai banii degeaba pe clima si proiectoare ceata + smart entry & start system). pret 11690 cip, alarma inclusa de la Toyota Romania de pe Stefan cel Mare Bucuresti.
desi va sta mai mult la sotia mea, e super masina. foarte manevrabila si la drive test am incercat sa o derapez pe piatra cubica (cu frina de mana). s-a comportat super, parca erai in cart.
Radu76234
apropo, uitasem. senzori pentru parcare se monteaza pentru yaris pe undeva prin bucuresti. asta, pentru ca, daca stateam sa ii puna pe masina noua venea dupa 3 luni.
Andrei81810
Buna tuturor,

Conduc Focus 2, variant, de la pravalie.
Dar ma bate gandul sa cumpar sotiei un Yaris BigSmall, pe care sa-mi vina si mie sa-l volanesc.
Conduc de 11 ani, tot felul de masini, de la Oltcit la Audi RS biturbo; in general agreez masinile in care bagi si catzel, si purcel, dar si cushtile aferente celor doi.

Va rog sa ma ajutati cu o lista de pareri de genul:
"De ce Yaris ....de ce nu...???"

P.S. M-am orientat spre Yaris pt pret, design, si pentru ca se zice ca e "big & small" la un loc...
Radu76234
pai sa vedem. pentru ca la 11690 cip am luat o yaris 1.3 vvti echipare luna care are pe absolut tot. nu sunt adept diesel decat daca mergi mult.
despre modularitate - superba.
la condus - super. am dat carja la aia de drive test si e super. maxim scoti din ea pe la 4200 rpm.
super comoda, desi un pic prea usoara si cu ceva zgomot la vant lateralâ
in rest e ok! ma bate gandul la un moment dat sa o tunez si sa ii iau ei o corolla in vreo 2 ani (cand o apare modelul nou) si asta sa o tin pentru mine in aglomeratia de bucuresti.
apropo, nu mi-a placut clima, am preferat AC-ul clasic. clima e prea puternica si greu de reglat optim spre deosebire de AC.
M A R I A N
Pai cand am plecat cu Yaris-ul meu 2006 in concediu, eram eu, sotia si bebe in spate pe scaunul de masina (aflat pe treimea banchetei, cealalta bucata de 2/3 fiind rabatata) si am bagat urmatoarele (daca imi amintesc bine):3 sau 4 genti de voiaj, patul copilului (care se pliaza ca o geanta mare de voiaj) si 2 caruturi pentru bebe. Toate impinse de un motor de 998cm3 si 69 cp. :clapping:
j o k e r
As vrea sa pun la Yaris-ul meu cotiera si jante aliaj. Am primit de la dealer urmatoarea oferta:
- cotiera intre scaune fata 748 RON + TVA
- jante - 4 Bucati - 3170 RON +TVA
Banuiesc ca se adauga si montajul.
La jante pretul este discutabil, dar cotiera mi se pare cam scumpa. Imi puteti sugera vreo alternativa, eventual cu poza, pentru cotiera?

Multumesc :wave:
madalina
Eu imi luasem de la Apco cauciucuri Vredestein pe 15, cu jante din aliaj super dragute ce veneau perfect pe masina cu 3000 RON, TVA inclus. Mi se pare mult prea mare pretul pentru jante.
guerilla
si eu tot de la apco - jante aluminiu + gume vredestein si NU depaseste 3000RON (tva inclus)
Madalina64760
Ii rog pe posesorii de noul Yaris sa imi spuna si mie daca nu au probleme cu garda la sol - mie mi se pare foarte mica si ma intrebam daca nu sunt probleme cu ea prin gropile fascinantului nostru oras (Bucuresti). Ca sa fiu sincera, este singurul minus pe care il are aceasta masinuta (din punctul meu de vedere).
In alta ordine de idei, ma interesa cat consuma motorul pe benzina de 1.3 si cat dieselul de 1.4 in conditiile de trafic ale aceluiasi fascinant oras smile.gif

Multumesc!
M A R I A N
Madalina, eu am fost supersperiat cand mi-am luat Yaris-ul 2006 pentru ca are garda mai joasa decat Corsa sotiei si nici nu are scut metalic (virgula) ca Opelul (doar doua bucati inguste de plastic pe care ei le numesc "scuturi).
Insa in timp mi-au trecut emotiile (si in Galati sunt gropi) pentru ca masina s-a dovedit a fi destul de rigida, in sensul ca nu se lasa indiferent cat o incarci.
Ovidiu50518
QUOTE(Madalina64760)
Ii rog pe posesorii de noul Yaris sa imi spuna si mie daca nu au probleme cu garda la sol - mie mi se pare foarte mica si ma intrebam daca nu sunt probleme cu ea prin gropile fascinantului nostru oras (Bucuresti). Ca sa fiu sincera, este singurul minus pe care il are aceasta masinuta (din punctul meu de vedere).
In alta ordine de idei, ma interesa cat consuma motorul pe benzina de 1.3 si cat dieselul de 1.4 in conditiile de trafic ale aceluiasi fascinant oras smile.gif

Multumesc!


daca asta e singurul minus,poti sa-l tai de pe lista.Eu am o bordura pe care nu prea o urca orice masina ,la servici,si Yarisul trece fara probleme.
Cat despre consum,la 1.3, 6-6,5 afara din localitate, 8,5-9 in loc.[color=indigo][/color]
j o k e r
QUOTE(Madalina64760)
Ii rog pe posesorii de noul Yaris sa imi spuna si mie daca nu au probleme cu garda la sol ...


Yarisul trece fara probleme pe unde Octavia atinge cu scutul. Pentru mine e arhisuficient...

QUOTE(Madalina64760)
In alta ordine de idei, ma interesa cat consuma motorul pe benzina de 1.3 ... in conditiile de trafic ale aceluiasi fascinant oras...


Depinde si de stilul de condus: sportiv, normal, "pensionar" :bash:

La 350 km la bord, a mea consuma in oras cam 9% cu aerul conditionat setat pe rece-minim si treapta a 2-a de ventilatie, schimbat viteza la 3000 de ture, trafic aglomerat. Cu aerul oprit inca n-am mers si nici nu sunt curios pe caldura asta. Am inteles ca dupa rodaj mai scade cu 1-1,5 litri la suta. Astept cu interes... blush.gif
Ronmar80106
1.3 benzina VVT-i MM dupa 2200 km: 7.2 - 7.6 la fiecare plin (pentru ca dupa cum stiti se reseteaza contorul) la mers normal prin Bucuresti + 1 sau 2 drumuri pina la Ploiesti.

Din ce mi-am dat seama pina acum consumul extra urban (iarasi, mers normal max 110 km/h) e cam 5.5 l/100 km.

Per total mi se pare ok.
M A R I A N
Ronmar, cum poti sa mergi cu max 110 KM/h in afara? :doctor: E ca ciorba fara sare. biggrin.gif Sa vezi ce frumos merge la 140. Senzatia e de compacta.Pe bune!
Radu76234
madalina,

nu am probleme cu garda la sol. e ok si nu are baia chiar asa jos. si mai e o chestie: am casco asa ca nu m-am panicat inca.

ciao!
Ovidiu50518
Scuze,am postat din greseala
Liviu80430
DAN, am inteles ca tocmai sunt promotii la Yaris, pe care eu nu le-am prins :evil: Imi trimiti te rog o lista de preturi cu promotii cu tot?

Daca masina e in leasing, dar inca nu e platita, in sensu' ca s-au platit doar 10% pana acum, crezi ca mai sunt sanse sa scot ceva de la dealer?

De cand sunt promotiile?
DAN
Promotiile sunt de la inceputul lunii iulie blush.gif .Daca deja masina e platita 10% nu mai poti face nimik...
Liviu80430
Pai si de ce nu apar nicaieri pe internet decat alea la corola si avensis?

Destul de ciudat pentru un model nou sa bage asa repede promotii. Deja suna a Opel si Renault.

Pana la urma cat sunt de mari la diesel?
DAN
E o campanie initiata de importator numita"mai mult Yaris ptr mai putin bani" si e facuta pentru a ne apropia ca preturi de concurenta.Nu stiu cat va tine... blush.gif

La un diesel pretul e scazut ptr varianta Luna cu 800 euro din CIP
T u d o r
Dane, Yaris Sol cu 1.4 diesel cat este? Si mai am o intrebare.... cotiera cat costa pentru acest model?
DAN
La diesel Sol e doar 400 euro din CIP.Iar cotiera nu este disponibila pentru Yaris in lista de accesorii Toyota.Doar sa iti iei tu o cotiera din alta parte.... blush.gif
Liviu80430
Si eu ma interesez de cotiera, parca spunea cineva ca se poate pune pe la 7 milioane.

Cat despre politica de discounturi, daca pana acum le ziceai de Renault(preturi) se suparau pt ca ziceau ca "noi nu ne comparam cu Renault". Se pare ca pt cumparator nu e totusi destul faptul ca scrie Toyota pt a plati 10-15% in plus. Pacat ca eu i-am platit :bash:

Oricum asta o sa imi fie invatatura de minte data viitoare si voi alege urmatarea masina la fel cum fac atunci cand cumpar Pepsi sau Coca Cola, o iau pe cea cu oferta mai buna blush.gif
Liviu80430
Si uite asa in loc sa am masina weekendul care tocmai a trecut se pare ca mai trebuie sa astept cateva zile.

Motivul: Firma de leasing a gresit factura cu 2(doi) Euro si nu corespunde cu declaratia vamala. :bash:

6 saptamani pentru comanda, productie, transport franta->grecia->romania si 2 saptamani ca sa ajunga din Giurgiu la Sibiu. Deja mi-a pierit orice urma de rabdare beer.gif
Liviu80430
Azi a venit masina. Maine ma duc dupa ea biggrin.gif
Adriana73690
Salutare !

Revin si eu cu impresii despre Yarisica al meu (Luna la 1,3 MM) dupa cam 3 luni si 3000 km. Masina a fost folosita 90% in Bucuresti, dar cand am iesit prima data cu ea la munte, pana in 1000 km, am regretat enorm ca am ales cutia MM - pur si simplu s-a tarat in spatele unor camioane greoaie cu 20km/h in a 5-a si nu am avut ... pedala .. ca sa le depasesc cand s-a ivit ocazia. M-am gandit atunci ca ar fi fost bine daca treceam pe manual, dar inca nu incercasem, asa ca a ramas pe alta data.
La urmatoarea iesire, fiind drum lung de la Bucuresti la Cluj, la volan a fost si logodnicul meu care nu a suportat sa nu schimbe el vitezele asa cum vrea, asa ca am avut ocazia sa descoperin un Yaris foarte sprinten la deal, care a lasat lejer in urma multe masini tari, ca sa nu mai vorbesc ca s-a tinut foarte bine pe serpentine. Cand incepea panta se trecea pe manual si apoi intr-o treapta inferioara (din a 5-a in a 3-a), si se tura cat era nevoie, pe urma trecut in treapta superioara si in cele din urma din nou pe automat - tactica aplicata si le depasiri.
Surpriza mare a fost la intoarcere. Pur si simplu Yaris a facut singur manevrele ... invatate ... la ducere. A schimabat singurel in a 3-a (ba chiar in a 2-a de vreo 2 ori) cand a simtit ca da de greu si trebuie sa urce si a mentinut-o pana la 90 km/h (a 2-a a tinut-o pana la 60). Ba chiar a trebuit sa-l mai temperam, ca mai avea putin si decola. Senzatia a fost ca toate masinile urca, numai el parca o lua la vale. Si nu a fost o simpla coincidenta, a avut grija sa ne arate asta.

Asa ca stau si ma intreb, oare chiar ... invata ??????
adriana-florina83844
am carnet de o luna jum.la fel si masinuta de care sunt super fericita : noul yaris d4d .am 1300 de km pana acum si totul merge bine .
M A R I U S
Si????
adriana-florina83844
de ce esti rau ,eram si eu bucuroasa ca am ajuns acasa
TLS-09
Primul raspuns venit in minte a fost cel dat deja de Marius, dar totusi acesta fiind dat deja, eu doar am sa-ti urez cit mai multi kilometri fara evenimente, sa te bucuri de masina (sa citesti sectiunea aferenta marcii pe forum) si evindent :bine ai venit pe forum!!!!! biggrin.gif
MotorHead
welcome to the club biggrin.gif
adriana-florina83844
va multumesc pt primire sunteti foarte draguti
vio
ihaaaaaaaa band.gif band.gif birjereste caii smile.gif)
danmatyas
smile.gif hih..avem fete noi! smile.gif sa iti folosesti sanatoasa yaris-u...
Radu76234
voi ce puneti in Yaris. eu am pus numai CO 98 sau mai mare si am un consum extern la 120 km/h 5.2 (motor 1,3). sugestii?
Adriana73690
Si eu tot CO 98 sau mai mare i-am dat. Consumul tot pe acolo. Sunt curioasa cat scoti in oras ?
vio
Pt fanii YARIS , iese acum in Toamna Yaris Sport 1,8 vvt-i 136 de cai ...
DAN
132 cai... biggrin.gif
Gabriel60890
QUOTE(guerilla)
si eu tot de la apco - jante aluminiu + gume vredestein si NU depaseste 3000RON (tva inclus)

Eu am luat jante Mak Extreme cu 1380 RON in schimb nu mai am aceeasi stabilitate in curbe blush.gif
Bogdan67993
Adica e mai slaba decit cu cele de otel?
Gabriel60890
Da, cu jantele de otel la 120 km/h in curbe parca se lipea de sosea, acum intra in derapaj, trebuie sa le iau mai domol, maxim 100 km/h.
Radu76234
in oras? greu de spus. eu vreo 8-9, depinde de traseu si de cat de grabit sunt. a mea sotie mai mult - 10-11, e incepatoare si schimba mai sus, merge mai turat un pic. u?
Bogdan67993
Gabriel, nu cumva e de la pneuri (presupunind ca le-ai schimbat) sau de la conditiile diferite de vreme/carosabil?
Bogdan67993
Mda, ieri dimineata, fiind capiu de (ne)somn, cind am ajuns la servici mi-am julit (si) capacul spate de la Yaris. Are cineva idee cit costa unul? Sau, altfel pusa problema, dintre cei care si-au schimbat jantele, nu vinde nimeni capacele de roti? biggrin.gif
Teodor87155
Salut!

Scuze ca nu raspund la mesajul anterior ... Nu am inca masinã si nici capace de roti...

De fapt asta e problema: inca nu am masina. Vrea sa o cumpar (in doua saptamani) si nu ma pot decide intre Yaris 1,3l Luna si Mitsubishi Colt 1,3 l SAM.

In esenta:
- Yaris pare ceva mai sigura (7 airbag-uri, 5* la teste) si are vopsea metalizata. E mai scurta dar are un portbagaj nitel mai mare. Are si roatã de rezerva (e adevarat ca e o roata mai ingusta...)
- Coltul vine cu niste dotari mai spectaculoase (jante aliaj de 16", geamuri fumurii pe spate, senzori de ploaie si lumina, torpedo cu racire...). Mitsu are numai 4 airbaguri.

In rest, mi se pare ca nu sunt diferente enorme intre cele doua modele. Dotarile sunt apropiate. Motoarele par bune pe ambele modele... (87, respectiv 95 Hp, consum mic). La test drive mi s-a parut ca Yarisul e mai usor de condus dar, e posibil sa fie o simpla impresie.

Preturile sunt destul de apropiate. Yarisul e ceva mai scump (400 euro) si, in plus, Mitsu are promotia de care cu siguranta stiti (revizii gratuite pe 3 ani).

Chiar sunt curios sa stiu ce ati alege in locul meu! Accept sfaturi pentru ca nimeni nu se naste invatat. Multumesc!
Cosmin83800
QUOTE(Teodor87155)
- Yaris pare ceva mai sigura (7 airbag-uri, 5* la teste)

Hai sa numaram: airbag frontal x 2 =2
airbag genunchi sofer =1 singurul model care ofera la clasa asta,
airbag lateral x 2 = 2
airbag cortina fata x2 = 2
cortina spatex2=2

total = 9 airbaguri
alte elemente de siguranta diferite la modelul Yaris: coloana volan deformabila la impact si pedalierul colapseaza in cazul unui impact, ambele masuri sunt luate pentru protectia soferului.
Diferenta Yaris: singurul model care ofera la clasa asta motor vvt-i cu distributie variabila, asta iti da o putere mai mare in plaja de turatii unde este motorul mai des folosit, nu ma incalzeste faptul ca celalalt are putere mai mare la turatie ridicata, eu il folosesc 90% din timp la 1500-3200 iar acolo VVT-i-ul e rege:) Poate din cauza asta ti-a placut mai mult la condus.
Bogdan67993
QUOTE(Cosmin83800)
QUOTE(Teodor87155)

- Yaris pare ceva mai sigura (7 airbag-uri, 5* la teste)

Hai sa numaram: airbag frontal x 2 =2
airbag genunchi sofer =1 singurul model care ofera la clasa asta,
airbag lateral x 2 = 2
airbag cortina fata x2 = 2
cortina spatex2=2

total = 9 airbaguri
Calculul e oarecum gresit. Si alte masini ofera protectie pentru cap, dar numesc asta "2 airbag-uri", nu "4", la Toyota. Daca o compari cu celelalte masini, poti spune linistit ca ai 7 airbag-uri, in loc de maxim 6 oferite de restul. Daca vrei sa le pui ca si 9, atunci aminteste-ti ca si celelalte (ma rog, majoritatea) au 8.

QUOTE
Diferenta Yaris: singurul model care ofera la clasa asta motor vvt-i cu distributie variabila, asta iti da o putere mai mare in plaja de turatii unde este motorul mai des folosit, nu ma incalzeste faptul ca celalalt are putere mai mare la turatie ridicata, eu il folosesc 90% din timp la 1500-3200 iar acolo VVT-i-ul e rege:) Poate din cauza asta ti-a placut mai mult la condus.
Vezi ca si Suzuki Swift de 1.5 are tot VVT-I, si e in aceeasi clasa. smile.gif
Cosmin83800
[quote="Bogdan67993"][quote=Cosmin83800][quote=Teodor87155]
- Yaris pare ceva mai sigura (7 airbag-uri, 5* la teste) [/quote]
Calculul e oarecum gresit. Si alte masini ofera protectie pentru cap, dar numesc asta "2 airbag-uri", nu "4", la Toyota. Daca o compari cu celelalte masini, poti spune linistit ca ai 7 airbag-uri, in loc de maxim 6 oferite de restul. Daca vrei sa le pui ca si 9, atunci aminteste-ti ca si celelalte (ma rog, majoritatea) au 8.[/quote]

Nu e gresit de loc. Am putea discuta pe tema asta mult si bine, nu are rost sa polemizam. Eu numar exact cate puncte sunt protejate prin airbag-uri iar acelea sunt 9.
Despre Suzuki Swift as putea sa-ti spun urmatoarele: nu cunosc modelul decat faptul ca are 68 de CP la 1300 fata de 87 ai lui Yaris, poate ar fi bine sa-l comparam cu Aygo.smile.gif Cat despre faptul ca ar avea motor VVT-i pot sa-ti spun ca eu personal nu am gasit nicaieri nici cea mai mica referire la faptul ca ar avea, poate o tin secret oamenii:p Oricum, dintr-un VVT-i la 1,3 scoti mai mult de 68 CP, asta e ideea. Btw, parca era vorba de Colt vs. Yaris, nu de Swift, sau am gresit?
Teodor87155
E adevarat ca la siguranta Yarisul sta mai bine. E prea putin important cum calculam airbag-urile. Stim cu totii despre ce e vorba...

Mi s-a parut interesanta reflectia despre puterea motorului! Din pacate nu am gasit un grafic pentru motorul 1.3 de la Toyota (grafic pentru putere si cuplu).
Pentru Mitsu am un asemenea grafic. Intre 2000 si 3000 de ture, acest motor are cuplu undeva intre 105 si 110 Nm iar puterea creste de pe la 25 la 37 de kW ( aproximativ de la 34 la 50 Hp).

Cifrele sunt destul de seci si nu-mi spun prea multe. Mai relavant ar fi sa stiu care este stilul de condus preferabil pentru optimizarea consumului (la ce turatie se schimba, accelerari mai lente sau mai rapide, etc.). Teoretic si consumul celor doua masini e sensibil egal desi Coltul e mai usor cu vreo 70 de kg....

Un aspect interesant e ca la test drive, asa cum am mai citit pe forum, mi s-a parut ca montantii (stalpii) parbrizului de la Colt sunt destul de grosi si rapesc din vizibilitatea in intersectii si curbe. Ce ziceti?
Bogdan67993
QUOTE(Cosmin83800)
Nu e gresit de loc. Am putea discuta pe tema asta mult si bine, nu are rost sa polemizam. Eu numar exact cate puncte sunt protejate prin airbag-uri iar acelea sunt 9.
Astea 8 (exclusiv cel de la genunchi, care e in plus fata de restul masinilor), protejeaza exact cit alea 6 de la alte masini. Unii producatori numara 4 airbag-uri pentru cap, altii 2 - fiind "cumulate". Dar la toti (care doteaza masinile cu asa ceva) se numesc airbag-uri cortina si protejeaza la fel.

QUOTE(Teodor87155)
Un aspect interesant e ca la test drive, asa cum am mai citit pe forum, mi s-a parut ca montantii (stalpii) parbrizului de la Colt sunt destul de grosi si rapesc din vizibilitatea in intersectii si curbe. Ce ziceti?
Si mie mi s-au parut mari la drive test, dar mai mult m-au deranjat alte chestii, cum ar fi fundul urit rau (la varianta cu 5 usi). Ah, si plasticul ciudat al consolei...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.