Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Toyota Yaris
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28
vio
pai ... da vopseaua dupa ele si lasa le negre smile.gif sau altele noi nevopsite pe asigurare wink.gif e cam inestetic , dar o sol de a nu mai arunca banii la vopsit de fapt de pierdut timpul mai mult
M A R I A N
M-am uitat pe site-ul Gemeni.ro si am vazut ca au niste senzori dar numai pe spate si totul se afiseaza pe un display. Arata cam naspa. Chestia e ca nu stiu daca nu cumva pierd garantia daca imi pun alt model ca lumea si-l montez in alta parte.
Pe de alta parte, cand cei de Gemeni mi-au montat alarmele, mi s-au parut buni profesionisti si nu stiu, daca ma duc in alta parte si nu mi le pun aia ca lumea (ma refer la partea electrica si la estetica in general) sa nu-mi para rau.
Chestia e ca imi poate aduce cineva (dar nu mi le si poate monta) niste senzori fata-spate cu display pe oglinda de rup gura targului...dar astia de la Gemeni nu monteaza decat marfa lor. blush.gif
gogu25920
Salutare!

in curand imi cumpar un Yaris 1,3 VVt-i de 87 de cai model 2007. Nu il cumpar din Romania ci din Spania. Am gasit o promotie in martie si in loc de 13500 pret de lista (+ optionalul aer conditionat si 5 usi) il iau la vreo 12300 euro.
In general am parare buna despre masina ca altfel nu o iau. inca nu am dat comanda. garantia clasica de 3 ani sau 100000 km dar pt 200 de euro o extind la 5 ani. Ce nu imi place este ca astia nu monteaza scut la motor decat pt masinile off road. In general pe aici nu se monteaza scut la motor si nici daca cer nu au aceasta optiune. Pt cineva care are Yaris cumparat de la noi stie are scut sau se vand si la noi fara???
Mentenanta nu mi s epare csumpa la 15000 de kn costa n jur de 75 de euro si aici vin echipate cu cauciucuri Yokohama mixte si de vara si de iarna. De astea ce stiti sunt bune de ceva? in general aici masinie se echipeaza cu cauciucuri all seasons.
_Constantin_
Un cauciuc all-seasons nu se va compara cu unul cu profil unic. Adica va mai slab decat unul de vara si unul de iarna dar avantajul este evident cel al practicalitatii, nu schimbi anvelopa niciodata.
Marius99090
all season s-ar putea traduce si "la fel de proaste pe orice fel de vreme", cel putin din ce experiente am avut eu pana acum cu pneuri de acest tip..
gogu25920
Ca all seasons nu au aceleasi performante vara ca unul de vara si iarna ca unul de iarna imi dau seama. acu asa vin echipate si asta e. cand o sa le schimb pun de vara ca mi s epar mai potrivite pt clima de aici. Oricum echiparea asta cu all seasons nu e numai la Toyota, si la renault si fiat la fel si cred ca si la altele. Se pare ca aici toti pun all seasons pe ele si nu cred ca o fac degeaba or sti ei ceva. Acu pt un condus normal diferenta nu cred ca este asa de sesizabila.

de scut stiti ceva? citind posturile anterioare deduc ca nu e o problema majora mai ales aici unde cauti groapa cu lumanarea si daca am vazut opinii ca in romania nu ar fi probleme pt lipsa lui nu-mi fac griji aici. oricum abia astept s aintru in clubul posesorilor de Toyota. Mai ales Yaris! biggrin.gif
Cristian-414
nici in romania nu au nici un scut, si nici nu se pun.
drabisan
Cum cu Yaris-ul nu o sa vrei sa mergi cu 160 constant si nici sa faci zapezi de 30 de cm, nu as zice ca all seasons sint o afacere proasta. Ma mira faptul ca spaniolii nu pun de vara. Eu mai repede de vara as pune pe un Yaris.
Scutul...hai sa fim seriosi. Nu o sa vrei sa bagi un Yaris pe ultimile drumuri din lume. Nici chiar in Ro nu cred ca e nevoie de asa ceva. Nu mai e ca pe vremuri...
Mai mult rau ai face: strici dinamica unei masini mici si, cu un pic de grija, nu o sa vada niciodata sheauri unde sa ii spargi baia sau altceva...
COSMIN74662
Salut tuturor iubitorilor si posesorilor Toyotei Yaris.

Sper sa intru si eu in acest club cat de curand. As vrea sa iau una SH de afara, suma maxima fiind 8000 Euro cu toate taxele. Din ce am vazut pe net ma incadrez pt. una 2003-2004 cu motor 1l care din fericire e euro 4. Preturile sunt in jur de 7000-7500.

Voi ce ma sfatuiti? Ca dotare AC este neaparat necesar? Motorul acesta isi face treaba bine. Masina o voi folosi atat in oras cat si in afara dar pt alt motor nu sunt bani.
M A R I A N
Adica ne intrebi daca ti-ar fi bine cu putina racoare vara? biggrin.gif Stiu si eu... biggrin.gif
Eu am mers pana in Spania cu Yarisul 1.0 Merge foarte bine pe autostrada-maxim 153 i-am dat. Acest motor, desi ar parea mic, se comporta foarte bine chiar si pe soselele noastre crapate si virajate pentru ca are un avantaj, ca de altfel toate motoarele Toyota:poate fi turat la disperare. biggrin.gif
COSMIN74662
Ce ziceti de masina asta e mult, putin? din cehia e.
TOYOTA
Model: YARIS
Pr. year: 2004
Price: 7 780,-
Fuel: Petrol
Engine: 1.0i
Power: 48 (kW)
Body: 5 doors
Transm.: 5 speed
Tachom.: 38089 km
Colour: green metalic
Sales site: Olomouc
Equipment: 5 seats, ABS, servo, central lock, A/C, airbags, stereo
M A R I A N
La 38000 km de abia iese din rodaj. Cehii conduc foarte linistit, dupa cate am vazut eu.
Nu uita de taxa de I inmatriculare de la noi. Iti doresc din tot sufletul ca motorul din 2004 sa fie Euro IV ca sa platesti mai putin.
Si mai am o sugestie:daca nu ai 2 masini si nu folosesti Yaris-ul exclusiv in oras, eu zic, inainte de a o lua, sa mai cauti o data si una cu motor de 1.3. Poate o sa vrei odata cand vei fi incarcat cu bagaje si pasageri sa te iei la intrecere cu vreun Passat pe Valea Prahovei!
COSMIN74662
Am cautat si cu motorizarea 1.3 dar nu am gasit. La concurs nu ma iau eu cu nimeni, sunt incepator in primul rand si nu sunt genul. Si ma gandesc la consum in primul rand.
Ma gandesc doar sa fie km reali. Motorul e sigur euro 4 pt ca am vazut si pe site-urile germane acest aspect. Taxa ar fi 300 de euro si masina ar fi practic noua.
M A R I A N
Daca e vorba de consum in primul rand, atunci 1.0 e motorul pentru tine! Eu zic sa o iei cu incredere!
Iar daca e sa ma intrebi pe mine, nu as sti ce sa aleg intre un Yaris si o Honda Jazz second! Dar cred ca tot Yaris-ul!
_Constantin_
Si eu tot yarisul... in leg cu km reali.. nu ai cum sa stii sigur niciodata, dar o masina mica e putin probabil sa fie forjata sute de km. In general masinile din clasa medie si compacta sunt supuse la km multi de catre agentii de vanzari.
vio
in afara Romaniei daca masluiesti km te pasc ani grei de parnaie asa ca nu cred ca aia se mai ocupa cu magarii si maruntisuri dinastea wink.gif
COSMIN74662
Multumesc de raspunsuri.
Vreau sa va intreb daca se poate monta CD player la ea?
Si am mai vazut alta dar fara AC cu mai putin de 700 E, merita foarte mult AC? Voi aveti?
M A R I A N
Cosmin, AC-ul ti-l pui daca ai nevoie de el (eu am pentru ca la peste 25 de grade afara nu mai pot merge decat cu geamul deschis si din cauza asta am ajuns sa nu mai pot sta in curent)
Daca poti suporta temperaturile caniculare care sunt tot mai frecvente vara la noi, atunci de ce sa mai dai banii pe el?
Tiberiu61940
Numai ca trebuie sa tii cont ca vara se ajunge lejer la peste 40 de grade in masina. Si nu stiu multi (poate citiva otelari) care sa se simta bine asa. Caldura vara te poate duce la accidente.
gogu25920
Da ieri am fost si am comandat masina intr-o luna vine. referitor la cauciucurile Yokohama, m-am inselat sunt de vara modelul E70B. Un model nou, ca astia de la Yokohama au pus mana recent pe un contract cu Toyota sa le incalte Yarisurile dandu-ila o parte pe cei de la Michelin. Se pare ca astia de la Yokohama intrand pe siteul lor nu sunt chiar slabuti.
_Constantin_
Dimpotriva, in topul meu personal Yokohama e peste Michelin. La fel si Toyo. Sunt producatori de anvelope cu mare cautare in Motorsport si nu numai si se bucura de o imagine foarte buna mai ales in lumea "tuning-ului".
COSMIN74662
Vreau sa va intreb daca pe modelul 2004 se poate monta CD auto?
_Constantin_
Pe orice model se poate monta dar nu se va potrivi in locasul ala perfect. va trebui sa cumperi o masca si sa pui un CD-auto ne-original.
COSMIN74662
Deci acel locas de jos nu are dimensiunile unui cd auto standard, eu ma gandeam ca intra acolo perfect dupa cum vad o poze.
Han.solo
QUOTE(_Constantin_)
Dimpotriva, in topul meu personal Yokohama e peste Michelin. La fel si Toyo. Sunt producatori de anvelope cu mare cautare in Motorsport si nu numai si se bucura de o imagine foarte buna mai ales in lumea "tuning-ului".


He, he, si la mine la fel! De cand am pus gume Toyo zgomotul drumului a scazut fantastic. Plus ca au pret excelent, facute in Japonia...
Yokohama idem, ambele firme sunt simbolice pentru tuneri...
Clementina99754
QUOTE(gogu25920)
oricum abia astept s aintru in clubul posesorilor de Toyota. Mai ales Yaris! biggrin.gif

Avand in vedere ca sunt pe ultimii metri ai lungului drum de "cercetare" facut in vederea achizitionarii unui autoturism pt mine ( femeie) pt Bucuresti, si tinand cont ca m-am cam hotarat la un YARIS 5 usi 1.4 L D-4D (SOHC) Linea Luna, va rog sa ma ajutati cu urmatoarele info:
1. Exista un club Yaris ( sau vreun site, adresa web, etc) unde pot citi mai multe despre Yaris?
2. Mai am inca mici indoieli daca e OK alegerea mea, sau ar fi mai buna Honda Jazz 1.4i ES . Sfaturi, opinii, avantaje/dezavantaje?
Astept cu mare interes ( si graba ! - maine as vrea sa depun banii ) rasp voastre
Multumesc anticipat pt ajutor
Han.solo
1. Nu in Romania. In afara exista forumuri utile.
2. E diferenta: una e diesel, cealalta (Honda) e benzinara, nu? Ar fi bine sa testezi si tu cele doua, de Yaris am citit ca e mai prost insonorizat motorul respectiv decat la Corolla, vezi daca nu te deranjeaza.
Clementina99754
QUOTE(Han.solo)
Ar fi bine sa testezi si tu cele doua, de Yaris am citit ca e mai prost insonorizat motorul respectiv decat la Corolla, vezi daca nu te deranjeaza.

Merci de raspuns
De testat, le-am tot testat ! Deh, atata cat le poate testa o femeie !
Mie imi place mult mai mult Toyota. Doar la calitatea materialelor de interior nu e prea OK ( e cam mult plastic ). In rest, nu prea am mari dubii.
Poatedoar faptul ca YARIS e fabricata in Franta, iar Honda in Japonia...
Han.solo
Atunci mergi pe Yaris. Si mie imi place cum arata la exterios si ce spatiu ai in cabina. Nu cred ca trebuie sa-ti pui probleme cu tara de fabricatie...
drabisan
QUOTE(Han.solo)
1. Nu in Romania. In afara exista forumuri utile.
2. E diferenta: una e diesel, cealalta (Honda) e benzinara, nu? Ar fi bine sa testezi si tu cele doua, de Yaris am citit ca e mai prost insonorizat motorul respectiv decat la Corolla, vezi daca nu te deranjeaza.


Nu stiu de motorina, dar benzina se aude extraordinar din cabina. Zgomotul are o tenta sportiva cind e alergata si e chiar o senzatie misto.
E m-am dat vreo 300 de km cu o benzina de 1.3 si mi-a placut foarte mult.
Cind nu e fugarita e perfect silentioasa.
Radu101962
Salut,

Am urmarit discutziile despre Yaris ca sa imi confirm alegerea inainte de a o cumpara (iunie 2006) shi dupa dar nu mi-am dat cu opinia pentru ca nu am avut decat experientze placute sau nu foarte interesante (diesel, Luna - am facut cu ea 26.000 Km pana in prezent).

Iaca shi eu cu o intrebare care pare fara raspuns deocamdata deoarece nu am auzit de mari probleme. Saptamana trecuta a inceput sa se aprinda becul de lipsa ulei ..... eram pe aproape shi am dat o fuga la service sa vad ce spun baietzii. Raspunsul a fost ceva de genul "Habar nu avem, n-am mai patzit" (sub ea n-au vazut nici o pata de ulei care sa indice ceva gauri in atelaj). Oricum au fost dragutzi, au facut plinul la ulei shi m-au chemat dupa fix 1.000 Km ca sa vada cat dispare la distantza asta.

A mai patzit cineva asa ceva sau baietzii aveau dreptate cand ziceau ca n-au mai vazut asa ceva.

Alta chestie interesanta (poate ma lamureshte cineva) mi se pare faptul ca la ei filtrul de aer se schimba doar la 30.000 deshi pe drumurile noastre mashinutza inhaleaza muntzi de praf. Am uitat sa-i intreb pe ei. Mi se pare ciudat deoarece la precedenta (Fiesta - second) schimbam la aprox 10 - 15.000 la indicatziile unui prieten mecanic shi de fiecare data filtrul arata jalnic.
gogu25920
Banuiesc ca astia d ela Toyota cand dau masina dau si un carnet cu periodicitatea viyitelor la service si acolo scrie ce se schimba si la cat timp. daca dau aia de la renault banuiesc ca si la Toyota dau. Pt algerea dintre Honda si Toyota eu zic Toyota dar poate sunt subiectiv, Toyota are programul de extensie a garantiei extracare si o poti extinde pana la 5 ani sau 4 ani depinde cat vrei sa cotiyeyi. Pt 2 ani in plus dai 350 de euro. toyota pune baza pe calitate si ai un nr de tel la care daca ramai in pana de motor ii suni te tracteaza si iti dau si masina la schimb cat tine reparatia sau iti platesc daunele daca ti-a stricat concediul cel putin aici asa e adica in Spania, dar programele astea sunt la nivel de grup nu de tara . Tozota e facuta in franta dar daca vrei poti alege si d eunde sa ti-o aduca poate fi Japonia dar astepti mai mult.
Han.solo
Radu, daca ai noul Yaris atunci avem acelasi motor.
Mie intre ultimele revizii mi-a consumat jumatate de joja, adica 1l ulei. Am folosit acceleratia cu incredere, dar mi s-a parut cam mare consumul.
La tine e anormal si sfatul meu e sa verifici pe joja nivelul inainte de aprinderea indicatorului (ca atunci de regula e prea tarziu).
Filtrul de aer daca nu ti l-au schimbat ti l-au suflat. La fel au facut si la mine, dar imi pare rau ca m-am calicit, pentru 3-400k ROL mai bine-l schimbi la 15k...
Liviu80430
Si eu am 1.4 D4D si acuma studiez problema consumnului de ulei. Masina e din Aug 2006, 20000Km. Revizie facuta la 14000Km. De atuunci pana la 19000 mi-a consumat 1 l de ulei. L-au completat baietii si dupa inca 1000km estimez ca a mai scazut 200g. Acuma am schimbat filtrul de aer si astept sa vad daca are influenta. Mentionez ca pana la prima revizie a consumat dar a ramas totusi peste minim pana la revizie.
Radu101962
Han, da, e noul Yaris. Acum de turat .... nush ce sa zic, in zilele mele bune shi la depashiri eu ii dau maxim 3.200 - 3.400, dupa ce e schimbata viteza cade in 2.100+ shi cuplul se simte in continuare shi broscoiul fuge mai departe smile.gif .

Am fost la ei dupa 1000 shi a mai intrat aproximativ 200g. Ei ziceau ca nu e concludent inca shi sa mai merg la fiecare 1000 pana la revizia de 30.000.

Mie mi se pare destul de mult consumul asta. Ei ziceau ca poate curge pe undeva 50 - 100g, motorul mai ia 50g + inca 50g care mai raman pe flacon shi asa iese consumul "mare". Pareau destul de linishtitzi deocamdata. Cat e in garantzie, sa se spele cu ea pe cap shi sa schimbe shi motorul din partea mea la cum le sunt laudate mashinile / service-ul si alea alea.

Va tzin la curent cu noutatzile.
Han.solo
Radu, tu spune-le asa: eu fac plinul la voi si voi ar trebui sa garantati ca in 15000km nu trebuie sa mai umblu la masina. Daca se aprinde indicatorul de ulei voi trebuie sa transportati masina, ca nu e problema mea.
Acum realitatea: cand s-a aprins indicatorul e cam tarziu, e indicator de presiune, nu de nivel! In manual scrie ca trebuie sa verifici la joja si ca un consum de 1l/1000km e acceptabil, asta ca sa fie acoperiti legal.
In Europa mare lucru nu se poate face, nu avem class-action suit. In SUA:
http://www.consumeraffairs.com/news04/2007...settlement.html

S-a intamplat si la alte case mai mari, un amic cu X5 s-a trezit in 5000km cu joja uscata, dar E ANORMAL!
ionut100206
care este operatiunea de schimbare a becurilor (lumini de drum)??

se da jos masca din fata???
Tiberiu61940
M-ati facut curios si m-am uitat si eu sub capota (masinii) nevestei blink.gif
Yaris nou 1,4 D4D.
Si am vzut ca in 6500 km a scazut uleiul la jumatate intre semne. Cam multisor totusi, tinind cont ca la Corolla mea in 15000 km a scazut cam 1 cm.
Deci in perioada urmatoare - vizita la service pt completare. Ceea ce nu e totusi normal, la reputatia lor...
vio
eu zic sa asteptatzi sa se incalzeasca afara si pe urma sa punetzi prb la un motor diesel daca consuma ulei . cat este rece el consuma oricum ulei ..
a doua treaba poate ca asa este motorul setat sa mearga , mai sunt asemenea tipuri de motoare nu ar fi singurul . se stie ca la diesel daca mai papa putin ulei lucru asta face bine la segmenti,pistoane si camashi..
Radu101962
Pai dupa ultima masuratoare, tot 200ml a mancat la 1000km. Ei mi-ai spus ca e normal, unele mananca mai mult altele mai putzin ca doar e diesel. Nu am cautat in manualul de utilizare dar ei ziceau ca acolo scrie ca panal la 1l / 1000km e normal ...... shi mai ziceau ca in normele de service scrie ca daca ajunge consumul la 500ml / 1000km atunci trebuie s-o desfaca.

Han, tu zici ca tzie tzi-au suflat filtrul de aer. I-am intrebat daca mi-l sufla acum (inainte de revizia de 30.000) shi au zics ca ei nu fac asa ceva ..... in consecintza, l-am schimbat acum (61 RON). Shi parerea lor era ca normele date de aia mici shi galbeni sunt pentru drumurile lor (filtru aer schimbat la 30.000) nu pentru ogoarele de la noi biggrin.gif
Gabriel60890
QUOTE(ionut100206)
care este operatiunea de schimbare a becurilor (lumini de drum)??

se da jos masca din fata???


Nu trebuie data jos masca, e adevarat, accesul e cam dificil ca e f stramt locul. Se trage protecti de cauciuc ce arata ca un burduf, se trage mufa cu firele apoi , doar pe pipaite, ai sa dai de o sigurantza mecanica in forma trapezoidala cu baza mica in sus. O impingi spre exteriorul masinii (spre aripa) si ea se rabate in spate apoi becul iese. La montat doar o presezi usor pana face "click", piu mufa cu firele si tragi burduful. Beculetele de la pozitii se rasucesc intr-o parte si se scot.
Han.solo
QUOTE(Radu101962)
Pai dupa ultima masuratoare, tot 200ml a mancat la 1000km. Ei mi-ai spus ca e normal, unele mananca mai mult altele mai putzin ca doar e diesel. Nu am cautat in manualul de utilizare dar ei ziceau ca acolo scrie ca panal la 1l / 1000km e normal ...... shi mai ziceau ca in normele de service scrie ca daca ajunge consumul la 500ml / 1000km atunci trebuie s-o desfaca.

Han, tu zici ca tzie tzi-au suflat filtrul de aer. I-am intrebat daca mi-l sufla acum (inainte de revizia de 30.000) shi au zics ca ei nu fac asa ceva ..... in consecintza, l-am schimbat acum (61 RON). Shi parerea lor era ca normele date de aia mici shi galbeni sunt pentru drumurile lor (filtru aer schimbat la 30.000) nu pentru ogoarele de la noi biggrin.gif


Scuze de intarziere.
Da, mie mi-au suflat si sunt negru la chestia asta, o sa incerc cat de curand sa-l schimb. La cat de putin costa...
Referitor la consum: NU e normal un consum de 1l sau chiar 500ml la 1000km, indiferent ce scrie in manual, mai ales daca alte motoare (acelasi model sau alte modele) nu consuma atat. In SUA pe chestia asta au pierdut, pentru ca acolo s-a facut un class-action suit, e o imbecilitate sa trebuiasca intre revizii sa te uiti pe joja, uleiul nu e nici carburant nici lichid de parbirz.
Dar in Europa si mai ales la noi slabe sanse sa rezolvi ceva... in mod normal ar trebui faultati pentru magaria aia din manual care are strict scopul de a-i acoperi legal.
M A R I A N
Ia cititi aici:

http://www.ukintpress.com/engineoftheyear/...rs_07/sub1.html

Ce mandru mi-s! Mic dar rau! Ca un pekinez! biggrin.gif
Daniel105868
Salutare!
Intreb si aici. Ce benzina folositi la Yaris de 95 sau de 98?
lucian14
La Yaris am vazut ca doar varianta sol are filtru de polen...deci nu ar fi de schimbat acest reper ptr. restul lumii in garantie!
Ptr. filtrl de motorina stiti preturi si intervale de schimb cumva?
C.107041
Va salut pe toti toyotistii !
Sunt proaspat posesor de Yaris 1,4D-4D nou (sol) si pentru ca sunt la prima masina cu motor diesel sunt cam nelamurit cu zgomotul in habitaclu.As vrea sa stiu daca si la ceilalti posesori se manifesta la fel.Iata cum se manifesta la mine:
-pana la aprox.2300 ture pot spune ca sunetul motorului este normal,nederanjant, dupa care timbrul se schimba,se aude ca un "muget".Trecand de 2400,2500 acest "muget"dispare,timbrul revenind la cel de dinaintea turatiei de 2300.Cand apare acest sunet deosebit si vibratia motorului este mai mare.Ma tot intreb daca nu cumva am avut ghinionul sa nimeresc un motor nu foarte bine echilibrat.Cei din service spun ca e normal ca toate fac la fel. Este deranjant acest sunet cand circul pe distante mari pentru ca este turatia la care viteza este aprox.110km/h(in treapta aV-a),o viteza "obisnuita"pe drumurile noastre .Sa fie si datorita faptului ca motorul nu este rodat(am 750km parcursi)?
_Constantin_
Marian... vrei tu sa ii explici colegului sau fac eu?
lucian14
Nu mi se pare normal asta...dar o sa-ti confirm in 3-4 zile cand iau masina si eu ... :wave:
M A R I A N
[/quote="C.107041"]Va salut pe toti toyotistii !
Sunt proaspat posesor de Yaris 1,4D-4D nou (sol) si pentru ca sunt la prima masina cu motor diesel sunt cam nelamurit cu zgomotul in habitaclu.As vrea sa stiu daca si la ceilalti posesori se manifesta la fel.Iata cum se manifesta la mine:
-pana la aprox.2300 ture pot spune ca sunetul motorului este normal,nederanjant, dupa care timbrul se schimba,se aude ca un "muget".Trecand de 2400,2500 acest "muget"dispare,timbrul revenind la cel de dinaintea turatiei de 2300.Cand apare acest sunet deosebit si vibratia motorului este mai mare.Ma tot intreb daca nu cumva am avut ghinionul sa nimeresc un motor nu foarte bine echilibrat.Cei din service spun ca e normal ca toate fac la fel. Este deranjant acest sunet cand circul pe distante mari pentru ca este turatia la care viteza este aprox.110km/h(in treapta aV-a),o viteza "obisnuita"pe drumurile noastre .Sa fie si datorita faptului ca motorul nu este rodat(am 750km parcursi)?
QUOTE
Bine ai venit printre Toyotisti! arigato.gif
Ii multumesc lui Constantin pentru ca mi-a predat stafeta (desi el e mai calm si mai coerent ca mine in ceea ce priveste explicatia biggrin.gif) si voi incerca sa-ti raspund.
Desi eu am pe Yaris (tot ultimul model) motorul pe benzina de 1.0, ceea ce ai constatat tu la motorul tau diesel se aplica si la mine, in sensul ca, la masina mea, pana pe la 90 km/h (in functie de calitatea benzinei) motorul se aude placut, apoi cam pana la aproximativ 115 km/h se aude destul de tare si de metalic, pentru ca peste 120 km/h (asa cum merg eu biggrin.gif ) sa intre intr-un fel de rezonanta placuta, parca s-ar auzi de la departare o masina cu motor de peste 200 CP - Constantin, tu iti dai seama ce simt eu la volanul buburuzei mele ? biggrin.gif - (aduce putin cu motorul de 1.8 Honda ceea ce mie imi place foarte mult biggrin.gif ).
Ideea este ca nu trebuie sa te ingrijorezi absolut deloc, totul este asa cum a fost conceput de tatal ei japonez. biggrin.gif
Vreau sa-ti mai spun ca, daca mergi cu ea pe drumuri denivelate si/sau cu gropi, la un moment dat arcurile se vor intari si aceste suprafete le vei resimti mai tare dar nu te ingrijora, stabilitatea in curbe va fi mai mare atunci.
Eu am 26000 km (aprilie 2006) si am deja 3 drumuri in afara tarii plus luat gropi la greu si totusi merge ca-n prima zi. Pe la 20000 km o sa-si dea drumul complet motorul.
Daca ai alte intrebari, sunt aici! arigato.gif
M A R I A N
Scuze, am apasat aiurea si am gresit citatul!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.