Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Toyota Yaris
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28
vio
eu unu ma cam indoiesc ca se mai schimba fatza de usa .... cred ca e usa noua nu stiu sa existe reperu asta ... :-s
M A R I A N
Dar de 10000 euro reparatie pentru o Dacie Logan ati auzit? Am eu un client, deci stiu sigur... Cat e un logan nou, in jur de 6000?

In alta ordine de idei, Yaris facelift

http://www.autovision.ro/index.php?section...index&id=13
vio
pai si Casco nu a declarat-o dauna totala???smile.gif))
M A R I A N
Nope
StefanVVTi
Nu-s mari diferente la face-lift. Farurile sunt putin diferite, triplele, iar indicatoarele de bord chiar imi plac...ca cele de pe TS! thumbsup.gif
adriana2005
O sa caut nota de constatare si o sa postez ca sa vedeti si ce alte operatii au mai executat la masina de s-a ajuns la 200 mil.
_Constantin_
Cel mai inutil face-lift din istorie. Penibil. ninja.gif
vio
nu ma Cotsache la diesel o sa aiba grapa ,plug si motocositioare standard biggrin.gif nu mai tre sa dai banu separat wink.gif)
StefanVVTi
Aluzii ieftine... biggrin.gif teehee.gif
StefanVVTi
Daca a schimbat cineva becurile la Yaris...imi puteti spune cum v-au intrat mainile pe-acolo?!
Am luat, ca si pt Corolla, X-treme Power(Philips), dar imi e imposibil sa umblu pe-acolo...m-am zgariat pe maini, de parca m-as fi jucat cu pisicile vecinului!
vio
inaptule:))) =))))
StefanVVTi
stipc! le tin in bord si cand vin la bucuresti, sa mi le pui tu! laugh.gif laugh.gif
vio
ma ... vezi ca ai cartea mashinii ... acolo e descris ce sa faci si cum ... inaptule:)
22nst
lasa mai vio ca mai stim noi unul =)) (manuta)
Tiberiu61940
una e sa citesti in carte, alta e sa o faci.. miinile mele stiu asta... ca sa faca japii Yarisul asa mic la exterior si mare la interior, au micsorat la minimum exact spatiul ala inutil care-ti permite sa schimbi becurile. Dupa ce eu am renuntat la a treia julitura pe mina, m-am dus la service; electricianul m-a injurat copios in gind (l-am rasplatit dupa aia) si s-a ales si el cu julituri, dar a reusit. Probabil ca jertfa de singe face parte din procedura de schimbat becuri la Yaris.
vio
of ,,, mai tibi tre sa canti si tu ca restu wink.gif) ....i le schimbam io dar nu e aci ... biggrin.gif
Tiberiu61940
Pai eu am pus un warn pentru vreo don'soara care isi cumpara Yaris dupa ce a citit pe aici ce masina buna e, si care incearca sa schimbe singura-singurica becurile, si-si strica manichiura, ca in carte nu scrie ca poti sa-ti rupi o unghie facind asta pinch.gif
StefanVVTi
Din pacate nu stiu sa citesc...am sarit peste clasa I ! whistling.gif
Procedeul, teoretic, e simplu! La Corolla am reusit din prima...la Yaris e alta treaba! Da` ce sa-i spui justitiarului de vio?!
Lavynya89
Sunt si eu curioasa de ceva...Am o toyota yaris 998 de 1.0 si am decat un maner pentru pasager fata. I-am intrebat pe cei de la Toyota de ce nu am manere peste tot si mi-au raspuns ca este minimum de dotare...ceea ce mi se pare un pic cam ciudat, pentru ca dotarea 998 pentru motorizarea de 1.0 este maxima...Le-am trimis si e-mail, si acelasi lucru mi l-au spus....Mai are careva modelul asta de yaris si a patit acelasi lucru??? In rest, masina e ok...dar pe mine a inceput sa ma enerveze ca nu am manere...mai ales cand trec pe langa alte yaris-uri si vad ca alea au... down.gif
StefanVVTi
Am rezolvat cu becurile la Yaris...prin urmare : 2 x Philips X-Treme Power H4 = 65 lei (putin peste cat e unul singur H7 pt Corolla), 2 x Philips Blue Vision W5W pt pozitii = 10 lei setul ... ieftine si de efect!
Acum am lumini mai bune si pe Yaris...faza tare cu un domn: "Stii ca astea albastre(alea pt pozitii sunt albastre, dar lumina e alba) nu sunt omologate si poti sa ai probleme!" laugh.gif whistling.gif

@Lavinia: vorbesti de manerele de deasupra geamului?
M A R I A N
QUOTE (Lavynya89 @ Dec 30 2008, 06:55 AM) *
Sunt si eu curioasa de ceva...Am o toyota yaris 998 de 1.0 si am decat un maner pentru pasager fata. I-am intrebat pe cei de la Toyota de ce nu am manere peste tot si mi-au raspuns ca este minimum de dotare...ceea ce mi se pare un pic cam ciudat, pentru ca dotarea 998 pentru motorizarea de 1.0 este maxima...Le-am trimis si e-mail, si acelasi lucru mi l-au spus....Mai are careva modelul asta de yaris si a patit acelasi lucru??? In rest, masina e ok...dar pe mine a inceput sa ma enerveze ca nu am manere...mai ales cand trec pe langa alte yaris-uri si vad ca alea au... down.gif


Cumva Lavinia din Craiova?
Si la mine a fost la fel. Tot Yaris 1.0 am avut, versiune Terra. Stai linistita.

Stefane, baga, tata, o poza ca poate mai vor si altii!
StefanVVTi
Asta seara o sa ies la poze! Am vazut in service diferenta cu un bec nou si unul care era pe masina...diferenta e vizibila chiar si ziua, si consta in faptul ca lumina e mai ... alba si mai puternica! Sa vedem "la intuneric" cum se comporta! thumbsup.gif
StefanVVTi
Poze...de o calitate "senzationala":)
FAR EASTERN
In ultima poza luminile sunt pe faza scurta sau lunga?
Oricum, oricare din ele, n-as vrea sa ne intersectam.....

StefanVVTi
Sunt pe faza scurta, si este din cauza telefonului(folosit pe post de camera) ! Chiar nu sunt deranjante wink.gif
Am uitat sa spun, cele stock sunt Osram Bilux, si le-am pastrat de rezerva, desi imi e greu sa cred ca as reusi sa schimb un bec, noaptea, pe autostrada! Cand am venit acasa, la semafor, am ajuns paralel cu un Yaris portocaliu, iar diferenta e mare! Nu stiu daca distanta de luminare e cu mult mai mare, dar atat cat e, LUMINEAZA.
Lavynya89
Da...de manerele de deasupra geamurilor...si mi-au spus ca asa e la minimum de dotare....dar cum am zis mai sus...e maximium pentru motorizarea de 1.0...e ciudat rau...oricum..ma bucur ca nu sunt singura fara manere sweat.gif Si nu..nu sunt din craiova...
vio
Lavinia in LC sau Hilux cred ca sunt 10 manere dar crede-ma ca nu le am folosit , chiar si la corolla cel de la shofer ,..... cred ca e virgin inca .... nush daca poti sta cu mana agatzat acolo si sa conduci .. daca vrei asa de viziune , ia unu si pune-l acolo e f simplu de montat smile.gif
StefanVVTi
vio, renunta tu la 3 manere din curtea ta de toyote si le montam noi cumva prin masina laviniei! tongue.gif
StefanVVTi
Ma bate gandul sa scap de badge`urile Toyota si Yaris...ce ziceti?
Legionaru'
Ii sta bine fara ele.Eu la Avensis le-am dat jos.
vio
zici ca e mashina de poponar,,, nu ca nu ai fi fane smile.gif)
StefanVVTi
QUOTE (vio @ Dec 31 2008, 04:26 PM) *
zici ca e mashina de poponar,,, nu ca nu ai fi fane smile.gif)

Atunci...STIPC!!! Si in 2009, sa ai parte numai de C ... teehee.gif
Lavynya89
nu ca vreau eu sa folosesc manerul...dar ma enerveaza doar sa stiu k nu are 4 manere k orice alta masina normala...are doar 1 down.gif ....aaa....si inca ceva...La multi ani rolleyes.gif
StefanVVTi
1.La multi ani, si tie, Lavinia! smile.gif
Lasa-le naiba de manere, bucura-te de masinuta! teehee.gif

2. Am ajuns la 4800 km cu asta mica si imi place din ce in ce mai mult! (vio, te-astept sa bagi ceva de plug, grapa etc) smile.gif


T u d o r
Fane TDI lover... teehee.gif cu DI de-alea...
StefanVVTi
Vad ca te-ai "indragostit" si tu de .... whistling.gif Da` cand iti iei TypeS(de la Satan, cum zice vio), ce mai faci? smile.gif))))
M A R I A N
M-am enervat rau asta seara.
In sfarsit mi-au venit astazi anvelopele de iarna Nokian pentru Yaris si am fost la o vulcanizare ca sa le montez pe jantele de tabla pe 15" pe care le-am achizitionat anterior.
Insa...surpriza...prezoanele de la jantele de aluminiu pe 17" de la TS nu s-au mai potrivit la jantele de tabla pe 15", in sensul ca se insurubau cat de cat, insa partea din prezon care trebuie sa intre in janta, ramanea in afara... confused.gif
Naspa...ma duc maine la Toyota sa vad daca au prezoane pentru Yaris normal.
Pana rezolv treaba, postez o poza cu mult ravnitele anvelope. thumbsup.gif
Legionaru'
Piulitele, MARIAN, piulitele! biggrin.gif
Piulitele de la jantele de aliaj sunt diferite de cele pentru jantele de tabla.
adrian_flavius
Legio, nici tu nu ai somn noaptea? laugh.gif o luasi pe urmele lu' Fane... woot.gif
M A R I A N
QUOTE (Legionaru' @ Jan 7 2009, 07:25 PM) *
Piulitele, MARIAN, piulitele! biggrin.gif
Piulitele de la jantele de aliaj sunt diferite de cele pentru jantele de tabla.


Scuze, ai dreptate! biggrin.gif
Azi am trecut pe la Iasi si am luat piulite nichelate pentru jantele de tabla negre ( ohmy.gif), 12 RON fara TVA/buc.
Am montat si noile roti dar trebuie sa spal masina ca mi-e jena s-o pozez asa.
steph
Si pozele?
StefanVVTi
@steph: e o poza in topicul lui Costache thumbsup.gif
M A R I A N
QUOTE (steph @ Jan 13 2009, 08:38 AM) *
Si pozele?


Special pentru tine! biggrin.gif
Dar te previn ca arata naspa cu jante de tabla negre si piulite argintii.
steph
Fa si tu o poza cu toata masina tongue.gif
cata078
Stire aparuta pe Mediafax :

"Constructorul japonez de automobile Toyota recheamă pentru reparații peste 1,35 de milioane de autovehicule în întreaga lume, din modelele Yaris, Belta și Ractis, din cauza unor defecțiuni la centurile de siguranță și la sistemul de evacuare a gazelor.

Defecțiunile au apărut la modele Yaris, Belta și Ractis construite între ianuarie 2005 și aprilie 2008. Modelul Yaris este cunoscut și sub numele de Vitz pe unele piețe.

Compania a anunțat că a fost raportat un caz de incendiu, în Japonia, provocat de o greșeală de proiectare la centura de siguranță. Astfel, amortizorul de sunete se poate topi atunci când un mecanism al centurii este activat în caz de accident.

Defecțiunea sistemului de evacuare a gazelor poate determina spargerea unei conducte și scurgerea noxelor.

Toyota a refuzat să estimeze costurile implicate de reparații."




Si un citat dintr-o scrisoare (mail) trimis in SUA de catre Toyota si avand acelasi subiect dar in engleza :

"From my friend who is a toyota tech (read below)

Special Service Campaign (SSC) 90C (Safety Recall)

Quality Compliance /TMS
Wayne Hutchinson
Approved By Gary Smith
Published on 01/28/2009 12:00 AM




Special Service Campaign (SSC) 90C (Safety Recall)

Certain 2006 Through 2007 Yaris Vehicles Center Pillar Sound Insulator

******URGENT******


On January 28, 2009, Toyota filed a Defect Information Report (DIR) with the National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA) regarding certain 2006 through 2007 model year Yaris vehicles. The involved vehicles contain a Center Pillar Sound Insulator located underneath the driver and front passenger seatbelt pretensioners. In the event of seat belt pretensioner deployment, the gas generated may affect the Center Pillar Sound Insulators. In the worst case, if the sound insulators ignite, this condition will result in a post-collision fire.


There are approximately 134,900 Yaris vehicles involved in this campaign. A dealer package including technical instructions, VIN list and reimbursement procedures will be mailed to dealers in late January, 2009. Dealers will be requested to modify the vehicle at NO CHARGE to customers. The modification will entail removal of the small urethane Center Pillar Sound Insulators (sponge) underneath the driver and front passenger seat belt pretensioners. The repair area is located behind the center pillar covers. There are no parts involved.


Toyota will inform owners of the involved vehicles with a Special Service Campaign notification letter sent via first class mail beginning in early February, 2009. A Q&A has been attached for your reference.


Please direct all customer inquiries to the Toyota Customer Experience Center at 1-800-331-4331."


CONCLUZIA : Cine draq a angajat traducatorul asta idiot la MEDIAFAX ??????? Asta sa fie efectul crizei ? Nu mai au bani sa plateasca personalul si traduce care-apuca ?

_Constantin_
RETARDATI. Atat spun. ninja.gif
StefanVVTi
Intrebare...nu stiu daca e de la placute, etrieri sau altceva, dar am sesizat ca, UNEORI, in mers si la viteze mici(15-25 km/h), cand virez dreapta se aude un "pacanit" de la roata dreapta fata(probabil), ca si cum s-ar lovi ceva(ceva desprins, plastic, metal)...se aude si la revenirea in pozitia normala a volanului, iar sunetul se aude cam la prima jumatate de tura a volanului. Probabil vina o poarta vreo groapa...
Are cineva idee de la ce poate fi?
Legionaru'
Burduful de la planetara poate.

offtopic.gif
Da' mai unge si tu grapa aia ca poate e si de acolo! biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
T u d o r
Nooo, pot sa pun pariu ca scartaie usita aia de la rezervorul de seminte de la semanatoare. Cea din dreapta, plus un tacanit care se vede foarte clar in stanga, in dreptul volanului. laugh.gif laugh.gif laugh.gif
StefanVVTi
Bai, lasati mistourile pentru ca pe mine ma streseaza! verymad.gif rolleyes.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.