Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Avensis vs. Passat
Masini.ro Forum > Discutii generale > Combat zone
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
drabisan
Am incercat prea multe minute sa-mi editez postul. Si mi-a ramas un Please Wait......


Azazel, Alex - ce criticati voi este tocmai conceptul care i-a dus pe japonezi acolo unde sint. Este evident ca nu ar fi ajuns acolo, daca idea lor era proasta, plecind de unde au plecat!

Pina la urma masini sint putine, majoritatea sint mijloace de dus din A la B.

Partea cu alegerea culorii pielii de pe scaun sau a altor detalii este frumoasa. Dar pentru producator aduce intirzieri. Pentru consumator (aceiasi 20-30-50 de ani de cind japonezii au inceput sa faca piata) arata ca nu este un ceva absolut necesar. Probabil explicatia este plictiseala...
Idealul ar fi sa dai cu mouse-ul pe un site, sa le combini cum iti trece prin cap, si in citeva zile sa treci sa o receptionezi. Dar tot te-ai plictisi dupa o vreme de obiectul ala, cred.
Ce fac japonezii e un concept care merge de niste ani buni. Ce fac nemtii este alt concept, care merge si el. Daca as fi actionar la Toyota si la VW as putea sa-mi dau cu parerea, obiectiv, care din cele doua este mai bun pentru mine.
Dar sintem niste negrii, toti, asa ca ne multumim cu ce putem.
Alex-F1
QUOTE (Hoinar @ Feb 24 2009, 07:53 PM) *
Nu-sh pe unde traiesti tu de l-ai prins pe Doru spunand fraza cu masinile in 2008...da' daca esti din aceeasi tara ca noi, atunci verifica-ti semnatura


Bre, da' de cand te-ai facut matale asa de mistocar, ca io te stiam altfel? tongue.gif Am vazut si io frate ca am tastat gresit anul si am corectat inainte de-a vedea postul tau, dar mersi oricum pt. observatie! thanks.gif In rest.....de gustibus non discutare.... whistling.gif

QUOTE (FAR EASTERN @ Feb 25 2009, 02:57 AM) *
Alex, ai o problema cu vederea si n-ar strica sa faci o vizita la medic


De data asta te iert si sper s-o faca si moderatorii, dar pe viitor incearca sa te abtii de la afirmatii de astea gratuite! tongue.gif
StefanVVTi
offtopic.gif Macar asteptati sa termin eu facultatea, rezidentiatul...toate cele!
FAR EASTERN
QUOTE (Alex-F1 @ Feb 25 2009, 09:35 PM) *
QUOTE (FAR EASTERN @ Feb 25 2009, 02:57 AM) *
Alex, ai o problema cu vederea si n-ar strica sa faci o vizita la medic


De data asta te iert si sper s-o faca si moderatorii, dar pe viitor incearca sa te abtii de la afirmatii de astea gratuite! tongue.gif


Pentru edificarea lumii, acesta este contextul din care ai scos tu "citatul", fara sa pui "..." in lucul in care erau cuvunte wink.gif :
QUOTE (FAR EASTERN @ Feb 25 2009, 09:57 AM) *
Alex, fara suparare, din ce ai spus mai sus si din afirmatia ta anteriora referitoare la lumina alba a farurilor, cand ziceai ca pe tine nu te deranjeaza(desi restul lumii spunea altceva), deduc ca poate ai o problema cu vederea... si n-ar strica sa faci o vizita la medic... faptul ca pe tine nu te deranjeaza lumina puternica insemna ca ai sesibilitate scazuta a retinei... Inca odata, no offense. E o constatare amicala. smile.gif ...

A se observa chestii de genul... "fara suparare", "no offense", "amicala". Nu-s puse acolo din intamplare...

Oricum, Alex, daca am gresit, imi cer scuze, OK?

aaaa.... offtopic.gif
DAN
QUOTE (drabisan @ Feb 25 2009, 07:35 PM) *
Idealul ar fi sa dai cu mouse-ul pe un site, sa le combini cum iti trece prin cap, si in citeva zile sa treci sa o receptionezi.


Asta este valabil in Japonia la Toyota. Platind o taxa suplimentara peste pretul masinii, dimineata o configurezi cum iti trece prin cap si dupa-amiaza o conduci..wink.gif thumbsup.gif ninja.gif ninja.gif ninja.gif
klm
Adică intri pe site-ul Toyota și le spui "luna, terra" și după amiază ai modelul luna sau terra ori japonezii sunt mai egali decât restul lumii și pot alege bixenon fără navigatorul ăla șmecher și inutil?
DAN
QUOTE (klm @ Feb 26 2009, 10:55 AM) *
Adică intri pe site-ul Toyota și le spui "luna, terra" și după amiază ai modelul luna sau terra ori japonezii sunt mai egali decât restul lumii și pot alege bixenon fără navigatorul ăla șmecher și inutil?

Tu ce intelegi prin.."o poti configura cum iti trece prin cap"?
BTW...si acum pe avensis bixenonul vine fara NAVI..wink.gif..adica nu este disponibil doar la varianta de varf. Japonezii nu sunt mai egali decat restul lumii, dar asta e un serviciu care mi se pare interesant. Oricum, pun pariu ca si asta va scoate la iveala critici din partea unora. Dar nu ma deranjeaza, ca asa e omul(romanul)..nascut vesnic nemultumit si gata in orice moment sa arunce o critica.
alin94962
QUOTE (klm @ Feb 26 2009, 05:55 AM) *
Adică intri pe site-ul Toyota și le spui "luna, terra" și după amiază ai modelul luna sau terra ori japonezii sunt mai egali decât restul lumii și pot alege bixenon fără navigatorul ăla șmecher și inutil?



Era chiar de mirare sa fii tu convins de asa ceva...
klm
Ca să nu pară că am chef de polemici ieftine o să pun altfel întrebarea: la Toyota România poți să comanzi noul Avensis cu: motor de 1.8 cu cutie automată, comenzi audio pe volan, tapiserie din piele (ecologică) cu încălzire în scaune, CD changer cu 10 boxe, jante de 18, ABS, ESP și atât?
DAN
QUOTE (klm @ Feb 26 2009, 01:40 PM) *
Ca să nu pară că am chef de polemici ieftine o să pun altfel întrebarea: la Toyota România poți să comanzi noul Avensis cu: motor de 1.8 cu cutie automată, comenzi audio pe volan, tapiserie din piele (ecologică) cu încălzire în scaune, CD changer cu 10 boxe, jante de 18, ABS, ESP și atât?


momentan nu..dar in viitor da wink.gif whistling.gif
klm
Atunci asteptam cu mare interes momentul smile.gif.
22nst
Hai ca asta este buna, aia astept.
Sa pot sa imi cumpar Avensis 1.6 vvt-i echiparea Luxury
20krpm
QUOTE (drabisan @ Feb 25 2009, 01:17 PM) *
Eu am o singura idee in materie de masini, o marca fara nici o optiune, are o singura dotare per model si daca-l vrei e al tau! Pentru o suma modica, normal...

Pont - marca are o mirtoaga pe post de sigla.

Oi avea eu gusturi limitate, poate da. Dar asta e smile.gif


hummer? smile.gif

LE: oh, wait, am confundat, aia are o mirtzoaga la powertrain, nu la sigla.
DAN
QUOTE (22nst @ Feb 26 2009, 10:43 PM) *
Hai ca asta este buna, aia astept.
Sa pot sa imi cumpar Avensis 1.6 vvt-i echiparea Luxury

1.6 nu...dar 1.8 da

QUOTE (klm @ Feb 26 2009, 10:33 PM) *
Atunci asteptam cu mare interes momentul smile.gif.

sa nu imi spui ca asta te oprea sa iti iei Avensis... whistling.gif turned.gif turned.gif turned.gif
klm
Nu, imi pare rau, dar necesitatile mele se reduc la o compacta in 2 usi, poate o sportiva pentru viitor (sau cel mult o Octavia daca voi avea nevoie de spatiu in spate) dar nu sar de clasa C.
Spuneam ca abia astept sa apara configurabilitatea masinilor Toyota pentru ca vreau sa vad atunci care vor fi diferentele de pret si fiabilitate.
alin94962
QUOTE (klm @ Feb 27 2009, 08:14 AM) *
Nu, imi pare rau, dar necesitatile mele se reduc la o compacta in 2 usi, poate o sportiva pentru viitor (sau cel mult o Octavia daca voi avea nevoie de spatiu in spate) dar nu sar de clasa C.
Spuneam ca abia astept sa apara configurabilitatea masinilor Toyota pentru ca vreau sa vad atunci care vor fi diferentele de pret si fiabilitate.


Fiabilitate la ce??
22nst
1.8 luxury dar si un 2.2 dcat macar executive biggrin.gif
Fiabilitatea nu vad de ce sa fie afectata
pmhoria
Cred, nu stiu sigur, dar klm se refera la faptul ca odata ce Toyota and co vor fi configurabile ca si cele nemtesti, le va scadea din fiabilitatea actuala datorata tocmai acestui mod de face masini (pe banda, modele identice, fara posibilitati de configurare, etc).
Alex-F1
QUOTE (FAR EASTERN @ Feb 26 2009, 03:18 AM) *
Inca odata, no offense. E o constatare amicala. smile.gif A se observa chestii de genul... "fara suparare", "no offense", "amicala". Nu-s puse acolo din intamplare...

Oricum, Alex, daca am gresit, imi cer scuze, OK?


No problem man, n-ai de ce sa-ti ceri scuze, stai flexat, ca nu ma supar io din atata lucru wink.gif Ziceam si io asa.....n-o lua si tu chiar mot a mot.... tongue.gif PEACE! drunk.gif

offtopic.gif
ozz86651
Oarecum off topic:

http://money.cnn.com/galleries/2009/autos/...icks/index.html

Consumer Reports: 10 best cars

Stiu ca testele astea nu-s pentru pasionati dar au si ele au valoarea lor. Din cele mai bune 10 masini, nu e nici o germana. In rest o americana, o coreeana, 8 japoneze. E definitoriu pentru perceptie cred.
DORU
Piata americana este cu totul aparte, la fel si viziunea cumparatorului de acolo...am aflat asta pe pielea mea cand am discutat prima data cu americanii despre masini (California, 1999). Europenii si americanii vedem pur si simplu complet diferit conceptul de masina...indiferent ca-i SUV, Jeep sau limuzina.
ozz86651
Pai chiar nu stiu ce e asa diferit... in 1999 in Romania, da, ai dreptate, era cu totul alta treaba. Dar in ziua de azi? Evident excludem desteptii care-si iau masini sa moara dusmanii si stau la garsoniera confort 3 in berceni si aia care isi dau agoniseala toti banii facuti pe o masina cu care sa impresioneze tzoapele.
Rebel
offtopic.gif
E unul pe aici, da raspunsuri de trei cuvinte, raspunde fara sa citeasca textul anterior facandu-se de toata minunea si in plus mai este si paralel cu ceea ce se discuta, nefiind capabil sa aduca in discutie decat strict propria-i frustrare atunci cand cineva se leaga de Toyota.
Draguta, daca nu ai nimic de spus si vrei doar sa te convingi ca ai facut o alegere buna, zau, cauta o oglinda. That will do.
Nu de alta dar faci de minune comunitatea Toyota...




DORU
QUOTE (ozz86651 @ Feb 28 2009, 06:08 AM) *
Pai chiar nu stiu ce e asa diferit... in 1999 in Romania, da, ai dreptate, era cu totul alta treaba. Dar in ziua de azi? Evident excludem desteptii care-si iau masini sa moara dusmanii si stau la garsoniera confort 3 in berceni si aia care isi dau agoniseala toti banii facuti pe o masina cu care sa impresioneze tzoapele.


Poate ca 10 ani au mai atenuat din discrepante...si totusi, la americani este moda masinilor japoneze si a jeep-urilor sau hotrod-urilor, numai medicii, avocatii si sefii de companii mai aleg un Mercedes sau BMW...in Europa toti cauta tedeiurile si daca nu, se multumesc cu motorizari f mici si economice sau f mari sa fie peste vecinul de la doi.

Daca excludem pe cei cu ghiuluri, si tot vom descoperi ca e lumea tedeiului si doar mai nou, ca vorba aia s-a ieftinit benzina, ne-am tras si 1.2/1.4/1.6/1.8 benzinare. La americani nici nu cred ca exista motorizari sub 1800-2000cmc, sau cel putin in 1999 eu de-abia daca am zarit vreuna... Gresesc ? ermm.gif
ozz86651
Motoare sub 1800 sint chiar daca nu asa multe ca-n UE. De ceva vreme e vinde Smart, deci iaca, exista si masini mici... Masinile germane nu-s pentru sefi de companii asa cum alea japoneze nu-s chestie de moda. Oamenii se uita dupa masini fiabile si ieftine de rulat, eventual si misto de condus. Masina e un instrument cu care iti faci treaba pentru cei mai multi, nu un obiect lucios pe care-l arati la vecini. Masinile japoneze in general fac treaba asta practica mult mai bine. De unde articolul ala.

Sint si ceva masini germane. Nu asa multe dar sint. Un seria 3 (328, 335 ca-s singurele care se vind aici) e in posibilitatile oricarui tinar absolvent cu un job decent platit (adica inginer, nu bancher), deci nici vorba de directori de companii. Ca multi nu si-l iau si prefera o masina mai ieftina in loc, e alta treaba.
Pe de alta parte in Romania vad o disponibilitate spre cheltuirea unui parti multi mai mari din venit pe masina... De exemplu daca ai mai putini bani iti iei Kia sau Skoda sau Renault si dai un mare procent din salariu. Daca ai ceva mai mult in loc sa te bucuri ca dai un procent mai mic din salariu, iti iei o masina mai scumpa si procentul e tot acolo. De ce? habar n-am. Inteleg ca unii oameni sint pasionati, dar nu-i inteleg pe aia care nu-s.
DORU
QUOTE (ozz86651 @ Mar 1 2009, 02:37 AM) *
Pe de alta parte in Romania vad o disponibilitate spre cheltuirea unui parti multi mai mari din venit pe masina... De exemplu daca ai mai putini bani iti iei Kia sau Skoda sau Renault si dai un mare procent din salariu. Daca ai ceva mai mult in loc sa te bucuri ca dai un procent mai mic din salariu, iti iei o masina mai scumpa si procentul e tot acolo. De ce? habar n-am. Inteleg ca unii oameni sint pasionati, dar nu-i inteleg pe aia care nu-s.


Nu pot decat sa-ti dau dreptate ! Din pacate !

Eu nu gandesc asa, dimpotriva. Eu aleg ceea ce raspunde cel mai bine nevoilor mele in conditiile in care sunt in stare sa-mi acopar si cheltuielile de intretinere... asa e firesc.

Cum mai e in San Francisco? Dar in Pier 39? Mi-a placut orasul, atat cat am apucat sa-l bat la pas acum 10 ani...as reveni cu mare placere in statul California si mai ales in statiunile din golf... rolleyes.gif
alin94962
offtopic.gif

Am sesizat ca cineva de pe acest topic se contrazice des in ceea ce afirma, dar se doreste a fi un etalon al obiectivitatii, al informarii si al indrumarii vis-a-vis de calea justa pe care doritorii de masini din Romania trebuie sa o apuce in alegerea unui autoturism cu adevarat bun.
Sunt convins ca multe din dizertatiile forumistilor ajuta in formarea unei opinii, dupa cum multe nu reusesc sa influenteze deciziile emotionale ale viitorilor posesori.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.