Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Topic de dat cu capu' , bata , lantzu sau ce are fiecare
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20
M A R I A N
Aviz celor cu Citroen!
Iata ce conduce campionul mondial FIA WRC... whistling.gif

http://www.yarisworld.com/forums/showthrea...60649#post60649

Postul nr. 14... whistling.gif

In alta ordine de idei, stie cineva unde se poate face un test dyno la noi?
StefanVVTi
QUOTE (M A R I A N @ May 31 2008, 09:05 PM) *
Aviz celor cu Citroen!
Iata ce conduce campionul mondial FIA WRC... whistling.gif

http://www.yarisworld.com/forums/showthrea...60649#post60649

Postul nr. 14... whistling.gif

In alta ordine de idei, stie cineva unde se poate face un test dyno la noi?

In Bucuresti sunt mai multe locuri, dar ma interesez si-ti zic mai exact care din ele este cel mai precis! thumbsup.gif

LE: Master Tuning se numeste!
Hoinar
Cea intrata in butoiul cu melancolie si cu gadilici la talpa era Hoinaritza. O mica proba a fost azi cand mi-a zis ca ma scoate la un suc si m-a dus la 35 de km de Iasi la o terasa faina smile.gif.
ma rog...sper totusi sa nu aiba chef de cafea de la mare...ca nu prea detinem timp liber, ca daca ar fi dupa noi si acu am pleca biggrin.gif.
Deci? Io zic ca e fain la Cheile Gradistei tongue.gif.
22nst
astia chiar nu se potolesc... ei nu vad cat de urat arata pe emblema skoda cornitele astea?
Colonelu'
Ia desenati voi niste aripi de ingeras si sa vedeti ca nu va mai copie nimeni. Ce, nu va place cand planati lin peste sosea?
Lasati-l pe necuratul sa apartina lor!
9er
Ca tot veni vorba de ciudatenii, va recomand sa urmariti "Povestiri de Noapte" pe Acasa. Nu urmaream asa ceva, dar butonand telecomanda acum cateva saptamani am dat peste o mostra si de atunci am parte de distractie in fiecare seara. La unele am ras ca la "Cascadoriii Rasului". Va dau linkurile catre 2-3 specimene si mai sunt si altele daca aveti rabdare. Oricum, in fiecare seara multe "prospaturi", chiar ma intreb unde naiba le-or gasi. Chiar ca traim in Romania...

http://www.acasatv.ro/special_shows/povest...29-mai~470.html

http://www.acasatv.ro/special_shows/povest...28-mai~467.html

http://www.acasatv.ro/special_shows/povest...26-mai~461.html

Cruciti-va!
AMP
E o idee ce zice Colomelu'..... wink.gif

Haideti,may oameni buni.....nu punem de-o intalneala?????Greu va urniti.... laugh.gif Hai dati cu parerea aici si loviti-ne cu locatii....hai ca numai maine nu-i poimaine si se intampla iara ca la Danes,cand s-a inscris lumea pe ultima suta de metrii... tongue.gif

Hoinare...sigur ca e faina locatia Gradistea...pitoreasca rau si salbatica de numa'....sa vedem ce parere au si uameni astilalti biggrin.gif
adrian_flavius
mie-mi convine Gradistea de mama-mama...ajung acolo si cu ochii inchisi...lol...deci eu votez pentru Cheile Gradistei...cu toate mainile... thumbsup.gif
vio
sau de o Delta ??? vedem cu ocazia asta daca HOinar e bun de momeala . poate prindem monstrul wink.gif)
StefanVVTi
QUOTE (vio @ Jun 2 2008, 10:48 AM) *
sau de o Delta ??? vedem cu ocazia asta daca HOinar e bun de momeala . poate prindem monstrul wink.gif)

De acord cu Delta Dunarii! Inca nu am vazut, spre rusinea mea de pescar ... dry.gif

PS. Eu am zis ca n-am ce cauta in Bulgaria pana nu vad Delta si Maramuresul! smile.gif
Dan52141
Uita-i bre si p-ai nostri din brasov ce pot sa faca cu o corolla ... smile.gif

Click to view attachment
adrian_flavius
Pentru o (eventuala) intalnire in iulie, eu propun w/e 18/19/20 iulie...s-ar potrivi de minune cu programul meu de vacanta...indiferent unde, la Gradistea sau in Delta...sunt de acord cu amandoua locatiile... thumbsup.gif laugh.gif...
StefanVVTi
QUOTE (adrian_flavius @ Jun 2 2008, 11:54 AM) *
Pentru o (eventuala) intalnire in iulie, eu propun w/e 18/19/20 iulie...s-ar potrivi de minune cu programul meu de vacanta...indiferent unde, la Gradistea sau in Delta...sunt de acord cu amandoua locatiile... thumbsup.gif laugh.gif...

Pe 23 am si eu admiterea....nu putem s-o lasam pe weekendul celalalt? whistling.gif
adrian_flavius
Imi cer scuze, am "gresit" cu o saptamana...in w/e ala deja nu o sa mai fiu in Romania...deci, pentru mine, perioada "ideala" ar fi 11/12/13 iulie, sau undeva dupa 15 august...cum decidem de comun acord...

Fane, de tine uitasem...bafta in continuare cu admiterea...dupa ce iei examenul (ca sunt sigur ca o sa-l iei...), te faci tu comod, te urci in Corrola si faci un tur al Romaniei, pe la noi toti...am glumit... thumbsup.gif
M A R I A N
QUOTE (Dan52141 @ Jun 2 2008, 05:44 AM) *
Uita-i bre si p-ai nostri din brasov ce pot sa faca cu o corolla ... smile.gif

Click to view attachment


Pai vezi, stie el Videanu de ce a pus borduri inalte in Bucuresti... laugh.gif
M A R I A N
A cui o fi oare Lexusul asta alb?
22nst
teehee.gif la mc la otopeni smile.gif
vio
Ionele de ce ai udat scaunu de la shofer? verymad.gif teehee.gif
DRAGOS
Vai cat de mult imi place camry rolleyes.gif

Nu ma declar fan Toyota, dar camry si avensis mi se par EXTREM de reusite thumbsup.gif
M A R I A N
Eu zic ca nu mai este mult si baga Camry si la noi pentru ca din decembrie 2007 a inceput productia lui la St. Petersburg in Rusia.
StefanVVTi
QUOTE (22nst @ Jun 2 2008, 05:59 PM) *
teehee.gif la mc la otopeni smile.gif

In Craiova e una alba... woot.gif
Legionaru'
Dementa, devil.gif aia alba din Craiova!
S O R I N
Daca (vreodata ) incep sa aduca la noi si asemenea modele cu motoare puternice eu sunt primul care ma intorc la toyota.... rolleyes.gif

Pana atunci...
adrian_flavius
QUOTE (DRAGOS @ Jun 2 2008, 08:31 PM) *
Nu ma declar fan Toyota, dar camry si avensis mi se par EXTREM de reusite thumbsup.gif


Camry arata mai bine decat Avensis...este mai dinamica...parerea mea...din pacate inca nu se importa in Romania...om trai si om vedea...
P A U L
CITAT(Dan52141 @ Jun 2 2008, 11:44 AM) *
Uita-i bre si p-ai nostri din brasov ce pot sa faca cu o corolla ... smile.gif

Click to view attachment



Nu as vrea sa fiu malitios dar daca nu ma insel asta-i din ciclul: " femeia la volan" ca si asta dealtfel: http://www.youtube.com/watch?v=3F1_5wZbb8Q
22nst
poate a vrut sa ii schimbe uleiul si nu avea cum sa ajunga sub masina teehee.gif
StefanVVTi
Am descoperit ceva interesant smile.gif Pe masura ce se apropie admiterea am din ce in ce mai mult de scris si de repetat si invatat, iar eficienta maxima am inregistrat-o ascultant Gheorghe Zamfir, la volum mic! thumbsup.gif
vio
sigur esti pe drumu gresit ,,, l -am pierdut si pe asta micu ,, niste tzarani ba...

asta cu muzica e relativa ,,, io invatzam pe metallica si slayer... si la ex imi aduceam aminte melodia si dupa melodie ce era in curs thumbsup.gif
OCTAN_95
QUOTE (S O R I N @ Jun 3 2008, 08:13 AM) *
Daca (vreodata ) incep sa aduca la noi si asemenea modele cu motoare puternice eu sunt primul care ma intorc la toyota.... rolleyes.gif

Pana atunci...


Sorin, nu esti singurul !!!
Intentia de a trece pe camry o aveam imediat dupa ce s-a prapadit ave-ul, dar timpul nu-i pierdut.
Colonelu'
QUOTE (Ovidiudinutm @ Jun 4 2008, 07:19 AM) *
QUOTE (S O R I N @ Jun 3 2008, 08:13 AM) *
Daca (vreodata ) incep sa aduca la noi si asemenea modele cu motoare puternice eu sunt primul care ma intorc la toyota.... rolleyes.gif

Pana atunci...


Sorin, nu esti singurul !!!
Intentia de a trece pe camry o aveam imediat dupa ce s-a prapadit ave-ul, dar timpul nu-i pierdut.

Dar ce nu va place la Hondele voastre, ca in alte topicuri va cam laudati cu victimele pe care le faceti?
Hoinaritza
Colonele, nu cred ca e vorba ca nu le place. Cred ca sufletelul le-a ramas la Toyote. woot.gif wub.gif
OCTAN_95
Aici e vorba de altceva, asa cum spunea si Sorin, ne place la amandoi sa calarim pe "cai mari"

intrati si voi pe aici:
http://www.toyota.com/camry/demos.html
S O R I N
@ Colonelu', daca va ramane aceeasi politica la toyota de a nu aduce motoare mai mari si masini "sport " gen corolla vvtl-i ( parca asa e Vio ,nu ? ) sau de

ce nu avensis cu motor mai mare ,nu o sa mai am nici o treaba cu marca in sine sau cu masinile lor...Poate lexus da, singurul care l as lua pe loc ar fi is-f....

Si ca idee sa stii asa pt tine ca ce senzatii traiesti intr o honda ( eu cel putin vb de a mea) pe un drum virajat si bun nu am trait in lexus-ul fratelui cu motor de

3000 si 249 cai. Cand se intra pe autostrada este altceva,dar la cate autostrazi avem noi.... Exista un feeling care sincer nu l am simtit in vreo masina si care

nu poate fi descris in cuvinte.....( vorbesc de masini medii,nu de ferari sau mai stiu eu ce ). Si inca ceva,pana nu conduci nu stii....nici eu nu am stiut prima

data...

Oricum in momentul de fata, toyota are un public tinta si honda altul.... smile.gif


P.S. De toyota voi ramane legat sufleteste prin prisma unor oameni pe care i am cunoscut aici si cu care am legat prietenii

strasnice . thumbsup.gif
Colonelu'
Intrebarea pe care am pus-o nu a fost in semn de repros, ci doar ca sa va inteleg gandirea si ceea ce simtiti pentru marcile pe care le-ati avut sau le aveti. Dupa cum s-a vazut din raspunsuri, fiecare dintre voi doi a raspuns oarecum diferit fata de celalalt.

Eu caut sa inteleg cat mai mult modul de gandire al oamenilor, iar daca pun unele intrebari nu o fac niciodata cu rautate. thumbsup.gif
Oricum, va multumesc pentru raspunsuri, iar daca mai vreti sa le completati, va astept cu placere.
vlademir
Pentru Dan si toti cei care au fost la offroad in Iasi, un pozar de la Mediafax a facut o poza care a fost considerata atat de reusita incat si-a gasit locul in expozitia outdoor a celor mai bune fotografii. M-am bucurat sa o vad acolo. http://www.mediafax.ro/cultura-media/media...ml?1706;2596838 MAi exact aici http://mediafaxfoto.ro/bestof2007/?p=93 si cred ca mai mult a placut caruta de pe marginea rapei, contrastul dintre tehnologie si ...
9er
2 CP, tractiune fata, combustibil biomasa 100%, consum 10 kg de fan la 100 km, noxe...? zici ca e vehiculul viitorului.
M A R I A N
Urmatorul post este despre 2 aspecte:
1. soferii de VW care cred ca sunt deasupra tuturor
2. cum sa evitam sa fim batuti in trafic

Azi dimineata am fost la Iasi la revizie de 30000 km cu Corolla.
Pe drumul de intoarcere, la un moment dat intre Vaslui si Barlad depasesc un VW Polo bleu TDI cu nr de Bucuresti. Aveam cam 140-150 km/h. Bineinteles, asa cum m-am obisnuit, in timp ce ma aflam in depasire, TDI-ul accelereaza nu foarte tare, dar destul cat sa vada probabil ce pot. Il depasesc fara probleme si merg mai departe.

Peste cateva minute dau in fata mea de un Camry negru (penultimul model) cu nr. de Chisinau, mergand cu 110-120 km/h. Curgandu-mi balele, ma postez in spatele lui (mentinand acceasi viteza cu a Camry-ului) , scot mobilul si incep sa-l filmez (o sa postez mai tarziu).

La un moment dat, vad ca ma depaseste acel VW TDI al carui sofer mai mai sa scoata capul pe fereastra (stiti voi, genul ala de marlan care in timp ce depaseste ti se uita in ochi sfidator si superior) privindu-ne... Nu il bag in seama pe marlan, mai filmez cateva secunde Camry-ul, il depasesc si ma duc inainte, revenind la viteza de 140-150 km/h

Nu trece mult si il ajung iar pe TDI-ul bleu pe care dau sa-l depasesc. Ei...dar de data asta, cred ca soferul apasase butonul "NOS" pentru ca efectiv, stateam amandoi in paralel, eu aflandu-ma in depasire si el nelasandu-ma sa trec. Pe la 165-170 km/h, cred, vad ca marlanul ma lasa sa-l depasesc (sau i se terminase "NOS-ul", cine stie... biggrin.gif ) insa, cand ajung in fata lui, incepe sa dea flashuri, claxoane (mi s-a parut ca am vazut si pumni dar nu bag mana in foc) etc. Eu nu-l bag in seama si ma indepartez, lasandu-l in urma.

La Barlad, la primul semafor la care ma opresc (si care este destul de central) ma trezesc ca, in timp ce asteptam sa se faca verde, imi bate marlanul in geam si in acelasi timp imi deschide portiera (de la sofer). Eu, socat (aveam si centura pusa) il intreb care-i problema. El incepe sa-mi zica "Bai, asa depasesti tu, sa ajung sa pun frana la 160 din cauza ta bai (...beep...aici incep injuraturile). In momentul ala am avut impresia ca vrea sa-mi dea una si mi-am zis sa-i trag preventiv un pumn in fata. Insa noroc ca sunt invatat de la serviciu cu diverse situatii de fapt si stiu perfect ca treburile astea nu se rezolva profitabil decat indirect, prin interpusi (intelegeti ce vreau sa zic wink.gif ). Deci nu am reactionat si am tacut, ascultandu-l pe nebun. Intre timp, se face verde, soferii incepusera sa claxoneze si nebunul, spre norocul si usurarea mea, imi inchide (a se citi "tranteste") portiera, se urca in masina lui si pleaca...

Analizand problema, vreau sa spun ca eu cunosc multi posesori de VW dar pe nici unul nu l-am vazut sa accelereze cand cineva il depaseste. Totusi, as vrea si eu sa inteleg de ce mi se intampla de atatea ori sa nu fiu lasat sa depasesc un VW TDI? Chiar se cred buricul pamantului si nu suporta sa fie depasiti de alte masini (am vazut totusi ca niciodata nu se pun cu marcile Audi, BMW si Mercedes)? Sau poate au ceva cu Toyotele?

In al doilea rand, am vazut la stiri multe situatii cand soferii (in special in Bucuresti) au fost amenintati, batuti sau chiar impuscati de diversi cretini carora li s-a parut ca victima s-a uitat urat la el. Ce este de facut? Ripostam? Probabil daca as fi facut-o eu astazi m-as fi ales in cel mai bun caz cu geamul spart sau tabla indoita...Sa purtam cutite, bate, pistoale in masina? Legea nu este de acord (portul de arme albe se pedepseste) si in plus, poti da (cum se intampla deseori) de vreun nebun care-ti spune "Hai da/trage, ai curaj? Sa te vad!"
Din punctul meu de vedere solutia cea mai buna este sa-mi iau un caine de aparare care sa ma insoteasca peste tot, nu numai in masina. Pe un animal, numai un animal il poate linisti...
Astept sugestii.
Hoinaritza
M A R I A N, nu pot sa spun decat ca sunt socata de ceea ce am citit. N-am cuvinte... verymad.gif
Inca un motiv in plus de a bloca portierele imediat ce ai intrat in masina. Ce e drept eu ma gandesc sa imi iau un spray cu piper pe care sa il folosesc in situatii de genul asta. Dar ma intreb daca nu e cumva interzis. unsure.gif
adrian_flavius
Vlademir, din pacate solutii la astfel de situatii nu exista...de nici un fel, de nici o culoare...nu ai ce le face unor asemenea oameni...si da, cred ca au ceva cu Toyotele...de fapt, cu japonezele in general...credeam ca este doar o impresie de-a mea, dar se pare ca se intampla mai des decat credeam...
OvidiuH
Am in permanenta in spatiul de depozitare de langa oglinda retrovizoare un spray paralizant. De obicei nu mai stau la discutii, deja daca vine cu injuraturi la geam sau semne de agresivitate, ii dau o portie.
Mariustom
Pt Hoinărița și Marian: atâta timp cât a deschis portiera mașinii proprii, ești în măsură să iei orice atitudine de apărare, chiar și pulverizarea cu spray. Dacă doar vine la geam și gesticulează, fără a atinge mașina, atunci nu contează.
Marian, ce puteai face: un telefon la 112 în care să spui că cineva ți-a deschis portiera cu o atitudine rău-voitoare și îți pune viața în pericol, pt că nu știi ce vrea de la tine, dar încearcă să te agreseze. Numărul de la mașină îl știai, nu era nici o problemă. Și apelurile se înregistrează thumbsup.gif
Adică, faptul că ți-a deschis portiera trebuie considerată o acțiune de ultraj asupra ta și de agresiune. Nu era un simplu gest vizual, din mașina lui.

@ Flavius: e vorba de Marian, nu de Vlademir wink.gif rolleyes.gif biggrin.gif
thumbsup.gif


ninja.gif
S O R I N
Mariane, nu stiu daca ma abtineam sa nu i dau direct 2 pumni in fatzau,ce sa caute sa puna mana ( a se citi jegul) pe masina mea....

De obicei in viata este bine sa eviti,dar cand dai de nesimtiti dastia trebuie sa i pui la punct,sunt convins ca nu ai fost primul caruia i a facut asa.... verymad.gif
Hoinaritza
QUOTE (OvidiuH @ Jun 5 2008, 11:57 AM) *
Am in permanenta in spatiul de depozitare de langa oglinda retrovizoare un spray paralizant. De obicei nu mai stau la discutii, deja daca vine cu injuraturi la geam sau semne de agresivitate, ii dau o portie.

Iti trebuie autorizatie pt paralizant? Sau poti detine unul fara sa te intrebe nimeni de sanatate? De unde se poate procura din Iasi o jucarie din asta?
Ai avut probleme si ai fost nevoit sa il folosesti?
adrian_flavius
QUOTE (Mariustom @ Jun 5 2008, 12:56 PM) *
@ Flavius: e vorba de Marian, nu de Vlademir wink.gif rolleyes.gif biggrin.gif
thumbsup.gif

ninja.gif


Vaz't...asa e...scuze de confuzie... whistling.gif laugh.gif...

PS Diseara ma duc la primul magazin de arme si munitii pe care-l gasesc deschis, sa-mi iau un spray din asta...just in case...inca nu mi s-a intamplat, dar nu am nici de gand sa stau cu bratele'n san...
OvidiuH
QUOTE (Hoinaritza @ Jun 5 2008, 02:06 PM) *
Iti trebuie autorizatie pt paralizant? Sau poti detine unul fara sa te intrebe nimeni de sanatate? De unde se poate procura din Iasi o jucarie din asta?
Ai avut probleme si ai fost nevoit sa il folosesti?

Nu ai nevoie de nicio autorizatie. Am avut pana acum 2 musterii pe care l-am folosit.
Ai PM cu detalii de unde poti lua. In magazinele de arme sunt scumpe.
vio
e un spray care il pune jos si sta cam 10 - 15 min de nu poate sa faca nimic , nu ti tre autorizatie ...e f tare , bine e sa il si legi sa chemi si politia intre timp sau sa il bagi in portbagajul mashinii lui si sa il inchizi acolo ... sau pistol cu gaze sau gloantze de cauciuc se obtine f usor autorizatia pt el . thumbsup.gif


OvidiuH
Pistolul cu gaz sau gloanțe de cauciuc e armă albă. Dacă o folosești pentru intimidare sau chiar și în autoapărare te alegi cu dosar penal, iar dacă mai și rănești pe cineva se poate ajunge la închisoare.
T u d o r
Mai fratilor, mai terminati cu prostiile, ca nu vin sa va aduc portocale nici la mititica nici la nino nino. Am un amic care poseda in masina o bata de-aia "de baseball" model mic, sa incapa langa prag. Si obisnuia sa intimideze cu ea, pana s-a intalnit cu unul care o avea mai mare. biggrin.gif Norocul lui a fost ca nu se daduse jos la ala, asa a putut sa fuga cu masina.
Mie genul asta de autoaparare nu prea-mi place. Dreptatea nu ne-o facem singuri. Daca esti provocat, parerea mea e ca daca nu raspunzi se linisteste si grobianul. Daca se ajunge la cafteala, in 75% din cazuri esti si tu vinovat. Foarte rar se intampla sa sara la bataie din prima, fara nici o replica din partea ta. Si daca se intampla, faci cum a facut Marian, sau mai bine inchizi usile pe dinauntru. Daca reusesti sa-i rupi capul bizonului, ce-ti creste mai mare? biggrin.gif Ca daca e el mai tare...stim ce ti se umfla. Si Doamne fereste, sa-l trosnesti sa ramana cu ceva urme, ca ai pus-o.
ivd
marian imi pare rau de ce ti s-a intamplat. dobitoci gasesti pe toate drumurile. si eu am patit-o asta iarna. eu eram cu un oltcit(veneam de la bunici si nu imi permiteam sa merg cu cealalta) si bindorul era cu seat ibiza. saraca.........masa.
pt spray nu ai nevoie de nimic. pt altceva......ai nevoie de permis. de imobilizat nu se pune problema ca esti bagat la privare de libertate. lucrul asta o fac numai institutiile abilitate. asa cum zice si tudor este bine sa evitati ca altfel va costa. si daca tot nu puteti sa va abtineti..........fara urma si fara martori cat se poate.


M A R I A N
De obicei eu nu ripostez 1) pentru ca nu sunt genul care sa arat celorlalti ce smecher sunt eu si 2) pentru ca nimeni nu este atat de cretin sa atinga un avocat sau un judecator/procuror/notar (in rarele situatii de genul "Ce ba, esti smecher? Poate iti ard una!" am explicat cu calm - si odata chiar am aratat legitimatia unui Toma necredinciosul - ca ar fi o mare greseala sa ma loveasca si consecintele ar fi grave).

Chestia cu sunatul la 112, in cazul cand sanatatea mea nu e in mare pericol a fi afectata, e mai mult deranj pentru mine pentru ca nici un politist nu se executa la comanda sa se duca sa-l urecheasca pe nebun si probabil ca tot eu trebuie sa imi pierd timpul dand declaratii etc. Cand e vorba de cazuri grave, bineinteles ca trebuie sunat la 112.

De aceea spuneam de faza cu cainele in masina dar nici sprayul paralizant/iritant n-ar fi o solutie rea pana la urma.

Ideea este sa blocam usile pe interior, sa nu ne uitam in ochii celorlalti soferi, sa nu taiem calea nimanui si sa nu facem concurs cu nimeni. Oricum, daca eram cu TS-ul, cretinul n-ar mai fi avut ocazia sa incerce sa faca concurs cu mine in timpul depasirii sau sa ma prinda din urma la semafor.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.