Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Topic de dat cu capu' , bata , lantzu sau ce are fiecare
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20
AMP
Costache....number one in cross the nation!Omule, esti tare la urcat trepte.... thumbsup.gif

Dap,pai sa ne revenim si sa ne gandim la urmatoarea intalneala.....pai nu? rolleyes.gif
adrian_flavius
De curiozitate, asa...sa nu mor prost...topic-ul cu Toparceanu (sau, mai bine spus, Tzoparlanu'...smile.gif) cine si-a facut pomana cu noi de l-a sters?...de tot?...sa fie asta o dovada ca a fost cineva "din interior"...sau numai dorinta marii majoritati (de bun-simt)?...multam oricum...smile.gif
AMP
Adrian....nu-ti mai bate capul.....si apropos de Toparceanu...mai sti poezia cu acceleratul?
"Cine-i?Ce-i?Ce-a fost aici?
Cin' sa fie?
A trecut acceleratul".

Tot asa si treaba asta....a fost si-a trecut ca acceleratul.... teehee.gif
Hoinar
QUOTE(adrian_flavius @ Mar 19 2008, 09:55 AM) *
De curiozitate, asa...sa nu mor prost...topic-ul cu Toparceanu (sau, mai bine spus, Tzoparlanu'...smile.gif) cine si-a facut pomana cu noi de l-a sters?...de tot?...sa fie asta o dovada ca a fost cineva "din interior"...sau numai dorinta marii majoritati (de bun-simt)?...multam oricum...smile.gif


A fost mutat in aria "Combat zone" - http://www.masini.ro/forum/content/Combat-...tept-si-modest/
smile.gif.
Colonelu'
QUOTE(vlademir @ Mar 19 2008, 08:31 AM) *
Colonele, in ce zi ti-a luat carnetul? Cele 15 zile se calculeaza potrivit codului de procedura civila, prima si ultima nu se iau in calcul. Spre exemplu, 15 zile de circulat provizoriu din 12 februarie se incheie in data de 28 februarie la ora 24.00 (se numara pe degete 17 zile, ca sa fiu mai clar) E posibil ca de acolo sa iti vina ziua in plus care te-a enervat.
Iar in cazul meu, culmea tot in Iasi, mi-au expirat cele doua luni de retinere prin octombrie 2006 dar eu m-am dus sa imi ridic permisul in martie 2007. Ofiterul de serviciu a stat vreo cinci minute ca sa calculeze daca din august 2006 si pana in martie 2007 au trecut cele doua luni de suspendare. La final, a concluzionat ca mai bine verifica in calculator, pentru ca tehnica nu se inseala. Inutil sa spun ca toti ceilalti de la coada isi faceau cruce cu ambele maini...

Mie permisul mi l-au retinut in data de 22 februarie. Pe dovada de circulatie scrie: "cu drept de circulatie 15 zile, incepand cu data de 22.02.2008 pana la data de 07.03.2008". Eu nu stiu codul de procedura civila, dar judecata mea a fost ca: daca dovada expira in data de 07.03.2008, atunci suspendarea trebuie sa intre in vigoare imediat, adica incepand cu data de 08.03.2008 ora 0 si nu dupa nu stiu cate zile. Atata timp cat dovada este valabila strict 15 zile, restul de 2 zile de care ai zis ce se intampla cu ele? Poti sa conduci sau nu? Eu aici sunt in ceata si nu inteleg.
Eu judec babeste, pt ca nu stiu legile. Domnii politai, care ar trebui sa stie legile, ar fi trebuit sa stie sa imi explice exact, dar din discutia avuta se pare ca erau pe dinafara. Cert este pana la urma ca am reusit sa castig acea zi diferenta si asta ma bucura.
AMP
Citind "istoria" cu permisul,Colonelu'...gandul ma duce,din nou,sa-l citez pe Mircea Badea :"traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul".
Se pare ca aici cei ce detin permis de conducere trebuie sa cunoasca legislatia muuuuult mai bine decat cei ce au datoria sa o cunoasca si nu sa bajbaie prin coturile si intortochelile legilor....si ca ,asta este!,trebuie sa mergi pana in panzele albe pentru un drept al tau ,indiferent ca dezamagirea e mare si ai uneori senzatia ca te lupti cu morile de vant si ca te izbesti sistematic de un zid.E adevarat ca a lucra cu oamenii este o meserie dificila,insa nu cred ca asta confera cuiva dreptul de a aplica propria lege sau sa fie mai presus de ea.
Ai admiratia mea pentru hotararea cu care ai mers pana in panzele alea albe....si cred ca din postul tau se pot trage multe concluzii.
razzmatazz
cum topicul cu mega-intilnirea de la danes s-a inchis, ma apuc sa scriu aci un pic.

merci lui vio, lui ovidiudinu, lui constantin, tuturor care au pus umarul la proiect.
imi pare rau ca n-am putut fi mai conectat, ca n-am venit de vineri si ca am lipsit de la poza de grup. sad.gif
de asemena, multumesc lui far eastern pentru plimbarica cu minunea lui de prius, si "n-aveti pentru ce" hoinarilor pentru unul din stickere.

daca ma duc la oscar vreodata, iata, am antrenament smile.gif
AMP
Salut, sunt Marius, am pus toate pozele primite de AMP intr-un album la adresa :

Sugestii si reclamatii la AMP biggrin.gif

O seara buna in continuare.

V am rugat sa nu mai postati poze sau linkuri . Toate pozele se dau pe privat intre noi sau pe messenger.

Editat Constantin.
OCTAN_95
Excelent montajul facut de Ionel !!!!.


Cine ma ajuta si pe mine sa comprim imaginile, am aproape 6 G, nu am cum sa le transmit asa.
Filmarea incepe cu intalnirea preliminara din Brasov, drumul spre Danes si continuarea celor petrecuta acolo.
Fisierele sunt .MOD
AMP
Ok,Costache,am inteles! arigato.gif
Hoinare,merci de pm. smile.gif
alexkon24
montaj facut de ionel....? eu n-am primit sad.gif VREAU SI EU
22nst
o sa-l primesti pe email smile.gif
AMP
QUOTE(23nst @ Mar 20 2008, 03:53 PM) *
o sa-l primesti pe email smile.gif



Ionel...si eu,si eu,si eu....pleeeeeeeeeaaaasssseeeee!!!!! kiss.gif
22nst
din pacate nu mai am linkul...
dupa ce l-am trimis am uitat sa-l salvez... asa ca luati legatura cu alexkon24 ca poate il mai are el, daca nu... il ulpload-ez iar smile.gif
sau il vedeti pe youtube
http://www.youtube.com/watch?v=Z3Cu9b36s5M
alexkon24
inca mai am link-ul deci cine doreste si cine pofteste va astept
FAR EASTERN
Fratilor, e adevarat ca n-am cerut, da am adresa de mail in profile.
Trimiteti-mi si mie, va rog. arigato.gif thanks.gif
Din pacate eu nu prea am ce sa va trimit. Las profesionistii s-o faca. Ca la ce scule foto am vazut.......... geek.gif
vio
astazi am fost la tzara si dupa ce am terminat munca de la vie am iesit cu LC ul al o tura de off road ... thumbsup.gif yes.gif pot sa zic ca am facut un traseu mult mai dificil ca cel de Iashi pt cei care ai fost acolo , numai cu bolovani rape pante, rampe de 45 , namol, grohotish a fost super tare .. mashina a functionat bestial.. din pacate nu am poze .. cred ca sunt 2-3 filmuletze pe un telefon daca apar va dau de stire ..
StefanVVTi
QUOTE(vio @ Mar 23 2008, 02:05 AM) *
astazi am fost la tzara si dupa ce am terminat munca de la vie am iesit cu LC ul al o tura de off road ... thumbsup.gif yes.gif pot sa zic ca am facut un traseu mult mai dificil ca cel de Iashi pt cei care ai fost acolo , numai cu bolovani rape pante, rampe de 45 , namol, grohotish a fost super tare .. mashina a functionat bestial.. din pacate nu am poze .. cred ca sunt 2-3 filmuletze pe un telefon daca apar va dau de stire ..

Daca tot iti place off-road, mergem intr-un weekend la pescuit! smile.gif)
OCTAN_95
La "pescuit", de ce??
StefanVVTi
QUOTE(Ovidiudinutm @ Mar 23 2008, 04:08 PM) *
La "pescuit", de ce??

Vedem noi ce pescuim ... in off-road sa ajungem! whistling.gif teehee.gif

Sunt pasionati de pescuit/gratarit prin zona? biggrin.gif
AVE22
QUOTE(Ovidiudinutm @ Mar 23 2008, 12:08 PM) *
La "pescuit", de ce??


La pescuit de sirene evident ,nu de politie , pompieri etc , rolleyes.gif biggrin.gif
AVE22
Vedem noi ce pescuim ... in off-road sa ajungem!

Sunt pasionati de pescuit/gratarit prin zona?

Cred ca s-ar gasi , depinde la care din cele doua zone puse de tine , te referi thumbsup.gif
DAN
Vineri seara ma intorceam de la Bucuresti cu Aurisul nostru de drive-test(2.0 D-4D 126 CP).Am tras de masina la maxim, rar a coborat acul la kilometraj sub 170 km/h whistling.gif . Cand la un moment dat, la iesire din Bacau spre Roman, dau flash-uri vreo 30 sec ca sa "conving" un A6 sa se dea la o parte si il depasesc ninja.gif . Dupa 2-3 minute ii simteam deja rasuflarea in ceafa si l-am vazut cum mi-a facut flash-uri sa ma dau eu la o parte...m-am dat pe banda din dreapta dar am ramas in continuare cu pedala la fund...nu stiu de ce, dar nu a reusit sa treaca de mine ninja.gif .Am revenit pe prima banda si cu pedala la fund pana in Roman .. whistling.gif .La primul semafor in oras, trage A6-le langa mine si imi face semn sa dau geamul jos.Ma asteptam.Dau geamul in jos, prietena mea care era in dreapta deja se prapadea de ras.Si a avut loc urmatorul dialog: whistling.gif
A6 : Ce motor are buburuza asta?(auris)
eu: ti se pare asta a fi buburuza?smile.gif
A6: pai e mai mica decat a mea.
eu: da, dar mai buna (ca sa il ating putin) whistling.gif .Are un motor diesel.daca vrei sa vezi exact ce motor, te astept la un drive-test la mine la show-room
A6: eu nu o sa imi iau niciodata toyota ca masinile nemtesti rules!
eu: da?ei bine are un diesel de 90 CP!!!!si imediat am plecat cu scartait de la semafor ca se facuse verde intre timp.
Nu va imaginati ce fata avea tipul cu A6-le cat de dezamagit a ramas whistling.gif .Bine si eu am exagerat ca l-am mintit cu motorizarea dar nu m-am putut abtine cand l-am vazut cat de plin era de el.
Prea TARE. dupa discutia cu tipul imi disparuse toata oboseala si mie si prietenei mele si am ras pe seama aluia cu A6-le tot drumul pana la Iasi.


pmhoria
Si totusi la ce viteza erai cu aurisul de nu s-a putut apropia A6-le ala? Ma refer ca sigur era mai mult de 170km/h ... nu?


AMP
QUOTE(DAN @ Mar 24 2008, 08:00 AM) *
Vineri seara ma intorceam de la Bucuresti cu Aurisul nostru de drive-test(2.0 D-4D 126 CP).Am tras de masina la maxim, rar a coborat acul la kilometraj sub 170 km/h whistling.gif . Cand la un moment dat, la iesire din Bacau spre Roman, dau flash-uri vreo 30 sec ca sa "conving" un A6 sa se dea la o parte si il depasesc ninja.gif . Dupa 2-3 minute ii simteam deja rasuflarea in ceafa si l-am vazut cum mi-a facut flash-uri sa ma dau eu la o parte...m-am dat pe banda din dreapta dar am ramas in continuare cu pedala la fund...nu stiu de ce, dar nu a reusit sa treaca de mine ninja.gif .Am revenit pe prima banda si cu pedala la fund pana in Roman .. whistling.gif .La primul semafor in oras, trage A6-le langa mine si imi face semn sa dau geamul jos.Ma asteptam.Dau geamul in jos, prietena mea care era in dreapta deja se prapadea de ras.Si a avut loc urmatorul dialog: whistling.gif
A6 : Ce motor are buburuza asta?(auris)
eu: ti se pare asta a fi buburuza?smile.gif
A6: pai e mai mica decat a mea.
eu: da, dar mai buna (ca sa il ating putin) whistling.gif .Are un motor diesel.daca vrei sa vezi exact ce motor, te astept la un drive-test la mine la show-room
A6: eu nu o sa imi iau niciodata toyota ca masinile nemtesti rules!
eu: da?ei bine are un diesel de 90 CP!!!!si imediat am plecat cu scartait de la semafor ca se facuse verde intre timp.
Nu va imaginati ce fata avea tipul cu A6-le cat de dezamagit a ramas whistling.gif .Bine si eu am exagerat ca l-am mintit cu motorizarea dar nu m-am putut abtine cand l-am vazut cat de plin era de el.
Prea TARE. dupa discutia cu tipul imi disparuse toata oboseala si mie si prietenei mele si am ras pe seama aluia cu A6-le tot drumul pana la Iasi.


No comment!Mai poti spune ceva? rolleyes.gif
DAN
QUOTE(pmhoria @ Mar 24 2008, 10:06 AM) *
Si totusi la ce viteza erai cu aurisul de nu s-a putut apropia A6-le ala? Ma refer ca sigur era mai mult de 170km/h ... nu?

Pe acea portiune de drum( Bacu-Roman) unde 90% din drum e linie dreapta am mers constant cu 180-190km/h, bineinteles cu detectorul infipt in parbriz.biggrin.gif.Probabil si A6-le avea motorul cel mai mic , ala de 1.9 TDi .
Ca idee, drum bucuresti-Iasi(aprox 4h si 15 min) cu 2 opriri de vreo 15 min, l-am terminat cu o medie pe comp de bord de 117 km/h si un consum mediu de 8,1l/100 km.Multumitor zic eu.
Hoinaritza
QUOTE(DAN @ Mar 24 2008, 10:10 AM) *
QUOTE(pmhoria @ Mar 24 2008, 10:06 AM) *
Si totusi la ce viteza erai cu aurisul de nu s-a putut apropia A6-le ala? Ma refer ca sigur era mai mult de 170km/h ... nu?

Pe acea portiune de drum( Bacu-Roman) unde 90% din drum e linie dreapta am mers constant cu 180-190km/h, bineinteles cu detectorul infipt in parbriz.biggrin.gif.Probabil si A6-le avea motorul cel mai mic , ala de 1.9 TDi .
Ca idee, drum bucuresti-Iasi(aprox 4h si 15 min) cu 2 opriri de vreo 15 min, l-am terminat cu o medie pe comp de bord de 117 km/h si un consum mediu de 8,1l/100 km.Multumitor zic eu.


Auaileu... Vitezomanule! Am si eu o nelamurire... cum de ai scos consum de 8,1 cu dieselul? La drumul de intoarcere de la Danes eu cu benzina am scos consum de 6,3l/100km... biggrin.gif
FAR EASTERN
Nu o sa inteleg niciodata de ce, daca eu merg pe banda de langa axul drumului, la limita legala de viteza sau peste, trebuie sa ma dau deoparte din fata celui care vine din spate cu viteza mai mare. Daca vrea sa treaca de mine n-are decat sa depaseasca prin stanga, cum e normal, sau prin dreapta. Si sa n-aud scuza cu linia continua, atat timp cat circula cu 180 la ora sau, ma rog, oricat peste limita maxima legala. verymad.gif
Bine ca ne-am invatat cu comportamentul de pe autostrazile europene, numai ca noi nu prea avem autostrazi. Revin........
pmhoria
Auaileu... Vitezomanule! Am si eu o nelamurire... cum de ai scos consum de 8,1 cu dieselul? La drumul de intoarcere de la Danes eu cu benzina am scos consum de 6,3l/100km... biggrin.gif
[/quote]

Pai daca aveati si voi viteza asta medie, probabil ca ati fi avut consumul mai mare decat al lui Dan. In fine, la vitezele alea... mie mie frica si de o mica denivelare ce sa mai vb de participantii din trafic.
OvidiuH
QUOTE(Hoinaritza @ Mar 24 2008, 10:26 AM) *
Auaileu... Vitezomanule! Am si eu o nelamurire... cum de ai scos consum de 8,1 cu dieselul? La drumul de intoarcere de la Danes eu cu benzina am scos consum de 6,3l/100km... biggrin.gif

Pai la viteza aia...
Mariustom
CITAT(FAR EASTERN @ Mar 24 2008, 10:30 AM) *
Nu o sa inteleg niciodata de ce, daca eu merg pe banda de langa axul drumului, la limita legala de viteza sau peste, trebuie sa ma dau deoparte din fata celui care vine din spate cu viteza mai mare. Daca vrea sa treaca de mine n-are decat sa depaseasca prin stanga, cum e normal, sau prin dreapta. Si sa n-aud scuza cu linia continua, atat timp cat circula cu 180 la ora sau, ma rog, oricat peste limita maxima legala. verymad.gif
Bine ca ne-am invatat cu comportamentul de pe autostrazile europene, numai ca noi nu prea avem autostrazi. Revin........

Uite ce zice Codul rutier confused.gif whistling.gif
CITAT
Cand drumul are doua sau mai multe benzi pe sensul de mers, vehiculele se conduc pe banda situata langa acostament sau bordura. Celelalte benzi pot fi folosite succesiv, de la dreapta spre stanga, daca banda de circulatie utilizata este ocupata, cu obligatia de a reveni pe banda din dreapta atunci cand acest lucru este posibil.

teehee.gif


ninja.gif
XofinB
QUOTE(Hoinaritza @ Mar 24 2008, 08:26 AM) *
QUOTE(DAN @ Mar 24 2008, 10:10 AM) *
QUOTE(pmhoria @ Mar 24 2008, 10:06 AM) *
Si totusi la ce viteza erai cu aurisul de nu s-a putut apropia A6-le ala? Ma refer ca sigur era mai mult de 170km/h ... nu?

Pe acea portiune de drum( Bacu-Roman) unde 90% din drum e linie dreapta am mers constant cu 180-190km/h, bineinteles cu detectorul infipt in parbriz.biggrin.gif.Probabil si A6-le avea motorul cel mai mic , ala de 1.9 TDi .
Ca idee, drum bucuresti-Iasi(aprox 4h si 15 min) cu 2 opriri de vreo 15 min, l-am terminat cu o medie pe comp de bord de 117 km/h si un consum mediu de 8,1l/100 km.Multumitor zic eu.


Auaileu... Vitezomanule! Am si eu o nelamurire... cum de ai scos consum de 8,1 cu dieselul? La drumul de intoarcere de la Danes eu cu benzina am scos consum de 6,3l/100km... biggrin.gif


Eu am scos 5 de la Danes smile.gif
OCTAN_95
QUOTE(FAR EASTERN @ Mar 24 2008, 10:30 AM) *
Nu o sa inteleg niciodata de ce, daca eu merg pe banda de langa axul drumului, la limita legala de viteza sau peste, trebuie sa ma dau deoparte din fata celui care vine din spate cu viteza mai mare. Daca vrea sa treaca de mine n-are decat sa depaseasca prin stanga, cum e normal, sau prin dreapta. Si sa n-aud scuza cu linia continua, atat timp cat circula cu 180 la ora sau, ma rog, oricat peste limita maxima legala. verymad.gif
Bine ca ne-am invatat cu comportamentul de pe autostrazile europene, numai ca noi nu prea avem autostrazi. Revin........


Te rog sa ma scuzi dar a avea pretentia sa fi depasit pe dreapta dreapta este cat se poate de periculos si deplasat in acelasi timp.
Cred ca nu ai fost pus niciodata in situatia de a avea in fata ta un sofer care se ambitioneaza sa mearga cu 88-89 km/hsi sa tina axul drumului.
Nu ai prins un trafic in care din sens invers parca s-o spart tzeava cu masini iar cel din fata face dinadins o coloana in spatele sau , numai si numai pt ca nu catadicseste sa traga putin dreapta.
Nu ai avut niciodata ocazia sa ai un stopurile tale infipte proiectoarele unui TIR????
Incearca daca nu ai avut parte de asa ceva.
FAR EASTERN
Corect. Si daca cel din spate are prima banda libera el de ce vine tot pe a doua?
Adica regulamentul se aplica numa pentru unii?
N-ai gasit articolul legat de viteza maxima?! mellow.gif
FAR EASTERN
Ovidiu, nu cred ca trebuie ca majoritatea sa se adapteze nevoilor minoritatii, doar pentru a scapa de durerile de cap.
Da, am prins si eu coloane, am mers si cu tiru in spate. Fiecare, cand a avut ocazia si-a facut damblaua.
Nenea cu tiru' n-are decat sa-si programeze traseul astfel incat sa nu fie nevoit sa respecte viteza maxima legala din cauza altora.
Pacat ca intotdeauna se invoca varianta cea mai convenabila, decat sa se incerce varianta corecta.

@marius,
Iar chestia cu banda dreapta e valabila pentru cei care au viteze de deplasare sub maxima legala, pentru a nu-i incurca pe cei care circula cu maximul, cu exceptia celor in misiune.
Colonelu'
FAR EASTERN, nici eu nu sunt de acord cu opinia ta si am sa iti spun si de ce. Din punct de vede legal, ceea ce exprimi tu este corect si aici nu cred ca cineva poate afirma contrariul. Dar problema trebuie vazuta si din alte unghiuri de vedere.

In primul rand, noi, ca participanti la trafic, nu trebuie sa ne erijam in organele legii si sa urmarim sa le impunem celorlalti cu forta normele de conduita si conducere. Pentru asta sunt stabilite organe care sa aplice legea.

2. Daca mai marii caposi ai tarii ar fi construit autostrazi care sa preia toata aceasta avalansa de masini care circula acum, atunci ar fi fost mult mai putine probleme in trafic. Dar cum nu avem aceste sosele, atunci hai sa aplicam regula bunului simt si sa facem loc celor mai grabiti ca noi. Daca unii se grabesc, poate ca au si un motiv pe care noi nu avem de unde sa il stim sau sa-l intuim. Am sa exagerez cu cateva exemple: poate ca a dat diaria peste el si vrea sa ajunga mai repede acasa pe buda lui sau poate are o intalnire importanta la care trebuie sa ajunga la timp sau ...
De fapt, de ce ar trebui sa ma intereseze care e problema lui? Vrea sa mearga mai repede, atunci: Du-te nene! O face pe banii lui, pe carnetul lui si pe viata lui.

Daca am aplica regula bunului simt de a ne da la o parte din calea celor care merg mai repede ca noi, pui pariu cu mine ca ar fi mult mai putine accidente? Daca tu mergi cu viteza maxima aferenta acelui drum si te opui unuia din spate care vrea sa mearga mai repede, nu crezi ca ii vei creste doza de nervozitate la volan si e posibil sa creasca exponential procentul de risc de accident in care ai putea fi implicat chiar si tu?

Nu stiu daca ai apucat sa conduci pe autostrada prin Germania, dar acolo nici la 200km/h nu esti sigur ca poti merge pe banda II, ca s-ar putea sa vina unul din spate mai nebun ca tine. Asa ca regula generala spune ca indiferent cu ce viteza mergi, trebuie sa tii doar banda I, iar banda II o lasi pentru depasire.
Lexy
Haha super tare faza cu audiul laugh.gif cred ca ala s-a dus acasa si-a pus toporu'pe masina teehee.gif teehee.gif teehee.gif Oricum JENANT ca o masina asa frumoasa si bengoasa cum e A5 sa fie ïmpinsa"de la spate de un auris...Si nu ca e german vs japonez ci ca daca tot iti iei o masina "trendy&expensive" e bine s-o iei si cu o motorizare pe masura.

Referitor la mersul pe banda a doua, LEGAL toata lumea merge pe banda 1,2 iar a 3-a sau dupa caz a 2-a se foloseste la depasiri si dupa se revine pe banda 1.
Si ieri in drum spre Bucuresti era un nene c-o octavia care mergea in localitate pe banda a 2-a cu 60.Eu cu detectorul vroiam sa musc spre un 70.Da pe cine sa depasesti ca am incercat stand in fundul lui si cand am vrut sa incerc pe banda 1 a calcat-o un pic si a mers aproape in paralel cu unu pana la iesirea din localitate verymad.gif ...dar i-am asigurat macarea de Paste! laugh.gif
Dan52141
QUOTE(FAR EASTERN @ Mar 24 2008, 10:30 AM) *
Nu o sa inteleg niciodata de ce, daca eu merg pe banda de langa axul drumului, la limita legala de viteza sau peste, trebuie sa ma dau deoparte din fata celui care vine din spate cu viteza mai mare. Daca vrea sa treaca de mine n-are decat sa depaseasca prin stanga, cum e normal, sau prin dreapta. Si sa n-aud scuza cu linia continua, atat timp cat circula cu 180 la ora sau, ma rog, oricat peste limita maxima legala. verymad.gif
Bine ca ne-am invatat cu comportamentul de pe autostrazile europene, numai ca noi nu prea avem autostrazi. Revin........


Eu spun ca este normal sa te dai la o parte, nu dovedesti nimic daca ramai pe banda a doua, oricum legislatia spune ca pentru circulat este banda 1 iar banda 2 pentru depasire dupa care trebuie sa revii pe banda 1 ... iar apropo de linie continua ... am vazut astazi un nesimtit cu un AVENSIS cum a depasit o coloana lunga de vre-o 200 de m de masini care asteptau la semafor ... a depasit si linia continua si toata coloana de masini si s-a bagat el in fata ca era mai cu mot ... (nesimtitul, probabil un ghiolban fudul) ... deh ... avea geamuri fumurii si era smecher .... chestiile astea sunt strigatoare la cer cu unii mai smecheri decat altii. Altfel daca unul vine mai tare din spate este normal sa-l lasi sa treaca indiferent ca a depasit sau nu limita legala, cred ca asta este abordarea cea mai corecta atat pentru siguranta ta cat si a celorlalti participanti la trafic.

PS A se vedea ca nu numai soferii de nemtesti sunt marlani exista si soferi de japoneze care se comporta identic smile.gif ... din pacate sad.gif
OCTAN_95
FAR EASTERN cred ca se referea la genul de sosea cu 1(nua) banda pe sens si cu cea suplimentara, cea de genul celei Buzau - Ramnicu Sarat si mai departe sau cum mai sunt si altele de genul acesta.
Indiferent cum o fi, eu unul ma dau laoparte daca am pe altul in spate si circula mai rapid decat mine, dar si eu la randul meu "cer" sa fiu lasat sa trec.

O alta situatie cat se poate de enervanta este si cea in care pe un drum in rampa cu 2 benzi pe urcare, 2 TIR-uri urca in paralel si abea abea se taraie, tinand masinile in spate.

Alta situatie intalnita pe autostrada in Ungaria, si culmea numai cu soferi romani,ambele benzi ale autostrazii ocupate de tir-uri mergand cu 130-140, regulamentar (!?) fiindu-i necesar celui de pe banda 2 minute bune sa depaseasca pe cel de pe banda 1.
P A U L
CITAT(FAR EASTERN @ Mar 24 2008, 12:30 PM) *
Nu o sa inteleg niciodata de ce, daca eu merg pe banda de langa axul drumului, la limita legala de viteza sau peste, trebuie sa ma dau deoparte din fata celui care vine din spate cu viteza mai mare. Daca vrea sa treaca de mine n-are decat sa depaseasca prin stanga, cum e normal, sau prin dreapta. Si sa n-aud scuza cu linia continua, atat timp cat circula cu 180 la ora sau, ma rog, oricat peste limita maxima legala. verymad.gif
Bine ca ne-am invatat cu comportamentul de pe autostrazile europene, numai ca noi nu prea avem autostrazi. Revin........


Eu nu ma pot abtine sa nu comentez. Atitudinea pe care o ai si felul de a gandi ma aduce in situatia de ati atrage atentia ca ar fi cazul sa mai pui mana pe Legea circulatiei si sa mai inveti pana nu gasesti un echipaj care iti ia permisul cu totul si te mai trimite si la examen sa te reciclezi, sau unul cu TIR-ul care te va spulbera cu totul (eu unul asa ti-as face). Faptul ca circuli pe ultima banda cu viteza legala nu-ti da dreptul sa blochezi circulatia "ca de cand ai masina ti-ai cumparat sosea". Nu ma poti obliga sa merg cu viteza legala atata timp cat eu vreau sa o depasesc. este numai problema mea. Obligandu-ma sa te depasesc pe dreapta, incalc regulile referitoare la depasire (in Romania se circula pe partea dreapta iar depasirea se face pe stanga cu cateva exceptii, tramvai, viraj la stanga, etc) in timp ce tu nu respecti obligatiile ce-ti revin in timp ce esti depasit.
Asa ca, mai gandeste si mai studiaza, parerea mea.

PS In ciuda unor discutii contradictorii ulterioare cu Colonelul sunt complect de acord cu el.
OvidiuH
QUOTE(FAR EASTERN @ Mar 24 2008, 10:30 AM) *
Nu o sa inteleg niciodata de ce, daca eu merg pe banda de langa axul drumului, la limita legala de viteza sau peste, trebuie sa ma dau deoparte din fata celui care vine din spate cu viteza mai mare. Daca vrea sa treaca de mine n-are decat sa depaseasca prin stanga, cum e normal, sau prin dreapta. Si sa n-aud scuza cu linia continua, atat timp cat circula cu 180 la ora sau, ma rog, oricat peste limita maxima legala. verymad.gif
Bine ca ne-am invatat cu comportamentul de pe autostrazile europene, numai ca noi nu prea avem autostrazi. Revin........

Fara suparare, cred ca trebuie sa pui mana pe legislatie. In cazul in care sunt doua benzi pe sens, cea de langa axul drumului (a 2-a) e doar pentru depasire. Nu are importanta cu ce viteza circuli.
Colonelu'
QUOTE(P A U L @ Mar 24 2008, 01:11 PM) *
PS In ciuda unor discutii contradictorii ulterioare cu Colonelul sunt complect de acord cu el.

Eu cred ca si atunci vorbeam acelasi lucru, doar ca il exprimam diferit si de aici mica divergenta dintre noi. beer.gif
AMP
Paul,nu pot sa nu remarc cat esti de vehement.

Referitor la banda 1,banda 2...Eastern draga si eu ca si Colonelu' zic...Da,se poate sa depasim pe partea dreapta,respectiv banda 1,pe cel ce circula legal,asa cum spui tu,pe banda 2,insa...mie una mi se pare o chestie de ambitie treaba asta.....Asa cum sublinia si Ovidiu,si eu ma dau pe banda 1 atunci cand unul vine cu viteza,ma scoate din minti cand ma flashuieste,atata vreme cat eu semnalizez intentia de a-i face loc(la ce puii mei ma flashuieste daca il vad in retrovizoare,semnalizez dreapta,ba ma dau de urgenta la o parte),dar ma dau pe banda 1,fac loc si,daca nu e nici o alta depasire revin pe banda 2...Tot asa,urasc chestiile de depasire 2 TIR-uri in panta,pe doua benzi de urcare,mai ales ca pe o sosea aglomerata greu depasesti un TIR,dar-mi-te doua,iar portiunea aia o astept ca pe sfintele moaste,numa' sa zbor pe langa TIR-uri,sa scap de ele.Daca sunt in viteza si am unul in fata mergand mai incet...ma tin in spatele lui pana isi da seama ca vreau sa trec si trece pe banda 1 sau trage mai pe dreapta.Ma scoate din minti treaba cu flashurile,tocmai d-aia n-o aplic...sau,daca am oportunitatea,depasesc frumos si merg mai departe.
Ar mai fi o categorie a celor care merg special pe banda 2 si,asa cum a patit si Lexy,bay frate...sa-i beep si nu te lasa sa-i depasesti...te inscri in depasire,accelereaza.Ramai cuminte in spatele lor,reduc viteza....astia in ce categorie intra?????Eu nu-i inteleg!
FAR EASTERN
Ok, hai ca m-am ambalat si eu cam tare si voi la fel, iar eu am facut-o degeaba, ca voi tot n-ati inteles.
confused.gif

N-am vrut sa ma refer decat la cazurile in care flashuitorul se comporta ca si cum EL si-ar fi cumparat strada, iar toti ceilalti sunt doar obstacole in calea sa.
@Colonelu', iti dau perfecta dreptate si da, ma refeream mai degraba la soselele tip Bz, Rm. Sarat, Iasi-Roman, etc. care au 1 banda + refugiu.
Ca nu prea sunt in tara sosele cu doua benzi pe sens. Dar e unii care si le imagineaza. Nu voi, bineinteles.

Mea culpa pentru exprimarea neclara(o sa ziceti acu ca o dau cotita).

Iar grija ca incalci regulile depasind pe dreapta cu 130 la ora........................
Lexy
Of daca si aici se incing spiritele pai la volan ce mai facem? unsure.gif
P A U L
CITAT(Colonelu' @ Mar 24 2008, 03:38 PM) *
CITAT(P A U L @ Mar 24 2008, 01:11 PM) *
PS In ciuda unor discutii contradictorii ulterioare cu Colonelul sunt complect de acord cu el.

Eu cred ca si atunci vorbeam acelasi lucru, doar ca il exprimam diferit si de aici mica divergenta dintre noi. beer.gif



Absolut de acord. Merg mai multe beer.gif beer.gif beer.gif

Si pentru AMP " Paul,nu pot sa nu remarc cat esti de vehement. "
Ai dreptate, dar nu se poate sa continuam sa ne credem buricul pamantului la nesfarsit. Tot timpul va fi cineva mai tare si mai grabit decat noi. In plus daca ar exista respectul reciproc intre noi in trafic si societate atunci nu ar mai exista nici atat de multe accidente si traficul ar fi mult mai degajat si fluent. In rest thumbsup.gif arigato.gif drive.gif va doresc.
StefanVVTi
QUOTE(AVE22 @ Mar 24 2008, 01:02 AM) *
Cred ca s-ar gasi , depinde la care din cele doua zone puse de tine , te referi thumbsup.gif

M-am referit la oricare dintre zone, in special la Focsani, pentru ca la Craiova ajung din ce in ce mai rar pe masura ce se apropie vara.

Acum referitor la viteza, flashuri si chestii de genul ... dupa ce ieri au murit 3(TREI) baieti care au terminat la liceul la care sunt eu, in drum spre Bucuresti ... cred ca altfel o sa merg de acum in colo. Poate ati vazut pe la TV accidentul de la Urziceni!
Renaul Clio, ceva viteza, taiat curba, intrat in S500, toti 3 morti, soferul din S500 cu coloana rupta! Aseara aveam tot felul de scenarii in cap; cred ca mi-am adus aminte 50% din timpul petrecut la volan ... Si inca o chestie, de-acum in colo, ce masina o sa-mi iau, daca o sa fiu stramtorat la bani, renunt la optionale precum clima, senzorii lu` peste etc pentru un airbag in plus! confused.gif Tragic!
OvidiuH
Trist e ca dupa ce primesti o asemenea lectie doar altii mai pot sa invete ceva.
ToRnada
Salutare toyotari

Mare parte din vina o poarta instructorii auto!

Azi am vazut cum un idiot de instructor intorcea o masina de scoala la mai putin de 50 m de varful unei pante la intrarea in localitate. Scenariul de groaza era perfect, in varful pantei e o curba la dreapta, deci vizibilitate ffff redusa, apoi vale. Cei care vin de sus (din oras) dau tare bucurosi ca au scapat de traficul greu din oras.
Bafta prostului ca nu a venit nimeni de sus.
Eu veneam din "vali" si am oprit sa il las sa isi termine manevra "ca la cartea de legislatie".

"Mare e gradina.....dar multi au mai sarit gardul"

Asa instructoti => asa soferi

Respect
ToRnada
OCTAN_95
QUOTE(Lexy @ Mar 24 2008, 02:04 PM) *
Of daca si aici se incing spiritele pai la volan ce mai facem? unsure.gif


Lasa, nu sunt spirite incinse, te-ai convins ca eu nu sunt chiar asa de "nabadaios" la volan. devil.gif drive.gif .
Voi avetzi cornitze, nu eu !!!

Defapt, nu degeaba se spune ca si dupa comportamentul la volan poti sa tragi concluzii dspre temperamentul unuia sau altuia.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.