Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ce aparat foto sa-mi iau? Un sfat, va rog.
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Fotografie
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12
Oana
bun, deci voi spuneti ca niciunul nu e bun, dar eu vreau sa-mi iau aparat. vreau sa aleg unul dintre ele din simplul motiv ca platesc mai putin decat valoarea de pe piata. respectiv 1.300 pentru 400d si 1.500 pentru d40... si la banii astia nu cred ca gasesc ceva mai bun
mike.omega
Ah, deci preturile sunt pt tine, greu mai era de zis teehee.gif
400D este alegerea ideala in cazul asta biggrin.gif
Alex-F1
Bun.....posibil sa fi venit si la mine timpul pt. o schimbare! Parca as schimba si firma (Canon), asa ca celelalte consacrate ar ramane Nikon, Panasonic, Sony si Olympus! Ok.....buget ~ 1.200 RON.....sa vedem ce sa fie, sapuniera sau DSLR....

VREAU:
- usor de manevrat.....tzac-pac faci poza
- calitate f. buna a pozelor (bine luminate/focalizate, zgomot redus, mai ales in conditii de lumina slaba etc)
- zoom optic cat mai mare
- rezolutie cat mai mare a pozelor
- functie de filmare
- acumulator(i) care sa tina cat mai mult
- blitz cat mai puternic

NU VREAU {neaparat}:
- reglaje manuale prea fitzoase
- gabarit prea mare
- vizor
- zoom digital mare

Din cate am vazut io, la scoru asta ar fi ori sapuniere mai destepte ori DSLR-uri mai prostutze.....deci daca nu s-ar gasi un DSLR cat de cat mai acatarii, prefer o sapuniera desteapta.... Astept sugestii.... Va sarumana arigato.gif
T u d o r
@Oana: D40 e 1600 lei nou, tu il vei avea cu 1100, cu geanta si card de 4 giga. Sincer, daca nu esti mama reglajelor manuale il poti cumpara fara nici o grija. Mai mult decat e asta nu merita decat daca sari cu 2000 lei mai sus. Obiectivele AF-S sunt cele noi, practic nu prea se mai fac obiective fara motor de focus intern.

@Alex: Cum ti-am mai spus eu, orice DSLR e mai rasarit decat un P&S din clasa superioara. Oricum la 1200 lei nu gasesti niciunul, incep de la 1600 in sus. In schimb, la banii aia poti sa-l ai pe al meu. laugh.gif
OvidiuH
QUOTE (Oana @ Apr 21 2009, 12:16 AM) *
ce sa aleg intre nikon d60 si canon 400d? camera va fi pentru poze de zi cu zi... si o intrebare de necunoscator: am inteles ca d60 nu are autofocus: cat si de ce este important asta?

D60 e alegerea mai bună. Între cele două aparate sunt totuși 2 ani diferență.
Cu D60 vei obține rezultate mai bune "straight out of the camera" datorită procesorului de imagine Expeed, care există și la modelele mai scumpe D90 sau D300.

QUOTE (Alex-F1 @ Apr 21 2009, 02:56 PM) *
Parca as schimba si firma (Canon), asa ca celelalte consacrate ar ramane Nikon, Panasonic, Sony si Olympus! Ok.....buget ~ 1.200 RON.....sa vedem ce sa fie, sapuniera sau DSLR....

Fie mai pui 400 RON și iei un D40 + obiectiv 18-55, fie te rezumi la o compactă gen Panasonic Lumix DMC-TZ5.
22nst
Alex-F1, sa stii ca si d40-ul de la Nikon are functia de a face poze in modul Automat, doar apasand pe un buton biggrin.gif
Alex-F1
Asa in prostia mea, am facut urmatoarea selectie de DSLR-uri, cu bugetul putin tras de urechi in sus: unsure.gif

CANON: http://www.cameredigitale.ro/canon-powershot-sx10-is
NIKON: http://www.cameredigitale.ro/nikon-coolpix-p80-negru
OLYMPUS: http://www.cameredigitale.ro/olympus-sp-590uz
PANASONIC: http://www.cameredigitale.ro/panasonic-dmc...ack-card-sd-2gb
SONY: http://www.cameredigitale.ro/sony-dsc-h50

Cand aveti timp/chef, va rog sa bagati un ochi, sa vedeti ce poate fiecare (asta daca nu cumva stiti deja si fara sa va uitati) si sa-mi spuneti si mie care-ar fi cel mai rasarit de-acolo, tinand cont si de preferintele mele! Va sarumana! smile.gif
vio
CITAT(drabisan @ Apr 21 2009, 05:33 AM) *
CITAT(Oana @ Apr 21 2009, 12:16 AM) *
d60 nu are autofocus: cat si de ce este important asta?


Te-a lamurit Vio mai mult de-o groaza: D60-ul nu are motor intern, si, din cauza asta, lentilele fara motor (non AF-S) nu au decit focus manual.
In real-life, lentilele non AF-S sint mult mai rare decit cele AF-S.
Dar orice utilizator de D40/D60 va trebui sa tina cont de asta cind isi va cumpara o lentila.

Canon-ul 400D a fost un body foarte ok, la nivelul anului 2006, cind a aparut.
D60-ul este mai nou pe piata.

Specificatiile ambelor body-uri sint destul de asemanatoare.
Daca ai mai multi prieteni cu Canon, ia-ti Canon, ca sa aiba cine te invata si ca sa ai de unde imprumuta lentile.


Oricum, la intrebarea asta nikonistii iti vor raspunde in cor D60, canonistii 400D. Si eu, spre deosebire de Vio, ti-as spune sa uiti 400D-ul, ca nu merita smile.gif



drabi nu am stat sa caut exact dar ideea de fara AF e nasoala si asta il scaote din carti ..

daca vrei Oana as cam da io 450D ul meu ... la 2000 roni nu are un an vechime .
cod
va recomand la toti cate un obiectiv 200-500 F2.8 de la sigma. Singura ei problema este ca e pentru Canon....

http://www.juzaphoto.com/eng/articles/sigm...samples_raw.htm
Oana
am luat d60 pana la urma. asa ca astept sfaturi de la nikonisti, nu de alta dar vreau sa-l pozez pe coulthard sambata si am niste experiente nu tocmai placute cu pozatul masinilor de formula 1...
drabisan
Ce sutien mic poarta blonda!

Io cre' ca i-a placut obiectivul, de aia a stat la poze!
Oana
poftim?
_Constantin_
Daca dai click pe linku de pe pagina anterioara e un pictorial cu o blonda.
Oana
si el m-a citat pe mine... i-a luat mintile blonda aia rolleyes.gif
drabisan
SCUZE Oana!
Am dat reply din viteza! Scuze inca o data!

Poate-si face mila un moderator si sterge quote-ul din mesajul meu precedent. A iesit aiurea grav de tot si nu vreau sa ramina asa! Merci
OCTAN_95
va cer un ajutor, un sfat, de la cei priceputi

ce parere aveti despre:

Sony D-SLR A200K
sau
Nikon D40 Black Kit AF18-55G II

eventual o alta alternativa cam in aceeasi zona de pret
OCTAN_95
CITAT(Alex-F1 @ Apr 21 2009, 07:38 PM) *
Cand aveti timp/chef, va rog sa bagati un ochi, sa vedeti ce poate fiecare (asta daca nu cumva stiti deja si fara sa va uitati) si sa-mi spuneti si mie care-ar fi cel mai rasarit de-acolo, tinand cont si de preferintele mele! Va sarumana! smile.gif


cam pe zona ta ma situez si eu, greu de decis, astept parerea ta si a altora
T u d o r
Lumea DSLR e inpartita in proportie de 80% intre Nikon si Canon. Asa ca as zice sa-ti alegi dintre astea doua. Or fi stiind aia toti de ce-si iau marcile astea.

Eu am D40 si sunt mai mult decat fericit cu el.
Alex-F1
Io pana la urma am mai redus bugetul......am gasit Sony DSC-H50 oferta la Metro cu putin peste 1.000 RON si e un aparat pe masura asteptarilor mele, dar f. sofisticat, inca il invat!!!!! teehee.gif Intre alea doua si io zic sa te bagi pe Nikon.... whistling.gif As fi luat si io Nikon, dar la 1.000 RON nimic tentant......
_Constantin_
Si eu tot pe Nikon zic sa mergi. Are avantajul ca fiind atat de popular gasesti lentile si accesorii peste tot. thumbsup.gif
Watcher
Corect, in plus, o chestie pe care nu ti-o spune nimeni in reclame, ci doar cei care se ocupa de poze, Nikonurile scot niste skintonuri incredibile by default!
OvidiuH
QUOTE (OCTAN_95 @ May 31 2009, 04:08 PM) *
Sony D-SLR A200K
sau
Nikon D40 Black Kit AF18-55G II

Depinde cât vrei să investești ulterior în aparatură. A200 e un body mai bun ca D40, însă te vor costa mai mult obiectivele și accesoriile, unde mai pui că sunt rare pe la noi. Obiectivul kit la A200 e submediocru. Apoi D40 a fost scos din fabricație și a cam dispărut de prin stocuri.

Vezi că există acum o campanie de buy back la Nikon, D60 + 18-55 VR la 1899 RON dacă predai o compactă veche. E opțiune ce merită luată în seamă.

PS: Senzorii de la Nikon tot de Sony sunt realizați.
OCTAN_95
Mi-am luat Nikon D 40 15-55
pachet care contine pe langa aparat, geanta, trepied, card de 4 G
acum cu cartea in mana si .......
vio
....si freci trepiedu .. te am prins 36182451.gif
22nst
Este posibil asa ceva?
Si oare chiar functioneaza?
Fiecare teleconvertor imi "omoara" apertura?

70-200 cu unul de 2 x = 140-400 dar cu doua aveam 280-800?
guerilla
70-200 cu un x2 pus pe el e nasol. cel putin cu modelul de f/4 cu care m-am jucat eu.
cu doua x2 deja e mult prea mult ca sa scoti o poza buna (culoare, noise, etc)
22nst
Bun... Ce imi recomandati?
Teleconvertor Canon TC EF 1.4x II sau Canon TC EF 1.4x II ambele sunt la acelasi pret.
O sa il folosesc pe 70-200 f4 L, cu 1.4 se transforma in 98-280 (care pe aparatul meu, crop 1.6, inseama 157-448) iar cu cel de 2 avem 140-400 (224-640)
Primul pierd 1 stop la al 2-lea 2 smile.gif
Pana la urma un stop ce inseamna?
Din 4 devine 5.6?
guerilla
iti recomand cel de x1.4
din 4 devine 5.6 da oricum nu pierzi mare lucru ca la 200mm oricum nu trageai cu 4 smile.gif)
daca pui ala de x2 nu mai ai focus automat, ca sare de 5.6

dar daca vrei tele, fa un pustiu si nu da banii pe teleconverter ci ia 200-500 de la tamron in cel mai rau caz smile.gif
altfel o sa ai asa de luat:
- teleconverter
- inel de trepied pentru 70-200 ca nu cred ca ti-a venit cu el si cand pui teleconverteru fortezi foarte mult montura de pe camera montata pe trepied.

LE. erau niste teste comparate pe net: 70-200 f/4 + x2 versus 200-500 de la tamron si iesi mai bine la calitate cu tamronu.
22nst
Pai da... dar Sigma ala e 3300 lei sad.gif
Inel nu cred ca imi trebuie... nu se lungeste mult obiectivul si prind aparatul de trepied smile.gif
guerilla
tamronu e 3300ron
x1.4+inel trepied=2000ron

iti recomand inelul. eu cand am pus pe trepied il tineam cu mana pentru sprijin. se lungeste+greutate (are 220g ala de x1.4 si 265g ala de x2). se simte ca e trasa camera in jos!!
trepiedul meu e un manfrotto asa ca nu e de acolo problema.

LE. wildlife-ul e scump smile.gif nu stiai? smile.gif
22nst
Tamron am vrut sa zic dar am scris altceva...
Porcaria aia de inel este 590 lei? woot.gif Mi se pare enorm de mult...
Trepied am un Giottos da-l icolo ca tine... La nevoie pun 2-3 pietre agatate de el biggrin.gif
guerilla
trepiedu o sa tina. sa aprinzi niste lumanari si pentru montura de pe camera biggrin.gif
oricum inainte sa te arunci cu banu, incearca sa faci rost de un converter (vezi daca se gasesc de inchiriat la aia de la inchiereobiective.ro) de x2 si ia la test si un 100-400 de exemplu biggrin.gif si vezi singur daca o sa fii sau nu multumit.
22nst
De la aia nu mai inchiriez nimic biggrin.gif Am luat un 24-70 si deja ma apucasem sa strang bani pt unul biggrin.gif
Norocul meu, mi-a trecut repede tongue.gif
guerilla
cel mai usor la wide pe canon iti trece cand vezi cum e un nikon cu 14-24. garantat iti trece de orice achizitie biggrin.gif obiectivu ala te poate face sa schimbi sistemu, e incredibil. noroc ca-i foarte scump 36182451.gif
22nst
Am testat D300 la F64... nu imi place... e aiurea rau, greu de folosit, butoanele pe invers, rotita aia de sub declansator nu stiu ce de deget sa o manevrez...
Am ramas dezamagit de Nikon sad.gif

La wide, ma "chinui" cu Tokina mea 12-24 smile.gif

Pana la urma o sa cumpar un Canon 5200 mm... sa imi ajunga http://www.flickr.com/photos/peteleongphot...phy/2433187773/
36182451.gif
guerilla
bre, lasa body-ul de la nikon, ca nu vorbeam de ele. pune mana pe obiectivu ala si arunca un ochi in el. sa vezi cum e.
apoi totu la nikon e pe dos, de asta ti se pare ciudat. primu meu slr (exceptand zenitu) a fost un nikon asa ca nu mi se pare foarte greu. dimpotriva, ergonomia mi se pare mai buna la nikon decat la canon.
iar d700 e foarte misto. nu m-am jucat cu 5d mark II inca, da intentionez sa trec pe la f64 ca sa imi rezolv si dilema asta smile.gif doar de curiozitate 36182451.gif

pentru lentila aia de 5200m tre sa vorbesti cu Dan, sa te ajute cu un trepied Toyota Hilux 36182451.gif il pui in bena si aia e.
DRAGOS
off topic: ma oameni buni buni, ma dor ochii citind aici. mai bine ma puneti sa citesc coranul in araba 36182451.gif

m-am chinuit azi o ora sa fac niste poze din care sa se vada ceva(la teatru, obligat fiind sa nu folosesc blitz-ul). am o dracie de de fuji S5600. vreun sfat pentru o situatie asemanatoare din viitor? smile.gif
mike.omega
N-ai ce-i face la teatru cu aparatul ala, doar sa incerci cu un trepied. Mai mult, nu te poti folosi de o valoarea prea mare a lui ISO pt ca Fuji au zgomot destul de mare wink.gif
DRAGOS
ok, deci ce aparat imi recomanzi? biggrin.gif preferabil unu care sa coste mai putin decat casco-ul pe un an la masina 36182451.gif
guerilla
pentru teatru iti recomand teatru biggrin.gif daca tot te duci, ia si casca ochii la ce e pe scena.
daca te duci sa pozezi, atunci te duci dotat cu o camera care sa-ti suporte iso mare. si astea cam costa.
sau o inchiriezi iti faci meandrele si aia e smile.gif
DRAGOS
bre, io aveam acolo o misiune precisa. stiu piesa pe de rost, am participat la n repetitii biggrin.gif

buna ideea cu inchiriatul. exista asa ceva?
mike.omega
Normal! Cauta si tu pe net smile.gif
De preferat un aparat cu zgomot mic la iso mare, si un obiectiv care sa mentina F min pe toata distanta focala, cum avea Guerilla la intalnirea de la CT. Un 24-70(zic bine?!) cu F2.8 thumbsup.gif
22nst
Parca era Tamronul 17-50 f2.8 smile.gif

Dragos, pe lanaga aparat si trepied iti trebuie si o telecomanda, sa nu imprimi vibratii aparatului cand declansezi smile.gif
mike.omega
Exista si functia aia numita timer whistling.gif
OvidiuH
QUOTE (22nst @ Jun 7 2009, 12:37 AM) *
Am testat D300 la F64... nu imi place... e aiurea rau, greu de folosit, butoanele pe invers, rotita aia de sub declansator nu stiu ce de deget sa o manevrez...
Am ramas dezamagit de Nikon sad.gif

După ce îl folosești o săptămână o să uiți de ce ai avut Canon înainte. teehee.gif Momentan pe format DX nu există vreun body mai bun ca el, asta deși a trecut multă vreme de la apariția sa.

Cât despre 14-24, am mai spus, e o bijuterie, păcat că are prețul unui Matiz SH. smile.gif
22nst
Nu te contrazic, poate asa este, dar nu mi-au placut deloc.
Recunosc, D300 sta bine, foarte bine in mana dar felul in care sunt puse butoanele si cum sunt inscriptionate nu imi place.
Dupa mine bodyurile de la Canon sunt mult mai frumoase smile.gif
(inca odata, strict dpdv estetic)

Sa revenim la teleurile mele, chiar nu stiu ce sa fac... nu prea vreau sa mai bag banuti in aparatura pt ca nu merita...
Ma mai gandesc!
T u d o r
Chuck Norris al fotografiei zice ca D90 e la fel de bun ca si D300, ambele fiind surclasate de D40. teehee.gif

Dragos, iti recomand ce zice Chuck Norris, daca-i pui un obiectiv luminos te descurci onorabil. Necazul e ca depaseste oleaca valoarea casco-ului, dar ce vrei acum... Arta cere sacrificii. biggrin.gif
22nst
Dragos, vezi ca astia de la F64 au BuyBack biggrin.gif
Canon 1000D
Nikon D60 + 18-55
mike.omega
Ete na! Tot f64 au avut promotie de Craciun la 1000D(+ husa + card) la 1750RON ei la buy back il dau la 1500? mellow.gif
22nst
In cazul asta nu ii ramane decat sa cumpere unul SH...


O poza cu 70-200 + teleconvertorul de 1.4 smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.