Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Kit Xenon sau Philips Blue Vision?
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Exterior
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Seri
Inseamna ca erau de 100W, pentru uz competitional. Cauta la Ausburg sau Vitan. Cele care se gasesc la scara larga au doar 55W.
James Kilowatt
Pe aici am vazut becuri de 110W "pentru uz agricol sau forestier". Daca farul nu se supraincalzeste, iar sarmele duc... insa e putin cam neregulamentar.
Daca farul e bun, si 55w sunt destui.
nei-k
Cred ca se refera la modelul asta
Titi1988
daca are cineva xenon aftermarket si poate sa posteze daca a intampinat probleme cu el? ardere instalatia electrica alte motorase etc ca incet incet revin la ideea de a monta xenon
James Kilowatt
Pai xenonul consuma mai putin curent decat becurile cu incandescenta, asa ca nu vad de ce s-ar arde instalatia.
Titi1988
Am observat si in cazul leonului ca i s-au pus senzori de parcare aftermarket si se intampla sa nu mearga ei si stergatorul spate..ma gandesc ca pe el s-au legat.
DORU
HID este o revolutie la scara medie.

Acum da, intr-adevar, exista producatori ce folosesc componente ieftine si la fel de ieftin iese si produsul final...fara fiabilitate de luat in seama.
KIT-uri precum Thunder, WellDone si mai stiu eu cum, sau cele Samsung, Philips, Siemens sunt doar GLUME de produse: primele au durata de viata scurta dat componentelor ieftine, ultimele sunt orice mai putin produse de acele mari nume sonore. Asta pt ca 99% din HID-uri sunt facute in China si Taiwan.

HID-urile bune sunt cele ale caror componente sunt de calitate.

Eu folosesc de 3 ani impliniti un kit GT cu drosere cat o caramida, si de alti 2 ani impliniti alt kit GT cu SLIM-uri de la inceputuri.
Ambele functioneaza perfect si azi. Nici macar un bec nu mi s-a ars !

De aceea si recomand GT HID, pt ca rata medie de functionare la produsele din prezent a scazut pt droserele digitale la sub 0.1%.
mike.omega
Ieri s-a ars un bec de pe faza scurta la C4, H7 deci. Sunt pe drum un set de Osram Night Braker, 110 ron cu tot cu transportul prin posta. Partea nasoala e ca se lasa cu desfacut de faruri, plastice si alte d'alea turned.gif
Diesel
Iar eu am acum Osram Nightbreaker pe un far si Philips original pe alt far. Nu spun care... il pun pe Mike sa faca poze sa evaluam diferentele la orb.

PS: e nasol de tot sa conduci cu un singur bec pe faza scurta.
Lucian107416
degeaba le compari caci sunt orientate diferit. Farul stang bate mai jos.
OCTAN_95
Eu am inceercat si becuri PIAA Xtreme White nu au reusit sa ma convinga, mai am o pereche sigilata nemontata, acum am pe masina philips dar voi trece pe xenon.
Este posibil ca nemultumirea mea vis a vis de lumini sa fie cauzata si de deficientele de vedere.
Titi1988
eu dupa multa bataie de cap si mult citit tot la xenon aftermarket am ajuns.. cand am money si timp ma duc sa-l pun sus.
mike.omega
A naibii masina! banned.gif

Booon, deci! Am fost la posta dupa becuri si urmatoarea miscare a fost montajul. Farurile de C4 sunt greu abordabile din cauza faptului ca suportul becului si siguranta sunt destul de in far, si trebuie mana fina si de chirurg biggrin.gif
Planul initial era sa demontam ambele faruri si sa schimbam becurile cu lejeritate avand acces total. Insa cand am vazut ca se complica situatia am zis ca trecem inapoi la planul initial, bagat mana prin gaura smile.gif
Dar eu am reusit sa dau jos si sa scap in far clema de siguranta si desi am bagat o surubelnita cu magnet dupa ea, n-am reusit sa o scot asa ca a trebuit sa dau farul din stanga jos.
Farul este prins la partea superioara cu 2 suruburi iar undeva la partea inferioara(iar bagat mana pan la cot) cu 1 surub. Pana mi-am dat seama ca si jos e un surub a durat ceva.
Conectorul pentru partea electrica a farului (mufa mare rosie) se scoate prin introducerea unei surubelnite foarte subtiri in santul din mijlocul mufei si o miscare de indepartare a capatului rosu, pana face clic(iese cam 1/2).

De facut la loc a fost simplu tongue.gif Fratimiu dupa ce a vazut cum se face, a terminat mai repede la farul din dreapta. Problema e ca s-a ars un bec de pozitie W5W si trebuie schimbat si ala dar abia maine.

Za pictures....

PS: urmeaza si poze noaptea cu lumina farurilor dar mai dureaza.
Diesel
Lipseste fix poza cu pozitia becului prins in clema, aia mi se pare cea mai importanta.
In mod normal, scoti connectorul de alimentare al becului, desfaci clema, scoti becul. Al naibii connector de alimentare nu prea vrea sa iasa, asa ca a trebuit sa demontez clema. De indata ce am avut celalat far in brate, a mers foarte repede.

Eu dupa ce mi-am ajustat pozitia becului intr-o benzinarie la temperaturi negative, am condens in far. Astept o zi calduroasa sa il aerisesc.
Titi1988
am montat in sfarsit osram night breaker plus si concluzia este urmatoarea: au o lumina mai puternica si un pic mai alba decat halogen normal. Nu am testat pe drum extraurban. Daca nu o sa tina macar 6 luni atunci nu isi merita banii. parerea mea.

Cand o sa se arda urmeaza Xenon 6000 K
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.