Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Kit Xenon sau Philips Blue Vision?
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Exterior
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Alex-F1
Drabisan, uite aici un exemplu:

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDeta...mp;pageNumber=6

...."ei zice" ca are xenon.....iar io nu vad niciun spalator de faruri.....tu vezi? Si iti gasesc asa o gramada pe net si chiar vad prin oras!!! Sa nu-mi spui acuma ca CHIAR TOTI astia si-au pus xenon aftermarket sau au schimbat spoilerul cu unu fara spalatoare sau mai stiu io ce..... ninja.gif La masinile mai noi si mai cu pretentii, intr-adevar ai dreptate, se pare ca toate au spalatoare, chiar daca sunt mascate f. bine la unele modele, dar uite ca sunt si fara....mai vechi..... tongue.gif
22nst
Eu stiu ca o masina cu xenon din fabrica are autoleveling si spalator, asa cum spune si Drabisan.
Nu stiu de unde ai scos-o tu pe asta.
Alex-F1
Ce ziceti.....masina asta oare are xenon sau nu? whistling.gif Dar spalator de faruri? blink.gif
22nst
are xenon, iar spalatorul este in bara aia cromata din jurul farului... iti arat mai tarziu o poza detaliata. acum nu am timp.
T u d o r
Nu e foarte important autolevelingul, pana la urma daca ai bun simt cam tot acolo le pui si tu sa-ti bata. Dar becurile cu xenon puse pe faruri normale, fara lupa, sunt mortale. Indiferent cat de jos le reglezi. Si sticla farului trebuie sa fie clara, nu din aia cu striatii, cum era la masinile mai vechi cu 1-2 generatii.
Deci farul in sine trebuia sa fie conceput pentru becul cu descarcare in xenon, altfel lumina se imprastie aiurea si orbesti pe ceilalti, indiferent de cat de bine intentionat esti. Eu nu am vazut pana acum nici un Logan, Matiz, etc cu xenon aftermarket care sa nu ma deranjeze.
Mariustom
Alex, eu și încă câțiva știm că ești încăpățânat, nu trebuie să ne demonstrezi wink.gif
Înțelege că tu ești un caz fericit prin înclinarea farurilor, fapt "descoperit" chiar și de tine.

Acum, ca să fim conform legii și normalului, am postat un paragraf din Codul Rutier și-l mai postez o dată pentru cei ce nu vor să-l bage în seamă whistling.gif
CITAT
Certificatul de înmatriculare sau de înregistrare ori dovada înlocuitoare a acestuia se retine de catre politia rutiera în urmatoarele cazuri:
a) vehiculul nu are efectuata inspectia tehnica periodica valabila;
b ) nu sunt respectate normele tehnice constructive referitoare la transportul produselor periculoase;
c) vehiculul circula noaptea fara faruri sau lampi de semnalizare, dispozitivele de iluminare si semnalizare luminoase, mijloacele fluorescent-reflectorizante, prevazute în normele tehnice în vigoare;
d) vehiculul circula cu defectiuni majore la sistemele de iluminare-semnalizare sau cu alte dispozitive decât cele omologate;


La o scurtă "scanare" a gugălului iată ce am mai descoperit:
- citiți, vă rog, primul mesaj de aici ;
- sau acest mesaj

Saaau, și mai simplu și direct, cei ce susțin xenon-ul fără spălător de faruri, vă rog să-mi arătați opțiunea asta la vreun configurator pe site-ul vreunui importator. Nu zic că e imposibil, dar eu nu am găsit. Și poate nici nu e rolleyes.gif

Și până atunci, multă ... sănătate "bizonilor" din trafic cu farurile reglate doar pentru ei thumbsup.gif

ninja.gif
DRAGOS
QUOTE ( T u d o r @ Oct 25 2008, 11:08 AM) *
Eu nu am vazut pana acum nici un Logan, Matiz, etc cu xenon aftermarket care sa nu ma deranjeze.


asa-i Tudor thumbsup.gif Am avut pe primul logan xenon pe faza scurta. kit-ul fusese primit cadou si le-am montat ca deh, sa fie primit.

Cu farurile inclinate la maxim in jos, taicamiu primea flash-uri sau faza lunga de pe contrasens de la 60% din masini smile.gif dupa nici o saptamana le-a dat jos smile.gif

nu eram nici inainte adeptul xenonului fara lupa, autolevel si spalator, iar dupa experienta asta mi s-a confirmat teoria smile.gif
T u d o r
Cu spalatorul si eu sunt in off side, dar spal sau sterg cat pot de des farul. Autolevelingul, dupa cum spuneam, nu mi se pare esential, pentru ca el nu modifica instantaneu pozitia farului pe drum. Cand esti in varf de panta oricum ii luminezi pe aia care vin din fata pana-n cerul gurii. smile.gif Si ma consider suficient de bine-crescut incat sa am "self-autoleveling". biggrin.gif Oricum, reactii negative din trafic nu am primit. Asta se face pentru ca la 307 farul vine cu lupa, fiind identic cu cel pe care se monteaza xenon din fabrica. Cand am montat kit-ul am observat cu mare placere ca lumina are o banda joasa pe latimea drumului si apoi se inalta pe dreapta, pentru a vedea ce e pe margine. Cu vechile becuri (execrabile) nici nu bagasem de seama. In orice caz, viitoarea ( rolleyes.gif ) masina va avea tzenon din fabrica, a fost un fel de must have. Cine a condus o masina cu xenon noaptea nu va mai cobori la una cu bec normal. Pur si simplu cand am facut schimbarea am simtit ca vad. biggrin.gif Haleluiah brothers!
22nst
QUOTE (Alex-F1 @ Oct 25 2008, 12:52 AM) *
Ce ziceti.....masina asta oare are xenon sau nu? whistling.gif Dar spalator de faruri? blink.gif

am ramas dator cu o poza
Legionaru'
Ce japonezi turbati!
Cum induc ei lumea in "oroare"! Dar sunt sigur ca au copiat sistemul de la concurenta!
mike.omega
Lasand la o partea japonezii, aseara am fost pana in Medgidia, ~40km de CT. Si sa vezi xenonane after market! Erau la parada sad.gif Si orbeau! A6, C-Class, Golfuri si alte alea, modele mai vechi, aveau HID-uri si pot spune ca sunt groaznice! Erau dereglate farurile si bateau prin toti copacii verymad.gif

Sa va reamintesc ca e 20 de lei un reglat de faruri la orice service sau 30 min de manopera la reprezentanta wink.gif
G e o r g e
QUOTE (mike.omega @ Oct 26 2008, 11:32 AM) *
Lasand la o partea japonezii, aseara am fost pana in Medgidia, ~40km de CT. Si sa vezi xenonane after market! Erau la parada sad.gif Si orbeau! A6, C-Class, Golfuri si alte alea, modele mai vechi, aveau HID-uri si pot spune ca sunt groaznice! Erau dereglate farurile si bateau prin toti copacii verymad.gif

Sa va reamintesc ca e 20 de lei un reglat de faruri la orice service sau 30 min de manopera la reprezentanta wink.gif

sunt niste cretini ... mergea un valoros ieri cu un mondeo cu numere de prahova in fata mea , avea xenoane si in proiectoare ... el era cul , desi erau orele 3 doar , ma orbea ! idioti !
22nst
http://www.club-toyota.ro/forum/showpost.p...mp;postcount=64

Toyotist cu xenoane.

Littelm@n poti sa te superi pe mine dar masina ta este un pericol public.
Cand aprinde toate becurile, pur si simplu nu te poti uita la masina.
mike.omega
Contra exemplu smile.gif
Am vazut Matiz(varianta aia dotata rau tongue.gif ) cu xenoane. Dar nu avea alte faruri sau asa ceva. Ori omu modificase oala farului ori farul cu totul. In locul soclului pt bec avea un fel de lupa rotunda(maricica) care focaliza foarte bine! si nu orbea! Am ramas uimit! Se stie ca farurile de matiz sunt groaznice dry.gif Eh Matizu asta era altceva, l-am vazut venind din spate in retrovizoare si am zis ca nu-i adevarat biggrin.gif
T u d o r
Poate gasise faruri cu lupa de cumparat. Se gasesc si pentru Logan si nu arata foarte rau.
Alex-F1
Da, sunt faruri cu lupa de cumparat aftermarket pt. cam toate tipurile de masini care au din fabrica faruri cu oglinda.....nu sunt ele chiar asa bune ca cele cu lupa din fabrica, dar asta mai depinde si de producator.....pt. Passat-ul meu ceva mai de Doamne-ajuta ar fi pe la ~ 760 RON......cand o sa am banu, asta urmeaza pe lista..... wink.gif
V l a d
Asta e cea mai buna solutie, dar ce faci cand nu gasesti faruri cu lupa. Eu caut pentru sx4 de ceva timp si am vazut pe net, dar nu gasesc de cumparat nicaieri, nici macar online in alta tara. In continuare sustin ca se poate si fara daca reglezi cum trebuie farurile.
StefanVVTi
Aseara am avut partea de cele mai nasoale faruri intalnite pe drumurile patriei, si anume, o Solenza cu xenon de 6000k, dupa aprecierile mele!!! Din partea mea, multa .... Disperasem!! Mergea cu 90, il depaseam, accelera pana ajungea in spatele meu, il lasam sa depaseasca, iar incetinea...Medicamenteeee!!! Iar xenon-ul ala...crima!! nuke.gif sick.gif
Mariustom
Ehh, așa e la-nceput, Fane, p-ormă te obișnuiești. Că n-ai ce face confused.gif
Toți suferim la fel când întâlnești ... din-ăștia whistling.gif pinch.gif
Degeaba scriem noi aicea că alții ...

ninja.gif
drabisan
Electrocromaticele sint atit de bune la faza asta!!!! Merge, la extrem si doar aia centrala sa fie dashteapta, ca pe alea laterale le reglezi sa nu te afecteze!
Cit pentru d'aia, pietre....multe pietre! Sa le dea Dumnezeu, ca pentru noi e mai complicat sa avem o sacosa cu pietre de cale ferata la indemina, sa-i fericim.

Cel mai nasol e cind e ud pe sosea si bat "xenoanele" unde vor muschii lor.
StefanVVTi
QUOTE (Mariustom @ Nov 10 2008, 07:50 PM) *
Ehh, așa e la-nceput, Fane, p-ormă te obișnuiești. Că n-ai ce face confused.gif
Toți suferim la fel când întâlnești ... din-ăștia whistling.gif pinch.gif
Degeaba scriem noi aicea că alții ...

ninja.gif

Nu e vorba de obisnuinta, crede-ma! Intr-un an de condus in Romanica am mai avut parte de "xenoane", dar au trecut si cam asta a fost...astea chiar erau INSUPORTABILE!! pinch.gif

QUOTE (drabisan @ Nov 10 2008, 09:22 PM) *
Electrocromaticele sint atit de bune la faza asta!!!! Merge, la extrem si doar aia centrala sa fie dashteapta, ca pe alea laterale le reglezi sa nu te afecteze!
Cit pentru d'aia, pietre....multe pietre! Sa le dea Dumnezeu, ca pentru noi e mai complicat sa avem o sacosa cu pietre de cale ferata la indemina, sa-i fericim.

Cel mai nasol e cind e ud pe sosea si bat "xenoanele" unde vor muschii lor.

Am facut-o si eu electrocromatica, din butonul ala smile.gif))) , dar am impresia ca nu mai vad nimic! Chiar am simtit lipsa Corollei aseara ...
Hoinar
chiar asa, vorbind de oglinda electrocromatica, se poate schimba sticla de la oglinzi cu una cu proprietatea asta? cam ca la ochelarii care se inchid la lumina smile.gif. no fi electro...da' macar cromatica biggrin.gif.
aveti idee?

ps: daca ar fi dupa mine as folia parbrizul biggrin.gif.
StefanVVTi
E mai complex mecanismul, nu e numai sticla...atata timp cat are buton on/off, e si ceva electronica implicata pe-acolo! rolleyes.gif
DORU
Daca oglinda de ca re vorbiti este acelasi lucru cu cea HELIOMATA, atunci am sa va spun ca exista un strat de CrO2 care ii da proprietatea de a nu reflecta lumina...
Rebel
Cred ca se refera la oglinzile "autodimming" care au doi senzori sau chiar trei (anumite modele).

How it works:

Senzorul din fata (orientat catre fata masinii) recunoaste slaba prezenta a luminii naturale si pregateste oglinda pentru lucru, punand-o in stand-by.
Senzorul din spate (sub oglinda) este cel care percepe fascicolul celui ce vine din spate. In momentul respectiv proportional cu intensitatea primita senzorul trimite voltaj catre montajul electronic al oglinzii care inchide la culoare oglinda. Electricitatea actioneaza asupra unui gel denumit EC gel si care este "impachetat" intre cele doua straturi de sticla unul fiind tratat cu un strat conductiv electric iar celalalt cu un strat reflectorizant.
Cand fascicolul care a actionat senzorul a disparut, oglinda revine la stadiul normal. La anumite masini (BMW for example) senzorii oglinzii din interior controleaza gradul de dimming si la oglinzile din exterior.
DORU
Dap, explicatia este mai mult decat convingatoare.
La Skoda oglinzile heliomate de exterior se comanda separat de cea retrovizoare, deci senzorul minune de la BMW nu exista...
zimbet
Care vi se pare cea mai buna varianta pentru farul stoc fara xenon... Eu mi-am montat xenon pe faza scurta si ma gandesc sa-mi pun bec bluevision pt faza lunga...
Mar ajuta un sfat prietenesc...

Modele becuri:
Faza Scurta = HB4 9006
Faza Lunga = HB3 9005
Proiectoare = H11 (nu sunt 100% sigru, restu sunt verificate) rolleyes.gif
Pozitie si Numar = W5W T10
Salon (3Buc+1Buc portbagaj) = FESTOON 31mm
DORU
QUOTE (zimbet @ Dec 11 2008, 10:06 AM) *
Care vi se pare cea mai buna varianta pentru farul stoc fara xenon... Eu mi-am montat xenon pe faza scurta si ma gandesc sa-mi pun bec bluevision pt faza lunga...
Mar ajuta un sfat prietenesc...

Modele becuri:
Faza Scurta = HB4 9006
Faza Lunga = HB3 9005
Proiectoare = H11 (nu sunt 100% sigru, restu sunt verificate) rolleyes.gif
Pozitie si Numar = W5W T10
Salon (3Buc+1Buc portbagaj) = FESTOON 31mm



Recomand Philips Night-Guide pt faza lunga, sau daca nu gasesti pt tipul tau bec, atunci, X-trem Power.
zimbet
inca ceva... HB3 e acelas lucru ca H3??? nu prea cred... va rog sa raspunda doar cunascatorii... sa n-o dau in balta...

H3:
Masterduty Blue Vision
Blue Vision
Premium

HB3:
Blue Vision
Premium

Asta ce am gasit la Philips...

Acuma sa-mi spuna cineva care sunt mai bune... tinand cont ca am Xenon pe faza scurta... 6000k
DORU
QUOTE (zimbet @ Dec 11 2008, 11:45 AM) *
inca ceva... HB3 e acelas lucru ca H3??? nu prea cred... va rog sa raspunda doar cunascatorii... sa n-o dau in balta...
Acuma sa-mi spuna cineva care sunt mai bune... tinand cont ca am Xenon pe faza scurta... 6000k


H3 si HB3 sunt tipuri DIFERITE de becuri !

Ai luat-o de-a-ndoaselea: afla intai ce tipuri de becuri are masina ta, apoi cauta sa cumperi ! Apropo, ce masina este cea pt care vrei becuri, cea din semnatura?

Tipul de bec si modelul de bec sunt 2 lucruri diferite...ceea ce este exprimat sub forma "Hx, HBy" este tipul de bec, modelul inseamna "NightGuide, Vision Plus, Blue Vision, X-trem Power", etc
zimbet
HB3:
Blue Vision
Premium

care e mai bun... pt faza lunga... tinand cont ca am xenon pe faza scurta...
Mariustom
offtopic.gif Mă mai "alergi" mult ??? verymad.gif pinch.gif
Te-ai uitat la ultimul tău mesaj de pe pagina precedentă, postat la ora 11:45 ???
Nu e destul că ți-am șters un mesaj identic ca cel de deasupra care e identic cu sfârșitul celuilalt mesaj (după contopirea a 2 mesaje de-ale tale) ???
E chiar așa de greu să fii puțin atent ??? dry.gif
Îți înțeleg interesul, dar e chiar așa de greu să vezi "detaliile" ???
Și vezi că ți-a răspuns colegul meu ...
ninja.gif
zimbet
QUOTE (Mariustom @ Dec 11 2008, 01:30 PM) *
offtopic.gif Mă mai "alergi" mult ??? verymad.gif pinch.gif
Te-ai uitat la ultimul tău mesaj de pe pagina precedentă, postat la ora 11:45 ???
Nu e destul că ți-am șters un mesaj identic ca cel de deasupra care e identic cu sfârșitul celuilalt mesaj (după contopirea a 2 mesaje de-ale tale) ???
E chiar așa de greu să fii puțin atent ??? dry.gif
Îți înțeleg interesul, dar e chiar așa de greu să vezi "detaliile" ???
Și vezi că ți-a răspuns colegul meu ...
ninja.gif

imi cer scuze de poluare topicului, dar nimeni nu mi-a raspuns ce bec se potriveste mai bine... Blue Vision sau Premium... toate raspunsuriele erau cu totul alte tipuri de becuri...
daca nici acest mesaj nu e ok... stergel pls... si inc ao data sorry...
DORU
QUOTE (zimbet @ Dec 11 2008, 02:10 PM) *
... dar nimeni nu mi-a raspuns ce bec se potriveste mai bine... Blue Vision sau Premium... toate raspunsuriele erau cu totul alte tipuri de becuri...


DE UNDE NU AI INTELES ? verymad.gif

Ai primit raspunsul deja, CAUTA ORI NIGHT-GUIDE, ORI X-TREM POWER !!!!! wallbash.gif
mike.omega
Si tipul de bec? H1? H7?
zimbet
deci nu ne-am inteles... eu am scris ce modele sunt pentru HB3 (doar Blue Vision si Premium), din astea 2 care sa aleg, nu exista nici unul din care mi-ai spus cu HB3... http://www.aspad.ro/produse_auto_becuri.htm
DORU
Blue Vision pt lumina alba !
zimbet
QUOTE (DORU @ Dec 11 2008, 04:56 PM) *
Blue Vision pt lumina alba !

ms... thumbsup.gif
Hoinar
QUOTE (DORU @ Dec 11 2008, 04:56 PM) *
Blue Vision pt lumina alba !


E comic Dorule, promit eu!! teehee.gif
Sorry de offtopic.gif
DORU
Mai Wonderer ce esti rolleyes.gif , stiu ca pare o absurditate, dar lumina emisa incearca sa imite culoarea xenonului de 5500-6000K...adica lumina alba naturala !
Alex-F1
http://www.en2d-tuning.de/index.php?a=10969

Am gasit farurile astea care m-ar coafa de minune! banana.gif Bun! Scriu la respectivii, mi-a raspuns instant o tanti f. amabila si, printre altele, a scris ceva ce m-a cam bulversat si anume: "you cannot use the lights when your car has xenon, it is not possible, because of the heating and the electric. You only can use these lights when you have halogen-lights original. These lights have only Xenon-Optik, it looks like Xenon, but it is not Xenon".... blink.gif Adica dansa zice ca n-am voie sa pun xenon pe ele.....de ce? Care heating? Care electric? Ca doar n-o fi de plastic lupa aia.... confused.gif Please dati si voi cu parerea, poate ma dumiresc ce-a vrut sa zica madame Nicole..... ninja.gif Tenx!
mike.omega
Aaa, cam asa e tongue.gif
Baietii de pe forumul cu daewoo si-au luat la Cielo si Tico niste dracovenii de faruri clare de prin alte tari(cred ca china smile.gif ) Si s-au trezit ca nu mai vad nimic pe sosea sau ca farurile sunt de o calitate foarte proasta!
Cel mai bine cumpara un far clar de un producator de renume, cu garantie si alte alea smile.gif
Alex-F1
Pai frate, astea nu-s chiar dracovenii de faruri.....is marca Dectane, fabricate in Germania......crezi ca neamtu vinde chiar mizerii??? Acuma ca n-or fi de calitatea unui Hella is convins, dar totusi la pretul asta o marfa nemteasca e ceva!!!!! Si mai sunt si omologate pt. circulatia in Germania, deci nu cred ca is chiar rele..... whistling.gif
22nst
si daca sunt nemtesti trebuie sa fie neaparat bune?

(sau suferi si tu de: nemteasca frate...)
Alex-F1
Pai daca nici nemtesti nu-s bune, atunci care is frate? Si DA, sufar {inca} de "nemteasca frate", fiindca stiu cum sta treaba pe la ei.....am fost si eu pe-acolo, am prieteni in Germania etc.....intr-adevar marfa nemteasca nu mai e chiar ce-a fost, dar este inca in top.....parerea mea! teehee.gif
mike.omega
Sa luam lucurile pe pasi, metodic smile.gif
1. Tu vrei faruri clare da? Nu exista Passat din generatia cu al tau care sa detina asa ceva din fabrica?
2. Dupa, faruri vrei xenoane, adica HID-uri, cu lupe eventual. Te-ai interesat de costul unor lupe? din cate stiu eu sunt scumpe...
3. Inca mai sunt impotriva HID-urilor fara autoleveling si spalator de faruri biggrin.gif
4. Nu pun la indoiala calitatea farurilor gasite de tine pe net dar daca EI nu iti recomanda, zic eu ca stiu mai bine, zic si eu tongue.gif

PS: intre timp eu am mai facut niste reglaje la faruri(garaj-made smile.gif ) si imi bat mult mai bine, lumea nu-mi face semne pe strada si sincer nu simt nevoia de HID-uri, eu am in plan Osram Nightbraker rolleyes.gif
Hoinar
QUOTE (mike.omega @ Jan 31 2009, 11:27 PM) *
...
PS: intre timp eu am mai facut niste reglaje la faruri(garaj-made smile.gif ) si imi bat mult mai bine, lumea nu-mi face semne pe strada si sincer nu simt nevoia de HID-uri, eu am in plan Osram Nightbraker rolleyes.gif


Eu am cautat pe net, dar n-am gasit distribuitor pt Romania...poate nu am stiut pe unde sa caut smile.gif. Stii de unde se poate cumpara?
Pana una, alta, am vorbit cu Vio sa facem o comanda de becuri PIAA - Extreme white plus ( http://www.piaa.com/Bulbs/Bulbs-H11.html ). Am vrut Philips Power Extreme, da' nu fac astia pentru H11 sad.gif.
Dupa ce verificam cum e cu becurile alea PIAA si nu suntem multumiti, mai incercam si Night breaker, daca om gasi de undeva. Daca nu si nu...atunci am sa fac ce nu vreau si pun xenon...Nu-mi place ideea...da' n-am ce face...sad.gif
mike.omega
Gasesti pe un site de accesorii auto, 130 lei/set smile.gif
Din cate stiu eu PIAA sunt scumpicele si un pic nelegale, am vb si eu cu Guerilla pe tema asta biggrin.gif

Alex-F1
Mike, iarasi esti rigid tongue.gif ....ce atata autoleveling si spalator de faruri frate? Si nu exista Passat din generatia cu al meu care sa aibe faruri clare din fabrica! sad.gif Kitul xenon il am deja montat pe farurile stock cu oglinda! tongue.gif Tanti aia ce mi-a raspuns o fi fost de la vanzari, nu neaparat de la departamentul tehnic.....o fi vorbit si ea din auzite! Cu heating-ul e aiurea ce-a zis ea, caci un bulb cu xenon degaja MAI PUTINA caldura ca unul halogen, iar cu electric-ul chiar n-am inteles la ce se referea.....probabil credea ca am xenon din fabrica si in cazul asta e adevarat ca n-as mai putea adapta xenonul la noile faruri, dar eu am avut halogen pe stock, deci e ok, in loc de becul halogen il pun pe cel cu xenon si gata, asa cum am facut si pe farurile astea stock! Si btw....XENON RULEZ orice-ati zice.....e incomparabil......cand stau cu xenonu (35W, nu 55) langa unu cu halogene, fie ele si cele mai destepte, i-am acoperit la ala complet lumina, asta-i clar! Deci chiar nu pricep ce-i in capul celor care sunt impotriva xenonului.... confused.gif Mai astept si alte pareri la subiect....
mike.omega
Eu nu am zis ca o instalatie HID nu lumineaza mai bine/acopera o suprafata mai mare, am zis doar ca ma multumeste ce am acum pe masina iar costurile unor HID-uri raportat la cat merg eu noaptea nu se justifica. Din contra, am mers recent noaptea si nu am avut probleme deloc!

Si sunt rigid pentru ca majoritatea celor care si-au montat HID-uri orbesc partenerii de trafic, de cei cu HID-uri in proiectoare nu mai zic pinch.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.