Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Kit Xenon sau Philips Blue Vision?
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Exterior
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
22nst
Aleeeex, unde sunt pozele? biggrin.gif


Mai George, mi-am rupt gatul... putei si tu sa le intorci biggrin.gif


Uite cum lumineaza la mine... sunt faruri cu lupa si asa sunt reglate din fabrica
http://masini.ro/forum/index.php?s=&sh...st&p=333660


Alex-F1
Nah, sa nu mai plangeti tongue.gif Tot pe ploaie, vreme de kkt, dar le-am facut, ca pe urma ati fi zis ca o dau la intors si nu vreau sa va arat! rolleyes.gif Astept criticile..... sick.gif
T u d o r
O sa fac si eu si comparam Alex. Mie mi se pare foarte multa lumina periferica. Ai facut poza de perete prea de aproape. Daca te dadeai 10 metri mai in spate iti iesea mai clar cum bat farurile, asa arata ca si cum ai pune lanterna pe perete de la 20 cm. biggrin.gif
G e o r g e
problema este lumina reziduala de deasupra liniei ... exact ce macaneam eu pe acilea . thumbsup.gif
Mariustom
Probabil ați remarcat și cât de jos sunt reglate, nu ??? whistling.gif
Rebel
Looks fine to me man. Sunt in linie sunt reglate, nucred ca este vreun impediment. oricum, nu le-am vazut din fata... tongue.gif

George, inteleg ce spui dar a doua fotografie pe drum este destul de relevanta. Aia pe perete e prea aproape...
22nst
Cred ca le-a pus sa bata la 5 sau care este pozitia cea mai de jos 36182451.gif
Iar daca nu, insemna ca ai pus degeaba xenonul biggrin.gif

Aaaa si mai am si eu o intrebare. (bine, doua)
Foarte multi in spun xenon si tin reglajul farurilor la 2 sau 3. De ce?
Nu mai bine lass halogenul si tin farul reglat la 0? biggrin.gif
Alex-F1
Daca ma dadeam 10m mai in spate (oricum nu aveam atata loc), "triunghiurile" alea de lumina s-ar fi vazut prea jos, iar io am vrut sa vedeti cat mai clar care-i treaba! Si, cum spuneam, dupa ce mi-am montat xenonul, am reglat farurile putin mai jos decat ar trebui, tocmai pe considerentul de a nu-i deranja pe cei din sens opus! arigato.gif Care linie, George? laugh.gif Farurile astea fara lupa nu fac linie, iar lumina aia reziduala de deasupra "liniei" exista la toate farurile cu oglinda, chiar daca au halogen! Mai bagati pe-aici si altii poze de faruri cu oglinda, NU cu lupa, sa vedem care are "linia" mai misto! biggrin.gif

L.E.: Reglajul e la 0, adica maxim (in sus).....Marius a observat bine treaba cu inaltimea reglajului wink.gif Iluminarea drumului e suficienta pt. mine....
mike.omega
Poza e veche rau(acum am 68k de km biggrin.gif) si daca nu ma insel e facuta si cu becurile vechi. De atunci a mai suferit 2 reglaje in service si unul home made.
Maine seara sau cel tarziu vineri seara revin cu poze actuale smile.gif

PS: facem un topic separat cu farurile fiecaruia?
G e o r g e
uite de linia care eu o vad si la farurile cu oglinda la mike acilea
Alex-F1
Io-s de acord sa facem un topic separat, dar sa se discute oglinda vs. oglinda si lupa vs. lupa, nu oglinda vs. lupa, ca asa nu e relevant deloc! Sa nu uitam si ca, cel putin farurile mele, sunt de conceptie destul de veche (1996), iar fascicolul de lumina este totusi mai bun la niste faruri (tot cu oglinda) mai noi....gen 2005-2006 incoace! confused.gif Si inca ceva: masina mea e acum cu 4 cm mai joasa decat inainte, ceea ce influenteaza intr-o oarecare masura si iluminarea, este? whistling.gif Ar trebui oare sa mai ridic putin farurile? ninja.gif

L.E.: George, io nici inainte, cand aveam becurile cu halogen, n-aveam linie de aia.... sad.gif Or fi farurile din nastere mai proaste, ca am auzit multi plangandu-se de eficacitatea farurilor la modelul asta de Passat.....
mike.omega
Bre, nu-mi ridicati in slavi Nubira ca nu va merge 36182451.gif
G e o r g e
bre nu o ridicam smile.gif da' ce e a cezarului sa fie a cezarului ...

o sa fac si eu poze la lampile mele
mike.omega
http://masini.ro/forum/content/Exterior/23...rurile-noastre/

Asa cum am zis, va invit sa va pozati farurile si sa le comparam smile.gif
krondet
in luna august am inlocuit becurile H7 originale cu Phillips blue vision.
am fost incantat, pana la inceputul acestui an:
pe 4 ian mi s-a ars becul stang...si am revenit la stangul vechi.
ieri 13 feb s-a ars filipsul drept..iar maine revin la dreptul vechi,
se pare ca la filips, doar "firma" a ramas.
G e o r g e
phillips blue vision tin cam 6 luni smile.gif si se ard ca "programate"
Alex-F1
Pai chiar is programate, ca si muuuuulte altele! biggrin.gif Is convins ca intentionat sunt facute asa, doar am devenit o societate de consum cum nu s-a mai pomenit pana acum in istoria omenirii!!! confused.gif
DORU
Se pare ca doar la inceput becurile Philips erau cu adevarat bune.
La mine Blue Vision au tinut 1 an, dupa care le-am dat unui prieten, pt ca le-am inlocuit cu Vision Plus. Care si acelea la aproape 1 an le-am dat unei prietene (merg si azi, dupa aproape 2 ani !), inlocuindu-le cu Night Guide. Dupa 6 luni le-am dat altui prieten (contra unei sume modice) si mi-am pus HID GT. Si acestea din urma fac 2 ani si nu s-au ars. SA MA CONSIDER AL NAIBII DE NOROCOS !?
drabisan
Si ale mele merg dupa 4 ani! Blue Vision H4 (parca, cele pentru faza scurta). Sint si acum pe Almera de-o plimba socra-miu. E drept ca de 2 ani e masina la el si nu prea aprinde luminile. Dar alti 2 ani, cit a fost masina la mine, au mers practic cit a mers motorul.
Rebel
Si eu am crezut ca am eu o problema. Si ale mele s-au ars ambele dupa nici o jumtate de an...
22nst
Nu stiu de ce va plangeti de asta...
Pe siteul lor scrie foarte clar, ma rog este desenat, ca au o durata de viata scurta smile.gif
Vrei sa te tina mult? Cumperi Ecovision smile.gif

James Kilowatt
Unul din primele mele posturi pe forumul asta, acum muuulti ani, a fost sa va povestesc cum mi s-au ars doua philips blue vision in mai putin de 3 luni. Si nu, n-am pus ghearele pe bulb tongue.gif

In plus de asta am o intrebare mai mult legala decat tehnica... ce anume impune regulamentul in privinta becurilor? Teoretic, tre' sa aiba pana in 60w, spune nu stiu ce norma. Insa cele cu "30% lumina in plus" sunt legale? Si daca da, de ce n-am voie sa pun "clasice" de 80W?
Ca de gasit se gasesc, am vazut H4 pt "masini agricole si forestiere" pana la 120W.... si care chiar dau lumina mai multa. Probabil dau si caldura mai multa si poate topesc farul, insa asta e alta discutie....
Rebel
Sorry, am inteles gresit intrebarea. nu stiu de ce sunt limitate la 60W. Nici nu am citit asa ceva. Stiam ceva de lumina emisa dar nu de puterea becului.
James Kilowatt
La noi pe cele care depasesc 60W scrie clar pe ambalaj ca sunt ilegale pe strada, si permise doar pt utilaje agricole si forestiere. De asta am banuit ca tre' sa existe o lege sau un regulament.
Pt strada toate sunt de aceeasi putere, de ex H4 sunt 60/55w. Insa ca sunt 60/55 "proaste" sau 60/55w cu "30% lumina in plus" tot sunt legale, ceea ce e o prostie la urma urmei. Ideea e sa limitezi cantitatea de lumina, nu curentu' consumat...
mike.omega
Mi-am comandat Osram Nightbraker, 2xH4 = 72 ron cu tot cu taxe postale( Posta Romana ) smile.gif
DRAGOS
H cat? de unde? sa pui si tu niste poze...vreau sa scap urgent de becurile alea galbene de pe faza lunga smile.gif
22nst
Dragos, sunt H4

Daca vrei sa vezi o comparatie uite aici: http://masini.ro/forum/index.php?s=&sh...st&p=333660
DRAGOS
Mda, me stupid smile.gif Arata destul de ok, mult mai albe decat cele stock. Merci smile.gif
22nst
Sunt mult mai albe smile.gif
Apropo, in poza aia sunt cumparate cu x-treme power
Mariustom
CITAT(22nst @ Mar 12 2010, 11:30 AM) *
Sunt mult mai albe smile.gif
Apropo, in poza aia sunt cumparate cu x-treme power

whistling.gif banned.gif
Graba strică ...
ninja.gif
mike.omega
Prima impresie: uaaaaaaaaaaaaaaaaa!
Fata de galbejitele de dinainte(aka stock ca Osram Cool Blue s-au ars dupa 2 ani) diferenta e uriasa, in sfarsit vad strada teehee.gif

Atasez si doua pozne biggrin.gif
DRAGOS
deci da, imi comand si eu pentru lunga biggrin.gif daca asta e diferenta clar nu am nevoie de xenon smile.gif
krondet
serialul Filips blu vijan continua - Ep.3 - a cedat primul bec de la "pozitii"...sa vedem daca celalalt ajunge la venerabila varsta de 1 an. banned.gif
Titi1988
Salut
Vreau si eu sa-mi schimb farurile de la Primera an 2007 cu un KIT xenon. M-am saturat de lumina aia galbena, plus ca toti prietenii mei au xenon si mi ciuda dry.gif . (farurile bat foarte bine si acum)
produsul care mi s-a parut cel mai ok pret/calitate Kit Xenon SIEMENS CAN-BUS (35W) H7 as prefera 5000 K daca gasesc. Daca nu 4300K, am citit ca 6000 K este un pic albastru si deranjant la drum lung

Nelamuriri:
1.Daca pui Kitul xenon se fac ceva modificari la far (gauri etc) astfel incat sa nu mai pot sa pun inapoi halogen? ( 2 faruri noi costa 3000 lei la reprezentanta turned.gif )
2.Am gasit acelasi produs identic in 2 locuri. In primul loc cu 400 lei cu tva balast 2 ani garantie becuri 1 an si in al doilea 400 lei fara tva balast 3 ani garantie becuri 1 an. Deci sa platesc 80 de lei pentru 1 an in plus la garamtie la balast??


Ms si astept cu interes raspunsuri!

O zi frumoasa
T u d o r
Ai lupe la faruri? Daca n-ai, o sa fii inca unul care ii orbeste pe ceilalti, in marea armata de Passaturi, Logane si Octavii. In plus e ilegal, dar asta in Romania nu e un impediment neaparat. unsure.gif
Titi1988
QUOTE ( T u d o r @ Apr 17 2010, 10:24 AM) *
In plus e ilegal, dar asta in Romania nu e un impediment neaparat. unsure.gif


WHAT? unde scrie? imi pun si folii ilegale...acum si xenon ilegal..incep sa ma razgandesc confused.gif
PS nu stiu daca am lupe.. verific acum

T u d o r
Pai scrie pe undeva prin lege ca luminile trebuie sa fie conforme, bla bla bla. Oricum, probabil ca te-ai intalnit si tu cu peretii de lumina ai diferitelor "tiuninguri" la faruri, cu xenon pus pe far simplu fara lupa.
Mariustom
Pt Titi:
CITAT(Mariustom @ Jan 16 2008, 12:26 PM) *
OK, acum, după ce s-au liniștit apele prin montarea de către unii colegi a kit-urilor xenon, vă recomand spre dezbatere și luare aminte un fragment din Codul Rutier:

CITAT
Certificatul de înmatriculare sau de înregistrare ori dovada înlocuitoare a acestuia se retine de catre politia rutiera în urmatoarele cazuri:
a) vehiculul nu are efectuata inspectia tehnica periodica valabila;
b ) nu sunt respectate normele tehnice constructive referitoare la transportul produselor periculoase;
c) vehiculul circula noaptea fara faruri sau lampi de semnalizare, dispozitivele de iluminare si semnalizare luminoase, mijloacele fluorescent-reflectorizante, prevazute în normele tehnice în vigoare;
d) vehiculul circula cu defectiuni majore la sistemele de iluminare-semnalizare sau cu alte dispozitive decât cele omologate;
.
.
.


Titi1988
si atunci cum de merge atat de bine piata acestor kituri de xenon aftermarket? pinch.gif
nu am auzit in viata mea de politisti sa verifice daca ai xenon din fabrica sau aftermarket..
T u d o r
QUOTE
In plus e ilegal, dar asta in Romania nu e un impediment neaparat.


Dupa cum spuneam. smile.gif
Alex-F1
Deci totusi ce ai, lupa sau oglinda? whistling.gif

1. Nu sunt necesare niciun fel de modificari la far pt. montarea kit-ului xenon, deci poti oricand pune inapoi halogenele.
2. Ia garantie cat mai lunga la balasturi, ca astea se mai ard si sunt si destul de scumpe.
Titi1988
Am citit pe cateva forumuri despre Nissan Primera si am aflat ca:
1. Nu am lupa
2. Nici primera cu xenon n-are lupa
3. Se pot monta xenon si la reprezentanta dar este f scump 800 EURO unsure.gif si banuiesc ca schimba cu tot farurile
4. Conteaza mai mult tipul de oglinda din far decat lupa. Sunt masini cu lupa si cu xenon aftermarket si tot orbesc

Eu am reglaj electronic si acum am pe pozitia 0 care este cea mai ridicata si bat foarte bine si niciodata nu am primit Flashuri si pe pozitia 4 bat destul de jos deci nu cred ca o sa deranjez participantii la trafic cu xenon. Sper sad.gif
Oricum mai stau sa ma gandesc bine..as putea sa pun si becuri tip Philips Blue Vision (nu neaparat dinastea). Din cate am citit se simte totusi diferenta dintre acestea si xenon plus ca se ard cam des.

MS de raspunsuri. Astept in continuare sfaturi thumbsup.gif
Titi1988
SCZ de double post! nu mai am putut da edit

Acum am vbit cu un prieten si cum imi bat foarte bine farurile,nu circul mult noaptea, ar exista posibilitatea de a-i deranja pe ceilalti conducatori, costa mult kitul de xenon plus ca nu imi surade ideea de a fi ilegal am decis sa imi iau ceva becuri tip philips etc.
Ce imi recomandati? care sunt cele mai bune? Eu ma gandeam la o nuanta asemanatoare 4300K, adica alb clar! thumbsup.gif
DORU
QUOTE (Titi1988 @ Apr 17 2010, 11:27 AM) *
produsul care mi s-a parut cel mai ok pret/calitate Kit Xenon SIEMENS CAN-BUS (35W) H7 as prefera 5000 K daca gasesc. Daca nu 4300K, am citit ca 6000 K este un pic albastru si deranjant la drum lung


Siemens, Philips, Sony sau Mercedes NU FAC HID-uri !
In schimb, chinezii scriu ce vrei tu pe un ambalaj pt numa 5 USD.

Marca cea mai buna de pe piata romaneasca este GT HID. thumbsup.gif

QUOTE (Titi1988 @ Apr 17 2010, 11:15 PM) *
Eu ma gandeam la o nuanta asemanatoare 4300K, adica alb clar! thumbsup.gif


4300K este alb-galbui !
Albul clar - Diamond White - este 5000 K ! thumbsup.gif
Titi1988
ms de rapsuns dar vroiam altceva si anume tipul de bec H7:
o sa aleg intre: osram night breaker duo box (83.55 lei) vs osram Special COOL BLUE duo box- lumina albastra, 4300k (cica) 75.75 lei vs Philips E-XTREME POWER - lumina alb-albastruie, 4300k (72.83 lei BUCATA!! banned.gif ) vs Philips BLUEVISION - lumina alb-albastruie, 4000k (72.83 BUCATA ninja.gif )

Pareri de la cei care au montat, cat tin? etc farurile imi bat foarte bine si acum dar m-am saturat de lumina aia galbena enervanta! vreau ceva alb clar poate putin spre albastru (doar putin) thumbsup.gif
am gasit pe google nu stiu cate poze cu comparatii intre ele dar toate erau diferite si aiurea, in special cele de la producatori..
22nst
Uite o comparatie aici
Pune Osram biggrin.gif
Titi1988
QUOTE (22nst @ Apr 20 2010, 09:43 AM) *
Uite o comparatie aici
Pune Osram biggrin.gif


Au o culoare alba clara sau alb galbuie? cat te-au tinut? cum sunt fata de osram cool blue?

Astept cu interes raspuns MS thumbsup.gif
22nst
Cool blue nu am avut
Nu s-au ars
Prima data am avut Philips apoi xenon si apoi Osram
Dintre cele 3 cel mai bine lumina xenonul dar nu puteam eu sa le tin... pitici pe creier biggrin.gif

culoarea este 4300k
nei-k
Recomand in locul becurilor premium de la Philips sau Osram pe cele de la Narva (care face parte din grupul Philips). Am montat pe Yaris H4 Range Power Blue+ care sunt identice cu Philips Blue Vision, dar au pretul la jumatate. Ca si vizibilitate sunt foarte bune, ramane sa aflu cum stau cu fiabilitatea...
vio
sunt unele la Narva pe care scrie Not For use in EUROPE. alea sunt fff bune ... din pacate mai am doar unu aks si nu gasesc pereche sau ceva asemanator la ei acu ...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.