Help - Search - Members - Calendar
Full Version: toyota Corolla partea a III-a
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
StefanVVTi
QUOTE(OvidiuH @ Jan 9 2008, 09:18 PM) *
De vară sau de iarnă ?

Cum spunea si Vio, la mine e mereu vara! smile.gif)))
De vara si cred ca o sa optez pentru Vredestein Sportrac 3 !
Iarna asta au sarit-o cauciucurile de iarna pentru ca nu prea a fost nevoie de ea... in noiembrie cauciucurile de iarna vor fi prima achizitie! thumbsup.gif
ddl
salutare

Maine ma duc sa receptionez masina de la dealerul Toyota. Vreau sa stiu la ce trebuie sa ma uit in mod special cand se face procesul de receptie. orice sfat sau informatie ar fi de folos.

Multumesc anticipat.
OvidiuH
QUOTE(StefanVVTi @ Jan 9 2008, 08:36 PM) *
Cum spunea si Vio, la mine e mereu vara! smile.gif)))
De vara si cred ca o sa optez pentru Vredestein Sportrac 3 !
Iarna asta au sarit-o cauciucurile de iarna pentru ca nu prea a fost nevoie de ea... in noiembrie cauciucurile de iarna vor fi prima achizitie! thumbsup.gif

Aruncă o privire la Goodyear Eagle F1 GS-D3. Eu unul asta urmează să pun la vară pe-a mea.

http://www.tirerack.com/tires/tires.jsp?si...=Eagle+F1+GS-D3
guerilla
QUOTE(ddl @ Jan 9 2008, 08:42 PM) *
salutare

Maine ma duc sa receptionez masina de la dealerul Toyota. Vreau sa stiu la ce trebuie sa ma uit in mod special cand se face procesul de receptie. orice sfat sau informatie ar fi de folos.

Multumesc anticipat.


da cu search. cred ca au mai fost raspunsuri la aceeasi intrebare, de te vei satura sa citesti.
verifica ca seriile sasiu/motor sa corespunda cu ce scrie in acte. vezi sa nu ai plastic rupt sau lucruri ce sa lipseasca. de functionalitate nu-ti fa probleme ca se rezolva la revizia de 1000km. mai multe gasesti cu search.
ddl
MISIUNE INDEPLINITA

De azi suntem posesorii unei frumoase Toyota corolla 1,6 Luna si ne alaturam celorlati posesori de Toyote din Romania.

Dan si Lucia

tibi_2007@masini.ro
Placut sentiment ati mai trait astazi.Sa o stapaniti sanatosi si sa auzim numai de bine! yes.gif
Astept sa ma loveasca si pe mine momentul in curand. rolleyes.gif
Caraba
Felicitari!!! si la sute de mii de km fara probleme.
Numai Bine
ZORRO
CITAT(ddl @ Jan 10 2008, 12:50 PM) *
MISIUNE INDEPLINITA

De azi suntem posesorii unei frumoase Toyota corolla 1,6 Luna si ne alaturam celorlati posesori de Toyote din Romania.

Dan si Lucia


Sa stapaniti sanatosi "Toyolla " voastra si sa va bucurati de ea !!
1 milion de km fara probleme!!
drive.gif
DAN
Noaptea trecuta un client de-al nostru a facut dauna totala o corolla model nou.Scriu aici asta pentru ca am ramas impresionat de faptul ca tipul in afara de o durere de cap nu are nimic.L-am sunat dimineata pe domn care ne-a povestit cu zambetul pe buze cum s-a intamplat tot.A abordat o curba destul de periculoasa cu aprox 170 km/h si a prins si polei...a derapat puternic cu masina, s-a invartit de cateva ori, a rupt un stalp apoi sa rasturnat de cateva ori oprindu-se in final intr-un sant.Ce e interesant e ca nici macar nu avea centura.Masina e flenduri.I-am rugat pe baitii din service sa-mi faca niste poze si le voi posta aici.Tot in cursul zilei de azi, domnul respectiv a spus ca va veni sa isi comande o noua corolla, cu VSC de data asta. ninja.gif biggrin.gif
Stiu ca a avut mare noroc ca a scapat...dar si masina a avut un cuvant de spus in privinta sigurantei.Repet domnul e ok, radea cand ne poveste dimineata ce s-a intamplat...si e bucuros ca nu si-a luat octavia cum intentiona prima data...biggrin.gif
Caraba
QUOTE(DAN @ Jan 17 2008, 10:08 AM) *
Noaptea trecuta un client de-al nostru a facut dauna totala o corolla model nou.Scriu aici asta pentru ca am ramas impresionat de faptul ca tipul in afara de o durere de cap nu are nimic.L-am sunat dimineata pe domn care ne-a povestit cu zambetul pe buze cum s-a intamplat tot.A abordat o curba destul de periculoasa cu aprox 170 km/h si a prins si polei...a derapat puternic cu masina, s-a invartit de cateva ori, a rupt un stalp apoi sa rasturnat de cateva ori oprindu-se in final intr-un sant.Ce e interesant e ca nici macar nu avea centura.Masina e flenduri.I-am rugat pe baitii din service sa-mi faca niste poze si le voi posta aici.Tot in cursul zilei de azi, domnul respectiv a spus ca va veni sa isi comande o noua corolla, cu VSC de data asta. ninja.gif biggrin.gif
Stiu ca a avut mare noroc ca a scapat...dar si masina a avut un cuvant de spus in privinta sigurantei.Repet domnul e ok, radea cand ne poveste dimineata ce s-a intamplat...si e bucuros ca nu si-a luat octavia cum intentiona prima data...biggrin.gif


Asteptam pozele cu nerabdare. Sunt curios cum s-a deformat. A functionat airbagurile daca nu a avut centura?! VSC-ul e o treaba faina care ar fi trebuit sa mi-l fi pus si eu. Dar oricum sper sa nu ajung niciodata sa regret ca nu mi l-am pus.
Si ca a scapat nevatamat arata atat cele 5 stele cat si norocul, ca putea sa il arunce din masina (avand in vedere ca nu avea centura) prin parbriz si atunci degeaba 5 stele. Buna treaba si zgomotul enervant care il face daca nu iti pui centura!!! Am inteles ca se poate scoate zgomotul, dar uite un motiv in plus sa nu o fac.

Cu respect!
DAN
QUOTE(Caraba @ Jan 17 2008, 10:21 AM) *
A functionat airbagurile daca nu a avut centura?!

Da, s-au declansat!
R_A_D_U
Clar conteaza si masina dar si omu' a avut noroc cat China..........
DAN
POZE ninja.gif
Hoinar
asta chiar ca intra la categoria OMFG...
Om norocos ca el mai rar...
OCTAN_95
In totalitate de acord cu ce a spus R A D U.

Dar nu trebuie neglijata calitatea masinii.
Ma gandesc oare daca era si un pasager ce ar fi fost cu acela?
_Constantin_
Ba .... sa-si ia Avensis ... deci nu stiu cum a scapat dar e miraculos. Si in cazul de fata ... masina a avut destul de mult aport. Chiar as fi putut sa pun pariu ca nimeni din masina aia n-ar fi supravietuit.
flo8200
Se pare ca nu a lovit stalpul cu partea laterala a masinii. Pare ca a lovit stalpul cu "burta" masinii. Asta cred ca a fost marele noroc.
OvidiuH
Văd, dar nu-mi vine să cred...
vio
wow ... mese .. asta pote fi un atu pt Costache sa isi ia poate noua Corolla
Caraba
Incredibil cum arata masina!!! Sunt foarte curios ce a mancat omu ala cand era mic, dar sunt convins ca a mancat mult. Incredibil!!!! Ma bucur ca am ales Corolla! cele 5 stele au contat in decizie dar pozele astea.... sunt peste orice teste euro-ncap posibile. Felicitari proprietarului, nu stiu in cate din masinile din clasa Corollei ar fi avut zile.
Caraba
Felicitari pt decizia lui de a achizitiona Corolla!
kataman
Tipul cu accidentul a avut intr-adevar noroc, bine ca e sanatos! Dar daca va uitati putin la cum arata masina, o sa vedeti ca nu e chiar uimitor ca nu a patit nimic, pentru ca nu a avut impact frontal. Nu zic ca masina nu e de nota 10 la protectie (de aceea mi-am luat si eu Corolla), dar daca avea impact frontal sau lateral direct nu cred ca scapa asa usor. Masina s-a dat pur si simplu de-a rostogolul, de aceea nu s-a deformat cabina.
Pe alt forum zice ca avea 170 la ora si ca facea curse cu un A4 drive.gif A4 nu a derapat, dar el a avut ghinion (sau de fapt n-a avut VSC...). Oricum, don't push your luck nuke.gif
_Raduku_
cred si eu ca omu isi ia tot corolla ... dupa ce ai scapat teafar dintr-o chestie de asta cred ca iti vine sa-ti pupi masina ...
XofinB
Astazi a sosit si Corolla mea , pana acum numai bine (100 km) cu cateva reprize de test de 140-150 smile.gif, ca de nu m-am putut abtine
Legionaru'
Sa o stapanasti sanatos!
Multi km fara probleme!
vio
sa o stapanesti sanatos si a mea la 6 km a vazut 6000 ture biggrin.gif ..... thumbsup.gif beer.gif beer.gif
XofinB
MUltumesc de urari. O sa revin eventual cu ceva pareri dupa un drum mai lung (maine smile.gif)
vio
consum de bucale acu dupa ce sa mai incalzit .... mers numai dupa 5 30 seara cam in tot orashu wink.gif) 7.9 % wink.gif) 1.4 vvt-i
Dan52141
QUOTE(vio @ Feb 7 2008, 10:46 PM) *
consum de bucale acu dupa ce sa mai incalzit .... mers numai dupa 5 30 seara cam in tot orashu wink.gif) 7.9 % wink.gif) 1.4 vvt-i


Consum de bucuresti aproape constant ... 11% traseu dr. taberi - pta victoriei si retur la ore de varf ...
consum ultimul drum extern Buc - Sinaia si retur 6.3%, 110-130 afara si ~ 70 localitati ... corolla 1.6 vvti
Potzocul
daca lua octavia omul (cu esp sau asr ca dotare standard) poate nu pierdea aderenta si nu se intampla nimic. tot nu a raspuns nimeni ... ce se intampla cu pasagerul din dreapta daca exista unul?


L.E. not posted by the real potzoc!
posted by alt potzoc biggrin.gif
M A R I A N
Deci tu zici ca numai Octavia are ESP?????

Absolut toate modelele Toyota vandute in Romania au optiunea VSC (sau ESP pentru tine)
vio
MARIAN nu e chiar asa ... multe modele toyota nu au VSC , dar nu prea au nevoie de el , pt ca sunt niste mashini f stabile wink.gif
M A R I A N
http://www.toyota.ro/Images/Lista%20%20Ayg...m420-493271.pdf
Aygo are

http://www.toyota.ro/Images/lista%20Yaris_tcm420-493275.pdf
Yaris are

http://www.toyota.ro/Images/lista%20Auris_tcm420-551470.pdf
Auris are

http://www.toyota.ro/Images/lista%20Coroll...m420-493276.pdf
Corolla Sedan are

Astea-s doar "rudele sarace", ca sa nu mai vorbesc de la Avensis in sus.
Inca o data : am vorbit despre modele care se vand in Romania.

Deci Vio? beer.gif beer.gif beer.gif beer.gif beer.gif beer.gif beer.gif Ma contrazici cu halba-n mana? laugh.gif
kataman
QUOTE(vio @ Feb 19 2008, 11:58 PM) *
MARIAN nu e chiar asa ... multe modele toyota nu au VSC , dar nu prea au nevoie de el , pt ca sunt niste mashini f stabile wink.gif

ESP (sau VSC cum ii spune Toyota) nu are rolul neaparat de a imbunatati stabilitatea, ci de a impiedica pierderea de aderenta. Poti sa ai mama stabilitatii, daca e polei adevarat si faci o miscare gresita te duci cu saniuta. ESP te poate ajuta sa ramai pe drum - dar nu garanteaza thumbsup.gif
Asta nu inseamna ca trebuia sa aiba numaidecat Octavia whistling.gif
vio
zi mi un model echipare Terra sau un Hilux sau ... continui ??:> nici toate modelele Luna nu au vsc tongue.gif beer.gif beer.gif beer.gif
StefanVVTi
QUOTE(vio @ Feb 8 2008, 12:46 AM) *
consum de bucale acu dupa ce sa mai incalzit .... mers numai dupa 5 30 seara cam in tot orashu wink.gif) 7.9 % wink.gif) 1.4 vvt-i

Daca si a ta mai e "o Corolla" de 1.4... ninja.gif
XofinB
A zis ca au optiunea de VSC, nu ca o au in standard smile.gif
vio
pai io de standard vb aici .. ca optional la Terra nu exista
klm
CITAT(_Raduku_ @ Jan 18 2008, 08:29 AM) *
cred si eu ca omu isi ia tot corolla ... dupa ce ai scapat teafar dintr-o chestie de asta cred ca iti vine sa-ti pupi masina ...

Nu e mai logic sa-si ia A4 ca ala nu a alunecat?
ZORRO
Daca gasesti un A4 la pret de corolla zi si mie repede sa vand avensisul si sa iau unul !!!
DAN
QUOTE(vio @ Feb 20 2008, 02:18 PM) *
pai io de standard vb aici .. ca optional la Terra nu exista

VSC-ul se poate pune la toate variantele de echipare contra 500EURO!
M A R I A N
Pai da, ca eu ma chinui sa-i dau lui Vio linkuri si el nici macar nu le citeste...
Mai Vio, si lui Aygo poti sa-i pui VSC...
vio
io am intrebat la Pipera pt a mea ,,, si mi au zis sec nu se poate , decat pt modelele noi si pt avensis clar . daca tu DANE poti pune vsc la aia a mea ... implica f mult vsc ul la schimbat ...
Legionaru'
Ce mare lucru Vio!
Ii pui VASC la oglinda! laugh.gif laugh.gif laugh.gif
vio
o sa ii pun IK sambata sa vedem ce mai zice pe urma=))
Legionaru'
Vad ca nu ai rezistat tentatiei! thumbsup.gif thumbsup.gif thumbsup.gif
vio
era de mult in pgr wink.gif si mai am acolo un neuron care vrea si el ceva wink.gif) hihihi daca fac rost pana la Danes o sa vedeti daca nu nu tongue.gif
Legionaru'
Viorele, da' tu mai ai Corolla? biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
vio
dap ...
vio
astazi m am schimbat bujiile de la mashina cu niste IK 16 Iridium Power... la prima vedere se accelereaza mai rapid si de la turatii mici ... o sa postez ceva poze de cum a decurs operatiunea pac , pac si gata ...cam 15- 20 min maxim
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.