Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Auris vs Corolla Sedan 2007
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Ciprian-153
Indraznesc sa sugerez un astfel de topic,fiind un potential cumparator al uneia din aceste modele. Sper sa fie si oportun.
Iata ca au aparut si primele informatii oficiale la dealeri despre Corolla Sedan. Consider ca preturile sunt rezonabile. De ex, 1,6 Luna are ca pret DDP 16.957 eur, pret fata TVA 14.250 eur. In acest pret sunt incluse si taxele vamale, primele masini fiind din Japonia!!! Modelul Luna 1,4 D4D costa 17.653 DDP, cu 14.834 CIP. Amintesc ca vechea Corolla 1,6 Luna e 13.597 CIP. Ca noutate, platim vopseaua metalizata 357 eur.
Acum vine si intrebarea ce motiveaza acest topic : facand abstractie de design si portbagaj, care din cele doua modele ati alege? De ce?
Auris pare sa fi bagat Corolla Sedan intr-un con de umbra, culegand spuma elogiilor! Vor fi oare primele modele de Auris la vanzare din cele facute in Japonia? Poate fi acest argument-made in Japan-hotarator pentru alegerea unui model? Se presupune ca Aurisul va avea cam aceleasi dotari ca si Corolla Sedan.
vio
Aurisu decat made in UK o sa fie. Corolla Luna ?? poate Sol vrei sa zici sau Terra sau Excellence ... astea 3 erau ... Aurisu o sa aiba 9 airbaguri standard fata de Corolla numai 4 . eu unu nici una ...deshi mi as fi dorit un Auris daca arata ca in concept car....pacat de ea
Cristian-414
si eu am aceeasi dilema. am un yaris diesel din 2004 de care sunt foarte multumit, dar portbagajul este cam mic (am si un copil de 14 ani, deci nu pot glisa scaunele din spate prea mult) - desi m-am descurcat binisor pana acum, am fost si in Turcia cu ea!
De fapt, dilemele mele sunt doua - auris sau corolla, si diesel 2l sau benzina 1,6 - oricum vor fi varianta sol.
In privinta dilemei diesel sau benzina, tind din ce in ce mai mult spre benzina 1,6, cu cutie multimode; in trei ani de cand am yarisul Diesel, am economisit cca. 1000 euro, ceea ce nu este cine stie ce.
Mergand mai mult prin Bucuresti, am vrut la inceput Auris, insa cand am vazut Corolla noua, mi-a placut foarte mult si era cat pe ce sa comand una saptamana trecuta, ca sa prind lotul din Japonia. Cum insa n-am putut vedea una cu ochii mei, am revenit cu picioarele pe pamant si am hotarat sa le astept pe amandoua in Showroom si la drivetest, si dupa aceea sa ma hotarasc. Am inteles ca Auris va fi si mai ieftina, pentru ca este produsa in Europa - dupa Japonia, Corolla va veni din Africa de Sud, deci tot cu taxe vamale 10%.
Desi imi place Corolla, din motive de marime cred ca o sa iau Auris - daca nu cumva imi va displacea prea mult cand am s-o vad in realitate.
M A R I A N
Nu mai afirmati ca primele Corolle Sedan sunt japoneze, ca se supara domnu' Clauss care o sa va intrebe de unde stiti voi daca sunt japoneze, africane sau britanice! biggrin.gif
Vorbind serios, Cristian-414 si Ciprian-153, si eu am un Yaris 2006 si un copil de 2 ani si pana acum m-am descurcat cu acest minunat sistem de culisare, rabatare si inclinare a banchetei. Insa, pentru drumuri lungi in special in afara tarii, asa cum fac eu, e cam greu cu copil+bagaje in Yaris (dar nu imposibil)
Eu m-am orientat catre masini mult mai mari pentru acest scop, si anume Avensis, Honda Civic Sedan, Honda Accord sau Subaru Impreza.Insa acum a aparut noua Corolla Sedan care cred ca se potriveste cel mai bine scopului meu, are un pret bunicel (18600 euro ddp-1.6 dvvti-sol) si consumabile la preturi decente. Desi Honda sau Subaru imi plac mai mult, cred ca e bine sa raman cu picioarele pe pamant si sa raman la Corolla.
Eu o iau ca a doua masina, Yarisul ramanand pentru oras sau imprejurimi.
Cred ca Aurisul ar merge pentru cei care nu-si permit 2 masini si vor sa mearga atat la piata cat si la drum lung cu ea.
Ceea ce pot sa spun e ca, daca am avut dileme cu privire la masina potrivita pentru afara orasului, in privinta celei mai bune alegeri pentru oras pot spune ca Yaris-ul este o masina "mai mult ca perfecta".Nu stiu ce imbunatatiri vor putea aduce viitoarei generatii Yaris (poate mai multe sisteme electronice) pentru ca in privinta marimii si a modularitatii nu are egal.
Ciprian-153
QUOTE(vio70407)
Aurisu decat made in UK o sa fie. Corolla Luna ?? poate Sol vrei sa zici sau Terra sau Excellence ... astea 3 erau ... Aurisu o sa aiba 9 airbaguri standard fata de Corolla numai 4 . eu unu nici una ...deshi mi as fi dorit un Auris daca arata ca in concept car....pacat de ea

Ma refer la Corolla Sedan 2007 Luna, ai inteles perfect. Toate datele enuntate sunt din fisa de vanzare a Corollei 2007 de la dealer. Nu vorbesc aiurea.
Tot de la dealer este si informatia ca primile masini vor fi "Made in Japan", fapt pentru care preturile contin si taxe vamale 10%.
Tot acelasi dealer m-a anuntat ca in maxim 2 saptamani vom vedea masina in showroom. Prezenta Auris-ului pe piata romaneasca va mai intarzia putin.
vio
asta stiam smile.gif eram confuz cu Luna aia atat smile.gif
Cristian-414
si eu m-am tot gandit la mazda 3, honda civic sedan sau corolla (auris). la mazda 3 m-am infiorat cand am citit pe topicul respectiv de service, honda civic sedan am vazut doar pe internet - cand am sunat sa intreb daca pot sa vad, macar, una, mi s-a spus ca nu au, ca asteapta sa vina vreo trei deja comandate... Probabil ar trebui sa stau la panda si sa le interceprez pe drum, ca sa le vad! In plus, am inteles ca ei nu prea au service...
Auris m-ar tenta nu numai pentru ca este mai mica, ci si pentru ca am citit ca este deosebit de silentioasa - la yarisul meu, la peste 3000 d eturatii trebuie sa dau radio mai tare; m-am intrebat daca asa o fi si la cele pe benzina...Am mers si cu un avensis diesel 2l si mie mi s-a parut tot cam zgomotos la viteze/turatii mari - o fi dieselul de vina?
Clauss92942
Cand apar pe la dealeri New Corolla Sedan de drive test...incercati 1.6 dualvvt-i eventual pe M/M si mergeti pe padele.
-daca nu va place cum suna motorul ala si ce stie sa faca eu nu mai scriu cel putin 2 sapt. pe forumul asta.
Si tineti cont ca sunt fun declarat la dieselului, dar 1.6 dualvvt-i m-a nenorocit... pur si simplu si-a batut joc de mine si parca imi spunea...ia fraiere...mai vrei diesel?...never!!! bicycle.gif
vio
m/m nu se compara cu cea manuala niciodata si nu o sa ai aceleashi trairi cu o cutie automata ..... asa ar face astia cutii automate si la curse nu crezi ??!!! si daca tot esti asa documentat stii cand apare Auris sport ? si cum se numeste el pe piatza americana ?smile.gif
Clauss92942
Il vrei? biggrin.gif
vio
nope ca tot naspa arata smile.gif biggrin.gif:D:D deci nu stii cum ii zice smile.gif
DAN
QUOTE(Marian67562)
Nu mai afirmati ca primele Corolle Sedan sunt japoneze, ca se supara domnu' Clauss care o sa va intrebe de unde stiti voi daca sunt japoneze, africane sau britanice! biggrin.gif


Dupa prima litera a seriei de sasiu... biggrin.gif :wave:
Dan52141
QUOTE(vio70407)
m/m nu se compara cu cea manuala niciodata si nu o sa ai aceleashi trairi cu o cutie automata ..... asa ar face astia cutii automate si la curse nu crezi


Pai aia de la formula 1 nu au tot un fel de multimode ... ca doar schimba vitezele de la padele din dreptul volanului ? smile.gif
Si pe mine m-a incantat transmisia asta, este cu mult mai fun decat una manuala standard, cand esti obosit si circuli la ore de varf prin bucuresti o treci pe automat si nu te mai doare piciorul sa calci ambreiajul din 3 in 3 metri plus ca in modul automat consuma si mai putin !. Daca vrei fan treci pe modul manual si schimbi de la volan sau de la schimbator fara sa mai ai pauza data de apasarea pe ambreiaj ... la fel cand esti in modul automat poti orcand sa iei o decizie in locul cutiei si sa schimbi de la volan chiar daca cutia este in mod automat ... dupa parerea mea din punct de vedere al placerii condusului transmisia asta multimode este cu foarte mult peste o cutie manuala.
Partea proasta vine insa de la performantele mult mai proaste cu aprox 2s mai mult pentru 0-100km/h fata de cutia manuala, de la 10.4 la vre-o 12,3 este cale lunga sad.gif

Stau sa ma intreb daca spuneti ca lotul asta a venit din japonia si are taxe vamale 10% daca mai asteptam lotul din turcia pretul o sa mai scada ?
DAN
QUOTE(Dan52141)
Stau sa ma intreb daca spuneti ca lotul asta a venit din japonia si are taxe vamale 10% daca mai asteptam lotul din turcia pretul o sa mai scada ?


Normal asa ar trebui.eu zic ca va scadea si in felul acesta va avea un pret mai mult decat ok...
vio
Dan52141 nu smile.gif e cutie mecanica aia care in loc de schimbator are padele care actioneaza hidroelectronic de control . alea au ambreiaj uscat fataza de cele automate care le au ude ... biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif nu e aceiashi chestie.
Ciprian-153
Poate revenim putintel on topic? Ce ziceti? E foarte interesanta si tema cutiilor de viteze, negresit!
vio
smile.gif revenim domne' oricum prin Buc am vazut vreo 2- 3 deja au iesit baietii dela Toyo cu ele pe strazi smile.gif
Dan52141
QUOTE(vio70407)
Dan52141 nu smile.gif e cutie mecanica aia care in loc de schimbator are padele care actioneaza hidroelectronic de control . alea au ambreiaj uscat fataza de cele automate care le au ude ... biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif nu e aceiashi chestie.


vio ... sincer nu ma intereseaza cum sunt construite, important este efectul si rezultatul ... placerea folosirii acelei transmisii, pacat insa de performantele mai slabe.

Dupa mine, categoric sedanul are prioritate fata de Auris care sincer nu ma impresioneaza cu nimic ... este practic un Yaris mai maricel (no offence pentru cei cu yaris ... masina este super) in schimb l-a corolla se vede ca s-a lucrat putin smile.gif.
Cineva pe aici pe forum spunea ca este doar cu 9cm mai scurta decat actualul Avensis, nu ca as fi dus lipsa de spatiu in corolla actuala dar asta este un lucru bun.
Optiunile mele ar fi corolla sedan ver 1.6 transmisie manuala sau versiune 2.0 D-4D ... cu oarece inclinare spre 1.6 ... ambele echipare SOL
Cristian-414
QUOTE(DAN)
QUOTE(Dan52141)
Stau sa ma intreb daca spuneti ca lotul asta a venit din japonia si are taxe vamale 10% daca mai asteptam lotul din turcia pretul o sa mai scada ?


Normal asa ar trebui.eu zic ca va scadea si in felul acesta va avea un pret mai mult decat ok...


din cate am inteles de la dealer, dupa seria din japonia corolla va veni din africa de sud, deci tot cu vama 10% - pretul asa va ramane. Nu se vor face in Turcia. Aurisul va fi facut in europa, deci va fi cu 10% mai ieftin.

Am mers cu un yaris cutie MM si intr-adevar, mi s-a parut demarajul mult mai lent. In rest e excelenta treaba - intotdeauna exista un compromis, depinde ce te intereseaza mai mult!
Dan52141
pai si cu fabrica din turcia ce o sa faca ? acolo se facea pana acum corolla sedan care o sa dispara de pe piata, logic ar fi ca aici sa se produca mai departe noua corolla, unde nu mai pui si faptul ca masina este adresata pietei europene si va fi scutita de taxe vamale.

Pe mine sincer m-ar incanta si versiunea japoneza a corollei, toyota Axio, are mai multe gadgeturi, tractiune integrala, posibilitatea de a avea noul motor de 1.8 dual vvti si multe altele smile.gif
M A R I U S
Am mai spus si ma repet, motorizarile mi se par o bataie de joc!Nu ca nu ar fi bune ci pur si simplu mi se pare inadmisibil sa nu poti opta, pt un model 2007, pt o motorizare mai mare de 125cai, atat diesel cat si benzina!Nici macar n-au fost in stare sa puna actualul 2.2 150 de pe Avensis!Cred ca Toyota a inselat asteptarile multor fani cu noua Corolla/Auris, dar cine stie poate se profileaza pe masini de 5000euro.......
Dan52141
Eu conduc de 4 ani si ceva modelul 1.6 vvti de 110 CP si sincer cu mici exceptii ... una sau de doua ori, nu am simtit nevoia de mai mult, si-a facut treaba cu brio ... am mers si normal am mers si nebuneste cu turatia aproape de 6000 sa-mi satisfac orgoliul (prostesc ... de... acum am mai multa minte) si am trecut si de bmw si de mertane si de de avensisuri smile.gif ( probabil ca respectivii soferi nu stiau sa le conduca desi se chinuiau), ce ma nemultumeste insa este lipsa posibilitatii de a pune optionale, poate ca eu de ex vreau dotarea luna la care sa pun cruise control si trapa smile.gif no way o sa mi se spuna, nu se poate... si atunci ti se pun piticii pe grecii astia smile.gif

In alta ordine de ideii am vorbit cu cativa dealeri si mi-au spus ca pentru noul model corolla au deja foarte multe comenzi primite, cu multe avansuri date si sunt cateva loturi de masini care asteapta la Giurgiu blink.gif blush.gif (nu prea cred dar sa zicem)
Modelele 1.6 si 2.0 trebuiesc mai intai omologate la RAR ca sunt motoare noi si de aceea a durat mai mult. Celelalte motoare sunt motoarele vechi prezente pe actuala generatie de corolla.
Din lotul existent in romania cateva sunt din japonia restul din Africa de Sud unde se vor face in continuare (acolo va fi linia de productie)

Aurisul va fi fabricat (asamblat) in Turcia si Anglia, probabil turcia pentru est si Anglia pentru vest blink.gif

Toata lumea lauda noul motor de 1.6 .... hmmm ... abia astept sa-l testez si eu.
Cam asta este ce am aflat, sper ca informatiile sa fie adevarate si nu numai marketing.
_Constantin_
La obiect... si Corolla veche avea 4 motoare si vad ca ati cumparat destul de multi. Diferenta este de 1000 euro si pt banii in plus primesti mai mult, si putere si dotari. Intradevar si eu aveam asteptari mai mari dar oricum sunt convins ca Corolla e inca o masina foarte buna, doar putin mai scumpa.

Poate dealeri din buc or avea comenzi dar la noi nu a ajuns nici o masina. Nimeni nu cumpara o masina pana nu merge cu ea. [/quote]
M A R I A N
Atatia dealeri, atatea informatii contradictorii.Mie dealerul mi-a zis ca pretul de 18643 euro ddp pentru 1.6 sol va ramane acelasi pentru toate loturile (japoneze, sud-africane sau britanice) pentru ca la cele din afara UE le vor scadea ei pretul cu echivalentul celor 10%.Cred ca pana la urma nici Africa de Sud nu e varianta rea...Charlize Theron...

Dan, care e prima litera de la seria de sasiu pentru cele made in Japan?Cumva "J"? Iar pentru Africa de Sud si Anglia, cumva "S" si respectiv "U"?
Clauss92942
O vrei alba sau rosie?
Culoarea metalizata te costa 357euro.
18648 + 357
Chiar daca se fac extracomunitar...se sustine taxa vamala
M A R I A N
Nu, Clauss, culoarea metalizata, alarma, covorasele si senzorii de parcare vor fi cadou de la dealer pentru ca in familie avem deja 3 Toyote de la ei.
Legionaru'
Un set de covorase originale as vrea si eu. Dar lasa ca poate citesc baietii mei de la Craiova si cine stie imi fac surpriza pe 20 februarie cand face masina un an. band.gif
_Constantin_
Ne punem dorinte la dealerul Craiova? Uuuu. Eu vreau bara aia cromata pentru portbagaj si paravanturi pentru geamuri. Pot sa le aduca si acum chiar daca masina implineste un an pe 20 Martie.
Ciprian-153
Hai sa vedem ce elemente ar crea o departajare ferma intre cele doua modele. Prima necunoscuta din parte-mi: Corolla 2007 a primit tot 5 stele Euro NCAP sau nu se stie?
Preturile pare ca vor fi cam la fel, dotarile asisderea, motorizarile-idem.
In afara de estetica si dimensiunile portbagajului credeti ca ar mai fi ceva hotarator in alegerea bijuteriei?
Mie unuia imi place mai mult bondocul Auris decat felina Corolla 2007. Dar doresc sa participe si intelepciunea aici, nu numai feelingul.
Spre exemplu,daca piesele de schimb se vor face pentru Corolla in Africa de Sud, nu cumva vor ajunge mult mai greu decat piesele de schimb din Marea Britanie? Simpla curiozitate...Voi ce parere aveti?
Pentru Guerilla : cel putin preturile nu sunt inspaimantatoare. Nu revii la ganduri mai bune, poate ma incurajezi si pe mine?
marius98800
si eu vreau sa imi cumpar luna asta o corolla 2007. mi-ar fi placut mai mult auris, pt ca este mai mica si usor de condus, dar nu mai am rabdare sa astept inca 2-3 luni pana se lanseaza in romania.

m-am cam hotarat la modelul de 1.4 97 cp benzina luna pret aprox. 16 500 euro (toate taxele). acuma intrebarea mea este daca nu cumva motorul nu este prea mic pt dimensiunile masinii. am condus corolla hatchback cu motorul asta si mi-a placut cum merge. nu am un stil de condus prea sportiv, dar totusi cand esti intr-o depasire sa nu ai probleme.

cei de la reprezentanta din cluj mi-au spus ca masina ii fabricata in comunitatea europea, deci nu exista taxe vamale. acuma nu stiu ce sa zic, cati reprezentanti atatea pareri. azi maine aflam ca-i facuta unde prin mexic smile.gif
guerilla
QUOTE(Ciprian-153)
Pentru Guerilla : cel putin preturile nu sunt inspaimantatoare. Nu revii la ganduri mai bune, poate ma incurajezi si pe mine?

nu biggrin.gif si nu zic asta pentru ca auris sau rolla'07 ar fi masini proaste. doamne fereste. dar nu sunt ceea ce asteptam de la aceasta generatie rolla. ca au pus abs, esp sau alte bazaconii din astea care va iau ochiu, da, e un pas inainte. dar ii lipseste ceva masinii. nu este ca, hai sa-i zic asa, fosta generatie rolla (de care am si eu).
auris are spatiu mai mare datorita faptului ca podeaua e plata. eu unul as merge mai mult pe auris decat pe rolla, pentru ca e mai tinereasca. bordul e mai atractiv datorita consolei inclinate. schimbatoru de viteze este si el pozitionat mai sport. portbagaj n-are nici una din cele doua versiuni laugh.gif sa fim seriosi. nici nu vreau sa compar cu octavia la aceasta categorie.
pretu.. da e unu aproximativ egal cu al vechii generatii tinand cont ca iti dau niste matraplazlacuri in plus.
dar tot esti fara xenon (toti concurentii ofera asa ceva !!! inclusiv adaptative), cu roata de rezerva temporara, frana de mana tot din plastic de kko (cat naiba putea sa coste sa fi pus un petec de piele si pe batu ala? 2 euro in plus? ii dadeam cu placere), fara trapa, fara reglaj lombar al scaunului (nici nu visez la reglaje electrice), plus alte lucruri care sunt dorite.
e un topic pe aici pe undeva unde sunt scrise ce ne-am fi dorit dar nu avem la masinile actuale. ia bagati un ochi sa vedeti ce v-ati dorit si ce ati primit smile.gif asa de curiozitate.
inca o data repet: nu ma leg de fiabilitate (nici nu pot crede ca au facut o masina proasta, cu siguranta calitatea fabricatiei este la cote ridicate), nu ma leg de motorizari (desi 1.6 al meu, nerevolutionar asa cum e el, are caracter mai sportiv decat noul si mult prea minunatul 1.6 dual vvti - masina noua cred ca e mai grea), nu ma leg de design (nici nu ma intereseaza cum arata pe dinafara, la mine habitaclu e decisiv) nu ma leg de politica kkorporatista a importatorului din romania ci pur si simplu auris si noua corolla nu mai reprezinta ceea ce imi doresc de la o masina. fie ea toyota sau whatever.
ca veti cumpara sau nu aceste modele este decizia voastra. nu veti face o alegere proasta deloc, daca optati pentru ele. dar optati daca aceste modele va satisfac nevoile. daca nu, cautati altceva. nu plecati de la premiza ca e toyota si va gadila la orgoliu. ca e departe de adevar. o masina nu va tine o vesnicie. iar daca dupa 2-3 ani (aproximand o durata de posesie de 5ani) gasiti ca ati fi avut nevoie si de x si de y accesorii, o sa vi se cam ia si va va trece bucuria detinerii unei anumite masini.
voi alegeti. voi scoateti banii din buzunar. voi munciti pentru ei. daca masina va convine ce ofera cumparati !! sigur vor fi la fel de bune ca si actualele din prisma fiabilitatii, bla bla bla. beer.gif
_Constantin_
QUOTE(guerilla)
QUOTE(Ciprian-153)

Pentru Guerilla : cel putin preturile nu sunt inspaimantatoare. Nu revii la ganduri mai bune, poate ma incurajezi si pe mine?

nu biggrin.gif si nu zic asta pentru ca auris sau rolla'07 ar fi masini proaste. doamne fereste. dar nu sunt ceea ce asteptam de la aceasta generatie rolla. ca au pus abs, esp sau alte bazaconii din astea care va iau ochiu, da, e un pas inainte. dar ii lipseste ceva masinii. nu este ca, hai sa-i zic asa, fosta generatie rolla (de care am si eu).
auris are spatiu mai mare datorita faptului ca podeaua e plata. eu unul as merge mai mult pe auris decat pe rolla, pentru ca e mai tinereasca. bordul e mai atractiv datorita consolei inclinate. schimbatoru de viteze este si el pozitionat mai sport. portbagaj n-are nici una din cele doua versiuni laugh.gif sa fim seriosi. nici nu vreau sa compar cu octavia la aceasta categorie.
pretu.. da e unu aproximativ egal cu al vechii generatii tinand cont ca iti dau niste matraplazlacuri in plus.
dar tot esti fara xenon (toti concurentii ofera asa ceva !!! inclusiv adaptative), cu roata de rezerva temporara, frana de mana tot din plastic de kko (cat naiba putea sa coste sa fi pus un petec de piele si pe batu ala? 2 euro in plus? ii dadeam cu placere), fara trapa, fara reglaj lombar al scaunului (nici nu visez la reglaje electrice), plus alte lucruri care sunt dorite.
e un topic pe aici pe undeva unde sunt scrise ce ne-am fi dorit dar nu avem la masinile actuale. ia bagati un ochi sa vedeti ce v-ati dorit si ce ati primit smile.gif asa de curiozitate.
inca o data repet: nu ma leg de fiabilitate (nici nu pot crede ca au facut o masina proasta, cu siguranta calitatea fabricatiei este la cote ridicate), nu ma leg de motorizari (desi 1.6 al meu, nerevolutionar asa cum e el, are caracter mai sportiv decat noul si mult prea minunatul 1.6 dual vvti - masina noua cred ca e mai grea), nu ma leg de design (nici nu ma intereseaza cum arata pe dinafara, la mine habitaclu e decisiv) nu ma leg de politica kkorporatista a importatorului din romania ci pur si simplu auris si noua corolla nu mai reprezinta ceea ce imi doresc de la o masina. fie ea toyota sau whatever.
ca veti cumpara sau nu aceste modele este decizia voastra. nu veti face o alegere proasta deloc, daca optati pentru ele. dar optati daca aceste modele va satisfac nevoile. daca nu, cautati altceva. nu plecati de la premiza ca e toyota si va gadila la orgoliu. ca e departe de adevar. o masina nu va tine o vesnicie. iar daca dupa 2-3 ani (aproximand o durata de posesie de 5ani) gasiti ca ati fi avut nevoie si de x si de y accesorii, o sa vi se cam ia si va va trece bucuria detinerii unei anumite masini.
voi alegeti. voi scoateti banii din buzunar. voi munciti pentru ei. daca masina va convine ce ofera cumparati !! sigur vor fi la fel de bune ca si actualele din prisma fiabilitatii, bla bla bla. beer.gif

100% de acord. arigato.gif
marius98800
pt guerilla: esti de parere ca ar fi mai bine sa ne cumparam modelul vechi de corolla de la reduceri? sau ce alternativa mai buna crezi ca am avea acuma in locul corollei 2007 la aceleasi preturi, dotari, motorizari?
_Constantin_
mai oameni buni ce conteaza ce crede guerilla sau eu sau oricine de aici? Daca pentru noi noua corolla nu este cea mai buna optiune asta nu inseamna ca este o masina proasta. Sunt lucruri care ne plac, altele care nu ne plac.

E una sa cerem un sfat sau sa cerem o informatie dar nu cred ca cineva de aici o sa cumpere altceva doar ca unul din specialisti sau moderatori recomanda. Faptul ca avem 1000+ mesaje inseamna doar ca ne place sa discutam, si intre timp am mai invatat cate ceva dar suntem si noi subiectivi si de multe ori parerile noastre nu sunt cele mai corecte sau detasate.

Eu sincer as lua vechea corolla doar daca vorbim de HB, nu sedan. Daca te intereseaza sedanul atunci fii sigur ca si cel nou este o masina reusita, bine dotata, spatioasa, fiabila, economica... etc. Depinde ce iti place tie. sa zicem ca guerilla te sfatuieste sa iei vechiul model si esti convins ca daca atatia oameni de pe net zic asa... au dreptate si vei cumpara vechiul model si la cateva luni vei vedea noul model si vei regreta nu cred ca cineva de pe forum iti va lua alta masina.

E bine sa te informezi dar nu lua ca lege parerile noastre. Mai bine extrage informatia, ex: corolla noua e putin mai scumpa decat ceva veche dar si mai bine dotata si cu motor mai puternic sau desi e model 2007 nu are multe optiuni care sunt disponibile la concurenta. Ai intrebat ce variante mai exista... pai una care am considerat-o si eu cand mi-am luat masina la 15.400 euro CIP poti lua un Focus 2.0 145 cp Titanium(echiparea de top cu tenta sportiva).
marius98800
una dintre intrebari era daca nu cumva motorul de 1.4 97 cp benzina este prea mic pt un sedan? ce parere aveti?
Legionaru'
Este un motor corect fara mari valente sportive.Iti asigura o calatorie linistita, fara probleme.
Clauss92942
cand vrei putere il folosesti peste 4400 r/m
Legionaru'
A venit Sedan-ul la Craiova .Ma duc sa il vad. :wave:
guerilla
QUOTE(marius98800)
una dintre intrebari era daca nu cumva motorul de 1.4 97 cp benzina este prea mic pt un sedan? ce parere aveti?


depinde cum mergi. daca esti familist, motorul este suficient.
daca vrei sport, ai gresit marca laugh.gif

valabil pentru toata lumea, si este ultima data cand o spun, Noua Corolla este o masina foarte buna, probabil va fi la fel de fiabila pe cat ne-a obisnuit Toyota, cu preturi decente la service-are. Dar nu este o masina pentru cei care au nevoie de adrenalina, nu este o masina de "spart in figuri". Nu ai optionale, nu poti sa o faci mai "altfel" decat a vecinului de strada. E o masina comuna. va place, o cumparati. nu va va dezamagi in ceea ce va ofera ! dar nu ii cereti mai mult decat este.
si, parerea mea personala e ca daca pui in balanta aceleasi echipari (adica nu vrei mai mult decat se ofera pe echiparea sol) atunci corolla este cea mai buna alegere din clasa compacta la acest moment. daca vrei mai mult insa, ai doua solutii: o cumperi din afara romaniei sau alegi alta marca.
DORU
O masina noua e o mare tentatie. Dar tot o masina noua are nevoie de un timp de 1 an minim pt a-si arata defectele ascunse.

Daca motorizarile propuse vi se par neconforme cu anul 2007, atunci pastrati masinile detinute in prezent si peste 1 an minim cumparati Auris. Sau noua Corolla, daca va primi vreodata un face-lift insotit de o extindere a motoarelor oferite in prezent. Se mai intampla si mai gresesc in bine cateodata. blush.gif arigato.gif
_Constantin_
A venit insfarsit si la noi Corolla 2007. Primele impresii.

E din start o masina frumoasa spre deosebire de cea veche care inca mai era in showroom si puteai sa vezi cu ochiul liber diferentele enorme de design. Deci afara lucrturile stau excelent, multe detalii interesante, sportiva chiar cu plafonul ala putin scurtat.

In interior scuanele au fost schimbate, volanul este mic si super-sprotiv, indicatoarele alea chiar se vad ca in poze si sunt extrem de cool, varianta de la noi de aici e Terra care sincer e un rahat, nu se merita, zic eu. Spatiul interior este suficient, spatii de depozitare suficiente si bine inchise( fara risc sa troncane), instalatia audio chiar la Terra e acceptabila, usile au fost infundate pe intrerior pentru a lasa loc mainii sa se odihneasca pe maner-super chestia. Comenzile sunt bune, materialele sunt oarecum ok, nu imi place volanul fara piele si schimbatorul, si nici abesnta climatizarii dar la vers Luna aceste chestii nu vor mai fi. Butoanele de la audio si climatizare sunt bine facute, nu scartaie si se opereza foarte usor.

M-a impresionat de ce sa mint, ma asteptam la mai putin dar chiar au facut ceva frumos, problemele mele cu optionale sport raman in continuare dar pentru cine nu e interesat de asa ceva masina chiar e ok.

Pentru cei care cred ca Corolla 2007 este peste Avensis ... nu are termen de comparatie, de la butoane la scaune, la manere si imbinari Avensis e peste, poate la capitolul design sa catige Corolla.

In curand ca fi disponibila si masina de drive-test si atunci voi posta ce impersie mi-a facut dpdv dinamic. In orice caz cine vrea un sedan de clasa compacta, dotat nu are alta varianta mai buna, sincer nici Renault Megane Sedan si nici Focus Sedan nu se compara la absolut nici un capitol, poate doar motorizari. Baietii de la showroom mi-au recomandat cu caldura motorul de 1.6 Dual VVT-i si cred ca e cea mai buna alegere.
marius98800
pt cei care ati vazut mocelul ... are cotierea fata modelele duse in romania, din poze nu am vazut si in lista de dotari nu apare?
Legionaru'
Cotiera fata e prezenta chiar si la nivelul de echipare terra.
Dan52141
Exista cotiera in toate echiparile.
Corolla sedan dupa mine este mult mai reusita decat Aurisul. Stau si ma intreb ce a fost in capul lor cand au montat schimbatorul ala asa sus si frana aia de mana asezata "in erectie".
Eu mai sunt obisnuit sa-mi sprijin cotul pe cotiera si mana pe schimbatorul de viteze ... bratul formeaza o pozitie orizontala foarte naturala, stau si ma gandesc cat de incomoda trebuie sa fie o pozitie asemanatoare in auris sad.gif

Dupa mine ... am mai spus, varianta terra nici nu trebuie luata in considerare, au facut rabat la siguranta scotand din airbaguri blink.gif si au taiat o gramada de optiuni care zic eu ar trebui sa fie de baza.
Fata de versiunea actuala pentru ~1500 Euro in plus primesti spatiu interior mai mare, suspensii mai bune implicit o tinuta de drum mai buna, VSC, TRC, BA ... o finisare mai buna, cruise control ... si un aer de prospetime smile.gif ... pana la urma poate merita banii astia
guerilla
QUOTE(Dan52141)
Exista cotiera in toate echiparile.
Corolla sedan dupa mine este mult mai reusita decat Aurisul. Stau si ma intreb ce a fost in capul lor cand au montat schimbatorul ala asa sus si frana aia de mana asezata "in erectie".
Eu mai sunt obisnuit sa-mi sprijin cotul pe cotiera si mana pe schimbatorul de viteze ... bratul formeaza o pozitie orizontala foarte naturala, stau si ma gandesc cat de incomoda trebuie sa fie o pozitie asemanatoare in auris sad.gif


gresesti. in auris asezarea schimbatorului si a franei de mana optimizeaza condusul sportiv. scade timpul de schimbare a vitezei, poti tine mainile pe volan mult mai mult timp, cursa mainii dintre volan si schimbator fiind mult mai scurta. da, la corolla sedan poti tine in continuare mana pe cotiera si conduce smooth smile.gif dar sedanu se vrea pentru familisti, auris pentru astia mai "tineri" biggrin.gif
probabil ca viitorul ts (care va fi benzina si nu dcatul) va fi chiar o masina sport compacta. poate si auris diesel de 180cp ar merita... ramane de vazut cum se comporta pe strada.

LE. Se pare ca la aurisul 180 trapa vine standard blink.gif hmmm... :scratchchin:
guerilla
QUOTE(DORU)
Sau noua Corolla, daca va primi vreodata un face-lift insotit de o extindere a motoarelor oferite in prezent. Se mai intampla si mai gresesc in bine cateodata. blush.gif arigato.gif


toyota baga faceliftul dupa doi ani de la lansarea modelului (valabil pentru seria corolla). nu stiu daca vor pune atunci alte motorizari. dar este asteptat si motorul de pe TS (versiunea sport)
Dan52141
QUOTE(guerilla)
QUOTE(Dan52141)
Exista cotiera in toate echiparile.
Corolla sedan dupa mine este mult mai reusita decat Aurisul. Stau si ma intreb ce a fost in capul lor cand au montat schimbatorul ala asa sus si frana aia de mana asezata "in erectie".
Eu mai sunt obisnuit sa-mi sprijin cotul pe cotiera si mana pe schimbatorul de viteze ... bratul formeaza o pozitie orizontala foarte naturala, stau si ma gandesc cat de incomoda trebuie sa fie o pozitie asemanatoare in auris sad.gif


gresesti. in auris asezarea schimbatorului si a franei de mana optimizeaza condusul sportiv. scade timpul de schimbare a vitezei, poti tine mainile pe volan mult mai mult timp, cursa mainii dintre volan si schimbator fiind mult mai scurta. da, la corolla sedan poti tine in continuare mana pe cotiera si conduce smooth smile.gif dar sedanu se vrea pentru familisti, auris pentru astia mai "tineri" biggrin.gif
probabil ca viitorul ts (care va fi benzina si nu dcatul) va fi chiar o masina sport compacta. poate si auris diesel de 180cp ar merita... ramane de vazut cum se comporta pe strada.

LE. Se pare ca la aurisul 180 trapa vine standard blink.gif hmmm... :scratchchin:


Haide mai guerilla ... de cand ai tu corolla de cate ori ti s-a parut prea lunga distanta dintre volan si schimbator smile.gif si de asemeni ce legatura are frana de mana cu, condusul sportiv ca doar nu iei curbele cu frana de mana ... nu suntem soferi profesionisti de raliuri si la motorizarile anuntate numai sportiva nu se poate numi aurisul blush.gif poate motorizarea 2,2-180 (diesel blink.gif )

In alta ordine de ideii m-am suit astazi in noua corolla si am fost dezamagit sad.gif. daca pot afirma cu certitudine ca designul exterior este cu mult peste versiunea actuala la interior lucrurile se schimba dramatic ... mie interiorul versiunii actuale sol (de fapt cea care am luat-o eu in 2002) imi pare calitativ si estetic mai bun decat al noii corolla, referitor la spatiu interior daca pe hartie este mai mare in realitate nu l-am simtit de loc, scaunele imi par putin mai incomode, plasticul ala de care tragi ca sa deschizi usa din interior este sub orice critica, zici ca acu se rupe daca tragi mai tare, sistemul de reglare al scaunului este mai prost decat la generatia actuala, materialele zic eu mai proaste calitativ.
Cu alte cuvinte vazand-o de afara i-am spus te iau smile.gif dar cand am deschis usa nu am avut acel sentiment de ... wauuuu ci mai de graba un fel de dezamagire .... si sentimentul a fost de ... ma mai gandesc.

Langa ea in showroom era un Avensis ... asa cum spune si Constantin cele doua masini nu prea sufera nici o comparatie .... se vede de la distanta ca se adreseaza altei clase ... asa ca pentru cei care au bani de o corolla SOL sa se orienteze mai bine catre un 1.8 Avensis, este o alegere mai buna. ... parerea mea sad.gif
Dan52141
Astazi am fost din nou la un alt showroom sa mai vad o data noua corolla.
Din pacate nu am facut decat sa ma conving de ce am spus ieri.
Scaunele mult mai incomode decat versiunea actuala
- pozitia soferului (inaltime scaun, pozitie volan, acces la pedale)incomparabil mai proasta decat la versiunea actuala
- plasticele folosite mai proaste calitativ
- da senzatia de inghesuit
- suprafata geamurilor este mult mai mica, luneta, geamuri laterale, parbriz ceea ce creaza o senzatie de lipsa de dspatiu.
- locasul ceasurilor este mai greu vizibil si nu este asa de aerisit ca la vechea versiune

Cand m-am suit din nou in corolla mea instantaneu am avut senzatia de spatiuuuuuu, pozitia la volan incomparabil mai buna.

Pentru mine modelul asta de corolla este o dezamagire sad.gif pacat de imbunatatirile aduse la sistemul de suspensii, adaugarea optiunilor de cruise control TRC, VSC si BA sunt singurele lucruri dupa care imi pare rau.
Cu siguranta o sa raman cu actuala corolla ... sa vedem cand o sa apare urmatoarea generatie de Avensis ... sper sa nu o strice si pe asta ... in rest numai de bine :wave:
Ciprian-153
[quote="_Constantin_"] In orice caz cine vrea un sedan de clasa compacta, dotat nu are alta varianta mai buna, sincer nici Renault Megane Sedan si nici Focus Sedan nu se compara la absolut nici un capitol, poate doar motorizari. quote]
Aici nu imi e prea clar. Consideri ca cele 2 modele sunt mai bune sau mai putin bune decat Corolla 2007? Multumesc pentru lamurire.
Alta necunoscuta: nou venita Corolla sedan cate stele Euro NCAP are ?
Aurisul are cinci.
vio
e aceiashi platforma , difera decat designul exterior si nu o sa aiba 5 pt ca versiunea de baza are deat 4 airbaguri parca


sezatia de discomfort la volan si inghesuiala e din cauza platformei plate cum e si la renault nu iti gasesti deloc locul . e naspa ce sa mai .... ehe si cand am scris io acu ceva timp aceleashi lucruri ...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.