Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Auris vs Corolla Sedan 2007
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
ncristi
Sunt aceeasti tipi care spun ca toyota este ce-a mai fiabila marca smile.gif
Dan52141
QUOTE(ncristi)
Sunt aceeasti tipi care spun ca toyota este ce-a mai fiabila marca smile.gif


Nici ei nu se indoiesc de fiabilitatea marcii toyota:
QUOTE
"We don't have any doubts that every aspect of the Auris will stand the test of time well. There's nothing to suggest that it won't share the excellent reliability of its predecessor and most other Toyotas"


dar spun ca desi interiorul pare durabil materialele folosite nu sunt asa de bune sau atragatoare ca cele din VW Golf sau Astra:
QUOTE
While the interior feels durable, however, the materials are not as classy or appealing as a VW Golf's or Vauxhall Astra's.


Despre motorizari ce sa mai vorbim smile.gif de cel de 2l diesel spune ca este cam din topor iar de cel de 2.2 de 177CP spun ca nu este asa de rapid pe cat te-ai astepta si ca toate motoarele astea trebuie muncite mult ca sa scoti ceva din ele:
QUOTE
The 124bhp 2.0 diesel is punchy, while the 175bhp 2.2 diesel isn't as much quicker as you'd expect. All versions demand lots of revs.


Eu cred ca totusi sunt tendentiosi si au un cui contra Aurisului ... oricum din cate am citit eu cam toata lumea spune ca este cam scumpa pentru ceea ce ofera
adrhc100833
Mai, acu' chestia cu pensionarea e valabila doar pt partea estetica. Cand e vb de chestii ce tin de tehnica si care, f. exagerat vorbind, pot fi testate cu rigurozitate matematica, nu am ce sa zic; in plus nici nu ma pricep ca sa zic ceva tongue.gif. Dar cand vine vb de estetica, pana mea, oricine poate spune ceva. Are bot asemanator cu yaris si spate asemanator cu Corolla H/B combinat cu Peugeot 307. Dar asta este doar o asemanare, pe ansamblu are un look original, un look toyota-like extrem de atragator. Interiorul e vesel & tineresc comod pt unii si incomod pt altii, important e sa fie pe placul majoritatii :harhar:. Materialele din interior nici eu nu cred ca sunt de calitate, par ceva de genul Logan; daca rezista insa in timp atunci nu pot sa zic ca ma deranjeaza pt ca, repet, senzatia e de tineresc & vesel.
Legionaru'
QUOTE(adrhc100833)
Materialele din interior nici eu nu cred ca sunt de calitate, par ceva de genul Logan


Nu sunt cele mai bune din clasa, dar nici asa.
adrhc100833
Da, eu am zis ca par gen Logan daca le rupi din context (adica bagi cutitu si scoti plasticu'). Asa, in contextul respectiv, par acceptabile.
Dan52141
eu zic ca mai de graba materialele din noua corolla se apropie de logan, nu seamana dar se apropie, oricum sunt urate, cele din auris mi se par mai bune si mai atent finisate
adrhc100833
Mai frate nu mai zice nimeni nimic in topicu' asta blush.gif ? Gata ? ne-am lamurit ? Auris e peste, nu ? :harhar:
M A R I A N
QUOTE
Gata ? ne-am lamurit ? Auris e peste, nu ?


Poate alta data Auris e peste Sedan, ca de-abia mi-am luat-o miercuri, nu ma rani la corason! smile.gif
adrhc100833
Cum ai reusit frate sa o iei asa de repede, cand ai dat comanda ? Eu am dat comanda la Auris pe 15 luna asta si tot n-a venit; cred ca abia azi a intrat in tara si abia saptamana viitoare sper sa o am. Ar fi bine sa vina ca sa fie inainte de paste.
M A R I A N
Am dat comanda pe 22.02 dar am platit si garantia pe 7.03. La Toyo Motor Center
adrhc100833
Eu am platit garantia a doua zi dupa ce am dat comanda, adica pe 16 luna asta. Oricum vad ca tu te-ai bagat din timp, nu gluma. Si de unde iti e masina, din Japan ? tot prin vama de la Bulgari a venit ? (de te face sa crezi ca vine din Turcia ...)
Alexandru99778
Parerea mea Auris arata mult mai bine la interior decat Corolla, nu de alta dar deja am comandat-o.

Doua lucruri nu le inteleg eu: De ce viteza maxima constructiva e mai mica la Auris decat la Corolla si consumul mai mare la Auris? :dontgetit:
Dan52141
QUOTE(adrhc100833)
Eu am platit garantia a doua zi dupa ce am dat comanda, adica pe 16 luna asta. Oricum vad ca tu te-ai bagat din timp, nu gluma. Si de unde iti e masina, din Japan ? tot prin vama de la Bulgari a venit ? (de te face sa crezi ca vine din Turcia ...)


Mie cei de la toyota mi-au spus ca livrarea dureaza in medie cam 3 luni, pentru ca suntem mereu ultimii pe lista toyota blink.gif
M A R I A N
QUOTE
Si de unde iti e masina, din Japan ? tot prin vama de la Bulgari a venit ? (de te face sa crezi ca vine din Turcia ...)

Conform seriei de sasiu, e facuta in Japonia. Nu am dormit in vama la Giurgiu ca sa vad pe unde a venit. biggrin.gif Eu doar am gasit-o in curte la Toyo Motor Center (cu alarma si covorasele atasate).

QUOTE
Parerea mea Auris arata mult mai bine la interior decat Corolla, nu de alta dar deja am comandat-o.

Eu zic ca voi sunteti cam paranoici. Cu exceptia anumitor elemente distincte precum schimbatorul de viteze, Auris si Corolla arata la fel. Eu nu cred ca cineva care vrea mort-copt portbagaj mare si, in general, o masina mai lunga, mai mult pentru iesirile in afara orasului, va lua Auris pentru ca nu stiu ce materiale i s-au parut mai bune decat la Corolla. Diferente mari de calitate si de spatiu sunt, intr-adevar, intre Auris si Avensis, pe de o parte, si intre Corolla si Avensis.
Dupa mine, Auris si Corolla sunt amandoua masini pentru sufletul meu. Pentru mine, in ceea ce priveste interiorul, exteriorul, trenul de rulare ale celor doua sunt perfecte.
Am mai spus-o si o repet: daca n-as fi avut posibilitatea sa am 2 masini (Yaris si Corolla), as fi luat Auris. Insa in oras folosesc Yarisul (care e masina perfecta pentru oras-am carat inclusiv un corp de biblioteca si un frigider cu el-si care nu trece de 7% consum) iar afara Corolla Sedan. E simplu.
Auris e un compromis, o cale de mijloc.
_Constantin_
M-am indragostit. Pe culoarea asta e alta masina parca.
_Constantin_
2
M A R I A N
Si culmea, economisesti si 357 euro pentru ca e nemetalizata biggrin.gif
Ciprian-153
Baieti,felicitari celor care si-au primit bijuteriile, asteptare usoara celor le-au comandat. Nu prea am auzit inca de cei care au comandat Auris.
Din cate am inteles,de acum nu se mai pot lua masini japoneze,le vom primi toate de la Osman pasa. Eu nu am reusit inca sa comand,dar m-am dezumflat cand am inteles ca nici macar din Anglia nu vor fi loturile urmatoare.
Dan52141
QUOTE(Ciprian-153)
Baieti,felicitari celor care si-au primit bijuteriile, asteptare usoara celor le-au comandat. Nu prea am auzit inca de cei care au comandat Auris.
Din cate am inteles,de acum nu se mai pot lua masini japoneze,le vom primi toate de la Osman pasa. Eu nu am reusit inca sa comand,dar m-am dezumflat cand am inteles ca nici macar din Anglia nu vor fi loturile urmatoare.

Ciprian, ar trebui sa te bucuri daca vin de la Osman smile.gif fabrica de acolo a fost printre primele unitati toyota de cativa ani consecutivi (cu cele mai putine defecte raportate) peste anglia sau altele asa ca din contra, asta ar trebui sa fie un motiv de bucurie ... oricum noua corolla va veni din africa de sud si numai aurisul din turcia
Dan52141
Eu cred ca cei de la Toyota dau o importanta mai mare modelului Auris ... de ce oare pe noua corolla nu se pune motorul 2.2 D-CAT si pe Auris exista
adrhc100833
Mai fratilor, am o problema :ewpu:. De o saptamana imi spune dealer-ul cum ca masina (pe care o ador si o astept cu sufletu la gura :bounce:) e la granita cu bulgarii da' cica nu a intrat no.gif pt ca nu i-a venit si factura (de la provider cred) sad.gif. Nevenind factura nu am nici seria de la motor :x pe care o cere banca pt credit (ca nu's Becali sa iau ce masina am chef cu banu' jos). Acu' m-a asigurat omu' :argue: cum ca nu imi toarna balivere :harhar: si parea destul de sincer whistling.gif dar totusi revin: e necesar sa stimulez accelerarea lucrurilor cu o mica spaga ? :scratchchin: Nu de alta da' deja am vazut in Bucuresti un Auris cu nr rosii de Iasi ! wallbash.gif
Ciprian-153
Hristos A Inviat!
Dupa invierea sufleteasca si bucuria sarbatorilor,sa trecem si la lucruri practice.
Vreau sa subliniez un lucru care cred ca trage putintel in jos cele doua modele. E vorba de roata de rezerva temporara.
Eu conduc un Yaris care are o astfel de roata si am facut pana acum 3 pene. Ultima, de curand,pe stanga fata. Am avut ceva urgente in acea zi si nu am putut merge imediat la vulcanizare. Va anunt ca am avut niste senzatii aiurea rau! Trebuia sa franez foarte lent si din timp,altfel intra imediat ABS,masina devenea usor instabila. Nu mai spun ca roata normala nu intra in locasul celei temporare si a facut numai mizeria in portbagaj, a trebuit sa schimb locatia unor bagaje....Ca la nebuni!
Va inchipuiti cum devine treaba cand esti cu familia in concediu pe varf de munte?
adrhc100833
Frate bine ca ai zis treaba asta. Atunci, inainte de a pleca la super drum sa am grija sa iau o roata ca lumea. Intr-adevar, chestia cu roata de rezerva e cam ca si cu cotiera - la Auris.
M A R I A N
Adrhc100833, ti-a venit masina? Ca erai cam turbat inainte de Paste! biggrin.gif
Daca da, sa o stapanesti sanatos si ai grija sa n-o calci prea tare inainte de 1000 km.
Daca gasesti vreo janta de aliaj de 16" (nu mai retin, dar parca ai si tu echiparea Sol) care sa mearga la Aurisul tau si la Corolla mea, te rog sa-mi zici si mie. Nu stiu daca incape in locul acela din portbagaj o roata normala. O sa ma uit.
In alta ordine de idei, astazi (am 420 km cu masina) am fost nevoit, datorita unei idioate cu un Logan MCV care n-a acordat prioritate, sa pun o frana pana la fund. Aveam cam 65-70 km/h si eram intr-un sens giratoriu ("La Popescu" pentru galateni) in curba. Nu a intrat ABS-ul (oricum nu am pierdut aderenta) si am oprit destul de lin, nu brutal, asa cum eram obisnuit la Yaris. Cred ca, pe langa noul sistem de franare care e foarte bun, un rol important il au si pneurile Dunlop.
Dar inca o data spun:noul Sedan e prea mare pentru oras (cu exceptia soferilor de weekend). Daca vrei sa il parchezi pe langa vreo piata, in aglomeratie, daca trebuie sa-l urci pe vreo bordura, daca intri in vreun ambuteiaj si trebuie sa faci diverse manevre pentru a iesi...atunci esti mancat.
Cine are de unde pentru inca o masina, Yarisul este ideal pentru oras. Pentru afara, Sedanul e perfect.
vio
nu a intrat ABS pt ca a intrat inaintea lui BA . de aia nu ti sau blocat rotile
Dan52141
QUOTE(Marian67562)
Dar inca o data spun:noul Sedan e prea mare pentru oras (cu exceptia soferilor de weekend). Daca vrei sa il parchezi pe langa vreo piata, in aglomeratie, daca trebuie sa-l urci pe vreo bordura, daca intri in vreun ambuteiaj si trebuie sa faci diverse manevre pentru a iesi...atunci esti mancat.
Cine are de unde pentru inca o masina, Yarisul este ideal pentru oras. Pentru afara, Sedanul e perfect.


Cum sa fie sedanul prea mare pentru oras blink.gif este chiar mic, as spune ca yarisul este pentru soferi de weekend care se descurca mai greu cu parcarile (fara nici o aluzie aici) ... o masina mica pentru oras este dracia aia de le mercedes cu 2 locuri care are 1.5 m lungime smile.gif sau matizul, pentru mine o masina mare de oras este A6 sau Q7 nici macar Avensisul
Serban103575
salutare la toata lumea si bine v-am gasit!!!!
Am ridicat si eu ieri masina de la dealer, trebuia vineri dar eram in Bulgaria si beer.gif .
Ce sa zic. Sunt super incantat de achizitie si de alegere. Intradevar nu simt nevoia cotierei deoarece schimbatorul este inalt si in fata si nu era necesara. Nu am forjat-o inca pt. ca este in rodaj 100 km si ii dau mai incet acum. Am luat varianta Luna 1,6 VVT-i care mi s-a parut la pret/dotari cea mai avantajoasa.
Este productie japoneza, seria incepe cu JTN.....din primul lot de la noi.
Masina a fost o luna in showroom la Sibiu si nu am avut surprize gen zgarieturi tras de butoane, de scaune, etc.
Inca sunt in teste cu ea, pareri mai tarziu putin.
_Constantin_
Daca ai avut Yaris normal ca asta ti-se pare mare. Eu caut numai locuri in care ar intra avensisul, normal ca tu le vezi pe alea unde te bagai cu Yaris. In Romania deocamdata nu se poate vorbi de "NEVOIA" unui city-car si unei masini de concediu. Cine isi permite e ok, dar daca nu ai de unde stai linistit si doar cu una singura.
adrhc100833
QUOTE(Marian67562)
Adrhc100833, ti-a venit masina? Ca erai cam turbat inainte de Paste! biggrin.gif ...


Multumesc dar inca nu a venit wallbash.gif. Ultima oara am vb cu dealer-ul miercurea trecuta (pe 4) si zicea ca e la bulgari si ca asteapta sa-i vina nu stiu ce facturi :ewpu:. Nici acum nu am inteles exact ce treb sa vina insa e vb ca masinile sunt la granita dar nu pot intra din cauza nu stiu caror documente. Mi-a zis ca ma suna el cand apare asa ca astept. Daca nu suna pana vineri cred ca cedez psihic si-l sun eu :tomato:.

Ce insa nu inteleg eu este de unde v-au venit voua masinile de vreme ce a mea asteapta la granita cu Bulgaria. Ma gandeam ca-mi vine si mine din Japan de vreme ce cred ca si eu sunt in primul lot. Am comandat-o exact in prima saptamana cand a aparut in showroom.
M A R I A N
Astazi i-am facut si primele poze.
M A R I A N
Se pare ca nu merg pozele. Credeam ca dau pe browse, aleg poza si apas "trimite". Cine ma ajuta si pe mine? blush.gif
M A R I A N
1.
M A R I A N
2.
M A R I A N
Am cam poluat topicul! Scuze! blush.gif
Serban103575
QUOTE(adrhc100833)
QUOTE(Marian67562)
Adrhc100833, ti-a venit masina? Ca erai cam turbat inainte de Paste! biggrin.gif ...


Multumesc dar inca nu a venit wallbash.gif. Ultima oara am vb cu dealer-ul miercurea trecuta (pe 4) si zicea ca e la bulgari si ca asteapta sa-i vina nu stiu ce facturi :ewpu:. Nici acum nu am inteles exact ce treb sa vina insa e vb ca masinile sunt la granita dar nu pot intra din cauza nu stiu caror documente. Mi-a zis ca ma suna el cand apare asa ca astept. Daca nu suna pana vineri cred ca cedez psihic si-l sun eu :tomato:.

Ce insa nu inteleg eu este de unde v-au venit voua masinile de vreme ce a mea asteapta la granita cu Bulgaria. Ma gandeam ca-mi vine si mine din Japan de vreme ce cred ca si eu sunt in primul lot. Am comandat-o exact in prima saptamana cand a aparut in showroom.

depinde de ce model si ce culoare ti-ai luat. Eu am intrebat sa varifice daca au pe stoc ce vroiam. Dupa ce au confirmat ca este masina intr-un showroom in tara de- abia atunci am facut comanda.
_Constantin_
Marian, fa si tu topic la Totul despre masina mea sa vedem si noi mai in detaliu. Mai ales interiorul.
M A R I A N
QUOTE
Marian, fa si tu topic la Totul despre masina mea sa vedem si noi mai in detaliu. Mai ales interiorul.


Maine fac mai multe poze si le postez la Totul despre masina mea. :wave:

QUOTE
salutare la toata lumea si bine v-am gasit!!!!
Am ridicat si eu ieri masina de la dealer, trebuia vineri dar eram in Bulgaria si .
Ce sa zic. Sunt super incantat de achizitie si de alegere. Intradevar nu simt nevoia cotierei deoarece schimbatorul este inalt si in fata si nu era necesara. Nu am forjat-o inca pt. ca este in rodaj 100 km si ii dau mai incet acum. Am luat varianta Luna 1,6 VVT-i care mi s-a parut la pret/dotari cea mai avantajoasa.
Este productie japoneza, seria incepe cu JTN.....din primul lot de la noi.
Masina a fost o luna in showroom la Sibiu si nu am avut surprize gen zgarieturi tras de butoane, de scaune, etc.
Inca sunt in teste cu ea, pareri mai tarziu putin.


Salut, Serban!
Inteleg ca ai o Auris dar nu ti-am vazut-o inca in Galati. Stiu doar de inca 2 Corolle noi argintii in afara de a mea. Tu ti-ai luat-o de la Braila?
Profi
Salutam stimatii forumisti,
Hristos a-nviat!
Sunt la prima postare pe forum si deocamdata ma acomodez cu toate
artificiile de inregistrare,scriere,etc.
Sunt proaspat posesor al unei Corolla II de cateva zile si trebuie sa recunosc ca si acest forum m-a influentat in alegerea facuta.
Deocamdata trebuie sa vad daca reusesc sa postez cele scrise, alte
detalii urmand a fi scise mai tarziu.
vio
blink.gif blink.gif blink.gif Corolla II ???? poate 15
M A R I A N
QUOTE
Sunt proaspat posesor al unei Corolla II de cateva zile si trebuie sa recunosc ca si acest forum m-a influentat in alegerea facuta.
Deocamdata trebuie sa vad daca reusesc sa postez cele scrise, alte
detalii urmand a fi scise mai tarziu.


Na belea ca se inmultesc Corollele si in Galati! biggrin.gif arigato.gif
Felicitari Cristian pentru masina! S-o stapanesti sanatos! Nu cumva tu erai aseara (joi) cu una albastra pe strada Basarabiei? :wave:
Profi
Multumesc pentru felicitari.
Sunt foarte bucuros ca ma pot alatura forumistilor
posesori de Toyota.Inca o data trebuie sa va spun
ca am citit cu mare atentie discutiile de pe forum
legate de diversele probleme ridicate de aceasta
marca ...si m-au determinat sa o aleg.
Masina este Corolla 1.6, 124CP,echiparea LUNA si este
de culoare argintie.
Profi
Felicitari si voua Marian si Serban pentru primirea masinilor
si intr-adevar, se pare ca se mareste numarul galatenilor
posesori ai noilor Toyote, lucru care nu poate decat sa ma
bucure. beer.gif
Serban103575
Multumim Cristian.
Da Marian. In afara de a mea mai sunt 2. Una cu nr. rosu de CJ diesel parca si una cu nr, de BR tot diesel. Toate argintii.
M A R I A N
QUOTE
Da Marian. In afara de a mea mai sunt 2. Una cu nr. rosu de CJ diesel parca si una cu nr, de BR tot diesel. Toate argintii.


Eu stiu de una argintie diesel care a fost cu nr. rosii de BR si care acum are nr. de Galati si care se afla la "Trei Star" in Mazepa, una argintie care se afla in parcarea mare de la blocul R5 de la Ancora, tot in Mazepa si care are nr. rosii de Bucuresti (e luata de la Toyota Romania) si...si...a mea. biggrin.gif
Daca vreti, mai putem vorbi si la sectiunea "Totul despre masina mea" tot pe forumul masini.ro, unde am creat un topic pentru Corolla mea. :wave:
Alexandru99778
Cine vrea un Auris Sol 2.0 D-4D? Am eu una rezervata si nu o mai cumpar. Au aparut alte prioritati. Masina trebuie sa fie deja in tara, adica azi 20 aprilie 2007 ar trebuii sa fie in curte la toyota. Cine o doreste PM biggrin.gif
marius98800
pana la urma ce ai facut cu aurisul, l-ai cumparat sau l-ai dat mai departe?
Alexandru99778
Nu l-am mai cumparat. E la dealer care trebuie sa imi returneze cei 500 euro in momentul in care o vinde. pana acum se pare ca nu s-a anuntat nimeni care s-o cumpere.
marius98800
mi-am dat comanda la auris acum 2 saptamani, acum o saptamana mi-au spus ca masina a ajuns in tara si sa platesc si restul sumei. in cat timp ajunge de la bucuresti in cluj? eu ma asteptam ca intr-o saptama sa vina dar se pare ca nu a ajuns. au duso intro saptamana de nu stiu unde pana la bucuresti si de la bucuresti la cluj le ia mai mult timp ?!?
Alexandru99778
Da le ia, ca nu poa' sa incarce pe trailer o singura masina, trebuie sa fie cel putin doua ca altfel ii costa prea mult transportul si nu le convine
marius98800
joi o primesc biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.