Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Auris vs Corolla Sedan 2007
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
bogdan99609
cand m-am refrit la consumul marit al variantei M/M m-am raportat la ceea ce imi arata computerul de bord mie si unui prieten care are varianta manuala a aceluiasi motor dar varianta terra de echipare.
este adevarat insa ca eu nu imi iau masina ca sa ies la pensie cu ea si nici ca sa o tin bibelou in fata blocului.
drept pentru care chestiile de genul: trebuie sa schimbi viteza la 3000 rotatii pe minut ca altfel nu stiu ce se intampla dupa care se vorbeste pe forum despre liniutze si plecari cu rupere de aderenta ma lasa rece.
mi-am luat masina o folosesc 3 ani ca pe o masina nu ca pe un bibelou dupa care o schimb.
poate de aceea consumul la mine e mai mare mai ales ca e inca in asa zisul rodaj, cu toate ca motorul e rodat pe bancul de teste.
sunt oameni care isi iau masina ca pe cel mai de pret lucru din viatza lor si o respecta mai mult decat pe nevasta sau familie, si sunt oameni care isi iau masina pentru a o folosi pur si simplu.
intzeleg ambele categorii dar eu fac parte din a doua.
in ceea ce priveste acel procent de 10% nu stiu ce ai auzit tu dar eu mi-am cumparat masina.
deci nu vorbesc din auzite.
pe contractul de leasing scrie foarte clar discountul de 10% aferent taxei de vama suportat de Toyota Romania.
mai mult, daca dupa jumatate de an voi observa ca pretul lotului din UK va fi mai mic decat cel de acum cu 10% pot recupera banii de la dealer.
tot comform contractului.
depinde cum negociati cu dealerul.
Dan52141
QUOTE(_Constantin_)
E clar ca asta e o solutie de confort si de sporire a fiabilitatii, in nici un caz sa faca din Corolla un model sportiv, iar incapatanarea cu care dealeri sustin aceasta cutie ma exaspereaza. Da e o noutate la Corolla dar altii fac asta de ani buni.


Constantin de acord cu tine ca este o solutie pentru confort dar fiabilitatea cutiei manuale nu cred ca poate fi egalata de una automata, la asta MM cine stie cate zeci de mecanisme sunt acolo in plus, motorase si pistonase smile.gif in plus care se pot strica ... din punctul asta de vedere cea manuala este sfanta.
Fereasca dumnezeu sa se strice un MM din asta si masina sa nu mai fie in garantie . Apropo stie cineva cam cat garanteaza producatorul astfel de cutii fata de cele manuale.

Toti dealerii mi-au spus ca asta MM are performante mai slabe decat una manuala ... si asta in orice mod ai pune cutia MM. Asa o fi, poate sunt considerente tehnice care imi scapa ... dar mie cutia asta imi pare mult mai fun de utilizat decat orice cutie manuala.
Bogdan sa o stapanesti sanatos si fara incidente. Te asteptam cu noi observatii despre masina asta fie ca sunt de bine sau de rau smile.gif.
drabisan
QUOTE(_Constantin_)
cruise in romania pentru 300 km de autostrada nu prea se merita si nu cred ca faci drumul Constanta-Pitesti spatamanal

Ete ca trebuie sa te contrazic: ai fi mirat cit de des e super-bun cuise-ul. La inceput si eu am mers doar pe "autostrada", dar am descoperit ca e super bun si in localitatile lungi unde, vrei-nu-vrei un 80/h nu e chiar de luat permis, dar e util.
Sint multe situatiile in care e al naibii de comod sa dai din 2 butoane si sa mergi ca boul...
Da, e gindit pentru autostrazi, dar e confortabil si in tara asta bananiera...Dar e greu de argumentat ca o achizitie utila daca cumparatoul nu a mers niciodata cu cruise.

E chiar buna dracia asta, chiar si in Ro...
_Constantin_
Eu am mers cu masini cu cruise si exact cum spui tu am folosit si in localitati mai ales cand eram putin amortit dar eu ziceam altceva ... nu o sa cad pe spate daca vad o astfel de dotare, e utila dar cu limite.
vio
MM si AT sunt garantate cat e in garantie atat:) restul poate sa pice oricand. mie pt LC mi sa recomandat cutie manuala din acest aspect after garantie daca ti pica iti batzii copii si ii si infometezi :bash: :bash: daca la mashina asta LC care e trecuta testata si rulata mult se face asa recomandare ..... atunci la cele mici ce sa mai zic ...+ cand o sa ii schimbi uleiul o sa vezi cat costa wink.gif
hunter99810
as avea o constatare personala pt cei care nu au ramas imresionati de noua corolla sedan...smile.gif
observ in special pareri de nemultumire...doar de la aceeia care au vechiul model....smile.gif...si ii inteleg perfect de ce si am sa va explic de ce cred eu...smile.gif
exemplu...fratele meu a avut yarisul 1.3 sol luat in promotiile din-aintea noului yaris...ce sa va zic...nu mai era nimeni ca el...ce-a mai tare masina...f bucuros.......ok...
a aprut noul model...pe langa faptul ca era super ofticat...a inceput sa-i faca si o anticampanie prietenilor care si-o doreau pe cea noua..."incomparabil cu cea veche..e urata..ce daca are in plus alea alea"...Ok...nu se compara cu a lui...smile.gifsmile.gif
normal ca nu a putut sa faca waw waw waw....asa cum nu pot face nici cei care au o veche corolla...smile.gif...eu zic ca e de inteles....nu...?smile.gif
eu personal...care am avensis...nu consider ca noua e masina care dezamageste sau ca duce numele toyota catre involutie asa cum se zicea pe-aici...
nu inteleg de ce se compara corolla cu avensis...sunt masini din clase diferite...ce naiba..normal ca trebuie sa fie mai buna avensis...
cum sa-ti iei avensis daca vrei o masina din clasa corollei...smile.gif ce comparatie...de ce?...ganditi-va daca va si permite-ti si intretinerile si consumurile pt o masina dintr-o clasa mai mare...si sa stiti ca se simte bine...credeti-ma ...incepand de la impozite, conbustibil si tot asa...
corolla a scos alt model...nu si-a schimbat clasa...normal ca trebuie sa fie mai scumpa...smile.gif sa aiba de unde scade peste n ani cand au de gand s-o schimbe...smile.gif
iar cu vizibilitea scazuta...crede-ti-ma ca am condus masini la viata mea...autobuze, camioane si tractoare...sunt pasionat...( nu ca ar exista comparatii ) dar eu nu am nimik de obiectat...sunt oglinzi retrovizoare...ce naiba... mai incercati...!!!!
si de inconfort pe scaune se exagereaza..tot asa de aceeia care sunt obisnuiti cu vechile scaune corolla...normal...daca le-ar avea si pe cele noi..suuunntt mai mult ca siiiiguur ca s-ar obisnui...smile.gif
vio
ideea era ca cea veche e mai bine facuta la interior si mai conforatbila . pur si simplu vechea generatie de corolla cand intrai in ea aveai impresia ca e un avensis mai micut f bine facuta , finisata in asta parca intri intr un renault mai degraba . nu se face campanie anti corolla si doar se constata ca fatza de vechea generatie e mai slab calitativ si finisata

si de vizibilate e vb cum vezi in fata nu ce vezi in oglinzi ca nu mergi numai uitandu te in oglinzi .... cat despre comparatia cu yarisu ..... asta nou e mult peste cel vechi , asa se astepta si la Corolla sau Auris sa fie saltul dar nu a fost sa fie
Dan52141
QUOTE(hunter99810)
a aprut noul model...pe langa faptul ca era super ofticat...a inceput sa-i faca si o anticampanie prietenilor care si-o doreau pe cea noua..."incomparabil cu cea veche..e urata..ce daca are in plus alea alea"...Ok...nu se compara cu a lui...smile.gifsmile.gif
normal ca nu a putut sa faca waw waw waw....asa cum nu pot face nici cei care au o veche corolla...smile.gif...eu zic ca e de inteles....nu...?smile.gif

cum sa-ti iei avensis daca vrei o masina din clasa corollei...smile.gif ce comparatie...de ce?...ganditi-va daca va si permite-ti si intretinerile si consumurile pt o masina dintr-o clasa mai mare...si sa stiti ca se simte bine...credeti-ma ...incepand de la impozite, conbustibil si tot asa...

corolla a scos alt model...nu si-a schimbat clasa...normal ca trebuie sa fie mai scumpa...smile.gif sa aiba de unde scade peste n ani cand au de gand s-o schimbe...smile.gif
iar cu vizibilitea scazuta...crede-ti-ma ca am condus masini la viata mea...autobuze, camioane si tractoare...sunt pasionat...( nu ca ar exista comparatii ) dar eu nu am nimik de obiectat...sunt oglinzi retrovizoare...ce naiba... mai incercati...!!!!
si de inconfort pe scaune se exagereaza..tot asa de aceeia care sunt obisnuiti cu vechile scaune corolla...normal...daca le-ar avea si pe cele noi..suuunntt mai mult ca siiiiguur ca s-ar obisnui...smile.gif


Domnul Hunter nu asocieaza nimeni numele Toyota cu involutie ... faceti o confuzie smile.gif Pentru mine ca posesor al modelului vechi, pe care il conduc de 4 ani si ceva ... asteptam cu sufletul la gura noua corolla, am citit tot ce se poate am fost la curent cu toate comunicatele si pozele spy mi-am dat cu parerea pe unde am putut ... cat de cool o sa fie noua corolla, am vazut-o si in poze si arata super meserias.
M-am pregatit cu totul si cu bani si sufleteste sa cumpar masina asta noua, dar sincer am fost dezamagit de interior, comfort, calitate si toate cele spuse pe acest forum ... poate am avut asteptari prea mari, poate o fi o chestie de obisnuinta, am cerut parerea si la alta lume, chiar prietena mea cand s-a suit in asta noua ... primele cuvinte au fost ... da ce-i asa inghesuita .... gata nu mai continuii ca imi fac inima rea blush.gif
Am mai spus si repet, cui ii place sa o cumpere nu cred ca o sa regrete, este doar o Toyota.
Si nu vad de ce e asa ciudat sa-ti cumperi Avensis daca are acelasi pret ca al corollei, costurile de intretinere sunt apropiate, consumul cam tot pe acolo o idee mai mare, spatiu mult mai mare, calitate mai buna, stabilitate mai buna, aproape totul mai bun la aceiasi bani si atunci stai sa te intrebi ... de ce nu smile.gif
Han.solo
Sunt curios si eu de noul model, nu am avut inca timp sa-l vad.
Ca o chestie strict personala care nu mi-a placut la vechiul Avensis: cupholdere cu sectiune patrata... Incearca sa pui o sticla sau un can acolo.
Eu nu cred ca sunt nebuni sa-si dea cu stangul in dreptul si sa faca o masina mai proasta. Sau ca ar calcula gresit target-ul, nu prea s-au inselat in ultima perioada...
Acum cu confortul la scaune, parerea mea e ca nu prea poti sa-ti dai seama cu adevarat decat dupa ce conduci mai mult.
bogdan99609
am sa fac cateva observaii personale vis a vis de confortul corollei noi fata de cea veche.
1. nu este mai inghesuita decat cea veche ba dimpotriva. asta se poate vedea numai si din dimensiunile celei noi care bat aproape de limita clasei medii.
2. scaunele sunt intradevar un pic mai rigide decat la cea veche. iar pozitia la condus este ceva mai joasa decat la cea veche. am condus-o si pe cea veche destul timp si intradevar senzatia la un prim contact este de disconfort. e insa doar o chestie de obisnuinta. sprijinul lateral e foarte bun, sezutul este indeajuns de lung incat sa nu te doara spatele de la unghiul format cu torsul. eu m-am obisnuit si mi se pare ok. si fac cam 7.000 km / luna si sincer nu ma doare spatele dupa un drum mai lung gen braila-bucuresti-braila. ceea ce la megan spre exemplu era criminal, aveam dureri de spate 2 zile. si credeti-ma ca sunt pretentios la chestia asta pentru ca am probleme cu coloana.
3. in ceea ce priveste calitatea plansei de bord si mie mi se pare ca e un picutz inferioara celei vechi. imi placeau materialele la cea veche. erau mai molutze mai putin rigide. nu exista lufturi la cea noua iar imbinarea e perfecta, nu scartaie nimic deocamdata dar repet erau mai placute un pic materialele pe cea veche. mai soft si mai putin rigide si mai putin poroase.
4. in ceea ce priveste vizibilitatea iarasi e o chestie de obisnuinta.
si ma refer la vizibilitatea in geamurile laterale. care sunt taiate un pic mai sus in usa, deci sunt o idee mai inguste inspre stalpul central dar apoi taietura coboara in capatul dinspre oglinda retrovizoare si vizibilitatea revine oarcum in limite normale. eu m-am obisnuit cu toate ca prima senzatie nu a fost tocmai placuta. in ceea ce priveste vizibilitatea in parbriz mie mi se pare ok. montantii fata sunt indeajuns de subtiri si destul de bine plasati incat sa nu iti stea intre ochi.
una peste alta nu e un regres. si oricum cam asta este trand-ul auto in zilele de azi. masini cu senzatie vizuala mai butucanoasa, mai dura un pic si mai dintr-o bucata. dar e ok
Tiberiu61940
Referitor la scaune, nu le-am testat pe cele de pe noua Corolla, dar pot face o comparatie intre Corolla veche si Yaris. La Corolla am mers 1800 km in 18 ore si am amortit dupa primele 8 ore, dar nu m-a durut spatele. In Yaris amortesc dupa doar 3 ore, si incep sa simt si cite ceva pe la spate.
Ciprian-153
http://www.automarket.ro/stiri/video-noua-...auris-1716.html
Un mic filmulet privind Aurisul.
Stiti ceva,inca nu a aparut la vreun showroom prin tara? Inca nu a trecut granita?
Andrei55037
Inca nu, la mijlocul lui martie apar primele la noi
turcu34997
QUOTE(Andrei55037)
Inca nu, la mijlocul lui martie apar primele la noi



de unde martie ,este plina curtea din pipera cu ele
vio
alea e pt showroom smile.gif si drive test
marius98800
QUOTE(bogdan99609)
pentru cei interesati am sa dau cateva raspunsuri intrucat de o saptamana aproape sunt posesorul unei new corolla sedan echipare luna 1,6 VVti si cutie multi mode. biggrin.gif


ce culoare ti-ai luat? nush pe care sa o aleg. ma gandeam la argintiu sau la albastru deschis. pune o poza cu masina ta daca ai sau trimite-mi. ms
Ciprian-153
Prin showroom-urile din tara inca nu miroase deloc a Auris? Baietii de la Iasi au spus ca va veni prin martie, probabil pe la mijlocul lunii. Prin alte orase ce se stie?
Fericitule posesor de Corolla 2007, chiar nu ne spui nimic? Cum se comporta motorul de 1,6? Ce te-a surprins placut? Ce te-a dezamagit? Asteptam cu infrigurare!
Andrei55037
La showroom-ul din Pipera a aparut primul Auris in echipare Sol cu motor 2.0 D-4D dar fara pret. In plus fata de varianta similara a Corollei are climatizare dual. Am inteles ca la sfarsitul saptamanii apar preturile si de saptamana viitoare cel mai devreme fac primele livrari.
Ciprian-153
7
QUOTE(Andrei55037)
La showroom-ul din Pipera a aparut primul Auris in echipare Sol cu motor 2.0 D-4D dar fara pret. In plus fata de varianta similara a Corollei are climatizare dual. Am inteles ca la sfarsitul saptamanii apar preturile si de saptamana viitoare cel mai devreme fac primele livrari.

Multumesc,Andrei. Ai vazut masina? Daca mai afli amanunte,as fi recunoscator daca ai posta cate ceva. Informatii,noile preturi,pareri...toate sunt binevenite! Noul model e facut in Anglia,presupun? Sau primele sunt din Japonia,ca in cazul Corollei 2007?
vio
UK ..........dar la fel ca la corolla sedan. aceiashi impresie
Andrei55037
Un singur lucru nu este pe gustul meu si anume pozitia cotierei centrale care este plasata prea jos. In rest masina este peste vechea Corolla la toate capitolele.
MotorHead
Asa e, am pipait-o si eu ieri. Nu prea ii inteleg pe cei care considera modelul vechi mai bun (materiale bla-bla).
Dan52141
QUOTE(MotorHead)
Asa e, am pipait-o si eu ieri. Nu prea ii inteleg pe cei care considera modelul vechi mai bun (materiale bla-bla).


Pentru ca este mai bun smile.gif ... din anumite puncte de vedere ... materiale, vizibilitate, pozitie la volan bla-bla smile.gif din alte puncte de vedere modelul vechi categoric nu este mai bun, ce sa-i faci pana la urma in viata trebuie sa faci si compromisuri smile.gif
Han.solo
As avea si eu o nemultumire la noul sedan. In echiparea terra nu are reglare pe verticala a scaunului soferului, ceea ce nu e cazul la modelul vechi :minigun:
vio
ce sa mai astea noi nu mai au aerul ala de japoneza de orintal ceva aparte sa te atraga , e facute parca au citit almanhee aia de la proiectare care este smile.gif))smile.gif).......
marius98800
totul este o chestie de obisnuinta. dupa 1 - 2 ani cand o sa se uite de vechiul model, corolla 2007 va avea un mare succes.
Marius99090
Totusi e bizar ca nu zice nimeni absolut nimic de noul model.. am inteles ca nu-l simpatizam insa e totusi o masina noua care are si ea un motor, un tren de rulare.. si ar fi interesant de stiut ce impresie lasa... daca exista fericiti care au incercat noua corolla.. va asteptam cu maxim interes arigato.gif
marius98800
pt cei care isi faceau griji ca noua corolla nu va primi 5 stele:

http://www.worldcarfans.com/news.cfm/newsi...p-safety-rating
Ciprian-153
Asa e,nici un fericit posesor de Corolla nu a spus nimic! Nici o opinie! Se poate,mai baieti?!
Din cele spuse de dealeri,pare ca suspensiile sunt mai dure "pentru a creste gradul de siguranta".
M A R I A N
Eu voi fi un posesor de 1.6 Sol (full) pe la sfarsitul acestei luni sau inceputul lunii viitoare.
Din cele 2 drive-teste pe care le-am facut pana acum (unul cu o 1.6, altul cu 1.4 d-4d), masina mi s-a parut mai bine "stransa" decat Corolla hatchback a soacrei 2006 (pe care o conduc o data pe saptamana cel putin), frane mai tari si care parca te ajuta sa franezi mult mai bine si in distante mai scurte decat la vechea generatie. Garda la sol mi se pare identica cu vechea Corolla hatchback, dar suspensiile sunt evident intarite, dar, curios, nu am avut senzatia ca filtreaza mai prost gropile, macadamul si micile denivelari, ridicaturi in asfalt.
Varianta 1.6 pe care am testat-o la ei era Sol, deci avea si TRC si VSC. Mi-a placut cum urca in ture, fara probleme am dus-o pana la 6000 rpm desi n-avea 1000 km la bord. Am incercat sa plec de pe un fel de pietris cu rotile patinand dar nu am reusit-a intrat VSC. Apoi, la 40km/h am intors masina brusc la 180 de grade pe sensul celalalt de mers si am simtit cum intra VSC-ul, practic, masina a franat si a redus turatia motorului singura si a mers linistita pe traiectoria impusa de mine. Chestia asta mi-a placut, pentru ca eu am uneori tendinta (provenita de la Yaris, probabil) de a brusca directia masinii. Practic, masina nu te lasa sa mergi nebuneste. Iar chestia cu Cruise Controlul mi se pare de mare ajutor.
Fusesem hotarat pentru Avensis dar sotiei i-a placut foarte mult Corolla Sedan. De fapt, i-a placut cum a facut fata masina si senzatia pe care a trait-o pe scaunul din dreapta, avand in vedere ca dealerul m-a lasat "sa rup masina in doua".
Interiorul e mai slab calitativ ca al Avensisului iar materialul din bord e mai tare ca la vechea Corolla. In rest, peste generatia precedenta.
Dan52141
QUOTE(Marian67562)
Fusesem hotarat pentru Avensis dar sotiei i-a placut foarte mult Corolla Sedan. De fapt, i-a placut cum a facut fata masina si senzatia pe care a trait-o pe scaunul din dreapta, avand in vedere ca dealerul m-a lasat "sa rup masina in doua".
Interiorul e mai slab calitativ ca al Avensisului iar materialul din bord e mai tare ca la vechea Corolla. In rest, peste generatia precedenta.


Marian ai facut drive test si cu Avensisul ? E posibil sa iti placa si tie si sotiei mai mult decat corolla noua, este o alta clasa de masina ...
M A R I A N
Am facut si cu Avensis acum cateva luni. Tot nevasta-mea mi-a zis ca ar cumpara Avensis dar ar conduce Sedanul 2007. Si sa stii ca femeile au al 6-lea simt. Asta o stiu din experienta si nu comentez,chiar daca nu-mi convine uneori.
Tiberiu61940
QUOTE(Marian67562)
Corolla hatchback a soacrei 2006

Cum e soacra model 2006? A mea e model 1991 blush.gif
M A R I A N
Busted! M-ai prins! Ai 1-0! biggrin.gif
De fapt, soacra mea e model 1998, daca te intereseaza! Si m-a ascultat cand am sfatuit-o sa-si ia Corolla in detrimentul Astrei. arigato.gif
Legionaru'
Azi am vazut Auris!
Dupa mine masina este peste vechea generatie dpdv al designului. Ramane sa vedem daca fiabilitatea va ramane situata la aceleasi cote ca generatia anterioara!

Am facut si un drive-test cu sedanul de 1.4 D-4D.Masina trage bine la cei 90 cp, directia parca mai usoara decat la Avensis.Franeza bine,sistemul audio destul de bun.
A, am uitat sa spun ca am fost singur in test. :angel:
AZAZEL
inca nu am vazut auris , insa m-am urcat in corrola sedan. masina frumoasa insa un spatiu interior pt pasagerii spate ffff mic. dezamagit !!. spatiu cat pt o masina din clasa mini.
_Constantin_
Am vazut si eu auris... frumoasa, bine lucrata dar ii lipseste ceva fata de vechea generatie. Asta e cert. Faptul ca arata ca un Yaris cu zoom 110% nu e cool deloc, insa masina are multe alte detalii care sunt la superlativ. Per total mi-a facut o impresie mai buna decat sedanul, plus ca portbagajul se deschide acum din spate, nu de la cheiei sau nush ce buton.
razvan100849
am un sedan din 2003, varianta sol, motor de 1.6 benzina. super masina. am facut 40,000 km cu ea, fara sa aiba nevoie de interventii dincolo de reviziile obligatorii. am mai avut pana acum un cielo, un ford escort si o skoda octavia. de departe corolla mi s-a potrivit cel mai bine, asa ca acum pot sa o conduc si dormind. si o vand ca sa-mi iau corolla 2007, 1.6 litri, varianta sol.
am fost la drive test. am incercat sol 1.6 5MT (cutie in 5 trepte) si 5MM (multimode). transmisia multimode e spooky. trebuie sa te obisnuiesti cu ea. e putin mai incomod la prima incercare decat cutia automata, dar sunt convins ca intr-o luna ii poti gusta avantajele (flexibilitate, usurinta in manevrare, consum optimizat). ma rog.
am auzit pareri negative cum ca materialele de interior sunt mai proaste sau ca spatiul este mai stramt. nu le-am simtit. mi se pare ca la interior corolla 2007 arata de top pentru clasa ei. cat priveste spatiul interior, cand m-am urcat in ea, am avut senzatia aia de canapea veche - adica fix ca acasa. are aceeasi ergonomicitate ca si vechea corolla, comenzile sunt la indemana, scaunul este echilibrat, iar volanul este unde trebuie. problema cu multe alte compacte pe care le-am incercat este ca simt volanul prea in piept. nu si aici.
in test, i-am dat masinii tot ce am putut, pana a ajuns sa ma socreasca agentul de vanzari ca sa o las mai moale. adica toate vitezele, schimb a 4a in a 5a la 5500 rpm, 130 km/h in oras, viraje in a3a, marsarier cu 30km/h. am decuplat controlul tractiunii ca sa o chinui (vestea buna e ca se poate decupla).
ca si la vechea corolla, impresia generala este de control. masina intuieste ce vrei sa faci, iti da putere cand ai nevoie, franeaza excelent (aici lucreaza si brake assist-ul), suspensiile sunt tari cum zice si marian, dar la viteza mare sporeste senzatia de control. este mai bine antifonata, iar motorul de 1.6 este evoluat fata de versiunea 2003 (acum dezvolta 124cp si toarce mai bine). pedalele au arcuri puternice ca la masinile sport, ceea ce din nou iti da un control mai bun al manevrelor. nu am apucat sa testez pilotul automat.
mie imi vine in 2-3 luni, asa ca marian, te rog baga impresii proaspete cand iti apare masina. arigato.gif
marius98800
QUOTE(razvan100849)
mie imi vine in 2-3 luni, ...


mie cei de la toyota mi-au spus ca in 2 - 3 saptamani imi aduc masina din momentul in care fac comanda. la tine de ce ii perioada asta asa de mare, sau doar atunci vrei sa tio cumperi?
vio
QUOTE(_Constantin_)
Am vazut si eu auris... frumoasa, bine lucrata dar ii lipseste ceva fata de vechea generatie. Asta e cert. Faptul ca arata ca un Yaris cu zoom 110% nu e cool deloc, insa masina are multe alte detalii care sunt la superlativ. Per total mi-a facut o impresie mai buna decat sedanul, plus ca portbagajul se deschide acum din spate, nu de la cheiei sau nush ce buton.



si la vechiul HB se deschide din spate portbagajul daca vb de Auris , daca nu e o chestie noua la Sedan fatza de vechea
razvan100849
QUOTE(marius98800)
mie cei de la toyota mi-au spus ca in 2 - 3 saptamani imi aduc masina din momentul in care fac comanda. la tine de ce ii perioada asta asa de mare, sau doar atunci vrei sa tio cumperi?

nu stiu. probabil pentru ca e cererea mai mare in bucuresti si trebuie sa ma asez la coada. sau poate ca pe cea care o vrei tu exista in stoc. a mea nu e, si trebuie facuta comanda.
apropos, am obtinut alarma si senzorii de parcare bonus. poate e loc sa le zici si tu... blush.gif
marius98800
eu numai dupa 15 martie stiu exact metoda prin care o cumpar (cash, leasing sau pe firma), asa ca inca nu am inceput negocierile cu cei de la toyota. dar m-am hotarat totusi pt auris 1.4 benzina luna sau poate 1.6, depinde cum o sa stau cu bugetu; tongue.gif . mi se potriveste mai mult auris decat corolla. am numai 22 de ani smile.gif e mai tinereasca.
razvan100849
auris e super. a fost si prima mea alegere. intre timp a aparut sedanul si a trebuit sa fac o alegere de om matur biggrin.gif , caci nevasta are nevoie de loc mai mult 9 luni de acum incolo, si mai e si cainele, si socrii...
bafta si noroc.
vio
ati vazut oferta la Auris??? e cam scumpa fata de fosta si cam .... blink.gif blink.gif blink.gif seaca mai ales la Terra e varza rau , ca sa ti iei un Sol e enorm ce sa mai.
Cristian88423
Si cat costa Auris 1.4 D-4D Terra(DDP) si Luna(DDP)? Teoretic ar trebui sa fie mai ieftina decat sedanul cu 10% (taxele vamale, sedanul fiind fabricat in Japonia). Pentru faptul ca este hatch ar trebui sa existe o diferenta de aprox. 300EUR fata de sedan. (prin analogie cu Focus sedan/hatch).
vio
pai uitati-va pe www.toyota.ro e mai scumpa ca sedanu asa pare plus ca in pretz nu e vopseaua metalizata deci mai adaugati inca 375 de euro sau cat este
Cristian88423
Acum am vazut si eu preturile la Auris. Ce pot sa zic...mi se pare cel ciudat ca Auris are preturi superioare Corollei sedan. La toti ceilalti constructori hatchback-urile au un pret mai redus decat sedanurile.
La prima vedere Auris joaca intr-un segment superior din punct de vedere al preturilor.
Referitor la consumurile Auris-ului...sunt peste tot mai mari decat la sedan. Oare coeficientlul aerodinamic o fi mare? Inclin sa spun ca da, din moment ce inaltimea este destul de mare (1,51m).
Dan52141
20.000 un SOL 1.6 blink.gif
~ 22.000 un SOL 2.0l D-4D blink.gif

si mai ai in plus si taxa de prima inmatriculare ...

cred ca treaba asta cu aurisul este un mare fissss ...
bebelacus
io am vazut la dealer cu d-4d de 126 cp si dotari ca lumea, clima dubla, volan piele si cam tot ce se poate, rezonabil vorbind, la 19,000 cu toate taxele. nu mai stiu daca avea si ESP si ce varianta era, caci eram prea atent la alte detalii. le-am postat, impresiile, pe topicul cu auris.
ceea ce m-a frapat la noua corolla a fost forta cu care trebuie apasat ambreiajul si feelingul ciudat oferit la apasare. motorul era oprit dar si la auris era oprit, insa la auris se misca usor, natural, pe cind la corola era ceva ciudat. incercati si voi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.