Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Sisteme AWD, care e cel mai bun?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
Valentin50014
Cuplajul Haldex

Din punct de vedere al principiului de functionare, este similar xDrive-ului, 4matic etc, dar constructiv este foarte diferit.



Se foloseste pe:
- Volkswagen Golf 4motion
- Volkswagen Bora 4motion
- Volkswagen Beetle Rsi
- Volkswagen Sharan
- Volkswagen Passat 4motion
- Audi A3/S3 Quattro
- Audi A3 Sportback
- Audi TT Quattro
- Skoda Octavia 4x4
- Seat León
- Seat Alhambra
- Volvo S40 AWD
- Volvo V50 AWD
- Volvo S60 AWD
- Volvo S60R AWD
- Volvo V70 AWD
- Volvo V70R AWD
- Volvo XC 70
- Volvo XC 90
- Volvo XC 90 V8
- Volvo S80 AWD
- Bugatti Veyron
- Ford Freestyle
- Ford Fivehundred
-Mercury Montego

Avantaje:
QUOTE
Controllability of the vehicle is an important promotional factor for All-Wheel-Drive. AWD provides enhanced road handling and is safer in all driving conditions.
Meeting these requirements, the Haldex LSC offers fully controllable torque transfer characteristics and extremely rapid activation and deactivation - automatically.
Maximum performance and safety is achieved in all driving situations, as shown here:

Parking
Low or zero torque transfer enables easy and comfortable manoeuvring in parking situations.

Acceleration
High torque transfer for maximum traction, instantly, on all four wheels.

Driving on slippery wet roads
Swift activation of the coupling for maximum traction and safety depending on the slip of the wheels. The coupling communicates on-line with other safety systems in the vehicle.

Different tyre wear and pressure conditions
An algorithm in the ECU detects differences in the diameters of the tyres and compensates the characteristics accordingly.

Braking/ABS
ABS braking overrules the coupling to ensure full function of the ABS system.

Brake testing
Coupling is not activated until a preset engine speed is exceeded. This means that the coupling is not activated, even if the ignition is on.

Towing
Coupling is not activated until a preset engine speed is exceeded. The ignition can be on for lights etc. Towing with one axle lifted is not a problem.

ESP
Immediate deactivation on ESP signal to ensure full function of the ESP system. An alternative is to communicate with the ESP system to add the control possibility of the Haldex LSC to the ESP system.

Run-flat-tyre
Maintained traction capability and secured against damage.

Off-road
Instant activation with high torque transfer for maximum traction. Alternative, separate off-road mode (switch) to lock the coupling.
DragosS
geeoo30,gresesti!Navele alea spatiale nici macar nu pot fi comparate cu Subaru.Nu au AWD.Sunt mult sub Legancy ca performante. biggrin.gif
Valentin50014
Haldex - partea a II-a


QUOTE
The ECU controls a valve which directs the torque transfer characteristics, ranging from fully open to fully closed.
The open position is used during ABS operation and when Stability Control Systems are activated. The valve opens in less the 60 ms. The closed position is used when accelerating and driving on soft ground


Haldex LSC is fast! With instant activation independant on differential speed, Haldex LSC with PreX provides high torque transfer from stationery independant of any wheel rotation.

The Haldex LSC with PreX do not need any difference rpm to generate high torque transfer.

Haldex LSC is activated regardless of whether the input shaft is rotating faster or slower than the output shaft. This is a major advantage for the dynamic stability of the vehicle in acceleration or deceleration in combination with cornering or manoeuvring.

The torque transfer characteristics are controlled by the ECU, using the vehicle management information to adjust oil pressure via the throttle valve. With the controllable torque transfer characteristics of Haldex LSC, the vehicle performance does not need to be a compromise between traction, demanding high torque transfer, and manoeuvrability, demanding low torque transfer. The torque transfer is optimised for each driving situation - ensuring maximum safety and performance.

Torque transfer characteristics of the Haldex LSC. In normal driving conditions, the torque over the unit is controlled by the ECU. When a wheel start to spin, the coupling automatically and instantly stops the spinning. The maximum torque is set by the overload protection valve according to the vehicle manufacturer's specification.


The application software communicates with other active systems in the vehicle via a data bus. It determines the vehicle state with the help of the read signals. Examples of received signals are: engine torque, engine revs and wheel speeds. From this estimated vehicle state, the optimum torque distribution is determined in each condition.
If the input signals are lost due to a failure in another ECU, the Haldex LSC enters a limp home mode, maintaining AWD.


Fully integrated into the control management system of the vehicle, Haldex LSC offers advanced and attractive features to the new generation of All-Wheel-Drive (AWD) vehicles:

Enhanced Vehicle Traction
- Torque transfer up to 2.400 Nm on prop shaft.
- Built-in torque transfer limitation.
- Full function in reverse.
- Instant activation independant of differential speed.

Enhanced Vehicle Dynamics
- Improved vehicle dynamics control during acceleration
- and deceleration.
- Rapid activation and deactivation.
- Fully controllable torque transfer characteristics.

Enhanced Safety
- Full integration with brake systems (like ABS) and stability
- systems (like ESP). On demand, the system can be
- deactivated in less than 60 ms.
- Limited/full AWD function with Run-flat-tyres.

Enhanced Vehicle System Compatibility
- Fully compatible with ABS, ESP and TCS without freewheel
- or additional clutch.
- On-line communication with the CAN system.
- No extra sensors needed. All required information obtained
- from the CAN system.

Enhanced Vehicle Driving Comfort and Transparency
- No wind-up during tight cornering and parking.
- Optimal traction during acceleration.
- No functional problems with tyres having uneven wear,
- pressure or size (mini spare).
- No functional problems when towing with one axle lifted.
- Transparent actuation.

Enhanced Optimisation of Weight and Fuel Consumption
- The built in overload protection valve, in combination with
- the fully controllable torque transfer characteristics,
- decreases the design requirements of the complete
- AWD drive line, resulting in reduced weight and
- reduced fuel consumption.
Valentin50014
HALDEX - partea a III-a


he unique design of the Haldex LSC comprises three functional parts
- The hydraulic pump driven by
- the slip between the
- axles/wheels.
- The wet multi-plate clutch
- The controllable throttle valve
- with its electronics.

The unit can be viewed as a hydraulic pump in which the housing and an annular piston are connected to one shaft and a piston actuator is connected to the other.

The two shafts are connected via the wet multi-plate clutch pack, normally unloaded and thus transferring no torque between the shafts.

When both shafts are rotating at the same speed, there is no pumping action. When a speed difference occurs, the pumping starts immediately to generate oil flow. It is a piston pump, so there is a virtually instant reaction with no low-speed pumping loss.

The oil flows to a clutch piston, compressing the clutch pack and braking the speed difference between the axles. The oil returns to the reservoir via a controllable valve, which adjusts the oil pressure and the force on the clutch package.

In traction/high slip conditions, a high pressure is delivered: in tight curves (i.e. parking), or at high speeds - a much lower pressure is provided.
G e o r g e
QUOTE(geeoo30)
f1anatic frate acu te iei de audi....? maine o sa spui ca subaru e mai bun ca navele spatiale de la nasa


imi pare rau dar f1natic chiar apreciaza audi . si pe buna dreptate , turbo + AWD wink.gif

cred ca ati inteles gresit .
Valentin50014
Probabil am inteles gresit...

Imi cer scuze ca va plictisesc, dar simt nevoia sa raspund unei ironii alimentate de ignoranta...

O mica istorie...
QUOTE
quattro is a superior drive system. Very superior. In touring car motorsport, in fact, quattro is so superior that officials had no choice but to consider whether quattro should be burdened by handicaps or even banned! And in this order, this is precisely what major motorsport organisations did – and without undue delay.

After all, they did not want Audi quattro to “do its own thing”, and leave all the others trailing in its wake. Rather, they wanted a genuine “show” keeping fans and television excited. And keeping sponsors interested in the sport. They wanted close races for the lead – door to door, wheel to wheel, with just split-seconds in it. One car or brand dominating the others, however, has no place in the “show”. Especially as battles further down the field are not shown on TV anyway.


QUOTE
in the following year Audi’s race-proven quattros ran into hard times in the DTM German Touring Masters. The difficulty they experienced was not on the track, however, but rather at the conference table when the OMS Motorsport Authority claimed that the new crankshaft in Audi’s eight-cylinder was not in line with regulations, although two preceding tests had confirmed that the crankshaft was perfectly legal. As a result, Audi pulled out of national racing and concentrated on racing series outside of Germany.

Racing the Audi A4 Supertouring, the Company once again achieved a unique story of success in 1996, winning not only the prestigious D1 ADAC Super Touring Car Cup, but also, with the help of the respective importers, six national championships – in Italy, Great Britain, Belgium, Spain, South Africa, and Australia.

Once again, the sports authorities responded, burdening racing cars with four-wheel drive by additional weight of up to 95 kg in order to prevent further victories of this kind. And just one year later the FIA Motorsport Authority put an end to quattro technology in motor racing once and for all. Meaning that from now on Audi quattro has been able to show its merits “only” in road traffic – but all year round!


Nu este pentru prima data cand F.I.A. a procedat asa. Amintiti-va cum a procedat cu 917, 20 de ani mai devreme. Pur si simplu i-au desfiintat clasa, Porsche fiind atat de indignat incat s-a retras din marea majoritate a competitiilor. Deh, este doar o afacere...
Iulian HondaFan
retragerea din competitie nu este solutia... cred ca reintegrarea VAG si Porsche in circuitul automobilistic de performanta este necesara in primul rand lor.

iar povestea Quattro in grupa B nu pare fi asa de invincibila precum spui tu:

QUOTE
One of the most significant rally cars of all time made its introduction to the world in 1980, with the unveiling of Audi's rally contender, the Quattro. The Quattro was the first rally car to take advantage of the new rules permitting four-wheel-drive for rally competition, but there were some initial doubts about four-wheel-drive's suitability to rallying. Some thought it would be too complex and heavy to be competitive. The critics were quickly proven wrong.

The Quattro won its first rally on its first outing, the Austrian round of the European championship in 1981: the four-wheel-drive experiment was an instant success. The Quattro went on to win a couple rounds of the world rally championship, and Audi gained additional exposure when Michèle Mouton won the 1981 San Remo rally, the first woman to win at the international level. The 1982 season looked set to be an Audi tour de force.

While the Audi was clearly the fastest and one of the most revolutionary rally cars in some time, it did have a number of shortcomings. The Quattro was rather heavy, its front-engine, monocoque chassis gave the car clumsy and unwieldy handling characteristics, and the car had problems with mechanical reliability. The car did win the 1982 championship for constructors, but Walter Röhrl took his first win of the year and the championship on the final event, the Ivory Coast rally, after Michèle Mouton's Quattro suffered a broken transmission.

The 1983 season was another bittersweet season for Audi; the introduction of the Lancia 037 promised fiercer competition (despite the 037 still being rear-wheel-drive), and the 037 delivered. Audi's #1 driver, Hannu Mikkola, won the 1983 driver's championship, but Lancia pilots Markku Alen and Walter Röhrl finished in the points frequently enough to give Lancia the constructor's title. The 1984 season was Audi's most successful year in rallying. Stig Blomqvist's sideways driving style plus the introduction of the short-wheelbase, more powerful (450+ hp) and more advanced (six-speed transmission, kevlar bodiwork) Sport Quattro combined to take both titles for the 1984 season.

However, the 1984 season saw a new challenger to Audi's crown: Peugeot launched their brand new 205 T16 in Corsica for the 1984 Tour de Corse rally. The new 205 differed from the Quattro in several key respects: it was rear-engined, it had a space frame, and it was a generally smaller car with less weight. Peugeot driver Ari Vatanen nearly won the 205's first rally, except a crash prematurely ended his rally. The Peugeot caused enough concern that the Audi team managers sent messages back to the engineers in Ingolstadt, reminding the engineers to keep up development, and not to be complacent with the current success.

The title of "king of the hill" was transferred to Peugeot at the start of the 1985 season. The Sport Quattro was simply unable to keep up; its handling and reliability was poor compared with the 205 T16. Audi never ceased development despite losing its crown, and the radical Sport Quattro S1, introduced at the 1000 Lakes rally in 1985, proved to the rally community that Audi was very serious in its attempt to regain its previous form. The S1 had more power than any other rally car in history, reaching over 600 horsepower in 1986, and it had huge wings to aid with traction on faster stages. Faced with ever-increasing competition, the S1 only managed a single victory, on the San Remo rally in 1985.

The curtain call for Audi's Group B program came with the death of Henri Toivonen on the Tour de Corse 1986; following Toivonen's death, Audi, along with Ford, immediately pulled the plug on its Group B rally program. The Quattro in its various iterations competed for four and a half years, winning four championships, and changing the face of rallying forever.


http://www.stormloader.com/groupb/history.html

adica chiar toti sa fie impotriva Audi si chiar nimeni sa nu ii poate bate mi se pare putin probabil.

interesante datele despre Haldex.
Valentin50014
QUOTE(Iulian HondaFan)
retragerea din competitie nu este solutia... cred ca reintegrarea VAG si Porsche in circuitul automobilistic de performanta este necesara in primul rand lor.

iar povestea Quattro in grupa B nu pare fi asa de invincibila precum spui tu

Unde am spus eu ca au fost invincibili? Au fost cei mai de seama castigatori ai ei, deoarece au castigat cele mai multe titluri in acea grupa. Lancia si Peugeot au reprezentat o concurenta puternica, dar nu i-au depasit la numarul titlurilor castigate per total. In film se spune acelasi lucru, Audi s-a retras datorita accidentelor suferite de firmele concurente, nu inteleg de unde ai inteles ca au fost invincibili in clasa B...

later edit: Confuzia ta cred ca se datoreaza celor doua citate postate de mine anterior. Acolo este vorba de anii 1996 si nu de 1980, atunci Audi a fost practic eliminata de FIA datorita superioritatii quatro.
Iar in cazul Porsche... a fost o situatie similara
Iulian HondaFan
aici un film despre SH-AWD al Honda prezent pe Acura RL/Honda Legend:

http://world.honda.com/HDTV/news/2004-4040401a/

dupa unii testeri americani nemesis-ul lui A6 quattro...

http://www.edmunds.com/insideline/do/Drive...55/pageId=64916

la slalom RL/legend atinge viteza cea mai mare. blush.gif

si C&D:

http://www.caranddriver.com/article.asp?se...p;page_number=8

QUOTE
As in most Acura products, the steering is deliciously slick and direct, and the car handles with aplomb at speed. We discovered a spooky tank-slapping boogie in the emergency lane change with the vehicle stability assist switched off, but we achieved a faster run (and far less dramatic oscillations) with the system on, the way most owners would likely leave it. The RL demonstrated its user-friendly calibrations to great effect in the mountains, where the SH-AWD offers up predictable understeer while the readable brake pedal delivers strong, stable retardation.
cosmin45741
asta pt. ca a6 nu are motor de 3.5...dar are de 4.2 blush.gif
G e o r g e
pot sa trag o concluzie si poate sa ne mai calmam un pic ?

QUOTE(f1anatic)
Daca Subaru ar pune ESP pe STi - atunci ar fi fara discutzie cel mai bun sistem awd.
Daca AUDI ar pune LSD-uri pe cele doua puntzi sistemul lor quattro (renuntzind la EDL) atunci ar fi cei mai tari.
PINA ATUNCI, LUPTA CONTINUA !
Cind e vorba de cutie manuala...
Audi are avantajul ESP-ului si dezavantaj cu EDL.
Subaru are avantajul LSD-urilor si dezavantajul incompatibilitatzii ESP.


eu nu am ramas blocat nicaieri cu nici unul dintre subaru care le-am condus. in schimb am urcat o panta impreuna cu un passat 4 motion . eu am terminat panta de urcat ( cu o saracie de impreza vai de steaua ei ) el nu . la jumatatea pantei i s-a terminat ambreiajul blush.gif sa fi fost soferul de vina , foarte probabil , sa fi fost altele , prietenii stiu ce , si mai probabil . era iarna si ceva zapada + gheata .

in WE trecut am fost la munte . v-am spus ca pe serpentine , in conditii normale de trafic , eu si un X5 am fost singurele masini care nu am avut nici o problema . sau asa parea din exterior biggrin.gif

in ultimele ierni am incercat sa testez destul de intens AWD ul iarna sa vad ce poate. pai va spun CA POATE !

am facut offroad cu el (cu impreza) am calarit zapada ( cu toate 3 ) dar ce nu am testat . niciodata nu am ramas impotmolit ! sau pe aproape . niciodata nu m-am dat jos din masina sa vad DACA POT trece ceva . scrutam terernul inainte de a ma urca din masina , imi stabileam traseul si da-i bice.
DragosS
Asa si eu anul trecut la munte am urcat o panta cu Ibiza pe care numai un ML a mai reusit sa o urce.Un Passat,o vectra si un primera nu au urcat in prima vaza.Dar conteaza si soferul.Ca dovada am reusit sa urc Vectra singur,iar Passatul si Primera au trebuie impinse.
Mihnea57315
In functie de unde si cum o bagi(masina biggrin.gif ) pot sa ajungi cu dacia la babele si sa te impotmolesti cu disco 3 in Sinaia. Asa ca ...
f1anatic
Uite ca am gasit link-ul. Iulian...uita-te la filmul asta.

http://alix95.free.fr/video/flaine022005.wmv

Omul asta e eroul meu !

Acum intrebarea este....OMUL sau MASINA ? Sau...IMPREUNA ?
cosmin45741
90% omul...
Andrei Suzuki
Eu zic impreuna.Degeaba stie omu daca nu stie masina;si invers.Degeaba stie masina daca nu stie omu.

Acum..stie cumva cineva cum se numeste mel din clip? biggrin.gif
cosmin45741
gwen stefani - what you waiting for....
subaru am mai vazut, asa soferi doar la tv....de aia zic 90% omul
Iulian HondaFan
QUOTE(cosmin45741)
90% omul...


si omul a ales un Subaru ca partener de dans!
James Kilowatt
Al naibii, unul fara ESP! Ce vulgar, sa poata accelera cand aderenta era rupta si masina iesita de pe traictorie....
cosmin45741
QUOTE(Iulian HondaFan)
si omul a ales un Subaru ca partener de dans!


si a facut o simpla demonstratie...
omul e pilot, iar daca ar fi sa ne luam dupa raliuri, uite ca in WRC, Subaru in ultimii 5 ani nu a facut mare branza, a fost doar la mijlocul clasamentului, fiind devansata clar de PSA si Ford...
am putea sa facem un clasament awd si dupa rezultatele WRC, nu? in fond acolo are cea mai mare importanta :angel:
G e o r g e
ok , atunci te intreb si eu , unde e citroenul lui leob cu AWD ? ca as vrea sa cumpar ceva asemanator smile.gif
f1anatic
QUOTE(cosmin45741)
am putea sa facem un clasament awd si dupa rezultatele WRC, nu? in fond acolo are cea mai mare importanta :angel:


Sint perfect de acord. Gata dom'le am rezolvat disputa. Vom clasifica sistemele AWD conform rezultatelor in WRC. Nu are nimeni nimic impotriva.

Deci AUDI de o bucata de vreme...sta pe bara...iar Subaru termina si ea...pe locurile 2-3-4 de citziva ani.
http://www.michelinsport.com

Mai Valentin, faci unele afirmatzii despre dominatzia si superioritatea AUDI in situatzii unde clar nu e cazul. Daca erau asa buni in WRC nu renuntzau frate. Si nici asa dominantzi nu au fost.

CONSTRUCTORI
1981 Talbot-Michelin
1982 AUDI
1983 Lancia
1984 AUDI
1985 Peugeot
1986 Peugeot
MASINILE GROUP B SINT INTERZISE
1987 no data ?
1988 Lancia
1989 Lancia
1990 Lancia
1991 Lancia
1992 Lancia
1993 Toyota
1994 Toyota
1995 Subaru
1996 Subaru
1997 Subaru
1998 Mitsubishi
1999 Toyota
2000 Peugeot
2001 Peugeot
2002 Peugeot
2003 Citroen
2004 Citroen

De unde se vede ca...Subaru si AUDI nu stau chiar egal.

Uite o chestie...
http://rally.racing-live.com/en/index.html...cv_subaru.shtml
Subaru Constructors Titles
3 (1995, 1996 & 1997)
Subaru Drivers Titles
3 (McRae 1995, Burns 2001, Solberg 2003)

AUDI
1982 - soferul Opel Walter Röhr este campion
1982 - AUDI - campion constructori
1983 - Constructori LANCIA
1983 - pilotzi Hannu Mikola (AUDI)
1984 - AUDI - campioni la pilotzi si constructori


Puitem privi in citeva unghiuri - Subaru 6 campionate - Audi 4 campionate (ani diferitzi). Sau...in felul asta AUDI 4 campionate in 3 sezoane. Subaru 6 campionate in 8 sezoane. Sau...AUDI s-a retras dupa schimbarea regulamentelor si lipsei de success, Subaru continua, in ciuda schimbarii de regulamente si a lipsei de success.

EDIT. In general este "mai usor" sa inventezi o gaselnitza noua si sa o protejezi fatza de concurentza 1-2-3 ani si sa stai in fatza si sa fii campion dupa care declini mai mult sau mai putzin bruswc. Uita-te si tu si in F1...sfirsitul anilor 80-inceputul anilor 90 a fost McLaren Honda cu titluri 1987-1991. Dupa care a venit Williams-Renault cu pauza in 95 (Benetton Renault) 1992-1997 Dupa care a venit McLaren-Mercedes 1998-1999 (dar puternici si in 2000). Dupa care a fost era Ferrari 2000-2004. Gasesti ceva...esti tare citziva ani...dar oncurentza te va ajunge din urma. Comparam titlurile Subaru - da au avut masina "traznet" pe la jumatatea anilor 90 (95,96,97). Dar ca sa invinga titlurile la pilotzi si in 2001 si 2003...inseamna ca prea fraieri nu au fost nici in aceasta perioda cind nu au invins la constructori. E clar ca au avut echipament de virf - deci tehnologic au ramas printre leaderi din moment ce au continuat sa invinga campionate si in deceniul actual.

QUOTE
1983 - Michelin and 4WD
Lancia proved that the days of rear-wheel drive machinery at world level were not yet over by securing the Manufacturers' title, two points clear of Audi who had switched to Michelin tyres.


Wow...o RWD mai buna ca un AWD ?


Apoi daca citeam tot ce ai spus tu...am fi intzeles ca au fost invincibili in Raliu. Mai tirziu ai editat si ai oferit explicatzii...cum ca e vorba de anii 1990 si DTM nu raliu. Una peste alta...AUDI nu a fost acea fortza in lumea raliurilor...care a taiat si a spinzurat. Comparat cu LANCIA. Iar faptul ca s-au retras...asta spune multe celor care intzeleg. Una peste alta...nici Subaru nu are mare success in ultima vreme in WRC...dar termina..2-3-4 (de altfel si Mitsubishi)...dar mesterii francezi care inving...NU pun aceasta tehnologie AWD pe strada asa cum face Mit-SU-baru.

Mai vrei sa comparam sistemele AWD prin prisma rezultatelor din Campionatul Mondial de Raliuri. ... Cind e vorba strict de AUDI vs. Subaru... Cred ca NU.
G e o r g e
eu tot vreau un citroen AWD smile.gif
cosmin45741
daca vrei neaparat una, s-ar putea sa gasesti, numai sa te tina buzunarul blush.gif ...
asa ca daca tot vorbim de awd, PSA si Ford sunt peste Subaru, dpdv tehnologic la ora asta...
audi, nu se stie, prin neprezentare biggrin.gif
G e o r g e
sa o luam altfel ...

la subaru poti cumpara ceva apropiat de ce folosesc ei in curse .

la ceilalti nu .

asta vroiam sa spun mai sus .
Valentin50014
QUOTE(f1anatic)
Apoi daca citeam tot ce ai spus tu...am fi intzeles ca au fost invincibili in Raliu. Mai tirziu ai editat si ai oferit explicatzii...cum ca e vorba de anii 1990 si DTM nu raliu. Una peste alta...AUDI nu a fost acea fortza in lumea raliurilor...care a taiat si a spinzurat.

Campionatul Mondial de Raliuri. ... Cind e vorba strict de AUDI vs. Subaru... Cred ca NU.

M I N T I

Te rog sa-mi arati unde am modificat mesajul. Aceste obiceiuri iti apartin numai tie, dupa ce m-ai jignit pe acest topic, ai facut-o inca o data pe celalalt. Probabil, dupe ce ti-ai mai revenit, ai modificat. :evil:
Uite postul in care am scris despre ce era vorba
http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?p=78667#78667
Daca tu nu citesti nu este vina mea, poate ai sa intelegi acum ce scrie acolo. Acolo scrie clar anul si la ce se refera.

Acest post era pentru Iulian:
http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?p=78713#78713
:evil:

Cat despre titluri... din 82 si pana in 85 Audi are cele mai multe titluri per total. La inceputul sezonului 1986, in Portugalia, unul din piloti lui Ford a incercat sa evite un ziarist nasabuit si a pierdut controlul masinii si a intrat in multimea de pe partea cealalta. Audi si Ford s-au retras imediat, ceilalti au asteptat pana la terminarea sezonului. Titlul in 86 a revenit lui Peugeot la "masa verde". Repet, Audi si Ford s-au retras inainte de anularea Grupei B, chiar la inceput. Audi a participat 4 ani si a castigat cele mai multe trofee
Pentru cultura ta uita-te la urmatoarele linkuri:
http://en.wikipedia.org/wiki/Audi#Rallying
http://www.germancarfans.com/news_preview....eng/audi/1.html
Ai sa descoperi mult mai multe trofee precum si cauzele pentru care quattro a fost interzis...
Apropo, istoria Audi este diferita de istoria Subaru blush.gif

Geroge, te imbeti cu apa rece daca tu iti inchipui ca ai ceva apropiat cu ce au ei in curse... :bash:
Valentin50014
De ce este mai bun quattro decat varianta AWD de la Subaru?

Hai sa le comparam pe modele, sa vedem ce iese...
Audi
Pe A3 si S3 au Haldex, un sistem similar Xdrive-ului si 4matic-ului, precum si sistemului de pe Impreza WRX STI.
De la A4 in sus au acelasi sistem quattro cu exceptia unei versiuni de A8 in 8 cilindri si cutie automata care are un sistem similar celui de mai sus.
In rest, torsen functioneaza identic pentru toate modelele de Audi si Passat (B5.5 sau mai mic). Noul quattro (varianta 2005) are o mica deosebire fata de anteriorul, distributia normala a cuplului este de 40-60% fata-spate, spre desosebire de versiunea anterioara (pentru a se lupta cu mai multe sanse cu RWD de pe BMW M3-M5). Acest sistem este prezent numai pe S4 si RS4 (versiune 2005). Deci, la Audi, nu conteza despre care model vorbim, toate sunt identice.

Legacy vs. Audi A4 (cu torsen)

Toate modelele de Legacy cu cutie manuala de pe piata europeana au un surogat de transmisie AWD care nu are decat un singur avantaj: pretul redus. Asta datorita diferentialelor deschise cu care sunt echipate cele doua axe. Cum se comporta? Hai sa vedem ce spun cei de la HowStuffWorks:
Apasati butonul "play" din cel de-al doilea desen. Acolo veti vedea un filmulet foarte sugestiv despre comportamentul diferentialelor deschise in diferite situatii. Repet, aceste diferentiale se gasesc pe toate modele de Legacy si Impreza cu cutie manuala din Europa.
Daca se pierde tractiunea pe ambele roti din dreapta sau stanga, sau pe unsa din diagonale, Subaru ramane fara tractiune.

http://auto.howstuffworks.com/four-wheel-drive8.htm
Valentin50014
Legacy GT (numai in SUA), Impreza WRX, Forester si Outback vs Audi A4

Hai sa vorbim despre Audi acum.
Urmariti acest mic filmulet, apasati "play". Desi este vorba de Hummer aici, nu uitati ca HMMVV/Hummer folosesc acelasi tip de diferentiale ca A4, torsen, intr-o asezare diferita, e drept, dar care nu schimba cu nimic functionarea sistemului...
http://auto.howstuffworks.com/four-wheel-drive9.htm

Pentru ca A4 sa aiba tractiune este necesar doar ca o singura roata sa aiba tractiune, indiferent care este aceasta. Asa cum se scrie si acolo, A4 pierde tractiunea doar daca toate cele 4 roti pierd tractiunea, oricare din roti putand asigura tractiunea.

Cum se comporta modelel de mai sus de la Subaru? Mult mai bine decat Legacy si Impreza, dar tot mai slab decat A4. De ce? Datorita diferentialului deschis de pe fata. Inchipuiti-va desenul anterior. Daca Subaru ar pierde tractiunea pe spate si pe una din rotile din fata, atunci ramane impotmolit. Asta se intampla deorece diferentialul de pe fata transmite cuplul catre roata care patineaza si nu catre cea cu aderenta.
Cat de des se poate intampla acest lucru? Habar n-am si nici nu ma intereseaza. Eu doar am justificat de ce quattro este mai bun.
Singurul care trece este Impreza WRX STI. Aceasta are un sitem bazat pe un ambreiaj electronic, similar sistemului Haldex (Audi, VAG) si XDrive de la BMW. Acest sistem a fost puternic combatut de fanatic care, cateva pagini mai inainte, nu-l considera un AWD demn de incredere. Acum se pare ca si-a schimbat parerea.

Stati, asta nu-i tot...
G e o r g e
valentin ... nu ma refeream la masina mea .

:wave:


cred ca discutia a escalat prea mult . deja vad ca unii nu mai rezista si trec la atacuri la persoana .

valentin te rog sa te calmezi . restul se stiu si ei .

vezi ce am citat eu pe pagina anterioara . poate va intra in bibilici si va calmati. am observat deja niste tendinte si pe alte threaduri ... daca nu va potoliti incep sa dau avertismente ! geooooxxx e vizat deja !
G e o r g e
QUOTE(G e o r g e)
pot sa trag o concluzie si poate sa ne mai calmam un pic ?

QUOTE(f1anatic)


Daca Subaru ar pune ESP pe STi - atunci ar fi fara discutzie cel mai bun sistem awd.
Daca AUDI ar pune LSD-uri pe cele doua puntzi sistemul lor quattro (renuntzind la EDL) atunci ar fi cei mai tari.
PINA ATUNCI, LUPTA CONTINUA !
Cind e vorba de cutie manuala...
Audi are avantajul ESP-ului si dezavantaj cu EDL.
Subaru are avantajul LSD-urilor si dezavantajul incompatibilitatzii ESP.



calmati-va ! pentru ultima data .

valentin , pana acum ai dat dovada de maturitate . cum te contrazice careva in schimb sari in sus si treci la atacuri . nu mi se pare normal . te rog sa te controlezi si sa pastram discutia intr-un ton normal si informativ.
multumesc .
Valentin50014
George, ai dreptate. Insa iti dau cuvantul meu de onoare ca sunt foarte calm. Nu as fi amintit de lipsa de bun simt a unor colegi daca nu ma acuza din nou pe nedrept. Stai linistit, din punctul meu de vedere evit astfel de discutii
P.S. Stiu ca nu la tine te-ai referit, dar am vrut sa te "intep"



Hai sa vedem care este tractiunea in cazul celor doua sisteme, atunci cand ea exista la roata (deci nu in cazul in care ea este 0)
Ceea ce nu intelege fanatic (unul din lucruri) este ca sistemul LSD de la Subaru este speed sensing in schimb la Audi este torque sensing. Care este diferenta dintre ele? Simplu. In cazul Subaru, pantru ca sistemul sa functioneze, este nevoie ca o roata sa patineze. Miscarea acesteia in gol o va antrena si pe cealalta. Pentru o schema clara, va rog sa va uitati aici:
Vascocuplajul prezent pe toate modele de Subaru, mai putin STI
http://auto.howstuffworks.com/differential9.htm

diferentialul Torsen
http://auto.howstuffworks.com/differential10.htm

Fiti atenti la acest citat:
QUOTE
the Torsen is superior to the viscous coupling because it transfers torque to the stable wheels before the actual slipping occurs

Cum am spus: LSD VC de pe Subaru este speed sensing, adica pentru a functiona, este nevoie sa fie o diferenta de turatie intre intrare si iesire.

Tosen nu functioneaza asa, tocmai din acest motiv poarte acest nume. Diferentialele torsen se numesc "torque sensing si nu asteapta pana se pierde aderenta pe una din roti, ci intra in actiune cand una din roti primeste un cuplu mai mic decat cealalta, adica cand este gata sa piarda aderenta.
G e o r g e
si un mare dezavantaj la torsen este ?

hai ca-l stii si tu smile.gif
Valentin50014
dezavantajul este anulat de EDL, George

Acum am sa fac o mica paranteza, sa raspund unor idei gresite...
QUOTE(f1anatic)
(Da...ma voi afunda...sau voi iesi din cacatul alb...dar stiu ca am o sansa...sa ies...comparat cu un vehicul caruia i se frineaza rotzile)

QUOTE(Iulian HondaFan)
practic un Subaru e f. greu sa ramana blocat din lipsa de tractiune. de regula rotile care se invart in gol "dig for traction" si asta e cazul si pe zapada si pe nisip sau mai stiu eu ce...
Domnilor ceea ce spuneti voi aici este gresit si asta o poate dovedi oricine. Daca intr-adevar patinajul ar fi o solutie inseamna cu nu ar trebui sa vedem masini afundate in zapada. In unele cazuri s-ar putea sa ai noroc si sa ajungi la pamant tare, dar in cele mai multe cazuri te afunzi. Ceea ce nu intelege fanatic este ca la EDL nu se franeaza toate rotile ci numai aceea care se invarte mai repede, obligand cuplul sa se transfere catre cea cu tractiune.

Din manualul de fizica stim ca sunt doua feluri de coeficienti de frecare, cel de frictiune (frecare) statica si cel de frictiune dinamica. Va mai amintiti experimentul cu planul inclinat care avea un corp imobil pe el? Daca ii dadeati un mic impuls acelui corp, acesta nu se mai oprea pana jos. Concluzia? Intotdeauna coeficientul de frecare statica este mai mare decat coeficientul de frecare dinamica. Pentru mai multe detalii urmariti acest link:
http://auto.howstuffworks.com/brake4.htm

QUOTE
An interesting thing about friction is that it usually takes more force to break an object loose than to keep it sliding. There is a coefficient of static friction, where the two surfaces in contact are not sliding relative to each other. If the two surfaces are sliding relative to each other, the amount of force is determined by the coefficient of dynamic friction, which is usually less than the coefficient of static friction.
For a car tire, the coefficient of dynamic friction is much less than the coefficient of static friction. The car tire provides the greatest traction when the contact patch is not sliding relative to the road. When it is sliding (like during a skid or a burnout), traction is greatly reduced.


Cu alte cuvinte, daca roata a inceput sa patineze va pierde si mai mult din tractiunea pe care a avut-o la inceput, inainte de a patina. Din acest motiv franarea cu ABS este mai eficienta decat cea fara ABS si, de asemenea, la testele de performanta a masinilor se evita patinajul, adica se accereaza la maximum fara insa a patina.
Valentin50014
Cum se aplica asta in cazul nostru? Simplu. Amintiti-va ca LSD-ul Subaru functioneaza numai cand roata patineaza, torsen nu permite acest lucru, deci mentine o forta de frecare (tractiune) maxima intre roata si pamant. Atajez aici un grafic interesant:



Dupa cum vedeti, in cazul torsen tractiunea este mai mare cu 33% decat in cazul sistemelor “speed sensing” (LSD Subaru) tocmai din cauza “patinajului” rotii cu mai mica tractiune. Adica ea va contribui cu 33% mai putin decat in cazul torsen.

QUOTE(Iulian HondaFan)
ESP-ul e fara indoiala util mai ales in situatii limita dinamice. la plecatul de pe loc nu sunt convins ca teoria ( faptul ca un quattro poate pleca si cu tractiunea pe o roata) este la fel de valabila si in practica pt. ca franarea rotilor impiedica acest " dig for traction phenomenon". daca ramai impotmolit cu un quattro/4 motion ai mai multe sanse sa iesi din necaz decupland ESP-ul si sa lasi rotile sa patineze pana isi sapa tractiunea...

Iulian, aici gresesti in 2 locuri. In primul rand nu se franeaza rotile de tot. Nu-ti inchipui ca se pune frana maxima pe fiecare din cele 3 roti fara tractiune si se lasa libera numai pe cea cu tractiune, care va trebui sa le scoate pe celelalte toate. FALS. EDL-ul incerca sa egalizeze turatiile rotilor de pe fiecare exa, atat. Adica va frana roata care se invarte in gol pana va ajunge la turatia cele care are tractiune. Adica ii va reduce turatia la ½ (pentru ca amandoua se invart acum in tandem). Deci EDL-ul nu blocheaza nimic, face ca rotile sa aiba aceeasi turatie. La LSD (subaru) una din roti, cea fara tractiune, se va invarti mai repede, iar o parte din cuplul ei ii va fi trasferat celeilalte roti. Dar intodeauna cea fara tractiune se va invarti mai repede decat cealalta...

A doua gresala: confunzi EDL-ul cu TC (traction control). Sunt multe situri care denumesc EDL o forma de TC dar nu este acelasi lucru cu ce ai tu. La masina ta, TC se manifesta prin reducere puterii motorului si nu prin franarea rotii fara tractiune. Nu le confunda. Din acest motiv la ESP se decupleaza daca nu ai tractiune, dar in cazul EDL-ului nu este acelasi lucru, nu se dezactiveaza nimic...
G e o r g e
EDL este electronic smile.gif

"It's the poor man's LSD"

si inca ceva ... prin franare .... fara suparare , dar se duc dracu si discuri si placute si tot acolo ramai daca intrii prea adanc smile.gif
G e o r g e
si inca ceva : eu prefer un sistem mecanic unuia electronic oricand .

de ce ? simplu , un sistem mecanic va reactiona asa cum este gandit . daca unui sistem electronic ii dai o situatie ce nu a fost gandita nu va mai stii cum sa reactioneze. un sistem electronic functioneaza dupa niste scenarii ...

pe scurt: prefer mecanica AWD ului cu diferentiale deschise unui quattro . punct . de ce ? pentru ca ce e mecanic are sanse mult mai mici sa se strice decat ceva mecanic + electronic smile.gif
Valentin50014
He he he. Ce smecher esti... citesti doar ce-ti convine. Ia citeste mai jos in acel link. Ai sa vezi ca scrie ca functioneaza perfect cu torsen si nu exista nici o sansa ca torsen sa piarda tractiunea. Lasa-ma q0 minute, te rog. Sa pun ce-am scris... blush.gif
G e o r g e
QUOTE(Valentin50014)
He he he. Ce smecher esti... citesti doar ce-ti convine. Ia citeste mai jos in acel link. Ai sa vezi ca scrie ca functioneaza perfect cu torsen si nu exista nici o sansa ca torsen sa piarda tractiunea. Lasa-ma q0 minute, te rog. Sa pun ce-am scris... blush.gif


eu cred ca altcineva a initiat tactica asta smile.gif

dar pentru lamurirea publicului larg : eu citesc tot . comentez doar ce nu-mi convine smile.gif
Valentin50014
QUOTE(f1anatic&)
In Concluzie, dupa o anumita viteza de cca. 25 mph/40 kph sistemul EDL nu mai functzioneaza

Te rog sa-mi dai un link cu o masina dotata cu ESP 8.0 care are o astfel de limitare, nu conteaza care: Renault, Audi, BMW, Mercedes, Skoda, Logan (o parte din ESP) etc. Nu constest ca acesta limitare nu putea sa existe in trecut, dar acum ma indoiesc temeinic. Care ar fi motivul pentru care sa nu functioneze EDL-ul? Nu e sigur? EDL-ul functioneaza identic cu ABS-ul sau ESP-ul, numai ca in situatii diferite. Ei bine stiu cu certitudine ca ABS-ul functioneaza si la 200 Km/h la fel si ESP-ul. Deci?

QUOTE(f1anatic)
Daca AUDI ar veni cu Torsen (~LSD central) iar quattro asta al lor ar veni cu LSD-uri pe ambele puntzi - sau macar pe spate, ar fi absolut un produs net superior. Dar NU ofera asa ceva...ci doar LSD pe centru si EDL pe cele 2 puntzi. Masinile nu sint facute sa mearga si in cazuri mai "extreme" cind nu mai ai tractziune la nici o roata. Da...o fi mai iute...da...permite ESP. Dar cind e vorba de mers la munte iarna pe zapada...parca am o ezitare.
Da, o remarca interesanta daca ar fi si adevarata. Intr-adevar, probabil Audi si BMW nu au ajuns la o tehnologie asa de avansata, sa dezvolte un LSD cu vascocuplaj. Ai dreptate. Stai putin, parca imi amintesc ceva. Asta e: Syncro iti spune ceva? Tinere, Syncro este un LSD cu VC, similar diferentialului tau. Stii cand l-au inventat? Pe la sfarsitul anilor 80. Stii cand l-au folosit? Niciodata. L-au imprumutat fratelui mai sarac: VW. De ce nu l-au folosit? Pentru ca aveau o solutie mai buna: EDL. Ulterior, si VW a renuntat la el prin 1998 cand au trecut la haldex. Numai Subaru il mai foloseste impreuna cu altii (unii dintre ei pseudo AWD)

QUOTE(f1anatic)
2006 LEGACY GT vs AUDI A4 QUATTRO vs BMW 330 xi
http://www2.uic.edu/~bcatal1/etcetera/suba...AUDI.SUBARU.pdf
LSD centru AUDI, SUBARU
LSD spate SUBARU
Prietene, aici iar faci o dovada de intelegere deplina a diferentialelor. smile.gif BMW nu are diferential central din acelasi motiv pentru care nici R32 nu are. smile.gifsmile.gif Au o alta constructie, ala nu se numeste diferential ci cuplaj sau ambreiaj. LSD similar celui Subaru nu au pentru ca nu au nevoie, este o foma ieftina de a transmite cuplul. Nu este suficient sa te uiti la un tabel ca sa intelegi ce are un sistem si de ce mai are nevoie pentru a fi cel mai bun. De exemplu, tabelul postat de mine este mult mai usor de inteles, acolo se scria comparativ ca torsen rulz smile.gif
Valentin50014
Concluzia? AWD-ul de pe Legacy sau Impreza este net inferior in comparatie cu, spre exemplu, Passat 4motion (B5.5), quattro sau Xdrive.
Cel de pe GT, Impreza WRX si celelate modele este superior datorita LSD-ului dar tot inferior in ceea ce priveste performantele offroad datorita faptului ca uneori ramane impotmolit daca are doar o roata tractoare. De asemenea, LSD-ul asigura o tractiune redusa fata de quattro datorita constructiei bazate pe „speed sensing”. Daca mai adaugam si faptul ca nu este compatibil cu ESP-ul decat cu cutie manuala.. este clar.
Cel de pe STI, cum am mai spus, este similar xdrive, 4matic si haldex. Ce are in plus? Faptul ca se poate ajusta tractiunea de catre sofer, la ceilalti fiind numai automat. Ce importanta are, nu cred ca are. Ar trebui sa intrebam un pilot de raliuri
James Kilowatt
Teoria cu roata care pierde din motricitate atunci cand patineaza e valabila pe asfalt, cand oricum poti trai si fara awd. Pe nisip/pietris/pamant/zapada tractiunea este data si de cantitatea de materie aruncata inapoi de catre pneuri, nu doar de frecarea intre roata si sol. Articolul ala nu e gresit, dar nu e complet.
Valentin50014
Aha, probabil ca tu esti unul care nu poate ramane inzapezit cu 2WD. Ce nevoie mai avem de AWD daca ne descurcam cu 2WD, doar "dig for traction", nu?
Valentin50014
Folmele puse de fanatic sunt niste filme interesante, am mai spus. Dar nu dovesdesc nimic. Acel pilot extraordinar va putea face acelasi lucru si cu Audi, BMW, Toyota sau orice altceva. Nu a stabilit nici un record cu acea coborare, nu poti sti daca Mercedes nu se descurca mai bine in aceeasi situatie. La fel si cu desertul...

Uite un film care arata, printre altele, si stabilirea unui record mondial ramas in vigoare 19 ani. Este vorba de recordul de urcare pe o panta, stabilit acum 19 ani de un audi. Panta avea o inclinare de 80%
http://rapidshare.de/files/8007059/25_Year...uattro.wmv.html
Atentie. 11MB

19 ani mai tarziu, un alt Audi isi doboara propriul record...
http://rapidshare.de/files/8258787/audi_qu...ing_of.mov.html
6 MB

later edit: Apropo, fanatic. Viteza cu care a urcat A6-le pe rampa a fost de 60 km/h. Ciudat, se pare ca EDL-ul a functionat si peste 25 mph. Al naibii de ciudat...
Valentin50014
QUOTE(G e o r g e)
valentin , pana acum ai dat dovada de maturitate . cum te contrazice careva in schimb sari in sus si treci la atacuri . nu mi se pare normal . te rog sa te controlezi si sa pastram discutia intr-un ton normal si informativ.
multumesc .

Te rog sa-mi dai un link catre cineva pe care l-am jignt intr-unul din mesajele mele, nefiind provocat. Am sa-mi cer scuze imediat!
Valentin50014
QUOTE(G e o r g e)
si inca ceva : eu prefer un sistem mecanic unuia electronic oricand .

pe scurt: prefer mecanica AWD ului cu diferentiale deschise unui quattro . punct . de ce ? pentru ca ce e mecanic are sanse mult mai mici sa se strice decat ceva mecanic + electronic smile.gif
Geroge, e cam deplasata remarca ta. Daca se strica EDL-ul la un A4 atunci ramai pe axe cu diferentiale identice cu ale tale blush.gif Tu le ai gata stricate... :bash:
Iulian HondaFan
Valentin, nu mai ai dreptate cu STI-ul. STI-ul anul acesta primeste un LSD mecanic.

QUOTE
WRX STI AWD System Revised

The 300-horsepower Impreza WRX STI gains a further edge in all-wheel drive performance for 2006. The power distribution ratio in its advanced Driver Controlled Center Differential (DCCD) version of Symmetrical All-Wheel Drive has been changed from 35:65 to 41:59 and uses a new mechanical limited slip center differential in place of the previous hydraulically controlled unit. The addition of a steering sensor to the differential’s control inputs further enhances torque transfer and overall performance of the AWD system.


pe de alta parte tu accentuezi elementul teoretic. ti-am exemplificat ca la 225CP o impreza este mai rapida decat un TT quattro. iar un A4 3.2V6 255CP este mai incet decat un Legacy GT cu 250CP. este greu sa ramai intepenit cu FWD ( mie in 5 ani de condus mi s-a intamplat 1 data) si iti spun ca daca bagi A4 quattro in balarii o sa-ti para tare rau de el. quatro nu este un sistem off-road ci on-road.

dpdv al acceleratiei si pretului Subaru bate Quattro. dpdv al manevrabilitatii sunt cam pe acolo poate A4 mai bine decat Legacy dar STI mai bine decat TT ori R32. dealtfel la proba cu jaloane A4 e batut de Acura TL FWD sa nu mai vorbesc de BMW serie3...

iar graficele despre tractiune sunt valabile exclusiv pe asfalt. pe zapada sau nisip ori noroi " dig for traction phenomenon" este f. important. asta e exemplificat si de alegerea cauciurilor cu crampoane pe off-roadere.
f1anatic
Valentine, man...you're losing it...

In primul rind...pui atit accent pe situatzie de asfalt (uscat) incit...e clar ca nici tu nu realizezi ce sustzii.

Masinile alea trebuie ca aveau lantzuri de tractaj pe dedesupt. Panta de 80% = 72 grade ? Pai in curind ne vei spune ca pot sa mearga pe perete ?

Cit despre EDL si limita de viteza...de data asta te rog sa ma iertzi. Intternetul pe care il folosesc eu este diferit de al tau. Se pare ca al meu e mai fraier si imi da numere gresite. La tine NU MERGE DELOC si esti certat cu GOOGLE.

8quote9The quattro driveline also ensures maximum traction on wet roads, on loose surfaces such as gravel or stone chipping, on ice and on snow-covered roads. The Audi allroad quattro has a Torsen self-locking centre differential between the front and rear axles that enables up to two-thirds of the engine’s power to be diverted to one axle or the other. Together with the Electronic Differential Lock (EDL), which remains in effect up to a road speed of 80 km/h, the quattro driveline maintains forward progress even if only one wheel has sufficient tyre grip at any given moment.
[/quote]
http://autoweb.drive.com.au/cms/A_53612/newsarticle.html

Nu mai caut citatul tau...dar la un moment dat ai spus ca cuplul nu este transferat de la roata care nu are tractziune la cealalta (la Subaru)...si ca tot aia fara tractziune se invirte mai repede. Sau ceva de genul asta. Oricum stimabile aici nu pot sa zic ca minti - ar fi nepoliticos - dar pot spune ca esti slab informat.

uite un alt fragment interesant despre EDL-uri
QUOTE
Also note, it does not try to prevent wheelspin! If both sides lose traction at the same time and spin at the same speed then EDL has no idea anything is wrong. A more advanced system measures the difference between the speeds of all 4 wheels during acceleration and assumes that anything spinning faster than the slowest rotating wheel is slipping. A cheap system will apply the brakes. An expensive system will reduce the throttle until the problem goes away. BMW's and new VW's use this method to prevent wheelspin.

The problem with the way EDL works is that it's pretty harsh. The pulsing of the ABS isn't progressive. If the ABS is on, it applies full braking power followed by zero braking power.. full, zero, full, zero.. The torque from the engine that's being transferred repeatedly all the way across the drivetrain from wheel to wheel a dozen times a second, puts stress on everything. Brakes, rotors, axles, U joints, output shafts, and the differential itself. The left and right halves of the differential in the VW 02A transmission are held together with rivets which if forced to take this pounding too long will eventually fail. Neat huh?
Did I mention EDL uses the brakes? Perhaps "uses up the brakes" would be more appropriate. It's really designed for emergency low traction situations and not drag racing or rallying or other long duration, low traction situations.
So why use EDL if it's so bad?
Well, the torque transfer is only really bad if the input torque is high and the resistance at the side where it's being transferred to is high. Such as.. When you're spinning one tire on the pavement and the engine is cranking out 175 ft/lbs of torque. When it kicks that torque across from one side to the other, it finds that the other side (also on pavement) initially has lots of traction and therefore a lot of resistance which means that the drivetrain takes the brunt of the stress all at once. Worse case, is when the side that is slowed, slows enough to regain full traction, while the other side starts spinning. Then the EDL compensates and brakes that side.. and the whole process repeats back and forth many times.. Solution.. take your foot off the gas.

On the other hand, if one tire is on snow, and the other is spinning on ice and the EDL has you accelerating slowly, the engine is producing little torque and if you tried to gas it hard, the torque transfer from the EDL meets up with little resistance on the snow so the torque "escapes" as wheelspin on the snow side. If it's ice and pavement then yes, you want to avoid mashing on the gas, but pulling away smoothly shouldn't present a problem as each pulse of the ABS transfers into a small bit more acceleration of the car.

http://www.houseofthud.com/differentials.htm#EDL


http://irishperformancecars.com/forums/showthread.php?t=158
QUOTE
Electronic differential lock, or EDS (german acronym for same), is not a differential lock as per usual. It uses the ABS sensors at driven wheels (i.e. left/right front on FWD, left/right front and left/right rear on quattro), to determine if one of the two wheels is spinning faster than the other. At some speed differential (approximately 25 mph / 40 km/h), the highly sophisticated fifth-generation ABS/EBV actually pulsates the brake momentarily at the spinning wheel, effectively transferring the torque through the open differential to the wheel with more traction. This system is effective, but due to the stress that it would create on the braking system, it is only used up to speeds of about 25 mph / 40km/h.
[/b]


Acelasi text este regasit pe site-ul fanilor AUDI
http://www.audiworld.com/tech/wheel6.shtml
SHIT !

Si apoi mai este si asta
http://car-guru.com/audi/19-692-quattro-no...this-read.shtml

Acum esti liber sa crezi ce vrei. Romania e tzara libera...iar tu daca crezi ca AUDI sint lideri in domeniu...nu ai decit. Au fost multzi cei care au crezut in Delphi Electronics - acum citziva ani erau sponsori titulari ai curselor IRL...anul asta au dat faliment. Cind vei intzelege ca acest EDL works great on paper ONLY...iar quattro este mai mult o chestie de transferat cuplul fatza-spate si nu neaparat stinga-dreapta (atit de bine ca LSD)...atunci aia va fi o zi importanta. Pina atunci ...God Speed and stay safe with AUDI Quattro AWD. Ca tot a venit iarna...

Cu dragoste
"Tinerelu'"
f1anatic
:angel:
http://www.autozine.org/technical_school/t...ction_4wd_2.htm

# 1 vs # 3 ?
James Kilowatt
QUOTE(Valentin50014)
Aha, probabil ca tu esti unul care nu poate ramane inzapezit cu 2WD. Ce nevoie mai avem de AWD daca ne descurcam cu 2WD, doar "dig for traction", nu?


Nu, vreau sa spun ca tractiune = reactie in anume cazuri, si nu frecare. Nu are legatura cu awd-ul ci cu esp-ul care te poate impiedica sa fortezi rotile sa patineze ca sa arunce pamant inapoi (presupunand ca ai pneurile care trebuie)

Sau tu esti unul din aia care nu nu crede decat informatiile dintr-o singura sursa? Te faci ca nu vezi probele speciale de raliu sau paris-dakkar unde rotile alea numai "cuminti" nu stau? Mai e folosita figura asta si in alte sporturi, de exemplu in cursele de tractoare care se trag unul pe altul exact tipul asta de tractiune il cauta.

In plus, faci mare caz cu transmiterea puterii 100% pe o roata. Daca aderenta e slaba, puterea aia de 100% nu inseamna nimic atata timp cat gazul e taiat de ESP. Daca la impotmolire se adauga si o mica panta sau un damb de urcat risti sa te inchini la el cu tot ESP-ul sau sa iesi in noroi sa impingi ca orice sofer de Dacia.

Tu chiar crezi ca inginerii de la Subaru sau de la alta marca nu au gasit si ei siteurile pe care le-ai gasit tu si nu sunt in stare sa faca si alt diferential? Daca ar face altul, l-ar pierde pe George de client. Si probabil pe multi altii. Sunt ai naibii de multi care prefera sa decida ei cand sa rupa aderenta si cand nu.
G e o r g e
eu am mai spus o data :

PREFER un AWD mecanic unuia electronic . de ce ? pentru ca daca cel electronic se loveste de o situatie gen :
"Also note, it does not try to prevent wheelspin! If both sides lose traction at the same time and spin at the same speed then EDL has no idea anything is wrong" esti blocat

un prefer sa controlez EU masina si este destul de usor cu un AWD sa o faci;)
valentin , da o tura cu un AWD de la subaru , sa vezi ce poate .

apropo , au venit la showroom noile modele de impreza WRX , STI si forester smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.