Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Sustinere SMURD !
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Politica
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
James Kilowatt
O industrie, oricare ar fi ea, daca e competitiva n-are nevoie de stimulente fiscale. Eu nu sunt de acord cu astea in general, cu nicio forma de subventionare mai directa sau nu. Sunt de acord sa fie doar temporara, ca sa creeze sa zicem o masa critica a pietii, sau infrastructura pentru idee respectiva, ca sa treaca ajute de la faza de artizanat la cea de industrie, si dupa aia, taxata fix la fel ca restul economiei.
Orice industrie, sau serviciu, ca e ea inalt sau mai putin inalt calificata, daca are nevoie de stimulente fiscale ca sa existe vesnic e o idee proasta sau imatura (un fel de energie verde, care de 100 ani e o idee foarte buna insa care de 100 ani e tot necompetititva indiferent cati bani bagi in ea).

Cu IT-ul e un risc in plus. Daca odata cu disparitia stimulentelor fiscale firmele venite s-au carat in Vietnam, a fost o idee proasta. Statul ramane cu buza umflata, iar oamenii aia inalt calificati pe drumuri. Nu e atat de simplu ca "vor creea spin-up-uri si se vor dezvolta".... in cazul in care ar fi existat potentialul asta, investitorul n-ar mai fi plecat de aici de la bun inceput, ca doar nu-i prost nici ala (dimpotriva, are nas la afaceri mai bun decat un programator de geniu).
Daca ala a ales sa se care in Vietnam inseamna ca acolo e rost de business mai bun, si ca astia de aici nu vor putea concura cu aia de acolo, indiferent cine e patronul.
Plus ca IT-ul e o industrie profitabila cu o piata enorma, nu vad de ce s-ar justifica interventia statului pentru asta. IT-ul nu e o idee sau business nou, pe muchie de cutit, care sa aiba nevoie de un "branci" sa o ia in directia buna.

@Alex_tm
IT-istii au 2 oo in plus fara de restul lumii, de au nevoie de tratamente speciale? Eu zic sa lasam piata sa decida daca sa castige sau nu mai mult decat un vidanjor, nu statul. Daca sunt asa tari, n-au decat sa aiba salarii brute mai mari. Iar daca patronu' nu vrea sa le dea, inseamna ca nu sunt chiar atat de productivi.
A, si am programat si eu o vreme, insa n-am remarcat sa fi avut oo in plus biggrin.gif
solmar
QUOTE ( T u d o r @ Jan 24 2012, 01:14 AM) *
... Din pacate oamenii astia vad bine realitatile insa nu gasesc si solutii. As vrea sa aud propuneri pentru mai bine de la oamenii de mare capacitate din tara si nu doar analize.

E istoric, asa ca e un constatator. Nu trebuie sa vina el cu solutii. El a identificat niste chestii, inclin sa cred ca e impartial. Mai departe e treaba executivului sa ia masuri de redresare si a politicului sa ne explice ca situatia e de fapt de 100 de ori mai grea si ca fondurile sunt insuficiente...
AlexTM
James, STATUL a decis ca are nevoie de IT-isti, nu IT-istii de stat. Deci statul roman a decis sa le acorde avantaje, pentru ca ei sa nu plece in Silicon Valley cu inteligenta lor cu tot. Evident ca ei pot sa castige mai bine acolo, dar statul voia sa aiba foloase de pe urma lor, tinandu-i in tara (implicit prin asta atragand investitori straini sau incurajand crearea de firme romanesti de soft). Cat de mult a reusit, nu pot sa apreciez.

Vidanjori sunt, slava domnului. Daca la un moment dat se va observa un exod al vidanjorilor spre occident, atunci probabil vor apare avantaje fiscale si pentru ei (daca UE ne va lasa).
James Kilowatt
Tot statul a decis la un moment dat ca avem nevoie de multe tone de otel pe cap de locuitor wink.gif

Repet, eu n-as inventa subventii (si avantajele fiscale sunt tot o forma de subventie) asa, dupa ureche, ci doar cu scopul de a incuraja o idee sa se maturizeze si sa ajunga la o masa critica de la care devina viabila si productiva. Asta inseamna din start ca ajutorul e limitat in timp. Dupa aia ideea respectiva trebuie sa fi devenit deja un business solid si productiv, si pe care sa-l taxez dupa aia ca sa am cu ce sa incurajez alta idee buna... Iar daca ideea se dovedeste proasta, macar nu arunc bani in ea la infinit (chestie care se face din pacate).
solmar
Sunt teribil de curios daca o sa avanseze demersul cu demisiile. La o gandire mai atenta sunt cativa baieti pe acolo care au nevoie de imunitate.
T u d o r
Care demisii, ale pnlistilor? Cred ca glumesti. biggrin.gif N-or sa-si dea demisia.

Cred ca prima demisie care trebuie anuntata e cea a lui Boc si a cabinetului lui. Remaniere de forta, asta e solutia acum. Dintre variantele realiste posibile as merge pe mana lui Blaga pentru prim ministru. Oricum Boc trebuie sa se lase plecat.
solmar
Aici esti rautacios, parte din PNL-isti si-au scris-o si au si predat-o lui Antonescu, unul a depus-o deja in Parlament. Mi-e teama ca n-are finalitate pe motivul imunitatii, nu vezi ca PSD-ul tace malc - acolo e durerea.
former_ozz
QUOTE
Tocmai aici e cuiul lui Pepelea si politica idioata a tov. ilici. In loc sa subventioneze in continuare industria devenita neproductiva (pe de o parte si din cauza furtului la nivel mare(cu mult mai mare decat acum), dar "invizibil" - favoritul lui Halba), mai bine retehnologiza o parte si o facea productiva si competitiva.


Nu sint de acord. Statul nu trebuie sa fie amestecat in afaceri de nici un fel, pentru ca e incompetent si corupt. Statul nu trebuie sa aiba fabrici, nu trebuie sa extraga minerale sau petrol, nu trebuie sa aiba firme. Sint numai citeva domenii de traditie pentru stat (posta, eventual anumite ramuri din transportul in comun, poate sanatatea si aducatia) si nici alea nu merg prea bine. Nu poti sa ai o fabrica de iaurt sau de procesoare detinuta de stat.

De aia statul nu trebuie sa faca nici retehnologizari. Pentru ca iese un dezastru. Pentru ca nu cumpara ce masini are nevoie cu adevarat fabrica aia. Pentru ca obtine preturi proaste de la firme capusa.
Fabrica trebui vinduta in starea in care e. Fiecare participant isi face calculul cit il costa retehnologizarea (paote are scule din alte fabrici si le muta aici, poate cumpara SH, poate vrea o scuala anumita nu ce-i baga statul pe git) si apoi propune un pret.
Retehlogizarea e ca optiunea pe masina SH. Valoare infima desi ai cheltuit o multime cind era noua.

QUOTE
O industrie, oricare ar fi ea, daca e competitiva n-are nevoie de stimulente fiscale.


N-are nevoie dar un climat sa atraga investitorul ca sa nu se duca in China (care da totul moaca) e necesar. Forta de munca romaneasca nu e foarte competitiva (nici nu e ieftina, nici nu munceste mult sau bine, nici nu e extraordinar de calificata, etc). De aia uneori trebuie apelat la chestii artificiale. De exemplu prima chestie artificiala e faptul ca sintem in UE, ca atare sint niste avataje vamale la produs aici pentru UE fata de China.

In final insa sin de acord. Avantajele fiscale nu trebuie sa fie neaparat temporare sau pe industrie, ci permanente. Nu stiu care e legea in Romania acum dar de exemplu eu cred ca nici o companie in Romania (preferabil care face ceva util) nu trebuie sa plateasca impozit pe profit, si trebuie o garantie ca asta se va intimpla 10 ani cel putin. Profitul companiilor e dublu impozitat oricum, la actionari, iara salariatii sint impozitati si platesc TVA. Nu e o idee noua, sint si alte tari care o aplica.

Chestia cu impozitul la ITisti in continuare cred ca e ridicola.



solmar
QUOTE (former_ozz @ Jan 24 2012, 11:00 PM) *
Nu sint de acord. Statul nu trebuie sa fie amestecat in afaceri de nici un fel, pentru ca e incompetent si corupt. Statul nu trebuie sa aiba fabrici, nu trebuie sa extraga minerale sau petrol, nu trebuie sa aiba firme. Sint numai citeva domenii de traditie pentru stat (posta, eventual anumite ramuri din transportul in comun, poate sanatatea si aducatia) si nici alea nu merg prea bine. Nu poti sa ai o fabrica de iaurt sau de procesoare detinuta de stat.
De aia statul nu trebuie sa faca nici retehnologizari. Pentru ca iese un dezastru. Pentru ca nu cumpara ce masini are nevoie cu adevarat fabrica aia. Pentru ca obtine preturi proaste de la firme capusa.


Ce scrii tu aici sunt racile umane. Nu e statul de vina. Nu-l lasi sa faca comert dar prostia este ca nu face nici cercetare. Nu e de vina statul ca o fabrica de stat (de orice natura) merge prost. Daca pui oameni de isprava si ii platesti corect nu vad de ce fabrica aia sa mearga prost!? Dar daca fabrica are toate premizele sa mearga bine, salariatii sunt platiti bine, la fel si conducerea si nu sunt rezultate atunci trebuie scarmanat cel care are mandat de manager, nu lasata fabrica in plata domnului pana da faliment. Asta e toata tarasenia. Merge bine, nu te amesteci, merge prost, atunci te amesteci. Care-i problema ca la sfarsit de ani profitul se duce in buzunarul statului si nu in cel privat? E o conceptie gresita sa elimini statul din orice activitate comerciala. Lasand asta la o parte, cum vrei sa controlezi mediul de afaceri daca tu stat nu ai profesionisti? Cu cine vrei sa mergi in control daca n-ai angajati cu experienta in domeniu? Cu gutui!? Gutui pleaca si tot gutui se intorc!
former_ozz
Solmar, o fabrica de stat nu prea poate merge bine din mai multe motive. Plata nu e problema esentiala.

1. Aia din virf sint alesi politic, nu pe merit. Inevitabil, pentru ca asta e natura democratiei.
2. Nu exista motiv ca fabrica sa mearga bine. Nu te da afara, nu te inchide.
3. Nu exista stres si presiune, statul nu-i bun la asta. Fara stres si presiune treaba nu merge.
4. Adapatarea schimbarilor si ideilor noi e greoiaie daca nu imposibila.

Astea nu sint chestii absolute, poate ca poti sa ai ceva de stat in Japonia sau Suedia, desi nu o sa faca performanta. Dar se aplica cu virf si indesat in Romania. Conceptele generale trebuie aplicate local, ori specificul locului in Romania e ca trebuie sa lasi cit mai putin sub controlul politicienilor. Minimul necesar.
solmar
Ma repet, e o chestie de vointa si nimic mai mult. Trebuie sa accept ca pare utopic dar nu e ceva imposibil.
1. aia din varf pot fi alesi pe competenta
2. exista motiv. nu merge, pleaca cine e incompetent.
3. cu manageri competenti si corecti exista si stres si presiune si rezultate
4. idem ca mai sus. si intr-o multinationala (iar de obicei astea fac profit) lantul de comanda e greoi/birocratic. simplificarea lantului de comanda creste productivitatea.
T u d o r
Solmar poti sa dai un exemplu de societate de stat care sa mearga bine? Aici e problema, tu ce spui e o utopie... cum adica sa nu-mi trag 10 capuse la fabrica la care sunt director? pai rade lumea de mine ce dreaq... sa te-auda colegii mei directorii de la alte SC-uri de stat... Exemple de fabrici de stat - gauri negre - care dupa privatizare au descoperit ca sunt bune exista o gramada si am nominalizat Sidex-ul. Pur si simplu un conducator de societate de stat nu poate fi performant din unul din doua motive: ori e corupt si-si trage cat incape ori e incompetent si dezinteresat de performanta. Pot fi si amandoua de-odata.
solmar
Evident ca nu pot (cu toate ca as gasi intr-un tarziu un exemplu daca as scotoci) dar nu e imposibil. Trebuie sa recunoasteti ca vina o poarta oamenii, ati punctat amandoi la fel de bine. De ce, pentru ca termenul de proprietate semnifica ceva doar daca vorbim de proprietatea privata. Cand spunem proprietate de stat deja vorbim peiorativ, nu reprezinta nimic. Cand vom dezvolta respectul fata de proprietate (fie privata, fie de stat) atunci vom urca prima treapta.
Tudor, vrei sa spui ca un director dat dracului care a lucrat numai in privat (cu rezultate) n-o sa faca fata la o societate de stat, unde sa fie lasat sa faca ce stie si sa fie platit la fel de bine ca in privat?
T u d o r
Cazul ideal in care un director de multinationala ar trece in sistemul de stat sa redreseze economia? Adica sa lase 10000 parai pentru 1000? Sau pentru 1000 plus ce mai iese din capusare? biggrin.gif Chestia e ca statul nu stie/poate sa gestioneze propriile resurse. Statul insemnand un sistem, nu un om sau cativa oameni. La o multinationala nu poti fura, nu te lasa sistemul care are mai multe zone de control si centre de putere. La un director de fabrica de stat nu prea ai parghiile astea. Acolo eu centrez si tot eu vin si la receptie sa dau cu capul. Si acum spune-mi tu cati oameni din 100 ar avea vocatie de ingeri? Nu neaparat romani ca aici procentajul ar fi dezastruos. Gandeste-te bine si raspunde-mi, cati oameni cunosti (include-te si pe tine pe lista, pe mine si pe oricine altcineva) care pusi cu paine si un cutit bine ascutit in mana sa nu-si taie o felie si lor la fiecare 2 ale statului. Oamenii sunt coruptibili si doar un sistem bazat pe frica poate sa-i impiedice sa o comita. Frica de a fi prins trebuie sa fie mai mare decat lacomia de a pune mana, asta e secretul.
solmar
Neah, ca ajungem iar la factorul uman. Daca ala e cinstit eu am dreptate. Si n-am inteles de ce statul nu poate plati cat o multinationala? Daca individul ala produce cat la o multinationala e perfect ok sa fie platit la fel. Esti de acord ca rationamentul meu sta in picioare in conditiile astea?
former_ozz
Solmar, eu sint de acord ca IN TEORIE statul poate fi un manager rezonabil. In teorie si comunismul mergea.
Problema este ca nu prea avem exemple in practica. In lumea asta lucrurile de stat nu prea merg. Nu numai la noi, peste tot. Stiu ca poti gasi un exemplu unde nu-i asa, dar statistica e graitoare si nu vad de ce ar trebui sa te impotrivesti statisticii. Nu sintem noi mai breji ca altii, asa ca e normal sa urmam calea cu probabilitate mai buna. Daca am fi vreun popor d-asta special ca japonezii am putea sa incercam, dar nu-i cazul.
former_ozz
Oricum motivul pentru care nu merge e simplu: esenta democratiei in sine. Democratia nu e un sistem elitist. Conducatorii unei tari si politicienii nu se aleg ca un director de companie. Nu e o meritocratie. Nu are treaba cu competenta, cu IQ-ul cu studiile sau ce o mai fi. Numai cu votul si banul pentru campanie. Plus vine treaba cu interesul imediat, in perioade de 4-5 ani cit tine un mandat.
Atita vreme cit sefii aluia care conduce o companie sint asa, e imposibil ca el sa fie doar un director normal, compentent, cu unicul interes de face banul pentru stat.
T u d o r
Exact, factorul uman e esential si nu vad de ce l-am scoate din ecuatie. Crezi ca organizarea de tip kibutz s-ar potrivi intr-o societate de oameni normali? Nu. O societate etatista de tip chinezesc ar merge, unde managerii sunt expusi in fiecare clipa executiei daca baga mana in cascavalul poporului dar ce te faci cu drepturile pe care oamenii le au? Sau nu le au. smile.gif
former_ozz
Problema e ca societatea chinezeasca e groaznic de corupta. Romania e gluma.
HalbaSus
QUOTE
Cred ca prima demisie care trebuie anuntata e cea a lui Boc si a cabinetului lui. Remaniere de forta, asta e solutia acum. Dintre variantele realiste posibile as merge pe mana lui Blaga pentru prim ministru. Oricum Boc trebuie sa se lase plecat.


@Tudor, de ce sa plece Boc ? E ca si cum as zice ca devina pentru prostiile pe care le scriu pe forum e tastatura mea...
klm
Scrisesem zilele trecute un mesaj extrem de lung, foarte sarcastic adresat unor idei de-ale dv. care, mie cel putin, mi se par atat de absurde incat as fi vrut sa imi clarific punctul de vedere; am ales totusi sa nu il public.
Vad ca s-au nivelat lucrurile; ma bucur, asa e normal sa discutam: in directia constructiva a plajei de solutii ce ne sunt la indemana si nu in directia "jos, muBIPie, hotul, chiorul, piticul, curva, tonta sau chiulangiul".
Fireste ca toti aveti dreptate insa eu ma pozitionez putin mai spre liberalismul timpuriu cu accente reduse de nationalism sau traditionalism.
CITAT(former_ozz @ Jan 24 2012, 11:00 PM) *
Statul nu trebuie sa fie amestecat in afaceri de nici un fel

La asta trebuie sa se reduca orice discutie privind implicarea statului in mediul economic: daca printr-o masura - oricare ar fi ea - intra, isi intareste prezenta sau reduce - cred ca putem folosi si altereaza - nivelul de competitie de pe o piata, eu imi rezerv dreptul sa-l injur de dl Stat in frunte cu dna Guvernare.
De exemplu sa analizam acest mod de gandire:
CITAT(Ialomiteanu)
De ce ne gândim doar la reducerea de impozite și taxe? Să nu credeți că în mediul de afaceri lucrul acesta este așteptat din toate părțile. Nu! Sigur, dacă se întâmplă e un lucru bine-venit, dar mai important e să aloci bani pentru investiții publice decât să reduci taxe, pentru că automat ai o creștere pe orizontală

Pai sa nu-ti bagi p in mintea dl ministru, in toti educatorii lui si in toti martalogii care "urla sa nu se distruga SMURD-ul" (metafora asupra ideii de a se mentine implicarea neingradita a statului)?!

Inca un lucru: suntem in an electoral; in afara caderii usl in sondaje, care-i logica picarii Guvernului asta acum (oricum scapam acus de el...)?! Ce poate face un alt Guvern in 3-4 luni de zile in conditiile in care o brânca mai puternica ne baga in rahat?! Pai dureaza mai mult de atat ca sa schimbe directorii...
In plus, situatia actuala - pe care unii o caracterizeaza ca fiind rea iar altii: din contra - este rezultatul ei exclusiv, deci de ce sa n-o lasam sa moara definitiv (precum cdr) sau, cine stie?, sa culeaga roadele ei (electorale)?!

Si ca sa inchei cu ceva legat de manifestatii: luni ramasesera vreo 200 de habauci (la pranz vreo 50 - imi pare rau ca nu facui o poza), marti - dupa presa - vreo 500; ce căBIPcat de legitimitate au cerintele unui numar de oameni care nu umple nici macar un cinematograf mai rasarit?! Bă, eu stiu ca atunci cand stii ca lupti pentru principii corecte, pentru un scop nobil, pentru viitorul tau si al copiilor tai faci ca grinpișii: te iei de gat cu balenierele, cu braconierii sau cu guvernele, nu te opresti la primul semn de... ninsoare.
solmar
QUOTE ( T u d o r @ Jan 24 2012, 11:55 PM) *
Solmar poti sa dai un exemplu de societate de stat care sa mearga bine?


Pana acum cativa ani crama de la Pietroasele era de stat, apartinea de statiunea de cercetari care la randul ei apartinea de Facultatea de Agronomie. Bai, asta n-are cum sa nu fie profitabila! Sic!
solmar
QUOTE (klm @ Jan 25 2012, 09:50 AM) *
Si ca sa inchei cu ceva legat de manifestatii: luni ramasesera vreo 200 de habauci (la pranz vreo 50 - imi pare rau ca nu facui o poza), marti - dupa presa - vreo 500; ce căBIPcat de legitimitate au cerintele unui numar de oameni care nu umple nici macar un cinematograf mai rasarit?! Bă, eu stiu ca atunci cand stii ca lupti pentru principii corecte, pentru un scop nobil, pentru viitorul tau si al copiilor tai faci ca grinpișii: te iei de gat cu balenierele, cu braconierii sau cu guvernele, nu te opresti la primul semn de... ninsoare.


Daca-i aduni la nivelul intregii tari o sa ai surpriza ca sunt cateva zeci de mii. Iar daca iei in considerare ca nu sunt exact aceeasi indivizi in fiecare zi atunci numarul lor urca spre suta de mii, poate si mai mult avand in vedere ca sunt peste 10 zile de cand au inceput manifestatiile. Cateva mii sunt in diaspora...
Rationamentul tau e pagubos, ma refer la de ce sa-i schimbam acum, ca tot pica peste cateva luni!? Pune-te in pantofii unui bolnav de cancer, ce sa sa-l operam azi? Ca nu-i asa, tot moare peste ceva timp! D-aia trebuie schimbati cat mai repede, pentru ca tumoarea se intinde si afecteaza si mai mult tesut sanatos!
klm
solmar, eu am convingerea ca, pusi unul cu altul toti cei care au iesit benevol in strada ca sa sustina ceva, nu depasesc numarul 10.000 in toata tara - asta ca sa fiu generos (cred ca numarul corect e mai aproape de 5.000 si sunt foarte generos pentru ca ii iau in calcul si pe cei care au sustinut tot felul de dobitocii, altfel numarul nu depasea nici 10% din cel pus in paranteza); tot spre deosebire de tine, sunt a dracu' de convins ca aia care's azi in strada au fost si acu' 5 zile, si acu' 10; sau si tu crezi cifrele vehiculate de antena 3 care umflau cu vreo 50% like-urile de pe facebook cu o nesimtire care i-ar fi facut greata oricarei persoane cerebrale?
PS: ce romani din diaspora ai auzit tu sa protesteze?!

Tot spre deosebire de tine - si altii manati de "spirit revolutionar" - nu vad ce avantaj ar avea cetateanul daca s-ar schimba guvernul nici nu mi se pare oportuna comparatia cu un cancer.
Eu am mai spus ca pana acum am votat exclusiv pnl (cu exceptia turul doi al ultimelor 3 prezidentiale pentru ca, sarmanii candidati, nu au ajuns acolo) insa in 2012 n-o voi mai face; nu voi alege nici pdl pentru ca, desi s-a prefacut ca urmeaza o directie de dreapta, n-a facut-o. Astept sa ma intalnesc cu albacazapada si, daca ma dezamageste, voi vota un independent; dar, prietene, nu-mi insultati inteligenta sustinand ca guvernul acesta tre' sa pice "d'aia, ca asa vrea muschiu' meu si a inca 10-100-1.000", fara sa dati niste motive (fie ele subiective) si solutiile pe care le vedeti.
AlexTM
Avantajul ar fi demonstrarea faptul ca "se poate". Nu e destul?
Alba ca Zapada nu exista, oricare vor ajunge la putere vor fi la fel.
solmar
klm,
Nu poti schimba ceva daca nu vrei nici o schimbare. Ti se pare ok sa fii reprezentat de EBa in PE, de Nuti Udrea la Turism, de Videanu, de Boagiu la Transporturi (Crede-ma pe cuvant ca stiu ce spun - nu e in stare de nimic, a fi ministru nu inseamna sa te plimbi din 3 in 3 zile pe santierele din tara sa vezi daca s-a schimbat ceva. Cand mai ai timp sa lucrezi daca zilnic alergi ca o gaina fara cap?). Tu chiar crezi ca arestarile televizate sunt pe bune, adica au finalitate? Nu au. 90% sunt show. Restul de 10% sunt gaini si indivizi care nu vor sa cotizeze.

Esti dezamagit de PNL? Si eu din diferite motive. Dar n-au fost la putere in ultimii ani, conduce doar Basescu, guvernul si PDL-ul sunt executanti. Si pe Basescu il doare in fund de tine, de mine, de altii ca noi. Viitorul e sordid cu Basescu si Boc, Videanu, Udrea...

Imi pare rau sa citesc ca dupa calculele tale sunt doar 10000 de manifestanti.
James Kilowatt
@Solmar
Eu sunt departe si destul de putin la curent cu toate detaliile, insa ca si Klm si eu am votat de cateva ori cu liberalii, insa ca si el si eu sunt dezamagit de ei. Ia mai da-i naibii, daca dispar complet, si-au facut-o cu mana lor. Pacat ca au pus labele pe "brand".
Daca alt lider mai breaz decat balerinul n-au gasit, imi pare rau pentru ei. Si io o sa votez cu altcineva, vad eu ce outsider imi gasesc.
solmar
Greu, greu. Deci Base ieri s-a legat de Iliescu sub forma ca inca asteapta ... El, jucatorul, a devenit spectator si asteapta! Asteapta sa vina Iliescu sa ne spuna ce s-a intamplat in '89 si la mineriade. Pai si eu astept sa castig la loto. El in schimb are parghiile sa-l constranga. De fiecare daca cand vine intrebarea (retorica dealtfel) cu flota apare si raspunsul - Vacaroiu! Adica 7 (sapte) ani n-au fost suficienti, mai ales ca stie toata lumea, nu-i vreun secret, sa-l beleasca!? Asa si cu coruptia, se ingrasa bine 7 ani si o plivim putin inainte de alegeri si facem show daca ni se cere de catre EU!
klm
CITAT(solmar @ Jan 25 2012, 11:35 AM) *
Ti se pare ok sa fii reprezentat de EBa in PE, de Nuti Udrea la Turism, de Videanu, de Boagiu la Transporturi
[...]
Tu chiar crezi ca arestarile televizate sunt pe bune, adica au finalitate? Nu au. 90% sunt show. Restul de 10% sunt gaini si indivizi care nu vor sa cotizeze.

Esti dezamagit de PNL? Si eu din diferite motive. Dar n-au fost la putere in ultimii ani, conduce doar Basescu, guvernul si PDL-ul sunt executanti. Si pe Basescu il doare in fund de tine, de mine, de altii ca noi. Viitorul e sordid cu Basescu si Boc, Videanu, Udrea...

Imi pare rau sa citesc ca dupa calculele tale sunt doar 10000 de manifestanti.

- Dupa regulile exercitiului democratic, da; dupa propriile principii, nu.
- Un site pe care lumea il asociaza - poate justificat - cu actuala putere are o categorie numita Dosare anticoruptie; eu vad o evolutie (in ce alte guvernari se putea concepe macar existenta unei verificari la nivel de inalti reprezentanti ai puterii?!).
- Iar incerci sa ma iei la misto? uiti ca eu (ca si tine) locuiesc intr-un oras guvernat la nivel local de PSD, unde PC - condus de un fost primar pdsr+cdr - are o influenta extraordinara iar PNL n-a contat aproape niciodata?! Uite o harta cu impartirea pe partide a teritoriului; oare pe Mazare, pe CL CT si pe toate institutiile din subordinea lor ii doare undeva de pdl?! Ai o firma deci ar trebui sa stii (daca nu direct, macar din auzite) cum se discuta lucrurile la nivel local. Imi pare rau insa eu nu pot pune botul la vrajeala ca Basescu este de vina pentru toate relele din tara asta (in timp ce toate cele bune sunt determinate de opozitie).
Mai mult, sper ca pe orice politician sa-l doara in fund de alegatori; cu cat il va interesa mai putind de oameni si mai mult de guvernare, cu atat mai repede vor disparea milioanele de hoti - da, solmar, hoti care fura din buzunarul meu, dintr-al tau: pensionati nejustificat anticipat, ciungi, chiori si surzi pe hartie; puturosi - aia de planteaza 1 ceapa insa primesc subventii de la stat si de la ue, aia care primesc subventii pentru incalzire, curent, gaze si mm lor ce mai primesc etc.
Taiat in carne vie, 'tu-le muma sa le fie, sau, daca nu, eliminate sistemele de asigurari sociale din portofoliul statului: sa vad apoi cati "chiori" cu abonamente tv, permise de conducere etc mai raman printr-o astfel de Romanie.
- Eu nu am calculat, am estimat; dar fie cum zici tu: abia cu 10 mii de oameni diferiti pe zi se fac 100 mii insa (iar aici o sa ma bazez pe informatiile minime care mi-au ramas in cap - va rog sa ma corectati, daca gresesc) media zilnica nu cred sa sara de 2-3 mii de oameni; dar sa zicem 5 mii diferiti si tot nu reprezinta nici macar un nr suficient cat sa initieze o lege iar voi vorbiti de rasturnat guverne 36182451.gif...

In legatura cu Iliescu, procese si cercetari, ce-ai vrea sa faca Presedintele - omul care nu are nicio atributie bine definita legislativa, executiva si, cu atat mai putin, judecatoreasca?!
solmar
QUOTE (klm @ Jan 25 2012, 01:05 PM) *
In legatura cu Iliescu, procese si cercetari, ce-ai vrea sa faca Presedintele - omul care nu are nicio atributie bine definita legislativa, executiva si, cu atat mai putin, judecatoreasca?!

Pai mai e sau nu presedinte jucator?
klm
Eu zic sa stabilim de la inceput ca unul dintre noi are un cui cu Basescu si ma retrag din orice discutie in contradictoriu pentru ca nu putem ajunge la concluzii pertinente.
Daca, din contra, vrem sa descoperim cat mai mult din adevarul scufundat bine in haznaua care ne inconjoara, sa evoluam intr-o directie pozitiva si sa determinam evolutia clasei politice in aceeasi directie, e bine sa scapam de preconceptii si sa ne bazam deductiile doar pe fapte cuantificabile si principii corecte.
Putem incepe cu clarificarea notiunii de "presedinte jucator"; ce presupune asta si in care legi se specifica atributiile, puterea, influenta etc si mijloacele prin care un astfel de presedinte si le poate exercita?
(edit: e dictator, doar, deci si-a facut si cadrul legal ca sa controleze totul in stat iar ultima hotarare a CC - "controlata de presedinte" - care spune cu totul altfel decat vrea guvernul - "marioneta condusa de Basescu" - sigur e o diversiune ca sa atinga un scop, care?)
solmar
Ca fapt divers si am mai scris-o pe forum am pierdut datorita politicilor lui din transporturi peste 100 k eur. Asa ca eu n-am nici un dinte impotriva lui! CHiar il iubesc sincer. 36182451.gif

Basescu e sau nu presedinte jucator? Doar cand vrea! Cand a facut-o p'aia tiganca imputita s-s scuzat ca era in timpul lui liber. Dar in timpul lui liber facea baita de multime... Iar in timpul lui liber e tot presedintele Romaniei, nu e vreo persoana fizica sau vreun srl! Cand astia prin guvern fac sluj e jucator sau e spectator? Cand a impus-o pe EBa in PE ce-a fost aia? Tu ai avea incredere in EBa sa-ti faca o supa sau oua ochiuri? Dar sa te reprezinte intr-un contract comercial? Ea reprezinta poporul roman in PE!!!!! Ca serviciile ii slujesc orice interes si daca vrea sa dea in cineva imediat apar inregistrarile!? Tie iti convine sa ai telefoanele ascultate? Fie ca ai sau nu ceva de ascuns! Cand l-a executat pe Tariceanu era sau nu jucator? Cand l-a executat pe Arafat era jucator? Pai sa ne hotaram cand e jucator, cand nu e jucator. Lista e extrem de lunga, cand pune pumnul in bot presei ce e? Cand ii face pe toti romanii hoti sau prosti cum e? Cand se inconjoara de preoti ca da bine ce mai e? Cand s-a urcat la volan sprituit cum a fost? Da-o incolo, astea sunt dereglari comportamentale nu manifestari de presedinte.
Evident ca fiecare vede ce vrea sa vada si ce-i convine. Daca tie iti place de el, n-am cum sa-ti schimb opiniile. Te-a vrajit si cu asta basta.
solmar
klm,
ca sa nu para aiurea. eu am pierdut bani si nu sunt singurul si asta in contextul in care unul din fostii colegi ai jucatorului a devenit milionar ca urmare a politicilor din transport. pe aceeasi lege pentru unii ciuma, pentru altii muma.
klm
Asa sarac cum sunt, am avut si eu ocazia sa pierd - la un nivel muuult mai redus (100 mii?! nici macar nu pot concepe ce inseamna sa ai atatia bani...) - niste ocazii fantastice pana in anii crizei; adica nu ca am pierdut bani ci nu am facut, ceea ce cred eu ca e o mare diferenta.
edit: pentru ca am vazut completarea ta: vrei exemple de oameni care nu aveau concurenta cand partidele domniilor lor erau la putere (centrala sau locala)?

Ok, te inteleg - la un nivel muuult mai redus smile.gif - insa tu trebuie ca te referi la masurile guvernului (pe care presedintele, in mod legal, nu il poate controla, altfel ar fi facut-o inclusiv cu Tariceanu).
Apoi, eba este rezultatul politicilor electorale de stanga (adica fix ceea ce apare in oferta si doctrina usl): votul pe liste de partid si depersonalizarea candidatilor... Apoi ea a fost votata de electorat deci are legitimitatea ceruta de lege; cand se va schimba legea, se va schimba si situatia ei.
Iar despre servicii, iar telefoane ascultate! De ce omiteti faptul ca Parlamentul poate cere rapoarte si, in anumite conditii, poate controla orice institutie a statului?! Sa ceara rapoarte despre ascultarile telefonice; chiar daca nu vor fi lasati sa ia o masura impotriva lor (sa nu uitam, Base e dictator si controleaza legislativul) cat de greu o fi sa "scape" niste documente semnate si stampilate prin presa (pe la antenele controlate tot de dictator)?

Sa inteleg ca nu se specifica nicaieri atributiile si functiile "presedintelui jucator"? Atunci poate ne spui cum i-a "executat" pe Tariceanu sau - pentru ca reprezinta un exemplu mai recent - pe Arafat?!
solmar
Putina puscarie te invata sa pupi si talpile fiului iubit al poporului. Daca tie ti se pare ok ce spune mai jos Solomon... Pai eu consider ca ne intoarcem pe vremea anilor '50-'60 cand te bagau la zdup din orice motiv. Acum e mai rau, te si falimenteaza! Intri cu datorii si iesi cu datorii si mai mari!
+++
Primarul Craiovei, Antonie Solomon (PDL), susține că protestele de stradă au fost manipulate", că subsecretarul de stat Read Arafat este "un brancardier", în timp ce Traian Băsescu "a salvat țara, care nu a intrat în derapaj datorită șefului statului.
+++
T u d o r
Bine ca mai apar Klm si Mircea pe aici ca incepusem sa gandesc ca aveti ceva cu mine personal de o tot dati in sloganuri de pe Antene. biggrin.gif Adica ma gandeam ca aveti ceva cu inteligenta mea, adica pe care credeti ca n-o am. rolleyes.gif

Definitia asta "dictator" e cantata zilnic pe la aia de a ajuns mai hit decat ultimul single al lui lady gaga. Si unde e cantata? Pe un post care emite in Ro, care are sediul in Ro si pe care fiscul controlat de dictator ar fi trebuit sa-l inchida dintr-o pocnitura din degete. Sau SRI, sau DNA sau orice alta institutie a statului pentru ca dictatorul le are pe toate. biggrin.gif Iar pe imaculatul si dezinteresatul Voiculescu trebuia sa-l infunde in cea mai neagra temnita, trebuia sa redeschida Doftana pentru el. Cum naiba i-a scapat? Cum naiba CC a dat-o impotriva lui? Aia n-au frica de mania dictatorului? Trebuie sa fie teribil sa i se puna pata pe tine. Dar nu, dictatorul a bagat prin puscarii niste unii de prin partidul lui. Ca doar asa fac toti, isi taie singuri craca de sub picioare. Nici pe Nastase, nici pe Voiculescu, nici pe minerul Iliescu, nici pe niciunul, doar ai lui au patit-o. Poate are o intelegere cu ei, asa cum au dictatorii din toata lumea.
AlexTM
e dictator intr-o democratie smile.gif

QUOTE (klm @ Jan 25 2012, 03:09 PM) *
eba este rezultatul politicilor electorale de stanga (adica fix ceea ce apare in oferta si doctrina usl): votul pe liste de partid si depersonalizarea candidatilor... Apoi ea a fost votata de electorat deci are legitimitatea ceruta de lege; cand se va schimba legea, se va schimba si situatia ei.

eba n-a fost votata de electorat, ci de electoratul PDL, chiar daca a fost independenta.
asta si prezenta lui nuti pe scena politica sunt doua mari aspecte care-mi insulta inteligenta si ma dezgusta la pdl. In rest, Basescu e simpatic, activ, dar cu astea cel putin si-a batut joc de popor. In mod sigur si cu altele, insa nu le-am simtit (n-am pierdut 100K din fericire)

Iar cand te uiti in tabara cealalta si vezi pe mazare, pe becali, te iei cu mainile de cap.
solmar
Tudor, tu crezi ca sunt orb sau ca vad doar Jos Basescu in fata? Voiculescu din parte-mi poate sa infunde parnaia. Si toti care au juganit tara. Si aici la gramada Iliescu, Videanu, Nastase...
Mircea104901
Pai, dragi co-forumisti, atata timp cat din scrisul vostru citesc: Basescu=dictator, Udrea e o pitzipoanca etc, EBa in PE, Boc=piticul ascultator..... hmmm. .....
si ........... cam atat! (ma rog, cu epitetele si sinonimele lor puse in diverse forme) .... ce poti zice?? Decat ca daca dau drumul pe Antena3 si Realitatea .. sunt exact aceleasi lucruri.
Nu incerc sa va scot din ale voastre, nici sa va schimb convingerile. Incerc sa deschid putin orizonturile innegurate. Uitati cateva lucruri din cauza urii de clasa, lucruri foarte importante, cum ar fi:
-la cat ati balacarit-o pe EBa(asa cum e ea, a mai incercat sa citeasca niste randuri pe acolo, s-a straduit. Asta nu conteaza? Straduinta, faptul ca incerci?, ma rog, poate ca in relatiile interumane ganditi altfel), daca-l balacarea lumea pe adevaratul mascarici care ne-a facut tara de rusine in PE, adica Fecali, macar 5%, eram linistit.
-daca analizam Obiectiv lucrurile si vom citi niste statistici, niste cifre concrete, nu supozitii, si lasam sentimentele personale deoparte, veti descoperi ca Udrea e cel mai bun ministru al turismului de la Revolutie incoace. Sau criza i-a trimis pe turisti la noi??!! whistling.gif
-daca ne uitam pe sondaje, vom observa un lucru care ar trebui sa ne dea de gandit, mai mult decat cele cateva randuri repetate cu obstinenta, si anume ca PP-DD are mai mult de 10%!! Voi vreti pe DD in Parlament???
-daca ne uitam tot pe sondaje vom observa o cadere libera a USL-ului, si atunci ce mai pot face respectivii, decat sa spere la anticipate, ca poate formeaza guvern majoritar doar cele 3 PSD-PNL-PC. Pana la toamna nu mai tine alianta, asa ca daca mai pot spera la o guvernare e doar daca "anticipeaza" acum, cat mai pot. => "manifestatiile" de clasa din ultima perioada, dar uita ca atunci cand au organizat ei mitingul si au vrut sa se uneasca cu cei de la Universitate au fost respinsi.
Asta nu e manipulare?

De furat se fura, si se va fura. Oricine ar veni la putere (cu exceptia unui Dictator REAL, care ar fura doar pentru el, eventual) si orice s-ar face, tot se va fura. Vremurile lui Cuza au apus, si acum ar fi si ilegale in contextul european.
Dar prefer sa fiu furat de unii care macar incearca sa faca ceva bun si pentru tara asta, chiar daca au o relatie de comunicare cu poporul de tip ingineresc, nu de unii care doar vorbesc(si stiu bine sa o faca, doar sunt scoliti pentru a suci minti si a conduce mase), nu fac nimic si impart cascavalul.
HalbaSus
QUOTE ( T u d o r @ Jan 25 2012, 05:29 PM) *
Definitia asta "dictator" e cantata zilnic pe la aia de a ajuns mai hit decat ultimul single al lui lady gaga. Si unde e cantata? Pe un post care emite in Ro, care are sediul in Ro si pe care fiscul controlat de dictator ar fi trebuit sa-l inchida dintr-o pocnitura din degete. Sau SRI, sau DNA sau orice alta institutie a statului pentru ca dictatorul le are pe toate. biggrin.gif

Asta e ca aia cu "Do you smoke a lot of weed ? Compared to who ? Compared to you ? Probably ! Compared to Snoop Doggy Dog... not so much". Pai cu cine vrei sa il compari ? cu Ceausescu ? cu Kim Jong Il ? cu Hitler ? Mda... e slabut, nu prea e dictator... daca insa comparam cu ideea clasica de democratie, aia cu separatia puterilor in stat ca principiu de baza, atunci o arde cam la modul dictatorial, in sensul ca daca ii vine lui in cap o idee cam are toate mijloacele sa o puna in aplicare si institutiile statului sunt la dispozitiile lui.
Dar de dragul tau, eu o sa zic ca nu e dicator, dar putem sa il schimbam ? please please please... Sau mai bine il mai alegem un mandat, ca doar si iliescu a avut 3...

QUOTE
Iar pe imaculatul si dezinteresatul Voiculescu trebuia sa-l infunde in cea mai neagra temnita, trebuia sa redeschida Doftana pentru el. Cum naiba i-a scapat?

Io stiu ? Probabil asteapta sa se mai duca odata cu sapca in mana la el... Adica faptul ca un trust media opozant (pe care si-a intemeiat toata campania electorala din 2009 (moguliiiiiiiii, moguliiiii... vin moguliiii... iau sarea, zaharul, posta... si fac mineriadeeeeee)) e lasat in viata ti se pare dovada suprema de democratie ? Chiar acolo am ajuns ? In primul rand antenele i-au facut in egala masura si rau si bine, in al doilea rand are suficienta presa la dispozitia lui (TVR, B1, EVZ, hotnews, etc).

QUOTE
Cum naiba CC a dat-o impotriva lui?


Eu cred ca mai degraba s-a razgandit... Uite asta (a aparut inainte de decizia CC): (LINK BASIST) Link catre blogul lui Tolontan (LINK BASIST). Acum e posibil ca tolontan sa aiba opinii proprii, nebasiste, si ca discursul pe care el si l-a imaginat sa fie rodul pur al imaginatiei sale de ziarist deontolog... Sau e posibil sa fie scaparea pe surse a faptului ca basescu a renuntat la aceasta idee (si aici sunt si eu suprins un pic).

QUOTE
Dar nu, dictatorul a bagat prin puscarii niste unii de prin partidul lui. Ca doar asa fac toti, isi taie singuri craca de sub picioare. Nici pe Nastase, nici pe Voiculescu, nici pe minerul Iliescu, nici pe niciunul, doar ai lui au patit-o. Poate are o intelegere cu ei, asa cum au dictatorii din toata lumea.


I see what u did there... dar nu e neaparat corect. De ce ar baga cineva in inchisoare oameni aflati in opozitie ? aia nu au acces la bani... important e sa iti disciplinezi propriul aparat care are acces la bani (si asta e si ideea)... adica sa le explici ca daca nu fac bani suficienti si nu ii distribuie conform programei atunci ii ia mama naibii si ajung la bulau. Sau tu chiar crezi ca Mos Craciun exista si ca DNA-ul e pe bune ?

QUOTE
Dar prefer sa fiu furat de unii care macar incearca sa faca ceva bun si pentru tara asta, chiar daca au o relatie de comunicare cu poporul de tip ingineresc, nu de unii care doar vorbesc(si stiu bine sa o faca, doar sunt scoliti pentru a suci minti si a conduce mase), nu fac nimic si impart cascavalul.

Deci sa ne intelegem, din 2004 incoace PSD si PNL fura fara oprire si impart cascavalul intre ei in timp ce saracul PDL fura (probabil foarte putin din moment ce cascavalul e impartit intre ceilalti) dar "macar incearca sa faca ceva bun pentru tara" dar saracii nu stiu sa comunice cu lumea sa le explice ce bine le merge din 2004 incoace... Deci pe bune... Tu ce fumezi ? Vreau si eu !

Si o ultima intrebare. Vad ca se critica la greu USL-ul... ceea ce e bine... chiar daca Basescu e presedinte din 2004, important e sa zici cat de rea a fost opozitia in tot acest timp (aici simt nevoia sa mai beau o bere ca ultima propozitie sa aiba sens)... Dar voi (Tudor, Mircea, klm) ce vreti ? Vreti sa votati PDL-ul ? Deci e pe bune ? Adica pe Tudor il inteleg, e membru de partid, si eu as face la fel in locul lui... dar ma intreb daca exista oameni in Romania care fara sa aiba beneficii directe sau indirecte in urmal PDL-ului sa mai voteze acest partid sa-l voteze pe basescu, pentru ca PDL-ul nici macar nu stiu ce parere are, poate ca si eu as vota PDL-ul... "decat" ca PDL-ul nu exista, exista doar Basescu.

P.S: Variantele "votez pe alba ca zapada, un independent, un partid nou, astept alternativa, nu merg la vot, etc" nu sunt valide. Atat timp cat nu votezi impotriva unui partid inseamna ca votezi in favoarea acelui partid.
solmar
OK! Basescu pe langa faptul ca e dragut, sensibil si frumos precum Alain Delon in tinerete este si destept, saritor, vorbeste elevat, este cult, poliglot si face sport de intretinere.. Boc e mic de stat dar mare la sfat, are un par des si sanatos, e multitasking, e tot ce-ti poti dori de la un prim ministru. Si are o coloana vertebrala de invidiat, nu poti sa-i treci prin fata, a incercat unul sa-i sugereze ceva si l-a sagetat cu privirea ceva de speriat. Pana si Basescu cand vrea sa-i transmita ceva mai intai suna la cabinet sau la echipa de garda sa vada in ce stare este, sa nu-l prinda cumva tafnos si nervos. Nuti e o sfanta, borduri ca Videanu nu a mai importat nimeni in Europa. La intrunirile PDL e o atmosfera placuta, muzica de clasa in surdina, oamenii politici isi trimit bezele printre propunerile de imbunatatire a traiului. Cetatenii sunt fericiti, opozitia vrea sa demisioneze pentru ca nu mai este nimic de comentat sau de criticat. Planurile si productia sunt in avans cu 20-30 de ani. PIB-ul Romaniei e dodolot, cursul valutar planetar se ia de la Mizil, noua capitala mondiala a finantelor. Isarescu are statui in toate capitalele lumii, Basescu nu mai pridideste cu vizitele in strainatate pentru a inaugura proiecte cu finantare romaneasca, sa lanseze emisiuni de timbru... Ce mai, Ispirescu a avut imaginatie limitata iar Caragiale ar fi ramas fara obiectul muncii daca traia acum!
HalbaSus
@solmar, sa stii ca asa ar fi... daca nu ar fi nemernicii de la USL si mogulii cu antenele lor... important e sa injuram opozitia, asa, in semn de protest fata de criza...

Apropo de criza... ati auzit ce a zis basescu astazi.... eu asta am auzit:

solmar
Egzagt, USL e de vina ca Basescu e asa cum e! USL si cu oamenii din strada care mai bine s-ar duce sa munceasca ca pot, uite cum duc pancartele ca pe baloane! Ai dreq astia cu abonamentul lor prin cablu ca nu dau pe HBO sau pe MGM ce se intampla in piata. Si v-am mai spus-o! Romica Jurca, ca ea este cu avertizarea galbena si cu aia portocalie.

Am ascultat mistocariile presedintelui. In curand o sa ne prosteasca in fata, a inceput sa-si reproseze micile gafe, saracul gafeur, mititelul de el! Daca peste o luna nu o sa ne puna in cap noua, romanilor ca suntem de vina pentru orice, el find inocent, doar putin gafeur... Maine o sa ne spuna ca EBa e o virtuoasa, ca are IQ peste 140, ca vorbeste perfect 5 limbi straine, excluzand din ele moldoveneasca, olteneasca si pasareasca. O sa fie vinovat de derapajele Romaniei tot Ceausescu si cu Iliescu, iar daca e nevoie alti inaintasi deopotriva vii sau morti dupa nevoie. O ducem rau pentru ca au furat romanii dupa ce l-au caftit pe Decebal, Stefan cel Mare care nu i-a batut indeajuns pe turci.
Sunt comandant de nava.... ba tata, ba. El a fost comandant cativa ani, maxim 5 ani cu vacante cu tot, zici ca a navigat vreo 40 de ani, numai voiaje grele prin Nord, pe la indieni.... Mai trebuia sa-i tremure barbita, sa verse o lacrima, sa planga pe umarul nostru ca nu-i ajung banii din salariu de la o luna la alta.... Marele comandant care face un titlu de glorie ca a provocat un incendiu in Franta, care incendiu s-a propagat la alte 20 de nave (nu tin minte numarul) si a scapat basma curata. Pai asta e o declaratie nesimtita, un afront adus Frantei. De ce daca face din asta o bravada nu se ofera sa acopere paguble! Asta e presedintele Romaniei - un invartitor! Un matelot de duzina. Un mincinos care-si reproseaza micile gafe, Arafat fiind una din ele. De fapt tot poporul roman e o mica gafa conjuncturala la cheremul presedintelui. Dca i se scoala lui te calca in picioare si o trece la gafe. Daaaa, imi bat joc de sanatate dar daca ma doare o zgaiba ma duc in Austria s-o tratez. Asta e presedintele nostru ... Sa va traiasca, voi cei care il ridicati in slavi!
former_ozz
QUOTE
Pana acum cativa ani crama de la Pietroasele era de stat, apartinea de statiunea de cercetari care la randul ei apartinea de Facultatea de Agronomie. Bai, asta n-are cum sa nu fie profitabila! Sic!


In tari mai cu traditie in vin si vie exista o vorba: ca sa faci o mica avere din vin trebuie sa incepi cu o avere mare.
Cum e crama ai profitabila? au dat ei bani pe pamint si pe vie sau le-a fost facuta cadou? au dat bani pe mijloace de productie? platesc munca la pretul pietei? Cit la suta din investitie se intoarce pe an? Eu cred ca e profitabila pentru ca foloseste subventii ascunse. Si chiar daca e profitabila, probabil ar fi fost de 5 ori mai profitabila daca nu era de stat.
solmar
E o crama de stat! Si e profitabila. Nu e nimic de adaugat. Tudor dorea un exemplu de societate de stat profitabila. Imprimeriile statului iar sunt pe profit, Banca Nationala la fel! Na exemple! whistling.gif
T u d o r
Ok, deci cum e Basescu? Revenim? Reluam slagarul cu dictatura?

Halba in afara de o opinie proprie asupra lucrurilor ce argumente ai adus? Practic ai reluat niste supozitii (reiau fetisurile voastre legate de eba, nutzi, piticu' porno, dictatura, tiganca imputita, dna-iubirea mea) si le-ai ridicat la rang de legi inalienabile. Si ti-ai construit un esafodaj pentru discurs. Mi se pare totusi prea putin si oarecum simplist. O tara nu se poate regla cu cateva reguli simple si de bun simt, ai de-a face cu o multime de oameni care nu sunt atat de usor de manevrat cum pare. Iar marea masa de ciolanitori ai pdl se pare ca n-au fost destul de ascultatori. Stiu bine ca s-au infruptat o gramada de insi dintr-o gramada de miere dar nu vreau sa par redundant cand spun ca la concurenta situatia s-a prezentat dupa 3 ani de mandat mult mai grav. Ma refer la concurenta recenta, cea de pana in 2009 ca daca ma raportez la sistemul Nastase lucrurile devin grave pentru pdl. Adica cum naiba s-au dovedit atat de incapabili incat sa rupa bucati atat de mici din cascaval? Rusine! Incompetenti...

Vreau sa revin asupra unui citat dint-un post al lui Mircea (hai ca ne citam intre noi, clasicii in viata). Asta e esenta gandirii mele:

QUOTE
prefer sa fiu furat de unii care macar incearca sa faca ceva bun si pentru tara asta, chiar daca au o relatie de comunicare cu poporul de tip ingineresc, nu de unii care doar vorbesc(si stiu bine sa o faca, doar sunt scoliti pentru a suci minti si a conduce mase), nu fac nimic si impart cascavalul.


Toti vor fura,din cele mai vechi timpuri si pana la pastele cailor amin. Dar astia au incercat sa schimbe ceva in statul roman si pe alocuri au reusit. Doar pe alocuri dar inertia e mare si mare parte din lupta impotriva lor e lupta sistemului impotriva schimbarii. Ce ati vrea sa faca categoriile de privilegiati ai vechilor legi, sa aplaude ramanerea lor fara drepturile avute? Asistatii social care rupeau carciumile band pe caiet de la luna la luna ce sa faca, sa faca miting pro pdl? Repet, eu sunt un om cu vocatie de dreapta si asta nu se va schimba. Nu mai suport ca din salariul meu muncit (de mahar portocaliu, ca sa citez un clasic in viata) sa tin in spinare 5 lepre ale societatii care decat sa munceasca prefera sa bea si sa injure pe aia ca nu le dau atat cat ar putea ei sa bea! Btw, pe vremuri salariul de mahar galben-rosiatic era ceva, bai. Deh, daca am ales gresit partidul acum 13 ani... biggrin.gif O sa radeti dar eu ar trebui sa fiu primul in piata la injurat la ce a fost si ce a ajuns venitul unui parlit de directoras adjunct de deconcentrata. Dar asta e realitatea si o accept, acceptarea si intelegerea astea sunt pana la urma un mod de a fi solidar cu ceilalti si in plus nu ma tine nimeni legat de scaun acolo. Ce ma mira e ca voi astia doi agresivii sunteti privati. Voi in primul rand ar trebui sa aveti grija si teama pentru afacerile voastre. Care in statul socialist cu impozitare de pana la 45% vor renaste si prospera ca pasarea penix. Solmar, ai facut socoteala cat ai castigat (de fapt formularea corecta ar fi "cat n-ai pierdut") datorita impozitarii unice la 16%? Si eu am fost un admirator al PNL pentru ca doctrina lor (modelul de baza) e cea mai apropiata de cum vad eu lucrurile. De asta sunt atat de invrajbit impotriva nemernicului ala de maimutoi balerin. A distrus un partid istoric care a pus din greu umarul la modernizarea Romaniei inca de la infiintare, a fost un model de progres si civilizatie si acum, sub inimaginabila lui conducere a devenit o anexa a PSD si se va topi cu totul in timp.
solmar
QUOTE ( T u d o r @ Jan 25 2012, 09:18 PM) *
Ok, deci cum e Basescu? Revenim? Reluam slagarul cu dictatura?
....
Deh, daca am ales gresit partidul acum 13 ani... biggrin.gif O sa radeti dar eu ar trebui sa fiu primul in piata la injurat la ce a fost si ce a ajuns venitul unui parlit de directoras adjunct de deconcentrata. Dar asta e realitatea si o accept, acceptarea si intelegerea astea sunt pana la urma un mod de a fi solidar cu ceilalti si in plus nu ma tine nimeni legat de scaun acolo. Ce ma mira e ca voi astia doi agresivii sunteti privati. Voi in primul rand ar trebui sa aveti grija si teama pentru afacerile voastre. Care in statul socialist cu impozitare de pana la 45% vor renaste si prospera ca pasarea penix. Solmar, ai facut socoteala cat ai castigat (de fapt formularea corecta ar fi "cat n-ai pierdut") datorita impozitarii unice la 16%?
...
Si eu am fost un admirator al PNL pentru ca doctrina lor (modelul de baza) e cea mai apropiata de cum vad eu lucrurile. De asta sunt atat de invrajbit impotriva nemernicului ala de maimutoi balerin. A distrus un partid istoric care a pus din greu umarul la modernizarea Romaniei inca de la infiintare, a fost un model de progres si civilizatie si acum, sub inimaginabila lui conducere a devenit o anexa a PSD si se va topi cu totul in timp.


13 ani! Wow! Pai esti deja colonel in armata PDL-ului! whistling.gif
Sa avem grija si teama!? Grija!!! Da ce, mi-a dat vreun partid ceva pe de-a moaca? Teama!!! Doar de PDL, ca deja ne-a declarat razboi, gafeurul, astora care-l iau la misto pe Facebook. M-a luat vreunul din vreun partid de manuta sa-mi dea vreun contract? Nuuu, si le-au dat lor sau acolitilor lor. Ti-am mai spus (la modul general) - statul Roman nici nu vrea (la ordin) dar nici nu stie sa aiba grija de cheltuirea bugetului (fondurile lui) si de aducerea de bani la buget. Stie o singura smecherie, nu mai avem bani, luam cu imprumut - mai schimba o suta!
PNL-ul are o gena distructiva in interior, nu neaparat la Crin. Si nu va deveni vreun apendice al PSD-ului, se vor separa instantaneu dupa alegeri. Parerea de rau ar trebuie s-o avem fata de PNTCD care s-a topit. PNL-ul e in crestere dupa parerea mea.
DORU
Basescu, ca si toti cei de la putere, se tin cu mainile de scaune absolut penibil...

Scuze si pretexte ca "mai avem proiecte in desfasurare", "raman pt a asigura stabilitatea si continuitatea" sunt exprimari JALNICE ale unor oameni MICI la figurat (pt unii este de notorietate ca sunt si la propriu biggrin.gif)

Ce anume din "JOS Basescu !", "JOS Guvernul !" si "Demisia !" NU AU INTELES ?!
Absolut jenant se comporta clasa politica romaneasca si au mai avut nesimtirea sa-l faca pe Raed Arafat in toate felurile...singurul care a plecat de buna-voie fara sa regrete CIOLANUL la care nici nu a poftit ! no.gif
Mircea104901
QUOTE ( T u d o r @ Jan 25 2012, 04:18 PM) *
Ce ma mira e ca voi astia doi agresivii sunteti privati. Voi in primul rand ar trebui sa aveti grija si teama pentru afacerile voastre. Care in statul socialist cu impozitare de pana la 45% vor renaste si prospera ca pasarea penix.

+++1 thumbsup.gif
Ciudat, nu? De fapt, spune totul.

P.S. Un articol. Citez: "Decizia mea este aceea de a demisiona din PDL, uitandu-ma in acelasi timp cu dispret la PSD sau PNL, ori alt partid actual din spectrul politic romanesc".
solmar
QUOTE (Mircea104901 @ Jan 25 2012, 09:35 PM) *
QUOTE ( T u d o r @ Jan 25 2012, 04:18 PM) *
Ce ma mira e ca voi astia doi agresivii sunteti privati. Voi in primul rand ar trebui sa aveti grija si teama pentru afacerile voastre. Care in statul socialist cu impozitare de pana la 45% vor renaste si prospera ca pasarea penix.

+++1 thumbsup.gif
Ciudat, nu? De fapt, spune totul.


Nu e ciudat. Noi ne-am capatat/avem o oarecare independenta. Daca maine vine Base sa-mi inchida firma eu stiu ca o s-o iau de la inceput. Poate cu ocazia asta iau si un concediu, pentru ca de munca m-am saturat. Cei care lucreaza la stat au o constrangere, nu te poti certa cu sistemul din care faci parte, ca te trimite sistemul la plimbare. Repet, eu am lucrat dupa facultate doar in privat, niciodata la stat. Exceptie pe vremea lui Ceasca sau in facultate (care nu se pun, erau oricum munci sezoniere).
Mircea, eu am mai spus-o, dar ma vad nevoit s-o repet. Am o oarecare impresie ca PNL e ceva mai rasarit, restul de pe jos toate. Iar daca Crin sau PNL-ul a facut una nefacuta i-am injurat la fel de temeinic. Nu sunt inregimentat sau membru.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.