Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Skoda Superb vs restul lumiii
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
James Kilowatt
Se dau 25k€, si se cauta o masina de familie. Criteriile ar fi:

- confort si spatiu, inclusiv pe scaunele din spate, insonorizare decenta, suspensii mai inclinate spre confort decat spre masaj shiatsu
- portbagaj mare (min 450L). Trebuie sa incapa fara pb un carucior queeni, un landou, sa poata fi ascunsa o scoica si alte prostii pt un copil mic, sa mai incapa si niste bagaje, un gratar, un cort, etc. Insa sa nu-mi fie jena sa o parchez in fata unui hotel de 5 stele sau sa ma duc la teatru cu ea teehee.gif . Prin urmare,
- sa fie berlina, nu suv. Personal nu-mi plac nici monovolumele sau breakurile, chiar daca sunt practice.
- sa fie decent de rapida (suta sub 9s, min 200km/h) chiar daca se cauta mai degraba cruiser decat masina sport
- dotari minime necesare - clima/ac, xenon, regulator de viteza, senzori de parcare, scaune incalzite, isofix.
- sa fie noua sau aproape noua (max un an si 10kkm)
- va fi probabil pastrata 5 ani min. Ideea e sa corespunda unei masini de vacanta, va face km putini si daca acum corespunde cerintei asteia atunci va corespunde si peste 5 ani.

Nu sunt interesat de navi, piele, reglaje electrice la scaune si tot felul de senzori pe care ii are incorporati si soferul. O cutie gen DSG ar fi un moft interesant, insa nu o necesitate intrucat pe autostrada pe unde va merge masina asta e destul de inutila. 4x4 e inutil.

Potentialul de tuning reprezinta un avantaj.

Consumul e putin semnificativ, deoarece va merge putini kilometri preponderent extraurban. Urban voi folosi in continuare masina actuala. Sa zicem 10k/an, poate chiar mai putin. Mai important e ca taxele fixe (taxa de drum, asigurare) sa fie scazute.

Deocamdata, in fruntea listei mele personale se afla in ordine si dupa cateva driveteste:

- Skoda Superb, 1.8 TSI 6M (si poate pe locul 2 2.0TDI CR 6M) Ambiente + cateva optiuni. Are OK-ul de la sotie biggrin.gif
- Subaru Legacy 2D, 5M model vechi. Din pacate nu prea mai e disponibil pe stoc. Are OK-ul de sotie si asta, ei asta i-a placut cel mai mult, desi e cam limitat portbagajul. In caz ca e disponibil si "castiga" competitia se va face un test de incarcare biggrin.gif
- Ford Mondeo 2.2 tdci Ghia + optiuni. Nevasta nu a participat la test insa cred ca i-ar placea.

In fisierul atasat sunt puse modele luate in calcul, dintre care o parte au fost teste. Punctajul de acolo e doar orientativ, pana la urma decizia o va lua subsemnatul, nu laptopul smile.gif Preturile sunt cele cu reducerea deja negociata, insa unele inca mai pot varia deoarece saptamana viitoare este salonul auto Bruxelles si se fac alte reduceri. E facut cam cu picioarele pentru ca nu stiam nici eu de la inceput ce voi lua in calcul, si tot mai adaugam cate o coloana... am ascuns din ele ca sa fie mai usor de citit, insa se pot vizualiza si eventual modifica.

In calculul respectiv s-au considerat 10kkm/an. Cam asta e punctul de inflexiune care pt care castiga superbul benzina... la 12kkm ar castiga cel diesel. Insa probabil va fi mai putin de atat, si oricum mie mi-a placut mai mult benzina indiferent de ce zice excel.

Ideea e ca voi lua o decizie probabil cam intr-o saptamana sau doua, dupa ce merg la salon si incerc sa negociez si acolo. E posibil sa apara canditate noi - marcile premium, VW, volvo, etc. De obicei la marcile astea reducerile sunt destul de mari, poate devin interesante.

Bugetul are oarece elasticitate, daca este necesar.

Astept din partea voastra comentarii, sugestii, modele noi de luat in calcul, sau comentarii pro sau contra celor luate deja in calcul. Va multumesc smile.gif
ozz86651
Nu stiu preturile deloc la voi, dar as sugera cu riscul de a bate cimpii:

1. Subaru Outback... din pacate asta nou e mai spre SUV, modelul 2009 era mult mai misto. Aici incepe pe la 23k$.
2. Passat break? imi inchipui ca noua nu intra in buget, (si mai mut ca sigur ca nici A4 combi care aici e cam 25kE la limita, nici Volvo, Saab desi ar trebui sa aiba reduceri mari dar firma dispare) dar SH n-ar trebui sa fie nici o problema.
3. Toyoa Venza? se vinde in UE? Nu-i char SUV, e crossover.
4. Mazda 6 wagon/combi. Aici e rara in europa ar trebui sa fie mai deasa.

Am zis numai de breakuri ca la asta m-am uitat eu la un moment dat.


FAR EASTERN
...lumiii??????

Venza ar fi cea mai misto dintre cele pomenite de ozz. Dar daca esti tare, JK, uita-te la BMW seria 5 Touring... whistling.gif asta nou.
mike.omega
Omu zice ca nu vrea break sau monovolum si voi recomandati numai break-uri smile.gif

Mie Superb mi se pare cea mai mare. Nu stiu cum arata portbagajul dar stiu ca la Mondeo(asta nou) portbagajul e ceva foarte scund si foarte lung! Si cum Ford n-au motoare misto decat diesel, iar devine interesant Superbul cu TFSI biggrin.gif

Honda Legend sub ce forma se vinde la voi?
James Kilowatt
Pai am spus ca nu-mi plac breakurile. N-am nimic cu ele, e doar o chestie personala....nu-mi plac cum arata. Vreau berlina smile.gif

Serie 5 pleaca de la 37k€, chele, la care mai trebuie adaugate 3000€ pt xenon cu far adaptativ, scaune incalzite, etc. Numai jaluzele in spate (obligatorii, am uitat sa le pun pe lista) sunt 500€.

Outback nu-mi place cum arata, ma refer la cel vechi. Asta nou e scump ca naiba si nu e convingator la performante, la noi vine doar cu motorasele mici, si versiunea diesel pleaca de la 35k€. Si mai e si break

Pentru comparatie, superbul benzina pleaca de la 26k€ si e mai spatios decat amandoua si mai rapid decat amandoua.

Passat si Passat CC sunt in calcul (chiar daca nu sunt in fisier) Deocamdata sunt mai scumpe... insa trebuie sa vad ce ofera la salon. Ma refer la berline.
James Kilowatt
@Mike
Legend vine cu motorul de 3.6, AT, awd, la 59k€, plus 5000 inmatricularea smile.gif Chiar daca fac discount 20k€ (de ex acum la accord 2.4 discountul e 8k€) tot scumpa ramane...
HalbaSus
Tu stii deja opinia mea: Skoda Superb 3.6 FSI 4x4 DSG banana.gif
Stiu ca e la limita bugejtului (in sensul ca il depaseste 36182451.gif ), stiu ca are suge benzina cam cum beau eu bere in zilele de vara, stiu ca nu are absolut niciun sens sa iti iei o masina de familie cu 260 cp (probabil usor tunabili pana la macar 280 (cat are pe touareg) sau 300 cat are pe passat cc). Dar va fi o masina care iti va pune zambetul pe fata de fiecare data cand vei auzi V6-le ala turbat... Eu il stiu de pe touareg, masina de rahat din foarte multe puncte de vedere, dar chiar si acolo sunetul ala te face sa zambesti biggrin.gif

Ahhh... si in plus corespunde celorlalte cerinte... in plus vei avea "za ultimate sleeper", cine s-ar astepta ca o skoda uriasa, cu scaun de copil in spate si carucior in portbagaj, urata cu spume daca ma intrebi pe mine, sa accelereze in 6.3 s si sa mearga "limitat" cu 250 km/h...

P.S: Sau poate vorbesc asa pentru ca pe undeva regret ca nu am fost suficient de nebun sa iau un passat CC de 300 cp care facea suta in 5.5s :|
James Kilowatt
Man, pretul masinii e FOARTE rezonabil 36K in catalog, + 5000€ inmatricularea. Cu tot cu reducere m-ar costa 35k€
De consum mi se falfaie....

Pe de alta parte, prin chiptuning mizez la 1.8 tsi la la un 200-210CP. Asta ar duce demarajul la un 7,7s ("limitat" de fapt de tractiune) insa cu reprize mai bune decat mercul tau, si un 240km/h.... decent, zic eu smile.gif 10k€ diferenta nu sunt chiar de neglijat, plus pretul taxei de drum, asigurare, etc care sunt aberante la varianta 3.6....
DRAGOS
Pentru nevoile tale, clar superb! In rest...daca nu se poate 3,6 fsi 4X4, 1,8 tsi is the way to go, cu dsg!

Si da, superbul are o frumusete ascunsa, (am fost avertizat pe alt topic de "violenta limbajului" cand am spus ca e urata cu spume biggrin.gif ) dar nu despre asta discutam noi aici. biggrin.gif
G e o r g e
JK : sfatul meu , alege mai mult cu inima si mai putin cu capul smile.gif
James Kilowatt
Nu prea am cum sa aleg cu inima genul asta de masina... cu inima as alege un coupe sau un roadster.
Seri
Si eu tot cu Superb-ul votez, il prefer oricand inaintea unui Opel Insignia de exemplu. Nu inteleg cum la aceleasi dimensiuni exterioare cei de la Opel au reusit sa obtina un interior claustrofobic de compacta si greutatea unui SUV mare! Cand m-am urcat in spate in Superb, m-a facut sa ma simt mic si pierdut.

Mi se pare o masina corecta, gandita cu mult bun simt. De exemplu poti sa comanzi RCD cu touchscreen color si camera pentru marsarier fara sa te oblige sa iei si sistem de navigatie. thumbsup.gif Alte dotari interesante mi se par parbrizul incalzit si bancheta incalzita.

Nici mie nu mi-a placut designul cand a aparut, sistemul TwinDoor mi se parea complet aiurea, insa daca ar trebui sa upgradez de la Astra, as alege Superb.
G e o r g e
QUOTE (James Kilowatt @ Jan 9 2010, 04:30 PM) *
Nu prea am cum sa aleg cu inima genul asta de masina... cu inima as alege un coupe sau un roadster.

oarecum adevarat , dar tot trebuie sa-ti faca cu ochiul , emotional vorbind, o masina din clasa asta.
James Kilowatt
Cu ochiul nu imi face nici una mai mult decat alta....
f1anatic
Legacy Diesel
/thread

Nu ai nici o vraja cu portbagajul. Nu e cel mai mare dar este suficient de incapator.
James Kilowatt
Si mie mi-a placut, e una din favorite. Nu e cea mai iute, insa e f confortabila, e f bine insonorizata, sta bine pe drum si e din ce-am testat a iesit cea mai economica real rolleyes.gif. Surprinzator zic eu pt un awd. E ingusta, insa pt 4 pers e absolut OK, spatiul in spate e suficient.
In plus dealerul cu care am discutat a fost unul din cei mai destepti si cei mai amabili, pe langa Subaru mai e si dealer Jaguar. (iar cei de la ford cei mai retardati si mai gretosi. De fapt nu, cel mai gretos a fost un flamand de la Saab, la egalitate cu cel de la Audi).

Insa nu prea mai gasesc modelul 2009 sad.gif In stoc in Be nu mai sunt.... doar sa le aduca din alte parti, cica in Fr ar mai fi. Iar ala nou nu-mi place. E mai mare, insa e greu si lent ca vaca, iar tinuta de drum asa si asa.
RUE
QUOTE (Seri @ Jan 9 2010, 02:36 PM) *
Mi se pare o masina corecta, gandita cu mult bun simt. De exemplu poti sa comanzi RCD cu touchscreen color si camera pentru marsarier fara sa te oblige sa iei si sistem de navigatie. thumbsup.gif Alte dotari interesante mi se par parbrizul incalzit si bancheta incalzita.


eu am lucrat pe RCD de vw si skoda care de fapt e RNS 510 si daca ai toate alea pe el, navigatia este deja inclusa. eventual la versiunea cu 6 butoane HW lipsesc tuner tv si alte alea, dar pe cea cu 8 (510 le) ai optiuni superioare ca magazia de cd, bth phone (pentru Nokia), RVC, Phone etc.
sistemul de navigatie inseamna ca nu ai platit si e codat doar si ai nevoie de navi dvd care ofera si multilanguage pentru ecran si speech.
pmhoria
Eu as lua O2 1.8 TFSI. Efectiv Superbul mi se pare nesimtit de lung si de confortabil (in acelasi timp) in spate. Fara DSG chiar ar iesi un pret bun la ea. Iar ca portbagaj, esti tot pe acolo
T u d o r
Mai JK, parca ti-ai cumpara frigider. Ce naiba e cu ixelesurile alea? biggrin.gif Masina inseamna si pasiune, lasa calculele comparative si du-te catre cea care iti face cel mai mult cu ochiul.
Spatiul in spate e inutil inca destui ani de acum incolo iar pentru carucior si alte nazbatii pentru un nou-nascut iti e de ajuns un hatch cu 2/3 din bancheta spate rabatata. Crede-ma ca eu asa mi-am plimbat copilul si mai am destui prieteni care au facut la fel. Nu-ti trebuie un vapor ci acareturile alea (carucior, etc) trebuie alese cu grija. Sunt acum carucioare care cand se pliaza sunt cat o umbrela, nu-ti trebuie vagauna pentru ele. Vinde-ti si Getzul si ia-ti un hot hatch cu 4 usi, sfatul meu. Asta pentru a avea si pasiune pe langa utilitate. Eu as cumpara in locul tau un Golf GTI sau un Focus ST (daca e si cu 4 usi ca am uitat). Sau poate Mazda 3 MPS. Dar G6 GTI DSG ar fi prima optiune.

LE: Sau daca vrei si portbagaj imens un Octavia RS TFSI.
22nst
Si portofelul ce zice? Nu vezi la ca ei se taxeaza caii putere?
T u d o r
Pai daca vrei CP ii platesti, nu? biggrin.gif Apoi faci chip tuning si din 200 cai scoti 240.
f1anatic
Parerea mea este sa treci de greata pt Wagons si cumperi Subaru diesel model 2009 or Outback or Legacy.
Vei fi foarte multumit de masina. Asa-i, e o gasca aici pe forum care face galagie cu Subaru dar in principiul nu o face degeaba. Iar tu pari a fi mai sportiv din fire...mai iesi la munte, iti mai place sa faci si tuning etc...Iar daca dai un ban, bare-mi baga-l intr-o platforma care poate fi modificata.

Eu inteleg ca engine tuning poti face probabil la toate modelele enumerate de tine...dar la cite dintre ele poti sa mai schimbi si altceva ...usor ? Ia spune...poti schimba usor frinele la Opel insignia ? Si nu ma refer la placutze si la discuri ? Pe cind cu Subaru daca ti se pune pata cumperi cele 4 etriere/discuri/placutze de pe un alt model si se vor potrivi si se vor insuruba in gaura originala etc. Cred ca asta va fi marele avantaj Subaru fata de celelalte masini. Sau daca vrei suspensii mai tari. Le ei de la alt model. Va fi o masina care se va lasa surubarita si modificata usor daca asta vrei. Si in caz ca nu v-ati prins, eu am spus ca o poate modifica folosind piese originale Subaru, nu aftermarket facute de altii. Si tie iti place asta Sorine si e mult mai usor sa justifici si banii si decizia de a schimba ceva la masina sotiei cind ii spui ca cumperi o alta piesa Subaru originala...si bebe va fi mai in siguranta cu frine de STI (sau de LGT).

Cauta un Subaru.
DORU
Ford nu mi-a placut niciodata, in plus are intretinere mai scumpa decat VAG...Nu mi se pare "prea masina", no offence.

Subaru Legacy 2D ? Nu am nimic cu acest model, insa nu are nici pe departe ELEGANTA si NICI PERFORMANTELE Superb-ului.

Superb-ul are multa clasa, efectiv pune la zid Passat-ul nou si ataca imaginea A6 atat prin design cat si prin dotari.

Ma opresc aici, restul le-am discutat pe aria Skoda ! thumbsup.gif
f1anatic
QUOTE (DORU @ Jan 9 2010, 11:54 AM) *
Subaru Legacy 2D ? Nu am nimic cu acest model, insa nu are nici pe departe ELEGANTA si NICI PERFORMANTELE Superb-ului.


ninja.gif ELEGANTA...Seriously ? Comparam parca 2009 Legacy cu 2009 Skoda Superb...






Nau Uei !
DORU
Bogdan, stiu ca si tu cunosti zicala "Gusturile nu se discuta !" thumbsup.gif
James Kilowatt
@Pmhoria
Diferenta de pret intre O2 si superb, la aceeasi echipare, e mai putin de 1500€. Nu merita, Superb e mai confortabila. E sensibil mai bine insonorizata, iar asta pt un "cruiser" e important.

@Tudor
Nu-mi place sa merg cu bancheta rabatata. Asta o pot face si cu getzul. Pe care nu-l vand biggrin.gif In plus, cum spuneam e masina de vacante, si implicit o voi folosi in principal cu nevasta in dreapta. A mea consoarta e sensibila la G-force si la decibeli... daca vreau viteza, tre' s-o fac lin si in liniste biggrin.gif Iar la capitolul asta Superb sta bine, daca accelerez s-o bag in bancheta si iau curbele ca la curse se declanseaza alarma sonora chiar daca nu merg f repede. Din motivul asta un Focus ST sau un civic type R nu e cea mai indicata optiune. Cu getzul cand plec mai in forta de la semafor am parte de warn desi nu depasesc poate 60-70km/h... iar daca am rabdare s-o las sa se aclimatizeze, pot sa merg cu 160-170 fara sa tipe. Cu getzul. Cu o masina mai mare probabil pot merge si cu 200 in liniste...

@F1
Cum spuneam, nu sunt sigur ca mai gasesc Legacy 2009. Iar breakurile tot nu-mi plac... insa oricum, break sau sedan, p-aici nu-s. In plus aici nu vine 2.5T, ci doar 2 si 2.5 aspirat, si 2Ldizal. Nu pot face ce-ai facut tu din masina ta.. si cum ii explicam si lui Tudor, as face-o degeaba wink.gif Nu vreau sa fac masina de circuit. Pt masina de circuit ma gandeam la o Delta integrale sau ceva de genul asta, eventual in locul getzului (la un moment dat, nu neaparat saptamana viitoare).

@Doru
Mondeo nu e rau. Nu e foarte rapid, la 175CP ma asteptam sa fie mai nervos, insa nu e. Totusi, nu e nici lent, adica urca repejor spre 200, si e silentios. E... liniar. Cam la fel e si Superb 2L CRTDI. Daca as prefera diesel, nu stiu sigur pe care as prefera-o.
Iar la tinuta de drum e peste Superb. Insa e mai scump, si mai lent zic eu. Dealeru' de la mine din cartier e cam scarbos.... In privinta pretului la intretinere, la mine cam la toate e o apa si-un pamant. Daca ma sictiresc renunt la garantie oricare ar fi marca, la cat merg io putin probabil sa am nevoie de asta.
f1anatic
Pai nici nu trebuie sa faci ce am facut eu cu GT-ul. Doar ca daca vrei sa modifici poti.

Da Doru, gusturile nu se discuta :-) si cred ca intelegi ca nu vad Superb-ul peste Legacy in eleganta. In altele da, de ce nu.
DORU
QUOTE (James Kilowatt @ Jan 9 2010, 08:15 PM) *
@Doru
Mondeo nu e rau. Nu e foarte rapid, la 175CP ma asteptam sa fie mai nervos, insa nu e. Totusi, nu e nici lent, adica urca repejor spre 200, si e silentios. E... liniar. Cam la fel e si Superb 2L CRTDI. Daca as prefera diesel, nu stiu sigur pe care as prefera-o.


M-am referit la masina/marca in general, nu la motorizari sau dotari in special. thumbsup.gif
Otto73
eu zic sa mai astepti 6 luni pana ce apare noul Hyundai Sonata (model2011) si sa-ti iei unul.
Arata bine zic eu si sigur e super fiabil.
James Kilowatt
Am vazut si eu poze si cateva specs, se pare ca vor baga niste motoare interesante. Pare foarte tentanta. Insa nu sunt sigur ca apare la mine in mai putin de un an, p-aici nu apar toate modelele a doua zi dupa lansarea mondiala. Cruze diesel a aparut la dealer la mai mult de 6 luni dupa ce a fost lansat in Europa. In plus, nu stiu nici la ce pret or sa-l scoata. Nici Sonata actuala nu e neaparat ieftina, desi politica hyundai e sa aiba pret sub concurenta si echipament peste
G e o r g e
din experienta iti zic : nu lua masina noua lansata ! las-o macar 1 an de la lansare. my 2 cents.
T u d o r
JK, cu Octavia RS cum ramane? Ca de G6 GTI nu mai intreb. biggrin.gif
pmhoria
QUOTE ( T u d o r @ Jan 10 2010, 10:31 AM) *
JK, cu Octavia RS cum ramane? Ca de G6 GTI nu mai intreb. biggrin.gif

nu e la fel de silentioasa ca Superbul.. mi-a zis mie ..smile.gif
James Kilowatt
Octavia RS 2Ltfsi e aproape 3000€ in plus fata de Superb 1.8 tsi. Masina in sine e mai scumpa, reducerea e mai mica (15% vs 18% la superb) si inmatricularea mai scumpa. Si nu e "cruiser". Oricum, nu am testat-o. Daca insonorizarea si zgomotul aerodinamic sunt aceleasi ca la Octavia clasica prefer Superb (+chiptuning biggrin.gif ). La aceeasi bani as putea lua superb cu dsg, facut chiptuning si tot mai raman 1000€.... si superb dsg chiptunat e probabil la fel de rapida ca octavia RS manuala.

Cu o masina mai dracoasa poate inlocuiesc la un moment dat getzul.
mihaimilk
Alfa Romeo 159 jtdm 150 (170?) CP

Citroen C5 cu suspensia cea smechera, C6 cred ca e mult prea scump... se mai vinde? ar fi o masina cool, probabil singura din Belgia smile.gif

Reanult Laguna diesel - tre sa fie mai ieftin decat un superb, nu?

Golf Plus wink.gif

Volvo S80 - nu neaparat nou, cred ca se devalorizeaza ca o caramida, si atunci nu mai platesti tu taxa mare pe CP, nu?
Seri
C5 este foarte greu, in special daca alegi suspensie Hydractive. Insignia si C5 sunt grasanii clasei medii, cu toate dotarile trec de pragul celor doua tone.
laurentiu
Dintre masinile pe care le-ai scris in lista cred ca cea mai rationala alegere ar fi Superb, pe care, personal nu as lua-o. Asa cum s-a spus, chiar daca designul nu ar conta, totusi, nu poti cumpara o masina care nu-ti place. Pentru ca, imediat ce vei avea si cea mai mica problema cu ea ti se va parea ca ai facut cea mai proasta alegere. Nu zic ca Superb ar fi o alegere rea, insa designul ei, personal nu-mi place. Mi se pare prea lunga, parca cineva a apucat-o din fata si din spate si a intins-o...
Eu personal m-as uita la un S40 D5 180 CP (insa e cam micut in spate, la fel si portbagajul). Am mers cu un S40 2.0 D 136 CP cam acum doua luni. Aveam cam 90 000 si mi-a placut foarte mult. Se aseaza bine pe asfat, e stabila, foarte confortabila si este o masina stilata (vorbim totusi de 25 000 de euro, eu zic ca ar trebui sa iei in calcul si asta). Tipul mi-a zis ca in afara de consumabile nu a schimbat nimic (si il cam cred, pentru ca il cunosc destul de bine).
O alta masina care mi-as lua-o la banii astia ar fi 9-3 2.0 150 CP. Eu cred ca poti prinde o super promotie, mai ales ca SAAB este dispus la negocieri serioae pentru ca au nevoie de bani mai mult ca oricand. Cred ca poti lua unul cu dotari destul de bune.
Problema la masinile astea se pune insa la revanzare. Este posibil sa le poti da la jumatate de pret decat atunci cand le-ai cumparat noi. Daca pentru tine conteaza (mult) lucrul asta, iti recomand si eu tot Superb. Sau Avensis.
James Kilowatt
Si Alfa 149 e grea si la performante nu da pe dinafara. Scaunele din fata sunt foarte faine (comparabile cu Audi), poate chiar cele mai faine, insa in spate e destul de inghesuita, ori pt mine e important confortul in spate.

Si Saab e grasuta. Performantele sunt inferioare altor masini cu puteri similare...

C5 e scumpa cu motorizarile mai acatarii.

Avensis ma lasa rece complet. Nu e "cea mai" la nici un capitol. Iar motoarele sunt la furat, mai putin cel de 2.2 diesel 170CP (care costa cat un BMW.). Decat Avensis mai degraba as lua Epica (cu 10000€ mai ieftina, imi raman si bani de-o delta integrale biggrin.gif)

In Reno n-am incredere inca. As luat un model Reno doar dupa vreo 3-4 ani in care sa fiu sigur ca s-au terminat scandalurile. Oricum, Laguna e relativ scumpa, daca luam in calcul motorizarile peste 150CP. Punctul forte ar fi designul care mi se pare ochios si faptul ca e destul de usurica. O sa trag o privire si la astia la salon, dincolo de neincrederea in ei.

La Volvo voi incerca sa negociez... am spus, e posibil sa-l introduc in lista. Preturile de catalog sunt criminale, insa de obicei fac discounturi mari sau foarte mari. Insa nu la S40, care e cat o compacta in interior, ci poate la S80. Din pacate nu am auzit nimic de noul S60, in afara de jocul video.... V-urile si X-urile nu-mi plac.

Referitor la designul superbului, mie nu-mi displace. Nu mi se pare o frumusete, insa are o anumita eleganta discreta.
Mie imi place personal designul mai fistichiu, gen Civic sau Mito, sau smart roadster, insa nu sunt exact ceea ce caut.

Singura din clasa familiala care imi place la design ar fi Passat CC, pe care vreau musai s-o vad, s-o testez si s-o negociez poate la salon. Nici A4/A5 nu sunt rele la design, insa dealerii Audi la care au fost m-au tratat cu o greata teribila, preturile sunt marisoare si dotarile f scumpe. Insa poate sunt mai maleabili la o negociere directa si stransa..... vedem. Audi au probabil un nivel de greata superior intrucat probabil majoritatea clientilor sunt firmele, cred ca e cea mai vanduta "masina de firma" din Be. Poate sunt mai sensibili la o negociere cu banu' "pe masa" nu pe credit sau leasing, ca majoritatea clientilor.... desi nu cred.

Si designul de la Cruze mi se pare interesant, insa nu am vazut inca cum e pe dinauntru si cum sta la capitolulu spatiu si nici nu am testat-o. Si e in alta liga la pret... din diferenta de pret fata de concurenta intra o delta integrale biggrin.gif
T u d o r
Eu cred ca tu incerci sa ne convingi pe noi ca cea mai buna alegere pentru tine ar fi Skoda Superb. laugh.gif

Tinand cont si de gusturile europenilor de vest si mai ales de nevoile tale, cred ca chiar daca nu-ti plac cele mai potrivite alegeri pentru cruising pe autostrada sau pe sosele in tari cu apa calda sunt monovolumele. Chiar daca nu stiu sa ia curbele cu scartz, mai bine te orientezi cand schimbi Getz-ul pentru un Civic Type R modelul anterior sau altceva de genul si acum asculti vocea ratiunii. Iar vocea ratiunii mie imi spune ca pentru copil mic plus juma' de casa de carat dupa tine raspunsul este C4 Picasso sau similare. biggrin.gif

Nu da cu bolovani... laugh.gif
FAR EASTERN
QUOTE ( T u d o r @ Jan 10 2010, 05:16 PM) *
Nu da cu bolovani... laugh.gif

Parca-l vad pe JK cu Prius... 36182451.gif
James Kilowatt
Monovolumele n-au portbagaj asa mare. Sunt practice mai degraba daca vrei sa cari frigidere, nu carucioare.
Sunt practice in oras, insa pe mine aspectul asta nu ma intereseaza. Cum spuneam, eu caut un "cruiser", nu caut un compromis intre o masina de autostrada, una de oras si una de circuit.

Dupa gustul meu as lua un Leon Cupra 2L TFSI 260CP smile.gif Imi place designul (desi e controversat), imi plac performantele, pretul e foarte acceptabil.... si e un compromis bun intre o masina de autostrada, una de oras si una de circuit....
HalbaSus
QUOTE
Nu da cu bolovani...


Daca mie mi-ai fi recomandat asa ceva, cred ca aruncarea bolovanilor ar fi fost cel mai placut lucru care ti se putea intampla. Ma intreb daca nu cumva ai si incalcat regulamentul forumului...
T u d o r
Tie evident ti-as recomanda un SUV de talie mare. Ups... il ai deja, de ce nu-l folosesti? 36182451.gif

In privinta alegerii lui JK I rest my case. Nu mai am argumente asa ca Superb sa ramana. teehee.gif
RUE
asta parca ar fi topic de SUPERmoderatori, asa ca eu zic sa iei SUPERB! :-)
mi-ar place un superb cu 1.4 benzinarul... e cea mai ieftina. clima e semiautomata, aia e singura diferenta.
ma gandeam azi ca singura varianta sa conduc toate masinile preferate este sa incep sa ma ocup de ponturi cu masini sh de data mai recenta ca sa nu fiu experimentat in masini vechi.
pista
" Deocamdata, in fruntea listei mele personale se afla in ordine si dupa cateva driveteste:

- Skoda Superb, 1.8 TSI 6M (si poate pe locul 2 2.0TDI CR 6M) Ambiente + cateva optiuni. Are OK-ul de la sotie biggrin.gif
- Subaru Legacy 2D, 5M model vechi. Din pacate nu prea mai e disponibil pe stoc. Are OK-ul de sotie si asta, ei asta i-a placut cel mai mult, desi e cam limitat portbagajul. In caz ca e disponibil si "castiga" competitia se va face un test de incarcare biggrin.gif
- Ford Mondeo 2.2 tdci Ghia + optiuni. Nevasta nu a participat la test insa cred ca i-ar placea. "

" 4x4 e inutil. "


JK, am nevoie de ajutorul tau. Legacy 2.0D e un model cu AWD, inutil pentru nevoile tale. Are cel mai mic spatiu interior si un portbagaj mic pentru nevoile tale enumerate. De ce mai e pe lista ta ? rolleyes.gif

P.S. complimente sotiei pentru gusturile ei rafinate. arigato.gif Ea a remarcat masina mai proportionala "de scara umana". Tu in schimb ai argumentul ca Superb e mai mare si Legacy nu prea mai gasesti(daca nu vrei).
James Kilowatt
4x4 e inutil... insa daca exista, nu e de refuzat smile.gif Insa nu l-as lua ca optiune deoarece nu mi-e necesar si aduce kilograme si zecimi de secunda la reprize in plus inutil. Eu locuiesc intr-o tara f dens populata, unde daca da 2cm de zapada se blocheaza toate strazile cu Peugeoturi si BMW-uri cu pneuri de vara si nu ai pe unde sa mergi nici cu cel mai performant 4x4.

Si mie mi-a placut Legacy, nu doar ei..... ramane un diesel, insa unul simpaticut. La confort si insonorizare e la inaltime. Vine bine dotat de serie. Sta bine pe drum. Din testele mele (care au fost facute pe acelasi traseu) a iesit cu consumul cel mai mic. Are niste calitati masinuta asta. Daca mai gasesc vreuna disponibila si reusesc sa bag cateva rahaturi in portbagaj o sa imi vina destul de greu sa aleg....
Pe de alta parte, modelul nou nu e convingator.
La salonul auto o sa incerc sa mai gasesc ceva pe stoc. Dealerul pe care l-am vizitat mi-a oferit o intrare la salon si o invitatie la standul Subaru, nu se poate sa refuz smile.gif El mai avea din modelul vechi doar un SH (16.000km la bord), "full" (stiu ca e la moda expresia asta) care costa cat superbul nou. Are in plus DVD, navi, piele, acoperis transparent, insa nici una din astea nu ma prea intereseaza...
pista
Merci de explicatii. smile.gif
Am auzit/citit si eu cate ceva despre traficul belgian cu sosele acoperite de zapada. laugh.gif

Cred ca (nu sunt sigur) numai modelele nordice sunt cu xenon la o echipare "non full". La ce pret e Legacy SH la dealerul tau belgian ? In Germania gasesti SH asemanator cu 8.500km deja la 19.890Euro.
http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/searchre...ng=&lang=de

La capitolul de portbagaj Legacy model vechi e in alta liga, la spatiu interior insa daca nu aveti peste 185cm e OK.
Tu/voi ai/aveti nevoie tot timpul in aceasta masina de spatiul interior/portbagaj complet sau numai ocazional ?
James Kilowatt
Pai e masina de weekend si vacanta... deci carat carucior/landou/ baliuta in prima faza si apoi 3 biciclete/sanie/ poate cort si gratar vor fi necesare de fiecare data cand luam masina.

Am dat de anuntul ala si pe autoscout24. I-am scris tipului, insa nu mi-a raspuns...

Ce ofera belgoidul la 16kkm e la 26.000€. Insa cred ca are toate dotarile posibile,nu tin minte lista pe de rost insa are cam tot, multe nefiind interesante pt mine. Initial mie mi-a oferit modelul Luxury (care deja are tot ce imi doresc, adica nu are piele, navi, trapa, si DVD fata ce cel SH de 26K) la 23k€ NOU, insa asta a fost in sept. Acum nu mai sunt pe stoc. Mai era una in Franta... sa vedem.

In ultimul an, am facut 11.000 in total. Drumul pana la birou inseamna 6km dus intors... adica aprox 1200km/an. Mai mult de jumatate au fost facuti cu scuterul, practic cei 11.000 au fost facuti doar in weekend si vacanta. Anul asta vacantele "mari" au fost facute cu avionul (ceea ce e exclus acum, cu un copil atat de mic, am vazut cum e sa astepti avioane care intarzie cu copil cu tine)... asta inseamna ca un weekend din doua am plecat pe undeva, mai aproape sau mai departe.

Am facut calculul sa vad daca nu ma pot lipsi complet de masina. Daca inchiriez, ies mai scump. In plus mie de multe ori mi se pune pata sa plec din senin, si daca nu ai rezervat e naspa cu inchiriatul. Solutia asta e out.

Alta solutie e cambio... platesti un abonament si poti inchiria masina la pret fix pe timp si/sau pe km, cu benzina inclusa. E interesat si pentru ca unul din garajele lor e f aproape de casa mea. Am facut un calcul si cu astia, si la modul meu plimbaret as iesi cam la acelasi pret cu o masina cumparata (adica devalorizare + taxe, carburant, etc). Ar fi deci o solutie interesanta, mai ales ca ai avea intotdeauna masina noua practic la dispozitie. Pe de alta parte cele mai rasarite din "retea" sunt Astra Caravan si Zafira... chiar daca strict economic poate ar fi mai interesant decat sa cumpar (la limita totusi), prefer sa imi fac moftul asta si sa am alte pretentii. Economicul nu e totul, ca daca ar fi as fi luat Logan si ieseam sigur cel mai ieftin. Nu vreau nici sa sparg toate economiile pt masina, insa nu vreau nici sa merg pe o solutite minimalista. In fisierul excel partea economica nu e cel mai important criteriu wink.gif
f1anatic
si impreza noua diesel sedan nu se face ? ca nu e mai mica decit legacy ? Sau forester diesel...
T u d o r
Mai, nu stiu ce ti s-a pus tie asa pata pe sedanul asta de clasa medie, zau asa. La 10000 km parcursi cu masina merita sa te uiti la ceva care sa-ti faca sangele sa fiarba cu adevarat, daca tot e un moft. Doua masini inseamna 2 impozite, doua probleme in general. Daca nu mergeti amandoi cu masina nu merita sa o tii pe asta noua doar sa te uiti la ea in parcare si din cand in cand sa o scoti in weekend.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.