Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cuplu vs. Cai putere
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Engine
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
HalbaSus
raspuns scurt: benzinarul de 1.6.

Raspuns ceva mai lung:
Diferentele dintre cele 2 motoare, mai ales diferenta la demaraj de 3 (TREI) secunde este enorma... practic motorul diesel putem spune ca sta pe loc in comparatie cu benzinarul (atat comparativ cu benzinarul de 1.6 cat si cu masina ta actuala de 1.4), chiar daca in anumite momente cuplul la turatii mici mai poate compensa diferenta de putere dinte cele doua, la diferente atat de mari nu se pot face comparatii.

BTW... specificatii atat de proaste ca la 1.7 CDTI nu am vazut decat la dacie 1310 sau alte antichitati. 14 secunde pana la suta e lent pana si pentru un pensionar.
Skywalker
Sau diesel-ul de 2l Y20DTH care nu se mai fabrica. Indiferent de matematica asta eu consider ca o masina de @1300kg sa aibe minim 120cp iar la cele de 1500kg, minim 140cp.
Depasirile se fac cu retrogradare si demaraj puternic. Am patit de N ori cand ala din fata se baga aiurea in depasire din scurt si se bazeaza pe faptul ca ala din contrasens va frana.
Io-s de principiu; ai motor te bagi nu ai nu te bagi.
Bogdan104277
Ion,

Cu toate ca raspunsul vine cu intarziere, tie nu ti-au iesit calculele alea datorita faptului ca tu ai folosit raza de rulare (statica) in log de raza de rulare dinamica. Astea doua sunt un pic diferite intre ele.

Daniel,

O mare intrebare: de ce cand urci dealul in spatele tirului nu retrogradezi inaite in 3, urci pana la 5500-5800 si dupa aia sa urci din nou in 4 si abia apoi, dupa ce ajungi in 5500-5800 sa treci in 5, asta daca vrei demaraj?

Vreti demaraje: stati sa vedeti ce poate face un motor electric de 150 kw (204CP):


http://www.acpropulsion.com/videos/tzero%20vs%20corvette.mov

http://www.acpropulsion.com/videos/tzero%20vs%20ferrari.mov

http://www.acpropulsion.com/videos/Impact%20drag%20race1.mov

Si asta pe baterii domnilor. Ce sa ne mai complicam cu diesele, benzinare, turbo, etc.

Apropo, haideti sa vedem si in ce stadiu se mai afla tehnologgiile alternative de propulsie... beer.gif beer.gif
James Kilowatt
Pai in cazul cel mai fericit, in stadiu de prototip.
Iar in cazurile mai putin fericita, in stadiul de gargara fie politica (gen biocarburant), fie de marketing (gen BMW-ul pe hidrogen sau volvo-ul electric). Din pacate legile pietii inca favorizeaza zeama de dinozauri....

Masina full-electrica are un handicap major.... nu producem si nu putem distribui suficienta energie ca sa le alimenteze. Europa are 225.000.000 masini care merg in medie 20.000km/an. Adica, in fiecare secunda se fac 124.000km! Daca pentru fiecare 124km se consuma un modest 20kwh (adica masina merge cu 124km/h timp de o ora dezvoltand 20kw (27CP), scenariu super-optimist) atunci avem nevoie de o putere ca sa incarce bateriile de 20000kwh/s. Adica 72000000kw. Adica 72GW....., adica, o idee mai putin decat productia TOTALA de energie electrica a Frantei (aprox 90GW), tara care exporta curent la toti vecinii....
Si asta fara sa luam in calcul camioanele, autobuzele, drujbele, masinile de tuns iarba si alte chestii care ard petrol...

Deocamdata singura solutie fezabila la "tehnologiile" de transport nu tin de motoare si combustibili, ci de transport in comun, noi proiecte urbanistice care sa reduca numarul de km/cap locuitor (de exemplu zone rezidentiale, birouri si comerciale foarte apropiate intre ele), tele-munca (adica stai si pierzi vremea la calculatorul de acasa in loc sa stai 4 ore blocat in trafic sa ca pierzi vremea la ala de la servici) etc.
DanielArdelian
Domnilor,

Scuzati ca reinvii acest thread dupa atata vreme dar abia acum l-am gasit si s-ar putea sa am si eu o mica contributie utila. tongue.gif

L-am citit pe tot, sper ca n-am ratat nimic, mi-a placut cum au decurs discutiile. Cum spunea cineva mai sus, daca ai calculat bine, atunci prin orice alte metode trebuie sa ajungi la acelasi rezultat, prin urmare am sa va prezint si eu o metoda:

Un corp de masa m care se deplaseaza cu viteza v are o energie cinetica data de forumula:

QUOTE
E = (m * v^2) / 2

Deci ca sa-l accelerez de la o viteza v1 la o viteza v2, trebuie sa-i dau un surplus de energie:

QUOTE
dE = E2 - E1 = m * (v2^2 - v1^2) / 2


Evident, cu cat ii dau mai repede aceasta energie, cu atat va ajunge mai repede la viteza finala.

In fizica, puterea este definita ca si cantitatea de energie transferata in unitatea de timp (http://en.wikipedia.org/wiki/Power_%28physics%29).

QUOTE
P = dE / dt

Cu alte cuvinte, puterea este viteza de "curgere" a energiei, viteza de transfer a energiei.

Deci cu cat ai la dispozitie o putere mai mare, cu atat vei suplimenta energia cinetica mai repede, vei ajunge mai repede la viteza v2. Punct.

Ce ziceti, merge ? drive.gif
James Kilowatt
Merge, frumos explicat thumbsup.gif

O mica completare.... in felul in care sunt scrise ecuatiile, se face ipoteza ca puterea e constanta functie de viteza sau timp. In realitate, e variabila, crescand cu viteza/turatia wink.gif Merita o bere generalizarea ecuatiilor....
....si o lada de bere pentru a explica ecuatiile generalizate astfel incat sa fie intelese de toata lumea, inclusiv cei care nu stapanesc o integrala sau se uita crucis la o diagrama. Eu ma simt incapabil sa le explic fara mate, si oricum mi s-a mai reprosat ca unele mesaje sunt prea tehnice...
DanielArdelian
QUOTE (James Kilowatt @ May 6 2008, 09:44 PM) *
Merge, frumos explicat thumbsup.gif

O mica completare.... in felul in care sunt scrise ecuatiile, se face ipoteza ca puterea e constanta functie de viteza sau timp. In realitate, e variabila, crescand cu viteza/turatia wink.gif Merita o bere generalizarea ecuatiilor....
....si o lada de bere pentru a explica ecuatiile generalizate astfel incat sa fie intelese de toata lumea, inclusiv cei care nu stapanesc o integrala sau se uita crucis la o diagrama. Eu ma simt incapabil sa le explic fara mate, si oricum mi s-a mai reprosat ca unele mesaje sunt prea tehnice...


Evident ca puterea variaza cu turatia si timpul (In general, in utilizarea normala, creste).
Eu nu am incercat sa fac o estimare cantitativa, ci doar una calitativa, sa arat de ce este nevoie de o putere cat mai mare. Poate sa fie si variabila, dar sa fie cat mai mare. Nu am facut nici o ipoteza cum ca puterea ar fi constanta.
Partea cu integrarea in functie de timp si turatie se aplica daca vrei sa si calculezi cat timp dureaza accelerarea, dar aici nu ma bag nici eu biggrin.gif

Forma P = dE / dt este, prin definitie, valabila in orice moment de timp. Eu tin cont doar de starea initiala si finala, fara a intra in detalii despre traiectoria starii masinii de la v1 la v2.
AZAZEL
intrebare.

exista un motor pe lumea asta care are 320Nm constant intre 1500 si 4200 ture si in acelasi timp 180 cp constanti intre 4000 si 6000 ture. motorul este un turbo benzinar.
cineva spunea ca aceste date sunt gresite si ca plaja de turatie 4000-42000 ture in care motorul are in acelasi timp si cuplu la nivelul maxim si CP la nivelul maxim sunt fizic si tehnic imposibil de realizat.

el sugera ca fie cuplu maxim se termina la 3900 ture iar de la 4000 in sus se ajunge la maximul de cp, fie se termina cuplu maxim la 4200 ture si de la 4300 ture in sus motorul are nr de cp maximi.
spunea ca acolo sigur este o greseala si ca niste cifre sunt eronate.

voi cum credeti?
este posibil sa se intersecteze pe o plaja mica de turatii atat maximul de cuplu cat si maximul de CP
FAR EASTERN
QUOTE (AZAZEL @ Jan 23 2009, 01:24 PM) *
intrebare...

cineva spunea ca aceste date sunt gresite si ca plaja de turatie 4000-42000 ture in care motorul are in acelasi timp si cuplu la nivelul maxim si CP la nivelul maxim sunt fizic si tehnic imposibil de realizat.


Hm, nu stiu ce sa zic... biggrin.gif
James Kilowatt
Eu stiu

320Nm@4000rpm inseamna 182CP
320Nm@4200rpm inseamna 191CP sau

180CP@4000rpm inseamna 316Nm
180CP@4200rpm inseamna 301Nm

Restul e marketing. smile.gif
AZAZEL
QUOTE (James Kilowatt @ Jan 23 2009, 08:46 PM) *
180CP@4000rpm inseamna 316Nm
180CP@4200rpm inseamna 301Nm


ce stiu sigur este ca la 4000 ture cat si la 4200 , 5000, 6000 sunt 180 cp. singura necunoscuta este turatia la care este obtinut cuplul maxim de 320NM.
james, poti calcula si ce cuplu este la 3900 ture tinand cont de referinta celor 180 cp intre 4000 si 6000?

poti calcula de ex si cati cp sunt la 3000 ture tinand cont ca sunt 320 NM intre 1500 si cel ma probabil 3900 ture.

sau, invata-ma cum sa calculez ca o fac eu.

multumesc.
James Kilowatt
Numeric vorbind, puterea [W] = cuplu [Nm] x viteza unghiulara [rad/s]. Zic numeric pentru ca in realitate unitatea de masura nu corespunde, lipseste un 1/rad, insa nu are rost sa complicam, ramanem la varianta simpla si pur scalara, in care cei doi vectori au aceeasi directie.

Ca sa faci puterea in CP si sa folosesti direct ce ai, trebuie sa iei in calcul constantele care vin de la schimbarea unitatilor de masura:

Adica viteza unghiulara [rad/s] = Turatia [rpm] / 60 x 2 xPI
Puterea [CP] = Puterea [W] / 736 (aproximativ, exista mai multe definitii ale calului putere insa diferentele sunt mici. Eu am considerat-o pe cea definind 1CP=75Kgf m/s)

Deci Puterea [CP] = Turatia [rpm] x Cuplu [Nm] / 7028 (adim) (rotunjit)
klm
Am inteles cam asa: bla bla bla bla/s X PI blink.gif blush.gif .
Poti sa ne traduci JK? Adica se poate sau nu? thanks.gif
AZAZEL
eu nu ii cer lui james sa-mi explice mai in detaliu pt ca sigur nu pot pricepe.
am inteles cum trebuie facut calculul si il fac babeste, ca un robot fara sa ma intreb cum naiba de este asa.

de ex: daca stii ca o masina are 180cp la 4000 ture si vrei sa afli ce cuplu are la acea turatie atunci faci asa: 180*7028/4000=316Nm
daca stii ca o masina are 320Nm la 3000 de ture dar vrei sa afli si ce putere ai la 3000 ture faci asa: 320*3000/7028=136CP

James, ca sa afli ce viteza are o masina la 3000 ture in tr a 6-a, ce date iti trebuiesc? banuiesc ca raportul de demultiplicare a cutiei, puterea max , cuplu samd.
spune-mi ce date trebuiesc si o succinta explicatie a metodei de calcul cat si formula finala.

multumesc.
Diesel
ai nevoie doar de raportul treptei respective si al diferentialului, daca e cazul

puterea si cuplul influenteaza doar intervalul de timp in care ajungi la starea respectiva
mike.omega
QUOTE (klm @ Jan 26 2009, 10:30 AM) *
Am inteles cam asa: bla bla bla bla/s X PI blink.gif blush.gif .
Poti sa ne traduci JK? Adica se poate sau nu? thanks.gif

Aia e matematica de clasa a 5-a biggrin.gif
James Kilowatt
@Azazel
Pai iti trebuie circumferita pneului si raportul total de demultiplicare (luand in calcul si finalul)

Apoi V[km/h] = (turatia [rpm] / raport demultiplicare ) x circumferinta pneului [m] x 0.06
klm
CITAT(mike.omega @ Jan 26 2009, 08:05 PM) *
Aia e matematica de clasa a 5-a biggrin.gif

Daca imi dai o integrala tripla cred ca reusesc s-o rezolv si astazi in 1/2 zi - 1 zi (dupa 5-6 ani de lipsa de practica) insa cand apare o unitate de masura fizica ma pierd si la 1+1 asa ca as face bine sa ma retrag cu gratie din dicutie... dar macar se poate sau nu ca la o anumita turatie sa ai si cuplu si putere maxima?
AZAZEL
@klm
asta am intrebat eu cu 2-3 posturi mai sus si se pare ca e imposibil. utaria de cuplu maxim este mai mica decat cea de putere maxima fie si cu 50 de ture.
mike.omega
klm, stai sa vezi cand se incurca profii in unitati de masura ce misto e smile.gif Si dupa aia se bat cu pumnu-n piept ca sunt sefi lucrari, doctori, ingineri (toate 3 la un loc si in acelasi timp tongue.gif )

AZAZEL
QUOTE (James Kilowatt @ Jan 26 2009, 09:00 PM) *
Apoi V[km/h] = (turatia [rpm] / raport demultiplicare ) x circumferinta pneului [m] x 0.06


@james in forumula de mai sus, "raport demultiplicare" face referire la cel final sau la raportul treptei respective de viteza?
banuiesc ca cel al treptei.
AZAZEL
QUOTE (AZAZEL @ Jan 27 2009, 02:31 PM) *
QUOTE (James Kilowatt @ Jan 26 2009, 09:00 PM) *
Apoi V[km/h] = (turatia [rpm] / raport demultiplicare ) x circumferinta pneului [m] x 0.06


@james in forumula de mai sus, "raport demultiplicare" face referire la cel final sau la raportul treptei respective de viteza?
banuiesc ca cel al treptei.



james cred ca este o eroare undeva.
se dau:
-3000 ture
-raport demultiplicare tr 6- 0,63
-circumferinta pneului 2,052metri (225/50R17. circumferinta este 2 x pi x R. potrivit http://www.205gti.com/techtyrecalc.htm, reies 2.052m)
-constanta de 0,06

cand facem calculul 3000/0,63 x 2,052 x 0,06 = 232km/h is ar trebui sa iasa aprox 160km/h

am facut eu o greseala de calcul sau tu o greseala la formula?
Watcher
Azazel: rapot de demultiplicare TOTAL :-)
Adica DEM treapta INMULTIT cu DEM FINAL (transmisie) !
James Kilowatt
@Klm

Se poate sa ai si cuplul si puterea maxima a aceeasi turatie, no problem aici. Doar ca nu poti avea cuplul maxim la o turatie mai mare decat turatia de putere maxima. Doar mai mica sau egala.

In rest, asa e, cum zice Watcher smile.gif
AZAZEL
asa merge
: raport tr 6-0,63 si raport final 3,74 se transforma in:

3000/0,63/3,74 x 2,052 x 0,06=157 km/h

corect?
AZAZEL
care e faza cu cifra octanica la masinile pe benzina cu raport de compresie mare ? am citit undeva ca daca ai masina cu raport de compresie de genul 11:1 sau 12:1 iti trebuie combustibil cu cifra octanica mare.
cele pe benzina cu raport de compresie de pana la 10:1 merg lejer si cu benzina de 95 iar pt cele intre 10:1 si 11:1 ar fi recomandata benzina de 98+ insa ar merge si cea cu cifra octanica mai mica.
Diesel
http://en.wikipedia.org/wiki/Compression_ratio

Benzina muritorilor de rand se autoaprinde la un raport de compresie mai mare de 10:1. Asta e rostul cifrei octanice. Cu cat e cifra octanica mai mare, cu atat permite un raport de compresie mai ridicat (nu cunosc valorile, il asteptam pe James). Motoarele cu raport de compresie mare, au eficienta mai mare. D-aia motoarele diesel cu compresie 20:1 sunt eficiente.
Autoaprinderea dauneaza pentru ca tot rostul motorului este sa avem aprinderea la momentul scanteii, nu mai devreme sau mai tarziu.

Probabil pe motoarele noi exista senzori astfel incat motorul sa se adapteze in functie de benzina servita.

Intrebarea mea ar fi de ce naiba costa benzina de 98 atat de mult.
bakero
si yo p-aci...

pai costa.eu bag de la mol,benzina evo -cifra oct 99- si azi era 4.67...benzina 95 e vreo 4.0 lei....deci,ce fac?stau in 0.7 lei/litru? masina mea consuma ceva,dar parca mere mai bine cu 99...
gabidj
QUOTE (Andrei31214 @ Aug 25 2004, 07:00 PM) *
QUOTE (gica26774)
cum se transforma puterea din Kw in CP?


Cred ca se iau vreo 10 kw si se obtine o herghelie de 13,7 cai de rasa pura sau catari (depinde de motor, ca din dacie se scot ponei).

Ia sa te vad. Cati cai ies din 70 de kw?


Foarte simplu. Cauti "70 kw to hp" (fara ghilimele) pe google
yanmaneee
yeezys
supreme new york
stephen curry shoes
yeezy
supreme outlet
bape clothing
curry 6
jordan shoes
steph curry shoes
cheap jordans
lebron james shoes
supreme clothing
paul george
yeezy boost 350
chrome hearts online store
air jordan
nike sb
golden goose shoes
supreme clothing
hermes birkin
kobe byrant shoes
jordan shoes
moncler
supreme
golden goose outlet
birkin bag
yeezy shoes
lebron shoes
kobe shoes
supreme clothing
kd 10
off white shoes
golden goose outlet
alexander mcqueen outlet
lebron 17
kyrie 5 shoes
off white outlet
kd 12
kyrie 6 shoes
yeezy
golden goose sneakers
off white hoodie
jordan shoes
curry 7
paul george shoes
kevin durant
a bathing ape
off white
curry 8
bape hoodie
yeezy 350
kobe 9
curry 8 shoes
supreme hoodie
golden goose
yeezy 500
supreme clothing
supreme
curry 7 sour patch
kyrie 6
golden goose
supreme
michael jordan shoes
nike lebron 16
kyrie 4
yeezy
off white shoes
off white
yeezy
giannis shoes
lebron shoes
kd shoes
kobe 11
off white t shirt
nike dunks
jordan retro
jordan shoes
golden goose sneakers
kawhi leonard shoes
lebron 16
paul george shoes
supreme clothing
golden goose sneakers
kobe
curry 6
curry shoes
off white nike
curry 8
golden goose
supreme clothing
jordan 1
off white outlet
bape
jordan 12
kyrie 7
hermes handbags
golden goose sneakers
jordan 6
jordan shoes
kyrie 7
kobe basketball shoes
off white x jordan 1
supreme hoodie
lebron james shoes
yeezy supply
supreme clothing
yeezy
golden goose sale
nike off white
off white hoodie
curry 7
off white nike
yeezy 700
yeezy shoes
golden goose
nike sb dunks
golden goose outlet
moncler jackets
alexander mcqueen shoes
supreme
curry 7 shoes
air jordan
off white
supreme
jordan 11
kyrie irving shoes
kyrie 7 shoes
chrome hearts outlet
off white hoodie
curry shoes
golden goose
giannis antetokounmpo shoes
jordan shoes
cheap jordans
lebron 18
birkin bag
yeezy boost 350
lebron shoes
golden goose sneakers
kobe shoes
curry shoes
a bathing ape
jordans
kobe sneakers
jordan shoes
bape hoodie
yeezy 350
yeezy 380
kd 12 shoes
steph curry shoes
bape
kyrie shoes
adidas yeezy
hermes belt
yeezy boost 350
yeezy boost 350 v2
off white
jordan sneakers
bape outlet
cheap jordans
golden goose
kevin durant shoes
kd shoes
kd 12
lebron james shoes
hermes
supreme new york
hermes handbags
off white clothing
curry 6 shoes
golden goose
100% real jordans for cheap
kd13
golden goose sneakers
air jordans
moncler
retro jordans
nike x off white
supreme shirt
kobe shoes
supreme outlet
yeezy shoes
jordan shoes
off white
golden goose sneakers
golden goose sneakers
cheap jordans
jordan 13
supreme clothing
off white jordan 1
lebron 18
kd shoes
kevin durant shoes
golden goose
bape hoodie
yeezy
air jordan
kd shoes
yeezy boost
kyrie shoes
moncler jackets
supreme
moncler
kd shoes
supreme clothing
lebron james shoes
kobe byrant shoes
bape
yeezy shoes
supreme hoodie
kevin durant shoes
moncler
off white hoodie
off white outlet
golden goose outlet
yeezy boost 350 v2
hermes birkin
jordan shoes
ggdb
supreme
yeezy 350
jordan shoes
supreme t shirt
curry 6 shoes
kyrie shoes
supreme hoodie
goyard handbags
lebron shoes
golden goose
supreme clothing
jordan shoes
yeezy
yeezy 350
stephen curry shoes
yeezy boost 350 v2
golden goose outlet
jordans shoes
bape
jordan 4
moncler
off white
cheap jordans
steph curry shoes
kyrie 6
off-white
yeezy supply
golden goose shoes
supreme new york
supreme clothing
supreme new york
yeezy
alexander mcqueen
kobe shoes
supreme outlet
golden goose
yeezy
curry shoes
yeezy
jordan shoes
kyrie 6 shoes
air jordan
kyrie spongebob
lebron james shoes
yeezy 700
goyard
supreme clothing
kyrie 5 spongebob
moncler outlet
supreme t shirt
jordans
kyrie 7 shoes
lebron 18
supreme clothing
golden goose
moncler coat
yeezy boost 500
air jordan 1
kyrie 4 shoes
off white jordan 1
pg 1
westbrook shoes
off white nike
russell westbrook shoes
kyrie 5
lebron 17 shoes
birkin bag
kyrie irving shoes
supreme clothing
hermes online
kyrie 7
nike off white
hermes
moncler jackets
yeezy boost 700
golden goose
a bathing ape
moncler jacket
kd shoes
air jordan
yeezy boost 350 v2
kyrie irving shoes
golden goose outlet
retro jordans
pg 4
yeezys
golden goose sneakers
golden goose
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.