Help - Search - Members - Calendar
Full Version: salata de...F1
Masini.ro Forum > Auto Motor Sport > Formula 1
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
AZAZEL
nu stiu daca este oportuna deschiderea inca a unui topic despre f1 dar m-am gandit ca un topic in care sa ne mai informam intre noi cu cate una alta ar fi binevenit. practic aici m-am gandit sa postam diverse informatii si lucruri care ni se par interesante si care le-am gasit pe ici pe colo. de preferat ar fi sa nu le si trecem prin filtrul pasiunilor proprii pt a nu aparea comentarii.


mosley se teme de faptul ca hamilton va face din f1 ceea ce a facut schumy:

FIA president Max Mosley fears Formula 1 may be in for a repeat of the “Schumacher effect” if Lewis Hamilton matches his sensational debut year success in 2008 and beyond.
The 22-year-old’s unparalleled debut season and his year-long quest to become the sport’s first rookie world champion revived the non-core British television viewers’ interest in F1, with ITV’s ratings for the sport hitting a seven-year high.
Although he narrowly failed to land the drivers’ crown, the McLaren ace has already been tipped to become a multiple world champion and even challenge some of Michael Schumacher’s glittering records.
However Mosley feels that should Hamilton go on to repeat his form from 2007 next year then there could be a danger that, as with Schumacher’s metronomic domination of F1 in the first half of the decade, it could have an adverse effect on the sport.
"If he does the same thing next season as he's done this season, it will certainly have a big effect," he told the BBC’.
"It will start to be negative because we'll get the Schumacher effect where people start writing to me saying can't you do something to slow him down."
Hamilton has been largely credited with revitalising F1 this season, with supremo Bernie Ecclestone recently hailing him as a “miracle worker” following the retirement of Schumacher, the sport's only other recognised superstar.
Mosley, however, believes that while Hamilton has helped the sport reach out to a new audience, it could easily have been another of the sport’s rising young drivers who had grabbed the attention.
“He has certainly helped enormously in the UK," he said.
"He's also got a lot of interest worldwide because he's come manifestly not from a rich background.
"He's just made it.
"There is always somebody new.
“If it wasn't him it would be either [Nico] Rosberg or [Robert] Kubica or one of the other new stars, a [Sebastian] Vettel, would suddenly be the big one.
"So I think there is a tendency to exaggerate the importance of Lewis Hamilton."
Daniel Bogdan
Hamilton isi scrie memoriile, ca un mare aproape campion ce este:

http://formula1.automarket.ro/articole/ham...lonso-7418.html
Alex-F1
Io {momentan} cred ca Hamilton este un tip cat se poate de bine intentionat din toate punctele de vedere, deci am toata admiratia si respectul pt. ce-a facut anul asta....pe scurt si pe romaneste le-a rupt gura la toti, ce mai.....paradoxal, tare as fi vrut sa mai fie acum si Schumi, ca sa i-o rupa si lui....parca a stiut Schumi cand sa se retraga!!! Omul a devenit tot mai constient de propria valoare si bine face ca se lupta darz pt. visul lui....oricum manierele lui de lupta pana acum au fost muuult mai curate decat ale altora atunci cand s-au aflat in situatii similare (de afirmare la inceputul carierei)... Deci, din partea mea bafta maxima lui Hamilton in anii care vin, dar sa speram ca vor fi cat de cat lupte, nu repetarea efectului Schumacher!!! Vorbeamos...
Oana
Bolid din cânepă la Formula 1...
http://www.adevarul.ro/articole/masina-din...ormula-1/331285
acum eu am o nelamurire...de ce ai distuge o masina de f1? daca n-o mai folosesti, unde-i poluarea? aaa, ca vor sa foloseasca combustibili alternativi, e altceva...dar pot folosi masini normale, nu biodegradabile...eu una nu vad logica...poate ma lumineaza cineva...
AZAZEL
oana, ce sa iti zic?!

oamenii vor sa traga un semnal de alarma in ceea ce priveste poluarea planetei poluare care a devenit insuportabila.
F1 este un sport;iar sportul presupune in general o "curatenie fizica".
F1 , un sport poluant , trebuie sa faca ceva in acest sens.

apropo de poluare: eu in octombrie am consumat 400 litri de motorina. trebuie facut ceva ca masinile sa fie cat mai "prietenoase" cu mediul. iar F1 care este regina sporturilor cu motor trebuie sa faca ceva in acest sens.
20krpm
bf. cre ca fatuca aia ce-o scris articolul tre luata deoparte de cineva care sa-i explice cam care-i chestia cu formula 1. motor de otzel? cauciucuri de cartofi? rolleyes.gif
f1anatic
http://www.youtube.com/watch?v=_-lAAQhskuo...feature=related
Ron Dennis talks to Michael Schumacher
Oana
circuitul de la valencia...
http://f1-vlc.com/index.php?option=com_con...59&Itemid=9
podul arata tare bine...
AZAZEL
curios, pe un site britanic fanatic asa cum este cel al ITV-ului si unde toata lumea l-a ridicat in slavi pe hamilton anul trecut, iata rezultatele unui sondaj:

Do you agree with McLaren's equal driver policy?
Yes, it's admirable
63.15 % (3348)

No, Lewis should be No 1
7.53 % (399)

No, Heikki should be No 1
29.33 % (1555)

de asemenea sunt subiecte in care si cititorii pot sa scrie, exprimandu-si opiniile. 90 % din cei ce intra acolo sunt fani hamilton.
ma mir cum de rezultatele poll-ului sunt acestea.
in testele de la valencia heikki l-a facut pe lewis. sunt doar niste teste.
AZAZEL
Former double World Champion Mika Hakkinen, who is 39, and his wife Erja, are getting a divorce according to reports.

The German national daily Bild-Zeitung said the Finnish pair, who have two young children (Hugo and Aina-Julia) and live in Monaco, are parting ways.

"I am very surprised," said German motorsports commentator Hans-Joachim Stuck.

"To me they always seemed like the Finnish version of Michael and Corinna Schumacher - a perfect couple," he added.



45-year-old Erja Hakkinen, whose maiden name is Honkanen, is a former television journalist. Mika Hakkinen recently retired from the German touring car series DTM.
AZAZEL
in sfarsit in aceeasi sesiune de teste raikkonen si Schumi la barcelona. pacat ca sunt doar teste:

http://www.formula1.com/news/headlines/2008/2/7386.html
AZAZEL
arcelona podium 'impossible' - Alonso
''For now, the podium is a fantasy, a dream''
07/04/08 11:49

Alonso este suparat rau. atentie la partile cu Bold


Zoom
Alonso expecting little from his homw Grand Prix

Fernando Alonso on Sunday admitted that he thinks Renault is now the eighth slowest team on the grid.

"We are no longer only behind Ferrari, McLaren and BMW. Ahead of us as well are Toyota, Williams, Red Bull and Honda," the Spaniard is quoted as saying by the news agency EFE.

The Anglo-French team, that in 2005 and 2006 won the world championships with Alonso at the wheel, is planning a major update for the R28, to debut at the upcoming Barcelona test, and the subsequent Spanish Grand Prix in three weeks.

The improvements relate to bodywork and front suspension, and Alonso insists that if Renault does not take a step forward, he will begin to regard the 2008 season as a write off.

"Right now it is our only hope. We really need it to work for us, otherwise you could say that Fisichella made the better move (for 2008)," he said.

Alonso totally ruled out team boss Flavio Briatore's claim that the Barcelona improvements should move the R28 into podium contention.



"That's impossible," the 26-year-old responded, "because we need to find one second (per lap). That has never been done in the history of any team.

"This is not what we are hoping for, anyway. For now, the podium is a fantasy, a dream.

"What we are looking to do now is to get on to the level of Toyota, for example - to easily go into Q2 and Q3 and then race to be behind the top three teams," Alonso said.

To the Spanish newspaper Diario AS, even Renault's Pat Symonds took issue with Briatore's plans for a Barcelona podium.

"That is a very ambitious goal," he smiled.
pmhoria
Ce mare e diferenta intre Renault F1 si echipele de la varf..... parca cei de la Renault nu au evoluat deloc in cei 2 ani de cand au luat titlul cu Alonso.
20krpm
azazel, impotriva viziunilor tale pentru viitorul indepartat, din tot articolul pe care l-ai ploeshtit aici nu vad altceva decit ca balonzo, ca si anul trecut, talks shit about his own team. renault de fapt e pe drumul de retragere din f1, daca anul asta nu fac nici o scofala ma indoiesc ca au sa mai primeasca bani pentru dezvoltare. asa ca singura sansa ar fi ca flavio sa cumpere echipa, si sa puna mina de la mina cu red bull sa cumpere niste motoare de undeva. posibil de la ford, sau de la tata motors.
AZAZEL
pai de unde o asociere cu red bull?
adica ar ramane si red bull fara motoare odata cu plecarea renault si ar trebui sa caute impreuna un furnizor de motoare.
ce motoare ar putea lua de la tata motors?
Mariustom
CITAT(AZAZEL @ Apr 8 2008, 10:43 PM) *
... ce motoare ar putea lua de la tata motors?

De aici, că nu m-am putut abține whistling.gif laugh.gif
thumbsup.gif



ninja.gif
20krpm
aia cu tata motors nu e gluma. ce emblema purtau masinile alea verde-inchis acu vreo 5 ani, unde alerga mark webber, va mai amintiti?...
pmhoria
QUOTE (Mariustom @ Apr 8 2008, 08:59 PM) *
QUOTE (AZAZEL @ Apr 8 2008, 10:43 PM) *
... ce motoare ar putea lua de la tata motors?

De aici, că nu m-am putut abține whistling.gif laugh.gif
thumbsup.gif



ninja.gif


Primele 2 cuvinte care mi-au sarit in ochi au fost: "Stylish, comfortable" .... bleah si am inchis pagina.

Dar avand in vedere ce imperiu financiar e in spatele lui Tata.... plus ca si Jaguarul e in ograda lui cine stie ce idei o sa-i vina...
20krpm
super aguri e din nou in probleme mari, se pare ca indienii care le-au promis bani au uitat sa le trimita cecul pe saptamina asta. deocamdata au avut bani suficienti de benzina ca sa isi trimita camionul cu masinile la barcelona pentru weekendul vitor, dar nu e sigur ca vor reusi sa si iasa din pits. e dureros sa vezi o echipa zbatindu-se pentru supravietuire... soferii o sa trebuiasca sa conduca atenti ca nu cumva sa loveasca masinile, probabil ca or sa aiba bani sa cumpere numa 2-3 seturi de cauciucuri, si cine stie citi mecanici or sa vina cu ei duminica. daca cineva da din intimplare peste povestea lui paul stoddart despre felul cum se zbatea cu minardi la inceputul anilor 2000, il rog sa posteze link-ul. (il aveam odata, si l-am pierdut.) e o istorie foarte misto.
f1anatic
QUOTE (20krpm @ Apr 18 2008, 04:26 PM) *
e o istorie foarte misto.



Dom'le, nu mai tura la 20,000 de ture ca nu putem tine pasul. Revino la idle speed si spune-ne ce crezi despre Danica Patrick si victoria ei de la Montegi, Japonia.

Citeva poze cu Danica Patrick
http://www.indymotorspeedway.com/danica4.html
http://www.indymotorspeedway.com/danica.htm
http://sportsillustrated.cnn.com/features/...danica-patrick/



E clar ca Danica Patrick a depasit pragul de "Girl Racer" si "Motorsport Babe" si ca acum va fi luata in serios. Da, Michelle Mouton a fost prima femeie care s-a impus in lumea sporturilor cu motor, Juta Kleinschmidt imi vine in minte deasemeni. Dar Danica e prima care invinge in "open wheel racing"



GO DANICA !
20krpm
nu poci sa comentez, sint prea influentabil aici. intimplator ii cunoastem (nevasta-mea si cu mine) oarecum binishor pe bev si tj, parintii ei, si eram convins ca prima ei victorie e doar o chestie de timp. intimplarea face ca a fost chestie de mai putin timp decit era pregatita toata lumea din jurul ei, din cite am impresia. e destul de naspa sa kick the ass of your boss' son, daca ma-ntelegi.
AZAZEL
Mark Huges, un expert in formula 1 a facut poate cea mai buna analiza a lui Massa din cate am citit pana acum.
Il analizeaza pe acesta inclusiv comparativ cu Kimi si Shumy.
Tot el-Huges- spunea acum o saptamana ca, daca el -massa-va pierde in fata lui raikkonen in instanbul- un circuit care este pe stilul brazilianului- moralul acestuia din urma va fi la pamant si, practic, el nu va mai putea taria psihica sa lupte cu finlandezul pt titlu.

enjoy:

http://www.itv-f1.com/Feature.aspx?Type=Ma...es&id=42505
ma intreb cine sunt cei 4 de care aminteste Huges pe final

eu zic ca ar fi button, alonso, webber si trulli. sau in loc de trulli rosberg. de primii 3 sunt sigur.
20krpm
moment trist azi: super aguri a anuntat ca se retrage din campionatul anului 2008, si probabil ca aguri suzuki se va retrage complet din f1 cu ocazia asta. probabil ca asa se-ntimpla cind echipa B, cu un minim de resurse dar cu mult mai multa ambitie, bate echipa A. ant s-ar putea sa mai prinda vreo slujba pe la honda, dar pe sato nu-l vad nicaieri, cel putin deocamdata. asa zvapaiat cum era (oare de cite ori in anii trecuti nu ma luam cu miinile de cap si strigam la el "da-te, ba, la o parte") pin la urma cred ca mi-a fost drag si de el.

si pentru ca fu vorba acu vreo 2 saptamini, ce sansa are danica sa cistige curse, atita vreme cit e in aceeasi echipa cu mario andretti?... ca uite ce se-ntimpla.
AZAZEL
acxum pe b1 tv sunt trulli si mick doohan la nasul
AZAZEL
un articol interesant:
http://en.f1-live.com/f1/en/headlines/news...715101556.shtml


"I would have had no problem going up against Kimi Raikkonen," Schumacher adds, refuting the common claim that he objected to having the Finn as his 2007 team-mate.
AZAZEL
voi vi-l aduceti aminte pe greg moore? un mare talent. probabil ajungea in f1. a fost preferatul meu in acea perioada in PPG. ulterior nu am mai urmarit acele curse, nici macar cand era montoya.

http://www.youtube.com/watch?v=3tl-6oqN0i4
f1anatic
Ricardo Patrese isi sperie nevasta conducind un Civic Type R la Jerez
http://cgi.fark.com/cgi/fark/vidplayer.pl?IDLink=3875015

Acultati cu sonorul dat tare.
AZAZEL
obligatoriu trebuie vazut filmuletzul.
ce prostovan:

http://www.youtube.com/watch?v=8PkbiE1pHc0...feature=related
20krpm
daca va cautati tele-fon
si vreti sa fiti cul ca hamilton,
va luati blackberry storm.
AZAZEL
cat vom trai nu vom mai apuca pe cineva ca montoya.
chiar nu stiu ce s-a intamplat cu acest om. cum si-a irosit talentul?
stiu ca fanii lui MS nu o vor accepta insa cred ca singurul complex al neamtului in cariera lui de F1 a fost montoya. din fiecare duel cu montoya , MS iesea cu capul jos iar cand se lupta cu acesta, chiar de risca o iesire in decor, MS facea tot posibilul sa nu fie depasit insa asta se intampla rar.
http://www.youtube.com/watch?v=l6xwLC9Vlkk&NR=1

off, pe montoya il stiu din 97 cand se lupta cu Zonta in formula 3000. atunci a catigat brazilianul, anul urmator a castigat montoya batandu-l pe heidefeld, in 1999 a dominat heidfeld in formula 3000 iar montoya era campion in PPG cart, in 2000 montoya chiar nu mai tin minte ce a facut in PPG iar in 2001 a venit in F1 sa rada de MS. au fost ani frumosi la williams si apoi a venit la mclaren iar intr-o zi a disparut brusc.
watch this:
http://www.youtube.com/watch?v=YOW-jngVoT4
monza 2003
http://www.youtube.com/watch?v=hXn_a2w1Bv8
James Kilowatt
QUOTE (AZAZEL @ Nov 6 2008, 08:16 PM) *
cat vom trai nu vom mai apuca pe cineva ca montoya.



Poate cat va trai Bernie. Omu' avea oua, prin comparatie cu pilotii actuali, insa nu era singurul. Nici MS nu era domnisoara...
Ca sa mai apara baieti din astia in F1 trebuie umblat putin la puncte. Ia sa valoreze o vitorie cat 3 locuri doi si un loc doi cat doua locuri trei si a vezi atunci cum creste nivelul de testosteron... Cand ai 10 puncte la victorie si 8 la locul 2, nu-ti arde sa iti asumi atatea riscuri. Un abandon e o tragedie prea mare si o victorie e o rasplata prea mica. Campionatul actual e un bun exemplu.
klm
CITAT(AZAZEL @ Nov 7 2008, 01:16 AM) *
din fiecare duel cu montoya , MS iesea cu capul jos iar cand se lupta cu acesta, chiar de risca o iesire in decor, MS facea tot posibilul sa nu fie depasit insa asta se intampla rar.

Oare de cate ori a iesit MS cu capul plecat din lupta cu orice competitor?! Cu Montoya a fost mai precaut pentru ca l-ar fi scos de pe pista sau i-ar fi lovit masina (asa cum a si facut-o de cateva ori). Daca tin eu minte a avut cateva poll-uri insa nicio victorie in sezonul lui de glorie prin 2002-2003 deci de unde concluziile astea?!
f1anatic
QUOTE (AZAZEL @ Nov 6 2008, 06:16 PM) *
cat vom trai nu vom mai apuca pe cineva ca montoya.
chiar nu stiu ce s-a intamplat cu acest om. cum si-a irosit talentul?
stiu ca fanii lui MS nu o vor accepta insa cred ca singurul complex al neamtului in cariera lui de F1 a fost montoya. din fiecare duel cu montoya , MS iesea cu capul jos iar cand se lupta cu acesta, chiar de risca o iesire in decor, MS facea tot posibilul sa nu fie depasit insa asta se intampla rar.


Cred ca ai vazut campionate paralele. MS a fost mai precaut cu Montoya pt ca si ela era un pic mai brutal, insa eu retin clar cum Schumacher l-a fortat pe Montoya in decor intr-un an in Brazilia si apoi in alt an in Austria.
AZAZEL
QUOTE (klm @ Nov 7 2008, 11:15 AM) *
QUOTE (AZAZEL @ Nov 7 2008, 01:16 AM) *
din fiecare duel cu montoya , MS iesea cu capul jos iar cand se lupta cu acesta, chiar de risca o iesire in decor, MS facea tot posibilul sa nu fie depasit insa asta se intampla rar.

Oare de cate ori a iesit MS cu capul plecat din lupta cu orice competitor?! Cu Montoya a fost mai precaut pentru ca l-ar fi scos de pe pista sau i-ar fi lovit masina (asa cum a si facut-o de cateva ori). Daca tin eu minte a avut cateva poll-uri insa nicio victorie in sezonul lui de glorie prin 2002-2003 deci de unde concluziile astea?!


klm, uita-te si tu pe f1.com la statistici si vei vedea cate victorii, poll-uri si fastest lapuri a avut montoya. eu nu vorbesc din amintiri vagi ca ale tale. eu vorbesc din ce este scris negru pe alb la statisticile anilor in care montoya a fost in f1.
nu stiu de cate ori iesea MS cu capul jos in lupta cu competitorii insa stiu ca in lupta cu montoya iesea aproape de fiecare data cu capul jos.
tinere, gaseste-mi un filmulet in care montoya l-a scos de pe circuit pe MS si ai de la mine 24 din cele mai bune beri ce se produc pe acesta lume. montoya i-a aplicat corectii lui MS apoape de fiecare data cand s-au intalnit pe traseu iar cel ce se temea sa nu fie scos afara era montoya si nu MS. MS din cauza chinurilor la care era supus era cel caruia ii picau nervii.
uita-te la filmuletele puse de mine mai sus.
cursele de la imola 2003 , brazilia(parca 2003) samd sunt celebre. astea sunt curse in care montoya a pierdut mult din cauza manevrelor liui MS.
klm
Montoya:
2001: 6th, 31 points, 1 win, 3 poles
2002: 3rd, 50 points, 0 wins, 7 poles
2003: 3rd, 82 points, 2 wins, 1 pole
2004: 5th, 58 points, 1 win, 0 poles
2005: 4th, 60 points, 3 wins, 2 poles
2006: 8th, 26 points, 0 wins, 0 poles
Schumacher:
2001: 1st, 123, 9, 11
2002: 1st, 144, 11, 7
2003: 1st, 93, 6, 5
2004: 1st, 148, 13, 8
2005: 3rd, 62, 1, 1
2006: 2nd, 121, 7, 4
Montoya
2001: 3 poles, 1 victorie, 1 victorie MS (+1 Ralph S)
2002: 7 poles, 0 victorii, 4 victorii MS
2003: 1 poles, 1 victorie
2004: 0 poles
2005: 2 poles, 1 victorie
2006: 0 poles.
Montoya nu a luat nicio victorie cand MS a plecat din poll.
Fast laps:
2001: M 3, MS 3
2002: M 3, MS 7
2003: M 3, MS 5
2004: M 2, MS 10
2005: M 1, MS 3 (KR bate tot)
2006: M 0, MS 7
Cam astea sunt scrise negru pe alb.
Inca sunt la calculator la ora asta pentru ca mi-am reimprospatat amintirile cu cateva curse (pe youtube) si mi-e suficient sa imi spun ca de fiecare data cand Montoya era pe langa MS avea in cap un singur lucru: obtener él en la decoración (adica scoate-l in decor->gugl translate) laugh.gif .
Alex-F1
Bai voi v-ati apucat acuma de statistici??? blink.gif Parerea mea e ca Montoya gandea cam asa: "frate vad ca la toti le tzatzaie fundul cand aud de MS sau cand il vad in oglinda retrovizoare, nicicare n-are sanje-n instalatie sa se puna cat de cat cu el.....ei bine lasa ca o sa le arat io si lor si lui ce-nseamna sa fii un racer adevarat si neinfricat" bicycle.gif Si cam asa a si facut.....nu prea l-am vazut avand complexe pe pista in fata lui MS......ca nu era la fel de genial sau n-avea masina la fel de buna e alta poveste, dar macar omu s-a batut la maxim......respecte pt. asta!!! arigato.gif
f1anatic
A Taste of His Own Medicine - Montoya-Schumacher
http://www.youtube.com/watch?v=YOW-jngVoT4...feature=related

Uite tinere, de ce Michael nu si-a pus mintea cu Montoya. Pt ca si atunci cind nu si-o punea, Montoya era un pericol. Michael nu avea nevoie de pericole...nu cred ca intelegi...Michael il lasa pe Montoya sa isi faca damblaua pentru ca la sfirsitul sezonului Montoya tot nu conta in clasament...

Cind l-a scos Montoya pe Michael in decor ?
QUOTE
tinere, gaseste-mi un filmulet in care montoya l-a scos de pe circuit pe MS si ai de la mine 24 din cele mai bune beri ce se produc pe acesta lume.

http://www.youtube.com/watch?v=a5wEx-PYCe4...feature=related

Monaco 2004 - In spatele safety car-ului, Montoya intr-un moment de neatentie, nu observa ca Michael isi incalzeste frinele, intra in Michael care la rindului sau este propulsat in zid (iar daca era verdeata, era scos de pe circuit).

Si probabil filmultezul asta ti-a scapat
http://www.youtube.com/watch?v=4vPxwkKRn78
pe la inceput, prin Austria cred ca se intimpla, Montoya il scoate de pe circuit pe Michael

Si te las cu astea: dovada ca Michael isi mai punea citeodata mintea cu Montoya,
http://www.youtube.com/watch?v=ZCSfZ73xK84...feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=OUt8gAeidPU...feature=related

Ii trimiti berile Oanei.
AZAZEL
QUOTE (f1anatic @ Nov 11 2008, 05:12 AM) *
A Taste of His Own Medicine - Montoya-Schumacher
http://www.youtube.com/watch?v=YOW-jngVoT4...feature=related

Uite tinere, de ce Michael nu si-a pus mintea cu Montoya. Pt ca si atunci cind nu si-o punea, Montoya era un pericol. Michael nu avea nevoie de pericole...nu cred ca intelegi...Michael il lasa pe Montoya sa isi faca damblaua pentru ca la sfirsitul sezonului Montoya tot nu conta in clasament...

Cind l-a scos Montoya pe Michael in decor ?
QUOTE
tinere, gaseste-mi un filmulet in care montoya l-a scos de pe circuit pe MS si ai de la mine 24 din cele mai bune beri ce se produc pe acesta lume.

http://www.youtube.com/watch?v=a5wEx-PYCe4...feature=related

Monaco 2004 - In spatele safety car-ului, Montoya intr-un moment de neatentie, nu observa ca Michael isi incalzeste frinele, intra in Michael care la rindului sau este propulsat in zid (iar daca era verdeata, era scos de pe circuit).

Si probabil filmultezul asta ti-a scapat
http://www.youtube.com/watch?v=4vPxwkKRn78
pe la inceput, prin Austria cred ca se intimpla, Montoya il scoate de pe circuit pe Michael

Si te las cu astea: dovada ca Michael isi mai punea citeodata mintea cu Montoya,
http://www.youtube.com/watch?v=ZCSfZ73xK84...feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=OUt8gAeidPU...feature=related

Ii trimiti berile Oanei.


man, eu ma crucesc de filmuletele ce le pui tu aici ca si argumente. esti un adevarat fan MS asa cum sunt fanii de bmw.
ce-s astea? eu chiar nu pricep?

1. sa facem diferenta intre a scoate pe cineva in mod voit de pe circuit si in a socate accidental.

pai primul filmulet ce reprezinta pt tine? reprezinta faptul ca MS are oua sau ce? sau ca montoya cand isi punea mintea cu MS , atunci montoya e un periocol?
pai tu chiar nu vezi ce se intampla in primul filmulet? tu nu ai asculat ce spune MS? acolo e o nesimtire de prim rang. la un anumit moment montoya ajunge cu un sfert de masina in fata lui MS iar neamtul sustine ca in urmatoarea curba nu l-a vazut pe montoya si nu se astepta ca este in dreapta lui. montoya ce spune ? ca trebuie sa fii prost sau chior ca sa nu iti dai seama/vezi ca cineva e in dreapta ta. scuze domnul meu insa in primul filmulet care sincer nu stiu ce reprezinta pt dumneata, este inca o dovada a nesimtirii de care a dat dovada uneori MS in cariera lui. face curba la stanga f larg stiind ca montoya e in dreapta lui cu scopul sa il scoata in decor pe columbian. deci, primul filmulet este dovada ca daca iti pui mintea cu MS, el va face tot posibilul chiar sa te scoata in decor numai sa nu il depasesti.

filmuletul doi . iar imi fac cruce. acolo e neatentie sau chiar rea vointa insa din partea lui MS. cum isi incalzea neamtul franele? pune o frana in spatele safety car in care blocheaza rotile aprox 30 de metri. se observa urma pe asfalt cat si fumul care iesea din roata stanga fata. pai tu iti incalzesti franele sau pui frane in care blochezi rotile distanta de 30 m. asta e manevra gen Piquet JR in prima cursa din cariera. pai cine a mai vazut asa ceva in spatele unui sfaty car? sa blochezi rotile 30 de metri. a fost o prostie pe care a facut-o MS si a platit pt asta. in plus pt prostia lui a platit si montoya. pai ce spune regulamentul? cum trebuie sa te comporti in spatele safety car. faci asemenea manevre? cine se asteapta ca cel din fata lui sa faca asemenea manevre de om ..... plus ca MS si-a distrus si anvelopele blocand rotile. care a fost scopul acestei manevre? oare nu cumva se dorea ca masina din spate sa ramana fara spoiler? eu cred ca da. era in tutul 45 . daca montoya isi rupea "nasul" ajungea in spatele plutonului si nu in spatele lui MS. din pacate nu s-a cam terminat asa cum si-a dorit. tu chiar crezi in filmuletele pe care le pui? macar le-ai urmarit cu atentie? sau ii era frica de faptul ca la restart montoya va ataca. uita-te la link-ul de mai jos la minutul 1 si 10.
http://www.youtube.com/watch?v=hovX03I7gMs

filmuletul 3.
din nou iti spun: sa facem diferenta intre a scoate pe cineva in mod voit de pe circuit si in a socate accidental. MS in cariera lui a fcaut manevre intentionate pt a scoate pe cineva de pe circuit.
tu vorbesti de austria 2001. MS incerca sa treaca de montoya. montoya franeaza tarziu pt a se apara si nu reuseste sa ia dreapta la timp din cauza vitezei prea mari. MS ce era in stanga lui , nu a putut vira dreapta. acolo este un incident de cursa. nimic intentionat. se vede clar cum montoya se chinuie sa ia dreapta de volan si derapeaza. din pacate si MS a avut de suferit.
http://www.youtube.com/watch?v=liBhETp8IGA
MS din pacate pt sport, face manevre intentionate de a scoate pe cineva de pe circuit asa cum a afacut cu montoya la imola. vezi te rog primul filmulet si aculta si ce spun cei doi in conferinta de presa. auzi gogomanie: nu l-a vazut pe montoya si de asta a luat crba larg.

filmuletul 4. brazilia 2002. l-a depsit MS pe montoya la start insa MS face alta manevra lipsita de sportivitate cand montoya vrea sa il depaseasca la loc. MS ii taie calea lui montoya cand columbianul era la 1 metru de el cu riscul de a fi lovit de columbian. alta nesportivitate. spoiler distrus pt montoya. aici nu e dovada ca MS a avut oua. e dovada ca a fost nerusinat si ca i-a fost frica sa se bata pe corectelea. ce spune regulamentul cu schimbarea trasei pe care mergi? aici nu mi-ai aratat ca MS isi pune mintea ci ca isi pune nesimtirea.

si din atatea filmulete puse de mine in care Montoya il face terci pe MS tu ai reusit sa gasesti doar unul singur: australia 2002. si, multumesc lui dumnezeu : este atata maculatura cu MS pe net insa maculatura in care MS il depaseste pe montoya se gaseste rar, e piesa de colectie si se vinde pe sub mana pt colectionarii ce isi permit sa plateasca.

totusi, arata-mi si mie unde montoya face manevre sa-l scoata pe MS de pe circuit sau manevre sa-i deterioreze masina. in afara de austria 2001 in care se vede clar ca montoya face tot posibilul sa nu intre larg in curba eu nu am mai gasit.

"Uite tinere, de ce Michael nu si-a pus mintea cu Montoya. Pt ca si atunci cind nu si-o punea, Montoya era un pericol. Michael nu avea nevoie de pericole...nu cred ca intelegi...Michael il lasa pe Montoya sa isi faca damblaua pentru ca la sfirsitul sezonului Montoya tot nu conta in clasament..."

da. si eu ma gandeam la un RS6 dar am zis ce dracu sa fac cu el? e mare, consuma mult, in romania nu poti merge cu viteza. da-l la dracu. nu era problema de bani ca eu sunt milionar insa am zis sa pastrez banii pt nepoti.
auzi. nu avea nevoie de pericole? pai el insusi era cel mai mare pericol. sa iti dau filmulete cu cati piloti a scos de pe circuit cu manevrele sale? sa iti spun ca a castigat primul campionat furandu-i titlul lui Hill? sa spun ca pe al treilea a incercat sa il castige furand de la villeneuve?
Nu putea domnule asa cum nici eu nu o sa-mi permit sa cumpar si sa intretin un RS6.
l-ai vazut tu in cariera lui de 15 ani pe MS sa nu fructifice o ocazie? l-ai vazut tu candva cu non combat? el facea tot posibilul sa depaseasca, sa nu fie depasit si sa castige. unul singur a fost prea mare pt palaria lui: montoya. pt columbian el nu avea antidot, exceptand manevrele de socatere in decor.
f1anatic
QUOTE (AZAZEL @ Nov 12 2008, 11:36 AM) *
filmuletul doi . iar imi fac cruce. acolo e neatentie sau chiar rea vointa insa din partea lui MS. cum isi incalzea neamtul franele? pune o frana in spatele safety car in care blocheaza rotile aprox 30 de metri. se observa urma pe asfalt cat si fumul care iesea din roata stanga fata. pai tu iti incalzesti franele sau pui frane in care blochezi rotile distanta de 30 m. asta e manevra gen Piquet JR in prima cursa din cariera. pai cine a mai vazut asa ceva in spatele unui sfaty car? sa blochezi rotile 30 de metri.


Am citit pina aici si aveam de gind sa iti raspund. Dupa ce am vazut cit de neinformat esti in privinta Formulei Unu - repetind the 3 ori ca neamtul si-a blocat rotile 30 de metri - lucru de altfel imposibil si daca ar frina in linie dreapta la Monza - nu mai spun in spatele Safety Car-ului care mergea MULT mai incet, consider ca nu am ce discuta cu tine. Ca sa nu mai amintesc de obiceiurile standard, impamintenite, ale soferilor de a-si incalzi frinele si cauciucurile inaintea startului sau inaintea re-startului dupa ce au mers ceva vreme in spatele safety car.

Deoarece ai reinceput cu limbaj dubios la adresa pilotilor, te avertizez ca pe viitor nu le voi mai tolera. Am cerut sa se mentina un limbaj adecvat in acest forum la adresa pilotilor sau in discutiile intre membri, si tu esti un "repeated offender". Nu iti cere nimeni sa fii partizanul nimanui si nici standarde de obiectivitate (decit lipsa notabila) nu avem aici pe forum...dar eu decid cind se intrece gluma cu limbajul.

AZAZEL
nici eu nu am ce discuta cu tine si este ultima data cand te mai bag in seama.
la undeva intre 160 si 200 km/h atat cat aveau masinile pe acolo cu siguranta blochezi rotile spre 30 de m. ca n-or fi fost 30, cu siguranta sunt minim20. daca te uiti, MS intra cu masina in imagine cu roata blocata si lasa o urma f lunga+ dunga lasata inainte de a intra in cadrul camerei. plus ca iese si fum din roti.

stiu de mai mult timp ca tine ca franele si rotile trebuiesc incalzite inaintea restartului. insa nu stiu ce incalzire a franelor si rotileor este aia unde blochezi rotile de ies fum din ele si lasi dungi pe asfalt. eu in cele peste 300 de curse de f1 urmarite nu am vazut o asa maniera. ca sa nu zic ca dupa acea frana isi distrusese roata fata stanga. deci , ceva este dubios acolo. iar daca nu a intentionat ca montoya sa-si rupa spoilerul atunci cu siguranta este ceva de ordinul paranormalului ceea ce a incercat sa faca. incalzirea franei se face atunci cand placutzele freaca pe disc iar acolo placutele stateau intr-un singur loc pe disc. faptul ca ajuns cu masina in gard este din cauza propriilor prostii. nimeni nu ar fi putut evita o asa manevra. sau esti adeptul faptului ca oricine este lovit pe strazi din spate si in viata de zi cu zi este nevinovat.
anyway, chiar nu conteaza. eu le stiu pe ale mele tu pe ale tale.
klm
In editiile in care a alergat in f1 am reusit sa-mi fac o perere despre Montoya si despre atitudinea lui fata de MS sau alti piloti insa cuvintele tale m-au facut sa ma intreb daca nu cumva am vazut alte curse se de aceea am rasfoit yutubul ca sa ma conving... si se pare ca parerea mea ramane in picioare smile.gif.
Daca am presupune prin absurd ca MS ar fi vrut sa-l buleasca pe Montoya imi trece prin cap intrebarea: DE CE? cand ar fi fost depasit n-ar fi avut decat sa-l asptepte pe columbian sa-si strice masina; deci de ce?
Daca o sa cauti "montoya schumacher" ai sa gasesti colaje cu duelurile celor 2, dueluri in care se vede clar cat de prost se incadreaza primul ca sa-l forteze pe neamt sa iasa in decor; daca vrei, revin cu linkuri.
AZAZEL
Rubens Barrichello has hinted he might eventually write some revealing memoirs about his Formula One career.

Speaking from an awards night in Sao Paulo, the 36-year-old Brazilian was reacting to a recent controversy that highlighted the tense relationship he shared with Michael Schumacher and Ferrari as a race driver with the Italian team.

"The public does not know even half of the story about what I experienced with Ferrari," Barrichello said.

"Perhaps they will be able to read the truth one day in a book," Barrichello, whose future is in serious doubt following the expiry of his Honda contract, hinted.

He said the 'right time' for him to reveal the details of his experiences 'will come'.
Alex-F1
Waw.....acuma chiar m-ai facut curios oare despre ce-ar scrie Rubens in cartea aia!!!!! confused.gif Cred ca nu putini ar fi aceia care s-ar cruci citind si ar spune "asta nu poate fi adevarat" tot la a doua pagina..... whistling.gif Whatever, GO RUBENS WITH THE BOOK......vrem sa stim adevarul.....sau nu vrem? ninja.gif
pmhoria
Rubens va fi platit la greu sa nu scoata cartea aia .... Probabil ca vre-un nepot de-al lui o sa scoata cartea peste 50 de ani si se va vinde in cateva zeci de mii de exemplare, pt ca nimeni nu va mai fi curios atunci de ce era in spatele echipei Ferrari in anii 2000-2006.
Si daca totusi reuseste sa apara aceasta carte vom afla ca F1 nu mai are nimic in comun cu ideea de sport. Chiar am vrea asta?
f1anatic
Eddie Irvine a fost in aceeasi situatie ca si Rubens. A facut citeva declaratii fulminante dupa ce a plecat de la Ferrari, a spus una, a spus alta, cerul nu a cazut, soarele a rasarit in Est si zilele urmatoare...Michael a cistigat inca citeva campionate dupa ... etc.
20krpm
pe ernie becclestone il paraseste nevasta. cu tot cu banii, pusi pe numele ei ca sa se scape de taxe. sau o fi din cauza virstei?... nici nu stii daca sa-ti para rau de nenorocirea care a dat peste el, sau sa te bucuri ca de-acum e liber sa mearga la petreceri cu mox masley.
Alex-F1
Ce nevasta dom'le? Stim cu totii care e adevarata nevasta a lui Bernie......tocmai a anuntat ca n-o va parasi pana la moarte..... ninja.gif

>>> F1 chief executive Bernie Ecclestone insists he has no plans to retire -- ever.
The 78-year-old billionaire, who shaped the modern commercial success of the sport and today remains in charge and a shareholder, told Gulf News he will keep working indefinitely.
"Never, never, never," he told the newspaper, when asked when he will hand over control to a successor. "The first day I won't be going into work is the day they will be lowering me into my grave."
"And that won't be for a long time to come," he promised.
Ecclestone had triple coronary bypass surgery nine years ago, but he said in late 2008 he feels "as fit as a fiddle"
He also predicts a healthy future for his sport and the annual calendar, despite the recent loss of the traditional Canadian and French Grand Prix.
Ecclestone insists there are plenty of alternatives clamouring to join the exclusive circus.
"If you could see the list of requests I have in my office you'd hardly believe it. It is mind-boggling," he said. <<<

La asa o declaratie, si io mi-as fi luat talpasita daca eram in locul doamnei..... whistling.gif
AZAZEL
ce este asta cu medaliile de aur?

http://www.itv-f1.com/News_Article.aspx?id=44669

http://en.f1-live.com/f1/en/headlines/news...126083953.shtml

o porcarie.

mai bine ar rasplati victoriile cu mai multe puncte
sa lase tot 8 piloti in puncte si sa dea 11 sau 12 puncte pt victorie iar restul sistemului de punctare sa ramana identic.
de asemenea ar trebui acordat un punct pt fastest lap si unul pt pole.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.