Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Nissan Qashqai
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Nissan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
qxq
Tocmai am devenit fericitul proprietar al unui Qashqai 1.6 pe benzina cu pachetul de optinale 1+2(comanda in mai) . Masina este peste asteptari pentru un amator care face zilnic serviciu-casa si in rest vara - mare, iarna - munte (doar pe sosea) si care inainte se obisnuise cu un Peugeot feminin 206. Cred ca asta este segmentul pe care Nissan da si lovitura cu asa numitul crossover - perceptie de SUV, calitati de autoturism peste medie. Masina e aproape de categoria premium pentru un astfel de client. Pentru profesionisti/cunoscatori, care zburda cu un 4x4, cred ca masina este undeva mult mai jos. Una peste alta masina arata si se comporta foarte bine, postul inalt de conducere cred ca m-a cucerit cel mai mult, precum si camera video pt marsarier (mea culpa - deci un novice) care ma salveaza de gardul verde din spate, etc// . Am o singura mare problema - poate stie cineva o solutie - in softul de navigatie nu am si harta Romaniei.

Sfatul meu - daca aveti pretentii/aptitudini speciale nu va opriti la un Qashqai. Daca sunteti un sofer normal de oras, care vrea mai mult decat un autoturism banal, merita asteptarea (imensa si singura problema in cazul de fata).

PS. Astept un sfat pentru probleme cu GPS-ul si softul pt. harta Romaniei (sistemul de navigatie Xanavi "Birdview").
Random
Super tare, felicitari de achizitie, trebuie sa fi avut o rabdare de fier pana a venit masina. De unde(ce dealer/oras) ai comandat-o? leasig/rate/cash?
La multi km fara incidente.
Personal nu cred ca ai vreo sansa cu adaugarea hartii Romaniei pe navigatorul "default" al masinii, totusi incearca sa pui intrebarea si in sectiunea corespunzatoare de pe forum, AICI. Poate baietii care se pricep mai bine te pot ajuta. Mai poti incerca sa cauti solutii pentru navigator si pe linkurile date de un coleg forumist(sunt pe topicul asta), linkuri catre forumuri/site-uri Qashqai. Totusi, am vazut AICI ca e sistemul tau e Hitachi(asta e?), dar ce soft pentru harti foloseste?
qxq
QUOTE(Random @ Nov 21 2007, 10:49 PM) *
Super tare, felicitari de achizitie, trebuie sa fi avut o rabdare de fier pana a venit masina. De unde(ce dealer/oras) ai comandat-o? leasig/rate/cash?
La multi km fara incidente.
Personal nu cred ca ai vreo sansa cu adaugarea hartii Romaniei pe navigatorul "default" al masinii, totusi incearca sa pui intrebarea si in sectiunea corespunzatoare de pe forum, AICI. Poate baietii care se pricep mai bine te pot ajuta. Mai poti incerca sa cauti solutii pentru navigator si pe linkurile date de un coleg forumist(sunt pe topicul asta), linkuri catre forumuri/site-uri Qashqai. Totusi, am vazut AICI ca e sistemul tau e Hitachi(asta e?), dar ce soft pentru harti foloseste?


Multumesc. Am comandat-o in mai la Badsi - Bucuresti pe Stefan cel mare. Initial mi-au spus 4 luni apoi m-au sunat si mi-au spus ca mai intarzie doua cu posibilitatea de a renunta si a de a-mi recupera avansul integral. Avand in vedere ca la mine a fost un moft/impuls (vazut reclama, facut drive test, comandat - totul in cateva ore) si ca vroiam sa imi schimb masina abia la anu' plus ca scapam de un credit inainte de plata integrala a masinii am acceptat sa mai astept. In plus, cei de la Badsi mi-au spus ca masina intrase in programarea de fabricare pentru septembrie printre cele 10 masini facute pentru Romania - adica ma asigurau ca nu se mai schimba termenul de livrare.
Cu harta dealerul mi-a spus ca nu pot sa o descarc pe actualul soft si fie imi iau un gps separat pt romania, fie mai astept pana cand partenerul japonez va include in harta europei si romania in softul pentru nissan. Asta e. In rest, n-am ce sa reprosez masinii.
Georgian107226
Uraaaaa....vine masina!!!!!
Se pare ca vine, in sfarsit......mi-au zis ca daca nu se intampla ceva deosebit(intemperii), o sa pot ridica masina pana, cel tarziu 10 dec.....abia astept sa conduc "frumusetea".....offfff, credeam ca nu mai vine....
dragosg
La inceput de decembrie am comandat si eu un QQ Tekna 1.6 benzina plus P1.
Alegerea am facut-o strict emotional. Mi-a placut masina din primul moment in care am vazut-o. In plus de cand am aflat de ea, am cautat informatii cat mai multe si ce am gasit a fost numai de bine.
Din ultimile informatii culese rezulta ca numarul de QQ vandute in 2007 a fost de 100.000, din ianuarie 2008 se deschide a doua linie de productie in UK si se pare ca se va mai deschide una in martie in Japonia. Astfel se spera ca termenul de livrare sa nu mai depaseasca 3 luni.
Am vazut cometariile de mai sus legate de livrare. Din ce am citi pe forumurile din Frana si UK se pare ca si acolo livrarile se fac la 6-8 luni, deci Romania nu este in afara graficului.
A fost o scurta dezbatere legata de discounturile oferita de dealeri. Tot din cele citite, am aflat ca atat in Franta cat si in UK se acorda discounturi de pana la 10% din valoarea masinii (cazuri foarte rare, cand livrarea depaseste termenul anuntat si pentru variantele mai scumpe), sau 5-7% in majoritatea cazurilor. Cred ca Romania este singura tara unde nu se ofera discounturi la achizitionarea acesteti masini. Eu nu am reusit sa fiu suficient de convingator poate si pentru faptul ca am fost foarte hotarat sa iau aceasta masina asa ca nici macar alarma nu primesc gratuit sad.gif.
Coshty
Ma gandesc sa imi cumpar un Qashqai 1,5dci Tekna+P1. Tinand cont ca in orasul meu nu e nici un dealer Nissan, imi puteti spune cam cat e perioada de asteptare in 2008? Ca daca tot se deschid liniile alea de productie si asa mai departe (citisem ca productia pentru Japonia se muta la o fabrica de pe acolo), poate acu se mai scade la macar 3 luni. Aveti ceva informatii oficiale de la vreun dealer? Multumesc!
Arheopterix
In ultimul numar al lui 4 W drive,interesanta comparatie intre Quask,Tucson si Compass.
Asta a fost si ordinea clasamentului.
Georgian107226
Pe 6 dec.2007 a venit frumusetea.....am deja 2500 km.Primele impresii:
-pozitia inalta de la volan mi s-a parut excelenta
-directia e super precisa si sigura in acelasi timp
-garda la sol inalta te scoate dintr-o gramada de belele mai ales cand vine vorba de parcari(borduri inalte)
-motorul pare un pic lenes pana pe la 3000 de ture,dar dupa aia sa te tii...
-m-a impresionat calitatea materialelor din interior(exceptand plasticul usilor)

Sunt si mici probleme: -puntea spate este destul de zgomotoasa la trecerea peste denivelari mari
-la peste 120km/h se aude un suierat ciudat....eu cred ca este de la oglinzile exterioare


Una peste alta, sunt multumit de masina,,,,
Arheopterix
CE model e?
Georgian107226
QUOTE(Arheopterix @ Feb 7 2008, 04:05 PM) *
CE model e?


Tekna/1.6/115CP
Arheopterix
Cea ce scrii e exact ce scriu in revistele de specialtate.
Pozitie de condus inalta si placuta,materiale bune si sub motorizat la 1.6 benz si 1.5 cdi.
Apropo;cat ai asteptat masina?
Georgian107226
QUOTE(Arheopterix @ Feb 8 2008, 06:09 PM) *
Cea ce scrii e exact ce scriu in revistele de specialtate.
Pozitie de condus inalta si placuta,materiale bune si sub motorizat la 1.6 benz si 1.5 cdi.
Apropo;cat ai asteptat masina?


6 luni....
Arheopterix
Wow.
Cat 2 gestatii la unele manifere...
solomonien
sal.de curand am achizitionat si eu un qashqai 1.6 . sunt foarte multumit dar am o mica nelamurire. de cate ori merg la peco si scot busonul de la rezervor, se intampla un fenomen de depresiune,si anume,rezervorul suge putin aer ca si cum in interior ar fi putin vacuum. aveti idee daca este normal fenomenul? am fost la service si mi-au spus ca e normal la masinile pe benzina, dar parca sunt putin in dubii. as vrea sa aud mai multe pareri.
klaxxy
Este un fenomen normal si tipic la masinile cu injectie de benzina, cu recuperarea vaporilor de benzina din gazele arse. Asa ceva se intampla la toate masinile de acest tip. Cand aveam o SuperNova m-am speriat si eu de vacuumul asta si m-am informat. Acum pot spune cu siguranta: asa trebuie sa lucreze. Dimpotriva, daca acest vacuum nu este prezent este semn ca sistemul de recuperare a vaporilor de benzina nu mai functioneaza.
solomonien
multumesc mult,ai reusit sa ma lamuresti,pot sa-ti spun ca mi-ai luat o piatra de pe inima rolleyes.gif . merci inca o data.
mariusngr
Buna tuturor,

Am citit topicul dar din pacate nu am vazut prea multe impresii ale proprietarilor de Quashqai dupa mai multe mii de km . Cum se comporta la drum lung , ce consum real are (oras,afara) , cum s-a comportat masina in perioadele cu zapada , ce probleme au aparut in exploatare , se poate pune inst gaz sau nu , cat de bune sunt anvelopele cu care vine , etc . Sunt curios pentru ca doresc achizitionarea unuia si vreau sa stiu cat mai multe . Desigur , am citit si link-urile din UK , insa nu putem face comparatie cu conditiile de exploatare de acolo si cele de la noi , mai ales Bucurestiul .
Pe scurt , ce sfaturi poate primi un doritor de Q de la cei care au deja masina .

Multumiri anticipate

Marius
mariusngr
QUOTE(mariusngr @ Feb 22 2008, 10:11 AM) *
Buna tuturor,

Am citit topicul dar din pacate nu am vazut prea multe impresii ale proprietarilor de Quashqai dupa mai multe mii de km . Cum se comporta la drum lung , ce consum real are (oras,afara) , cum s-a comportat masina in perioadele cu zapada , ce probleme au aparut in exploatare , se poate pune inst gaz sau nu , cat de bune sunt anvelopele cu care vine , etc . Sunt curios pentru ca doresc achizitionarea unuia si vreau sa stiu cat mai multe . Desigur , am citit si link-urile din UK , insa nu putem face comparatie cu conditiile de exploatare de acolo si cele de la noi , mai ales Bucurestiul .
Pe scurt , ce sfaturi poate primi un doritor de Q de la cei care au deja masina .

Multumiri anticipate

Marius

Scuze ,

Ce tip de distributie are - curea sau lant ?

Multumesc,
Arheopterix
1.8 are lant.
CXred ca si 1.5.
mariusngr
QUOTE(Arheopterix @ Feb 22 2008, 07:31 PM) *
1.8 are lant.
CXred ca si 1.5.


Q are si motor de 1.8 ? La 1.5 diesel are lant ? Stiu sigur ca 1.5 benzina are lant , e motorul pe sedanul pe care il am ,
Arheopterix
Amincurcat topicul cu Almera.
Scuze....
mariusngr
QUOTE(Arheopterix @ Feb 22 2008, 10:08 PM) *
Amincurcat topicul cu Almera.
Scuze....

Am aflat ca la mot pe benzina , distributia este cu lant si la cele pe motorina curea . Motoarele pe benzina sunt japoneze iar cele diesel sunt provenienta Renault .
Arheopterix
ASa e si in cazul almerelor.
Cu exceptia motorului de 2.2 motorina care e japonez.
Random
Proprietari de qashqai, mai ziceti-ne si noua cum va merg masinile.
Ceva "boli ale copilariei"?

Motorul de 1,6 cum se comporta dupa primele mii de km, s-a "lasat", trage mai bine? Cum sta cu consumul? Ceva vibratii sau zgomote ciudate de la motor? E zgomotos in interior la 130-140 km/h? E zgomotos trenul de rulare la aceleasi viteze?
Georgian107226
Am 3030 km.....calculatorul imi arata un consum de 9-9,6l(cei mai multi km ii fac in oras).....de la 130 km/h apare un zgomot destul de deranjant(pt. mine),ca si cum nu ai avea geamurile de la portiere deschise...motorul trage OK(zic eu),de la 3000 de ture e parca mult mai vioi....apropo de consum,sambata plec la Severin si vreau sa vad consumul la drum intins(425 km)
dragosg
Problema zgomotului a fost ridicata si de alti utilizatori de QQ. Sursa identificata a zgomotului ar fi oglinzile sad.gif.
Drum bun si asteptam informatii suplimentare
Georgian107226
Saptamana trecuta am facut prima calatorie mai lunga(1400 km)....pe la 150-160km/h directia mi se pare un pic nesigura...si nu ar trebui sa fie pt. ca e asistata electronic....si nu am inteles de ce nu au pus si a sasea viteza pt. ca masina cere...acelasi motor 1.6/115CP de pe noul Laguna are 6 viteze!!!!!!!
Masina e OK, in afara de zgomotul de care am spus mai sus si care mi se pare destul de deranjant....
Random
E posibil sa fie acelasi motor dar nu cred:
Laguna 1598cmc, 110CP/6000rpm, cuplu 151/4250rpm
Qashqai 1598cmc, 115CP/6000rpm, cuplu 156/4400rpm

Probabil s-au gandit ca raportat la greutatea masinii puterea motorului de 1.6 e prea mica pentru o treapta a 6-a.
Pardonabila faza cu zgomotul de la oglinzi, numai asta sa fie singura problema.
Georgian107226
In alta ordine de idei....QQ ia scos din rahat pe cei de la NISSAN...in 2007 au vandut aprox 150.000 buc in EUROPA si in luna feb. 2008, 15.500 buc.(din 4 masini NISSAN vandute una a fost QQ).....Oricum mi se pare o tampenie ca sa renuntat la Primera, aducandu-se in schimb Tida si Note care mi se par oribile...
Arheopterix
Nici primera nu e o regina a frumusetii.
Din toate modele Nissan din ultimii ani,Almera si QQ sunt singurele care arata mai finut.
Georgian107226
Ce ziceti de asta?.....http://www.informatiiauto.ro/noul-nissan-qashqai+2-urban-proof--cu-7-locuri-sid2405.html...

Imi place mult noua grila din fata....in schimb partea din spate, parca pierde un pic din sportivitate...
dragosg
Este chiar interesanta aceasta noua versiune. Nu stiu in ce masura insa motorizarile de 1.6 benzina si 1.5 motorina vor faca fata. Pe de alta parte s-ar putea ca preturile sa fie considerabil mai mari fata de actualul model.
Georgian107226
Nu ar trebui sa fie diferente foarte mari de pret.....practic e mai lunga cu 211 mm si apar 2 scaune in plus....
Arheopterix
Practic sunt inca 2 scaune,care nu cantaresc mai mult de 10 kg fiecare.
Pe ele vor sta 2 persoane de cca 80 kg si va dispare port bagajul.
Deci nu o sa fie diferente la capitolul putere.
Coshty
Salut....Vreau si eu un QQ pe benzina cu motor de 1,6...versiunea Tekna ma gandeam....v-as intreba si eu doua lucruri..
1. Se merita motorul de 1,6 benzina sau mai bine 1,5 dCi? Pentru ca restu sunt cam scumpe pentru buzunarul meu...
2. Aveti idee cam cat mai e perioada asta de asteptare daca faci comanda? Exista oare vreo posibilitate sa gasesti ceva pe stoc?
Chiar imi place QQ...am tot sperat ca mai fac astia vreo promotie ceva, da nu prea cred, ca se vinde prea bine...
Arheopterix
Personal prefer 1.6 benzina,desi la anul sper sa iau un all mode 2. ptr sotie.
1.5 e de provenienta renault....
Asteptarea e cam 6 luni .
Poti sa ai noroc sa renunte cineva.
dragosg
Termenul de livrare a scazut la 5 luni (in cazul meu). Comanda am dat-o in luna decembrie, livrare saptamana viitoare smile.gif. Din ce am mai citit pe forumul din Franta sunt cazuri in care livrarea s-a facut si numai dupa trei luni.
Georgian107226
Am vazut ca inceput iar promovarea pe TV(spot nou)....cred ca s-a mai redus termenul de livrare....ganditi-va ca primul spot aparut primavara trecuta a rulat aproape o luna si l-au scos pt. ca deja nu faceau fata comenzilor.Eu am dat avansul pe 29 mai 2007 si masina a venit pe 14 dec. 2007....da' a meritat asteptarea...
cristian40
Masina asta am vrut sa cumpar eu dar m-am lasat pagubas,cand mi-au spus de la reprezentanta ca am de asteptat vreo 6 luni,pina la urma am cumparat Mazda5 si nu imi pare rau

Arheopterix
Mazda face masini bune.Nu o sa regreti.
Totusi QQ e crossover.
Personal nu a-si astepta nici o masina mai mult de 2-3 luni.
zburatoru
termenul de livrare a scazut la 3, maxim 4 luni.nu e mult avand in vedere ca pentru un Tiguan astepti 8-9 luni, Rav4 5-6 luni
dragosg
istoria se repeta si in cazul Tiguanului. Sa nu uitam ca si la QQ termenele au fost de 8-9 luni. Probabil ca asa se va intampla si cu Tiguan, timp de un an de zile pana se "detensioenaza" cererea.
Cred ca un termen de livrare ed 3-4 luni este unul normal, in conditiiel in care in Franta asta este termenul de livrare pentru Logan.
Pe de alta parte ati vazut ca au crescut preturile la QQ?
zburatoru
normal as spune in conditiile in care cererea este mult mai mare decat oferta.
Georgian107226
A mea s-a scumpit cu 600 euro....nu mi se pare OK sa se profite de cererea mare....
Arheopterix
O sa scada preturile curand si o sa para si oferte.
dragosg
Nu cred ca anul asta vor apare oferte la QQ. Politica Renault in Romania nu este ca Nisanul sa fie promovat. Sa ne gandim doar ca intr-o luna se va lansa de la Renaul Koleos, oarecum competitoruil lui QQ, deci... nu cred ca se va schimba ceva.
zburatoru
E un lucru absolut normal in lumea asta.In momentul in care vinzi foarte bine sa incerci sa obtii un profit mai mare.Se intampla asta la toti dealerii si nu numai.E o regula de baza a comertului.N-are nici o legatura cu Qashqai-ul sau cu Renault.

Si apropo, am sunat la dealer sa ma informez si am aflat ca nu numai QQ s-a scumpit ci si alte modele din gama.E adevarat ca la QQ preturile au crescut cu 3%, fata de celelalte modele 1-2%>Ei motiveaza asta prin cresterea pretului la materiale. no.gif
Arheopterix
Stie cineva cat e garda de sol la 2.o benzina all mode?
dragosg
Vineri am luat masina de la dealer. Dupa un weekend de mers (nu intensiv) concluziile sunt in general bune. Ce mi se pare ca nu este foarte Ok esta faptul ca masina este zgomotoasa pe drumuri proaste (cel putin spatele masinii). Un alt aspect deranjant este ca centurile de siguranta din spate sunt cam scurte ce imi pun probleme in instalarea scaunului de copil (tip scoica). Ma intreb daca am sa pot monta scaun de copil cu prindere in 5 puncte, s-ar putea sa nu ajunga centura sad.gif.
Georgian107226
Au inceput primii "greierasi"....se aude un scartiit pe undeva prin spate....destul de repede(am 5500 km)....la Fiesta pe care am avut-o inainte primii "greierasi" au inceput pe la 15000!!!!!!!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.