Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Credeti in extraterestri & stuff?
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Turnul Babel
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
T u d o r
Sunt convins ca mai mult de 80% dintre incidentele semnalatecu extraterestri sau OZN-uri sunt povesti sau erori de interpretare. Dar chiar si unul singur real ar fi de ajuns, nu? smile.gif
James Kilowatt
Corectura... valul belgian de ozn-uri a fost in 89, nu in '91.

Articolul de care spuneam e de fapt un interviu cu un cercetator de la CNRS (asociatia oamenilor de stiinta francezi). Ipoteza lui este ca OZN-urile sunt victima propriului succes. Adica fenomenul s-a banalizat si a devenit mai mult un subiect de scandal, asa ca lumea nu se mai inghesuie sa raporteze, mai ales ca nu se mai tem atat de tare de aparate de zbor secrete sovietice sau imperialiste.

Tipul a mai spus si alte chestii in inverviu. De exemplu, celebra teorie cu isteria in masa in cazul in care ET ar fi real se pare ca e o frectie, si asta o spun majoritatea sociologilor si psihologilor. Cica in '38 cand a fost celebra difuzare radiofonica a razboiului lumilor a lui Wells sub forma de radiojurnal la CBS, "panica colectiva, isteria, sinuciderile si masacrele" au fost de fapt o singura femeie care si-a rupt o mana pe scari. biggrin.gif Sincer sa fiu, de data asta chiar sunt de acord cu teoriile psihologilor, nici eu nu cred ca boborul e chiar atat tampit cum cred unii. Iar ET si farfuriile zburatoare au devenit o parte integranta a culturii incat daca ar deveni cu adevarat reale nu ar fi foarte multi atat de surprinsi incat sa o ia razna.

Tipul a mai spus o chestie interesanta, cu care sunt de acord. Daca ET ar fi interferat cu noi de-a lungul istoriei, habar n-am avea... pur si simplu, ar face parte din "normal" si ar trebui mult mai mult decat niste piramide dubioase ca sa ne prindem. Tipul face o paralela cu o colega care studiaza niste maimute, care traieste printre ele si pe care dihaniile care o ignora total, fiind obisnuite "dintotdeauna" cu prezenta ei. Nu este bagata mai tare in seama decat un pietroi sau un copac. Cu atat mai putin ar fi capabile sa-si dea seama la ce lucreaza, ce studiaza, ce scrie in rapoarte etc.... asa cum credem noi ca am ghicit ca desenele alea gigant sunt aeroporturi martiene....
Baby Blues
Problema este ca se vad numai semnale "luminoase" sau farfurii zburatoare. biggrin.gif
Intreb pe cei care se pricep la subiect. Exista cazuri cand s-au intalnit fata in fata , oameni cu extraterestri? Ma refer la surse date ca si credibile.
Radu43725
QUOTE
Exista cazuri cand s-au intalnit fata in fata , oameni cu extraterestri? Ma refer la surse date ca si credibile.

Nu, nu, nu,... pe toata linia. Ce surse, date as putea sa-ti dau, decat ca n-o sa-ti dea nimeni date?
James Kilowatt
Oricum, oricat ar fi de autentica o intalnire de gradul 3 probabil martorii nu ar fi crezuti. Ar trebui fie sa fie mai multi si sa aiba povesti riguros identice, fie sa aduca alte probe. Materiale, sau informatii pe care nu ar fi avut cum sa le obtina altfel....

Apropo de misticism. Niste medici au demonstrat ca senzatia de deja-vu nu este o sclipire de precognitivi ci un defect al mecanismului de catalogare a amintirilor in "noua" sau "veche"
La fel, senzatia de dedublare si ridicare la cer in cazul celor in moarte clinica este de fapt data de un centru nervos care tine de orientare care o ia razna. Am uitat cum se cheama, oricum ma depaseste.
Ca sa confirme teoria, doctorii au pus niste numere foarte mari in salile de reanimare, care sa nu fie vizibile din pat insa sa fie vizibile de deasupra. Nimeni din cei care "s-au ridicat si s-au vazut pe ei insisi de deasupra" nu a vazut si numerele respective.... Ideea mi s-a parut foarte ingenioasa, simpla si directa si poate fi repetata de orice anestezist sceptic... myth busted fara sa fie nevoie de o comisie guvernamentala care sa ne ascunda adevarul sau un sobor de preoti care sa ni-l dezvaluie biggrin.gif !

Din pacate insa intalnirile de gradul 3 sunt mult "experimente" mult mai greu de reprodus si de urmarit... asa ca validitatea lor ramane speculativa...
Baby Blues
La scara istoriei omenirii, "parcele" de timp de cand avem tehnologie de inregistrare audio si video este insignifianta. Asa ca poate mai asteptam sa treaca cateva generatii ca sa putem avea o intalnire de gradul trei. biggrin.gif
T u d o r
Incidentul Roswell din '47 parca ce a fost pana la urma? Stie cineva daca sunt dovezi? Nu am mai citit de mult despre el, dar la vremea respectiva era considerat un mister acoperit de armata SUA.
In rest, au fost multe "intalniri", dar cele mai multe nu sunt credibile nici macar la prima vedere. Dar, repet, si una singura inexplicabila este suficienta pentru a ridica semne de intrebare, nu?
Avantajul UFO-fililor este ca ei trebuie sa demonstreze o singura data, cei impotriva trebuie sa demonstreze ca toate au fost falsuri. biggrin.gif
James Kilowatt
Eu cred ca intotdeauna observatiile vizuale, directe, vor fi indoielnice. Sunt foarte mici sansele sa poata fi facute in conditii care sa inlature orice urma de dubiu. Toate sunt neclare, de la distanta etc.......... ori stim foarte bine ca ochiul poate fi usor inselat si nu cred ca vre-un martian care se respecta lasa un maimutoi ca noi sa se apropie de masinuta lui sa-i ia probe de vopsea...

Mai degraba ar avea sanse un program SETI extins, care sa urmareasca si alte lucruri decat banda hidrogenului. Sa urmareasca prin radar ce se intampla in imediata apropiere, sa caute "semnatura" unei eventuale nave ce foloseste vele magnetice in sistemul solar, sau eventual al unei propulsii fotonice, chestii din astea care nu pot fi confundate si nu pot fi fenomene naturale. Un program de urmarire a pietroaielor din preajma pamantului (cam cum e cel american insa mai extins) poate folosi si la altele, de exemplu cu putin noroc ne-ar putea avertiza in timp util daca vine spre noi vre-un pietroi ca cel care a eliminat dinozaurii.... Insa deocamdata suntem prea zgarciti sa construim niste alarme anti tsunami care costa cateva milioane prapadite, asa ca am dubii ca in viitorul apropiat se vor cheltui sute de milioane pe un program din asta "inutil". Exista probleme mult mai stringente, agricultorii din paris, pomenile electorale ca vin alegerile, etc.
T u d o r
Nu stiu, MR... Ma gandeam ca o nava care strabate zeci sau sute de ani lumina pana la noi nu foloseste propulsii conventionale, nici macar viteza luminii sau viteza luminii multiplicata de cateva ori nu poate ajunge in timp logic. genul lor de calatorie trebuie sa presupuna o alterare a spatiului-timp, sau ceva asemanator. Nu stiu daca asa ceva poate fi identificat de catre noi, cu tehnologia pe care o avem.
James Kilowatt
E foarte posibil sa ai dreptate, insa e mai usor sa urmaresti ceva ce poti detecta decat sa incerci sa cauti ceva ce nu stii nici tu cum arata. Sau sa sustii teorii pro sau contra existentei unui asemenea ceva.

Exista posibilitatea zborului apropiat de viteza luminii cu tehnologii care chiar daca nu le avem le putem intelege si identifica, si chiar si viteza asta prapadita ar putea fi suficienta pentru unii mai aventurosi decat noi sa ne viziteze, fara sa fie nevoie de iesit din spatiul normal, multidimensionalitate, calatorii temporale etc. Adica in general, fara a incalca legile fizicii pe care le cunoastem si noi. Unii atat de avansati cum sugerezi tu sunt clar dincolo de posibilitatile noastre de a-i detecta, si am dubii ca macar vizual au fost zariti de vre-un martor.
Insa programul de care spuneam eu poate prinde vre-un martian mai incepator in ale spatiului biggrin.gif In plus, cum spuneam mai foloseste si la altele, de la simple dezvoltari de tehnologie la evitarea unui accident cosmic care sa ne stearga din istoria universului. Chiar daca nu prinde nici un martian tot e mai bun decat sa nu facem NIMIC....
Alex-F1
QUOTE(stefan_adrian)
Exista cazuri cand s-au intalnit fata in fata , oameni cu extraterestri? Ma refer la surse date ca si credibile.


Bineinteles ca exista!!! Acuma sa nu-ti inchipui ca si-au dat mana si au stat la o barfa impreuna, dar au fost la cativa metri distanta unul de altul!!! Iti pot da si sursele, dar ar trebui sa rasfoiesc cam mult.... Oricum scepticii ca Radu nu vor crede decat cand vor vedea cu ochii lor....si poate nici atunci.... :bash: Ce-ai zice Radule de exemplu daca o persoana f. apropiata tie, din familie, ar sustine ca ar fi fost martor la o aparitie OZN si chiar ti-ar arata o poza facuta personal, in care s-ar vedea clar si fara dubii o farfurie zburatoare plutind in aer? Ai lua-o drept dusa cu pluta pe acea persoana? Sau altfel: ce-ai zice daca ai fi tu martorul unei aparitii, ai avea si o poza facuta de tine personal si TOATA LUMEA, dar TOTI pana la ultimul te-ar crede nebun si dus cu pluta si ti-ar recomanda calduros sa mergi la un doctor??? biggrin.gif

@Tudor: da, cazul Roswell este intr-adevar cel mai cunoscut (dar nici pe departe singurul) caz de prabusire a unei nave extraterestre, dar se pare ca dosarul a ramas in continuare clasat, fiind mult prea important, desi resturile navei (acele materiale clar nepamantene) si corpurile celor 3 extraterestri de la bord sunt chestii cunoscute inca de pe atunci, fiindca au existat mult prea multi martori inainte de-a sosi armata si de-a izola zona si autoritatile n-au mai avut cum sa ascunda aceste lucruri!!! bicycle.gif In rest, prabusiri au fost cu nemiluita in decursul anilor....pai numai la rusi, in taigaua siberiana, am vazut o gramada de poze cu copaci secerati ca spicele pe o lungime de 1-2 km, iar la capatul liniei de copaci secerati, resturi de nava imprastiate peste tot in padure....dar acolo autoritatile au putut sa ascunda lejer totul, fiindca martorii lipseau cu desavarsire....si ar fi o gramada de povestit si la capitolul prabusiri, dar nu intru in detalii, ca nu e cazul si nici momentul... arigato.gif
Radu43725
QUOTE
Bineinteles ca exista!!! Acuma sa nu-ti inchipui ca si-au dat mana si au stat la o barfa impreuna, dar au fost la cativa metri distanta unul de altul!!! Iti pot da si sursele, dar ar trebui sa rasfoiesc cam mult.... Oricum scepticii ca Radu nu vor crede decat cand vor vedea cu ochii lor....si poate nici atunci....

1.Nu exista
2.Erau metri de-ai nostri sau de-ai lor?
3.Daca nu poti da surse, nu inseamna ca nu le ai, inseamna ca nu exista.
4.Nu e vorba de ochi. Nu pot crede "prostii". Ma intereseaza tot ce e legat de asta, dar n-am gasit nimic "de luat in seama".
QUOTE
Ce-ai zice Radule de exemplu daca o persoana f. apropiata tie, din familie, ar sustine ca ar fi fost martor la o aparitie OZN si chiar ti-ar arata o poza facuta personal, in care s-ar vedea clar si fara dubii o farfurie zburatoare plutind in aer? Ai lua-o drept dusa cu pluta pe acea persoana? Sau altfel: ce-ai zice daca ai fi tu martorul unei aparitii, ai avea si o poza facuta de tine personal si TOATA LUMEA, dar TOTI pana la ultimul te-ar crede nebun si dus cu pluta si ti-ar recomanda calduros sa mergi la un doctor???

Dar ce-ai zice daca niste cai mici si verzi ar zburda liberi pe peretele abia zugravit din sufragerie?
1.As incerca sa inteleg.
2.De cand omul a inventat "conceptele" nu ne e greu sa na imaginam fel de fel de lucruri. Asta ne-a ajutat de cele mai multe ori, dar ne mai si incurca. Eu stiu conceptul de "mana" de "7" de "verde", deci nu mi-e greu sa-mi imaginez omuleti verzi cu 7 maini. Poate o sa incerc sa ii si desenez, voi fotografia desenele, voi povesti rudelor ce mi s-a parut interesant din povestea asta si merita mentionat. Un ziarist va prelua povestea si ... cazul Roswell va fi dat uitarii.
QUOTE
prabusiri au fost cu nemiluita in decursul anilor

1. Spune una singura. Si pentru ca eu sunt sceptic, gaseste o revista de stiinta (nu Evenimentul zilei, unde "gaina naste pui vii") care a publicat ceva legat de "prabusirea" respectiva ...
2. ... si mai discutam.
Alex-F1
Hehe....mai Radule, doar n-oi fi io chiar asa de tampit sa ma apuc acuma sa te conving pe tine de chestiile astea biggrin.gif ....no problem, tu crezi ce vrei/poti, io la fel si tot asa, fiecare crede ce vrea/poate despre acest subiect, este? :bash: Dar atunci Isus Cristos tu ce crezi ca a fost: pamantean sau nepamantean (extraterestru)? Ca o dovada ca EI au fost printre noi inca din cele mai vechi timpuri, uite aici niste citate din Evanghelia dupa Matei, capitolul 28, versetele 1-7:

1. La sfarsitul zilei Sabatului, cand incepea sa se lumineze inspre ziua dintai a saptamanii, Maria Magdalina si cealalta Marie au venit sa vada mormantul.
2. Si iataca s-a facut un mare cutremur de pamant; caci un inger al Domnului s-a pogorat din cer, a venit si a pravalit piatra de la usa mormantului si a sezut pe ea.
3. Infatisarea lui era ca fulgerul si imbracamintea lui alba ca zapada.
4. Strajerii au tremurat de frica lui si au ramas ca niste morti.
5. Dar ingerul a luat cuvantul si a zis femeilor: "nu va temeti; caci stiu ca voi cautati pe Isus, care a fost rastignit.
6. Nu este aici; a inviat, dupa cum zisese. Veniti de vedeti locul unde zacea Domnul;
7. si duceti-va repede de spuneti ucenicilor lui ca a inviat din morti. Iata ca El merge inaintea voastra in Galilea; acolo Il veti vedea. Iataca v-am spus lucrul acesta."

Eh...? Deci...doar aceste versete cate semne de intrebare crezi ca ridica? Nu recunosti nimic supraomenesc/nepamantean in ele? :angel: Explica tu atunci in termeni omenesti/pamanteni cum s-au intamplat cele de mai sus! Dar te rog sa vorbesti in continuare frumos, fara misto sau aluzii, cu cuvinte care sa nu sune a cearta, ca e pacat sa ajungem la cearta intr-o discutie asa de interesanta.... :wave:
James Kilowatt
Alex, subiectul cu Biblia a mai fost discutat... de 2000 ani genul asta de versete au creat imagini nepamantene si supranaturale, asta fiind si rolul lor. Acum 2000 ani erau magi, acum 500 ani erau ingeri, acum sunt extraterestri, peste 100 ani vor fi imagini induse telepatic de niste calatori in timp, iar peste 500 ani vor fi ceva la care acum nici nu ne gandim pentru ca inca nu am inventat conceptul, asa cum pe vremea ingerilor nu era inventat conceptul de extratestru sau de planeta.

Explicatiile care tin de epoca in care au fost date nu au nici o valoare. Iar Biblia in general poate fi interpretata in atatea moduri incat se poate "dovedi" orice teorie. Am mai dat exemple pe tema asta.

Iar peste 1000 ani cand vom descoperi de-adevaratelea calatoria in timp si vom putea vedea cu ochii nostri ce s-a intamplat, vom descoperi ca poate au fost halucinatii induse de droguri sau minciunile sfruntate ale vreunul cleric, asa cum mai sutn si altele in Biblie adaugate sute de ani mai tarziu de vre-un papa din motive care aveau atunci vre-o semnificatie politica. De exemplu torturarea lui Isus a fost adaugata in evul mediu, ca sa scada "popularitatea" evreilor....
James Kilowatt
In general, orice lucru neexplicat este pus pe seama unor entitati superioare, fie ele extraterestre sau divine.... sau si una si alta. Insa putine mistere raman in picioare la nesfarsit...
Si fulgerul era neexplicat si pus pe seama zeilor. Insa intre timp am descoperit ca nu e chiar asa.
Sau mai aproape de zilele noastre, Luna era un mister... cum de are perioada de rotatie absolut egala cu cea de revolutie?! e o coincidenta mult prea stranie ca sa fie naturala, e clar o constructie artificiala, o dovada a existentei extraterestrilor..... insa intre timp s-a descoperit conceptul de "fixare gravitationala" si ca Luna nu e singurul astru care are particularitatea asta.
Mai sunt si alte intrebari fara raspuns (cum a aparut viata de ex), care probabil vor avea un raspuns la un moment dat. Faptul ca nu l-am gasit INCA nu inseamna ca este un fenomen supranatural. Atunci cand il vom descoperi ni se va parea atat de simplu incat o sa facem misto de noi insine.... bai ce idioti eram in anii 2000... biggrin.gif

Daca vrem sa-l descoperim pe ET trebuie sa cautam dovezi directe ale existentei lui, si nu doar sa-i punem in carca tot ce nu pricepem noi.
Radu43725
Probabil ca pozitia lui MR28673 este cea mai buna. De aia e moderator :wave: .
Cu religia nu stau prea bine. Din ce am citit m-am atasat de urmatoarele:
Noul testament si evangheliile sunt "scrise" de o groaza de oameni destepti si de buna credinta. Eventualele, inerentele greseli au fost eliminate de-a lungul timpului. Ce a ramas e o poveste istorica cu samburi de adevar si mult mister (dar nu excesiv, ca sa nu bata la ochi).
Nu mi se pare nepamantean ce e scris in Evanghelia dupa Matei (cum nu mi se pare nepamantean Luceafarul lui Eminescu) pentru ca:
1. a fost scrisa la x ani dupa evenimente. (Nu stiu cat e x, dar sper sa fie mare!)
2. E o diferenta ca intre cer si pamant intre cine Crede si cine nu crede. Eu nu cred. Asa ca pentru mine Isus a existat, dar a murit. Si atat. Ii invidiez, oarecum, pe cei care pot Crede ca s-a ridicat la ceruri. Daca e sa vorbim metaforic si eu sunt convins ca suntem fii Domnului, dar pentru mine Dumnezeu e ... greu de descris.
QUOTE
Explica tu atunci in termeni omenesti/pamanteni cum s-au intamplat cele de mai sus!

1. Sper sa nu te superi, dar voi fi franc.
2. Noaptea corpul a fost luat de cineva. Ingerul de care e vorba se poate sa fi fost un baietas.
3. Traducerile, copierile de text au mai deformat povestea initiala.
4. Important este x.
T u d o r
Mai baieti, discutiile noastre au devenit repetitive. Se pare ca ori am epuizat subiectul, ori nu ne facem temele bine. biggrin.gif Sunt "n" asa zise dovezi despre existenta extraterestrilor, despre ridicarea la ceruri a lui Isus, despre cate si mai cate lucruri stranii si neexplicabile cu datele pe care le avem. Important, cum zice si Radu, este sa crezi sau sa nu crezi.
Spre exemplu, evenimentul Roswell este contemporan cu primele incercari de a face o farfurie zburatoare de catre americani/nemti/englezi. Asta ar explica si secretul in care s-a facut musamalizarea incidentului. Pentru ca inamicii sa nu afle de incercari. Sa ne amintim ca anul 1947 coincide cu inceputul razboiului rece, cu racirea relatiilor dintre aliatii occidentali si rusi. O astfel de masura s-ar vedea justificata pe deplin.
Pe de alta parte, martori, etc declara ca au vazut corpurile extraterestrilor, iar daca nu ma-nsel cineva a declarat public cum ca a participat personal la autopsierea cadavrelor cu pricina si cred ca am vazut si o fotografie cu evenimentul intr-o carte, nu mai stiu care.
Deci, important este ce crezi, in lipsa adevarului clar. smile.gif
Baby Blues
QUOTE(MR28673)
Alex, subiectul cu Biblia a mai fost discutat...
De exemplu torturarea lui Isus a fost adaugata in evul mediu, ca sa scada "popularitatea" evreilor....


De unde stii lucrul acesta?
James Kilowatt
Dovezi n-avem... insa putem face doua ipoteze:

1. Ei nu exista, nu ne intereseaza, avem probleme mai mari, sindicate, taraf tv,agricultura, greenpeace, brigitte bardot etc. Ramanem aici pana se termina petrolul sau vine un asteroid si devenim o nota de subsol in istoria planetei si a universului.

2. S-ar putea sa existe. Ne ducem dupa ei pe Marte... apoi prin stelele vecine. Daca ii gasim punem de-o tabla, un septic, un cybersex ceva si un vecin e bun la casa omului, te mai ajuta, mai uda o floare etc.
Nu-i gasim, macar am ramas cu niste nave spatiale, o tehnologie sofisticata si niste colonii care ar putea reprezenta o noua plecare din africa si o noua tranta cu natura.... si o noua etapa de dezvoltare a speciei, de la maimutele cocotate care suntem la unele ceva mai evoluate... si dupa un timp plecam sa-i cautam in galaxia vecina....smile.gif
Radu43725
Stephen Hawking zicea ca nu e bine sa ne dorim o intalnire cu extraterestrii, daca astia exista. Intalnirea ne va fi nefasta, cam ca cea a amerindienilor cu yankeii.
MR28673 e idealist. Eu cred ca mai degraba aurul sau orice din care se pot scoate bani ne va duce mai departe in Univers. Investitiile in calatorii de tipul asta nu se vor face pentru a-l gasi pe ET, ci pentru profit, de frica unor cataclisme pe Terra, sau de frig (nu mai e mult pana ingheata soarele biggrin.gif ).
Si eu imi doresc sa cunoastem Universul. Suntem inca in copac din punctul asta de vedere.
HalbaSus
QUOTE
Stephen Hawking zicea ca nu e bine sa ne dorim o intalnire cu extraterestrii, daca astia exista. Intalnirea ne va fi nefasta, cam ca cea a amerindienilor cu yankeii.


Asta-mi aduce aminte de bancul ala invechit: "care e cel mai important lucru la o felatie?" raspuns: "de care parte a organului stai"... cu alte cuvinte depinde cine vor fi amerindienii si cine yankeii... eu zic ca sansele sa ne intalnim cu extraterestrii mai prosti decat noi sunt la fel de mari ca si sansele sa ne intalnim cu unii mai dezvoltati decat noi... si chiar daca ne intalnim cu extraterestrii mai evoluati decat noi, nu-i sigur ca ne-ar clapaci, ganditi-va ce s-ar fi intamplat daca am lua o nava spatiala, am pune pe ea vre-o 10 oameni dotati in principiu doar cu echipament de explorare (camere video, diversi testeri, sonde de recoltate proble de sol, etc...) si eventual cu cateva arme de foc (sa zicem niste kalas-uri... just in case) si i-am trimite inapoi in evul mediu... desi tehnologia noastra ar fi mult mai evoluata (arme de foc automate) eu sunt destul de convins ca baietii nostri ar fi secerati de arbalete, halebarde, si alte ustensile primitive dar eficiente. La fel si daca ar veni o nava extraterestra... cat timp am detine avantajul numeric eu zic ca i-am putea clapaci destul de usor... chiar daca ar avea ei dezintegratoare ribonucleice... pana ar zecima o armata cu anihilatoarele lor le-am putea si noi trimite o bomba atomica or something care sa-i linisteasca. Problema ar fi daca ar veni mai multe nave... dar chiar si asa, diferenta de tehnologie militara ar trebui sa fie destul de mare pentru a compensa numarul mai mare de umanoizi, in plus in tehnica nu prea s-au facut progrese semnificative, regele david l-a rapus pe goliat cu o prastie... adica un dispozitiv care arunca un obiect contondent cu mare viteza cu scopul de a lovi tinta... adica exact acelasi lucru pe care il face o arma automata de ultima generatie, e drept ca arunca mai multe proiectile pe secunda, si le arunca mult mai repede, si mult mai precis, si mult mai eficient... dar principiul a ramas acelasi. Cu alte cuvinte, daca ne-am intalni cu E.T. si ne-am bate :boxing: eu as paria pe oameni biggrin.gif
James Kilowatt
@Stefan Adrian
dintr-un articol scris de un istoric francez, am uitat cum il cheama... insa parea serios si dadea referinte la sursele de documentare. Oricum, din cate am inteles figura e cunoscuta istoricilor.

@Radu
Din pacate s-ar putea sa ai dreptate.
Insa pe vremea lui Columb o expeditie in America era mai periculoasa si scumpa raportat la puterea economica a Spaniei decat una pe Marte in zilele noastre, iar aurul era inca nesigur.
In plus exista "aur" pe orbita... desi e cam aproape, tot e o motivatie pentru ameliorarea tehnologiilor spatiale. Cand motorola a spus despre proiectul Iridium de a lansa 60 si cea de sateliti, cei de la Nasa au pufnit in ras. Indiferent de pret, nu aveau capacitatea sa lanseze atatia. Apoi au venit si altii, inclusiv Gates care vrea sute de sateliti care costa enorm. Si baietii au inceput sa investeasca in tehnologia spatiala. Calculul e pur economic: Daca Microsoft baga sa zicem 100 milioane in tehnologie, si reduce la jumatate costul lansarii satelitului, la 100 bucati isi scot parleala cu varf si indesat. Nu e indeajuns sa ne duca pe marte, insa macar apare o concurenta periculoasa pentru gigantii gen Lockheed, Boeing sau Ariane care lucrand exclusiv cu statul si-au bagat picioarele in eficienta (nu economica, ci energetica).
Baietii din cursa X-Prize au ajuns in spatiu (3 oameni) cu o nava refolosibila. Europa nu are inca tehnologia sa duca oameni in spatiu si nici nave refolosibile...
Daca orbita se vulgarizeaza, poate riscurile cautarii "aurului" pe marte nu mai e atat de utopic.
Pacat insa ca guvernele si agentiile spatiale mari nu se implica pe bune in asa ceva. Freaca mangalul cu rachete de pe vremea lui Von Braun.... Lockheed sau Boeing sunt patiti procentual din costul lansarii. Nu au nici un interes sa faca rachete ieftine. Si concurenta nu prea au avut, iar singurul client a fost statul, insa lucrurile se schimba, dar cam incet.....

Cu Hawking nu sunt de acord.... si oricum, yankeii s-au dus oricum peste amerindieni fara sa fi fost invitati. Sau conchistatorii pentru incasi. INTOTDEAUNA, victoria a fost de partea explodatorilor. Daca istoria se repeta, mai bine ii descoperim noi pe ei decat ei pe noi...


Apropo de istorie, mi-as dori teribil sa citesc o istorie a omenirii scrisa de extraterestri. Adica unii fara convingeri politice si religioase... de multe ori sunt surprins sa vad articole stiintifice (istorice, sociologice, psiho) care lasa sa se vada convingerile politice ori religioase ale autorului....
Baby Blues
QUOTE(MR28673)
@Stefan Adrian
dintr-un articol scris de un istoric francez, am uitat cum il cheama... insa parea serios si dadea referinte la sursele de documentare. Oricum, din cate am inteles figura e cunoscuta istoricilor.
Apropo de istorie, mi-as dori teribil sa citesc o istorie a omenirii scrisa de extraterestri. Adica unii fara convingeri politice si religioase... de multe ori sunt surprins sa vad articole stiintifice (istorice, sociologice, psiho) care lasa sa se vada convingerile politice ori religioase ale autorului....

Si eu mi-as dori sa citesc o istorie care sa nu fie asa de neprofesionist scrisa ca si afirmatia din topicul de mai sus biggrin.gif . Argumentarea ca am citit un scriitor care parea serios mi se pare.... :bash: biggrin.gif
Gaseste alta argumentatie vis-a-vis de ceea ce ti-am solicitat biggrin.gif arigato.gif .
Bodi
@Stefan Adrian:
Este indubitabil faptul ca Biserica (odata cu institutionalizarea sa) a devenit cel mai teribil instrument de manipulare cunoscut de omenire... pana la aparitia televizorului probabil:) si a fost intotdeauna un aliat al opresorului si nu al oprimatului. Au existat Papi mai puternici decat imparatii vremii si mai bogati decat toti bogatii la un loc desi nu asta era menirea lor.
"Invatatura" lui Isus, o religie a binelui si blandetii - extraordinara de altfel, a fost manjita de sangele a zeci de milioane de nevinovati din intreaga lume tocmai din vina Bisericii.
Aceeasi Biserica a tinut Europa in intuneric timp de secole, desi era in posesia majoritatii cunostiintelor anticilor greci si a invatatilor arabi ai acelor vremuri. Sa nu uitam ca in vremea aia "stiinta de carte" era aproape in intregime apanajul clericilor.
Din minunata religie a nazarineanului au folosit doar "patimile" si "apocalipsa". Mesajul e clar si in ton cu evenimentele epocii.
Iubirea fata de mantuitor si fata de semeni a fost inlocuita cu "frica de Dumnezeu"...
Era considerat drept "erezie" faptul ca puteai concepe faptul ca Isus a ras...
Dupa toate astea crezi ca e imposibila o mica "corectie" aplicata Evangheliilor in sensul exagerarii anumitor pasaje?
LE Nu atac religia crestina ci doar institutia Bisericii, cu anumite circumstante atenuante pentru Ortodoxie caracterizata de o mai mare "blandete".

@MR
Majoritatea progreselor omenirii a venit in urma unor razboaie. Sad but true. Numai razboiul al doilea a adus: motorul cu reactie (construit de Coanda prin 1907 dar dat uitarii), rachetele, progrese extraordinare in medicina, computere, etc etc.
Omul a ajuns pe Luna in urma "Razboiului rece"...
Deocamdata parca nu prea exista provocari si de aia cam stagnam biggrin.gif
Combinand ascensiunea Chinei, redresarea Rusiei, decaderea Vestului, "nebunia" Islamului (si la astia tot institutia si nu religia in sine e de vina) fie ajungem pe Marte si dincolo in urmatorii cativa ani, fie ne vom capaci atat de tare intre noi ca nu va mai ramane nimeni sa dea mana cu ET cand va binevoi sa ne viziteze.
Otto73
QUOTE(Bodi)
Combinand ascensiunea Chinei, redresarea Rusiei, decaderea Vestului, "nebunia" Islamului (si la astia tot institutia si nu religia in sine e de vina) fie ajungem pe Marte si dincolo in urmatorii cativa ani, fie ne vom capaci atat de tare intre noi ca nu va mai ramane nimeni sa dea mana cu ET cand va binevoi sa ne viziteze.

Adevar graiesti biggrin.gif
James Kilowatt
@stefan_adrian
Nu am spus scriitor... am spus istoric. Si nu a fost publicat in Evenimentul zilei, ci intr-o revista stiintifica reputata. Si nu e carte, e articol biggrin.gif.
Acolo nu publici orice tampenie si cenzorii iti verifica la milimetru sursele si fiecare virgula.... cine a incercat sa publice un articol stiintific stie cum e....
Oricum, ideea nu e ca Isus nu a fost torturat.... ci ca detaliile macabre au fost intruduse mult mai tarziu in Biblie; in sec 4 in timpul domniei lui Contantin de un presupus episcop Eusebiu.
Ceea ce e absolut idiot, insa atunci a servit unui scop politic. Insa din punct de vedere filozofic, teologic, sociologic e complet idiot pentru ca important este cum a trait Isus, nu cum a murit.

@Bodi
Ai oarecum dreptate. Insa cu globalizarea care se instaureaza indiferent ca vrem noi sau nu, nu cred ca vor mai exista prea multe razboaie in sensul traditional al cuvantului, adica cu doua tabere clare care se bat in transee pentru acelasi scop. Pana si in Irak sau Liban se vede.... Se bat americanii + o parte a irakienilor contra altei parti a irakienilor, iar la ONU e fiecare pentru mamaliga lui si nici unul nu spune exact ce vrea. Cu arma in mana unii se bat pentru petrol si adeversarii ca sa nu-si dea femeile voalul jos.

Descoperirea Americii nu s-a facut in urma unui razboi, si nici turul lumii de catre Magellan. Insa Europa era plina de aventurieri, (nu intotdeauna de cea mai buna speta, e drept) insa acum ei lipsesc cu desavarsire. Cei inteligenti dintre ei (sefii, nu aia care frecau puntea) erau cam satui de oprelistile regelui si ale bisericii si au hotarat sa o intinda.

Poate se satura unii si de Greenpeace si se cara pe Marte sa-si vada de tehnologia lor, de nuclear, inginerie genetica, clonaj, celule matca si alte lucruri diavolesti... biggrin.gif Iar pe terra greenpeace n-are decat sa traiasca in pestera si sa suga direct de la tata caprei ca sa fie siguri ca traiesc natural si ecologic biggrin.gif

In Europa unele tari vor sa bage in constitutie "principiul precautiei" care spune in mare ca orice cercetare e potential periculoasa pana la proba contrarie.... daca asta devine lege, eu plec vaslind pana pe marte biggrin.gif

Revenind la pionieri, multe descoperiri nu au fost facute de tarile cu resurse foarte mari, ci cele cu testosteron. Chinezii erau mult mai puternici decat portughezii, insa au hotarat ca lumea nu merita descoperita si ca exista riscul contaminarii cu idei proaste. Prin urmare chinezii si-au distrus flota (care era mult mai puternica decat cea portugheza), si cativa ani mai tarziu au fost descoperiti ei de portughezi si au devenit parte a imperiului comercial, desi erau infinit mai puternici.
Toate civilizatiile care s-au inchis intre granitele lor au decazut si au fost inlocuite sau depasite de altele poate mai inapoiate, insa mai dinamice, indiferent ca e vorba de egipteni, romani, incasi, chinezi sau acum 200 ani europa vs america.

Romanii au considerat (la un moment dat) ca nu merita ca cucereasca toti coclaurii plini de barbari, nefiind nimic interesant acolo care sa merite efortul, si fiind mult mai interesanta lupta pentru putere la Roma. Si s-a ales praful de ei cateva generatii mai tarziu dupa oprirea expansiunii,desi erau civilizati, cultura inflorea....
Acum noi spunem ca pe luna sau pe marte nu e nimic care sa merite efortul, alegerile de anul viitor fiind mult mai importante.... Si 90% dintre europeni sunt scriitori, iar ceilalti 10% analfabeti. Cum il paraseste pe unul gagica, cum scrie o carte biggrin.gif Exagerez putin, insa au mai existat civilizatii culte si avansate social, care au stagnat si s-au dus naibii.
ozz86651
Biblia face parte din institutie sau credinta? Ca sa stim despre ce vorbim, ca biblia in sine e plina de atrocitati si ilegalitati smile.gif.
MR: Greenpeace au excese... multe, intradevar. Dar e foarte bine ca exista. In ritmul in care e distrusa planeta asta (cred ca jumate din padurile Ro au disparut din 90 pina acum de exemplu) avem nevoie si de dilii extremisti care sa faca scandal. Stiu ca scandalurile lor sint demulte ori aiurea, stingiste, indreptate unde nu trebuie, fara alternativa... dar tot cred ca e bine ca exista.
James Kilowatt
Sunt de acord ca problemele exista, insa ele trebuie identificate corect si la rece, nu conform convingerilor aproape mistice sau intereselor politice.

Si trebuie cautate solutii reale, intoarcerea in copac nemaifiind posibila.

DAca bagi in aceeasi oala poluarea industriala si taierea padurilor cu fuziunea nucleara si cu ingineria genetica sau domeniile medicale controversate atunci risti sa faci mai mult rau decat bine.

Industrializarea creeaza efect de sera. OK, sa admitem. Ce facem acum, condamnam la infometare 2 miliarde de chinezi si indieni interzicandu-le sa mai produca ceva? Europa si chiar America si-a mutat la ei industriile imputite (la propriu) si acum o fac pe verzii din birouri climatizate cu cafea gratuita si pranzuri subventionate taman de industrie...

Kwh = 97% poluare + 3% energii curate = confort.
Cati kwh consuma anual un membru greenpeace raportat la media mondiala?

Eu n-am nimic cu adevaratii ecologisti, ci cu cei ipocriti (care se opun CO2-ului ca sa nu le fure chinezii afacerea cu tenisi sau se opun ingineriei genetice ca sa nu plateasca americanilor seminte brevetate), sau semidoctii care nu fac nici macar efortul sa citeasca despre activitatea laboratorul in care dau cu pietre. Din pacate greenpeace s-a cam umplut cu din astia, si asta a recunoscut-o pana si fostul lor presedinte.
ozz86651
Sint 100% de acord cu tine. Insa eu cred ca cineva trebuie sa faca scandal sa stie bizonul din kansas ca avem o problema. Astia fac scandal destul de eficient. E adevarat, problema lor e ca si-au pierdt teribil credibilitatea cu scandalurile aiurea si bizonul poate nu-i mai ia in seama... dar deh, ecologisti reci si apolitici si cu press coverage si care ajung pe tv, nu prea avem.
James Kilowatt
Corect smile.gif

Aplicand insa "mica teorema a lui Halba" conform careia bourul de parlament/congres e mai inteligent si cu vederi mai largi decat cel de baragan/preerie, solutia reala de acolo trebuie sa vina, si nu prin isterizarea turmelor.
Cand se sperie, turma o poate lua in orice directie, inclusiv in directia rapei sau a raului cu crocodili fiind total imprevizibila, avand mai multe victime decat ar fi facut lupul care le-a speriat.
Directia buna ar trebui sa fie cumva indicata bourul cu talanga....

Care o sa fie reactia bizonului de Kansas sau de Hexagon cand or sa constientizeze pericolul? Or sa renunte la monstrii de masini sa ia tramvaiul? Noo... "boicotati tenisii chinezesti nebiodegradabili". "Tratati-va de cancer cu ceai de musetel" Asta in cazul cel mai bun.... Si asta nu pentru ca sunt prosti, ci asa le spune vre-un candidat sau altul la televizor. Care politician spune plebei "voi sunteti cauza problemelor"?

PS
"mica teorema a lui Halba" nu poarta aceasta denumire usor peiorativa pentru ca este insignifianta, si pentru ca asemenea "micii teoreme a lui Fermat" este considerata cvasiunanim adevarata fara sa fi fost niciodata demonstrata riguros desi intreaga comunitate a matematicienilor isi sparge capul cu ea wink.gif
ozz86651
De bizonul hexagonal nu pot sa-mi dau cu parerea prea adinc, dar asta de kansas, belive it or nor, are ceva reprezentare politica. Are un congressman care e foarte sensibil la cum bate vintul in tarlaua lui, ca vrea sa-si tina postul (daca nu-i sensibil isi pierde scaunul, rezultatul fiind acelasi). Acum dat fiind ca masurile trec printr-un aparat presupus inteligent, nu o sa se intimple nimic cu tenesii chinezesti, dar o taxa suplimentara pe suvuri, o taxa la benzina, o scutire de impozite la panouri slare, hibride si elici eoliene se intimpla.
Acu si cu tenesii chinezesti, they have a point. Ce rost are sa-si reduca franta alea 5% emisii cind china si india imput tot pamintul? Ca sa devina si mai necompetitiva economic? Cam asta e ratiunea lui Bush cu Kyoto, si cam are dreptate (surprinzator, Bush are dreptate uneori).
R a z v a n
nu fiti bulgari...
http://www.youtube.com/watch?v=YSZMAe3JWpI&NR
James Kilowatt
simpatici martienii.... au venit taman in capitala lumii, sofia laugh.gif

Bineintes ca au dreptate cu 2 miliarde de chinezi + indieni polueaza mai mult decat 300.000europeni. Insa cat timp industria a mers in plin in Europa, i-a durut undeva de mediu. Acum cand delocalizeaza brusc i-a palit dorul de natura iar chinezii sunt niste ecoteroristi. Insa computerele made in china sau lemnul amazonian tot la confortul occidental se adauga, si nu al amaratilor care le produc.
Otelul se produce la fel de imputit acum ca acum 50 ani, indiferent de tehnologie. Europenilor le place sa cumpere masini noi la fiecare 3 ani insa injura pe cei care le fac otelul, indiferent in ce colt al globului sunt...

Si oricat de corect ar fi, tot nu poti pune un concept atat de vag precum "natura" mai presus de viata foarte concreta a catorva sute de milioane de oameni.
Asta suna putin cam nazist... cine spune ca milioanele de chinezi care fac tenisi n-au decat sa moara de foame, merita lasat in c.. gol in delta pe la ora apusului, asa cand ies la vanat tantarii naturali biggrin.gif

Oricum, e o problema, insa trebuie ca solutia sa fie una reala si realista.

In plus, avem probleme mult mai mari decat 2 grade pe secol, de care nu vorbeste nimeni. Jumatate din populatia globului face foamea sau bea apa infectata ACUM, insa o parte a solutiei ar implica automat agricultori cu tractoare si cocteiluri molotov in Paris si probabil in washington dc.
James Kilowatt
Oricum... deviem de la subiect. Suntem de acord ca poluarea e o problema. Insa este o problema globala si nu una locala in china sau in india. La urma urmei suntem pe aceeasi planeta si impartim aceleasi resurse (inca teribil de inechitabil).

Insa asta tot nu-i face pe Greenpeace niste zorro sau robin hood biggrin.gif Nu progresul luat global este cauza problemelor si nu reintoarcerea in copac e solutia la problema. La urma urmei, cu tot cu aer poluat si incalzire gloabala speranta de viata si calitatea vietii sunt inca in crestere. smile.gif

Ca sa revenim la oile noastre, daca am fi iesit mai multi in spatiu, am fi vazut ca Terra este doar un bolovan acoperit cu un strat insignifiant de aer, similar unei nave spatiale izolate cu resurse teribil de limitate; Supravietuirea ei depinde doar de inteligenta si coeziunea echipajului....
R a z v a n
cu reptilele ce ne facem?
http://www.youtube.com/watch?v=6njz_Fb0Mko
R a z v a n
asa imi trebuie daca va citesc posturile...
uite aici istoria alternativa a religiilor si everything else:
http://www.youtube.com/watch?v=r9t9s94-J3Y

sunt vreo sase episoade le gasiti pe youtube...
Radu43725
@MR
QUOTE
si pentru ca asemenea "micii teoreme a lui Fermat" este considerata cvasiunanim adevarata fara sa fi fost niciodata demonstrata riguros desi intreaga comunitate a matematicienilor isi sparge capul cu ea

Numai pentru corectitudine:
1. nu este vorba de mica teorema (oricum Fermat a dat cateva sute bune de teoreme)
2. e vorba de "ultima teorema", care a ramas nerezolvata 350 de ani
3. acum e considerata rezolvata (cel putin aia care inteleg demonstratia zic ca e corecta)
4. a demonstrat-o Andrew Wiles in 1995
James Kilowatt
Scuze, m-am inselat... a inceput sa ma lase hardul smile.gif

Prin urmare, redenumim teorema in marea teorema a lui Halba. "Ultima" fiind prematur.

Si sa speram ca va fi dovedita in mai putin de 3 secole, asa cum a patit cea a lui Fermat wink.gif
alcris01
De ce nu dati o sansa erei cosmice? Oare hiperspatiul sa fie numai un subiect de filme SF? :wave:
HalbaSus
QUOTE
Prin urmare, redenumim teorema in marea teorema a lui Halba. "Ultima" fiind prematur.

Cum ? Ce ? Cine ? Huh... ? Teorema... Eu ? De ce ? Cineva sa-mi zica si mie ce se intampla, si despre ce e vorba in teorema care imi poarta numele biggrin.gif
air_wolf
mda, si eu sint curios... blink.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif halba, dai de baut, mai ai putin si devii celebru! biggrin.gif beer.gif beer.gif
Baby Blues
D-ule MR!
eu am vb de Biserica ortodoxa care inca de pe timpul "Fratilor jderi era apropiata de bobor biggrin.gif . Preotul era sarac si muncea ziua la camp.
Biserica ortodoxa se diferentiaza foarte clar in dea lungul si latul istoriei( pe care o stiu eu blink.gif :angel: ) de atrocitatile comise de altii. Consider ca biserica ortodoxa nu a sta in calea stiintei si nici nu si-a dat cu parerea despre acest lucru ( din contra). In cadrul "deselor" intalniri pe care le-a avut omenirea cu extraterestrii banuiesc ca biserica ortodoxa si-a exprimat clar pozitia chemand la reconciliere universala biggrin.gif .
In concluzie: Iubiti-va aproapele. Eu in seara asta sper sa-mi iubesc nevasta biggrin.gif .
Alex-F1
QUOTE(R a z v a n)


blink.gif :ohmy: hmmm.....ma intreb daca o fi real filmuletul acela.... :scratchchin: ....cam multe taieturi pe imagine, dar totusi...are o sansa.... Bun, bun....nu sariti....stiu ca multi dintre voi l-au luat deja pe NU in brate si au catalogat din start si acest filmulet ca fiind o facatura grosolana, dar ma intreb daca e sanatoasa atata ignoranta vis-a-vis de acest subiect.... Cred ca multora chiar daca le-ai arata zeci de filmulete REALE cu aparitii OZN, tot ar crede ca sunt toate facaturi.... ok, e drept ca am ajuns sa traim intr-o lume a iluziilor, o lume in care daca vezi o poza mai ciudata, imediat te intrebi daca e reala sau photoshop-uita....si tot asa si cu filmuletele, doar ca acestea din urma sunt ceva mai greu de "manarit", dar totusi se poate.... Io am acasa aproape 100 de filmulete {catalogate drept cazuri reale} cu aparitii OZN si/sau extraterestrii, din surse serioase, nu din alea care se tin de bancuri si chiar imi vine greu sa cred ca nici macar unul nu e real si ca absolut toate, pana la ultimul sunt facaturi!!! Pur si simplu refuz sa cred ca nu exista pe lumea asta nici un video real surprins si ca toate sunt farse....imposibil....de 1.000.000 de ori IMPOSIBIL no.gif
James Kilowatt
@Halba
E vorba de teoria lansata aici, la punctul 1 smile.gif
http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t...sc&start=40

Sper ca politicienii sa o dovedeasca muuult mai repede decat a fost dovedita cea a lui Fermat, altfel e vai de mamaliga noastra biggrin.gif. Si a lor, de fapt smile.gif Se accepta si o deomonstratie experimentala sau empirica, nu e neaparat nevoie sa fie una riguroasa.

@Stefan_adrian
Eu nu m-am referit la ortodocsi, ci la crestini. Exista si in biblia noastra descrierea torturilor... e preluata de la ceilalti probabil, poate de buna credinta. Marea schisma cand s-a separat catolicismul de ortodoxie a fost in sec 11, iar ce spuneam io a fost in sec 4. Timp de 6 secole au avut tot timpul sa se piarda originea detaliilor. Oricum, argumentul era impotriva ideii de cautare a adevarului istoric si a extraterestrilor prin Biblie, si nu un atac la adresa bisericii. Daca se stie ca exista alterari ale povestii, atunci nu mai putem crede ca Isus e martian sau ingerii calatori in timp.
Biblia e importanta prin filozofie si pilde, si nu prin faptele istorice indoielnice gen intalniri de gradul 3 sau aparitia universului acum 6000 ani. Cine se ambitioneaza sa o creada ad-literam e un fanatic cam tampitel si probabil nu a inteles nimic din ce este important in filozofia crestina. Probabil ca fanaticii nu inteleg ce este important din nici o religie.

Si arderea pe rug a ereticilor e o forma de iubire... le purifici sufletul. Seamana izbitor cu iubirea prin centurile cu explozibil in autobuz in care trimiti in rai cateva zeci de necredinciosi. Oricum nu viata pe pamant e importanta, ci cea vesnica, nu?

E clar ca preotii ortodocsi cred mai tare in iubirea aproapelui.... macar ei stiu ce-i aia biggrin.gif Din cate stiu, chiar sunt obligati sa o invete... Fara sa fie insurati am impresia ca nu pupa parohie. Trebuie sa-si iubeasca aproapele si fara sa fie afurisiti ca papistasii laugh.gif

@Alex
Asta bulgaresc se vede clar ca e o farsa... se vede cum se leagana in sfori. Uita-te mai atent... ce ozn respectabil se balangane ca un pendul? laugh.gif

Mi-ar placea sa vad si eu un OZN autentic intr-o imagine "bruta" si nu "amplificata" de mai mult de sa zicem 10.000 pixeli (100x100). Hai si 2500 (50x50)
Baby Blues
Sunt de acord ca fanatismul religios este unul din cele mai mari pericole ale contemporaneitatii, dar nici iesirea din credinta nu duce la ceva mai bun pentru ca in momentul acela devenim lipsiti de frica oricarui pacat si ne atrag din ce in ce mai mult banii, averile, si chiar delictele penale majore. Vezi ca in ziua de azi se face apologia homosexualitatii si a altor pacate care devin din ce in ce mai "ordinare" (comune) pana cand vor face parte din viata noastra. Ii accept dar nu e nevoie de mitinguri pentru a demonstra , ce? Oricand pentru un credincios, frica de Divinitate l-a facut sa fie mai bun si mai aproape de "APROAPE".
As fi foarte curios sa aflu un punct de vedere al Bisericii Ortodoxe vis-a-vis de fenomenul OZN, etc.
HalbaSus
@MR: Si ce legatura are asta cu extraterestrii ? blink.gif

Oricum, demonstratia (cel putin partiala) e simpla, adica ipoteza cu "parlamentarii sunt in medie mai educati decat restul" calculam media de clase facute de politicieni si o comparam cu media pe tara...

Cu IQ-ul ar fi mai greu... am avea nevoie de un singur test, care sa fie suficient de reprezentativ si care sa fie facut de tot poporul, inclusiv de parlamentari, si sa ulterior sa comparam rezultatele.

Dar repet... ce legatura au politicienii cu extraterestrii ?
James Kilowatt
@Halba
nu cu extraterestrii au legatura, ci cu rezolvarea problemelor legate de mediu si de repartitia stranie a resurselor.
Prin educatie nu intelegeam neaparat numarul de ani de scoala, insa chiar si asa sunt curios smile.gif Scolile facute la batranete nu se pun, si nici diplomele obtinute pe la scolile de partid. Am vazu t destui politicieni ingrijorati ca apa e poluata cu hidrogen sau suparati pe presedintele norvegiei.

La generatia tanara e foarte posibil ca politicienii sa aiba mai multi ani de scoala decat media. De exemplu, eu cand am intrat la facultate, presedintele ligii studentilor si una din sperantele politicii galatene era in anul 2. Eu am terminat masterul si el era in 4 biggrin.gif Are sigur vre-o 5 ani de scoala in plus fata de mine biggrin.gif

Vicepresedinta suedeza de la UE nu are decat liceu un CV... daca o mai avea si alta scoala i-o fi fost jena s-o scrie biggrin.gif

@Stefan_adrian
Nu cred ca oamenii trebuie "educati" prin frica, ci educati pur si simplu. E doar o convingere personala ca oameni educatie in stiinte si exacte si umane nu pot fi niste idioti si nici macar niste "pacatosi" teribili in sensul religios al cuvantului. Mai tare ma tem de cei care in afara de biblie n-au citit nimic decat de cei cu o cultura "laica" vasta, chiar daca se declara atei.
Bodi
QUOTE
Seamana izbitor cu iubirea prin centurile cu explozibil in autobuz in care trimiti in rai cateva zeci de necredinciosi. Oricum nu viata pe pamant e importanta, ci cea vesnica, nu?

Atunci de ce dracu nu se arunca Osama primul in aer, ca poate se umple raiul intre timp si nu mai prinde loc? Este evident o alta forma de manipulare.

QUOTE
Mai tare ma tem de cei care in afara de biblie n-au citit nimic decat de cei cu o cultura "laica" vasta, chiar daca se declara atei.

Pai da ca pe astia-i "faci" mai usor din vorbe.
Baby Blues
MR: cunosti vreo lege "pamanteana care se aplica fara metode punitive? Cum oare fara sanctiuni contraventionale si penale poate fi aplicata? Daca cunosti vreo lege pamanteana fara sanctiuni , sa ma anunti. biggrin.gif
Cum oare in afara de frica vor fi invatati romanii sa respecte legea? Eu ma refere la turma , nu la elite.
air_wolf
ce-are sula cu prefectura fratilor? s-a dus rau de tot discutia...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.