IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Taxa auto va fi suspendata pe o perioada de 3-6 luni pentru masinile noi

This topic is about Taxa auto va fi suspendata pe o perioada de 3-6 luni pentru masinile noi, the author, , wrote about: ... To read more just scroll down

> Taxa auto va fi suspendata pe o perioada de 3-6 luni pentru masinile noi
StefanVVTi
post Nov 18 2008, 01:00 PM
Post #1


JapaneseFreaks
******

Group: Membri
Posts: 2.345
Joined: 20-June 06
From: Bucuresti / Craiova
Member No.: 80.350



Guvernul va suspenda pe o perioadă de 3-6 luni taxa de poluare auto percepută la achiziția de vehicule noi, pentru a limita importurile de mașini vechi, a anunțat premierul Călin Popescu Tăriceanu. El a precizat, într-o conferință de presă susținută la Guvern, că a avut consultări, săptămâna trecută, cu directorul general al grupului Renault România și al Automobile Dacia privind perspectivele întreprinderii și că va avea astfel de discuții și cu celelalte companii din domeniu, astfel încât să poată fi introduse măsurile adecvate de protejare a industriei interne de profil.

"Eu am spus că importurile de vehicule second-hand vor omorî piața internă și astăzi lucrurile se văd și au o amploare deosebită. Există o mare îngrijorare la Dacia și mă bucură că președintele a abordat acest subiect. Voi avea o consultare cu președintele pe acest subiect și foarte rapid voi decide la nivelul Guvernului câteva măsuri care să ducă la limitarea acestor importuri. Cea mai eficientă măsură este suspendarea importurilor prin anularea taxei pentru mașinile noi. Practic, păstrăm taxa pentru mașinile second-hand", a spus Tăriceanu.

El a confirmat informația MEDIAFAX, conform căreia a discutat, luni, cu președintele Traian Băsescu pe acest subiect și a arătat din nou că nu dorește ca România să fie transformată într-un cimitir de mașini vechi aduse din alte țări europene.

"Dacă cumva o să îmi spuneți că a spus Comisia Europeană nu știu ce, am să vă spun să-i întrebați la rândul vostru pe cei de la Comisie dacă ei sunt responsabili de păstrarea locurilor de muncă în România, că știți atunci când a fost problema cu taxa de poluare ce discuții am avut. Toată lumea mă întreba: «Dacă Comisia Europeană spune nu știu ce ?» Dar ce spune Comisia când încep să își restrângă activitățile și locurile de muncă sunt puse în pericol ?", a întrebat Tăriceanu în conferința de presă.

El a precizat că decizia de suspendare a taxei auto în cazul mașinilor noi va fi aprobată în ședința de miercuri a Guvernului sau în următoarea reuniune a Cabinetului.

"Va trebui să avem grijă să continuăm programul de stimulare a vânzărilor noi nepoluante prin Programul «Prima de casare» și va trebui acum, pe final de an, să vedem dacă este cazul să facem niște redistribuiri ale cotelor rămase neutilizate pentru a ajuta industria autohtonă", a adăugat Tăriceanu.

Premierul a mai anunțat că va solicita ministrului Transporturilor să verifice, prin "supracontroale", dacă la Registrul Auto sunt respectate condițiile de verificare tehnică a mașinilor second-hand, arătând că există numeroase informații conform cărora mașini care nu corespund din punct de vedere tehnic primesc aprobarea tehnică și sunt înmatriculate.

Președintele Traian Băsescu a declarat, luni seară, la Craiova, că se va întâlni, înaintea ședinței de Guvern, care va avea loc miercuri, cu premierul Călin Popescu Tăriceanu pentru a găsi soluții pentru înlăturarea taxei de primă înmatriculare la mașinile noi.

Traian Băsescu a declarat, după întâlnirea pe care a avut-o cu conducerea Fabricii Ford de la Craiova și cu sindicatele, că scutirea de la plata taxei de primă înmatriculare pentru mașinile noi este o necesitate atât pentru producătorul american de automobile, cât și pentru uzinele Dacia.

"La Dacia, e o chestiune care va atinge și Fordul când va începe să producă. Ceea ce se prefigurează ca o necesitate este scutirea de la plata taxei de primă înmatriculare pentru ca lumea să fie stimulată să cumpere mașini noi. Lucru care cred că se va întâmpla după ședința de guvern de miercuri, așa cum a spus și premierul public", a declarat Băsescu.

Șeful statului susține că a purtat mai multe discuții cu premierul Călin Popesctu Tăriceanu pe tema scutirii de la plata taxei de primă înmatriculare mașinile noi, urmând a avea o nouă rundă de discuții miercuri, înainte de ședința de Guvern.

"Am avut o discuție cu premierul, vom mai avea o discuție și miercuri dimineață, înaintea ședinței de Guvern, și probabil că vom găsi soluții. De asemenea, soluția continuării programului de înnoire a parcului, care să stimuleze producția internă, fie că vorbim de Dacia astăzi, fie că vorbim de Ford mâine", a precizat Băsescu.

Surse ministeriale au declarat, săptămâna trecută, agenției MEDIAFAX, că premierul Tăriceanu a spus miniștrilor, în ședința Guvernului, că formula de calcul a taxei de poluare auto ar trebui schimbată, deoarece s-a dovedit că aceasta nu a stopat importul de mașini second-hand, principala variantă luată în calcul fiind eliminarea taxei de poluare auto în cazul achiziționării de mașini noi.

Sursa: Mediafax


--------------------
2008 Toyota Yaris 1.4 D-4D Luna
2006 Toyota Corolla 1.6 VVTi SOL

QUOTE (_Constantin_ @ Jun 23 2009, 10:36 AM) *
...nu vrei ca cea mai importanta parte a masinii sa fie facuta de 2 albanezi drogati intr-un depozit din Bulgaria.

Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic
- StefanVVTi   Taxa auto va fi suspendata pe o perioada de 3-6 luni pentru masinile noi   Nov 18 2008, 01:00 PM
- - T u d o r   Nu pot decat sa ma bucur....   Nov 18 2008, 01:14 PM
- - adrian_flavius   fericitule!......bafta...cat mai ai de astepta...   Nov 18 2008, 01:20 PM
- - T u d o r   Daca nu se intampla nimic, maxim o saptamana.   Nov 18 2008, 01:50 PM
- - klm   CITAT(StefanVVTi @ Nov 18 2008, 01:00 PM)...   Nov 18 2008, 02:00 PM
- - mike.omega   Guvernul iar ii ajuta pe cei de la Renault Nu o m...   Nov 18 2008, 07:08 PM
- - cristsib   Mai multi importatori au inceput sa preia ei plata...   Nov 19 2008, 08:03 AM
- - StefanVVTi   La sedinta de Guvern s-a stabilit suspendarea Taxe...   Nov 19 2008, 03:40 PM
- - StefanVVTi   S-au razgandit si se pare ca o suspenda de la 1 de...   Nov 19 2008, 05:53 PM
- - Legionaru'   Ce scandal facea ieri un dealer de masini sh la Na...   Nov 20 2008, 01:28 AM
- - AlexTM   Intrebare: taxa se suspenda si pentru masinile noi...   Nov 27 2008, 10:37 PM
|- - krondet   QUOTE (AlexTM @ Nov 27 2008, 10:37 PM) In...   Dec 8 2008, 08:04 AM
- - StefanVVTi   Nici ei nu cred ca stiu...intre timp, s-a amanat s...   Dec 1 2008, 06:27 PM
- - klm   CE cica n-a fost anuntata de triplarea taxei auto....   Dec 8 2008, 09:29 AM
- - krondet   http://www.sfin.ro/articol_14885/noua_taxa...onsti...   Dec 17 2008, 09:23 AM
- - danutv   Salutare ! Am citit undeva ca potti imatricul...   Sep 28 2009, 10:12 AM
- - getodac   Citeste acest topic si vei intelege cum sta treaba...   Sep 29 2009, 11:06 AM
- - danutv   Revin cu alta dilema, am vorbit cu cineva care adu...   Oct 27 2009, 03:04 PM
|- - G e o r g e   doar daca au filtru de particule , iar aici iar e ...   Oct 27 2009, 03:20 PM
- - xanaxer   ĐłĐŸŃ‚ĐŸ138.2ReprCHAPDancĐąŃ€ĐŸŃˆDestGeraруссĐ...   May 11 2024, 09:50 PM


Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

3 User(s) are reading this topic (3 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 21st May 2024 - 06:29 PM