IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Nissan Primera: totul despre ea (si bune si rele)

This topic is about Nissan Primera: totul despre ea (si bune si rele), the author, Tom_Cat, wrote about: Vand Reclamã Masina este impecabila , si are doar 10.000 km.Dotarile sunt cele pentru full options motor de 1600 cm. ... To read more just scroll down

10 Pages V  « < 4 5 6 7 8 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Nissan Primera: totul despre ea (si bune si rele)
Tom_Cat
post Dec 6 2007, 08:52 PM
Post #101


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 1
Joined: 6-December 07
Member No.: 115.731



Vand Reclamã

Masina este impecabila , si are doar 10.000 km.Dotarile sunt cele pentru full options motor de 1600 cm.

This post has been edited by Mariustom: Dec 10 2007, 04:11 PM
Reason for edit: Reclamã
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eu_Simplu
post Dec 25 2007, 10:41 PM
Post #102


novice
**

Group: Membri
Posts: 27
Joined: 25-December 07
From: Timisoara
Member No.: 115.892



Am si eu o Prtimera P12 2007, Tekna 2.0 (benzina)
Singura chestie de care m-as putea plange ar fi mici zgomote in usile din fata. In special pe drumuri "accidentate"...
Nu pot spune ca masina are "greierasi" pentru ca am vazut masini noi la care era mult mai rau.
La mine face un zgomot la partea care imbina capitonajul negru din partea superioara cu cel gri din partea mediana.
Masina are 11.000 km pana acum si nu pot sa ma plang de probleme tehnice.
I-am dat doarbenzina si lichid de spalat parbrizul pana acum...

Motorul
Se simte ca e o masina puternica (cu motor de 2.0l).
E destul de nervoasa la demaraje. Cat despre depasiri... nu am avut niciodata probleme.
Nu am intampinat probleme in depasiri nici cand cei depasiti incercau sa accelereze.

Mai am o Tiida Tekna plus cu 5 usi motor 1.6 AT.
O chestie suuper care e pe tiida si NU e disponibila pe primera, e bluetooth-ul.
Sistemul de sunet de pe tiida e de asemenea mult superior celui de pe primera... chiar si fara subwofer.
Din pacate pe primera am cutie manuala... dar nu mai era disponibila cand am cumparat eu masina... deh..."out of production" au spus ei...
AS fi vrut un CVT... cum e pe Teana...

Am constatat ca la tiida nu se aude NICI UN SUNET!!! chiar si la cele mai mari gropi, santuri, etc... ce se intalnesc din belsug pe drumurile noastre.
Deci la capitolul finisaje, tiida are nota 10 si primera nota 7.

Dar... primera e muuult superioara la capitolul putere, confort, stabilitate...
Pe tiida nu sunt scaune actionate electric, nici incalzite.
Vine FARA scrumiera (sunt fumator)
chiar si versiunea tekna plus are tapiteria PARTIAL piele, la primera tapiteria e toata din pliele.
Volanul mi se pare cam mic... si comenzile audio si pilot automat nu prea sunt "ergonomice" si nici iluminate ca la primera.
La Primera, fiecare buton e "la locul lui". Nu cred ca exista masina in romania mai ergonomica decat primera.

Pe scurt... Tiida e o masina de oras iar Primera e o masina de drumuri mai lungi.
Viteza... am atins 210Km/h cu ea pe autostrada bucuresti-pitesti.
Ce-i drept... a fost mai "greu" de la 190 la 210.
Atunci a fost singura data cand motorul a atins 6000 rpm.


--------------------
Infiniti G37 Cabrio 3.7L 7AT
Infiniti G37 sedan 3.7L 7AT
Nissan Primera 2.0
Nissan Tiida 1.6
Go to the top of the page
 
+Quote Post
octavian7
post Jan 28 2008, 10:08 PM
Post #103


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 1
Joined: 28-January 08
Member No.: 116.201



Sunt fericitul proprietar al unei primera 1.6 accenta din 2006 am facut pana acum 20 000km cu ea.Ce pot sa spun nu regret deloc alegerea facuta,nu am avut aproape nici o problema cu ea..as mentiona totusi faptul ca mi-a cazut usita de la spatiul de depozitare de sub cd-player..bineinteleg ca nu a cazut de nebuna..a fost lovita dar din greseala si usor..adica nu sa rupt nici o bucatica de plastic doar a iesit de acolo.In rest nu am de ce sa ma plang,pot sa spun ca sunt extrem de multumit de alegerea facuta,este o masina excelenta pentru drumuri lungi,spatioasa,confortabila.Eu sunt din Constanta si aici nu prea avem drumuri pavate cu piatra si chestii deci nu am avut deloc de furca cu suspensiile.Greierasi as putea zice ca au fost la incaput poate pana in 1000km dar dupa toate sau asezat si nu am acum nici o problema.Dupa parerea mea este o masina excelenta mai ales daca luam in calcul pretul de achizitie fara rival in clasa ei thumbsup.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
PSC
post Feb 27 2008, 01:26 PM
Post #104


sofer
***

Group: Membri
Posts: 97
Joined: 19-October 07
From: Bucuresti
Member No.: 115.171



De ceva vreme (de la inceputul iernii) observ un lucru ciudat: daca pun frana la viteza mare - frana normala, de incetinire, nu brusc - se simte o trepidatie in volan, ca si cand masina ar fi dezechilibrata pe fata. La viteze mici (pana la 60 km/h) nu se simte asta. De la ce sa fie? Masina e noua, am 5300 km cu ea, in aprilie va fi prima revizie.


--------------------
Nissan Primera Visia 1,6 L 109 CP
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Unleashed
post Apr 2 2008, 07:52 PM
Post #105


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 1
Joined: 2-April 08
Member No.: 116.833



Am o primera 1.6 acenta din mai 2007...are in jur de 19 000 km, kilometri cu bune si rele (mai mult rele decat bune)...de unde sa incep...pei la 2 zile dupa ce am primito se auzea in spate dreapta la fiecare denivelare un zgomot ca si cum s-ar rupe in 2, apoi usile fata mai precis macaraua geamului trosnea bineinteles la fiecare denivelare, vopseaua de la masca butoanelor pentru geamuri a disparut complet...am avut parte si de ghinioane geam spart, mi-a sarit o piatra pe frumoasele noastre drumuri mai precis pe la brasov in perioada in care existau cam vreo 31 de semafoare pe o distanta de 15-16 km(sper sa nu exagerez), am fost lovit in partea dreapta ambele usi avariate...janta lovita verymad.gif si cauciuc spart gratie gropilor(cratere)(traiasca casco) thumbsup.gif
Parti bune, la prima vedere motorul pare slab dar se pot face depasiri...eu am testato destul de intens pot sa zic ca am prins pe autostrata din germania 205 km/h(mai mult nu poate), acceleratia iti este taiata in jur de 7000 de rotatii(poate si putin mai mult nu sunt sigur whistling.gif )....consumul este relativ ok oscileaza intre 9 si 11 depinde de clima si de cum conduci...interiorul este destul de futurist mai ales cu amplasarea ceasurilor in mijloc dar este pe placul meu...spatioasa, portbagaj incapator va spun din propria experienta thumbsup.gif
Punte rele, la frane bruste are tendinte sa ii fuga spatele destul de mult...plasticul scartie mai ales cel de la ceasuri insa totusi nu este bmw cu toate ca am vazut si bmw scartaind, ar fi mers un motor mai mare un cuplu mai bun dar cand ai bani fixi nu ai ce face...este putin cam inalta nu prea poti sa ataci bine curbele are tendinta sa te arunce din scaun in lateral unsure.gif
A nu se intelege ca fac raliu cu ea, am un stil mai sportiv si prieteni cu aceeasi pasiune, per total este o masina buna la banii astia este o alternativa pentru multe alte masini, lucrul care m-a facut sa o aleg a fost design-ul si pretul care includea multe optionale(in jur de 18000e minus o reducere de 1200)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
PSC
post Apr 8 2008, 12:40 PM
Post #106


sofer
***

Group: Membri
Posts: 97
Joined: 19-October 07
From: Bucuresti
Member No.: 115.171



Dupa aproape 2.000 km (din cei 5.700) facuti numai pe drumuri de tara, pot sa spun ca totusi este o masina rezistenta. Mai mult: cu masina de la drive test am intrat intr-un sant destul de lat si de adanc ca sa-l fac pe consilierul de vanzari sa paleasca instantaneu. Greierasii care se aud acum de peste tot, de zici ca masina urmeaza sa se desfaca pe componente precum cele din filmele cu Stan si Bran, se datoreaza numai acelor drumuri de tara. Banuiesc ca si trepidatiile in volan la franare sunt tot din cauza acelor drumuri.
Maine ma voi duce sa ma programez la Badsi pentru prima revizie. Cred ca va fi singura Primera care a parcurs nici macar 6.000 km intr-un an fara 3 saptamani.
Pe mine personal, un singur lucru ma nemultumeste cu adevarat la masina asta: faptul ca nu se mai fabrica. Am cautat aproape peste tot (pe net), dar se pare ca nu mai e nicio speranta. Primera este o masina care a mostenit soarta Solenzei noastre mioritice.


--------------------
Nissan Primera Visia 1,6 L 109 CP
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Adi1971
post May 16 2008, 01:27 PM
Post #107


sofer
***

Group: Membri
Posts: 56
Joined: 13-May 08
From: Slobozia, IL
Member No.: 117.092



Buna ziua tuturor yes.gif ! De cca 3 luni de zile am achizitionat un Nissan Primera - an de fabricatie 2003 - 1,6 l - 80 kw. De cind am luat masina am o nelamurire cu privire la kilometraj - la bord apare ca nr de km parcursi 087456 si nedumerirea mea se refera la acel "0" care apare in fata nr de km. Este normal asa ceva? Va intreb pe voi care cunoasteti masinile din aceasta marca si ma puteti ajuta cu un raspuns! Alta problema care ma deranjeaza este zgomotul pe care-l scot usile din fata - un scirtiit produs de frecarea dintre usa si cheder. Se poate remedia?[size="3"][/size]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
PSC
post May 16 2008, 03:50 PM
Post #108


sofer
***

Group: Membri
Posts: 97
Joined: 19-October 07
From: Bucuresti
Member No.: 115.171



CITAT(Adi1971 @ May 16 2008, 02:27 PM) *
Buna ziua tuturor yes.gif ! De cca 3 luni de zile am achizitionat un Nissan Primera - an de fabricatie 2003 - 1,6 l - 80 kw. De cind am luat masina am o nelamurire cu privire la kilometraj - la bord apare ca nr de km parcursi 087456 si nedumerirea mea se refera la acel "0" care apare in fata nr de km. Este normal asa ceva? Va intreb pe voi care cunoasteti masinile din aceasta marca si ma puteti ajuta cu un raspuns! Alta problema care ma deranjeaza este zgomotul pe care-l scot usile din fata - un scirtiit produs de frecarea dintre usa si cheder. Se poate remedia?[size="3"][/size]

Nissan Primera din 2002 si pana in 2005 are niste bug-uri la computerul de bord. Sau poate ca asa a fost setat softul sa afiseze. Incepand cu 2005 si pana in 2007, bug-urile au fost remediate printr-un update de ROM, prin redesenarea si recolorarea interfetei grafice si prin redesenarea interiorului masinii. Mie nu-mi apare niciun 0 in fata; e drept, n-am depasit 10.000 km inca.
Problema cu scartaitul usilor se poate sa fie de la piesa din plastic aflata la balamaua usii (nu stiu cum se numeste). Cu timpul si mai ales daca usa nu este folosita, se depune praf acolo si apare scartaitul. Eu am uns piesa cu pricina, la toate usile (desi scartaiau numai cele din spate) cu un strat foarte subtire de vaselina, dupa ce le-am curatat bine.
Daca te referi la faptul ca usa scartaie, inchisa fiind, in timpul mersului, atunci nu stiu ce sa-ti spun; poate o dereglare a balamalelor. A fost cumva masina lovita?

This post has been edited by PSC: May 16 2008, 03:52 PM


--------------------
Nissan Primera Visia 1,6 L 109 CP
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Adi1971
post May 20 2008, 06:08 PM
Post #109


sofer
***

Group: Membri
Posts: 56
Joined: 13-May 08
From: Slobozia, IL
Member No.: 117.092



Salut, salut, salut!!!! thumbsup.gif
Ajutati va rog un tip( eu) care descopera totul pe bijbaite la masina sa Nissan Primera.... Caut de vreo doua zile filtrul de polen, de o luna si ceva busonul de la cutia de viteza, pentru ca de.... trebuie sa verific nivelul de ulei din trinsa.....iar cei pusi sa ne ajute la service vroiau sa desfaca un surub de la carcasa ambreiajului pentru a-mi verifica nivelul de ulei de la cutia de viteze!!!!!!!!!!!! - dar surubul smecher nu a cedat, ca de se autoapara.....de nestiutori! Daca ma ajutati dau o bere receeeeeeee ! Serios!!!!!! beer.gif Aveti idee daca exista vreun manual pentru Nissan Primera format electronic care as putea sa-l copiez si eu in al meu P.C. - iar dau o bere!
Respect pentru toti care viziteaza acest topic dar si pentru toti nissano-mani
Go to the top of the page
 
+Quote Post
PSC
post May 20 2008, 07:40 PM
Post #110


sofer
***

Group: Membri
Posts: 97
Joined: 19-October 07
From: Bucuresti
Member No.: 115.171



CITAT(Adi1971 @ May 20 2008, 07:08 PM) *
Salut, salut, salut!!!! thumbsup.gif
Ajutati va rog un tip( eu) care descopera totul pe bijbaite la masina sa Nissan Primera.... Caut de vreo doua zile filtrul de polen, de o luna si ceva busonul de la cutia de viteza, pentru ca de.... trebuie sa verific nivelul de ulei din trinsa.....iar cei pusi sa ne ajute la service vroiau sa desfaca un surub de la carcasa ambreiajului pentru a-mi verifica nivelul de ulei de la cutia de viteze!!!!!!!!!!!! - dar surubul smecher nu a cedat, ca de se autoapara.....de nestiutori! Daca ma ajutati dau o bere receeeeeeee ! Serios!!!!!! beer.gif Aveti idee daca exista vreun manual pentru Nissan Primera format electronic care as putea sa-l copiez si eu in al meu P.C. - iar dau o bere!
Respect pentru toti care viziteaza acest topic dar si pentru toti nissano-mani

Eu caut acel manual de 1 an de zile si nu l-am gasit. Bine macar ca-l am fizic. Daca cineva imi spune ca se poate face rapid si usor un fisier PDF din el (si-mi spune si cum), atunci o sa-l ofer eu.
Deocamdata, masina mea e in garantie, nu s-a umblat la cutia de viteze (decat vizual, fara a pune mana), asa ca nu stiu unde poate fi surubul. Dar, daca mai vad inca o data un Primera pe elevator, poate-l dibui. Oricum, din cate stiu, computerul vegheaza, daca e ceva in neregula cu nivelul uleiului ar trebui sa-ti dea mesaj pe ecran. Dar daca merge, las-o asa. Din cate stiu, cutiile astea moderne nu necesita schimbarea uleiului (sunt masini la care uleiul e garantat pe viata).
La ce service ai fost?


--------------------
Nissan Primera Visia 1,6 L 109 CP
Go to the top of the page
 
+Quote Post
klaxxy
post May 21 2008, 08:19 AM
Post #111


sofer
***

Group: Membri
Posts: 76
Joined: 25-January 08
Member No.: 116.170



QUOTE (PSC @ May 20 2008, 07:40 PM) *
...Eu caut acel manual de 1 an de zile si nu l-am gasit. Bine macar ca-l am fizic. Daca cineva imi spune ca se poate face rapid si usor un fisier PDF din el (si-mi spune si cum), atunci o sa-l ofer eu...

O singura solutie, nu foarte usoara: scanarea pagina cu pagina direct in format PDF. Fiind un manual destul de stufos va rezulta un fisier de cateva zeci de MB pe care iti va fi greu sa il trimiti prin mail. Eventual il vei putea imparti (split) in bucati mai mici. Sunt multe solutii, una fiind sa il arhivezi si sa setezi marimea maxima a unei bucati de 10 MB sau mai putin.
Bafta!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin70285
post May 21 2008, 06:49 PM
Post #112


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 240
Joined: 8-March 06
From: Ploiesti (Prahova)
Member No.: 70.278



va ofer eu manualul de service , e in engleza dar are si poze prv me,vi-l dau pe mess
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Adi1971
post May 21 2008, 08:01 PM
Post #113


sofer
***

Group: Membri
Posts: 56
Joined: 13-May 08
From: Slobozia, IL
Member No.: 117.092



Merci, PSC - tot trebuie sa-ti dau o bere!!!! Tu ma ajuti cat poti de fiecare data.
La mine in oras sunt atelire service, dar se pricep la toate marcile cate putin si eu am nimerit la unul care se pricepe foarte putin la Nissan, iti dai seama , nu?
Trebuie sa mai testez citeva locatii pana gasesc un service care sa faca fata.
Multumesc anticipat lui Catalin 70285 daca ma ajuta cu manualul chiar si in limba engleza care ma ajuta foarte mult in comparatie cu nimicul care-l am eu. Daca vrei s-mi trimiti pe mess manualul iti dau adresa mea <geanta_adrian> (sa nu radeti de numele meu ca ma supar raaaaaaaaaau verymad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin70285
post May 22 2008, 07:28 PM
Post #114


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 240
Joined: 8-March 06
From: Ploiesti (Prahova)
Member No.: 70.278



nu obisnuiesc sa incurajez pirateria dar stiu cat de stresant e sa cauti ceva si sa nu gasesti,manualul il gasiti aici:http://www.filebox.ro/download.php?key=046...ff7&lang=ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TKV
post May 22 2008, 10:05 PM
Post #115


novice
**

Group: Membri
Posts: 25
Joined: 12-November 07
From: Bacau
Member No.: 115.436



QUOTE (Catalin70285 @ May 22 2008, 07:28 PM) *
nu obisnuiesc sa incurajez pirateria dar stiu cat de stresant e sa cauti ceva si sa nu gasesti,manualul il gasiti aici:http://www.filebox.ro/download.php?key=046...ff7&lang=ro



Sa-ti dea Dumnezeu sanatate !
Caut asa ceva de mai bine de un an. Mii de multumiri !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
PSC
post May 22 2008, 10:06 PM
Post #116


sofer
***

Group: Membri
Posts: 97
Joined: 19-October 07
From: Bucuresti
Member No.: 115.171



CITAT(Catalin70285 @ May 22 2008, 08:28 PM) *
nu obisnuiesc sa incurajez pirateria dar stiu cat de stresant e sa cauti ceva si sa nu gasesti,manualul il gasiti aici:http://www.filebox.ro/download.php?key=046...ff7&lang=ro

Multumesc pentru link, intr-adevar a mers super descarcarea (3,6 MB/s).


--------------------
Nissan Primera Visia 1,6 L 109 CP
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Adi1971
post May 23 2008, 07:54 AM
Post #117


sofer
***

Group: Membri
Posts: 56
Joined: 13-May 08
From: Slobozia, IL
Member No.: 117.092



Cata esti adevarat !!!!!!!!!!!!!
Multumesc mult, mult ptr ajutor
Sa ai viata, vin la gheata, bucurii mici si dese si salariu in fiecare saptamana!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Adi1971
post Jun 12 2008, 10:55 PM
Post #118


sofer
***

Group: Membri
Posts: 56
Joined: 13-May 08
From: Slobozia, IL
Member No.: 117.092



Am descoperit unde este pozitionat filtrul de polen si singurel am schimbat acest consumabil!!!!
Unde credeti ca se afla lacasul acestui mic filtru?
Ei bine se afla in spatele capacului de la torpedou.......... drive.gif
Va salut
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TKV
post Jun 16 2008, 12:35 PM
Post #119


novice
**

Group: Membri
Posts: 25
Joined: 12-November 07
From: Bacau
Member No.: 115.436



QUOTE (Adi1971 @ Jun 12 2008, 11:55 PM) *
Am descoperit unde este pozitionat filtrul de polen si singurel am schimbat acest consumabil!!!!
Unde credeti ca se afla lacasul acestui mic filtru?
Ei bine se afla in spatele capacului de la torpedou.......... drive.gif
Va salut

Cat costa acest filtru Adi ? Ar cam trebui sa-l schimb si eu.
Al tau era murdar ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Adi1971
post Jun 16 2008, 05:44 PM
Post #120


sofer
***

Group: Membri
Posts: 56
Joined: 13-May 08
From: Slobozia, IL
Member No.: 117.092



TKV sa stii ca filtrul de polen m-a costat cca 75,00 lei iar filtrul de aer cca 35,00 lei.
Era foarte, foarte murdar filtrul de polen. Sa stii ca erau macroparticule nu numai microparticule.
Daca ai descarcat manualul ptr nissan de pe net, acolo arata ca filtrul de polen poate fi curatat intr-o solutie
Sa auzim numai de bine. Pa.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

10 Pages V  « < 4 5 6 7 8 > » 
Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

4 User(s) are reading this topic (4 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 16th May 2024 - 07:01 PM