Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Nissan Primera: totul despre ea (si bune si rele)
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Nissan
Pages: 1, 2, 3, 4
Henry90720
Am deschis acest topic cu gandul ca aici putem discuta pe larg despre Primera: partile bune, partile rele, problemele cu care s-a confruntat fiecare si orice alte ganduri/pareri/idei legate de acest model.
Asadar...

Ce parere aveti de oferta de pret de 12.990 Euro CIP pentru 1.6 Visia?
Eu cred ca pretul este unul corect, avand in vedere echiparea oferita si faptul ca, desi spre final de cariera, Primera II nu pare deloc invechita, design-ul, desi discutabil (eh, de gustibus...), fiind unul avangardist.
Pacat ca au ceva probleme cu materialele folosite la interior, cu calitatea asamblarii si ... cu dealerii si service-ul din Romania! smile.gif

Oare de ce Nissan a renuntat la motorizarile diesel pentru Primera? Chiar nu a existat cerere pentru aceste motorizari? blush.gif
Cezar81667
1.nissan nu mai importa in romania NICI UN MODEL diesel. pe motiv de motorina necorespunzatoare, pentru mooar prea..."fine".
2.de principiu, modelul Primera urma a fi scos din productie din 2007, dar mai sunt de onorat MULTE comenzi pentru romania...Asha ca, fiind asigurata piata de desfacere, o sa mai apara primere arigato.gif
Mircea91987
Buna,
Sunt interesat si eu sa aflu cat mai multe impresii pertinente despre Primera. Sunt pe punctul de a-mi achizitiona o masina noua. Am fost pe la mai multi dealeri si pana la urma m-am hotarat asupra unei Skode Octavia II 1.9TDI-105CP, dar am intrat si in show-room-ul Prisma-Galati, unde am ramas placut surprins de profesionalismul celor doi consilieri comerciali.Mi-au prezentat Primera si intradevar, mie mi se pare o masina ok din toate punctele de vedere(prima impresie).Am citit si alte pareri pe acest forum si am observat ca majoritatea se plang de niste lucruri minore, care apar la mai toate masinile care circula in Romania, fie ele chiar premium.Nu am observat niciun neajuns major.Acum sunt intr-o dilema: cu inima as alege totusi Octavia II, dar cu mintea as alege Primera 1.6 sau 1.8 echipare acenta, care, atentie costa 16616euro cu toate taxele, mai putin decat OII cu 1500euro, avad dotari standard in valoare de 3200euro peste OII. Voi ce ati alege? Maine o sa fac si un drive test cu modelul 1.6 - 109CP si o sa-mi fac o impresie mai completa.
Arheopterix
1.6 submotorizat.
Mergi daca vrei pe 1.8.Cu totul alt motor.Admisie progresiva 16 valve,2 axe cu came superioare si injectie multipunct.
Sotia mea nu a optat ptr Primera din cauza bordului (cu ceasurile pe mijoc) si fundul (ca de spalatoreasa).
C afiabilitate e peste Skoda .
Xalanx
E cam subiect de versus. Skoda este diesel din cate inteleg eu, Primera pe benzina. Te-as sfatui totusi sa alegi Octavia 2. Calitatea interiorului mai buna decat la Primera. Design-ul este cam banal, dar mie mi se pare totusi o masina frumoasa.
Performante bune (e omniprezentul 1.9 tdi, nu? biggrin.gif) si cu fiabilitatea nu sta deloc rau. Valoarea de revanzare de asemenea va fi mult mai buna decat la primera.
Henry90720
Cei de la Badsi-Nissan spun ca Primera se va fabrica si in 2008, asa ca in Romania se va mai vinde cel putin 2 ani, dupa cum sustin ei.
In ceea ce priveste motorizarile, toti ei mi-au explicat astazi ca, intr-adevar, cererea era destul de mica datorita diferentelor mari de pret fata de diesel. Ar mai fi fost de adugat, probabil, calitatea proasta a motorinei, insa aceleasi dieseluri se descurca OK pe Renault.
In ce priveste motorizarea 1.6 benzina, eu zic ca se descurca ok, daca nu ai pretentii sportive de la ea. Pentru mersul in oras are si un consum mai rezonabil decat motorul de 1.8
Radu92749
Dupa cate stiu eu motorizarea de 1.8 exista numai in varianta Visia.
Daca exista si in varianta Acenta te rog sa imi confirmi si mie.
Henry90720
Motorizarea de 1.8 benzina are si varianta visia si acenta. La fel si motorizarea de 1.6.
test70259
eu am primera 1,6 varianta acenta, la momentul asta am 15k km si nu am avut problema cu ea majore. Singura problema avuta a fost cu senzorul de airbag dreapta sofer care se afla sub scaun, m-am dus la service si in 10 minute s-a rezolvat. Am avut si un accident care nu a afectat motorul doar usa si aripa dreapta si putin la roata ... tot ce vreau sa zic prin asta este ca masina s-a comportat bine cand cineva a intrat lateral in mine...pasagerul care era in dreapta nu a avut nimic...cel mai probabil pt ca portiera are o bara de rezisteta in ea. Per total sunt multumit de masina...sigur ca are mici inconveniente..cum ar fi acei greierasi care apar dar dupa cum ai zis apar si la alte case mai mari. Motorul este ok...nu e sportiv...dar dupa 2500 ture trage bine. Daca ai intrebari mai punctuale o sa raspund cu placere.
Random
Mircea, alege cu inima si n-o sa-ti para rau....ca altora care au
ales cu " mintea" :bash: . Stiu ei de ce au pus-o la pretul asta. :angel:
Mircea38023
@Mircea: Acum un an jumatate, ma aflam in aceeasi dilema ca si tine.
Am ales cu inima....ce vezi in semnatura blush.gif Intre cele doua masini, alege-o pe cea care-ti place mai mult. Sau...ma rog, pot conta cei 1500 Euro....dar atunci n-ai mai alege cu inima. Oricum...eu sunt multumit de alegerea facuta.
Mircea91987
Am ales pana la urma cu mintea :bash: Primera 1.6i-109CP-acenta. Ieri am facut un drivetest cu aceasta masina si am ramas placut surprins de modul cum se comporta. Asa cum a spus si Mircea nu este o masina de raliu, sau pentru facut "liniute", dar mie mi se pare o masina de familie foarte corecta in ceea ce priveste raportul pret/calitate. Am fost si pe la service, unde cei de acolo mi-au pus la dispozitie istoricul facturilor la intretinere pentru aceasta masina .Facturile erau intre 350-910Ron in functie de revizia efectuata. La sfarsitul acestei luni va intra in tara ultimul lot de masini pentru 2006 si pana atunci mai am timp sa ma gandesc, cu toate ca alegerea este facuta in proportie de 90%. Ii rog pe Test sau pe Mircea sa-mi spuna si care sunt punctele slabe ale masinii(de la dealeri oricum nu ai sanse sa afli asa ceva), deoarece din topicul despre Primera se desprind doar lucruri marunte. Am prieteni care au Pasat nou si in functie de drumurile pe care merg, apar si la ei mici sau mari greierasi.
Mircea38023
Ca si puncte slabe.....nu stiu ce sa-ti zic. Din auzite, la motorizarea aleasa de tine, ar fi ambreiajul. La dieselul meu n-am probleme de-astea. Cel putin pana acum (48.000km). In rest, greierasi gramada. Putintel cam zgomotoasa. Cam atat. Nu am schimbat decat senzorul de centura care facea figuri. Si am o problema la satelitul de comanda al RCD, dar astept sa se faca mai frig afara pentru a ma duce la service, deoarece nu se manifesta decat la temperaturi joase. In rest n-am ce-i reprosa.
Henry90720
Oricum, cu toti greierasii ei, la pretul asta promotional de 12.990 CIP in varianta visia cu morizare de 1.6, Primera isi merita banii (mai ales daca mai obtii si un discount). Este, totusi, o masina de clasa medie, nu?
Ce discounturi ati obtinut de la dealer, voi...posesorii de Primera?
Mircea91987
1660 euro-discontul promotional + covorasele (90 euro) din partea dealerului.
Henry90720
Nu e cam putin?
Discountul nu e acordat de dealerul local. De la el ai primit gratuit doar covorasele. Cred ca mai era loc de negocieri.
smile.gif
test70259
Puncte slabe: greierasi, cand treci peste drum pavat ai impresia ca masina se dezintegreaza dar asta am intalnit-o si la un Pasat.Tot stau de cateva minute sa ma gandesc ce altceva si nu-mi vine in minte....daca mai gasesc ceva te anunt. Referitorla chestia cu ambreiajul am vazut si eu pe forum ca sunt unii care zic ca ar pica..eu pana acuma ( 15 000 km ) nu am avut aceasta problema. Uite ca mi-a venit o alta problema i cap...cateodata intra mai greu in viteza a doua. Revizia de 15k care eu am facut-o la 10200 a fost in jur de 420 ron si am putu sa stau langa ea in service. Faza mai nasoala este daca ai vreun accident cu ea si trebuie sa duci la tinichigerie .... la mine a fost de schimbat usa si vopsit aripa fata dreapata ... am stat 1 luna pt asta...si chipurile am avut noroc .. yeahh right :boxing: . Chestia cu promotia e marketing... in principiu cam tot timpul e promotie blush.gif , si eu am dat pe ea 16.500 parca si nu am primit nimic altceva..covorasele erau incluse. Consumul este in oras ( Bucuresti) in jur de 8.7 si in afara undeva pe la 7.3. Ce ma enerveaza pe mine este ca nu are pilot automat ( am sunat la service si mi-au zis ca ar costa cam 2000 de euro ca trebuie schimbat calculatorul dar eu cred ca nu stiau ce sa faca si au spus un pret prohibitiv ca sa scape de mine), nu pot sa-i pun mp3 player si ca plasticul din interior se zgarie usor.O alta chestia care trebuie sa-ti intre in refelex daca cumperi masina asta este sa schimbi vitezele la peste 3500 rotatii ca altfel o subturezi si creeaza probleme in timp. Revin daca mai am ceva de spus sau daca te mai pot ajuta cu raspunsuri.
Mircea91987
Mersi Mircea, mersi Test, azi am achitat avansul(10%), masina vine in 2-3 saptamani.Cel putin asa mi-a promis dealerul.Sper sa am noroc si sa nu apara probleme la livrare.
Henry90720
Te asteptam cat mai curand cu impresii despre Primera.
S-o stapanesti sanatos (esti ca si proprietar, nu?) si...la cat mai multi km!
Mircea91987
Mersi Henry. Primele impresii le am deja in urma drive -testului efectuat la dealer exact cu varianta acenta-1.6i-110CP.Pot fi citite in sectiunea versus (Nissan Primera vs. Skoda OII).Pentru cei interesati de taxa de mediu care trebuie achitata incepand cu 2007 la prima inmatriculare va trimit tabelul alaturat:
Mircea38023
Hmm...in conditiile astea, incepe sa ma atraga perspectiva unui 1.4 TSI de 170 CP.....desi astept sa fie pus pe altceva decat VW care nu imi spune nimic.

Ontopic: S-o stapanesti sanatos Mircea. In principiu n-ar trebui sa fie prea mari probleme la livrare. Masina probabil se afla in zona libera in Curtici sau in alta parte si se va vamui zilele astea.
Henry90720
Ptr. Mircea91987: Sa nu uiti sa ne dai detalii despre masinuta, dupa ce o "posezi". biggrin.gif
Mircea91987
Din pacate am fost prea optimist cand am avut incredere in ceea ce mi-au zis cei de la reprezentanta "dupa ce platiti avansul in max. 10 zile aveti masina". Avansul l-am platit in 27.11.2006 si de atunci ma tot amana pe motiv ca livrarea nu mai depinde de ei, masina este pe drum etc...
Henry90720
Ar trebui ca, pe langa scuzele de rigoare, sa-ti faca un discount sau sa-ti ofere ceva accesorii, pentru intarzierea la livrare, daca nu cumva ai prevazut in contract penalitati in cazul in care intervine aceasta situatie.
Oricum....sunt mizerabili. Si nu ma refer aici doar la dealer-ul Nissan in cauza, ci la majoritatea dealer-ilor (din pacate).
Mihai95804
Eu nu am avut probleme cu cei de la Nissan Pitesti.Au fost foarte draguti si cooperanti .In fiecare luna ma suna sa vada daca sunt multumit de masina si daca am sugestii sau reclamatii.Acuma de iarna mi-au trimis niste cataloage cu accesorii de iarna si 2 felicitari de sarbatori.Sunt foarte incantat atat de masina, un Nissan Primera Acenta, cat si de reprezentatii zonali.
nicolae96070
In primul rand sal la toti si la multi ani.

Sunt nou pe aici si nu prea stiu regulile asa ca....
Vin cu o rugaminte... Am o Primera 2.0i din 2002, la care din pacate nu am cd de navigatie.. daca are cineva sau imi poate imprumuta as fi f f recunoscator...


Sorin
Mircea91987
In sfarsit a venit :wave: Am ridicat-o acum o saptamana si deocamdata sunt foarte multumit de masina. Este peste OII la toate capitolele.Nu am facut decat 300km (avea 7km la bord) si se comporta impecabil. La un condus linistit, fara bruscari, dar nu lent ( 90-120 km/h), in oras si afara consuma sub 7l/100km. Pana la urma si reprezentantii de la Prisma Galati s-au comportat impecabil ( consilierul comercial Dan Caliga-isi face treaba in mod profesionist). Astept si parerile altor posesori.
lucian93788
Stai ca nu mai inteleg.Esti din Arad, dar de unde ai luat masina?
Mihai95804
Masina se comporta excelent, nu am avut nici cea mai mica problema cu ea . Parerea este ca ma simnt mult mai bine in ea decat in alte multe masini cu traditie in Ro. Cine nu crede sa incerce si o sa vada diferenta.
Mircea91987
Pentru Lucian:sunt din Arad, dar deocamdata muncesc in Galati. Intradevar Primera este o masina in care te simti foarte bine. Sunt multumit de alegerea facuta si cred ca isi merita si ultimul eurocent.
Henry90720
Mircea (91987), cum se comporta masina dupa 1 luna si jumatate?
Eu, intre timp, m-am hotarat pentru Honda Accord, desi am avut in vizor atat Primera, cat si Toyota Avensis.
lucian93788
Clar, nici nu se pune problema, Honda e peste ele...
Mircea91987
QUOTE(Henry90720)
Mircea (91987), cum se comporta masina dupa 1 luna si jumatate?
Eu, intre timp, m-am hotarat pentru Honda Accord, desi am avut in vizor atat Primera, cat si Toyota Avensis.


Pana acum (3000 km) nu da niciun semn de slabiciune. Se simte ca sa terminat rodajul. Motorul trage mult mai bine decat la inceput.Este surprinzator de elastic (am pus doar benzina super), in rest nu are de ce sa-mi para rau ca am dat banii pe ea (pana acum).In masina te simti ok. Demarajul este bun, daca stii sa folosesti corect treptele de viteza, consumul in jur de 7l/100km la un mers combinat 40% oras , 60% afara, insa trebuie sa fi foarte atent la radare biggrin.gif
lica98424
c-am putine posturi aici. de ce oare?
vreau si eu sa-mi iau o masina si nu stiu ce sa aleg?
iar de la sectiunea nissan nu poti sa-ti formezi nici o parere.
nu se plinge nimeni de masina....?
lica98424
am citit pe aici ca sint probleme cu finisajele la interior si cu imbinarea usilor. tre sa recunosc ca si dealerul de aici mi-a spus de la inceput ca au fost probleme cu "greierii" dar le-au dat de cap. la posesorii de primera acenta nu mai aveti probleme de acest fel?
masina are foarte multe "chestii" electronice pe ea... care "papa" mult curent - nu ati avut probleme electrice pina acum: baterie consumata, sigurante sarite, butoane care nu functioneaza?
lica98424
daca nu sint probleme inseamna ca masina e buna... dar nu vad nici laude la adresa ei... citeva acolo dar foarte slabe....
ori sint foarte putini posesori si nu se poate forma un curent de opinie....
lica98424
aaa.. si inca o chestie care e bine sa fie stiuta: masina nu vine echipata cu alarma (la majoritatea modelelor).
cit va costat alarma si unde ati montat-o?
ati putut vedea daca e greu sa montezi pe ea o alarma?
spre exemplu la fiat montarea a insemnat sa-mi de-a jos o buna bucata din partea stinga a bordului. dupa ce l-a montat la loc nu au aparut "greieri" sau alte probleme suparatoare. din cite am vazut la primera bordul e mult mai rigig si plasticul mai dur.
oare ramin "sechele" dupa ce este demontat bordul?
lica98424
imi va raspunde cineva la aceste intrebari??????

hello! i know you there! i can see you!!!!!!!!
Iulia76013
prmera Visia 1,6, benzina
Am un zgomot pe dreapta, se pare ca undeva la etrier. Il aud atunci cind debraiez pentru a II-a si masina nu este foarte "lansata". Cel de la garantii, si el posesor de Primera, a zis ceva de genul : daca seara cind ai oprit masina ai calcat frina, la plecarea de dimineata se "aseaza" niste lamele elastice ale etrierului. Este adevarat un singur lucru, ca zgomotul iti sugereaza un etrier deschis mai mult decit trebuie si care "cloncane" pina se aseaza. Daca vreau sa nu mai aud acest zgomot, schimb vitezele mult mai sus, dar asa cum spunea cineva "stiu ca este acolo". M-am decis sa merg miine in service sa faca mentiunea in cartea de garantie. Masina are 5300km si 8 luni.
Altfel, parca usile spate dau ceva greierasi, dar sa nu ne indepartam prea mult de natura, toate masinile sint "de consum". Consumul nu este asa mic precum spun ceilalti, masina nu prea are parte de drumuri in exterior. Nu am probleme cu butoane si afisaje, e bine altfel.
Random
Dupa cum il descrii, "zgomotul" ala imi suna familiar. Eu am Almera, pentru linistea ta, sper sa nu fie aceeasi sursa necunoscuta.
Nu-mi apartine inspiratia, dar un alt forumist posesor de Almera care deocamdata prefera sa ramana anonim, dupa multe drumuri si scandaluri la service a actualizat sloganul Nissan in: "Nissan_Shit Expectations". Pentru Nissan Almera(cel importat inRomania), sloganul asta e foarte valabil. Poate nu si pentru Primera.


Sunt foarte curios, abia astept sa vad care-i cauza. Sper sa revii cu detalii.
Numai bine.
Random
Uitasem, nu fi prea increzatoare in bunavointa "celui de la garantii" si el posesor de Primera. El poate sa-ti spuna ca niste omuleti verzi ar fi de vina ca tu auzi niste lucruri..., ca de altfel masina e impecabila. Daca treaba tine si nu-ti schimba nimic pana iti iese masina din garantie inseamna ca e un bun profesionist si-si merita locul in marea familie, emblema fiabilitatii mondiale, familia renou-nisan. :puke:
Iulia76013
sigur am sa revin cu detalii si noutati. la fel de sigur nu-i las. azi, luni, mi-a spus ca "asta e", asa se intinpla la toate Primera . am insistat sa faca mentiuni in carnet de garantie si sa transmita o alerta de garantie si a zis ca va da roata, respectiv etrierul jos , si vom vedea atunci. revin!
Henry90720
Cred ca topic-ul Primera ar merita mai multa atentie. Chiar ma mira faptul ca, desi in Bucuresti am vazut destul de multe Nissan Primera, prea putini au amabilitatea sa posteze cate ceva despre masinile lor.
E adevarat ca nici pe "Honda" nu gassesti prea multe informatii, insa fanii acestei marci au propriul lor site. biggrin.gif
Random
Henry, se bucura de atentie atat "subiectul" Primera cat si Almera. Sunt multi "guest" care doar citesc si nu posteaza. Eu am in PM mai multe mesaje de la un posesor de Almera care are probleme cu motorul de 1,5l(batai de tacheti). De asemenea mai am o cunostinta cu Almera careia ii bate directia, dar nu vrea sa posteze cu toate ca urmareste forumul masini.ro.Aceeasi problema la motoarele pe benzina se intalneste si la X-trail si la Primera. Motivele pentru care ei nu posteaza sunt diverse, dar in principal nu posteaza pentru ca sunt intr-un oarecare "litigiu" fie cu service-urile, fie cu importatorul. Problemele la Primera par identice cu cele de la Almera: batai la directie si la motor. Din pacate posesori nu posteaza pentru ca un astfel de demers i-ar dezavantaja in relatia cu service-ul, care, oricare ar fi el, fi convins ca urmareste forumul masini.ro. Iti spun asta din experienta proprie.
M-ar fi bucurat daca ar participa activ la discutii reprezentantii Nissan, dar e bine si asa,"voyeur-i", macar stim ca problemele noastre ajung la urechile lor, nu ca n-ar stii de problemele masinilor ce le importa, dar oricat...
In ce priveste saitul propriu, Nissan n-are nicio imagine in Romania, nici macar de off-roader, calitate pe care Patrol ar merita-o cu prisosinta. Nu poti compara Nissan cu Honda, simbolul sportivitatii si fiabilitatii. Clientul Honda e un "conosseur" in timp ce clientul Nissan este "victima" chilipirului si promotiilor . E exemplificativ sloganul Primera care circula in reclama TV "Nissan Primera- cea mai ieftina limuzina din clasa ei". Cine cumpara Honda, cumpara din pasiune pentru marca si model. Clientul Honda nu cauta sa cumpere un mijloc de transport, cumpara o imgine de marca, o sportiva, o limuzina sau un SUV de CALITATE.
Henry90720
Probabil ca ai dreptate, Random, atat in ce priveste motivele posesorilor de Nissan de a nu posta, cat si in ceea ce ii priveste pe posesorii de Honda.
Imi pare rau sa aud ca Nissan-ul (Primera, Almera, etc.) are atatea probleme tehnice/mecanice, dar cred ca rostul acestor topic-uri, pe langa acela de a afla pareri/impresii de la proprietari, este si de a-i ajuta pe cei ce se lovesc de aceste neajunsuri.
Chiar daca alianta cu Renault nu a facut altceva decat sa strice imaginea Nissan (cel putin cand vorbim despre fiabilitate), ca proprietar de japoneza nu-mi doresc altceva decat sa aud numai de bine despre marcile in cauza (Honda, Toyota, Nissan, Mitsubishi, Subaru, etc.) si, eventual, sa-i ajut cu un sfat la nevoie (in masura in care pot da acel sfat).
Probabil, in timp, se vor inmulti cei care posteaza ... insa pana atunci nu ne ramane altceva de facut decat sa ne multumim cu ... ce avem. smile.gif
test70259
Henry90720: de unde si pana unde ai auzit tu ca "Nissan-ul (Primera, Almera, etc.) are atatea probleme tehnice/mecanice" ?
e o exagerare grosolana.... in afara de cateva probleme cunoscute in ceea ce priveste diferite zgomote venite din bord , portiere ( asa numitii greierasi ) eu nu am auzit sa existe alte probleme...cel putin nu ceva care s-ar putea cataloga ca fiind probleme generale.

Poate ca motivul acestei exagerari era tocmai de a mai anima putin acest topic smile.gif.
lucian93788
Alin, am mai zis, tu ai probleme cu masina (sau ai avut) si nu mai ai pic de obiectivism in tine.Pentru tine Nissan inseamna tot ce e mai rau pe lumea asta.Nu cred ca e corecta gandirea ta.Probabil ca daca as fi fost in locul tau faceam un taraboi si mai mare, dar paradoxal, sunt foarte multumit de cele doua Nissan-uri pe care le-am avut(unul inca il am) si nu ma simt "clientul Nissan care este "victima" chilipirului si promotiilor".Am dat aproape 24.000 Euro pe masina mea.La banii astia puteam sa aleg, nu?
Parerea mea este ca jignesti foarte multe persoane de pe acest forum cu aceasta exprimare.

Si daca e sa vorbim de conosseur-uri, hai sa vorbim despre ceea ce inseamna clasa 4x4 la Nissan, pentru ca 4x4 inseamna de fapt Nissan.Nu cred ca un om care are un Patrol este o "victima", asa cum iti place tie sa ne numesti pe toti cei care avem Nissan.

Am mai zis ca as da Primera oricand pe o Honda, dar Alin, tu crezi ca Honda nu are probleme?Ghinionul ar fi ca una cu probleme sa intre pe mana ta, asa cum cred eu ca ai patit la Nissan.In mod sigur toti cei care au Honda, vor deveni automat niste "victime".
Random
Nu am zis ca toate sau majoritatea Nissanurilor au probleme. Si n-am jignit pe nimeni, asta e doar parerea ta."Nissan primera este cea mai ieftina masina din clasa ei"-asta circula asta vara pe toate TV-urile si radiourile. Ca-ti convine tie sau nu, asta este. Tu probabil ai dat 24.000 din prea mult subiectivism. Am spus victimele chilipirurilor si promotiilor, daca vrei iti spun altfel, sa nu mai interpretezi aiurea: Nissan Almera si Nissan Primera sunt cele mai ieftine masini din clasele lor, adica sunt CHILIPIRURI. Navara, X-trail, Pathpfinder,Murano sunt altceva. De Patrol, ...citeste mai bine ce am scris in postul anterior.

Nissan nu inseamna tot ce e mai rau pe lumea asta sa stii, chiar imi place Qashqai si ma gandesc sa iau unul. Numai ca de acum incolo o sa stiu ca am un renou si n-o sa fiu surprins de eventualele defectiuni, deci nu mai e loc de dezamagiri.
lucian93788
Random sau Alin sau cum vrei tu...
Nu inteleg tonul asta foarte agresiv din partea ta.Am dat 24.000 pentru ca mi-am luat motor de 2.000 si echipare buna, dar mai ales pentru ca imi place masina si pentru ca am fost multumit de Almera.In postul tau scriai "clientii Nissan" si nu "clientii Nissan care vor masina mare cu motor mic si pe deasupra si ieftina".Spuneam doar sa nu generalizezi, pentru ca citesc forumul oameni care au masini Nissan, ce costa de 4 ori cat Almera ta.Oamenii aia si-au luat Nissan pentru ca sunt victime, asa cum le spui tu?

Deci inainte de invata pe cineva cum sa interpreteze si sa citeasca, invata tu sa te exprimi si sa scri.
Mircea91987
O.K. sunt deacord ca fiecare are dreptul la propria parere.Nu sunt de acord cu faptul ca atunci cand ai posibilitatea de a achizitiona un lucru oarecare la un pret de chilipir esti o "victima", asa cum se exprima cineva aici. Eu am cumparat Primera pentru ca mi-a placut masina inca de la aparitie (2002) si pentru ca m-am convins in timp ce faceam drive-teste cu diverse modele (Skoda OII, WV-Golf V, Ford- Mondeo si Focus, Toyota -Corola , Avensis) ca este modelul cu cel mai bun raport pret/calitate/performante. Nu o sa intru in amanunte, dar peste Primera , dintre modelele testate de mine, este numai Toyota Avensis.dar nu se incadra in gama de preturi pe care eram dispus sa le achit pentru a achizitiona o masina noua (pana in 20000 E) si nu imi place deloc cum arata privita din fata. Masina am ales-o tinand cont si de drumurile pe care le am de facut. Daca majoritatea timpului circuli numai in oras, atunci ai facut o alegere gresita. Primera se comporta excelent pana acum ( 2 luni , 5000 km), mai ales la drumuri lungi. nu am batatai de niciun fel , nu au aparut greierasii de care vad ca se plang multi, cu toate ca drumurile pe care trebuie sa circul nu sunt de cea mai buna calitate. Este o masina de familie foarte buna, daca ai cunostintele minime de intretinere a unei masini si daca respecti cerintele constructorului vs. de combustibil, ulei, presiune in pneuri ( din cauza diferentelor de presiune intre roti pot aparea si bataile in directie) etc. deci ca o concluzie, Primera nu este o masina pentru incepatori, sau pentru soferi diletanti, dar este o masina de familie corecta care iti ofera satisfactii daca esti corect cu ea.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.