Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Lipsa de educatie la volan.
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Probleme Sociale
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Alnaibii
nu as merge pe contrasens indiferent cat de lunga e coloana. dar vad zilnic pe altii facand asta. ei incearca sa se bage in fat mea si nu ii las. pe aici unii ar spune ca ma cobor la nivelul lor. dar pana nu se trezesc cu tramvaiul in fata si cu nimeni care sa ii lase sa intre pe banda inapoi nu se vor invata minte.
pentru mine asta este hotie - imi fura din timpul meu - 2-3-30 de secunde cat ma intarzie fiecare din cei care se baga in fata mea. si trebuie sa ripostezi cumva cand esti furat.
Arheopterix
Corect!
Si eu fac si gandesc la fel.
guerilla
astazi pe basarabia s-a batut recordul :angel:
drum cu 2 benzi pe sens a fost transformat in 6 - SASE!!! benzi pe sens.
nici nu ma mai mir de ce coada spre unirii era pana aproape de pta muncii.
cat naiba le trebuie politailor sa monteze camerele alea de supraveghere in intersectii??!?!? e singura sansa sa scapam de nesimtitii astia carora le-a retrocedat statul soselele.
stefan44002
La faza cu depasirile pe contrasens in oras o parte vina o poarta de fapt cei care ii lasa pe respectivii sa se bage in fata. Daca un astfel de "meserias" nu ar putea sa se bage in fata de cateva ori pe zi - nu ar fi lasat - va spun ca , dupa intamplari gen vine tramvaiul, vin cei din sensul opus, situatii penibile de altfel, se va lasa pagubas, mai devreme sau mai tarziu.
laur6
isi mai aduce cineva aminte ca semnalizarea intentiei de schimbare a benzii de mers este o conditie necesara dar nu si suficienta pt efectuarea manevrei? biggrin.gif cel putin in bucuresti se pare ca majoritatea colegelor de trafic considera suficient ca au pus semnal si se "baga"; daca nu aveam frane si atentie suficienta cred ca pocneam cel putin 10 pana acum. si mai tari sunt unii taximetristi, care nici macar nu se mai obosesc sa semnalizeze, se baga direct :bash: si sa nu te puna naiba sa dai un claxon scurt sau un flash, ca ti se va umple frigiderul de carne! blush.gif in fine, noi sa traim si sa fim mai atenti la cei din jur decat la ce facem noi, ca-i mai sanatos in orasul asta nebun beer.gif
Arheopterix
Pai daca Basescu,conduce dupa ce a baut,si frecvent ma intalnesc cu jiji (tolanit in Maybachul lui ca un cioban pe iarba) la bariera din Pipera,iar intelectualul Emil Hurezeanu,marele civilizat,care ne ajuta sa intram in Europa,merge pe contrasens(cum nu ar fi indraznit sa o faca la Munchen sau Koln).Ce mai vrem?
T u d o r
Ce sa avem..?! Avem eterna si fascinanta Romanie... :angel: Unde falsele valori isi dau aere pe la TV, unde toti analfabetii si mitocanii se cred mesagerii divinitatii... :puke: Dar poate asta e si farmecul. biggrin.gif
Andrei75
QUOTE(Arheopterix)
si frecvent ma intalnesc cu jiji (tolanit in Maybachul lui ca un cioban pe iarba) la bariera din Pipera


In toamna trecuta, in intersectie la Unirii, am avut ocazia sa-l vad pe razboinicul luminii calare pe Maybach, cum face stanga spre Universitate in fata unui politist (desi era indicator cu interzis stanga)
Politistul nici macar nu s-a deranjat sa-si scoata fluierul din gura...
Asta e tara in care traim. Probabil ca o meritam...
marius60959
exista un topic cu lumini de ceata ins anu am reusit sa il gasesc...
insa cred ca se poate pune poza si aici...pana la urma tot de lipsa de educatie tine...

Ieri in jurul orei 19:30 intrarea in Bucuresti dinspre Mogosoaia.
Vizibilitate normala, aglomeratie mare, circulatie bara la bara.
Am suportat citroenul in fata mea cam 20 min....groaznic.

De ce le tine aprinse? Ptr ca le are! :evil: :evil:
Arheopterix
Mai sunt si handicapatii care din acelasi motiv merg cu proiectoarele de ceata aprinse...
Normal era ca politia sa ii amendeze cum ii vede.
Dar la noi cand a-ti vazut politie in trafic ?
mihai58026
@arheopterix: numai cand e rost de spaga!smile.gif
Ionescu26943
[quote="MR28673"]. Daca primul din spatele camionului e un batranel care nu se simte bine la viteze mai mari (toata stima pentru el, ca merge in siguranta! ) in spate se formeaza inevitabil coloana pentru ca turma asteapta batranelul sa depaseasca primul... Si europa e plina de batranei. Cu ei nu am nimic, am cu oile din spatele lor.
La noi magari, la altii oi. Deh, fiecare cu fauna lui.


Ehe baietas, nu ai invatat nimic de la lumea civilizata, in care, chipurile traiesti in momentul de fata. Nu depasesc nu din cauza curajului ci din cauza respectului pe care il au fata de acel om care, daca mai este si batran se poate pierde in astfel de situatii si accidentu-i gata
HalbaSus
Daca cineva se pierde cand e depasit si poate provoca accident atunci nu ar mai trebui sa conduca masini. E una sa il lasi pe cel din fata ta sa depaseasca primul (mai ales daca semnalizeaza aceasta intentie) dar nu e normal sa stai ca oaia in spatele unui batranel care nu are nici cea mai mica intentie de a depasi camionul din fata lui.
James Kilowatt
In plus, daca unul mai tupeist (un baietas neadaptat sa zicem :angel: ) depasteste atunci se dezlantuie avalansa si depasesc toti. Insa trebuie sa existe berbecul cu talanga care sa conduca turma... biggrin.gif

Oricum, nu-i condamn, ci doar constat. In general pe la ei traficul e prea dens, iar depasirile sunt un exotism cu care unii nu sunt obisnuiti. Cand mergi 75% timp in oras, 23% pe autostrada si 1.5% pe afara insa pe sosele aglomerate nu prea ai cum sa fii mare maestru al depasirilor.
RUE
mai oameni! aici unde lucru se strica masinile localnicilor numai pe ruta rapida (nu pot sa i zic autostrada ca mai are semafoare si nu face decat sa traverseze o margine a orasului (sau a marii :brave: )

iar astia cu taxiurile care pe langa ca sunt praff toate se baga mai rau ca taxiurile mitice!
booneK9
Din tot ce vad in paginile anterioare se pare ca lumea se imparte intre "noi" si "ei".

De multe ori imi vine sa urlu de nervi cand in fiecare zi, adica chiar in fiecare zi, la coloana de la semafor se gaseste cate un "ales" care sa depaseasca. Chiar azi-dimineatza s-a bagat un papagal. Era sa-l troznesc pentru ca pur si simplu nu l-am vazut. Nu vreau sa ma gandesc ce giumbushlucuri a facut in conditiile in care din fata era trafic. Ca sa vad ca avea in parbriz un permis din ala cu banderola tricolora. Si soferul si pasagerul erau albi ca varul si calmi de parca erau sedati. Iar soferul s-a calmat brusc. Pana-n Piata Victoriei a condus exact cum scrie la carte. Poate ca unora le e de bine o sperietura. Intrebarea e: daca nu-l vedeam la timp? Daca nu franam? Il faceam sandwich intre mine si cei ce veneau din sens invers. Si stai la coada sa dai declaratie.

Din cand in cand, cand ii vad pe meseriasi depasind coloana la semafor imi vine sa deschid usa sa vad ce fac... De fiecare data ma abin din doua motive: unu, nu doresc sa-mi paradesc masina si doi, nu m-ar incanta in mod deosebit s-o ia pe balarii... Asta dincolo de faptul ca n-am chef de scandal. Trebuie sa recunosc insa, ca ma oftic ingrozitor ca nici o cascheta nu sta in intersectie. Fie si la deruta. Fie si doar ca sa fie vazuti de la 1km.

Drept pentru care eu ma oftic ingrozitor, ajung la serviciu nervos. Cui foloseste? Intr-o sfanta zi (acu' vreo trei saptamani), bucurie maxima. Circulam pe acelasi drum, pe sensul liber. Si in fata mea un 'tot-terrain" mare (cred ca un ML, dar nu bag mana-n foc) cu un cetatean de etnie... Flash-uri, claxoane, gesticulat, tot tacamul. Primele 30 de secunde nu m-am dat nici de-al naibii, just to make a point. Dupa care, cand s-a terminat carnatul format in spate l-am ocolit tot eu ca sa trec mai departe, ca si timpul meu e suficient de pretios. Guess what, tipul scuipa catre mine. (Noroc ca n-a avut tinta, ca faceam urticarie) Cum sa nu-ti creasca tensiunea? M-am ofticat groaznic ca nu sunt politist. I-as fi saltat permisul 3 luni + amenda pentru tulburarea linistii publice + dosar pentru ultraj. Asta sigur l-ar fi potolit cateva zile. Sau ... stiu eu, l-ar fi pus sa dea telefoane la altii care sa dea telefoane ca sa-l scape.

Hotarat lucru, tine de civilizatie. Am vazut in vest coada de 40 de minute la trecerea peste un pod in oras. Nu claxon, nu flash, nu depasit, nimic. Doar biciclistii care o luau pe trotuar si scutere care driblau traficul, dar foarte decent (daca se poate spune asa).

Cat priveste unde tragem linie intre ce-i corect si ce-i incorect, cred ca cea mai buna metoda e sa ne gandim daca noua ne-ar conveni sa patim ceea ce ne pregatim sa facem.

Si, pentru ca tot se pusese problema mai sus, iata traducerea mea:
Flash scurt = te rog frumos
Flash-uri = hai, mai, nene, te-am rugat
claxon = meserieeee, chiar esti chior?
claxoane = the finger

Nu sunt perfect corect. Mi se intampla sa trec pe galben, poate o data - de doua ori pe luna. Odata am trecut pe rosu fara sa-mi dau seama si mi-a fost aiurea (era un semafor montat cu o zi in urma). Mi se intampla sa depasesc viteza legala. Asta in depasire. Daca cel din fata conduce imprudent, atunci caut un moment sa-l depasesc sau las distanta. Pe drumuri proaste tare aprind farurile de ceata ca sa vad spre lateralul masinii. Pe drumuri nationale o mai calc, cu prudenta. Am vorbit la telefon fara hands-free si am platit amenda.

Dar m-am enervat cand politistul incerca sa ma convinga ca am trecut pe rosu, iar dupa 5 minute sa imi spuna ca nici nu s-a uitat.

Pana la urma fiecare dintre noi poate aprecia ce inseamna civilizatia. Mai dificil e cand civilizatia mea nu e neaparat si civilizatia lui...

Sorry pentru lungimea postului, dar m-am aprins...
guerilla
sa speram ca in bucuresti se va rezolva partial problema asta odata cu montarea promiselor camere de supraveghere.
sper (sper ca nu degeaba) ca va mai exista simt civic si vor fi mai multi cei care se vor duce sa reclame astfel de actiuni denigratoare (gen scuipat, injurat) la politie mai ales daca stii ca zona este supravegheata video si poti dovedi astfel ca ai fost agresat.
poate ca multi din cei care vor avea astfel de obiceiuri laudabile de a nu tolera prostia si nesimtirea, vor scrie si aici pe forum atunci cand vor face reclamatii la politie - solutionate sau nu.
sunt peste 350.000 de vizitatori lunar, este imposibil sa nu apara si un curent de conduita corecta la volan. totul e sa exista punctul de plecare.
booneK9
QUOTE(guerilla)
sa speram ca in bucuresti se va rezolva partial problema asta odata cu montarea promiselor camere de supraveghere.
sper (sper ca nu degeaba) ca va mai exista simt civic si vor fi mai multi cei care se vor duce sa reclame astfel de actiuni denigratoare (gen scuipat, injurat) la politie mai ales daca stii ca zona este supravegheata video si poti dovedi astfel ca ai fost agresat.
poate ca multi din cei care vor avea astfel de obiceiuri laudabile de a nu tolera prostia si nesimtirea, vor scrie si aici pe forum atunci cand vor face reclamatii la politie - solutionate sau nu.
sunt peste 350.000 de vizitatori lunar, este imposibil sa nu apara si un curent de conduita corecta la volan. totul e sa exista punctul de plecare.


guerilla, cu tot respectul, e fain ce zici, dar ... pare sa nu functioneze.

Ma explic imediat. Intotdeauna am crezut ca pot sa fac o diferenta, ca sta in puterea mea sa schimb lucrurile, sa fac ceea ce ce trebuie nu ceea ce face toata lumea. Minunat. Dorm linistit, stiindu-ma ok. Surpriza, insa, ceilalti raman la fel. Nimic nu-i schimba...

Solutia? Ciomagul. Sau, cum imi place mie sa spun, al doilea sistem de comunicare. Daca de vorba buna (civilizatie, educatie primara) nu se rezolva, punem mana si facem amenzi cat casa. Cu o singura mentiune. Legea sa fie una singura si pentru toti, dar absolut toti. De la vladica pana la opinca. De la print la cersetor. De la rege la muritor de rand.

Cat am condus in strainataturi am vazut cum fac ei. Si am incercat sa fac la fel si aici. Dar nu e suficient. Iar eu nu devin mai tanar...

In mare masura sunt de acord cu tine. Pe de alta parte, insa, un lord ramane gentleman si-n jungla. Iar la noi pe sosea seamana din ce in ce mai mult cu-o jungla.
guerilla
cum pentru mine ciomagul e o notiune prea violenta pentru a o aplica prefer camerele de filmat si o reclamatie in scris autoritatilor. asa nici politistii nu se pot disculpa ca n-au dovada - ca vor fi imaginile - si eu pot dormi linistit ca "infractorul" poate si-a primit pedeapsa. dar macar am incercat.
stiu ca "o floare nu aduce primavara" si nu-mi fac iluzii ca de a doua zi de cand pun astia camerele isi vor da oamenii jobenu jos sa salute prin interesectii. dar poate ca mai multi vor face diferenta.
booneK9
QUOTE(guerilla)
cum pentru mine ciomagul e o notiune prea violenta pentru a o aplica prefer camerele de filmat si o reclamatie in scris autoritatilor. asa nici politistii nu se pot disculpa ca n-au dovada - ca vor fi imaginile - si eu pot dormi linistit ca "infractorul" poate si-a primit pedeapsa. dar macar am incercat.
stiu ca "o floare nu aduce primavara" si nu-mi fac iluzii ca de a doua zi de cand pun astia camerele isi vor da oamenii jobenu jos sa salute prin interesectii. dar poate ca mai multi vor face diferenta.


Ideea de "ciomag" trebuie inteleasa ca pedeapsa. Nici eu nu sunt adeptul violentei, dar prin metode coercitive se poate modela comportamentul omului. Nu intamplator omul e cheia de bolta a sistemului.

Am sa-ti dau doua exemple. Rau si bun, in ordine cronologica.

1. Tata prima masina la bariera la calea ferata. Conducea un Aro. Cand se ridica bariera, pleaca omu linistit (ca era primul) si ii taie fata un trabant. Franarea a fost de prisos. A troznit trabantul. Din trabant ies cativa de etnie si fac garagatie, scandal, tot tacamul. Tata nu e usor impresionabil asa ca merg la militie pentru declaratii. Soferul si pasagerii din trabant fac galagie ... pana cand apare un politist care vazuse toata faza si a aplicat legea corect. Urmare: Ne-am trazit cu musafiri acasa ca sa le dam bani sa-si repare masina.

2. La intrarea in Pasajul Victoriei un pusti de maxim 20 de ani, cu masina de la Gilette imi taie fata. Franez destul de tare (suficient cat sa intre ABS-ul) si nu-l pleznesc. Tipul din spate franeaza, dar prinde linia de tramvai. Drept pentru care mi-a busit spatele. Il opresc pe pustiul de la Gilette, recunoaste ca e vinovat, dar n-are chef sa vina la militie. Militianul ii da amenda celui care m-a lovit pe mine, pentru ca n-a pastrat distanta, iar pustiul de la Gilette a scapat. Crezi ca a inteles ceva din poveste? Eu cred ca nu.

Si ca element distractiv, in asteptarea de 4 ore la sectie, lumea intreba unde e soferul celalalt pentru ca intre timp ma imprietenisem cu tipul care m-a lovit din spate si toata lumea credea ca am fost intr-una din masini. Mi se parea absolut civilizat sa nu-i zic nimic. Ii parea rau de situatie (ca si mie). Avea vreun rost sa fac urat? Acum suntem amici.

Camere? Sa fie. Ca-n Londra sau si mai si. Dar sa se aplice sanctiunile. Intotdeauna. Tuturor. Nu doar celor "mai fraieri". Am zis.
eddie
Ca-n Londra zici ? Pai daca acolo sunt soferii civilizati,acum s-a trecut mai nou si la civilizarea pasagerilor !
Sa vezi in toata Anglia cum se face supravegherea pasagerilor din autobuze,fiecare autobuz are 5-6 camere de luat vederi si un monitor pe care poti vedea toti pasagerii din masina la interval de cateva secunde.
guerilla
asta este pusa ca masura contra terorismului.
in ro sunt suficiente camerele pentru supravegherea traficului momentan. dar sa se aplice si legea. sa nu se mearga tot pe sistemul telefonul, spaga la oprire, etc.
booneK9
Foarte bine. Sa fie camere ca-n Big Brother. Daca te stii curat, n-are de ce sa te deranjeze.
Alte exemple:
Geneva - camere de luat vederi in tramvaie, autobuze. Benzile se sterg dupa o saptamana (daca nu ma insela memoria)
booneK9
Intrebare: credeti ca reglarea farurilor tine de civilizatie?
Ma gandesc la acei colegi de trafic care isi regleaza farurile de parca urmaresc avioane. Mi se pare groaznic. Iar cand, orbit de farurile lui, ii faci semn sa stinga faza lunga, o aprinde si pe-aia. Si brusc ai senzatia ca ai vazut farul din Alexandria.
Arheopterix
Doamne,cati merg cu farurile de ceata!
M-au inebunit.
Am ajuns sa le dau faza lunga + faruri ceata ,ca m-am saturat.
Cred ca 80% din cei ce au faruri de ceata le folosesc non stop.
Mai au unele daciii,proiectore,vorba lui K9,parca cauta avioane pe cer.
Nu am vazut sa ii opreasca cineva.
CRG
farurile aprinse iti pot salva viata. am trecut recent printr-un astfel de moment..

personal merg cu pozitiile aprinse in oras si cu faza scurta in afara orasului, indiferent de conditiile de trafic.
booneK9
QUOTE(CRG)
farurile aprinse iti pot salva viata. am trecut recent printr-un astfel de moment..

personal merg cu pozitiile aprinse in oras si cu faza scurta in afara orasului, indiferent de conditiile de trafic.


Perfect de acord. E bine sa fii vazut. Te scapa de situatii neplacute.

off topic: La un moment dat erau niste discutii despre modificarea legislatiei, astfel incat sa fie obligatorie folisirea luminilor de intalnire inclusiv ziua, inclusiv in zonele urbane. Nu mai stiu ce s-a intamplat cu ideea asta.

Dar intrebarea era alta: ce ne facem cu cei care au farurile reglate prost? E asta o manifestare a lipsei de civilizatie? Pe principiul: Frate, sunt tare...daca vrei sa fii si tu tare monteaza-ti neicusorule reflectoare de vapor.

Ca sa fiu foarte clar e vorba de cei care cu faza scurta bat pana-n papuris, iar cu faza lunga ... se face dimineata.
Nu mai vorbim ca e motiv de retinere a certificatului de inmatriculare.
eddie
Din septembrie vom fi cu totii obligati sa mergem cu faza scurta inafara localitatilor,legea a fost deja aprobata si a fost publicata in M.O. din martie 2006.
G e o r g e
foarte bine ...
James Kilowatt
Cu Big Brother, lasa-ti-o mai moale.
Cand o sa aiba si politia romana incoruptibilitatea si profesionalismul celei britanice sau elvetiene, atunci nu m-ar deranja sa ma filmeze nici in pat.

Insa atata timp cat la noi politia e supusa politic iar militienii tremura in fata unui r...t cu ochi fiul vreunul smecher, nu sunt de acord sa li se dea prea multe puteri de a invada intimitatea nimanui.
Atunci cand smecherii fac tampenii brusc monitoarele se defecteaza, insa probabil functioneaza impecabil cand intra in colimator vre-un tip mai incomod (ziarist, afacerist, etc) pentru un smecher sau altul.
booneK9
Aproape corect Eddie.
Legea 49 din 08.03.2006 pentru aprobarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice stabileste urmatoarele:

Art. 44. - (1) În circulația pe drumurile publice conducătorii de vehicule pot folosi, în condițiile prevăzute de regulament, mijloacele de avertizare sonoră și luminoasă aflate în dotare și omologate.
(2) În circulația pe autostrăzi, pe drumurile expres și pe cele naționale europene (E) conducătorii de autovehicule sunt obligați să folosească și în timpul zilei luminile de întâlnire.
(3) Conducătorii motocicletelor și mopedelor sunt obligați să folosească luminile de întâlnire pe toată durata deplasării acestora pe drumurile publice.
......

Exista, insa, o initiativa care ar fi introdus obligativitatea folosirii luminilor pentru toate vehiculele, 24/24, pe toate categoriile de drumuri publice. Pe principiul "te urci la volan, pui centura, dai la cheie, aprinzi farurile, pleci."

Exista tari unde aceasta obligatie exista. (e.g. Estonia, Finlanda -- nu bag mana-n foc)
G e o r g e
da ... nerespectarea s-ar pedepsi cu amenda de la 100 ron la 300ron conform art 91 , litera b . doar ca acolo zice de noapte ... cred ca o sa scoata cuvantul ala ... noapte ... de acolo biggrin.gif
James Kilowatt
Si in Ungaria e obligatoriu, in afara localitatilor. Si in Italia, cred.
RUE
QUOTE(CRG)
farurile aprinse iti pot salva viata. am trecut recent printr-un astfel de moment..

personal merg cu pozitiile aprinse in oras si cu faza scurta in afara orasului, indiferent de conditiile de trafic.



o Doamne, deci esti unul dintre cei care nu stiu ca pozitiile sunt doar pentru stationare si ca in mers ori folosesti faza scurta (mai ales noaptea si seara ) ori nimic.

iar la cei care merg numai cu proiectoarele de ceata ziua sau seara le urez ce le doresc si la manelisti!
Arheopterix
QUOTE(CRG)
farurile aprinse iti pot salva viata. am trecut recent printr-un astfel de moment..

personal merg cu pozitiile aprinse in oras si cu faza scurta in afara orasului, indiferent de conditiile de trafic.

Farurile de CEATA sunt ptr Ceata.
Folosirea lor ,orbeste pe cei ce vin din sens opus.
In tarile normale,poti pierde vreo jumatate de salariu si ceva puncte valoroase.
Circulatul cu farurile pornite pe timp de zi sau vreme rea ,il practic si eu.
Vorbeam de folosirea INCORECTA a farurilor.
Maff
Azi m-am luat la scandal cu unul care avea farul din dreapta indreptat undeva spre OZN-uri.M-a rupt........... Vedeam numai licurici, pana cand, la semafor am oprit intr-o parte si l-am lasat sa opreasca langa mine, l-am intrebat daca stie ca are farul dereglat, si mi-a zis ca stie, dar il tine asa pentru ca de obicei se grabeste si sa faca lumea sa se dea la o parte. L-am injurat, noroc ca era sotia, ca jur ca vroiam sa cobor sa-i sparg naibii farurile. Cu astia ce sa faci? Oricum era un "vai de mama lui", cu carii la dintii din fata, alcoolist......... Ce sa-i faci? Politia sta si nu face nimic, sa treci la "legea junglei"? Si doar azi am vazut d-astia cu farurile dereglate vreo 5 din Colentina pana in Baba Novac.......
Arheopterix
Eu acum cateva zile,am avut in fata unul cu un Aro 10.
Nu avea lumini de frana.
La semafor,am oprit langa el si i-am spus.
Raspunsul a fost :"Si ce daca".
Apropo,ieri am fost sa fac revizia tehnica.
Ce mi-au vazut ochii acolo nu va spun.
Toate harburile bune de cimitirul de masini tyrec cu spaga.
Cauciucuri crapate,rugina cat cuprinde,noxe ,tot tacamul.
Am ajuns la concluzia ca aceste centre exista doar ptr cei ca lucreaza in ele.
Arheopterix
QUOTE(Arheopterix)
Eu acum cateva zile,am avut in fata unul cu un Aro 10.
Nu avea lumini de frana.
La semafor,am oprit langa el si i-am spus.
Raspunsul a fost :"Si ce daca".
Apropo,ieri am fost sa fac revizia tehnica.
Ce mi-au vazut ochii acolo nu va spun.
Toate harburile bune de cimitirul de masini tyrec cu spaga.
Cauciucuri crapate,rugina cat cuprinde,noxe ,tot tacamul.
Am ajuns la concluzia ca aceste centre exista doar ptr cei ca lucreaza in ele.
booneK9
QUOTE(Maff)
Azi m-am luat la scandal cu unul care avea farul din dreapta indreptat undeva spre OZN-uri............ Ce sa-i faci? Politia sta si nu face nimic, sa treci la "legea junglei"? Si doar azi am vazut d-astia cu farurile dereglate vreo 5 din Colentina pana in Baba Novac.......


Azi (ca-n fiecare zi, de altfel) indivizi pe contrasens depasind coloana lunga de vreo 400 de metri. Doar ca azi, ca un facut, au fost vreo 7 unul dupa altul si, prin nu stiu ce surpriza, era si politist care dirija traficul exact acolo.
Cand ajung in dreptul politistului opresc si-l intreb simplu: chiar nu faceti nimic cu toti astia? Raspunsul a fost debordant: Pai, ar trebui sa ii opresc pe toti. I-am zis ca asta tre' sa faca si am plecat ca ma claxonau din spate.
Daca maine, insa, fac eu pe desteptul, parca-l vad ca ma opreste.
booneK9
QUOTE(Arheopterix)
Eu acum cateva zile,am avut in fata unul cu un Aro 10.
Nu avea lumini de frana.
La semafor,am oprit langa el si i-am spus.
Raspunsul a fost :"Si ce daca".
Apropo,ieri am fost sa fac revizia tehnica.
Ce mi-au vazut ochii acolo nu va spun.
Toate harburile bune de cimitirul de masini tyrec cu spaga.
Cauciucuri crapate,rugina cat cuprinde,noxe ,tot tacamul.
Am ajuns la concluzia ca aceste centre exista doar ptr cei ca lucreaza in ele.


Dar ia sa-l prinda pe unul ... si sa-l arda cum scrie la lege.
Solutia e simpla. Flas intelectual -- inchisoare stricta -- 1 la 5 ani.
Ce parere aveti? Se potolesc domnii ingineri?

@MR . . . usurel cu faza aia cu filmatul si-n pat... Nu de alta, dar macar sa-mi ceara parerea si sa-mi dea si mie benzile. Pot, oare, sa le zic "asta nu-mi place, nu ma avntajeaza"?
booneK9
Eh, dragilor, Big Brother pe Magheru' de la Romana la Universitate...
Am apucat sa vad doar camerele de la Romana (pe stalp in fata barului BCR, cu vedere catre ASE) si in fata Ciclopului (la intersectia cu straduta care vine de la BCU, pe langa terasa Lido).
Si vor sa continue cu tronsonul Aeroportul Baneasa - Fantana Miorita - Casa Scanteii (presei) - Arc - Piata Victoriei.
Cred ca intr-o luna ii civilizeaza pe parcela asta.
:evil: la naiba, nu se ataseaza si poza.
eddie
Foarte bine,asa ar trebui sa faca in toate intersectiile aglomerate !
guerilla
felicitari aluia de a luat decizia sa puna camere de supraveghere.
(sa vezi cati ma injura ca am spus asta)
Arheopterix
Si eu il felicit.
Dar numai sa functioneze ....
booneK9
Si in curand se monteaza camerele si pe segmentul Bucuresti - Urziceni.
La mai mare.
Guerilla, acu' ne injura pe amandoi ... asteptam si alti doritori.
Abia astept sa vad rezultate.
guerilla
supriza mare pentru mine sambata pe E85 cand am vazut ca drumul era supravegheat din elicopter biggrin.gif
concentratia de nebuni la cote maxime ca de obicei.
ieri seara era o perdea de apa (era mai mult decat ploaie) si erau nebuni care rulau cu peste 160 :bash:
despre proiectoare si stopuri de ceata, aprinse pe ploaie, nu mai zic nimic. oftalmologii vor face avere.
multe multe carute (nesemnalizate) pe drum european, iar patrulele de politie nu ziceau nici pas la ele.
booneK9
Avem un nou castigator:
De maine incepe instalarea camerelor si pe "autostrada" soarelui.
Camerele vor fi plasate cu precadere in intersectii.
Se intentioneaza, printre altele, prevenirea furturilor.
Civilizatia se mai face si cu mijloace coercitive, nu-i asa?
Tare-s curios de rezultate...
Meditatorul
sunt camere la autostrada soarelui intersectie cu centura Bucuresti de ceva vreme si bine ca le-au pus ca numai accidente se intamplau acolo!
booneK9
In sfarsit am vazut un politist facandu-si datoria intr-o intersectie cu probleme. Zona cu lucrari, cu circulatia deviata pe un singur sens, unde se formeaza o coada de cateva sute de metri si unde in fiecare dimineata sunt "meseriasi" care depasesc coloana.
Ei bine, azi dimineata ajunsesem primul la semafor, iar un tip se aseaza paralel cu mine, pe sensul celalalt... discutii si tot tacamul. Iar dom' politist mi l-a scos din rand pe el si pe cei care l-au urmat. Ca sa nu mai spun ca tipul n-avea nici numere de inmatriculare si avea o atitudine de parca astepta sa-mi cer scuze ca mi-am permis sa ies pe sosea in acelasi timp cu el...
Ca sa scurtez povestea, mi-a parut bine sa vad un politist facandu-si datoria. Desi imi pare rau ca "meseriasul" nostru va scoate (probabil) ceva parale din buzunar. Nu stiu de ce, insa, nu cred ca se va potoli. Maxim va casca ochii mai mult sa vada daca e vreun politist prin zona.
r4mp
Azi pe la ora 11 mi s-a intamplat un mic incident, si sa zicem ca vina se imparte 50 / 50 ... Venind de pe popa nan, sa fac stanga pe pache protopopescu : cedeaza trecerea in capat - intersectie cu matei voievod - opresc, ma asigur, si din stanga venea un tip pe la 40 ani intr-un " a seis " semnalizand dreapta ca ar vrea sa intre pe popa nan ( intrase de pe protopopescu ). viteza max 30 ... eu ma bag sa ma pun la semafor! la care tipul din audi! frana la 2 m de mine.. flashuri claxoane .. cu o mana ! ca DEH! vorbea la telefon blink.gif recunosc ca si mie imi ramane semnalizarea pornita in sensul lui ca pe acolo vin ( traseul de dimineata spre lic )... dar poate daca nu vorbea la telefon lua si el semnalul .. i-am facut semn spre semnalizare dar nu cred ca m-a auzit de tipetele sale band.gif

sper sa se intelegeti " desenul "
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.