Help - Search - Members - Calendar
Full Version: camere foto digitale
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Multimedia & IT- Electronice
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Watcher
Obiectivul stoc poate mai multe decat poate un fotograf incepator smile.gif
Limita pozelor este arareori data de limita fizica a obiectivului wink.gif

Costache:

"zoomul" asa cum il intelegem in propozitia "8x e mai bun decat 6x" este o notiune specifica P&S.
"Zoom-ul" la o lentila non-prime (fixa) este 'raportul dintre cele doua distante focale' : 70-300 are un zoom de 4.3x (300/70=4.2857)
E greu imposibil sa faci lentile rapide cu zoom mare. De aceea vei vedea ca majoritatea lentilelor rapide (F/2.8) au 'zoom uri mici'.

Informatiile scrise pe o lentila sunt
a) Distanta(ele) focala(e) - spre exemplu 50mm, 28mm, sau 70-300, 24-70, 24-105, 17-55.
cool.gif Apertura (trebuie sa citesti despre chestiile astea!) : F/3.5-5.6, sau F/2.8, sau pur si simplu /1.4
c) in cazul canon: tipul obiectivului EF (pentru toate BODYurile) sau EF-S (doar pentru bodyuri cu crop factor de 1.6)
d) IS - Image Stabilization - daca e cazul. E o chestie draguta si utila, are multe aplicatii dar nu e God's Gift to photographers.
Teoretic o lentila F/4 IS e cu un stop mai rapida decat una F/2.8 non IS si totusi exista poze care nu se pot face cu F/4 IS pentru ca SE MISCA SUBIECTUL smile.gif

drabisan
QUOTE (Watcher @ Sep 3 2008, 06:05 PM) *
Teoretic o lentila F/4 IS e cu un stop mai rapida decat una F/2.8 non IS si totusi exista poze care nu se pot face cu F/4 IS pentru ca SE MISCA SUBIECTUL smile.gif


Si practic e cu cel putin un stop, dar practica si optica "e mai destepte" decit 1 stop si cind n-ai lumina de inghesuit intr-o gaurica nu iese cu toate stopurile posibile! Viteza presupune suficienta lumina incit sa sensibilizeze un film sau un senzor, iar cind nu ai lumina nu scapi, decit in conditii oarecum marginale...
drabisan
QUOTE (Watcher @ Sep 3 2008, 06:05 PM) *
E greu imposibil sa faci lentile rapide cu zoom mare. De aceea vei vedea ca majoritatea lentilelor rapide (F/2.8) au 'zoom uri mici'.
\


Nu mai pot sa fac edit, asa ca pun comentariu nou.
Acum 5 ani un 70-200 de calitate nu se compara ca viteza cu ce e azi un 70-200 la Nikon sau la Canon. Greu era mai bine zis, imposibil mai ramine sa vedem, ca sintem tineri!
Watcher
Uite cat costa o lentila LUNGA care nici nu e prea rapida
Fizica ne omoara wink.gif
Lentilele cinematografice se situeaza usor pe la 250 000 USD si in sus.
De aia zic imposibil smile.gif
guerilla
pai poti sa-ti iei un 800mm care e vreo 12k da deja intram in telephoto-uri si nu in zoom-uri.
daca vrei un zoom bun, gurile rele zic ca 100-400 o sa fie bun.
iarasi 70-200 cu f/4 is e una din cele mai bune lentile de la canon. si e zoom da?!
Watcher
Daca mie mi te adresai tongue.gif 100-400 e o lentila foarte ok, (desi vigneteaza sensibil spre 400) DAAR la 400 este f/5.6. Daca ai vrea sa o faci F/2.8 ar iesi IMENSA gura lentilei (142 mm diametru) si probabil ar cantari 5 kile in loc de 1.5 smile.gif

Nu am zis ca nu sunt lentile bune smile.gif
Dar nu rapide (2.8 and lower)
HalbaSus
cateva precizari ca derutam lumea... in lumea P&S zoom inseamna sa vezi la distanta, la dslr-uri prin obiectiv zoom se desemneaza obiectivele cu distanta focala variabila iar "prime"-urile sunt obiective cu distanta focala fixa. Deci 10-22 e zoom iar 300-le nu e...
cand vorbiti de obiective rapide eu ma gandesc automat la auto-focus rapid, nu e neaparat incorect, dar cred ca "luminoase" e o descriere mai potrivita...
guerilla
QUOTE (HalbaSus @ Sep 4 2008, 08:30 PM) *
cand vorbiti de obiective rapide eu ma gandesc automat la auto-focus rapid, nu e neaparat incorect, dar cred ca "luminoase" e o descriere mai potrivita...


termenul agreat in domeniu este cel de rapid. un obiectiv e mai rapid cu cat f-ul e mai mic (apertura mai mare). si nu se refera la viteza de focus ci la faptul ca e capabil sa aduca mai multa lumina in planu focal, rezultand astfel viteze de declansari mai scurte.
am scris mai pe larg ca sa inteleaga si altii.

se folosesc si sintagme de genu: "bah da intuneric e in lentila aia" sau "ce faci cu pocnitoarea aia", "ia mai bine cu f mic decat f mare cu IS" ...

watcher, ma refeream la noul 100-400 care iese cat de curand. ala vechi nu mi-a placut. l-am testat cu xalanx si nu ne-a dat pe spate. o fi fost un exemplar mai prostut sau era din cauza de vreme proasta.
Watcher
QUOTE (guerilla @ Sep 4 2008, 09:12 PM) *
se folosesc si sintagme de genu: [...] "ce faci cu pocnitoarea aia"

Excelent, mi-am schimbat semnatura.
Asta dupa ce m-am tavalit un pic de ras. Merci!

Ca sa ii dam si lui halba un pic de dreptate biggrin.gif, lentilele rapide focuseaza mai repede/bine (mai ales in lumina proasta) deoarece autofocusul si face cu diafragma deschisa, deci o lentila rapida e si 'mai luminoasa'.

Dar clar, lentila rapida = cu apertura maxima mare.
AZAZEL
la 6 saptamani de la momentul in care am luat eu nikon D80-ul, a aparut D90 cu f multe upgrade-uri fata de camera mea. cat de mult ma oftic, nu pot exprima in cuvinte. ca totul sa fie "perfect", pretul la D80 a scazut cu 300ron fata de momentul in care l-am cumparat iar scadearea asta de pret a fost la o luna de zile din momentul respectiv.

stiam ca D90 este pe "teava" insa ma asteptam ca acesta sa apara spre sfarsitul anului.

guerilla
nu avea cum sa fie spre sf anului ! in sept e un event major - photokina, unde toti greii isi lanseaza camere. era de asteptat sa se lanseze ceva inainte ca preambul si apoi ceva acolo.
durata de lansare a unui nou body a fost scurtata la 1 an. asa ca puteti sa va faceti singuri calculele cand e eficient sa va cumparati.
apoi, lasati naibii body-urile, ca alea se schimba ca pe sosete. luati obiective, ca alea raman si alea fac propriu-zis diferenta.
AZAZEL
QUOTE (guerilla @ Sep 4 2008, 10:43 PM) *
durata de lansare a unui nou body a fost scurtata la 1 an.


d 80 a fost lansat exact acum 2 ani. d90 a fost lansat pe 27 august anul acesta.
HalbaSus
Nu te oftica, tot timpul va aparea ceva mai bun, mai rapid, mai ieftin, mai frumos, daca astepti "dupa ei" nu o sa-ti iei niciodata nimic legat de tehnologie.

guerilla, watcher: se apre ca aveti dreptate, dar inca mi-e greu sa ma detasez de "viteza" si "autofocus", mai ales ca o lentila poate fi rapida si cu "F mare", o pui pe manual si tragi la 1/1000... ce daca o sa scoata poze negre... e rapida ? e rapida... pe cand autofocusul e ori rapid, ori lent, nu ai cum sa-l "accelerezi"... dar ma rog, asta e, trebuie sa-mi notez undeva ca rapiditatea nu se refera la autofocus smile.gif.

Oricum eu cred ca o sa raman la termenii "lentila luminoasa" vs "lentila beznoasa"... ca sa stim despre ce vorbim smile.gif
vio
CITAT(guerilla @ Sep 4 2008, 06:53 PM) *
pai poti sa-ti iei un 800mm care e vreo 12k da deja intram in telephoto-uri si nu in zoom-uri.
daca vrei un zoom bun, gurile rele zic ca 100-400 o sa fie bun.
iarasi 70-200 cu f/4 is e una din cele mai bune lentile de la canon. si e zoom da?!



Nick si-a luat un aruncator dinasta de grenade... face poze beton ... 100 - 400
OvidiuH
Am prins o oferta la un magazin body D80 + obiective 18-55 VR si 55-200 VR + card SD 4GB la 3000 RON. Ce parere aveti, merita ?
D90 din ce vad e exagerat de scump pentru ce ofera, aproximativ 4100 RON cu obiectivul 18-105 VR.
AZAZEL
QUOTE (OvidiuH @ Sep 9 2008, 12:13 PM) *
Am prins o oferta la un magazin body D80 + obiective 18-55 VR si 55-200 VR + card SD 4GB la 3000 RON. Ce parere aveti, merita ?


merita cu varf si indesat.
eu am platit 3300ron pt d80 dar cu oboectiv 18-135mm si card de 4 giga.
oferta ta este si mai buna pt ca acum doua luni plateai cu siguranta intre 3500 si 4000 pe produsele pt care azi scoti din buzunar 3000 ron.
OvidiuH
Am dat comanda. Revin cu păreri după ce primesc pachetul.
OvidiuH
Mi-a sosit si mie jucaria, iar primele impresii sunt excelente. Aparatul e extrem de bine construit, pare si se simte in mana mult mai solid decat un Canon 450D. Calitatea imaginii e deosebita, sunt incantat de ce am reusit sa scot pana acum cu un obiectiv Nikkor 55-200 f/4-5.6 G ED DX VR. Oricum, trebuie sa aprofundez in manualul de 158 de pagini. thumbsup.gif
Bestia_vera_nera
Eu am un aparat foto Cannon s70 si sunt foarte multumit de el.Apropo caut un manual de utilizare pentru el.Merci.
drabisan
QUOTE (OvidiuH @ Sep 12 2008, 07:13 PM) *
trebuie sa aprofundez in manualul de 158 de pagini. thumbsup.gif


Bucura-te de el cit incape!

BTW: la D300 manualul are 448 de pagini! Si obiectul nu scoate altceva decit tot poze wink.gif
22nst
astia de canon s-au tampit... noul canon 5d mark2 are functia de fimare hd blink.gif
http://www.dpreview.com/news/0809/08091705canon_5dmarkII.asp
vio
cam tot ce e nou are functia asta de ...."ingrasamant natural " ...
OvidiuH
Și 21 de mpx. Extrem de necesar...
Alex-F1
Ma bate un gand sa achizitionez agregatul de mai jos.....

http://www.cameredigitale.ro/sony-dsc-h50

....si v-as ruga niste pareri de la cunoscatori..... thanks.gif
HalbaSus
QUOTE (Alex-F1 @ Sep 22 2008, 09:34 PM) *
Ma bate un gand sa achizitionez agregatul de mai jos.....

http://www.cameredigitale.ro/sony-dsc-h50

....si v-as ruga niste pareri de la cunoscatori..... thanks.gif


Scump domle scump... dincolo era mai ieftin... Mai pui ceva si iei un Nikon D40 ( http://www.f64.ro/det.php?id=412&pid=7653 ), si D40-ul chiar daca e batranel si entry level este totusi un SLR... iar diferenta dintre un SLR si un non-DSLR este absolut imensa.

Daca nu vrei DSLR atunci la banii aia sigur gasesti variante mai bune decat sony-ul ala...
OvidiuH
QUOTE (Alex-F1 @ Sep 22 2008, 08:34 PM) *
Ma bate un gand sa achizitionez agregatul de mai jos.....

http://www.cameredigitale.ro/sony-dsc-h50

....si v-as ruga niste pareri de la cunoscatori..... thanks.gif

Mai pui 150 RON și iei D40-ul.
Alex-F1
Stati usor baieti, nu ma luati cu {Mertzane laugh.gif } SLR-uri si DSLR-uri, fie-va mila de-un biet amator...... teehee.gif Regula nr. 1: sa nu fie cu obiectiv care trebuie focalizat (rotit/invartit) cu mana, ci complet automat.....adica un fel de "one hand camera", pt. o singura mana....sper ca intelegeti.... wink.gif Deci in sensul asta ce ma sfatuiti??? ninja.gif
HalbaSus
QUOTE (Alex-F1 @ Sep 23 2008, 12:01 AM) *
Stati usor baieti, nu ma luati cu {Mertzane laugh.gif } SLR-uri si DSLR-uri, fie-va mila de-un biet amator...... teehee.gif Regula nr. 1: sa nu fie cu obiectiv care trebuie focalizat (rotit/invartit) cu mana, ci complet automat.....adica un fel de "one hand camera", pt. o singura mana....sper ca intelegeti.... wink.gif Deci in sensul asta ce ma sfatuiti??? ninja.gif


Pai si sony-ul acela are SI focalizare manuala... adica DACA VREI poti sa focalizezi SI manual... dar ambele aparate au moduri automate si poti sa le folosesti pe principiul "pont & shoot", practic acel Sony se foloseste aproape identic ca un DSLR, are aproximativ aceleasi functii, functioneaza cam la fel... diferenta e ca un DSLR (chiar si unul entry level cum e D40-ul) este muuuult mai bun, e ca si cum ai compara o dacie cu... cel mai ieftin porsche... ambele au aproximativ aceasi structura (4 roti, un motor, un volan, etc..) ambele se conduc in acelasi mod (cu volan, pedale si schimbator)... dar totusi... E MARE DIFERENTA smile.gif

Totusi trebuie sa prezint si cateva din dezavantajele DSLR-ului comparativ cu sony-ul respectiv (sau alte aparate de genul ala):
- Nu ai "live view" adica nu poti fotografia uitandu-te la LCD... LCD-ul e folosit doar ca sa-ti arate imaginea facuta, de fotografiat fotografiezi uitandu-te prin viewfinder... probabil ca pana acum ai facut fotografii doar uitandu-te la LCD insa crede-ma ca te vei obisnui foarte repede, gandeste-te ca nici un fotograf adevarat nu fotografiaza uitandu-se la LCD desi DSLR-urile mai scumpe permit acest lucru, sigur au ei un motiv... dupa o saptamana ti se va parea aiurea sa faci poze uitandu-te la LCD.
- Obiectivul de kit cu care vine echipat DSLR-ul nu are "zoom optic de 15", adica nu il poti folosi ca sa fotografiezi chestii aflate la distanta foarte mare, in schimb in practica foarte rar ai nevoie de asa ceva, daca totusi nu iti ajunge obiectivul de kit (desi eu zic ca pentru 90% din situatii nu ai nevoie de mai mult "zoom") atunci poti sa-ti iei un obiectiv tele cu care poti sa-ti fotografiezi vecinii din blocul de vis-a-vis cand fac sex cu geamul deschis...

Si acum avantajele:
- Calitatea pozelor facute cu un DSLR va fi net superioara celor facute cu o "sapuniera" (chiar daca are aspect de DSLR)
- Vei putea fotografia in lumina mai slaba.
- Posibilitatea de a schimba obiective.
- Anumite tehnici fotografice (spre exemplu separarea subiectului de fundal - pozele acelea in care subiectul e foarte clar iar fundalul este foarte sters/blurry) se pot face foarte usor cu un DSLR si foarte greu cu un non-DSLR.

Pe scurt: daca intentionezi sa dai banii aia pe un aparat foto atunci ia un DSLR, nu o sa regreti, daca nu te intereseaza decat sa faci poze cat de cat decente atunci nu are rost sa dai mai mult de 6-7 milioane pe o sapuniera. Sony-ul acela este exorbitant de scump.
OvidiuH
QUOTE (Alex-F1 @ Sep 23 2008, 01:01 AM) *
Stati usor baieti, nu ma luati cu {Mertzane laugh.gif } SLR-uri si DSLR-uri, fie-va mila de-un biet amator...... teehee.gif Regula nr. 1: sa nu fie cu obiectiv care trebuie focalizat (rotit/invartit) cu mana, ci complet automat.....adica un fel de "one hand camera", pt. o singura mana....sper ca intelegeti.... wink.gif Deci in sensul asta ce ma sfatuiti??? ninja.gif

Ai focus complet automat la un D40 cu obiectivul din kit. Rotesti de acel inel de zoom, doar pentru a face zoom. Apoi un aparat foto se tine in general cu 2 maini, fie el si P&S, pentru a scoate o poza decenta si a incadra cum se cuvine. Halba ti-a zis cam tot ce era de zis despre avantaje. Daca nu te coafeaza niciunul dintre ele si vrei un P&S de buget, la putin peste 500 RON gasesti un Canon A590IS.
ozz86651
Neah.
DSLRurile sint o prostie pentru cineva care nu e pasionat de fotografie pina la a face sacrificii. Sfirsesti prina face poze mai putine si mai proaste.
Halba a uitat partea esentiala: DSLRul ala NU O SA-L AI NICIODATA LA TINE! De ce? ca e mare, greu, si sta intr-o geanta din care e greu de scos. Te intilnesti cu linxul in padure, pai pina scoti tu scula din geanta care e in rucsac a plecat, da in schimb te-ai spetit carindu-l. Te duci intr-un oras strain la plimbare, nu o sa-l iei niciodata ca e mare si incomod si atrage smecherasii care incearca sa ti-l fure si arati a turist prost care nu stie pe ce lume e. O sa ai scula dar nu o sa faci poze cu ea.
Daca vrei sa faci numai niste poze de amintire, ia un P&S decent si mai mic daca se poate si mai ieftin. O sa ratezi 30% din poze dar tot iesi mai bine decit sa nu faci deloc.
HalbaSus
In principiu ai dreptate, dar din moment ce Alex se uita la un aparat care e la fel de mare ca un DSLR (defapt probabil e chiar mai mare decat un DSLR datorita obiectivului "cu zoom optic de 15x") m-am gandit ca nu e o problema caratul...
OvidiuH
Mă bate gândul să iau un blitz extern pentru D80, iar pentru bugetul pe care mi l-am propus, SB-400 -> http://www.nikonusa.com/Find-Your-Nikon/Pr...light-Unit.html pare a fi opțiunea cea mai bună. Mă interesează în primul rând posibilitatea de bounce, iar blitzului urmează să-i adaug și un diffuser. L-a folosit cineva ? Găsesc altceva mai bun la un buget de aproximativ 600 RON ? Am mai văzut niște aparate de la Nissin, însă nu prea știu mare lucru despre firma asta.
vio
io zic sa maresti bugetu ... si vei gasii ce ti doresti . oricum daca nu faci poze super profi sau sa scoti f multi bani nu vad rostu sa ti iei asemenea blitz ... e o parere... sa ti iei blitzu asta e ca si cum ti ai lua Macro de 60 care nu ai ce face cu el ca fuge gaza sau insecta de pe floare sau perete ...
OvidiuH
Mă interesează în primul rând posibilitatea de bounce și pentru interior. Din teste am văut că face față mai mult decât binișor. Eram curios dacă l-a încercat cineva.
Mă atrage faptul că e compact și destul de ușor (în jur de 150-200 g).
OvidiuH
Pana la urma nu m-am abtinut si am luat un SB-400. Este un blitz excelent. Usor, compact, versatil si foarte puternic pentru dimensiunea sa. Imbunatateste dramatic aspectul pozelor, cel putin pentru mine, iar posibilitatea de bounce face toti banii.
adrian_flavius
Eu recunosc ca nu sunt o somitate in domeniu, asa ca recurg la o intrebare simpla de tot: merita sa cumpar un Nikon D60 DSLR, cu obiectiv simplu, de 18-55 mm, plus geanta, la un pret de 1699 lei (TVA inclus, garantie 2 ani)?...stiu ca obiective pot sa mai cumpar pentru el, vreau sa stiu daca body-ul merita acest pret...rezolutie 10.2 Mpixeli, 3fsp, restul nu prea am retinut... unsure.gif
Watcher
CITAT(adrian_flavius @ Oct 30 2008, 11:09 AM) *
Eu recunosc ca nu sunt o somitate in domeniu, asa ca recurg la o intrebare simpla de tot: merita sa cumpar un Nikon D60 DSLR, cu obiectiv simplu, de 18-55 mm, plus geanta, la un pret de 1699 lei (TVA inclus, garantie 2 ani)?...stiu ca obiective pot sa mai cumpar pentru el, vreau sa stiu daca body-ul merita acest pret...rezolutie 10.2 Mpixeli, 3fsp, restul nu prea am retinut... unsure.gif

Nimeni nu stie daca pentru tine merita sau nu smile.gif
Daca vrei D60 cu geanta, de ce sa nu-l iei si cu card si abonament Nat Geographic tot la banii astia? tongue.gif
De la f64, of course
Orice SLR e misto, rezolutia e o caracteristica aproape inutila, exista alte caracteristici mult mai importante smile.gif

Ce vrei tu de la aparat?

2 la mana: poate se indura un moderator sa mute astea 2 posturi in threadul 'camere foto digitale' wink.gif

wink.gif
OvidiuH
E o oferta foarte buna, iar aparatul e usor de folosit. Singura constrangere e ca va trebui sa folosesti obiective AFS, insa cam tot ce apare acum de la Nikon are motor intern de focus.
adrian_flavius
Pe mine ma interesa daca pretul e bun pentru tipul ala de aparat...din ce am mai vazut prin magazine, seria D de la Nikon (D40, D60, D80), bate lejer pe la 2700-3000 de lei...vroiam sa stiu daca pentru un incepator in ale fotografiatului (nu sunt, nu intentionez sa devin profesionist in domeniu, doar sa scot mai mult din pozele mele)...m-am tot chinuit in ultima perioada cu sapuniera din dotare (Canon A60...), pe modurile manual, sa scot mai mult din ea, doar pentru a ajunge la concluzia ca modurile automate sunt mai sanatoase cu ea...blitz prea slab, daca maresc timpul de expunere in lumina slaba, fara blitz, iese miscata (doar atunci cand o pun pe trepied iese ceva...si numai daca nu am subiect in miscare...), daca cresc ISO, iarasi nu-mi place cum iese...nici nu mai stiu ce mai pot modifica la ea, ca mi s-a cam acrit...asa ca am decis ca vreau ceva mai bun, si nu vreau sa ma blochez in ceva intermediar, dar nici sa ma arunc la scule de 'jde mii de parai, ca nu e cazul...

Deci, revenind: D60 la banii aia merita? Bugetul se va completa pe parcursul urmatoarelor cateva luni, pentru inca un obiectiv (si aici o sa astept sugestii), plus un blitz rezonabil...

LE: scuze de postarea in alt topic... whistling.gif ...din viteza...stiti ca eu am probleme numai cu viteza...

O sa pun in aria cu fotografiile pe bune un exemplu cu ce am reusit sa scot din sapuniera...pe modul manual...si de ce as vrea mai mult...
adrian_flavius
Mostre de ce face sapuniera in natura si ce dezastru se poate scoate in interior, cu expunere prea mare, sau prea lunga:
Watcher
Repet, orice SLR merita.
D80 este 'mai smeker' decat D60, deoarece are mai multe butoane wink.gif
In plus, are el motor de autofocus, deci il poti folosi cu orice lentila.
PE de alta parte are multe chestii 'vechi' fiind end of life.

Pentru inceput D60 e minunat. Uita-te si la canon caci ulterior vei avea ceva mai multe lentile din care sa alegi.
drabisan
QUOTE (Watcher @ Oct 30 2008, 03:32 PM) *
Uita-te si la canon caci ulterior vei avea ceva mai multe lentile din care sa alegi.


Grrrrr. Un exemplu relevant please! Sa nu spui de lentile de 2 lei, ca aia nu e relevant.
Chiar vreau sa gasesc ceva in oferta aia de lentile care sa fie mai ieftin si cel putin la fel de bun! La performante comparabile preturile sint comparabile si chiar nu am vazut nici un exemplu in care Canon sa aiba ceva de spart cerul!
Personal, din ce am citit (ca de pus mina pe Canon nu pot spune ca sint vreun expert), nu am gasit ceva care sa sustina mitul ofertei celei mai bogate a lui Canon (e o oferta la fel de buna ca masina cea mai fiabila a lu' Toyota)
Watcher
Nu m-am referit la calitate, sau pret/calitate ci pur si simplu la numar. Cand m-am uitat ultima data la f64 erau niste pagini in plus de lentile canon. Pe site la Canon USA gasim 58 de lentile cu Autofocus iar la Nikon gasim 48. 20% diferenta.
Canon mai are o lentila macro cu manual focus si 5x lifesize.
Din cate imi aduc aminte am citit de multe ori comentarii de genul 'wtf nu produce si nikon o lentila asa banala precum XXX'

Deci, inca o data: Nikon face aparate foarte misto, nu am zis ca e mai tare Canon, pur si simplu ca sunt mai multe lentile la numar (deci mai multe optiuni la buget)...
Uite, ca sa te imbunez: mai toata lumea zice ca Nikon se utilizeaza mai usor. E bine? smile.gif
drabisan
In orice varianta discutam, Canon sint mai market-oriented decit Nikon. Mai multe body-uri/interval de timp, mai multe lentile consumer. Asta nu e negociabil! Evident, viteza body-urilor are si un mare dezavantaj...diferentele tehnice! Aici nu intra in discutie 5D-urile, care-s din alt film.

Schimbind un pic topicul - am avut o mare surpriza: am dus o lentila la Skin pentru ca avea un mare praf pe ea. Premizele sumbre - daca putem sa o curatam noi dureaza 7-10 zile, daca nu o trimitem in Germania, dureaza maxim 30 de zile. Partea buna e ca s-a rezolvat in 2 zile lucratoare si, ce m-a bucurat extrem de mult, lentila e mai silentioasa decit a fost de noua! Ca a fost curatata, unsa gratis, pe garantie...asta a fost chiar bonus. Eu o voiam doar repede inapoi. Si s-a petrecut si chiar mi-a placut!
OvidiuH
E adevărat, la Canon oferta de obiective e mai mare, însă și prețurile sunt pe măsură. În zona entry-medium, de obiective < 1500-1600 RON (450 EUR), Nikon stă mai bine.
adrian_flavius
http://www.digiland.ro/foto-camere-foto-dslr-c-196_299.html - nu e reclama, ca am luat site-ul chiar din frontul acestui topic...

Ma atrage oferta aia cu D60 plus doua obiective...pe la 2299 lei...chiar e faina... whistling.gif
cristsib
QUOTE (adrian_flavius @ Nov 3 2008, 12:04 PM) *
http://www.digiland.ro/foto-camere-foto-dslr-c-196_299.html - nu e reclama, ca am luat site-ul chiar din frontul acestui topic...

Ma atrage oferta aia cu D60 plus doua obiective...pe la 2299 lei...chiar e faina... whistling.gif

Acelasi lucru ( doar cardul era de 2Gb, dar mai era si un trepied) l-am luat asta-vara din Barcelona cu 549 Euro.
OvidiuH
La toti dealerii Nikon gasesti oferte bune.
AMP
QUOTE (OvidiuH @ Nov 3 2008, 11:27 AM) *
La toti dealerii Nikon gasesti oferte bune.



La orice reprezentanta Nikon gasesc oferta?Si in Timisoara?Cat e valabila oferta?Deci e pentru D60?
mike.omega
Intrebare aproape retorica smile.gif
Sunteti constienti ca D40 si D60 de la Nikon nu au motor propiu pentru autofocus iar orice gand de a avea alt obiectiv decat cele din "oferta" este un gand negru? biggrin.gif

Eu as merge pe 450D sau cu un mic efort D80 wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.