Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Subaru vs alte marci
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
G e o r g e
pai pune si tu o lista de dotari ...

legacy 3.0R are cam de toate, fara navigatie .

totusi , observam o diferenta de pret de 10-15% . ceea ce e ceva .

325xi(30980E CIP) e tot mai scump ca un Legacy 3.0R 4D 6MT 30.100 €
G e o r g e
asta e situatia la legacy , continuam comparatia la forester :

forester 2.0x :17600 CIP , 158cp,
X3 2.0 : 27480CIP ,

forester 2.5XT : 26000 CIP , 230 cp
x3 3.0i : 34980 CIP 231cp

2.5XT .... 3.0i
0-100 : 6.0 [7.6] ... 7.8 [8.1]
vit max : 216[214] ...210[210]
consum :
urban 14.7[14.3] ... 16.0[17.4]

subaru cam il domina la toate capitolele blush.gif
Andrei55037
George eu zic sa mergi vreo 20-30km cu 330i si dupa aia nu o sa mai vrei sa te dai jos din el. Eu asa am patit.
G e o r g e
daca imi dai tu diferenta de 15 000 E smile.gif de la legacy ul meu 2.5 la bmw 330i ma mai gandesc .

sa pun si preturile la revizii ? :angel:

3.4mil la legacy. la un bmw cat o fi ... hmmmm ...
cosmin45741
in afara de motor, forester-ul ala ce mai are???
as putea sa-l compar intr-un concurs de frumusete cu lada niva sau cu vechea kia sportage biggrin.gif
Paul46623
Da, intr-adevar, desi Forester/Legacy/Impreza sunt niste bijuterii tehnice, la 'privire' mie imi par a semana cu Hyundai Elantra, care la randul ei imi displace datorita ceea ce eu numesc "mutra de broasca raioasa" (cred ca forma si dispunerea farurilor e de vina). Si in plus eu mai sunt si fan diesel, asa ca...
HalbaSus
impreza si forester intr-adevar sunt urate cu spume... (hai la forester e normal sa fie asa... ca in clasa asta a SUV-urilor mici nu avem frumuseti, doar ca si aici forester parca e o leaca mai urat decat concurenta) insa legacy sedan e chiar frumos... Nu te da pe spate cu noutati in materie de design dar e elegant, stilat, a real nice car... cu conditia sa fie negru... defapt nici nu imi pot imagina un legacy in alta culoare... biggrin.gif

Daca as face un top al preferintelor la design in clasa sedanurilor medii ar fi cam asa:

Audi A4 (subiectivism ? :angel: )
Alfa 156 si Peugeot 407 (la egalitate, desi in ultima vreme 407-le scade tot mai mult in ochii mei, probabil fiindca a devenit o masina comuna)
Legacy si Passat... (passatul e depunctat serios din cauza lipsei de originalitate si pt ca va fi masina comuna)
BMW seria 3 si Honda Accord (ma refer la noua serie 3 care e un fel de accord cu sigla bavareza... si-a pierdut identitatea, modelul anterior a fost, este si va fi mai frumos)

parerea mea pur subiectiva...
geeoo30
A fost un scandal cu noul Accord ca seamana prea mult cu audi dar cu bmw? blink.gif
geeoo30
QUOTE(G e o r g e)
legacy 2006 are alte motoare
2.0i - 165cp
3.0i - 245 cp

pot fi comparate fara probleme cu 320i si 330i.

dar cand apar astea? si de cand sunt pe piata mot bmw de care vb?
G e o r g e
2.0 165cp e aparut de anul trecut sau cam asa . doar ca in europa ajunge mai greu .

3.0 H6 ... ohohohoho de cat e aparut ...
G e o r g e
QUOTE(cosmin45741)
in afara de motor, forester-ul ala ce mai are???
as putea sa-l compar intr-un concurs de frumusete cu lada niva sau cu vechea kia sportage biggrin.gif

ai vazut noul forester ? tie ti se pare urat ? blink.gif

sa vedem ce mai are in afara de motor :
transmisie
AWD
frane
stabilitate
confort
o groaza de dotari
consum BUN !
intretinere relativ ieftina
hmmm ... cam are cateceva , nu ? blush.gif
DragosS
Forester este o masina urata.Chiar si modelul nou.Dar nu cred ca cei de la Subaru s-au gandit la asta cand au desenat-o.La fel cum si Impreza este destul de urata dar mie imi inspira forta,putere(ma refer la STI).Legancy arata bine,nimic de zis.Mai bine decat BMW Seria 3.Aici trebuie tinut cont si de faptul ca designul este o treaba foarte subiectiva.

Si X3 este o masina destul de urata dar sta mai bine ca forester la confort,stabilitate,tinuta de drum.Este exagerat de scumpa totusi.
G e o r g e
mai bine ? cat de mai bine ?

foresterul meu sta exceptional . sunt convins ca si x3 ul este tot pe acolo , dar nu cu mult mai bine sau mult mai putin . le-as pune cam pe la acelasi nivel .

dar este justificata diferenta ENORMA de pret ?
Vlad60979
De cand citesc forumul asta stau si ma minunez. blush.gif

Acum, dupa ce Iulian insasi (mana-n lupta…) a testat cu propriul automasurometru si ne-a spus cati cai are autoturismul lui fanatic si mai ales si ce supercuplu are, ar trebui sa ne bagam la fund. Dupa publicarea acestor date oficiale, ati face bine ca voi, ceilalti prticipanti la forum , sa luati aminte si sa va bagati mintile NCAP!: Legacy nu are concurenta in absolut nici o clasa si in absolut nici o motorizare! A! Si in absolut nici un pret! :angel:
La urma urmei, nici nu ma mai intereseaza. De cand citesc pe aici nu am capatat decat un dispret extrem de profund si o scarba nemarginita vis-a-vis de marca Subaru. :puke:
Nu m-ar mai interesa nici daca costa 5000 de dolari. Nu de alta, dar nu doresc sub nici o forma sa fiu catalogat drept “ingradit”. Eu sunt deschis la orice model, conduc si eu si am masina dar sa ajung sa ma bat cu caramida in piept ca a mea este cea mai buna nu are denota deloc inteligenta…cel putin din partea mea.

Daca intrebi pe forumul asta ce casetofon sa iti iei iti trebuie Legacy ca are CD. Daca vrei o clasa mica la aceeasi bani iti iei Legacy. Daca vrei o compacta “La Legacy nu te-ai gandit?” Daca vrei una sportiva ai o singura alegere: Legacy!
Doresti luxury? Well, Legacy must be your choice!
Vrei pe toate la un loc? Cum? Nu ai auzit de Legacy?
Acum , ca ne-or venit si cifrele oficiale dupa testarea cu automasurometru american trebuie sa inchideti ciocu’!
Mai lasati-l draqului da harb mai baieti ca nu este buricul universului si nici referinta lumii auto. Culmea este ca este o masina fara nici o personalitate (mai ales ca identitate) si banala. Subaru nu s-a remarcat niciodata prin nu stiu ce tehnologie. Vedeti ca premiile in tehnologie apartin cam an de an altora… :angel:

De-acuma sa te tii (!): unul convins de altu, plus un moderator care numa’ moderator nu e, vai de mama noastra! Mai, eu zic ca puteti sa rebotezati “masini.ro” in “subaru.ro“ ca tot aia e!
Alo? Acolo sus, se aude? :pray:
Probabil ca merita every penny domnule Iulian dar si M5-ul worth every penny si asta au declarat-o cei in masura sa o faca, nu amatori. Contrar opiniilor voastre BMW si Mercedes isi merita banii. Probabil ca va trebuie o excursie in fabricile Motorsport, AMG sau Aston ca sa va dati seama de diferente. De fapt, nici nu stiu de ce va aruncati la asemenea comparatii mai baieti. M3 si M5 nu sunt pentru cei care “mai bine baga banii in casa” sau trebuie sa ii imparta in alte parti. Aceste masini se adreseaza altei categorii sociale.
Totul este ca eu sa inteleg ca trebuie sa fiu multumit ca vad ora si cand nu am un Rolex la mana, insa sa am bunul simt sa recunosc calitatea.

De cate ori apare un topic “Subaru, versus…” tine cate 10 pagini. Au grija cei “impartiali” sa elimine tot ce prind. :bash:
Daca unul mai amarat are o intrebare sau o dilema nu il baga nici dracu in seama. De toata jena ma! :x

Acum, o fi masina si o avea cateva plusuri dar ati ajuns sa o comparati cu adevarate opere de arta pe roti gen M3 apoi ati ajuns la M5! Sunteti buni de dat exemplu pe alte site-uri de specialitate sa se vada nivelul de cunostinte de care dati dovada.
Este foarte probabil sa aduci o masina la stadiul de a “face” un M5 pentru o prima liniuta dar masina aia nu este pregatita sa tina un atare motor si sa faca fata unor noi caracteristici care oricum sunt obtinute in detrimentul altora. Se stie, (cine nu stie sa citeasca) ca Legacy nu are frane foarte bune pentru structura respectiva. Daca intrebi cativa de posesori de Legacy, prima componenta careia i-ar aduce ajustari ar fi franele.
Probabil ca poti pune NOS pe asa o masina daca doresti si poti “sa faci” un M5 la o liniuta, mai greu va fi sa il tii in curbe sau sa il opresti. Masina este un ansamblu bine gandit si fiecare componenta are niste parametrii optimi care sa corespunda in angrenarea sa cu alta componenta…etc. Dar aici nu vorbim de cunostiinte tehnice, ci de fabulatii copilaresti, de atitudini de gradinita. Argumente de genul ‘”uite aici de pe un forum” in care unul si-a vandut M3 de kko si si-a luat Subaru sunt si mai credibile…. Acea persoana ori este un copil mai fanatic ca fanatic si arunca pastile peste pastile denigrand orice nu tine de Subaru, ori este un dobitoc de ultima clasa. Cel mai premiat motor din lume, respectiv M3, cel mai fiabil si cu caracteristici excelente a ajuns rasul lumii. “Ce-mi imi place mie cel mai mult –spune fanatic- este cum incepe lista: failure engine”. Pai, daca tembelul si-a bagat nasul sa il “tuningeasca” s-o fi ales praful!
Si apoi logica totusi ma omoara. Adica, care va sa zica, si-a vandut M3-ul de kkt si si-a luat Legacy. Nici macar un Skyline sau o Supra! Ca vorba aia. Dar stai! Greseala! Legacy este mai tare ca M6, M6 asa ca nu se putea! Nu a incercat si baiatul macar un AMG sau un Alpina. S-a dus direct la Subaru!
Sa fim seriosi domnilor! Si, fanatic dragule, site-ul acela este plin de pustani (la minte) care au lumea lor! :sugiuc:
Aici insa, suntem si oameni seriosi, copti la minte si care pun baza pe niste argumente solide si nu pe povesti ale fratilor TuninGrimm! Nu toata lumea de pe acest forum are 20 de ani si nu toata lumea are cunostinte de amator!

Culmea este ca, eu din cati prieteni am care au avut Subaru si au sarit (firesc) la Mercedes sau BMW nu l-am auzit pe nici unul sa zica “Eu ma kk pe el BMW si duc sa-mi iau Legacy”, desi, mai toti dintre ei viseaza la un M5 sau un AMG!

In Romania, spuneti voi, nu se vinde ca are taxe enorme. Pe continentul american este invers: BMW este mai scump, are taxe si totusi se vinde. Nu stiu cum se face, dar tot timpul din cele 500.000 de masini de “editie limitata” (mandrii mai sunteti de unicatele voastre..) tot timpul raman Subaru navandute si se dau cu discount si interes zero la inceput de nou an auto. Du-te la BMW si incearca sa cumperi in Nord America un BMW cu un interes mai mic de 6%. Si uite ca se vand! Daca intrebi americanii 9 din 10 si-ar lua BMW daca ar avea posibilitatea. De ce? Pentru ca este un harb si elicea costa!

Ati mai dat si pe threadul JDPOWER din SEPT- OCTOMBRIE 2005 cu clasamente publicate de respectivul site in NOIEMBRIE 2005! Acum au disparut …unele. Ce m-a distrat cel mai mult este ca nu vedea nimeni data… laugh.gif
Vorbiti de probleme la suta de masini. Pai pune mana si citeste –ca pe buna dreptate sunteti foarte prost informati- si vedeti cata electronica si cate gadgeturi sunt intr-una germana. Nu dati din gura ca pustanii care nu stiu nimic. Nici la masina de tocat manuala nu o sa se strice motorul electric in veci!

Eventual deschidem un topic pe tehnologie si mai vedem.
Dar si aici o sa veniti cu teribilisme de copii mici. Daca are nu stiu ce facilitate – de exemplu video camera in spate, sau masaj la scaune sau sistem de autoparcare automata ori sistem de franare lent care sa nu “zguduie “ capetele calatorilor (BMW de ex) nu esti sofer, sau esti prost si nu stii sa conduci sau “unui sofer adevarat nu ii trebui asa ceva” sau mai stiu eu ce fel de scuze ridicole. Toate sunt facute sa ne faca viata mai usoara. Sa renuntam la telecomanda de la televizor si sa ne ridicam din pat de fiecare data pentru a schimba canalul, sau, mai rau, sa nu mai avem televizor? Evoluam sau regresam?
Nu uitati domnilor, tehnologia si comfortul costa. Si tv-urile cu telecomanda erau mai scumpe la inceput. Dupa aceia au devenit accesibile tuturor. De aceia pionierii tehnologiei moderne (Mercedes, BMW ) isi cer banul Si pentru ca mereu sa fi cu un pas inainte trebuie sa platesti. Obrazul fin cu cheltuiala se tine!

Cand iti spune cate unul un adevar si cu sinceritate ca este “semiharb” te superi. Nene, trebuie sa accepti in viata ca nu esti cel mai destept, cel mai bun in ceea ce faci sau ca ai cea mai buna masina! Daca nu accepti aceste lucruri pai inseamna ca ai o problema.

Nu stiu daca ati observat, voi, acei impatimiti Subaru, ca “ceilalti participanti la trafic” sunt deja cam obositi de subiect, si, prin postari PLINE de bun simt vi s-a dat de inteles DE SUTE DE ORI ca sunt cam satui de acest subiect SUBARU versus restul lumii! Dar voi dati inainte cu asa o nesmtire crasa ca te-apuca scarba. Cat despre reciprocul pup-in-curism nu mai are rost sa vorbim….
Daca apare unul un pic mai inteligent, mai rasarit si cu ceva cunostiinte , insa se identifica prin pareri total contrare voastre da fanatici Subaru, aveti grija sa il ingraditi, sa il jigniti, sa il izgoniti. Nu prea este loc pentru diferiti fani pe aici cu exceptia celor care sunt mai ingaduitori. :quiet:
In loc sa faceti loc tuturor si sa fiti mai permisivi, asa cum va pretindeti ca fiind membrii ai unei societi deschise si moderne, voi sunteti niste inchistati si niste frustrati.
Nici eu nu am M5, nici Cosmin, nici MR, Andrei Suzuki, HalbaSus, Valentin, Ghita, Gigel sau Ionel si nici altii de pe aici dar nu ma apuc sa improsc cu noroi si nici sa spun ca ce am eu bubuie si daca o mai “tuningesc” vai de mama lor de masini germane! Sa accepti realitatea asa cum este da dovada de tarie de caracter si mai ales de sobrietate intelectuala.

Colac peste pupaza, se mai vine si cu indicatii de genul “mancati, burgeri, beti cola si mergeti la blockbuster” (nu pot sa te iert pentru atitudinea aceasta de superioritate) sau indicatii de genul “ mai bine ai incerca sa iti construiesti America la tine acasa”.
Auzi nene? Nu ne intereseaza! Ti-ai ales SUA? Good for you. Nu sunt obligat sa imbratisez valorile americane care nu au intrat decat cu bocancul inainte!
:romania:
Si daca sunteti asa de nemultumiti da “provintialii” de pe forum de ce nu activati nene la forumuri americane? De ce veniti aici? Ca sa va simtiti frustrati sa ca sa ne demonstrati noua superioritatea americana?

Probabil ca “education” in statele unite se refera la anii de scoala. In limba romana insa edicatie cuprinde si altceva decat anii de scoala. Si apoi, dragilor, anii de scoala nu reprezinta mai nimic cand din punct de vedere moral mai ai de lucru….

A! Si da. Un enunt pentru cunoscatori nu pentru amatori:
DIFERENTA DE PRET ESTE JUSTIFICATA!


PS
Domnului adminstrator ii cer scuze pentru clona. Nu am mai putut intra pe ID-ul Vlad58286 deci il rog sa il stearga pe primul sa ma rog, poate se gaseste o solutie. Merci
G e o r g e
ai un avertisment de la presupusul moderator ... keep it up .

cat despre postul tau , inutil in proportie de 90% , cred ca te cam plictisesti .

poate nu ai citit tot , sa-ti fac un rezumat :

subaru legacy are cea mai buna oferta in clasa ei . happy? vorbim de AWD ( da , eu am nevoie de asa ceva) si limuzina (adica in 4 usi) .

am dat date, am discutat.

continuam cu forester ? da-mi concurent . stai linistit singurul european este X3, care este al naibii de scump ?

bmw face masini bune, am recunoscut asta, doar ca , din punctul meu de vedere, scumpe . ok ?

hmmmm , tot nu ai priceput ?

audi , quattro , motoare turbo , superb. doar ca , si el este tot mai scump ca un subaru .

daca pe tine te dau banii afara din casa , chiar asa ce masina conduci ? , nu ai decat sa alegi ce te tine buzunarul ... opa , te pomeni ca te tine buzunarul cand pleci la cumparat masini ? sa nu-mi spui ca nu te uiti la bani cand alegi o masina . ia zi , cum e ?

sper ca am fost destul de clar . daca nu ai inteles, pot sa-ti mai explic o data .
Vlad60979
Deja confirmi multe descrise de mine. blush.gif

Eu nu ma apuc sa ma cert cu tine si nici sa port discutii aiurea. Ar insemna sa intru intr-un cerc vicios caruia nu doresc sa ii apartin.
Iulian HondaFan
vlade, ti-a fost cafeaua stricata dimineata asta... ai scapat ceva metamfetamina in ea? ca vad ca ai un delir bine structurat...

ce am spus mai sus a fost parerea mea. nu sunt "automasurometru" si nici nu am sustinut asa ceva. daca se merita sau nu e ste parerea fiecaruia, parerea mea bazata pe ce am vazut eu a fost aceasta.
cosmin45741
bai george, am si eu o intrebare de om prost si te rog sa ma scuzi daca e retorica...
daca legacy, forester si nu mai vorbesc impreza au cel mai bun pret raportat la ce se ofera, de ce naiba nu se vand???
si nu vorbesc numai de Romania, unde sunt taxe (desi Toyota, Honda si Mazda au si ele taxe si se vand mult mai bine, cred ca si Hyundai blush.gif ), vorbesc de tot UE si chiar si SUA, unde si acolo sunt destul de rare...
daca ar fi asa cum spui tu, exista 2 variante, ori Subaru are o mare problema de care nu-ti dai seama, ori toti clientii sunt niste dobitoci...
ei, ce zici???

p.s. bravo vlad,welcome to the club, mi-a placut postul tau si un sfat: nu pune la inima ca nu are rost
G e o r g e
iulian vezi ca deja ii confirmi banuielile .

alio, vlad, ia spune matale ce masina conduci , ce masini ai condus in mod frecvent si cam ce masini in general .

de ce ? pentru ca , parerea mea , nu iti poti forma o opinie despre o masina doar din studii.

da studiile au rolul lor, dar atunci cand iti cauti o masina este indicat sa mergi sa testezi toate masinile care iti fac cu ochiul pentru a gasi-o pe ACEEA . acea o masina , in care tu, soferul , te simti bine.

pa pa , si mai lasa cafeaua .
Iulian HondaFan
Legacy GT se vand f. bine aici... celelalte Legacy si Outback nu grozav, ceea ce e de inteles dat fiind pretul si faptul ca nu toata lumea vrea AWD iar pt. Outback este o groaza de concurenta la capitolul SUV.

cumparatorii de BMW/Audi/Mercedes au un alt scop aici nu cel strict al performantelor. BMW vinde cel mai bine BMW 325 ( care nu e f. performant, dar este benchmark-ul industriei la handling si este desigur premium.

Audi vinde cel mai bine A4 quattro (1.8T pana in toamna asta, 2.0TFSI de atunci incolo). am condus A4 2.0TFSI quattro automatic si, din nou, parerea mea, cred ca nu merita mai mult decat A3-ul asta. masina este creamy si hush-hush dar nu e sportiva... as prefera un Legacy GT Limited unui A4 quattro exceptie fiiind varianta V6 dar aceea e cu 10K mai scumpa...

si in final Subaru vinde mai mult decat Audi in USA/Canada si cam la acelasi nivel cu BMW si Mercedes. DAR comparatiile nu au sens pentru ca se adreseaza unei categorii de cumparatori diferite.
geeoo30
Vlad te-ai obosit degeaba! Omul tot nu a inteles. Eu cred ca ai spus tot ce se putea spune despre topicul asta si de aici in colo renunt sa mai alimentez topicul.
O sa creez unul bmw versus restul lumii suna mai plauzibil.
cosmin45741
poate ma ajuti tu cu niste cifre...
spre exemplu cat vinde subaru la capitolul SUV, sedan samd si cat vinde Bmw, global vorbind...
legacy gt se vinde bine comparativ cu ce??? cu restul legacy??? needificator...
f1anatic
Subaru se vinde foarte prost peste tot in lume...mai ales in America. Cel mai prost vindut este modelul Legacy.

http://www.subaru.com/common/news/article_...EWS_LATEST_NEWS

QUOTE
Subaru Reports October Sales
Total sales up five percent year-to-date

CHERRY HILL, N.J., Nov. 1, 2005 -- Subaru of America, Inc. today reported October sales totaling 16,774 units, showing an increase of one percent for the month. Total sales are up five percent year-to-date from the previous year.

The all-new Subaru B9 Tribeca recorded 2,093 units for the month of October. The Subaru Legacy model line posted a total 7,082 units, with Legacy sedan sales up twenty-one percent year-to-date from the same period last year. Subaru Outback posted 5,284 units for the month, and the Subaru Impreza line recorded 2,923 unit sales with Impreza wagon sales increasing eleven percent for the month. Subaru Forester posted 4,208 units, while Subaru Baja recorded 468 units for October.


Pentru cei care sint pe cura de Haloperidol, problemele tehnice raportate la BMW sint pentru masina M3, standard, asa cum a facut-o ma-sa, fara tuning fara nimic. Daca e nevoie...am sa cumpar Consumer Reports si am sa scanez datele de fiabilitate.
Vlad60979
Nu este necesar. Restul se compara de mult timp cu constructorul german!
f1anatic
http://www.theautochannel.com/news/2005/11/01/147225.html
QUOTE
BMW Automobile Sales

Monthly sales of BMW automobiles ***** were up 13 percent, to 18,889 cars compared to 16,753 sold in October 2004. For the first ten months of 2005, automobile sales were flat, with 158,904 automobiles compared to 158,692 in the same period a year ago.

BMW Sports Activity Vehicle Sales

SAV sales were down 40 percent for the month to 3,543 vehicles, compared to 5,865 vehicles sold in October 2004. Year-to-date, sales of BMW's two SAV models are up 3.6 percent, to 57,159 vehicles compared to 55,173 in the same period of 2004.

BMW Car Sales Report for October 2005

2005 2004

October 18,889 16,753
Year-to-Date 158,904 158,692

Model
October Year-to-Date October Year-to-Date
2005 2005 2004 2004

325i (E90) 4,896 25,899 0 0
325i (E46) 91 14,544 3,358 34,052
325Ci 117 3,247 616 6,622
325Ci convertible 548 5,643 539 6,411
325i sports wagon 7 451 218 1,277
325xi (E90) 1,014 1,084 0 0
325xi (E46) 2 2,938 966 10,545
325xi sports wagon (E90) 127 130 0 0
325xi sports wagon (E46) 5 494 161 1,151
330i (E90) 2,174 12,436 0 0
330i (E46) 16 4,085 844 7,110
330Ci 103 2,303 489 4,751
330Ci convertible 494 4,898 430 5,424
330xi (E90) 800 835 0 0
330xi (E46) 3 2,476 434 5,065

BMW Sports Activity Vehicle (light trucks) Sales Report for October 2005

2005 2004

October 3,543 5,865
Year-to-Date 57,159 55,173

Model
October Year-to-Date October Year-to-Date
2005 2005 2004 2004
X3 2.5i 326 6,041 1,674 16,389
X3 3.0i 1,072 20,766 1,266 11,581
X3 1,398 26,807 2,940 27,970
X5 3.0i (US) 1,530 21,837 1,899 19,498
X5 4.4i (US) 488 7,405 886 6,884
X5 4.6is (US) 0 0 0 23
X5 4.8is (US) 127 1,110 140 798
X5 2,145 30,352 2,925 27,203


***** BMW (total) car sales = include si categoriile 5 Series si 7 series si coupes gen 6 Series ...unde Subaru nu are reprezentantzi.

Putemcompara astfel.

BMW 3 Series (excluzind coupe) E-90 - adica modelul 2006 - vinzari 8884
BMW 3 Series (excluzind coupe) E-46 - adica modelul 2005 - vinzari 124

BMW X3 - 1398
BMW X 5 -2145
Davidinho
Cate orgolii poate sa trezeasca topicul asta. Cu siguranta nu se va ajunge nicaieri pt ca fiecare o sa o tina pe a lui pana in panzele albe.

Vlad, esti cam prea acid. Nici eu nu sunt un fan Subaru (din motive subiective privind designul) dar iti dau un sfat prietenesc: cu cat esti mai obiectiv cu atat esti mai convingator, ceea ce in cazul tau nu se aplica. Tu tot o tii pe a ta cu BMW si Mercedes dar gandeste-te ca masinile astea costa enorm. Sunt insa de acord cu tine la treaba cu comparatia Legacy cu M3...nu mi se pare nici mie cea mai potrivita.
Mie Subaru Legacy mi se pare mai mult o masina de tranzitie intre cele mediocre si cele consacrate (unde intra BMW si Mercedes). Si in categoria asta "de tranzitie" nu prea ai cu ce sa compari Subaru, de aici si toata controversa.

Iar George poate ca a vrut masina 4X4 si la banii pe care i-a avut nu a gasit decat la Subaru AWD. Bine, nici lui George nu ii strica mai multa obiectivitate.

Oricum fiecare are o opinie, si se poate discuta si pasnic nu numai cu ironii ieftine
G e o r g e
de acord, dar ce te faci cand tu vii cu studii si date date de CR JDP top gear si altii si lumea zice ca sunt platite ohmy.gif

eu l-am intrebat ce masini a condus pana acum , ce masina conduce in prezent, pentru a-mi face o idee despre experienta lui la volan .

fara suparare, dar cineva care a condus o dacia berlina toata viata , si se urca o data in bmw zice ca e nava spatiala blush.gif
T u d o r
Fratilor, lasati omul in pace, si-a spus si el parerea, ca noi toti pe-aici...smile.gif

Permiteti-mi si mie sa imi exprim o parere, chiar daca am o masina mai subtire biggrin.gif. Eu cred ca Subaru este o masina pentru puristi, de unde si fanatismul lor pentru marca. Nu are nimic atractiv la prima vedere, are cumva simbolistic vorbind ceva asemanator luptatorului cu katana din reclama de pe eurosport. Fara compromisuri, fara ocolisuri. Nu are rafinamentul masinilor premium germane, dar zic sa nu facem greseala sa il comparam cu acestea. Clientii germanelor premium nu sunt si ai Subaru-ului. Subaru este o masina pentru impatimitii automobilismului. Este o masina la care confortul si calitatea sunt subordonate motricitatii, puterii si senzatiilor. Sunt pentru cei care mai intai simt si apoi gandesc.
Eu as prefera BMW daca ma intreaba cineva, fara a stirbi cu nimic valoarea Subaru-ului. Pur si simplu nu le poti compara, as alege BMW pentru o zi intreaga si un Subaru pentru 5 minute de nebunie. blush.gif
geeoo30
Cred si eu, de la super nova la legacy, ai dreptate de aia esti asa pornit.

Daca aveti vreo suparare... refulati aici, in topicul asta, recomand un calmant inainte de a incerca sa cititi tot ce s-a scris.
G e o r g e
si de ce nu o zi intreaga de nebunii ?
G e o r g e
QUOTE(geeoo30)
Cred si eu, de la super nova la legacy, ai dreptate de aia esti asa pornit.

Daca aveti vreo suparare... refulati aici, in topicul asta, recomand un calmant inainte de a incerca sa cititi tot ce s-a scris.


tu ce masina ai avut inainte de 520 ? asa de curiozitate , si o sa-ti spun si eu ce am avut , condus in timp .

nu masina care o ai este relevanta pentru experienta ta , ci masinile pe care le-ai condus si le-ai testat .

opinia ta este cu atat mai completa cu cat ai condus si testat mai multe modele . hac, umila mea parere.

dar vad ca stii doar sa jignesti . :evil:
T u d o r
Pentru ca sunt un om serios, cu nevasta si copil, care nu-si permite mai multe nebunii decat...5 minute. biggrin.gif Lumea are tendinta sa te judece, iar judecata lumii este deseori aspra si nedreapta. De aia.
G e o r g e
si ca fapt divers , nu mai pot eu de ce zice lumea ?

de fapt ma deranjeaza , dar tot ca mine fac .

si inca ceva, de ce oare se uita asa de lung si admirativ la masina mea cei din bmw uri ?
cosmin45741
pai hai sa vedem:

BMW
290,454 BMW brand cars were delivered to customers in the third quarter 2005, 16.9 % more than in the third quarter 2004. 828,586 BMW brand vehicles were sold in the period from January to September 2005, an increase of 11.4% compared to the first nine months of 2004.
-114,188 units of the BMW1 Series weredelivered to customers during the first nine monthsof 2005.
-The sales volume of the BMW 3 Series declined overall as a result of the model change. 311,324 units were sold in the period from January to September 2005 (–10.9 %). The first new 3 Series model is the BMW 3 Series Sedan, which was introduced onto the market in March 2005; 148,818 units had already been delivered to customers by the end of September 2005. For the nine-month period, the sales volume of the BMW 3 Series Sedan and its predecessor model totalled 215,032 units, an
increase of 20.4% compared to the previous year. Favourable customer acceptance of the new BMW 3 Series Sedan is also reflected in the sales volume figures for this model in the third quarter 2005: 87,078 units were delivered to customers, 50.0% more than in the same quarter last year. The new BMW 3 SeriesTouring came onto the market in September 2005. The total sales volume of the BMW 3 Series Touring in the first three quarters of 2005 was 39,329 units (–33.7%). In the same period, 25,425 units of the BMW 3 Series Coupé (–45.3%) and 25,987 units of the BMW 3 Series Convertible (–22.3%) were sold.
-166,121 units of the BMW 5 Series were sold between January and September 2005, 1.6% below the previous year’s equivalent figure. Whilst the number of 5 Series Sedans sold in the first three quarters, at 129,411 units, was down by 10.5%, the total sales volume of BMW 5 Series Touring rose by 52.3% to 36,710 units.
-During the first nine months of 2005, 12.4% more BMW 6 Series vehicles were handed over to customers than in the previous year. Overall, 17,577 units were sold, comprising 9,132 units of the BMW 6 Series Coupé and 8,445 units of the BMW 6 Series Convertible.
-The BMW 7 Series leads the large luxury sedan segment worldwide. Since the updated model became available worldwide in June 2005, the monthly sales volume figures of the BMW 7 Series have been ahead of the previous year’s equivalent figures. Overall, the sales volume of the BMW 7 Series in the first three quarters of 2005, at 33,983 vehicles, was only slightly lower (–1.9 %) than in the previous year.
-Unit sales of the Sports Activity Vehicle BMW X3, first introduced onto the markets at the beginning of 2004, rose by 40.1% to 84,802 vehicles in the first three quarters of 2005.
-Sales of the BMW X5 remain at a very high level. Now in its sixth year of production, the number of cars sold during the first nine months of 2005 was 0.9 % ahead of the corresponding figure last year. In total, 76,485 units were delivered to customers during the period. More than 500,000 units of this Sports Activity Vehicle have been sold since its market launch in December 1999.
sursa:
http://www.bmwgroup.com/bmwgroup_prod/e/0_...p_Q3_online.pdf

despre subaru nu ma obosesc sa caut, cautati voi......
T u d o r
Topicul ar trebui schimbat in Subaru vs BMW, vad...smile.gif Facem ce facem si tot aici ajungem. As indrazni sa zic ca daca Subaru genereaza atatea controverse, este ceva de capul ei... Nu orice Logan :angel: ajunge sa fie comparat si para-comparat cu BMW. Cinste lor. blush.gif
G e o r g e
sa vedem CE ?

subaru produce 500 000 masini anual world wide si nici nu are intentia de a mari productia .

de ce ? asta e filozofia lor .

de ce boxer, awd , geamuri fara rama, motoare pe benzina ? DE CE ? asta e subaru , love it or hate it .
T u d o r
George, sa nu exageram. Mie nu prea-mi miroase a bine afirmatia asta. In lumea de azi, cand mari concerne se aliaza pentru a vande mai mult, cand consumul este motorul economiilor, sa spui ca te multumesti cu putin mi se pare cam aiurea. blush.gif Eu cred ca piata de Subaru, (cu particularitatile pe care tu le-ai spus exact si corect) este asta. Si nu mai mult.
Poate daca ar introduce un diesel pe masinile lor... biggrin.gif
G e o r g e
se lucreaza la primul motor boxer diesel din lume .

si ce nu intelege lumea , subaru si-a propus un target. l-a atins , el , subaru , in pozitia actuala face masinile pe care si le-a propus, si le face bine .

de ce sa modifici ceva ce functioneaza ?
G e o r g e
intru si eu pe bmw.ro sa ma uit la seria 3

uitati niste lucruri interesante (apropo de cei care zic ca subaru are motoare slabe )

318i :
2.0 - 129 ohmy.gif wow cata putere
320 :
2.0 - 150cp tot sub 2.0 de la subaru
325i - 218cp , subaru a renuntat la motorul de 2.5 momentan . ofera in schimb un 2.0 - 190cp wink.gif
330i - noul motor de la bmw IN SFARSIT a spart bariera celor 250cp felicitari .

sa vedem, observam ceva in cele de mai sus ?
cosmin45741
ceea ce spui tu nu inseamna decat o plafonare stupida a celor de la Subaru...cum adica asta e filozofia lor sau ca nu vor sa vanda mai multe??? ma faci sa rad....daca ar fi o marca exclusivista, s-ar chema ferrari si ar vinde 500....dar hai sa nu o dam in afirmatii sf...
cu o astfel de filozofie si cu masini ieftine si tot "numele" Subaru s-ar putea sa dea faliment in catva timp...
parerea mea, nu pot sa vanda mai multe...
dar nu-i nici o problema, eu am vrut sa demonstrez altceva...ca un constructor mic (bmw) reuseste sa vanda de aproape 2 ori mai mult decat o marca populara, masini de 2 ori mai scumpe..aici nu mai vorbesc de vag sau mercedes care vand de 10 ori mai multe...
george mai poate veni cu un contraargument, ca lumea-i proasta, dar nu cred ca se aplica la masini blush.gif
f1anatic
Bineintzeles ca statiscile mele nu erau suficient de bune pt. fanii BMW. Deci sa incerc un ultim efort.

Statele Unite - Luna Octombrie 2005

BMW +13% comparat cu Octombrie 2004
cu 18,889 masini

Subaru + 5% comparat cu Octombrie 2004
cu 16,774 masini

Pentru cei ce nu stiu, Legacy si Outback sint aceeasi masina, diferind suspensiile. Dar ma rog...as putea include Outback in vinzarile Legacy dar ca sa nu sara oamenii astia in sus...

2006 BMW - Seria 3 sedan si wagon (E-90) (motorizarile de 3 L, 325 + 339) (coupe nu este inclus) 8864 bucatzi

2006 Subaru Legacy wagon si sedan 7082 (80% din vinzarile BMW seria 3).

DACA include toate masinile BMW Seria 3 - (325, 330, wagon, sedan, coupe si M3) avem 10,719 bucatzi (86.7% din vinzarile Subaru)

DACA includem toate Legacy si Outback (diferentza este in suspensii, tehnologic si in toate celelalte priviintze inclusiv dimensiuni, putere, spatziu interior) atunci avem 12,366 bucatzi pt Subaru

Acum sa comparam

BMW X3 mini-SUV - cu 1398 bucatzi (33.2% din vinzarile Subaru)
Subaru Forester mini-SUV - cu 4208 bucatzi

BMW X5 medium sized SUV cu 2145 masini vindute
SUBARU Tribeca medium sized SUV cu 2093 bucatzi (97.6% din vinzarile BMW)

Concluzia o tragetzi dvs. BMW vinde semnificativ mai multe masini ca SUBARU in Octombrie 2005 in USA.


X3, Forester, Mitsubishi Oulander, Toyota RAV 4, Honda CRV, Ford Escape, Chevy - some small shit -, Saturn Ion

X5, Tribeca, Lexus RX330, Acura MDX, Toyota Highlander, Infinity FX 35, Mertz ML - si mai imi scapa -
G e o r g e
deci ferrari este exclusa din lista?

bugatti ? sau alte alea ?

nu se pun ?

de fapt , degeaba iti dau argumente ca o tii pe a ta .

chiar asa , de ce ai luat o japoneza ? blink.gif
f1anatic
QUOTE(G e o r g e)
chiar asa , de ce ai luat o japoneza ? blink.gif


Pe mina ma socheaza ca sustzinatorii filozofici ai BMW, in mare parte conduc masini Japoneze...sau altceva decit BMW. Uluitor...Cosmine...de ce nu BMW 320 d ? Cumva...prea scump ? Sau mazda a fost o oferta mai ....errr....hmmm....buna ? Ca o dam naibii in ridicol daca pretindem ca Mazda e mai buna ca BMW-ul si e suficient discutzia Subaru BMW. Daca amestecam si Mazda...facem tot thread-ul de cacao.
Iulian HondaFan
acu' daca intra pe mana lui Toyota partea comerciala va deveni mai importanta...

Subaru e o marca populara in primul rand... in ultimii 5-10ani au intrat si pe teritoriul performantei "de buget" si se descurca f. bine. cu zece ani in urma nu exista nici o masina care sa egaleze sau chiar bata M3-ul la demaraj. acum exista WRX STI.

intr-adevar Legacy-ul nu sta asa de bine la capitolul frane ( comparativ cu germanii) si nu asa bine la capitolul manevrabilitate comparat cu serie3 sau S4 (dar e la fel cu A4 si C klasse). A4 si C klasse il surclaseaza la rafinament si comfort.
Vlad60979
George a scris:
"asta e subaru , love it or hate it ."

Hate ? :angel:

Citeam pe nu stiu care thread pe aici ca s-a imbolnavit fanatic de cutia SMG de la Audi-ul lui Iulian.
Alo! Tu te dai in branci pe aici ca te iei la tranta cu M3, M5 blink.gif si tu de-abia ai descoperit SMG-ul? Cand o sa te dai cu M5 respectiv M6 probabil vei face apoplexie...
Oricum, mare realizare! Ti-a deschis nitel ochii.
Cand vei avea ocazia sa conduci un M vei intelege unde sta diferenta.
G e o r g e
vlad inca o data , mai incerc, poate citesti , CE MASINA CONDUCI ?
ce masini ai condus pana acum .

si in calitate de moderator : completeza-ti semnatura cu masina pe care o conduci , ca asa zice in regulament
VECTOR
din toata vorbaria lui vlad am tras doua concluzii:
1) toti astia care va bateti cu caramida in piept ca subaru e cea mai buna masina sunteti niste prosti si niste needucati. de fapt vlad are raspunsul corect si anume ca BMW este cea mai buna masina din lume " o opera de arta" daca imi permite sa-l citez.alte masini nu mai au nici o sansa.
pe bune acum vlad,nici mie nu-mi place subaru dar tu esti un fel de hotul care striga hotul,sau mai bine un fel de lup moralist
2)se pare ca ai o problema cu faptul ca am preferat sa dau 90.000 de euro pe un apartament in loc sa dau 90.000 de euro pe o masina(eventual un M5 probabil)asa cum ar fi facut orice om intreg la cap cum esti tu. oare faptul ca am ales o masina ieftina chioar inseamna ca sunt un sofer prost.poate nu vreau sa fac parte din acea clasa sociala exclusivista si atotstiutoare care poate conduce un M3 sau un M5
G e o r g e
eu am recunoscut , ca mai mult nu mi-am permis .

si un singur lucru vroiam sa-l admita si ei :

subaru are o oferta foarte foarte buna in segmentul ei .

dar nuuuuu ... exista doar o marca ... doar un bmw
Vlad60979
alo, domnule Vector, imi pare rau pentru neintelegere dar adevarul este ca M5 si M6 se adreseaza unei clase de cumparatori.
Ai dat in functie de prioritati. Definitia unui om " intreg la cap" (merci oricum) are conotatii diferite in personalitatea fiecaruia!
Daca eu consider o prioritate M5 este problema mea si nicidecum a ta!
Imi aloc banii unde doresc atata timp cat nu iau din buzunarul tau.
Am vazut destui "anormali la cap" stand in cocina dar cu un Mercedes afara. Asta este alegerea lui iar critica domniei tale nu conteaza.
Daca altul are insa casa platita si banii ce ai cu el?
Ce faci tu cu banii nici macar nu ma intereseaza.
Eu zic sa mai revizuiesti putin raspunsul sau modul de a intelege.

In alta ordine de idei tu m-ai jignit pe mine nu eu pe tine! Arata-mi unde spun ca cel cu masina ieftina este sofer prost, unde am spus ca cel care da banii pe apartament nu este intreg la minte. Interpretarile tale sunt de-a dreptul frustrante.
G e o r g e
pai nu inteleg . cate bmw uri ai condus ? ce altceva in afara de bmw ai mai condus ?

cati ani ai ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.