Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Toyota - stiri, noutati
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
guerilla
unii fani spun ca de fapt si la ei va fi lansata in 2007 dar ca model 2008, la fel ca si camry. vom vedea.
oricum se banuie ca intarzierea asta s-a datorat lansarii civicului si au trebuit sa mai slefuiasca la corolla mk10 laugh.gif
Iulian HondaFan
pai, asta ziceam si eu. Honda au ridicat stacheta prea sus. Normal Corolla ar fi trebuit sa fie deja in show-room-uri in USA ( in 2001 pe vremea asta a aparut mk9).

Camry a aparut deja ca nou model de cateva luni si deja s-a umplut pe strada de ele... este inca numarul 1 la turisme si nr. 3 per total pe piata nord-americana.
guerilla
pacat ca nu se aduce si in europa sad.gif
mie mi-a placut masina. confort si spatiu berechet.
Iulian HondaFan
hibridul asta nou de pe Camry scoate si un 34mpg=6.9l%, la un sprint de sub 10sec suta si 183CP si niste dimensiuni interioare mai generoase decat A6 si la un pret pe jumate... as vedea ca si in Europa ar fi destui amatori.
guerilla
eu unul stiu 4 potentiali cumparaturi de camry hibrid laugh.gif

exterior:


interior:

retineti poza asta de mai sus. vorbim dupa ce apare noua corolla de ce biggrin.gif
Legionaru'
Mai pune unul! blush.gif
Iulian HondaFan
mai multe poze, preturi, specificatii acilea:

http://www.edmunds.com/new/2007/toyota/cam...s.html?action=1
vio
la americani Corolla apare din an in an . nu model nou dar imbunatatzit, daca va uitati la ei o sa vedetci model corolla pt fiecare an . e imposobila comparatia .... .

laToyota dureaza cam 6 ani o generatie de mashini deci logic ar fi in 2008 sa apara , va fi prezentata la Tokyo dupa care ca vi lansata oficial , ( sau poate la Geneva , fiind europeana ) . orium cu ce o sa scoata ei or sa ramana lideri la clasa compacta in Europa biggrin.gif
Enki78063
Lansarea noii Corolle amanata cu 12 luni ... din motive de inginerie...

http://www.mobilemag.com/content/100/354/C8635/
http://www.edmunds.com/insideline/do/News/articleId=116076

Sper ca nu vor s-o faca prea buna si perfecta... band.gif
guerilla
cateva mesaje mai sus am postat deja anuntul. e insa vorba de piata din US nu cea din Europa.
vio
Xact ....... 2008 in europa
Pana61329
Ce chestie...Pe site-ul Toyota Europe tara noastra scumpa nici nu exista....Nu mai zic nimic....
guerilla
pe 28 septembrie se lanseaza noua "corolla" biggrin.gif
mai e un pic...
Toyxen
QUOTE(guerilla)
pe 28 septembrie se lanseaza noua "corolla" biggrin.gif
mai e un pic...


Sursa? Poze?
guerilla
sursa: dealer toyota de afara.
poze: nu vrea sa dea. zice ca interiorul va fi o surpriza blush.gif
nume: numele sub care se va lansa nu vrea sa-l zica
vio
da deci va apare un nou topic smile.gif)) Corolla o sa dispara ce naspa... oricum cea mai vaduta mashina din toate timpurile smile.gif poze cu int am vazut eu smile.gif OZN ce pot sa zic smile.gif
M A R I U S
Mi-e greu sa cred ca va apare sub un alt nume.....dupa 9 generatii,ce dracu ar fi o prostie din partea lor!Din cate am mai citit prin forumurile de afara zic multi ca va fi lansata in 2007 ''as 2008 model''.Daca intr-adevar se lanseaza acuma, cum se face ca nu se stie nimic de motorizari,da absolut nimic!Numa' niste speculatii, nimic oficial
Dan52141
QUOTE(Marius43076)
Mi-e greu sa cred ca va apare sub un alt nume.....dupa 9 generatii,ce dracu ar fi o prostie din partea lor!Din cate am mai citit prin forumurile de afara zic multi ca va fi lansata in 2007 ''as 2008 model''.Daca intr-adevar se lanseaza acuma, cum se face ca nu se stie nimic de motorizari,da absolut nimic!Numa' niste speculatii, nimic oficial


Se pare ca modelul va fi expus in septembrie la Paris. Interesante lucrurile din articolul de mai jos:

Toyota is to follow the lead of fellow Japanese car-maker Honda in making its latest small family car sportier, and more striking-looking, than its outgoing model. Like the Civic, the next-generation Corolla will come in three- and five-door form, as a four-door saloon in some markets, and a 4x4-crossover station wagon version is also probable.

New engines will be on offer, including diesels with Toyota's clean D-CAT technology, and a hybrid version is probable. The most surprising thing about the range, however, is that Toyota is to drop the Corolla name - one of the longest-running badges in the motor industry - and put an end to the racking up of production milestones as the world's best-selling car.

The name chosen for the Corolla's replacement will instead indicate the huge departure from the outgoing car to this new one, which will have very little in common with its predecessor. Built on an all-new platform, it will be substantially larger, wider and more luxurious than the current Corolla, with many design cues and interior touches taken from Toyota's upmarket Lexus models. This reflects the increased size of the Yaris supermini, itself enlarged following the launch of the entry-level Aygo city car.

The Corolla's replacement is to be launched at the Paris Motor Show this autumn, with right-hand drive sales starting early 2007. Production sites for the new car are likely to include Toyota's factory in Burnaston, Derbyshire, which employs around 5000 people.

http://www.channel4.com/4car/gallery/galle...1400&page=1
M A R I U S
Ce misto ar suna Corolla 4x4 D-CAT 177cai!
ciprian49966
Mai circula niste zvonuri ca lansarea in Romania va fi cam prin decembrie-ianuarie. Masina pare sa vina cu vreo 9 airbags, radio CD cu MP3.....cine stie. Si pretul se presupune ca va creste cam cu 1.000 EUR fata de vechiul model. Sa nu fie mai mult,ca tare imi face cu ochiul noul model.
vio
ca in bancu cu bula si cu tasu Vise tata Vise smile.gif) 4x4 nu se vinde in europa.


si 177 de cai smile.gif)=)) nu se vinde avensis dapai corolla smile.gif de fapt cum so numi acu noua mashina ca numai e corolla smile.gif)
M A R I U S
Hai,Dane, de-acuma da-ne si tu niste amanunte, ca uite vine lansarea peste noi si voi, dealerii tot nu stiti nimic!!! blush.gif
M A R I U S
QUOTE(vio70407)
ca in bancu cu bula si cu tasu Vise tata Vise smile.gif) 4x4 nu se vinde in europa.


si 177 de cai smile.gif)=)) nu se vinde avensis dapai corolla smile.gif de fapt cum so numi acu noua mashina ca numai e corolla smile.gif)

Da ce e regula?Daca nu se vinde Avensis nu se vinde nici Corolla?Poate D-CAT-urile astea de 177cai se vor lansa pe ambele modele in RO, ce naiba o data si o data trebuie sa apara si la noi....
Toyxen
:bash: ne lasa sa ne tavalim !!!. eu am auzit cateceva da nu neaparat de bine. zvonurile spun ca pe langa faptul ca nu se va mai chema "corolla", masina se va fabrica in turcia si atentie... africa de sud. Si mai mult, hatch-ul in turkyie si sedanul in africa => taxe vamale (10% de la anu'). Nashpa rau. sursa zvonului nu pot sa vi-o spun deocamdata(am promis ca nu-l dau in gat inca) da ii vorba de cineva de pe "langa" toyotarie.
guerilla
noua corolla h/b tot in anglia se va produce.
africa de sud - pentru africa.
nu uitati insa ca toyota tocmai isi trage o fabrica in rusia smile.gif unde va produce Camry (o masina care mie imi place foarte mult)
mai este doar o luna, aveti si voi rabdare blush.gif
nu uitati ca dealerii au si contracte de confidentialitate semnate, nu le e tocmai usor sa sufle informatii.
M A R I U S
Eu nu prea am rabdare...nu prea stiu ce sa fac...sa-mi iau acuma un Avensis sau sa astept noua Corolla?Daca as sti sigur ca se lanseaza Corolla as mai strange din dinti cateva luni.....
vio
nu se va mai numii COROLLA smile.gif asta care este acum este ultima generatie de Corolla.
R a z v a n



I think it does look much better than the "trunk" version we might get over here. (US)
It looks very much like a big Yaris, which is a good thing. The French made Yaris is pretty popular in Europe already.

Let's just hope Toyota sees the light and follows Mazda, and even Ford, by offering at least one version of the hatchback in the US...

[hollywood extra]
R a z v a n
As vrea sa-i comunic desteptului care a mutat stirea de la "news" aici la "Toyota" ca se poate apuca de toate subiectele de la "news" sa le imparta pe marci. Intre timp ca sa mai imi treca nervii, poate sa puna mana sa faca un paste copy si sa reapara stirea la news pentru ca subiectul s-ar putea sa intereseze pe toata lumea nu numai pe cei care au, vor sau le place Toyota. Asta exact motivul pentru care am deschis topicul "moderatori handicapati".
laur6
mai bine da un link undeva, unde vrei tu, pt ca eu nu pot sa vad niciuna din pozele puse de tine. si chiar ma intereseaza. sau incearca sa le pui iar, poate sub alta forma
MotorHead
Ce-ai Razvane, bad mood? Poate n-o fi fost cea mai fericita idee sa mute post-ul tau, dar nu-i baiu' chiar asa mare. Si poate faci ceva cu pozele alea, cand te mai linistesti tongue.gif
R a z v a n
nu stiu de ce, dar la mine se vad...
MotorHead
acum se vad OK si de la mine, probabil a fost site-ul alora inaccesibil mai devreme.
vio
aia roshie nu e smile.gif aia de jos sar putea smile.gif nu da cu ce am eu smile.gif usa e cea de la prius si asta roshe nu prea seaman a prius
guerilla
QUOTE(R a z v a n)
As vrea sa-i comunic desteptului care a mutat stirea de la "news" aici la "Toyota" ca se poate apuca de toate subiectele de la "news" sa le imparta pe marci. Intre timp ca sa mai imi treca nervii, poate sa puna mana sa faca un paste copy si sa reapara stirea la news pentru ca subiectul s-ar putea sa intereseze pe toata lumea nu numai pe cei care au, vor sau le place Toyota. Asta exact motivul pentru care am deschis topicul "moderatori handicapati".


mersi de apreciere biggrin.gif esti un dragut. tu invitai la vama, eu te invit la munte.
am mutat aici stirea ca e in ograda mea si sint direct interesat avand o toyota. adica sint subiectiv. ok?
vio
stiatzi ca decat HB in 3 si 5 ushi va vi redenumit altfel? sedanu si break ul tot corolla se vor numii smile.gif
guerilla
sa fie adoptarea situatiei din Japonia ?!?
acolo sedanul si cu breakul sint corolla iar hatchul e runx/allex
vio
nu nu, acolo se numeste corolla runX aia 4x4 si corolla alex dar alea sunt decat embleme smile.gif daca vrei poti sa ti cumperi chestiile alea smile.gif) 30 de euro smile.gif))

dar in europa o sa dispara corolla de la denumire

dar cica asa or sa faca numai pt europa atat restl asa ramane cum este si inca ceva o sa iasa cica corolla verso 4x4 asta da ,,
guerilla
auris pentru europa netz pentru japonia...
poate fi mai rau de atat??!? se pare ca da.
pozele sunt Nihon Car & Bike
guerilla
a doua.
guerilla
daca arata in stilu asta de 307 cu bara frontala de toyota, voi fi foarte dezamagit. ca sa nu mai zic de numele ala penibil - auris :bash: . mai ramane sa pun gutza in masina si pachetu va fi complet. :ban:
guerilla
autointernationaal.nl could reveal 2 days suffered the name of the continuator of the Corolla, now the first details follow. The Auris (those in Japan under the name Orius and Netz sold will will become) becomes 4.22 meter long and gets a footing of 2.60 meter. This last half-measure is just as large such as at (current) the Corolla, the length increases with 4 centimetres. In altitude the Auris win centimetres also 4, as a result of which he ventilates 1.515 meter in puts. The breadth increases with 5 cm up to 1.76 meter.
.
.
In Japan (where sale 23 October next start) becomes the Corolla continuator deliverable with 1.5 or 1.8 a litre petrol engine. The last strength source is according to Japanese specifications 136 pk strong, according to the European meetwijze the capacity ends up on 132 pk (and 175 Nm). 1.5 Up to 106 European pk s and’140 Nm kick it. Both engines become economically striking: the 1.5 litres version must 1:17,6 is able obtain, 1.8 1:15,6. this means 5.7 resp. 6.4 litre by 100 km. For the comparison: Opel Astra 1.6 (105 pk) burned on average 6.6 litres by 100 km, the 140 pk strong 1.8 7.3 litres by 100 km. And now those Astra are, in comparison with its competitors, not even this way’n slokop.
.
.
Four wheel traction is against meerprijs available, as well as CVT. The top model has 205/55R links in combination with 16-inch rims. Standard 15-inch rims with 195/65 links. Bagageruimte-inhoud, the weakness at the current model, grow of 289 to 350 litres. The Toyota run neatly in just at the competition, already it wins the called Opel here (also) with regard to litres: 380 for 5-deurs the implementation.
.
.
First impression: the Auris promises economical, car very justified thanks to larger altitude nicely wide and become. But oef, what looks he insipid. Starts sale in Europe in February. In conceptvorm the Auris being will see later this month on the car fair of Paris, the European production version will be presented on the car at tone interview of Bologna, which is kept in December.

scuze de traducere da nu stiu olandeza asa ca am folosit babelfish.
sursa: www.autointernationaal.nl
Iulian HondaFan
mie mi se pare ca arata f. apropiat de actuala Corolla... schimbarea numelui mi se pare o mare tampenie de marketing. Corolla era deja un brand in sine. de obicei tipii de la Toyota sunt cu capul pe umeri, nu-mi dau seama ce i-a apucat.
guerilla
eu totusi sper ca aceste "dezvaluiri" sa faca parte dintr-un program de marketing toyota si adevarul sa nu fie atat de real smile.gif
cand te gandesti ca 40 ani de istorie pot sa sfarseasca in buda parca te apuca plansu sad.gif
iar numele asta... :bash: :bash: :bash: :bash: :bash: :bash:
MotorHead
Mda, nu-mi prea place cum arata... daca va ramane asa nu voi face update-ul in nici un caz.
vio
hmmmmmmmmmm ... ei au zic ca o s fie un competitor f serios pt noul civic ,,,,, miramas sa fie asta .intrecele 2 poze sunt diferentze mari daca va uitatzi cu atentie mie asa mi se pare ...cel putin la geamul de la portiera. si stati linistiti pt ca decat hatchul o sa fie redenumit . am prins niste poze cum ca ar fi viitorul sedan smile.gif arata de ai da si avensisu pt asa ceva. biggrin.gif
guerilla
sa dea **** in ei daca o lasa asa.
pe de alta parte, cum au putut sa faca faceliftu la LandCruiser asa de bestial si ce pocitanie de noua Corolla vor sa faca.

pentru cei ce nu stiu cum va arata LC-ul iaca poze (sursa autoblog.com)
guerilla
doi
guerilla
trei
guerilla
patru
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.